AbdijNieuws mm Dieven slepen brandkast school vergeefs mee naar Bethelkerk klH 1 1 Gymzaal behouden, voorzieningen bundelen It J k -ssai Uitkomsten discussie Zoommeer niet gebruikt Vlooische Vrouwen werven dames voor Toeters en Belle Celstraf voor dief van koper Donderdag 7 februari 2008 64c jaargang no. 13 VANHOUTEWONEI Een gymzaal in elke woonkern voor de leerlingen van de basisscholen, maar onderzoeken of andere sportvoorzie- ningen gebundeld kunnen worden. Het concentreren van sportvoorzieningen is een gevoelig punt in de Thoolse politiek maar ook bij de verenigingen. De meerderheid van de commissie samenleving vindt echter dat het wel die kant op moet. We installeren ft her graag voor u! 1 CiH m 1 Pentium Bestuurder onder invloed en zonder rijbewijs sloot in Rehoboth krijgt nieuwe predikant Bevolking betrekken bij waterprojecten De bevolking moet méér betrokken worden bij de ont wikkeling van vernieuwende projecten die Zeeland kli- maatbestendig maken. Dat is de conclusie van een confe rentie die donderdag op de Grevelingendam is gehouden door het Kennisnetwerk Deltawater. In een van de workshops bleek, dat een gevoerde maatschappelijke discussie over de toekomst van het Krammer-Volkerak- Zoommeer een succes is geworden, maar dat de overheid met de uitkomsten ervan weinig doet. Bij hogere overhe den is een cultuuromslag nodig in het denken, stelde in leider Theo Reijs van TNO. Dag vrij voor alle leerlingen School met de Bijbel in Sint-Annalancl na inbraak Dinsdagochtend hebben alle 190 kinderen van de School met de Bijbel in Sint-Annaland een dag vrij gekregen na dat er in de nacht van maandag op dinsdag was ingebro ken. De brandkast was gestolen maar die werd een paar honderd meter verder aangetroffen in de nieuwe Bethel kerk van de Hersteld Hervormde Gemeente aan de F.M. Boogaardweg, even buiten het dorp. Volgens de politie is er op meer plaatsen ingebroken. Verduisterd Geen Gooische Vrouwen maar Vlooische Vrouwen trokken zaterdagmiddag door de straten van Oud-Vossemeer. De groep van tien vrouwen van dweilband Toeters en Belle, de den voor het eerst mee bij de grote groepen. En met succes. Ze kregen de tweede prijs. ACER 17" NOTEBOOK ndrachtbode, de Thoolse Courant s 5, 4697 ZG Sint-Annaland <n 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www eendrachtbode nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In opdracht van de Deltaraad - een orgaan van de provincies Zeeland, Noord-Brabant en Zuid-Holland en de ministeries van verkeer en land bouw - is in 2005 en 2006 met ver tegenwoordigers van twaalf instan ties een discussie gevoerd over de zoetwatersituatie voor de landbouw op Tholen en Sint-Philipsland. Dit was een proef, met de bedoeling hetzelfde voor andere gebieden in de Delta te doen. Maar zover is het niet gekomen. Aan de discussie werd meegedaan door rijk, provin cie, gemeente, waterschap, natuur- en milieuorganisaties, beheerders van natuurterreinen, vertegenwoor digers van de agrarische sector en van de agribusiness. Reijs schetste hoe het proces is aan gepakt. Daarbij staat voorop dat het proces gebouwd moet zijn op ver trouwen en dat het transparant moet zijn. Iedereen moet aan zijn trekken komen en wat je afspreekt, dóe je vervolgens ook. „Je wilt dat projec ten sneller, beter en goedkoper uit gevoerd worden", gaf Reijs de doel stelling aan. Hij vertelde dat er in Tholen een half jaar lang is gepraat alleen maar omdat er geen vertrou wen was tussen partijen. De land bouw dreigde al gauw weg te lopen omdat ambtenaren van de ministe ries zoet water ";rt bespreekbaar noemden. Reijs toonde aan dat de politiek niet altijd consequent is. „De politiek zei dat de landbouw op Tholen en Sint-Philipsland duur zaam moest worden. Tegelijkertijd werd in het omgevingsplan van commerciële landbouw gerept. En die twee dingen gaan niet samen." Gedeelde inzichten en knelpunten werden op een rij gezet, en de deel nemers gevraagd welke oplossingen ze zagen. Uiteindelijk