Tholenderwijs Veelzijdige adviesraad Wmo gaat het college kritisch volgen Openbare vergadering Jongerenraad Zeegroenten snijden natuur monument Oosterschelde Evenementen en collectes februari 2008 Openbare bekendmakingen Extra geld is nodig voor de lange termijn Tien leden leveren ongevraagd commentaar Tien leden Cliëntenorganisaties openen meldpunt indicatiestelling 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 31 januari 2008 week 5 Donderdag 31 januari 2008 Diversiteit adviesraad Jongerenraad Vooruit Enquête I De Jongerenraad vergadert op donderdag 7 februari 1. Welkom door de vicevoorzitter om 19.30 uur in Dorpshuis 't Ouwe Raad'uus te Simon van Lit. Poortvliet. De jongerenraad wil alle jongeren van 2. Mededelingen. Tholen de gelegenheid geven om de openbare jonge- 3. Notulen vergadering 7 januari 2008. renraadsvergaderingen te bezoeken en vergadert daar 4. Ingekomen post. om regelmatig in de verschillende kernen. Op deze 5. Weiter Shelter Sint Annaland. manier hoopt de jongerenraad de jongeren te stimule Notitie speelruimte. ren om gebruik te maken van de inspraakmogelijk 6. Offerte nieuwe shirt Joth. heid, die iedere vergadering op de agenda staat. Ook 7. Concept evaluatieverslag 2007. worden jongeren in de kernen op de hoogte gehouden 8. Concept activiteitenplan 2008. van de onderwerpen waar de jongerenraad zich mee 9. Update Natte kemenslag. bezig houdt. Het is voor de jongerenraad van groot 10. Werkgroep Jongerenpagina. belang om te weten welke zaken jongeren raken, zodat 11. Werkgroep Antipestproject. zij het college van B en W goed kunnen adviseren over 12. Werkgroep Jij telt ook mee. het jeugdbeleid van de gemeente Tholen. De volgende 13. Werkgroep Burkina Faso. punten staan op de agenda: 14. Werkgroep Website. 15. Rondvraag. 16. Afsluiting. Vanaf dinsdag 5 t/m vrijdag 8 februari 2008 verstrekt de gemeente Tholen, zolang de voorraad strekt, aanvraagformulieren voor een seizoensontheffing voor het snijden van zeegroenten in het natuurmonument 'Oosterschelde-buitendijks'. Een toelichting en een kaart van de schorgebieden waar met een ontheffing zeegroente gesneden mag worden, zitten bij het aan vraagformulier. U kunt vanaf dinsdag 5 februari 8.30 uur terecht voor het afhalen van de aanvraagformulie ren bij de receptie van het gemeentehuis in Tholen. Onderstaand ziet u de bij de gemeente bekende evenementen en collectes. Met vragen of opmer kingen kunt u contact opnemen met mevrouw M. Zegers-Vreede (0166)668372. Schriftelijke reac ties kunt u sturen naar gemeente Tholen, afd. Publiekszaken, Hof van Tholen 2, 469i DZ Tholen, of per e-mail naar zegers.m@tholen.nl. HAAM EVENEMENT DATUM Collecte Hersenstichting Nederland Maandag 28 januari t/m zaterdag 2 februari Woaidaehen Oud-Vossemeer Carnavalsvereniging De Vlooientrappers Vrijdag 1 en zaterdag 2 februari Verkoping in het verenigingsgebouw aan de Ring 7 te Oud-Vossemeer, Zendingsclub Hervormde Gemeente Zaterdag 9 februari van 10.00 - 14.00 uur Collecte Amnesty International Maandag 11 februari t/m zaterdag 16 februari Brugpieperkampioenschap Zaterdag 23 februari Stichting Uit op Tholen: Karei de Kok en de Droom van de Koning in de Wellevaete te Sint-Annaland Woensdag 27 februari vanaf 13.30 uur Stichting Uit op Tholen: Michael van Hoorne met bijzonder seniorenprogramma 'Terug naar toen' in de Wellevaete te Sint-Annaland Woensdag 27 februari vanaf 16.30 uur Collecte Stichting De Ondergrondse Kerk Maandag 25 februari t/m zaterdag 1 maart Vervolg ontwerp wijziging bestemmingsplan Vroonstede Het gebied sluit aan op fase 1 van woongebied Vroonstede