'Je moet niet bang zijn om hulp te vragen als iets je te zwaar is' Geluk trots op nieuwe raadzaal in Tholen Meeuw vast boven Vest in Tholen Cijfer 9 voor auto Drie lieden tekort Verhoging is betreurenswaardig Donderdag 31 januari 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Addie Giljam heeft een jaar bijgetekend bij de brand weer. Eigenlijk zou ze uit de blusgroep van Sint-Maar tensdijk gaan omdat ze 55 jaar was geworden. Maar door gebrek aan nieuwe vrijwilligers bij haar blusgroep, kan ze langer blijven. Het gebeurt nu vaker dat vrijwilligers bij tekenen als ze 55 jaar zijn geweest. Om overdag over voldoende mensen te beschikken die uit kunnen rukken. Addie Giljam was jarenlang de enige vrouw in het korps. Eerste in Zeeland Spannend Addie Giljam (55) twintig jaar brandweervrouw in Sint-Maartensdijk, tekent bij Kadee Motorrijden Bandweer oefent nieuwe aanpak Vragen CU over toekomst Tholen Commissie maakt niet uit of college raadslid informeert Klippel (RFT) en Aarnoudse (SGP) botsen Maandag beleefde de commissie ruimte een bijzonder moment. De gemeentelijke adviescommissie vergaderde voor het eerst in de nieuwe raadzaal in Tholen. Voorzitter H. Geluk stond er even bij stil voordat hij aan de agenda begon. Cees Nuyten van Rewin en Kees Slager van de SP waren afwezig maar droegen wel bij aan de discussie. Eisen JLievensberg Ifziekenhuis DINSDAG 5 FEBRUARI (CARNAVALSDINSDAG) Y „Ach. er worden wel eens plagerij tjes uitgedeeld. Maar dat doe ik ook. Ik heb ook altijd mijn antwoord klaar. Je moet je niet in een hoekje laten duwen." Ze zou er in oktober mee stoppen, maar kreeg een op roep voor een keuring. „Daar had ik me niet voor opgegeven. Maar het is wel makkelijk als je het haalt, werd er gezegd. Ik ben goedgekeurd. Mijn contract is met een jaar ver lengd". Addie woont in Stavenisse, maar werkt overdag bij Bon Giorno, het distributiecentrum voor ondergoed, in Sint-Maartensdijk. „Het gaat vooral om de uitrukken overdag. Dan is de bezetting krap. 's Avonds en 's nachts zijn er genoeg mensen. Als we overdag uitrukken zijn er al tijd genoeg. Met zes kunnen we gaan rijden." Vorig jaar is ze twee keer vanuit Stavenisse teruggereden naar Sint-Maartensdijk. Dat was rond vijf uur 's middags. „Dan weet je nog niet of iedereen al thuis is van zijn werk. Rond die tijd kan het wel eens penibel zijn." Vorige week rukte de blusgroep nog uit voor de brand in een coniferenhaag bij de familie Verwijs aan de Frank van Borselenstraat. „We hadden precies genoeg mensen. Met een hoge druk- spuit was het snel geblust, maar je zag het vuur wel heel snel van de ene naar de andere conifeer over gaan. Het is heel droog binnenin zo'n haag. Er staan nog een paar boompjes over." Vrijdagochtend was het de derde uitruk van dit jaar voor de blusgroep uit de smalstad. Eerder rukte de brandweer uit na een melding van een schoorsteenbrand in de Kerk straat in Scherpenisse. Daar bleek een kachel niet goed te zijn aange sloten waardoor er rook uit de ka chel kwam. En voor een automati sche brandmelding bij Goedhart Cooling Equipment aan de Nijer- heidsweg in Sint-Maartensdijk. Een loosje. heet dat onder de spuitgas ten. Loos alarm dus. Alleen bij de brand in de haag werd water inge zet. Addie Giljam was tot voor twee jaar geleden de enige vrouw in het korps. In 2005 kwam Petra van Oost-Koreman bij de blusgroep in Tholen. Hoe Addie er zo bij kwam zich aan te melden bij de brand weer? Ze zat bij haar zus Tannie op een verjaardag toen de advertentie in deze krant stond waarin opgeroe pen werd te solliciteren naar de functie