AbdijNieuws Stavenisse flink in de lift, maar bevolkingsgroei Tholen beperkt G CIC i Meer kosten gemeente, niet nadelig ondernemers Gemeente maakt werk van aanpak jeugdoverlast Opvallende winnaars bij het 31e schoolschaaktoernooi Zwanger Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Scherpenisse lopen terug Donderdag 31 januari 2008 64e jaargang no. 12 BIBL/077j/ "^e^rachtbode, de Thoolse Courant Ctóstbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Kink in de kabel bij aankoop van Goorden De gemeente heeft twee jaar moeten trekken aan de fa milie Goorden om overeenstemming te bereiken over de aankoop van het landbouwbedrijf en gronden op Welge legen in Tholen. Twee jaar geleden dacht de gemeente dat alles in kannen en kruiken was toen de raad er 5,3 miljoen euro voor uittrok. Maar dat bleek achteraf niet voldoende. Er moest 715.000 euro bij, al wordt de pijn verzacht door de renteopbrengsten van 580.000 euro. De gemeente verwacht niet dat het zal leiden tot een hogere grondprijs voor ondernemers. Betreurenswaardig Samenwerking tussen verschillende partijen De gemeente gaat overlast door jeugd aanpakken. De in steek is dat preventief te doen, waarbij een aantal partijen samenwerken. Waarschijnlijk in maart wordt een conve nant ondertekend. Districtschef P.C.J. Prince van de poli tie Oosterscheldebekken complimenteerde de gemeente dinsdag in de commissie bestuurszaken met die aanpak. Het gaat daarbij om zaken die structureel overlast geven, benadrukte burgemeester W. Nuis. Koopavond verdeelt ondernemers Tholen Tholenaar 156 km op Oesterdam Ger. Gem. Scherpenisse wil herdenking 3 mei Herinnering de Ramp KrAAMZORG^^^1ENTADMfNISTRATtE ■0<?£ VewiaLO Met een toename van 108 zit de gemeente Tholen qua in wonertal over 2007 in de plus, maar de groei is nog niet de helft van een jaar eerder. De bevolkingsaanwas vlakt af. Dat Stavenisse de woonkern is die er de meeste inwo ners bij kreeg (+32), is opmerkelijk. Jarenlang was Tho len de plaats met de grootste groei - ze is destijds in het streekplan niet voor niets als groeikern aangewezen - maar dit keer komt het stadje op de vierde plaats, nog na Sint-Philipsland en Sint-Annaland. In drie dorpen liep vorig jaar het aantal inwoners terug: Poortvliet, Scherpe nisse en Sint-Maartensdijk. Op 31 december woonden er 25.264 mensen op Tholen en Sint-Philipsland. Sint-Philipsland passeert 2700 Het was een opvallende einduitslag, gisteren bij de 31e editie van het Rabobank schooldam- en schoolschaaktoernooi. De winnende schakers van Eben Haëzer wonnen met een hon derd procent score, wat nog maar zelden voorgekomen was. En bij de dammers eindigden twee teams met een gelijk pun- tenaantal. Hier moesten de zogenaamde weerstandspunten de doorslag geven, zodat Die Heenentrecht er uiteindelijk met de beker vandoor ging, ten nadele van De Casembroot. PHILIPS 82 CM HO READY LCD TV v 'Tsikinnri mee ci:7m7 k n n cciata foon 0166-657007 b.g.g. 653474 .—•fax 0166-657008 jxmail: redactie@eendrachtbode.nl advertentie@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Wethouder K.A. Heijboer had overtuigd dat we rond waren." maandagavond wel iets uit leggen in de commissie ruimte over de aan koop van de gronden. De raad wordt nu gevraagd ruim 6050.000 euro uit te trekken voor de aankopen en de pachtontbinding van diverse perce len. Die zijn nodig om de tweede fa se van het bedrijventerrein Welgele gen te ontwikkelen. L.J. van Doorn (ABT) wilde weten hoe de verkoop verlopen is. Het was hem niet duidelijk zei hij. „Als je een akkoord hebt en een koopakte dan is iedereen daar aan gehouden, compleet met boetebeding."Ook M.J. Klippel (RFT) was kritisch. Hij vroeg zich af of het voorstel en het ontwerpbesluit wel goed geredi geerd waren. Er was duidelijk een kink in de ka bel gekomen, zei