was er over eenstemming over een zoute variant mét een aantal condities en voor waarden: iedereen vond dat er voor de landbouw op Tholen en Sint-Phi lipsland een zoetwatervoorziening moest komen. De landbouw was zelfs bereid tien miljoen van de tota le investering van dertig miljoen bij te dragen. Het advies was om dit in een convenant vast te leggen. De Zeeuwse gedeputeerde Kramer was het daarmee eens, zijn opvolger Zandbrink vervolgens niet. Merk waardig, aldus Reijs. „Een ideaal proces resulteert in de uitvoering van het positieve resultaat van dat proces. Maar in dit geval zie je, dat de hogere overheden achterover leu nen met de gedachte 'we zien wel welk plan er komt, wij hebben de macht'. ZIE VERDER PAGINA 7 Pleidooi breedtesport en waarschuwing tegen verdwazing Elke raadsfractie droeg onlangs mu nitie aan voor een startnotitie voor het toekomstig sportbeleid. Maar geen enkele fractie brandde zich aan de kwestie. De conclusie was dat onderzocht moeten worden of het mogelijk is voorzieningen te con centreren. Daarbij moet wel goed rekening gehouden worden met de wensen van de verenigingen. Volgens het gemeentebestuur ver toont het sportbeleid niet altijd sa menhang. Er moeten uitspraken en keuzes gemaakt worden voor de ac commodaties en het toekennen van subsidies. Het beleid voor breedte sport (onder de toenmalige wethou der L.J. van Doorn van ABT) is niet van de grond gekomen omdat er be zuinigd moest worden. Het gaat nog vooral om hoofdlijnen. De fracties bepaalden wel een rich ting maar er waren zoals verwacht ook nogal wat verschillen tussen de rechter en de linkerzijde. Zo willen de liberalen de breedte sport op de rails zetten, de sport voor jeugd stimuleren (bijvoorbeeld bij de naschoolse opvang), maar ook over goed uitgeruste accommodaties beschikken, zei G. Boelhouwers. Die zouden moeten worden gemo derniseerd. Dat zou voor de recre atie en het toerisme ook nuttig zijn. ZIE VERDER PAGINA 5 Het laatste nieuws van de Provincie Z EVERDER PAGINA 5 AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Proving» Zeetong Geen internet? Bet voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Nieuwe Burg 42. Postbus 6001, 4330 LA Middelburg Dual-Cow inside i Infel Dual Core processor 1 Een 26-jarige Rotterdammer is maandag in Middelburg voor de diefstal van een bliksemafleider bij een bedrijf in Tholen veroordeeld tot vier maanden cel. Daarnaast kreeg hij nog een maand gevange nisstraf extra, omdat hij nog in zijn proeftijd zat van een diefstal. De proeftijd van twintig maanden voor waardelijke gevangenisstraf, een vonnis van de rechtbank Haarlem voor een opiumdelict, werd met een jaar verlengd. Ook kreeg D. v. O. twee leerstraffen, te weten 80 uur communicatieve vaardigheidstrai ning en 36 uur budgetteringstrai ning. De man haalde 17 oktober vorig jaar in Tholen de bliksemafleider van het dak van een bedrijfsloods, wist sa men met zijn 43-jarige kompaan met veel moeite de 400 kilo koper in zijn auto te laden, maar kwam niet ver. Op de Slabbecoornweg werden ze aangehouden nadat de politie eer der die ochtend de auto al om half vijf, onbemand, had aangetroffen onder de Thoolse brug. De Rotter dammer, die financiële problemen heeft, zou een koper hebben. Een handelaar uit de Randstad was be reid 1.600 euro voor het koper te ge ven. De Rotterdammer zag zijn mis sie mislukken. Twee inwoners van Oud-Vossemeer kwamen in de nacht van zaterdag op zondag met hun auto ondersteboven in een sloot terecht langs de Moor- seweg in Nieuw-Vossemeer. De mannen, 24 en 28 jaar oud, wisten ondanks hun verwondingen uit de wagen te komen en hun woning te bereiken. Uiteindelijk belandden ze in ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom, waar ze door de Thoolse politie zijn aangehouden. De oudste van het tweetal bleek de auto te hebben bestuurd. Hij heeft echter geen rijbewijs en verkeerde onder invloed van alcohol. Dat hij de plaats van het ongeval had verlaten, is eveneens een