van brandweerman/vrouw. „In die tijd werd dat vrouw er na drukkelijk bij vermeld. Dat was ver plicht. Dat had ik nooit eerder ge zien. Op het feestje werd gezegd dat ik niet zou durven solliciteren. Wat niet durven, zei ik. De volgende dag heb ik een brief geschreven naar burgemeester en wethouders en werd ik aangenomen. Samen met Dick Vermeulen en Johan Dorst." Addie Giljam trok het stoere leven van brandweerlieden wel aan. Toen ze 17, 18 jaar was had ze wel in mi litaire dienst gewild, zegt ze. „Toen ik bij de brandweer solliciteerde waren mijn zonen al 8 en 12 jaar. Dus geen kleine kinderen meer. Zij .vonden het ook wel leuk dat ik het ging doen". Ze was niet alleen de eerste vrouwelijk brandwacht van Tholen maar van heel Zeeland. „Er waren toen wel beroepsvrouwen, maar dat waren dan telefonistes of ze zaten op de administratie." Addie woonde toen in de Bleek veldstraat, vlak bij de brandweerka zerne aan de Oostsingel. Ze was niet de enige vrijwilliger in de buurt. Ook Kees van den Hoek, Hans Priem en Kees Vermeulen (de vader van Dick) konden te voet naar de kazerne. Met Johan Dorst en Dick Vermeulen ging ze op cursus. Ze bracht het tot hoofdbrandwacht. Daarna volgde ze ook nog een cur sus voor gevaarlijke stoffen. Daar zag ze tegenop. „Ik had enkel maar huishoudschool. Het was nogal technisch, maar ik heb maar één keer, in het derde jaar, een theorie examen over moeten doen." Ze deed er haar best voor. Tedere mid dag tussen twee en vier uur zat ze boven de boeken. „Ik mocht niet ge stoord worden. Dat wisten mijn kin deren heel goed.. Ik moest er veel voor doen omdat ik geen technische opleiding had. maar het kwam gere geld voor dat ik hogere cijfers haal de dan de mannen". Ze beleeft daar nu nog zichtbaar plezier aan. Ze herinnert zich ook nog een examen voor het onderdeel hulpverlening toen ze een ladder op moest klimmen. „Er was een grote vent uit Woensdrecht bij met heel veel praatjes. Maar die viel flauw. Die hebben we met twee man van de ladder gehaald. Ik ben toen al leen verder gegaan. En met glans geslaagd. Die man was echt een bra nieschopper. Die dacht natuurlijk wat moet dat worden samen met dat wuuf. Maar hij stond al te trillen voordat hij de ladder op ging." Thuis houdt ze een plakboek bij. Al le berichten en verslagen uit de krant wordt er in verzameld. De eer ste keer dat ze meeging om een brand te blussen was naar Denja, de fabriek voor gebakken uitjes, aan de Nijverheidsweg. „Het ging maar om een paar pallets die in de brand wa ren gevlogen omdat ze tegen een he te wand hadden gestaan. Ik moest slangen uitrollen. Kees Vermeulen was mijn mentor. Daar heb ik heel veel van geleerd. In het begin, als je nog niet gediplomeerd bent, mag je natuurlijk nog niet veel behalve Addie Giljam met de nieuwe helm voor de vrijwilligers die geel van kleur is. 75 vrouwen uit heel Nederland. Ik heb lang de jaarlijkse bijeenkom sten bezocht, in Arnhem, Utrecht, Den Haag, Amsterdam, Tilburg en Leeuwarden. Het waren meestal twee dagen, een themadag met veel praten en een spel- en oefendag. Dat kwam er bijvoorbeeld een blus- scooter of gingen we duiken in een bassin." Vooral het praktische onderdeel sprak haar aan. „De laatste keer voor mij was vier jaar geleden. Toen had een paar vrouwen klachten over de mannen. Over dat ze zwanger worden en dat de man zich daar aan moet aan passen. Dat vond ik maar De nieuwe brandweerwagens van de blusgroepen Tholen en Sint-Maartensdijk krijgen het cijfer negen. Dat meldt brandweercommandant J. de Feijter in het vakblad Brand Brandweer van enkele maanden geleden. .De tankauto spuit uit de smalstad dateerde van 1986, de van Tholen van 1992. Eind augustus werden ze vervangen door een nieuwe wagens. 