Vertrouwd gezicht doktersassistente na 41 jaar weg in Sint-Annaland In Oud-Vossemeer zijn 17 mensen getrouwd, maar 21 gescheiden Bevolkingsontwikkeling gemeente Tholen 2007 Werkgroep zoekt naar alternatief spreekuur Castria sloopt huizen en bouwt er niets terug Thoolse Courant in krantenbank Henny Theunisse gestopt in huisartsenpraktijk aan Voorstraat Bout niet met koor naar Ahoy Donderdag 31 januari 2008 Deze maand had ze eigenlijk nog vakantie, maar Henny Theunisse is al weer een dag ingevallen toen er veel zie ken waren in de praktijk van de Sint-Annalandse huisarts A. van den Berge. De 59-jarige doktersassistente was ruim 41 jaar een vertrouwd gezieht voor de patiënten. Op oudejaarsdag maakten ballonnen aan de buitendeur en in de apotheek, en een tekst boven de balie, duidelijk dat 'Henny van de dokter' stopte met werken. Vandaag gaat ze offieieel in de vut. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Meer collega's Veel overlijdens Zuidkant Doos bonbons Inwonertal Geboren Overleden Gevestigd Vertrokken 31-12-2007 van buiten gem. uit gem. Verhuisd naar Toe-/ andere kern gem afname M V T M V T M V T M V T M V T in uit saldo T Tholen 3747 3936 7683 42 48 90 42 41 83 128 138 266 139 171 310 174 113 61 +24 Poortvliet 879 837 1716 6 9 15 1 5 6 23 26 49 28 35 63 64 67 -3 -8 Scherpenisse 906 864 1770 14 14 28 8 3 11 18 15 33 29 22 51 33 42 -9 -10 St.-Maartensdijk 1810 1758 3568 24 21 45 12 11 23 41 68 109 59 62 121 64 82 -18 -8 Stavenisse 879 874 1753 14 12 26 5 7 12 33 35 68 12 16 28 33 55 -22 +32 Sint-Annaland 1693 1683 3376 17 17 34 17 25 42 41 43 84 36 43 79 78 48 30 +27 Oud-Vossemeer 1355 1321 2676 16 20 36 5 6 11 36 42 78 39 43 82 61 59 2 +23 Sint-Philipsland 1397 1325 2722 24 23 47 8 3 11 53 52 105 36 36 72 14 55 -41 +28 Totaal 12.666 12.598 25.264 157 164 321 98 101 199 373 419 792 378 428 806 521 521 0 108 Raad wil inwoners blijven betrekken bij politiek De werkgroep bestuurlijke vernieuwing van de gemeente moet bezien of er een alternatief is voor het raadsspreek- uur. Uiterlijk 1 juli wil de gemeenteraad de mening van de werkgroep vernemen. Op aandringen van de CU, in de commissie bestuurszaken, is een datum afgesproken. „Om onszelf de verplichting op te leggen met een alter natief te komen", zei A.G. van de Sande dinsdag in de commissie. Geen behoefte sociale woningbouw Stavenisse Castria Wonen sloopt vier woningen aan Bos in Stave nisse. Het zijn verouderde bejaardenwoningen. Er wordt niets voor teruggebouwd. Dat zei ambtenaar G. Vos van de gemeente maandagavond in de commissie ruimte naar aanleiding van het bijstellen van de grondexploita tieberekening voor het bestemmingsplan Poststraat- Zuid. De uitgifte van grond blijft achter. Niet vlot Reclame voor Pink pillen, de gemeente die mest te koop aanbiedt, marktberichten, berichten over de vergadering van de geitenfokvereniging, de benoeming van een on derwijzer of een predikant, een ongeluk met een schip of rijtuig. Maar ook de overstroming in Oud-Vossemeer en Sint-Annaland in 1906, het ongeluk met een bus aan het Thoolse veer in 1925. Allemaal nieuws uit de Thoolsche Courant, die vanaf deze week op internet is te vinden. De website www.krantenbankzeeland.nl is daarmee een in teressante bron voor de geschiedenis van deze regio. j j Oudeland, THOLEN. :S««}oo5W5ss©s; Dokter A.C.J. Noteboom kwam des tijds zelf bij de