ambtenaar G. Vos als voorzetje voor de uitleg van Heijboer. Het gaat volgens Vos echt om een nieuwe bedrag van ruim zes miljoen euro. Het bedrag van ruim 5 miljoen euro staat niet meer in de begroting. Volgens Heijboer was er in 2005 een mondeling akkoord met Goorden, de eigenaar van de boerderij en van de 4,8 ha. grond. „We hadden toen ook al zaken gedaan over de pacht ontbinding. Hij gaf toen aan dat wij de pachtontbinding zelf moesten re gelen, zodat wij grond vrij van pacht konden kopen, v t hadden er over eenstemming over via de makelaar en de rentmeester. We waren er van Volgens Heijboer vroeg de zaak toen snelheid omdat Goorden een andere boerderij op het oog had. Maar het kwam niet tot een aan koop. „Er is geen contract met de ei genaar getekend omdat we dachten dat we het met zijn allen eens wa ren." Toen bleek dat Goorden er niet in slaagde een andere boerderij aan te kopen, is er niet tot transactie over gegaan. „De eigenaar had op dat moment geen geld nodig. We zijn in contact gebleven met de rentmeester en heb ben er twee jaar aan moeten trekken om de koop mogelijk te maken. Dat heeft geleid tot de verhoging. Er is een nadeel van 715.000 euro. Maar als we de datum van juli 2005 er bij pakken en we rekenen er vier pro cent rente aan toe, dan komen we op 580.000 euro. En dan is de pijn aan zienlijk minder." Heijboer erkende dat het meer gaat kosten. Dat was het resultaat van de onderhandelingen. „We hebben de zaak dus niet in 2005 laten passeren, maar doen het nu, in 2008". Volgens de wethouder is er nog een klein rentevoordeel te behalen als Goor den pas later kan worden uitbetaald. De laatste betaling zou in 2009 moeten plaatsvinden, zei hij op een vraag van Van Doorn. ZIE VERDER PAGINA Commissielid J. Oudesluijs (PvdA) in dat verband de 'vet'-teams (vroeg erbij teams), die problemen aanpak ken vóór ze uit de hand lopen. Maat schappelijk werkers of jeugdhulp- verleners spreken dan met jongeren en hun ouders, en bekijken of nog andere instanties ingeschakeld moe ten worden. „Met die preventieve aanpak zijn ouders en jongeren ge baat", zei de burgemeester. Het schooladoptieplan. waarbij poli tiemensen op basisscholen als het ware les gaven, is een aantal jaren geleden gestopt. waarschuwde ervoor om Thoolse jongeren niet te stigmatiseren. „Er is veel goede jeugd." De burgemeester beaamde dat. „Het gaat ons ook niet om incidenten, maar om dingen die structureel overlast veroorzaken." Vanuit het gemeentebestuur hebben Nuis (openbare orde en veiligheid) en wethouder Velthuis (welzijn, on derwijs en volksgezondheid) be moeienis met het project. Een in stantie als jeugdzorg wordt er ook bij betrokken. En natuurlijk de poli tie. „Wc gaan bewust aan de voor kant zitten", zei Prince. Hij noemde ZIE VERDER PAGINA 9 De leden van de ondernemersver eniging Tholen zijn verdeeld over de koopavond. Een deel wil het op don derdagavond, een ander deel op vrij dagavond. Dat bleek maandagavond op de ledenvergadering. Er kon nog geen definitieve keuze worden ge maakt omdat lang niet alle leden aanwezig waren. Deze week worden de leden via een brief geïnformeerd voordat het bestuur een beslissing neemt. Om meer publiek te trekken besloot het bestuur vorig jaar om de koopavond van vrijdag naar donder dagavond te verplaatsen. Niet alle winkels doen daar echter aan mee. Een aantal bleef op vrijdagavond geopend. Voorzitter T. Klaasen: „Welke avond het ook wordt, we willen dat alle winkels dan open zijn. Er is een hele groep die op donderdagavond wil blijven, maar een andere groep die naar de vrijdagavond wil omdat dan de grote trekkers als Marskramer, Kruidvat en Landgraaf open zijn. Er is ook een aantal kleine ondernemers die dan open zijn". Een 20-jarige Tholenaar heeft zater dag zijn rijbewijs in moeten leveren nadat