'We krijgen alleen maar positieve reac ties, dus ik geeft de auto een negen', aldus De Feijter. slangen uitrollen of de weg afzetten voor het verkeer. Het was 's avonds. Ik vond het wel spannend." Toen ze bij de blusgroep kwam, kende ze al veel collega's uit het dorp. „Ik kom bij jullie, neb ik ge zegd. Ik moet me aanpassen." Ik ben toen later ook wel lid gewor den van het netwerk brandweer vrouwen, een club waar ze zich bij aansloot na een oproep in het brand weerblad. „Ik ben zelfs bij de op richting geweest van het netwerk tien jaar geleden op het ministerie van defensie in Den Haag. Er waren overdreven. Niks voor mij. Wat dat betreft heb ik er geen seconde spijt van gehad dat ik als vrouw in de groep met mannen kwam. Het gaat allemaal heel gemoedelijk. Als vrouw moet je niet bang zijn om hulp te vragen als er bijvoorbeeld iets te zwaar is om te doen. Ik ben niet zo dat ik niet laat weten dat het niet gaat. Met het aankoppelen van pompen heb ik geen moeite, wel eens met het loskoppelen. Dan vraag ik gewoon of iemand me daar mee wil helpen. Ik heb nooit achter af gehoord van: ze kon het niet. Maar het is andersom ook zo dat de mannen mij vragen om even te hel pen." Ook als er nieuwe spuitgasten bij de blusgroep komen, wordt een beroep op haar gedaan. „Dan geef ik ook aanwijzingen. Dat wordt ook ge woon geaccepteerd. Ik heb nooit ge hoord dat ze zich niet door een vrouw willen laten commanderen." Toch werd het feit dat ze de enige vrouw was in het korps wel menig maal naar voren gebracht, vertelt ze. Als het team naar een wedstrijd ging bijvoorbeeld en burgemeester H.A. van der Munnik meeging. „Als ik dan naast hem liep dan zei hij tegen de gastheer waar we aan een wedstrijd meededen: dit is mijn brandweervrouw. Daar was hij erg trots op. Ik heb het ook meegemaakt dat een vrijwilliger uit Kloosterzan- de naar me toe kwam om me een hand te geven. Hij zei dat hij nog nooit een brandweervrouw gezien had." Ze bleef achttien jaar lang de enige vrouw in het korps. Uit cijfers van het centraal bureau voor de statis tiek blijkt dat het aantal vrouwen de afgelopen zeven jaar is verdubbeld tot 1500. Het aantal beroepskrach ten steeg met 14 procent van 145 naar 313, het aantal vrijwilligers daalde daarentegen met 2 procent. Al met al blijkt de brandweer een mannenbolwerk want slechts 6 pro cent is vrouw. „Je zag mensen ook wel kijken en denken: dat zal wel een kadee of een lesbische wezen. Het is me wel gebeurd dat bij het examen voor hoofdbrandwacht ik het bevel moest voeren en dat de mannen toen zeiden: moeten we daar orders van aannemen? Toen heeft de examinator ingegrepen. Hij heeft gezegd: je doet wat ze zegt, anders kunnen jullie naar huis en is het voor jullie over en uit." Er wordt niet meer zo van opgeke ken dat ze als vrouw deel uit maakt van een mannenploeg. Ook het werk bij de brandweer is sterk ver anderd. De materialen zijn beter. Maar ook de opleidingen zijn zwaarder. „En alles wat nieuw is, wordt ons weer bij geleerd". De laatste jaren wordt er sterk de na druk gelegd op de veiligheid van de brandweerlieden zelf. „Bij een schoorsteenbrand mag je pas het dak op met valbeveiliging. Vroeger vlogen de mannen het dak op, nu het heeft me verbaasd hoe nuchter ik altijd onder ben gebleven. Het hangt er ook van af wat er is ge beurd. Het is anders als iemand die zat is, zich doodrijdt tegen een boom dan wanneer er jonge kinde ren omkomen. Als lid