strafbaar feit. Om dat de jongere man de agenten bele digende opmerkingen toevoegde, is ook deze aangehouden. De Thoolse politie heeft de zaak overgedragen aan de Brabantse collega's. Ds. J. Reehorst (62), nu hervormd predikant in Piershil, heeft het be roep aangenomen van de hervormde gemeente Rehoboth in Sint-Maar tensdijk. Wclsrijp-Baijum in Fries land was in 1997 de eerste gemeen te van ds. Reehorst, vier jaar later kwam hij naar Piershil in de Hoekse Waard. De predikant gaat in de smalstad in deeltijd aan de slag (70 procent). De Rehobothgemeente, waarvan de leden op heel Tholen wonen, is vacant sinds mei 2006. Deze week Klarinda Hage uit Tholen wint gedichtenwedstrijd De 18-jarige Leon Geluk uit Tholen begint voor zichzelf Vera Havermans doet mee aan de optocht in Oud-Vossemeer EN VERDER... Speciaal politieteam voor aanpak autodiefstal CDA-Tholen versterkt afdelingsbestuur Restauratie van molen de Verwachting in Tholen STEEK UW ONGEDULD IN DE SCHEDE. GIET KOUD WATER OP UW TOORN Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Agent Dupont waarschuwt de technische recherche nadat de brandkast van de School met de Bijbel is aangetroffen in de zaal van de Bethelkerk aan de F.M. Boogaardweg. De dieven slaagden er niet in de kluis te kraken wel namen ze die van de kerk mee. Er is op meerdere plaatsen ingebro ken. Behalve in de school en de kerk, ook bij het loonbedrijf Gunter aan de Oudelandseweg waar een slijptol is gestolen. Gistermiddag kon de politie nog niet melden of er nog meer inbraken zijn gepleegd omdat nog niet alle aangiften waren verwerkt. Toen directeur M.D. Baaij van de School met Bijbel om kwart voor zeven de voordeur van zijn school in het noodgebouw open zag staan, drong het niet meteen tot hem door dat er ingebroken was. „Binnen la gen er heel veel vloertegels los en de deuren van alle lokalen stonden open. Die zijn normaal gesproken altijd dicht. De deur van mijn kamer was geforceerd. Het slot was open gebroken en toen ik binnenkwam zag ik dat de kluis weg was. Toen was het me wel duidelijk wat er ge beurd was." Baaij belde de politie en stelde tele fonisch al het personeel en collega directeur G. Bril van de openbare school de Casembrool op de hoogte. Die school heeft vakantie. „Ze zijn door een ruit van de Casembroot naar binnen gekomen. Bril is naar hier gekomen." In overleg met de politie is besloten om in verband met het onderzoek geen scholieren in het gebouw toe te laten. Het lukte om bijna alle ouders op tijd te berei ken. „Eén kind wist het niet en is naar school gekomen, maar die kon weer naar huis." De dieven deden alle lokalen aan, zegt Baaij. „Ze hebben alle kastjes en laatjes leeggehaald en envelopjes waar geld in zat voor de zending en het schoolreisje, meegenomen. Ik denk dat we in totaal zo'n honderd euro missen. Mijn grootste zorg was dat er veel vernield zou zijn. Maar dat viel mee. Zelfs de stapel met pa pieren uit de lades hebben ze niet aangeroerd. Gelukkig is er bijna niks vernield." Later hoorde Baaij dat de brandkast was teruggevonden in de Bethel kerk. Daar had hel bestuur al alarm geslagen nadat beheerder H. Ketting de inhraak had opgemerkt. De die ven hadden zich via een nooduit gang aan de achterzijde van de zaal kerk toegang verschaft door een ruitje in te tikken en de deur te ope nen. Ook was de deur van de meter kast, waar de kluis van de kerk staat, opengebroken. De beheerder en voorzitter Jan van Dijke van de Hersteld Hervormde Gemeente wa ren eerst in de veronderstelling dat de brandkast die in de kerkzaal stond de kluis van de kerk was. „Lang niet iedereen kent onze kluis die in de meterkast staat," zegt Van Dijke, maar onze kluis bleek wel meegenomen te zijn. Die is een stuk kleiner dan die van de school." De verbazing is groot als ontdekt wordt dat de brandkast die volgens Baaij ongeveer 200 kilo weegt in de kerk terug wordt gevonden. Met twee slijptollen die op de grond lig gen, achteloos achtergelaten. De kluis is niet