Officier vindt poging tot doodslag bewezen Overbezette bussen, haltes overgeslagen Grond Welgelegen zeven ton duurder voor de gemeente Ruim twee jaar cel na diefstal bliksemafleider Verlenging A4 goed voor behoud en groei banen Landbouwer Jo van Houdt student bij Oud Geref. Gem. Regels beperkend voor uitbreiding bandencentrum Steggelen over gevelreclame Donderdag 24 januari 2008 Bij Nestaan in Slabbecoornpolder Tholen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Cocaïne Tien maanden cel geëist voor man uit smalstad Harde klap Geen bewijs SP-ledenwerkgroep Tholen aan gemeente Rewin-medewerker Cees Nuijten voorziet vermindering werkgelegenheid Daling Callcentrum Inwoner van Poortvliet wordt predikant Welstand tegen reclameletters bovenop gebouw Aan de voormalige busstalling van de BBA in Sint-Maar tensdijk bouwt Profile Tyre Center Rinus Roon een maga zijn. De welstandscommissie mist in het ontwerp een overgang tussen het bestaande gebouw en de uitbreiding. Daarnaast wordt de rooilijn overschreden, zodat de onder nemer ontheffing nodig heeft van het bestemmingsplan. Woonboulevard Bijkeuken binnen maat vergunningsvrij Met de diefstal van een bliksemafleider van Nestaan aan de Slabbe- coornweg in Tholen dacht een 26-jarige inwoner van Rotterdam de pijn van zijn financiële problemen te verzachten. Het pakte die dag, vorig jaar 17 oktober, anders uit. Vlak nadat D. van O. samen met zijn kompaan 400 kilo aan koperen delen van de bliksemafleider met veel moeite in zijn auto - die door het ge wicht fors doorzakte - had geladen, werd hij betrapt door de politie. Zo doende moest de Rotterdammer zich maandag voor de rechtbank in Mid delburg verantwoorden. Officier van justitie J. Zondervan eiste voor de diefstal negen maanden gevangenis straf, waarvan vier maanden voor waardelijk. Omdat de verdachte nog in zijn proeftijd zat van een veroor deling (40 maanden cel, waarvan 20 maanden voorwaardelijk) voor zijn betrokkenheid bij een drugssmokkel naar Mexico en ook nog in de proef tijd verkeerde van een maand voor waardelijke gevangenisstraf voor een diefstal, vroeg de officier 21 maanden gevangenisstraf extra. Dat kwam hard aan bij de Rotterdam mer. „Bij de voorwaardelijke straf fen heb ik niet stilgestaan", zei hij. Als de rechtbank de eis volgt, dan zou dat neerkomen op een totaal van ruim twee jaar cel. In de auto werd achter de zonneklep ook nog 0,31 gram cocaïne aange troffen, maar de officier kon het be wijs niet hard maken en vroeg hem daarvan vrij te spreken. De hard drugs zouden afkomstig zijn van zijn broer, aan wie hij zijn auto wei eens uitleende. Destijds gebruikte hij zelf ook coke en speed. „Ik blow nu nog, want daar word ik rustig van." Voor het gestolen koper, dat in beslag werd genomen, vertelde de man een afnemer te hebben. Een handelaar uit de Randstad wilde 1600 euro voor de gestripte bliksem afleider van de bedrijfsloods van Ne staan Holland geven. De Rotterdam mer kreeg regelmatig bezoek van een deurwaarder toen hij zijn schul den niet kon afbetalen. In totaal zou het om een bedrag van 15.000 euro gaan. De extra celstraf, de geëiste tenuitvoerlegging van 21 maanden, vormde voor raadsman M. Harte een heet hangijzer. „Mijn cliënt heeft twintig maanden voor een opiumde lict gekregen. Het gaat nu om een heel ander delict: een diefstal. Als hij nu nog een paar jaar in de gevan genis moet zitten, is dat geen oplos sing gezien zijn financiële proble men", pleitte de advocaat er voor om de proeftijd van de