van de brand weer moet je je werk doen net als een dokter en een begrafenisonder nemer. Je kunt je niet alle ellende aantrekken. Het is gewoon je werk. Als de pieper gaat, moet je een knop omzetten. Als je er niet tegen kunt, dan moetje er niet aan beginnen." Wel wordt er naderhand gesproken over de hulpverlening bij zware on gevallen of branden met gewonden Op de lijst van vrijwilligers voor de blusgroep Sint- Maartensdijk staan vijftien namen. Er is plaats voor acht tien. Flet kost moeite om vrijwilligers te werven. Dat is een landelijke tendens. De brandweer begon vorig jaar met een wervingsactie onder bedrijven in de smalstad, maar dat heeft niet veel respons gekregen. In het Gro ningse Marum zijn na een grootscheepse wervingsactie vier brandweervrouwen aangenomen. Ze wonen en wer ken allemaal in Marum. Alle vrouwen tussen de 20 en 40 jaar in de gemeente werden schriftelijk benaderd (780 brieven). Er kwamen 20 reacties op, aldus een bericht in het vakblad Brand Brandweer van oktober. moeten ze eerst worden gezekerd." Ook is de hulpverlening bij onge vallen in het verkeer toegenomen. De brandweer wordt regelmatig op geroepen om slachtoffers te bevrij den uit hun auto. „Er is wel eens een jaar geweest dat er vier of vijf doden zijn gevallen. Er zijn wel za ken die me bij zijn gebleven, maar of dodelijke afloop. „Als het heel heftig is geweest, kan iedereen zijn zegje er over doen. Dan is het klaar en gaat iedereen naar huis of naar zijn werk. Blijf je er problemen mee houden, dat kun je later nog bel len". Haar werkgever Piet Swarthoff heeft er geen moeite mee als Addie haar werk laat liggen omdat ze uit moet rukken. „Als ik een uurtje weg ben is het sowieso geen probleem. Duurt het langer dan bel ik even. Dat is in de meeste bedrijven zo." De brandweervrouw is magazijn medewerker. Ze maakt bestellingen klaar op het distributiecentrum. Lost en laadt vrachtwagens met de hef truck. Als de pieper gaat is ze snel op de kazerne. Ze doet er iets langer over als ze op de verdieping van de loods bezig is. Dat kan dan inhou den dat ze als derde op de kazerne aankomt. En ze niet met ademlucht hoeft op te treden omdat de eerste twee daarvoor dan de aangewezen figuren zijn. „Bij de brand met de coniferen, kregen we de melding van binnenbrand. Ha, dacht ik, daar moeten we met ademlucht naar bin nen." Dat bleek niet het geval. Het stoere zit toch wel bij Addie in de genen: brandweervrouw, hef truckchauffeur en sinds zeven jaar motorrijder. Maar dat laatste als hob by. Haar zoon Ron was aan het les sen bij Dave van Haatten. En zei dat motorrijden ook iets voor haar zou zijn. „Ja, daar had hij wel gelijk in. Toen de jongens een brommer had den, reed ik er ook altijd op. Ik ben op een zaterdagochtend proef gaan rijden. Er waren vier vrouwen. Ik stapte op de motor en reed er zo mee weg." Toen ze theorie-examen moest doen, brak er brand uit in de schuur van akkerbouwer Verluijs aan de Go- rishoeksedijk in Scherpenisse. Ze woonde toen op Westkerke niet ver van de boerderij Wulpdal van Vers- luijs. „Ik liet net de hond uit en zag wel dat het nogal rookt. Ik dacht nog dat hij iets aan het opstoken was, maar toen ging mijn pieper en toen wist ik het al dat het niet goed zat. Ik heb de hond achter het hek gegooid en ben er naar toe gespurt. Ik heb toen geholpen om de weg vrij te ma ken voor de brandweerwagen. Lies Hage heeft toen nog een trekker weggereden. Er was geen houden aan. Je kon het vuur zien gaan. Het dak begon te bewegen en binnen tien minuten stond alles in lichterlaaie. Toen de andere korpsen kwamen