hij met 156 km over de Oes terdam reed. Op de dam is een maximumsnelheid toegestaan van 100 km. De overschrijding van 56 km was genoeg reden voor de poli tie om het rijbewijs van de automo bilist in te vorderen. De Gereformeerde Gemeente Scher penisse heeft het gemeentebestuur ge vraagd om de dodenherdenking in Tholen in verband met de zondagsrust van zondag 4 mei te verplaatsen naar zaterdag 3 mei. B. en w. hebben echter besloten daar niet aan te zullen vol doen. Volgens het gemeentebestuur is het een nationale herdenking waar over ook landelijk afspraken zijn ge maakt. Tholen sluit zich daar bij aan. Morgen (1 februari) is het 55 jaar geleden dat onze streek werd getrof fen door een watersnoodramp. Sta venisse werd zwaar getroffen. Ook na 55 jaar wordt er nog steeds aan dacht aan besteed. Anny Saarloos- Heijboer uit Sint-Annaland haalt herinneringen op. Zie pagina 9. I zijn is vooruit zien! Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl www kraamzorgzeeland.nl Het laatste nieuws van de Provincie Z E VERDER PAGINA 5 AbdijNieuws. de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeetand.nl/abdijnieuws. Prowtcie Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg De winnende dammers Stacy Mastbergen, Celeste Stolwijk, Charissa Kooien en Izak Reins van basisschool Heenetrecht (Links). Aan de rechterkant de schaqkwinnaars Guido van de Breevaart, Maarten Vader, Marco Moerland en Daan Gunst van de Eben Haëzerschool. De beperkte groei van het inwoner tal laat zich volledig verklaren door het vertrekoverschot van veertien. In 2006 was er nog een vestigings overschot van 182, dus wat dat be treft is de balans volledig naar de andere kant doorgeslagen. De na tuurlijke aanwas was zodoende vol ledig verantwoordelijk voor de groei, er was een geboorteoverschot van 122. In 2007 zijn er 321 kinde ren geboren (157 jongens en 164 meisjes), dertien procent meer dan het jaar tevoren. Er overleden 199 inwoners (98 mannen en 101 vrou wen) en dat is twee procent minder dan in 2006. Sint-Annaland is de enige woonkern waar meer inwo ners overleden dan dat er kinderen werden geboren, respectievelijk 42 en 34. Het aantal mensen dat van el ders in de gemeente kwam wonen, daalde met veertien procent ten op zichte van het voorgaande jaar: 792 (373 mannen en 419 vrouwen). Daar staat tegenover, dat het aantal uit de gemeente vertrokken inwo ners met tien procent toenam. Het waren er 806 (378 mannen en 428 vrouwen), blijkt uit de voorlopige cijfers van het bureau burgerzaken van de gemeente. Hoewel de natuurlijke aanwas over de gemeente als geheel bepalend was, is het beeld voor de verschil lende woonkernen divers. Zo dankt Sint-Annaland, dat net als in 2006 een sterfteoverschot had, zijn groei volledig aan het migratiesaldo (ves tiging en vertrek). In Poortvliet, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk doet een vertrekoverschot de na tuurlijke aanwas volledig teniet. An ders is dat in Oud-Vossemeer en Sint-Philipsland, met een klein ver trekoverschot en een grotere natuur lijke groei. Migratie en natuurlijke aanwas zijn in Stavenisse ongeveer evenredig verantwoordelijk voor de groei van het inwonertal. In Tholen neemt het migratiesaldo bijna drie kwart van de - geringe - aanwas voor zijn rekening. Met nog geen half procent was de bevolkingsgroei de laagste van de afgelopen vijf jaar. Nu 108, het jaar tevoren 262, een toename van 208 in 2005, in 2004 kwamen er 289 in woners bij en in 2003 waren dat er zelfs 393. Hoewel de bouwactiviteiten in het uitbreidingsplan Poststraat-Zuid nog beperkt bleven, zag Stavenisse het inwonertal met 32 toenemen. Een schril contrast met 2006, toen het dorp er één inwoner op vooruit ging. Voor de groei was het vesti gingsoverschot (18) in belangrijke mate verantwoordelijk. Er