familie Theunisse aan de deur om Henny te vragen bij hem te komen werken. Achttien was ze, toen ze cr op 17 oktober 1966 begon. „Ik was van de mulo geko men en hielp thuis in het transport bedrijf van mijn vader. Ritjes mee naar Zierikzee, en zakken meel klaar zetten om te laden." Nu kreeg ze een witte schort aan en werd door me vrouw Noteboom geïnstrueerd in het gereed zetten van medicijnen. „Een hele verantwoording", vindt de Sint-Annalandse na al die jaren nog steeds. „Je verkoopt immers geen pak suiker. In het begin droomde ik weieens over het meegeven van ver keerde medicijnen." Naast het ge reed zetten, moest alles genoteerd worden in het apotheekboek en op declaratielijsten van het zieken fonds. Ook het bezorgen van nota's - die schreef de dokter aanvankelijk elk halfjaar, naderhand per kwartaal - behoorde tot Henny's taken. Even als het noteren van afspraken voor het spreekuur, nadat dit systeem was ingevoerd. „Toen iedereen zó kon komen, gebeurde het vaak dat er 's morgens een hele tijd niemand was en vervolgens kwamen er een aantal tegelijk. Door de afspraken hoefden patiënten niet zo lang meer op hun beurt te wachten." Het kon gebeuren dat de dokter werd weggeroepen voor een spoedgeval of een beval ling. „Omdat je niet wist hoelang dat ging duren, werden dan de patiënten afgebeld. Dat betekende improvise ren." Van den Berge stopte op een gegeven moment, net als zijn colle ga's, met de thuisbevallingen. Daar door is er wat het spreekuur betreft meer rust en overzicht gekomen, zegt Henny. Ze weet dat de inwoners haar streng vonden bij het maken van afspraken. „Mensen konden vanaf half negen bellen. Dan moeten ze niet om acht uur al komen, want dan ben je met andere dingen bezig die ook moeten gebeuren", legt ze uit. Eind jaren tachtig deed de compu- VERVOLG VAN BEVOLKING De toename met 27 inwoners is ech ter nog niet de helft van de groei in 2006. Op 31 december telde het dorp 3376 inwoners (1693 mannen en 1683 vrouwen). Er zijn 53 Sint-An- nalanders getrouwd en 26 geschei den, terwijl er 132 naar een ander adres binnen het dorp verhuisden. De groei van Tholen was maar een kwart van die in 2006. Er kwamen slechts 24 inwoners bij. De grootste plaats in de gemeente telt er nu 7683: 3747 mannen en 3936 vrou wen. De natuurlijke aanwas was ge ring, tegenover 90 geboorten (42 jongens en 48 meisjes) stonden 83 overleden inwoners (42 mannen en 41 vrouwen). Tien overlijdens meer dan in 2006. Ook het vestigings overschot was met 17 inwoners maar een fractie van een jaar eerder. Er kwamen 440 mensen van elders in Tholen wonen, en er vertrokken er 423. De komende jaren kan dat veranderen, aangezien er volop ge bouwd gaat worden in de volgende fase van Stadszicht. Naar een ander adres binnen de woonkern verhuis den 349 mensen. Er zijn 80 inwo ners getrouwd en 68 gescheiden. Het inwonertal van Oud-Vossemeer 'steeg bijna net zoveel als dat van Tholen, want het dorp zat 23 in de plus. Dat kwam door de natuurlijke aanwas: 36 geboorten (16 jongens en 20 meisjes) en maar elf sterfgevallen (5 mannen en 6 vrouwen). Het aantal mensen dat uit het dorp vertrok (141) overtrof het aantal nieuwkomers (139) zodat er een klein vertrekover- schot was van twee. Er trouwden 17 inwoners, 21 zijn er afgelopen jaar gescheiden. En honderd gingen er op een ander adres in het dorp wonen. Op 31 december woonden