uit Sint-Annaland en Stavenisse, ben ik weggegaan om in Bergen mijn exa men te doen. Ik had nog zoveel adre naline in mijn lijf. Ik heb snel de vra gen gemaakt en ben weer terug gegaan. De week daarop heb ik afge reden." Ze maakt regelmatig uitstapjes op haar toermotor. Regelmatig met haar partner Leen Steenpoorte achterop, de man die haar ruim twintig jaar ge leden aannam toen hij brandweer commandant was. Ze is lid van de motorclub Oemommenoe die 50 le den telt, waarvan 25 actief zijn. Het motorrijden beschouwt ze als een hobby waarbij ze zich kan ontspan nen. Het werk bij de brandweer vraagt juist inspanning. Giljam heeft het naar haar zin in het korps. Hoe de toekomst er uit zal zien, is nog niet bekend. Of Tholen op den duur een beroepsbrandweer krijgt, betwijfelt ze. „Dat gaat heel duur worden. Dan moet je dag en nacht een ploeg paraat hebben, pus een ploeg van vrijwilligers achter de hand hebben. Voor de dag- én voor de nachtploeg. Dat is in de grote steden ook zo. Misschien in een verre toe komst. We hebben hier nu tenslotte ook al zes beroepskrachten". Maar voorlopig moeten de vrijwilligers ge koesterd worden, vindt ze. „De ge meente moet er zuinig op zijn". Ze doet het werk voor de brandweer nog steeds graag: „Je draait gewoon mee, doet je werk en zeurt niet over allerlei toestandjes, je bent een team. Je moet het met z'n allen doen. En niet alleen gaan staan, want dan ben je verloren. Het is een teamsport". De brandweer is maandag begonnen met het oefenen volgens de nieuwe richtlijnen van het ministerie van bin nenlandse zaken om de kwaliteit te verbeteren. Elke vrijwilliger krijgt een oefenkaart waarop afgetekend wordt welke oefening hij of zij heeft afgelegd en met welk resultaat. Het is volgens brandweercommandant J, de Feijter te vergelijken rnet hoe het bij de EHBO is geregeld. „De vrijwilli gers van de EHBO moeten ook steeds de geldigheid van hun diploma aanto nen." Tot juli worden er vier oefenin gen gehouden volgens de nieuwe lei draad. „Hel gaat er niet alleen om de uitruktijden te verbeteren, maar ook de kwaliteit van het optreden. De ba siskennis wordt weer opgehaald. De duimschroeven worden aangedraaid. De controle op het optreden wordt groter. Maandag is de eerste oefen- kaart getest." Voor het maken van de oefeningen is een van de beroeps krachten verantwoordelijk. Er is nog steeds geen duidelijkheid over de plannen voor de toekomst van het centrum van Tholen en de huisvesting van de basisscholen in Tholen. De fractie van de CU in de raad had verwacht dat er een zogehe ten startnota gemaakt zou worden voor de raadsvergadering in februari, maar heeft deze niet kunnen ontdek ken bij de stukken. De CU wil ophel dering van het college van burge meester en wethouders. Dat blijkt uit de schriftelijke vragen die de fractie heeft gesteld. De CU wil weten waarom de startno ta niet naar de raad is gestuurd. En wanneer b. en w. dan wel voorne mens zijn de raad op de hoogte te brengen van de plannen. Volgens fractievoorzitter A.G. van de Sande heeft de CU er al enkele malen om gevraagd. En is er in de commissie bestuurszaken van 24 oktober door de wethouder toegezegd dat de nota in november zou worden toegezon den. Dat is niet gebeurd. In december heeft de CU er weer om gevraagd. Toen werd volgens Van de Sande ge zegd dat het voor de eerstkomende raadsvergadering in orde zou komen (7 februari). Ook dat is niet gebeurd. De CU is van mening dat er op korte termijn duidelijkheid moet komen voor de toekomst van het centrum en de huisvesting van de scholen. Het is niet aan een