voorwaardelijke straf met een jaar te verlengen. Aan zijn eis had de officier reclasserings- toezicht en enkele leerstraffen ge koppeld. Daarmee had de verdedi ging geen probleem. De rechtbank doet 4 februari uitspraak. Een 37-jarige inwoner van Sint-Maartensdijk heeft vorig jaar 47 dagen in voorarrest gezeten voor buitensporig geweld tegen een plaatsgenoot. E. M. kwam 9 mei op vrije voeten, maar als het aan officier van justitie J. Zondervan ligt dan moet de man voor een aantal maanden terug naar de gevangenis. De officier achtte maandag bij de rechtbank in Middelburg poging tot doodslag en zware mishandeling bewezen en eiste tien maanden ge vangenisstraf. Het slachtoffer werd op de bewuste avond van 21 februari in Sint-Maar tensdijk fors toegetakeld. Naar later zou blijken waren de gevolgen niet mis: botbreuken aan enkel en kuit, een lichte hersenschudding, ge scheurde bovenlip en zwellingen in het gezicht. „Het was gewoon een vechtpartij met klappen over en weer. Hij is een kop groter dan mij. Hij wilde uithalen, maar ik was eer der", reageerde de hoofdrolspeler op het incident. Hij zei niet te hebben geweten dat het zo erg was aangeko men. „Na de vechtpartij hebben we elkaar nog de hand geschud." Het slachtoffer kampte met de na weeën. Zo had hij twee maanden met zijn been in het gips gezeten en daarna nog eens tien weken in een rolstoel. Een ruzie escaleerde in een vecht partij. Drie getuigen, een man en zijn twee zoons, waren voor de zit ting opgeroepen. De vader verklaar de dat hij vanuit zijn woning had gezien dat twee ruziezoekende man nen op de Markt, waar het de hele avond rumoerig was, tegenover el kaar stonden. Hij zag dat het du wende slachtoffer na een uithaal van M. tegen de grond ging. „Ik heb hem daarna vier keer zien schoppen richting het hoofd van het slacht offer", verzekerde de oudste getui ge. Een van de zoons had er moeite mee dat verdachte er tijdens zijn ge tuigenis bij mocht blijven. Hij ver telde bang te zijn dat de man hem of een familielid 'iets' zou aandoen als ze hem in het dorp zouden tegenko men. „Je hoeft je daar geen zorgen over te maken", repliceerde M. die voor het overige zijn verzoek res pecteerde. Hij verliet na overleg met zijn advocaat M. Jongevos de rechtszaal om even later bij de der de getuige weer zijn plaats voor het hekje in te nemen. De broers waren onder de indruk geweest van de harde klap die de man had uitgedeeld. Het tweetal was er daarna vandoor gegaan. De vader had nog wel de bloedsporen gevolgd, maar hij tastte vervolgens in het duister. Inmiddels was ook de politie gewaarschuwd, die snel ter plaatse was. Het incident kreeg een staartje bij het gemeentehuis, waar beide man nen opnieuw slaags raakten. Na het handjes schudden waren ze volgens de verdachte uit elkaar gegaan. Rechtbankpresident N. van Hemert- Meeuwis hield M.'s strafblad met geweldsdelicten tegen het licht. Zijn partner merkt niets van een geweld dadig persoon. Integendeel. „Het is een rustige zorgzame man." De officier concludeerde dat het slachtoffer geen partij was voor M. „Voor poging tot doodslag staat normaal gesproken anderhalf jaar cel." Zover wilde Zondervan niet gaan. „Ik houd rekening met het feit dat het slachtoffer een zeurpiet en een vervelende discriminerende Verder liet de officier in zijn eis van tien maanden het tijdsverloop voor afgaand aan de behandeling van de strafzaak meewegen. De raadsman zag geen bewijs in het 'over en weer slaan'. „Ze hebben nota bene na het incident elkaar