er 2676 mensen in het dorp (1355 mannen en 1321 vrouwen). De drie dorpen aan de zuidkant van Tholen gingen in inwonertal achter uit. Na de tien die Sint-Maartens- ter zijn intrede in de doktersprak tijk. Dat was enorm wennen voor Henny. Ondanks het gemak is het nooit haar favoriet geworden, be kent ze. Een kwart eeuw lang werk te ze samen met dokter Noteboom in de praktijk. Toen die ging afbou wen, kwamen er vervangers. Eerst dokter Smits, toen dokter Van den Berge die vervolgens vanaf 1994 de praktijk overnam. Elles Buijs kwam erbij als assistente. „We hebben sa men een cursus doktersassistente gedaan, elke veertien dagen op za terdag." Enkele jaren daarna kwa men Annet Bijl en Tineke Lange- veld in de plaats van Elles, vier jaar geleden volgde Karina Verhage, twee jaar geleden Merise Anthonis- se en afgelopen kaar kwamen Caro- la de Koning en Nelleke Serier. Hoewel Henny weieens moeite had om de namen uit elkaar te houden, en moest wennen aan het werken met meer collega's, liep het alle maal goed en vond ze het gezellig. „De vakanties regelden we onder ling. Ik ging altijd buiten de school vakanties." De laatste zes tot zeven jaar werkte dokter Hendrikcxs als tweede arts in de praktijk, inmid dels opgevolgd door dokter Van de Vijver die drie dagen per week in Sint-Annaland is. De personeelsuitbreiding leidde tot het herverdelen van de taken en de uren. Henny ging vier jaar geleden van 37 naar 30 uren, ze was voor taan vrij op maandagochtend en vrijdagmiddag. Samen met Tineke Langeveld werkte ze in de apo theek. „Om vier uur 's middags moesten alle medicijnen klaar staan." Het laatste jaar konden be zoekers van het spreekuur hun me dicijnen gelijk meenemen. Herha lingsrecepten waren - indien voorradig - dezelfde dag gereed als ze voor tien uur 's morgens waren gebracht. De praktijk is gegroeid, maar het medicijngebruik is ook toegeno men. „Vroeger kwam de vertegen woordiger eens in de paar weken de bestelling opnemen. Nu komen er iedere dag zeven of acht kisten. Als we voor half elf bestellen, wordt er 'Henny van de dokter' gaf altijd snel de medicijnen mee, want ze hoefde de mensen niet naar hun naam te vragen. Die kende ze al. vanaf kwart over een geleverd van uit Eindhoven." Er zijn veel meer soorten gekomen. „Vroeger wist je precies waar alles stond, maar dat gaat niet meer." Doordat ze zolang in de huisartsen praktijk heeft gewerkt, kent ze heel veel patiënten. Mensen die jaren geleden als kind kwamen, hebben inmiddels zelf kinderen. „En van bepaalde mensen weet je: als die op het spreekuur komt, dan is er écht wat aan de hand." Henny gebruikte haar kennis bijvoorbeeld ook bij de oproepen voor de griepprik. „Dan regelde ik het zo dat buren samen konden komen. Of ik hield reke ning met het werk van mensen." Het uitgeven van de medicijnen kon ze ook sneller doen omdat ze veel mensen niet naar de naam hoefde te vragen. De regeltjes rondom de geneesmid delen maken het werk er niet ge makkelijker op. „Wanneer je bij voorbeeld verplicht wordt om een ander soort te gaan verstrekken, is dat vervelend voor de mensen. Ze denken dat je verkeerd bent ge weest." De rijksdaalder eigen bij drage die op een gegeven moment moest worden gevraagd, noemt Henny 'een kruis'. Patiënten maak ten er zich boos over. „Dan zei ik dat ik het niet voor mezelf vroeg en ze bij de minister moesten zijn." Kritiek