in welk gebied inmiddels volop wordt gebouwd en de beschik bare bouwkavels grotendeels zijn uitgegeven. Burgemeester en wethouders zijn voorne mens van genoemde bevoegdheid gebruik te maken. Met ingang van vrijdag 1 februari 2008 ligt, ter voldoe ning aan het bepaald in artikel 19, tweede lid, van de voorschriften van het bestemmingsplan Vroonstede, junc- to afdeling 3.4 van de Algemene wet bestuursrecht, de ontwerp-uitwerking gedurende zes weken tijdens de ope ningsuren ter inzage in de openbare leesruimte van het gemeentehuis, Hof van Tholen 2 te Tholen. Gedurende deze termijn kunnen belanghebbenden hun zienswijzen op het plan kenbaar maken bij burgemeester en wethou ders, Postbus 51 te 4690 AB Tholen. Belanghebbenden die mondeling hun zienswijze kenbaar willen maken, kunnen een afpraak maken met de heer mr. G. Vos. Hij is telefonisch bereikbaar op telefoonnummer 0166-668327. KAPVERGUNNINGEN Aanvraag Burgemeester en wethouders van Tholen maken bekend dat zij in de periode van 20 december 2007 tot en met 22 januari 2008 de volgende aanvragen voor een kapvergun- ning hebben ontvangen: St. Annaland Gemeente Tholen voor het kappen van 1 esdoorn op de hoek Schoolstraat - Kloosterstraat. De stukken die betrekking hebben op deze aanvragen lig gen gedurende twee weken na de datum van deze bekendmaking tijdens de openingstijden van het gemeen tehuis voor iedereen ter inzage in de publieke leesruimte van het gemeentehuis, Hof van Tholen 2 te Tholen. Belanghebbenden kunnen gedurende de termijn van ter inzagelegging hun zienswijze schriftelijk kenbaar maken bij het college van burgemeester en wethouders, postbus 52, 4690 AB Tholen. Uw reactie zal dan meegeno men worden bij de beslissing om wel of niet de kapver- gunning te verlenen. GEBRUIKSVERGUNNING Ontvangen aanvragen gebruiksvergunning Café "De Pomp", Voorstraat 26, 4696 BK Stavenisse met een gebruiksfunctie 'café, 50 personen' Verleende gebruiksvergunning Gemeentehuis Tholen, Hof van Tholen 2, 4691 DZ Tholen met een gebruiksfunctie 'kantoor- bijeenkomst gebouw 50 personen' Volgens de algemene wet bestuursrecht (Awb) kunnen belanghebbenden tegen een verleende vergunning bezwaar maken. Het moet binnen 6 weken na de dag waarop het besluit is verzonden aan de aanvrager mel der, schriftelijk worden ingediend bij het college van bur gemeester en wethouders van Tholen. Voor informatie over de mogelijkheid bezwaar te maken kunt u contact opnemen met de afdeling Brandweer en rampenbestrijding, tel (0166) 668382 of 668301. WET MILIEUBEHEER Kennisgeving van mededeling besluiten. Burgemeester en wethouders van Tholen; gelet op de artikelen 3.44 en 3.45 van de Algemene wet bestuursrecht; delen mede, dat door hen, onder oplegging van voor schriften om nadelige gevolgen voor het milieu te voorko men danwel zoveel mogelijk te beperken, op 21 januari 2008 vergunningen zijn verleend ingevolge de Wet milieu beheer naar aanleiding van de aanvraag van: Maatschap W.C. van Nieuwenhuijzen en J.P. Geluk, Hogeweg 2 te Sint Philipsland, voor het oprichten en in werking hebben van een akkerbouwbedrijf en een kwe kerij van algen en schelpdieren in foliebassins, gelegen aan de Hogeweg 2 te Sint Philipsland, kadastraal bekend Sint Philipsland, sectie G, nummer(s) 955. Er zijn geen zienswijzen ingediend naar aanleiding van het ontwerp-besluit. In het besluit zijn geen wijzigin gen aangebracht ten opzichte van het ontwerp. De heer L. Hofland, Boneputteweg 1 te Poortvliet, voor het veranderen van de bestaande melkvee- en pluim veehouderij, gelegen aan de Boneputteweg 1 te Poortvliet, kadastraal