raadscommissie, om te bepalen of het college van bur gemeester en wethouders een raads lid op diens verzoek al dan niet in formatie verstrekt. Dat schrijft het raadspresidium aan M.J. Klippel (RFT). Plaatsvervangend voorzitter H.W. van Eenennaam van de com missie bestuurszaken heeft in de cember niet juist gehandeld door in de vergadering de leden af te vragen of Klippel antwoord moest krijgen op vragen die hij stelde, aldus de brief. Het raadslid had het presidium (commissievoorzitters, burgemeester en griffier) om een uitspraak ge vraagd en wilde ook weten wat eraan wordt gedaan om iets dergelijks in de toekomst te voorkomen. Het pre sidium heeft de brief besproken en in zijn vergadering uitdrukkelijk aan dacht gevraagd voor de rol en taak van commissievoorzitters in com missievergaderingen. Klippel kwam dinsdag in de commissie op de zaak terug. Hij zei, zich in het antwoord van het presidium te kunnen vinden. Geluk: „U heeft de primeur in deze prachtige raadzaal. Daar mag u best trots op zijn. Ik ben er zelf ook trots op." Geluk zat in het midden van de halve cirkel tafels op de plaats waar ook burgemeester Nuis komt te zitten als voorzitter van de gemeenteraad. Aan de rechterzijde van Geluk zaten de vertegenwoor digers van de SGP, VVD. CU, CDA en ABT. Aan zijn linkerzijde van de PvdA en RFT. PvdA-raads- lid H. Nieuwenhuis ontbrak. Wet houder K.A. Heijboer, C.L. van Dis en ambtenaar G. Vos zaten schuin tegenover de commissiele den. Op de publieke tribune hoorden D. Coppoolse (CDA) uit Poortvliet, C. van der Eist (CU) uit Tholen en raadsgriffier W.C. Antes de beraad slagingen aan. Bode P. Hage moet nu meer kilometers maken dan in het oude gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. Hij bracht als van ouds weer koffie rond. De micro foons verhuisden mee naar de nieuwe grote en hoge zaal. Die baadde in het licht. Door de glazen wand al van veraf te zien, vanaf het Stenen Kruis. En weerspiegeld in het water van de vijver voor de raadzaal. Om negen uur kon Geluk de vergadering sluiten. Hij was te vreden dat de onderwerpen op de agenda binnen anderhalf uur kon den worden besproken. Misschien wel mede door de nieuwe zaal waar het niet zo warm is als in de oude raadzaal, zei Geluk. De gemoederen raakten overigens wel even verhit toen M.J. Klippel (RFT) in aanvaring kwam met J.M. Aarnoudse (SGP) over de invulling het nieuwe aan te kopen bedrijven terrein in Welgelegen tussen Tho len en Oud-Vossemeer. Klippel vond dat het stimuleren van econo mische bedrijvigheid en werkgele genheid niet ten koste mag gaan van het open landschap. Aarnoudse wees Klippel er op dat hij zich ach ter het beleid had geschaard. Dat gebeurde nadat wethouder Heij boer het beleid had verdedigd om nieuwe aankopen te doen voor uit breiding van het bedrijventerrein in Tholen. Hij verwees naar de op merkingen van C. Nuijten van Re- win in deze krant die voor een ver sterking pleitte. Volgens Heijboer is Nuijten op dat gebied een promi nent. En het college van b. en w. volgen hem daarin, zei hij. Daar stelde Klippel een andere promi nent tegenover: de senator K. Sla ger die voor de SP in de Eerste Ka mer zit en die volgens Klippel stelt dat hij liever het open Thoolse plat teland ziet dan 'al die fabrieken'. „We moeten Tholen niet vol bou- Krinkels b.v. uit Wouw gaat de ko mende iwee jaar de gemeentelijke gazons en sportvelden maaien. Een brandweerman in duikerspak probeert met een stok de vastzittende meeuw uit de boom te trekken. „Het was maar een raar gezicht", vertelt Margje Geluk. Ze liep met haar zoontje over