was er wel vaker, soms moest je eelt op je ziel hebben, al dus de Sint-Annalandse. „Maar dan kwam er iemand een doos bonbons brengen", schetst ze de andere kant. Ziek thuis is Henny Theunisse in al die jaren nauwelijks geweest. „Dat zit niet in me. Hoewel ik soms wel- Het inwonertal van Sint-Philipsland groeide vorig jaar. De scholen kunnen daarvan profiteren. Hier komt Kyras de Ruyter en zijn opa P.J. de Ruyter een kijkje nemen bij het opknappen van het schoolplein van de Kon. Julianaschool. De oude bielzen werden door de firma Gebr. Moerland uit Sint-Annaland vervangen door betonnen banden en er kwamen drie kolken om liet water van het schoolplein beter af te voeren. Ook werd een deel van de bestrating verbeterd. dijk er in 2006 verloor, kwam de smalstad afgelopen jaar opnieuw acht inwoners in de min uit. Het dorp telt 3568 inwoners: 1810 man nen en 1758 vrouwen. Het geboorte overschot van 22 was niet toerei kend om het vertrekoverschot van 30 te compenseren. Er zijn afgelo pen jaar 45 kinderen geboren (24 jongens en 21 meisjes) en 23 inwo ners overleden (12 mannen en 11 vrouwen). Tegenover 173 mensen die van elders in Sint-Maartensdijk neerstreken, stonden er 203 die ver trokken. Mogelijk dat in de toe komst de geplande appartementen in het voormalige gemeentehuis, op de plek van het Markiezaat college en aan de Westvest die tendens kunnen ombuigen. In het dorp zijn 118 in woners verhuisd. Ook zijn er 44 ge trouwd en 19 gescheiden. Ook Poortvliet kende een vertrek overschot (17) en ging acht inwo ners achteruit. Dankzij vijftien ge boorten (6 jongens en 9 meisjes) en maar zes sterfgevallen (1 man en 5 vrouwen) was er geboorteoverschot van 9. Maar er vertrokken 130 men sen uit het dorp. terwijl er zich slechts 113 vestigden. Dat resulteer de in een inwonertal van 1716: 879 mannen en 837 vrouwen. Er zijn 29 inwoners verhuisd binnen het dorp. 21 zijn er getrouwd en vijf geschei den. Met tien inwoners minder is Scher- penisse het dorp dat afgelopen jaar het meest in inwonertal is gedaald. Er wonen 1770 mensen: 906 man nen en 864 vrouwen. Er zijn 28 kin deren geboren (14 jongens en 14 meisjes) en 11 inwoners overleden (8 mannen en 3 vrouwen), wat resul teert in een geboorteoverschot van 17. Tegenover 66 nieuwe inwoners staan er 93 die naar elders zijn ver trokken, een vertrekoverschot van 27. Binnen het dorp verhuisden twintig mensen. Er zijn afgelopen jaar 26 inwoners getrouwd en 17 ge scheiden. Bovenstaande tabel laat zien hoe de inwonertallen van de woonkernen zich het afgelopen jaar hebben ontwikkeld. Helemaal links staan de aantallen per 31 december, uitgesplitst naar mannen (M), vrouwen (V) en totaal (T). Daarnaast worden de geboorten en de sterfgevallen gegeven. Dan volgen de aantallen inwoners die van buiten de gemeente Tholen zijn gekomen, en die uit de gemeente zijn vertrokken. Ook de verhuizingen naar andere woonkernen staan vermeld. Helemaal rechts is per woonkern de groei of afname weergegeven. eens dacht dat ik zieker was dan de mensen die in de wachtkamer za ten." De slechtste herinneringen be waart de doktersassistente aan de verschillende verbouwingen die ze in de loop van de jaren heeft mee gemaakt. „Dan was het een gewel dige toestand, een rommeltje. En daar kan ik slecht tegen." De jaren zijn voorbij gevlogen vindt ze. Het zal wennen worden thuis, maar Henny