bekend Poortvliet, sectie L, num- mer(s) 641. Er zijn geen zienswijzen ingediend naar aanleiding van het ontwerp-besluit. In het besluit zijn geen wijzigingen aangebracht ten opzichte van het ont werp. De besluiten en alle ter zake zijnde stukken liggen met ingang van 1 februari 2008 gedurende zes weken ter inzage in de centrale hal van het gemeentehuis. Hof van Tholen 2 te Tholen van 8.30 uur tot 17.00 uur (indien tussen 12.30 en 17.00 uur een toelichting wordt gewenst dient daarvoor een afspraak te worden gemaakt, tele foonnummer 0166-668277). Indien het college daartoe een schriftelijk verzoek ontvangt kunnen de stukken gedurende zes weken tevens tijdens de avondopenstel ling in de centrale hal van het gemeentehuis worden ingezien. Ingevolge artikel 20.1, eerste lid, en artikel 20.6 van de Wet milieubeheer en artikel 6.7, 6:8 en 6:13 van de Algemene wet bestuursrecht staat gedurende zes weken met ingang van de dag, na die waarop het besluit ter inzage is gelegd, beroep open bij de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State voor: a) belanghebbenden die zienswijzen hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit; b) belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan wor den verweten geen zienswijzen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. Het besluit wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij gedurende de beroepstermijn beroep is ingesteld en bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State een verzoek om voorlopige voorziening is gedaan. In dat geval wordt een besluit niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. In gevallen waarin een vergunning betrekking heeft op het oprichten of veranderen van een inrichting, dat tevens is aan te merken als bouwen in de zin van de Woningwet, wordt een besluit niet eerder van kracht dan nadat de betrokken bouwvergunning is verleend. Het beroepschrift moet voor 14 maart 2008 worden gericht en gezonden aan de Raad van State, Afdeling Bestuursrechtspraak, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's- Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de bovengenoemde afdeling. Het verzoek tot voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. De Wmo-adviesraad met v.l.n.r.: wethouder Velthuis, Swarthoff, Van Hoorn, Egberts, Van der Rhee, Franssen, Roggeband, Padt, Huiskamp, Ter Beek en burgemeester Nuis. De adviesraad die het college van burgemeester en wethouders moet adviseren over de Wmo (Wet Maatschappelijke Ondersteuning) is donderdag officieel geïnstal leerd in de raadzaal van het gemeentehuis in Tholen. De uit tien leden bestaande raad was de eerste die in de spiksplinternieuwe ruimte geïnstalleerd werd. Er is zelfs nog geen gemeenteraadsvergadering geweest, legt burgemeester Nuis uit. „En de temperatuur geeft aan dat we hier maar kort gaan vergaderen." Het is namelijk behoorlijk koud in de ruimte die nog niet helemaal klaar is voor gebruik. Sinds begin vorig jaar is de Wmo van kracht. Deze wet verving de Welzijnswet, de Wet voorzieningen gehandicapten en de len uit de AWBZ en Wet collectieve preven tie. Als doel wordt omschreven 'iedereen volwaardig deel te laten nemen aan de maatschappij'. Ouderen, gehandicapten en zieken. De mensen moeten meer voor zich zelf en anderen gaan zorgen, stelt de Wmo. Waar dit niet mogelijk is, moet de gemeente ondersteuning bieden. Gevolg hiervan is dat er taken van de regering bij de gemeentes komen te liggen. Ook wordt de gemeente door deze verandering gevraagd vaker zelf keuzes te maken over maatschappelijke kwesties. Aan de ene