de hand geschud." Ook vond hij de verklaringen van de getuigen tegenstrijdig, maar dat werd door de officier bestreden. „Zij zijn juist consistent in hun ver klaringen", vond hij. De verdedi ging pleitte voor een straf gelijk aan het voorarrest, een voorwaardelijke straf en eventueel een taakstraf. „Dit was niet de bedoeling. Ik ben niet agressief en ik zoek geen ru zie", wilde M. nog kwijt. De recht bank doet 4 februari uitspraak. Kinderen die gebruik maken van de bus om in Bergen op Zoom naar school te gaan, hebben regelmatig te kampen met gevaarlijke situaties. Dat schrijft C. van der Horst van de SP-ledenwerkgroep Tholen onder meer aan de gemeente. Er is sprake van overvolle bussen, soms worden er haltes overgeslagen. De SP kreeg klachten van verontruste ouders van kinderen die dagelijks met de bus naar Bergen gaan. De school kinderen die tijdens de schoolperio des gebruik maken van de bus, heb ben regelmatige te kampen met gevaarlijke situaties in de bussen. Vol gens de SP houdt vervoersmaatschap pij Connexxion onvoldoende reke ning met de schoolvakantieperiodes in Noord-Brabant. Die sluiten vaak niet aan op de Zeeuwse. Desondanks laat Connexxion de lijnen 107 en 109 vallen (Stavenisse-Bergen op Zoom v.v.), schrijft de SP. 'Door het uitval len van deze verbindingen raken de overige lijnen overbezet en ontstaan er gevaarlijke situaties in de bussen. Kinderen staan tegclmatig klem tegen de ruiten, waardoor ook het zicht van de chauffeur ernstig wordt belem merd. Hierdoor kunnen er ook voor de overige weggebruikers gevaarlijke situaties ontstaan. De bussen zitten vaak zo vol, dat chauffeurs noodge dwongen haltes overslaan en de daar wachtende passagiers aan hun lot overlaten. Zij moeten wachten op een bus die wél capaciteit heeft om hen mee te nemen.' Volgens Van der Horst is Connexxion regelmatig benaderd door verontruste ouders. De busmaatschappij heeft volgens Van der Horst beterschap be loofd, maar daar is in de praktijk nog niets van te merken. 'De ouders doen een klemmend beroep op Con nexxion om de veiligheid van hun kinderen te waarborgen.' De werkgroep wijst er verder op dat de carnaval weer begint. Ouders zijn nu bang dat Connexxion niet van de fouten uit het verleden heeft geleerd en dat hun kinderen weer te maken krijgen met overvolle bussen. De SP wil dat b. en w„ de gemeente, gedeputeerde en provinciale staten van Zeeland en Noord-Brabant, de staatssecretaris van verkeer en water staat en Connexxion aan tafel gaan om deze problemen op de lossen. 'Wij verwachten dat een ieder zijn verantwoordelijkheid neemt.' Ook voor leerlingen die naar Middel- hamis op Goeree-Overflakkee naar school gaan, vallen de vakanties in een andere periode dan die van Zee land en Noord-Brabant. M 7 De boerderij van de familie Goorden aan de Langeweg in Tholen moet wijken voorde uitbreiding van het bedrijventerrein Welgelegen. De gemeente is ruim zeven ton meer kwijt voor de aankoop van land bouwgronden voor het uitbreiden van het bedrijventerrein Welgelegen II in Tholen. Het gaat om de tweede fase van het bedrijventerrein aan de zuidkant van de Langeweg. Eerst was daar 5.335.000 euro voor uit getrokken, maar nu blijkt dat er aanzienlijk meer nodig, namelijk 6.050.000 euro. Het gaat om drie percelen, totaal ongeveer 26 hectare grond van drie eigenaren. Omdat er meer geld no dig is, moet de begroting voor dit jaar worden gewijzigd. De commis sie ruimte spreekt er maandagavond in het openbaar over. Voor het eerst in het nieuwe