kijkt uit.naar het voorjaar wanneer ze in de tuin aan de slag kan. „Ook heb ik me voorgenomen om elke dag te gaan wandelen of fietsen." Dirigente Heieen Bout uit Tholen gaat niet met haar popkoor You na me it naar Koren in concert dat op 5 april in de Ahoy in Rotterdam zou worden gehouden. Het concert gaat niet door omdat er te weinig kaarten zijn verkocht. You "name it was een van de negen koren die op zou tre den. Het zangspektakel zou aanslui ten op het succes van de populaire televisieserie Korenslag dat vorig jaar anderhalf miljoen kijkers trok. De belangstelling blijkt nu tegen te vallen. Koor A58. Het ruim 85 leden tellen de koor A58, met een aantal Thole- naren in de gelederen, geeft vrijdag 15 februari een concert in de Zeeuw se Concertzaal te Middelburg. Het thema van 'With Love, A58' is de liefde. Het Zeeuws Kamerorkest TY verzorgt de muzikale begeleiding. Het afgelopen jaar was er, als proef, de week na dc gemeenteraadsverga dering een raadsspreekuur. Daar konden inwoners en instellingen te recht om over algemene beleidsthe ma's van gedachten te wisselen. De ze poging om de burgers meer te betrekken bij de politiek, was het resultaat van een initiatiefvoorstel van de SGP. Maar het is simpel ge zegd een flop geworden: slechts één keer is een inwoner gekomen en die kaartte een onderwerp aan waarover burgemeester en wethouders gaan. en niet de gemeenteraad. De com missie bestuurszaken vond het jam mer, maar adviseerde dinsdag una niem om met het raadsspreekuur te stoppen. Naar de reden van de minimale be langstelling was het slechts gissen. SGP en RFT suggereerden dat mo gelijk de drempel te hoog was. „Bij kembezoeken valt juist op dat je de beste gesprekken met burgers ach teraf hebt, tijdens het informele deel", zei H. Geluk. En M.J. Klippel had collega's in het land gebeld, 'waar dit al verschillende jaren draait en waar nog steeds om de zes weken drie tot vier burgers op afko men'. Het betrekken van burgers bij het openbaar bestuur is landelijk nog steeds een actiepunt, aldus Van de Sande. Hij vond dan ook dat de raad de verplichting heeft om met een al ternatief op de proppen te komen. „We moeten komen tot iets dat door de burgers wordt gedragen. Maar om iets anders te kunnen doen. zou den we de oorzaak moeten weten van het mislukken van het raads spreekuur", zei J.J.P.A. Boulogne (ABT). „Mogelijk komt de werk groep bestuurlijke vernieuwing met nieuwe ideeën", suggereerde J. Ou- desluijs (PvdA). En VVD'er F.J.A. Hommel kwam al met een idee: in formatieavonden over toekomstge richte onderwerpen. Er zijn in ieder geval op dit moment voldoende in spraakmogelijkheden, concludeerde J.P. Bout (CDA). Van de Sande pakte de opmerking van Oudesluijs over de werkgroep bestuurlijke vernieuwing op. Maar hij wilde wél een datum afspreken om de druk op de ketel te houden. De commissie kon zich daarin vin den. Volgens Vos is er geen vraag naar sociale woningbouw in het dorp. Ook niet voor starters woningen. „Er zijn wel aannemers actief, maar het gaat niet in het tempo zoals wij dat verwacht hebben." Volgens M.J. Klippel (RFT) was het voorzien geweest als er beter naar de bevolking was geluisterd. Stavenis- senaars hadden zich afgevraagd of het wel zo verstandig was om daar zo'n groot bestemmingsplan in ex ploitatie te brengen, zei hij. J.L. Ha- ge (CU) wilde weten wat de oorzaak is van