kant betekent dat een goede afstamming van de regels op de om geving, aan de andere kant betekent dat meer werk voor de gemeente. Want onder dit nieuwe takenpakket vallen veel onderde len, zoals bijvoorbeeld jeugd, cultuur, sport en een van de grootste nieuwkomers: de zorg. Nuis: „Je kan bijna zeggen dat de wet houder van samenleving door de Wmo in eens de belangrijkste wethouder is gewor den." Vanaf november 2007 geldt er een verorde ning waarin staat dat de gang van zaken bin nen de Wmo gecontroleerd moet worden. Dat kan op verschillende manieren en Tho len kiest voor een adviesraad. „De Wmo is een serieuze zaak", benadrukt Nuis. „Het is daarom van belang dat de adviesraad het college kritisch volgt en bekijkt of alles vol gens de wet verloopt en dat we wandelen naar de juiste wegen. Zij moet dit doen door gevraagd en ongevraagd advies te geven. Het belangrijkst vind ik het ongevraagd commentaar, dat natuurlijk wel opbouwend moet zijn." De negen leden van de raad (M. Geluk was afwezig in verband met ziekte) nemen de aanstellingsbrief in ontvangst na eerst staan de een, door de burgemeester voorgelezen, artikel uit het algemeen bestuursrecht aan gehoord te hebben. Wethouder Velthuis legt uit dat ze er niet zitten als vertegenwoordi gers van hun eigen club, organisatie of dorp, maar als vertegenwoordigers van alle bur gers van Tholen. „De leden zijn gekozen vanwege hun deskundigheid. We hebben daarvoor gezocht naar deskundigen over een breed spectrum", vertelt de wethouder. „Dat is nodig, want de Wmo is breed. Er is wel eens gekscherend gezegd dat filles te maken heeft met de Wmo." De voorzitter van de adviesraad, O. Huis kamp, vindt het belangrijk dat de groep on afhankelijk is. „We willen zonder last of De leden van de adviesraad zijn: O. Huiskamp (Tholen) van de cliënten raad SVRZ Tholen, mevr. L.A. Padt-Visser (Poortvliet) van het platform vrijwillige thuiszorg (mantelzorg), mevr. N. Roggeband (Tholen) van de werkgroep gehandicaptenbeleid Tholen, mevr. J.J.G. Franssen (Scherpenis- se) van de Nederlandse Patiënten Vereniging, M. Geluk (Tholen) van de diaconie Gereformeerde Gemeente Tholen, O. ter Beek (Tholen) van de geestelijke gezondheidszorg, mevr. F. van der Rhee (Sint-Maartensdijk) van oudervereniging Philadelphia, P.F.M. Swarthoff (Tholen) namens de cultuur, J. Egberts (Oud-Vossemeer) namens de sport en mevr. F. van Hoorn van de jongerenraad. ruggespraak deskundig over de zaken kun nen praten", verklaart hij. In het voorgaande anderhalf jaar dat de voorlopige raad actief was, hebben ze al 'goede discussies' gehad. Huiskamp, die ook voorzitter is van de cliëntenraad van Ten Anker, zegt dat de be paalde specialismen van de leden geen be perkte blik geven tijdens de vergaderingen. „Nee, je hoort hierdoor juist een ander ge luid van degenen die vanuit een andere in valshoek tegen zaken aankijken." Burge meester Nuis wijst op wat de grondslag van de eenheid binnen de groep behoort te zijn. „De raad moet niet praten over een compe tentiestrijd, maar over het belang van de burger." Met die maatschappelijke betrokkenheid zit het wel goed bij het jongste lid, Femke van Hoorn. Ze studeert voor verzorgende IG (individuele gezondheidszorg). De 19-jari- ge Vossemeerse die graag haar mening geeft, kreeg lovende woorden over zich heen van de burgemeester en de voorzitter van de adviesraad, omdat ze als jongere vrijwillig deelneemt aan de raad. Het was overigens niet haar eerste installatie. In 2004 werd ze officieel toegevoegd aan de jongerenraad, waar ze nog steeds lid van is.' Na de installering bij de adviesraad