open. Baaij: „Ze heb ben het waarschijnlijk eerst in de school geprobeerd. Hier waren alle stoppen gesprongen." Dat bleek ook in de kerk het geval te zijn. Van Dij ke: „Ze zijn met het gevaarte door het kleine hekje gegaan want de grote poort was nog op slot. Ze zijn via de achterkant met de kluis hele maal door de kerk naar de hal voor in het gebouw gegaan en via de hal weer naar de zaal. Dat komt omdat er een harmonicadeur dicht was." Om geen licht naar buiten toe te verspreiden, hadden de dieven een tafel uit de aangrenzende keuken weggenomen en die met het blad te gen een raam gezet. Het tafelzeil lag op de grond in de keuken. Ook drie andere ramen waren verduisterd, met dienbladen uit de keuken. „Ze hebben verschrikkelijk veel moeite moeten doen, maar de buit is maar gering." De brandkast van de school is wel ontzet en stond op zijn kop toen Baaij hem aantrof nadat de techni sche recherche hem had geroepen om naar de kerk te komen. De di recteur vond de kluis achter de stoe len in het godshuis dat nauwelijks vier maanden geleden in gebruik is genomen. „We hadden gelukkig zelf de sleutel van de kluis maar het was moeilijk werken om het mecha nisme aan de praat te krijgen. De deur was ontwricht, de pennen za ten vast. Later heeft mijn schoon zoon met een breekijzer de deur open gekregen. Alle vijf laptops en de nieuwe beamer, plus wat geld za ten er nog in." Baaij noemt het een nare geschiede nis. Zeker omdat hij de kinderen niet naar school konden. „Dat is een verloren dag. Eén dag onderwijs minder. Maar iedereen begreep wel dat dit overmacht was. 7720-1A2G16MI; Intel Dual Core T2310.2048 MB werk geheugen. 160 GB harde schijf. ATI X3100 128 MB shared video en 17" breedbeeldscherm en ingebouwde webcam. Inclusief Vista home Premium. Advertentie I.M. Ook de uit Stavenisse afkomstige kapster Tina Hagenaars-Fortuin was van de par tij. Ze maakte haar debuut in de optocht. En daarmee toonde ze aan dat niet alleen inwoners van Oud-Vossemeer actief zijn op het carnaval in Gróót Pesööt. Tina slaat de trommel bij de dweilband. Toeters en Belle is nog niet zo lang actief in het dorp. maar heeft dit jaar wel al opgetreden, in de cafés en in de nieuwe Vossenkuil. Het is de vierde dweilband in het dorp. na de Lamsöóren, de Neutekraekers en Ommo- menoe. „We hebben het thema van Gooische Vrouwen samen bedacht. In Vosse meer spreek je van vlooien. Vlooi rijmt op Gooi. Zodoende." De dames vormden een kleurrijk gezelschap met veel glitter en glamour in de vorm van glimmende jassen, bontjassen, boa's om de hals, zonnebrillen, pruiken en zilveren hoedjes met een grote veer in felle rode, blauwe kleuren. Met 'sjieke' boodschappentassen. Op muziek swingde ze door de straten. Het thema van dit jaar: Oalles mee maete werd door de dames in hun uitbundige uitdossing met een korreltje zout genomen. Ze droegen ook teksten op hun rug zoals Onder de maete, Uut de maete en Dikke ma- etjes. Onderweg werden uit het publiek dames geplukt die even mee mochten lo pen. Blazend op een speelgoedsaxofoontje. Of bij Tma op de trommel slaan. Ver volgens werden ze opgenomen in een polonaise. Zo betrokken ze de omstanders bij hun act. Maar dat had ook nog een andere reden, zegt Tina: „We willen nieuwe leden voor onze dweilband werven. Dames voor het wat zwaardere blaaswerk, zo als de tuba." Gooische vrouwen op hoge hakken zijn daar wellicht niet zo geschikt voor maar Vlooische vrouwen wel, redeneert de kapster. Ze viert al tien jaar de wa- oidaehen in Oud-Vossemeer zegt ze. Haar man komt er vandaan. „Het was heel leuk om mee te doen. maar ook spannend om met al die meiden voor het eerst mee te doen met de optocht." Op de maat of uut de maat: 'In marstempo doe een vlooie lope, vö de meziek uut; ie is 't gewend'. De leden van de dweilband Toeters en Belle, probeerden als Vlooische Vrouwen nieuwe leden te werven voor hun damesband. Met blonde haren Tina Hagenaars-Fortuin.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1