de tegenvallende verkoop. En E. van der Wal-Vermeulen (PvdA) vroeg zich af of de grond die Cas tria niet wil benutten in een andere woonkern gecompenseerd kan wor den. Er zijn volgens haar immers af spraken over gemaakt, namelijk dat 25 procent van de woningen be stemd wordt voor sociale woning bouw. Volgens Heijboer is de oorzaak dat er weinig behoefte is aan woningen. Van tevoren waren er wel afspraken met Castria over de behoefte, maar bij nader inzien heeft Castria zich te ruggetrokken. Dat geldt voor de huurwoningen maar ook voor de so ciale koopwoningen." Volgens de wethouder hoeft de grond voor Castria niet elders ge compenseerd te worden. „U kunt wel vragen om 25 procent voor so ciale woningbouw te reserveren, maar als er geen behoefte is, dan doen we dat niet." Ook in Sint-Annaland gaat het in de huursector niet vlot met de plannen van Castria. Volgens Heijboer zijn er 5 of zes woningen in de huursector gepland maar de woningstichting 'worstelt met de onrendabele top die op de woningen zit'. Wel is er be hoefte aan woningen voor senioren waarin zorg kan worden verleend. L.J. van Doom (ABT) zei de terug lopende groei van de bevolking ook een rol speelt. „In Stavenisse staan woningen leeg. De prognoses zijn somber." De winstprognose is van 1 miljoen bijgesteld naar 600.000 eu ro. ABT, CU, en RFT komen er nog op terug in de raadsvergadering van donderdag 7 februari. De Zeeuwse krantenbank is een pro ject van de Zeeuwse Bibliotheek en een aantal archiefdiensten en ge meenten. De opzet is om kranten die in het verleden in onze provincie zijn verschenen, te digitaliseren, door zoekbaar te maken en via één websi te aan het publiek ter beschikking te stellen. De Thoolse Courant is er daar één van. Deze verscheen van 1883 tot 1950, toen ze opging in de Eendrachtbode. De gemeente Tholen heeft het digitaliseren van deze kran ten bekostigd. Het merendeel van de bladen - de serie is niet compleet - is beschikbaar gesteld door Eendracht- bode-uitgever W. Heijboer, de exem plaren uit de Tweede Wereldoorlog door de Koninklijke Bibliotheek. En het gemeentearchief kon een aantal ontbrekende exemplaren aanreiken, verkregen als schenking. In mei 1883 begon de uit Vlissingen afkomstige J.M.C. Pot de Thoolsche Courant, die twee jaar later Iersek- sche en Thoolsche Courant ging he ten om een breder publiek te berei ken. Elke zaterdag verschenen vier pagina's, met nieuws en advertenties uit binnen- en buitenland én met lo kale berichten. Pot verkocht zijn on derneming in 1911 aan G. Amsing. Later kwam de krant op vrijdag uit en in 1933 werd de naam weer ver anderd in Thoolse Courant. Op de website www.krantenbank- zeeland.nl kan de krant zowel'op da tum als op trefwoord gezocht wor den. Naast de Thoolse Courant zijn daarop ook de Zierikzeesche Nieuwsbode en de Zierikzeesche Courant te vinden. De Nieuwsbode berichtte tot de oorlog ook over Tho len en Sint-Philipsland. lerseksche en Thoolsche Courant. 24-03-1906: p. 3/6 r«npwituur mM Mm t». 1806. I"""" g Dio»dsg, 27 Maart, hopen onwt gelietde I ouders JAN FIERE LENA VAN TIOGELEN 5 hunne 45-JARIQE ECHTVEREENIQINQ te herdenken. dankbare kinderen, óeimed- en flyinhmderen. Hill) •0 Werner Een deel van een pagina uit de lerseksche en Thoolsche Courant van 1906 op de website van dc Zeeuwse krantenbank.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5