liep ze dan ook snel de zaal uit richting de vergade ring van de jongerenraad. „Dat valt nu toe vallig samen", vertelt Van Hoorn. „De ad viesraad Wmo komt niet zo vaak bij elkaar - ongeveer zes tot acht keer per jaar - en daarom zal het waarschijnlijk niet nog een keer gebeuren." De studente, die op dit mo ment stage loopt bij Allévo, kon nog wel wat uurtjes vrijmaken voor de vergader avonden. „Zolang het maar geen vier avon den in de week is", vertelt Femke. Ze werd als laatste toegevoegd aan de groep. „Ze vroegen me in november vorig jaar en ik wilde wel, maar het was toen nog de vraag of het 's middags of 's avonds zou zijn. Uit eindelijk is besloten de vergaderingen in de avond te houden en dat komt voor mij goed uit." Ze vertelt dat ze het niet erg vindt dat haar dag dan vol is. „Natuurlijk ben ik wel moe als ik thuis kom, maar ook heb ik een voldaan gevoel. Een gevoel dat ik iets ge daan heb voor anderen." Patiënten die gebruik willen maken van huishoudelijke verzorging moeten hier voor geïndiceerd worden. Dat betekent dat er door een deskundige een beoorde ling wordt gegeven of de aanvrager wel of geen huishoudelijke verzorging nodig heeft. Ook consumenten die al zorg krij gen, zijn onlangs of worden binnenkort opnieuw geïndiceerd. Cliëntenorganisa ties willen in kaart brengen hoe de nieu we indicatiestelling verloopt. Om deze ervaringen te verzamelen, heeft zij een gezamenlijk meldpunt geopend. De be oordeelden kunnen op www.klaverblad- zeeland.nl en via 0113-212783 (ma. t/m vrij. 9.00-13.00 uur) melden hoe de indi catiestelling is verlopen. De (her)indicatiestelling gebeurt op grond van de Wet maatschappelijke on dersteuning (Wmo). Tijdens de toetsing wordt er gelet op persoonlijke omstandig heden in het kader van de regels die in de wet zijn vastgesteld. De beoordeling is een advies aan de gemeente. De gemeente neemt op basis van het indicatieadvies een beslissing over de te verlenen zorg. Wanneer de hulpbehoevende het niet eens is met de uitkomst, kan hij of zij bezwaar maken tegen het besluit van de gemeente. Binnenkort plaatsen de deelnemende cliëntenorganisaties de resultaten van het meldpunt op hun websites en op de site van Klaverblad Zeeland. De uitkomsten worden ook aangeboden aan het ministe rie van VWS, de Tweede Kamer en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Als blijkt dat uit een bepaalde gemeente veel meldingen worden ont vangen, kunnen de zorgbelangenorgani- saties, patiënten of Wmo-raden hun eigen gemeente met deze gegevens confronte ren. Tholen wil vooruit, nieuwe wegen inslaan. Vestigingsvoorwaarden. Projecten uit voeren uit het coalitieprogramma Werk in uitvoering. Het zijn argumenten die de woordvoerders van PvdA, SGP, VVD en CDA in de commissie bestuurszaken aan droegen om de verhoging van de onroerende zaakbelasting (ozb) met zes procent te rechtvaardigen. Er was hen nadrukkelijk naar gevraagd door ABT. De oppositie partij wijst, samen met CU en RFT, deze verhoging af. De CU waarschuwde er bo vendien voor, richting de inwoners niet de suggestie te wekken dat uit de extra be lastingopbrengst allerlei grote projecten betaald kunnen worden. De drie oppositiepartijen (die in de gemeen teraad samen vijf van de 19 zetels bezetten) hebben al verschillende keren aangegeven, de ozb-verhoging te willen beperken tot de anderhalf procent die aanvankelijk was voor gesteld. Voor de 3,75% die de CU eind vorig jaar voorstelde in een poging om tot een compromis te komen, was geen enkele steun. De coalitiepartijen stemden in met het voorstel van burgemeester en willen vooruit, nieuwe