de Thoolse Vest, toen ze opeens een meeuw boven het water zag hangen. De visser was even de vis, want de vogel hing aan een vis lijn die vast zat aan een tak. „We hebben ge lijk de politie gebeld. Die vertelde ons dat ze de dierenambulance zou bellen, maar er ge beurde vrij weinig." De Thoolse wees daarna Marion Opree op de meeuw. Zij belde direct naar de dierenambulance. Opree: „De tele foniste vertelde dat ze nog geen telefoontje had gehad van de politie en dat we bij de brandweer moesten zijn voor hulp. Zij kwa men gelijk. Wel moesten ze eerst even in be raad over wat er moest gebeuren." Het duurde uiteindelijk een uur voordat een brandweerman in duikerspak het water in stapte. Met een stok waar een schroef in ge draaid zat, trok hij de vogel uit zijn benarde situatie. De meeuw kwam in het riet terecht, waar de andere brandweerlui hem uithaal den. De draad verwijderden ze met een schaar, waarna ze trots vertelden dat de brandweer 'ook deze dingen doet'. Opree was blij dat de vogel eruit werd gehaald, maar ze vond het wel wat lang duren. „De meeuw hield zich gelukkig stil, want anders had hij het niet overleefd." Ze wijst naar de takken boven het water. In de takken han gen nog meer draadjes en dobbers. „Je ziet het, het zou zo nog een keer kunnen gebeu- VFRVOLG VAN ('.OORDEN De ABT'er haalde Johan Cruijff aan: „Elk nadeel heeft zijn voor deel. Ik hoop dat dit een les is. Zorg er in het vervolg voor dat er bij de notaris getekend wordt." Overigens konden de raadsfracties zich wel vinden in het voorstel. J.M. Aarnoudse (SGP) noemde de grote re schadeclaim billijk en redelijk. En wilde het project om meer be drijven te vestigen in de polder tus sen Tholen en Oud-Vossemeer door de verhoging niet frustreren. G.J. Hoek (VVD) was blij dat de grond nu wordt aangekocht. Wel be treurde hij het dat het zo lang heeft geduurd. Ook noemde hij de verho ging 'betreurenswaardig' maar ac cepteerde dat: „Het is niet anders." J.L. Hage (CU) wilde weten wat de verhoging voor effect heeft op de grondprijs en of het ook gevolgen heeft voor de grondvoorraad. Hij wees er verder op dat het bedrijven terrein landschappelijk moe worden ingepast. Hij verwees hierbij naar de brief van J. de Jonge uit Tholen die zich zorgen maakt over de 'ver rommeling' van het landschap. „Ook de provincie wil er meer aan dacht voor. Maak er een land schapsplan voor." Volgens Heijboer zal het gevolg van de verhoging op de grondprijs wel meevallen. „We gaan uit van neen positief exploitatieresultaat. We hebben daarbij gekeken naar de om liggende gemeenten. We kunnen concurrerende prijzen hanteren, maar de prijs wordt pas vastgesteld als het bestemmingsplan wordt be sproken." Vos lichtte nog toe dat er strengere eisen zijn voor de inrichting van be drijventerreinen. Dat blijkt onder meer uit het omgevingsplan van de provincie. „We komen niet meer weg met een groenvoorziening. We moeten in het plan groenprofielen opnemen en delen als zodanig be stempelen. Daar wordt heel nauw keurig naar gekeken. Dat moeten we voor alle bestemmingsplannen van bedrijventerreinen op gaan pak ken". Op de vraag van Hage of dit ook kostenverhogend zal werken, ant woordde Vos bevestigend. „We moeten toe naar het duurzaam in richten van bedrijventerreinen. In de exploitatie zullen we voortaan ook een herstructureringsfonds op moe ten nemen." ziekenhuis, Lievensberg ziekenhuis, UW thuisziekenhuis zijn alle poliklinische afdelingen gesloten, met uitzondering van de afdeling spoedeisende hulp. Advertentie LM.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3