gemeentehuis. Volgens de toelichting bij het voor stel hebben de onderhandelingen over de aankoop met de grootste grondeigenaar, Algemene Beheers- maatschappij Kalsdonk b.v„ langer geduurd. Óp 10 september werden de raadsfracties daarvan op de hoogte gebracht tijdens een beslo ten bijeenkomst, terwijl in juni 2005 al een bedrag van ruim 5,3 miljoen was uitgetrokken voor grondaankoop en pachtontbinding. Kalsdonk eiste een hogere prijs. Ook de Ambachtsheerlijkheid Oud en Nieuw-Vossemeer en Vrijberghe wilde dat. Dat leidde ertoe dat er een totaalbedrag nodig was van 5,9 miljoen euro. Dus zes ton meer. Een ruime meerderheid van de commissie kon zich daar in vinden. Maar na deze vergadering meldde ook de familie P.M.M. Goorden-de Snaijer zich bij de gemeente gelijk behandeld wilde worden. Ze claim de een bijstelling van de schade loosstelling claimde. B. en w. vin den het redelijk en billijk om hierin tegemoet te komen. Dat brengt de totale kosten op ruim 6 miljoen eu ro. Met het verkrijgen van de gronden van de boerderij Welgelegen 34 en van de andere partijen, kan de ge meente weer even vooruit. De ex ploitatie van de grond in de tweede fase van Welgelegen komt nu geheel in handen van de gemeente. Het gaat om een perceel van 20.06.50 ha. Van de beheersmaatschappij Kalsdonk uit Roosendaal, een per ceel van 1.18.20 ha van de am bachtsheerlijkheid Oud- en Nieuw- Vossemeer en Vrijberghe n.v. en percelen van Goorden met een grootte van 4.82.30 ha Met de pach ters van de percelen van Kalsdonk en de ambachtsheerlijkheid moet nog een regeling getroffen worden over een vervroegde beëindigen van de geldende pachtovereenkomsten. Met alle partijen zijn volgens b. en w. overeenkomsten gesloten, onder voorbehoud van instemming door de raad. De komst van Chinese bedrijvigheid naar West-Brabant en de vestiging van een grootschalig handelscentrum in Roosendaal heeft door de aan leg van de A4-Zuid een gunstige uitstraling voor de gemeente Tholen als het gaat om behoud en groei van de werkgelegenheid. Dat zegt Cees Nuijten uit Tholen, medewerker van de Rewin, de regionale ontwikke lingsmaatschappij West-Brabant. Rewin probeert sinds kort ook voor de gemeente Tholen investeerders te interesseren. De Rewin, die reageerde op de Chi- na-bijlage van deze krant in decem ber vorig jaar, verwacht een dip in de hoogconjunctuur en heeft mede om die reden graag wat vet op de botten in de vorm van zoveel moge lijk bedrijfsvestigingen. Dat speelt temeer nu de gemeente Tholen van plan is om 24 hectare grond op Welgelegen II bij Tholen aan te kopen die wordt ingericht als bedrijventerrein. Volgens een woordvoerder van de gemeente (de gemeenteraad moet het krediet van zes miljoen euro's nog goedkeuren) gaat het om de inrichting van een regionaal bedrijventerrein. „We hebben voor Tholen gekozen omdat Welgelegen het dichtst bij de nieu we A4-Zuid ligt. De weg ligt er nog maar kort, maar nu al merken we dat er van verschillende kanten inte resse is om zich hier te vestigen." Over de omvang van die belangstel ling kan de woordvoerder nog geen uitspraken doen. „Maar er wordt flink over het verbeterde vestigings klimaat in Tholen gepraat." De nieuwe aanwinst wordt ingericht voor bedrijven in de categorie die geen of weinig milieuoverlast ver oorzaakt. „Op de Thoolse bedrij venterreinen zijn maar enkele be drijven uit een iets zwaardere cate gorie. Dan gaat het bijvoorbeeld om bedrijven die een wat grotere hoe veelheid chemische producten in voorraad hebben", aldus