wegen inslaan. Er ko men nieuwe nota's aan en we plegen volop investeringen." Dat heeft volgens hem alles te maken met de ontwikkeling op de lange termijn. „Het zit in een stukje leefbaarheid, en onderwijs bijvoorbeeld. Doen we dit nu niet, dan zullen een heleboel plannen niet uitgevoerd kunnen worden. Kijk ook eens naar de ontwikkeling ten aanzien van de Tholen willen en blijven wonen, voerde F.J.A. Hommel (VVD) aan. „Ga je in de in komsten snijden, dan zullen er zaken moeten blijven liggen." Ook Hommel stelde dat Tholen niet boven de gemiddelde lastendruk zit. CDA'er J.P. Bout onderstreepte dat nog eens. „Het is voor de burger geen al te grote belasting. En het geld is nodig om de plan nen uit het coalitieprogramma te financie ren." Boulogne bracht er tegenin dat je, wanneer de omstandigheden daar aanleiding toe ge ven, ook zaken moet kunnen schrappen. Hij wees erop dat nu al duidelijk is, dat de ge raamde opbrengst 36 mille lager uitvalt. Het dichten van dat gat is volgens Oudesluijs echter pas aan de orde als de kadernota 2009 wordt behandeld. CU'er A.G. v.d. Sande liet een waarschuwend geluid ho- wethouders om er zes procent Coalitie handhaaft extra ozb-verhoging ren: „Pas op dat u niet de sug- bij te doen. J.J.P.A. Boulogne (ABT) deed dinsdag een ultieme poging om hen op andere gedachten te brengen. Hij kwam met cijfers van het onderzoeksinsti tuut Coelo, waaruit blijkt dat de gemiddelde woonlasten in Tholen tussen 1998 en 2007 zijn gestegen met 45,2%. „En daar komt dit jaar zes procent bij! Terwijl de berichten over de economische vooruitzichten minder goed zijn. En de regering bezig is om de in flatie terug te dringen, dus een beroep op ie dereen doet om de prijzen niet te veel te ver hogen. Daarom vraag ik de coalitie: kun je dit aan de burgers verkopen? En wat is het rendement van de voorgestelde verhoging?" J. Oudesluijs (PvdA) zei dat de verhoging al les te maken heeft met de ambities van het coalitieprogramma Werk in uitvoering. „We sportvelden, die op ons af komt", aldus de PvdA'er. Coalitiegenoot H. Geluk (SGP) gooide Bou logne voor de voeten dat het smijten met cij fers en percentages het beeld vaak vertroe belt. „We moeten discussiëren op hoofd lijnen. In de coalitie is afgesproken dat de lastendruk het gemiddelde landelijke niveau niet mag overstijgen en daar voldoen we aan." Volgens hem wordt de extra belasting opbrengst gebruikt om projecten uit het co alitieprogramma uit te voeren. „Dat krijgt de burger terug voor zijn geld. En dat wil hij ook, op cijfers en percentages zit de burger niet te wachten." Het geld is nodig om gunstige vestigings voorwaarden te scheppen, zodat mensen in gestie wekt. dat met die zes procent alle grote projecten waarvan de fi nanciering nog onzeker is - ik noem bijvoor beeld plan Noord Tholen en haven Sint-An naland - betaald kunnen worden." M.J. Klippel (RFT) vond dat de gemeente het niet kan maken om op de voor de burger al hoge lasten nóg een schepje te doen. Ten aanzien van wat Geluk zei dat inwoners er begrip voor hebben dat ze extra moeten betalen maar er vervolgens zaken voor terug krijgen, verwees Klippel naar een enquête die het Ni- po onlangs in Tholen hield. Een bloemlezing daaruit: de burger niet opzadelen met hogere lasten; 'lastenverlaging; neem genoegen met wat minder en laat de burgers wat minder betalen; zorgen dat de burgers hetzelfde, of minder, moeten betalen voor voorzieningen; de gemeentelijke belastingen moeten om laag en daar moet het gemeentebestuur zich sterk voor maken'.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 14