kwamen het afgelopen jaar liefst 101 mensen van elders in het dorp wonen, ter wijl er 83 vertrokken. Het geboorte overschot was 14. Er werden 26 kinderen (14 jongens en 12 meisjes) geboren en er overleden twaalf in woners (5 mannen en 7 vrouwen). Binnen het dorp verhuisden 56 mensen. Afgelopen jaar trouwden 20 inwoners, terwijl er twaalf zijn gescheiden. Het aantal inwoners op 31 december bedroeg 1753 (879 mannen en 874 vrouwen). Dankzij een groei met 28 is Sint- Philipsland de grens van 2700 in woners ruimschoots gepasseerd. In het dorp, Anna Jacobapolder en De Sluis samen wonen nu 2722 mensen (1397 mannen en 1325 vrouwen). De toename komt volledig op het conto van de natuurlijke aanwas. Er zijn afgelopen jaar 47 kinderen (24 jongens en 23 meisjes) geboren en slechts elf inwoners overleden (8 mannen en 3 vrouwen). Na Tholen- stad zijn hier de meeste kinderen geboren. Tegenover het geboorteo verschot van 36 staat een vertrek overschot van 8. Er kwam afgelo pen jaar 119 mensen in Sint-Philipsland wonen, maar er vertrokken er 127 naar elders (waar van 55 naar een andere Thoolse woonkern). Binnen het dorp betrok ken 90 mensen een andere woning. Er traden 27 Sint-Philipslanders in het huwelijk, 20 scheidden er. In Sint-Annaland was de natuurlij ke groei juist geen positieve factor. Er werden weliswaar 34 kinderen geboren (17 jongens en 17 meisjes), maar er overleden 42 inwoners (17 mannen en 25 vrouwen) en dat re sulteerde in een sterfteoverschot van 8. De woningbouw in Vroonstede zorgde er mede voor dat het dorp tóch is gegroeid. Er kwamen 162 mensen van elders naar Sint-Anna land (bijna de helft uit een andere Thoolse kern) en er vertrokken er 127. Daarmee was er een flink vesti gingsoverschot (35). Deze week Natuurliefhebber Cees Luijsterburg vindt alle vogels mooi Brandweervrouw Addie Giljam tekent een jaar bij Meer inwoners betekent misschien ook meer bezoekers op de braderie van Stavenisse. Hier zitten Colinda Smits, Anette Wesdorp en de Poolse Beat a Biskup v.l.n.r. op het terras aan de haven. EN VERDER... Maarten van der Harst doet mee aan vakwedstrijd Meeuw bij Vest in Tholen uit vistuig gered Op zoek naar alternatief voor spreekuur burgers DE DIEF VERHEUGT ZICH OVER DE NACHT Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Wedstrijdleider Andries de Meyer legt uit: „Deze punten geven aan wie de moeilijkste partijen heeft gespeeld. De winnaar had net twee weerstandspun ten meer dan de nummer twee." De Meyer maakt het partijschema niet zelf. Dat doet de computer, vertelt hij. We hebben wel geregeld dat de beste vijf teams een wedstrijd tegen elkaar spelen. „Uit het onderlinge resultaat bleek ook dat Die Heenetrecht daarin de betere was." Na de onrust van vorige week - een aantal deelnemers misdroeg zich - had de leiding van het toernooi maatregelen genomen en die misten hun uitwerking niet. „We hebben de scholen aangegeven dat ze per twee teams een begelei der mee moeten sturen. Daar heb ik persoonlijk op toegezien", vertelt De Meyer. Hij heeft bij de ingang de scholen gecontroleerd of ze aan deze plicht voldeden. De Meyer: „Anders kwamen ze er gewoon niet in. Met toezicht er bij blijft het rustig. Dat bleek vandaag wel, het ging perfect." De schaaktrai ner legt uit dat hij voor volgend jaar een reglementenlijstje wil opstellen. „Zodat iedereen weet waar hij aan toe is en dit 'wangedrag' niet meer voor komt." De uitslagen van het schaken: 1. Eben Haëzer I, 2. Regenboog 1, 3. Regen boog 2, 4. Eben Haëzer 2, 5. De Kraal. Dammen: 1. Die Heenetrecht, 2. De Casembroot, 3. Eben Haëzer, 4. Regen boog, 5. St. Anthonius. Duivenmelker Dick Vaders is een van de kampioenen in rayon 6 ambi light Beeldresolutie: 1366x768p, USB aansluiting, responstijd 6ms. 2x HDMI.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1