de woord voerder. „Bedrijventerreinen in de andere woonkernen van de gemeen te zijn bestemd voor vestiging of uitbreiding van bedrijven uit het desbetreffende dorp zelf." De Rewin is op de hoogte van de nieuwe aankoop van de gemeente Tholen. Nuijten: „Dat gebied heb ben we al in onze acquisitieporte feuille opgenomen. De aanleg van de nieuwe A4-Zuid is een prima ar gument om bedrijven voor Tholen te interesseren. Dankzij dit traject rijd je in 14 minuten van Tholen naar Roosendaal. Dezelfde tijd die je nodig hebt om van Tholen in Sta- venisse te komen." Cees Nuijten (rechts) van Rewin in gesprek met wethouder van economische zaken K.A. Heijboer tijdens de nieuwjaarsreceptie in het nieuwe gemeentehuis. De aanleg betekent volgens Nuijten voor het eiland veel meer. „Tholen zit nu veel dichter bij het econo misch dynamische West-Brabant. Dat betekent meer kansen voor werkzoekenden en meer kansen voor bedrijven om gemakkelijker en goedkoper- want de reiskosten zijn lager personeel te krijgen." Nuijten erkent dat het met de werk loosheid in Tholen wel meevalt met 379 mensen zonder baan eind no vember, tegenover 499 een jaar ge leden. Volgens het Centrum voor Werk en Inkomen, CWI-Zeeland, blijft het aantal Zeeuwse werkzoe kenden zelfs dalen. Begin 2007 tel de de provincie nog 9700 mensen zonder werk. Dat aantal was aan het einde van het vorige jaar gedaald naar 8000. Daarvan was 54% vrouw. De daling geldt volgens het CWI voor alle Zeeuwse gemeenten. In geheel Nederland daalde de werkloosheid voor het tweede ach tereenvolgende jaar. In 2006 waren 414.000 mensen zonder werk tegen 344.000 in 2007. Vooral in het on derwijs, de gezondheidszorg en de horeca zijn veel vacatures. Per kwartaal gezien waren er in ok tober tot en met december in totaal 314.000 werklozen. Dat waren er 6000 minder dan drie maanden daarvoor, telt het centraal bureau voor de statistiek (CBS). „Maar", waarschuwt Nuijten, „er is nu sprake van hoogconjunctuur. Toch kondigt zich een lichte crisis aan. Economie kent nu eenmaal een golfbeweging op de top. En daar zit ten we nu. Als er straks sprake is van een dip, heb je mogelijk die be drijven op het nieuwe terrein wel nodig om mensen aan het werk te houden en te krijgen." De Rewin ziet de meeste kansen voor de vestiging van bedrijven die zich bezighouden met transport, handel, opslag en assemblage. „Of kleinschalige productiebedrijven." Dat de komst van een callcenter (belcentrum) naar het voormalige gemeentehuis in Sint-Maartensdijk niet is doorgegaan, wijt Nuijten aan het gebrek aan arbeidskrachten in de directe omgeving. „Dat bedrijf wilde van 50 naar 75 dames. Een dergelijke onderneming kent nu eenmaal een groot verloop. Dat be tekent dat je in een gebied moet zit ten met een grote arbeidsmarkt. En daaraan ontbrak het." Wel is inmid dels een huurder gevonden voor het CWI-gebouw aan de Haven waar Unicall uit Sint-Philipsland zich gaat vestigen. Het bedrijf heeft 12 werknemers en wil er verder groei en. Overigens daalt de werkgelegen heid op Tholen dit jaar fors door de verhuizing van Budelpack II (was middelen) van Poortvliet naar Roosendaal en de fusie van de Ra bobank, waardoor ongeveer 25 me dewerkers uit Sint-Maartensdijk naar Goes verkassen. De 58-jarige landbouwer J.A. van Houdt uit Poortvliet is toegelaten tot de studie voor predikant bij de Oud Gereformeerde Gemeente in Ne derland. Het bijzondere is, dat hij als gewoon lid student is geworden, terwijl het meestal om ouderlingen en diakenen gaat die later predi kant worden. „Als boer ben ik het buitenleven gewend, maar nu moet ik leren om te studeren. Ik moet met mijn hoofd en mijn hart gaan wer ken en op mijn knieën", zegt Jo van Houdt. Hij is geboren in Scherpenisse, maar verhuisde met zijn ouders naar Strijenham. Tot zijn zestiende kerk te hij in de plaatselijke Gerefor meerde Gemeente aan de Zuid straat. Daarna stapte Van Houdt over naar de Gereformeerde Ge meente in Nederland aan de F.D. Rooseveltstraat in Oud-Vossemeer. In 1984 trad Jo van Houdt toe tot de Oud Gereformeerde Gemeente in Sint-Maartensdijk, waar hij nog steeds lid is. Aan de Lange Zand weg in Poortvliet heeft hij een ge mengd bedrijf met akkerbouw en zoogkoeien. Hij laat de landbouw nu aan zijn zoon over om zich volle dig aan de Bijbelstudie te wijden. „Ik heb er jaren tegen gevochten, maar ik kon het niet volhouden", zegt Van Houdt. „Je krijgt een roe ping en je verstand wordt verlicht om dit te doen, ook al moet je met niks beginnen. Op begrafenissen heb ik al een keer of vier voorge gaan bij familie en vrienden. Als je je mag verliezen aan de Heere, gaat het vanzelf. De opleiding kost je echter tranen en bloed. En als de preekbevoegdheid er is, ben je elke zondag weg." Van Houdt is in Sint-Maartensdijk vier keer kandidaat gesteld als ou derling, maar de leden kozen steeds een ander. Ook in Oud-Vossemeer werd hij meerdere keren naar voren geschoven als ouderling of diaken, maar ook daar viel de keuze op een ander. Nu wordt Jo van Houdt tot het predikambt geroepen, samen met ouderling P. van Veen uit Ha- zerswoude, die boomkweker is. Beiden krijgen drie vakken van ds. G. Gerritsen uit Stavenisse en twee vakken van ds. A. Kort. Gaat de preekbevoegdheid van ouderling Van Veen in februari al in, voor Van Houdt beslist de classis daar later dit jaar over. In maart valt een be slissing over de toelating van lerend ouderling Th.L. Zwartbol uit We- kerom tot de volle bediening. Het kerkverband van de Oud Gerefor meerde Gemeente in Nederland telt 4 predikanten en een lerend ouder ling. Er zijn 59 gemeenten waaron der. Sint-Maartensdijk, Stavenisse en Sint-Philipsland. „Ons verzoek is om de uitbreiding lekeur' in de mond nemend. Ambte- meer in de stijl van de bestaande be bouwing te maken. Nu blijft het een op zichzelf ontworpen element dat er tegenaan wordt geschoven", zei voorzitter M. Onrust maandag in de welstandscommissie tegen de heer Roon en diens adviseur A. v.d. Hoek. De ligging van het pand op het industrieterrein, op een straathoek, speelt daarbij een rol. „Maak niet alles braaf recht. Aan u de uitdaging om er iets moois van te maken", aldus Onrust. „Wat u wilt is esthetisch beter, maar niet prak tisch", bracht Van den Hoek daar tegenin. En de heer Roon maakte duidelijk dat efficiëntie en de finan ciën een belangrijke rol spelen. Daar komt bij dat het bestemmings plan slechts ruimte biedt voor een uitbreiding van 192 vierkante meter. Die beperking biedt weinig speel ruimte, besefte ook de commissie. In de uitbreiding komt op de begane grond een magazijn met receptie, en op de verdieping een kantine en kan toorruimte. Secretaris T. Jansen van de commissie gaf aan dat er een overgang of aansluiting gewenst is tussen oudbouw en nieuwbouw. En Onrust pleitte voor een vorm die iets doet met de richting van de straat. Een schuine gevel voor het magazijn zag Roon niet zitten: „Magazijnstel lingen geren niet." Hij vertelde de bestaande blauwe loods crèmekleu rig te willen schilderen, maar dat raadde Onrust hem af. „Houd de blauwe kleur vast en doe de aan bouw bijvoorbeeld zilverkleurig." Een aspect waar de welstandscom missie niet over gaat, is het over schrijden van de rooilijn. Roon wil een beroep doen op de vrijstellings mogelijkheid in het bestemmings plan om tien procent extra te bebou wen, zei hij. Overigens noemde hij de overschrijding minimaal. En hij verwees naar situaties bij bedrijven in de buurt, daarbij het woord 'wil- naar J. Fase wees de ondernemer er op dat er inmiddels een nieuw be stemmingsplan ligt en zegde toe te bekijken wat er precies mogelijk is. Over de uitbreiding van Woonbou levard Poortvliet - de hal van Bu delpack - had de commissie opmer kingen over de kleur van de achtergevel en over de reclame. Ar chitect J. Nijsse kwam zijn ontwerp maandag toelichten. Hij had de kop peling tussen beide vleugels met twee kleuren in afwisselende banen gemaakt omdat het anders mogelijk een te massief geheel wordt, zei hij. „Maar ik zal er nog eens over den ken." Secretaris Jansen meende dat één kleur een rustiger beeld geeft. De betreffende kant van het gebouw zal straks vanaf de richting Scherpe nisse zichtbaar zijn. Ook ten aanzien van de reclame gaat Nijsse met opdrachtgever Bou- man om de tafel, zei hij. Het idee om letters bovenop het dak te plaat sen, ziet de commissie niet zitten. „Toch is dat best subtiel, en het staat langs de weg. Ik vind het op een dak wel mooi", aldus Nijsse. Maar voorzitter Onrust vond het be ter om ze onder de dakrand tegen de gevel te hangen. Ook met de pane len met beelden op de wand had de commissie moeite. „De rest van het gebouw is rustig, maar hier maak je als het ware een aparte wand voor", zei Jansen. Met soortgelijke vlak ken naast de entree had de commis sie géén problemen. Onrust verwees naar een bedrijf in Etten-Leur dat rolreclame aan de gevel toepast. Joosse kaartte nog de plaatsing aan van een verwijzing aan de straat, in verband met het regelen van de ver keersstromen. „Op eigen terrein en maximaal drie meter hoog", gaf Onrust als suggestie mee. Een vasthoudende K. Gillis van uit zendbureau Flexexpress wist de welstandscommissie er maandag toe te bewegen, reclame op de voor gevel van de verdieping van het pand aan de Markt in Tholen toe te staan. Eigenlijk wil de commissie dat niet, zei voorzitter M. Onrust. Hij was geschrokken van een schets waarop twee grote felgroene vlak ken naast de vensters waren gete kend. „Zo groot wordt het niet, en we denken ook aan een donkerder kleur groen. We willen een beschei den reclame, op een strakke, nette manier. Het mag wat kosten gaf mevrouw Gillis aan. Ze spreidde voor de commissieleden een grote hoeveelheid foto's uit die ze die ochtend in de Thoolse binnenstad had gemaakt. „Dit kan blijkbaar al lemaal, dus waarom mogen wij het niet?" De commissie maakte haar duidelijk dat het gros van de recla me-uitingen - waarvan ze soms ook schrok - niet aan haar ter beoorde ling was voorgelegd. Bovendien heeft de gemeente er geen beleid voor. Flexexpress wilde twee zeildoeken aan de gevel hangen, maar die sym metrie zag Onrust niet zitten. „Daarmee bepaal je je gevelont werp. Niet doen. Het blijft recla me." Mevrouw Gillis vond het juist mooi. Dwars op de gevel, wat de commissie het liefst ziet, is volgens haar niet functioneel gezien de stand van het pand. Ook in het bo venlicht van de deur valt de reclame volgens haar onvoldoende op. De suggestie was: één smalle reclame uiting, over de volle lengte van het raam. Dit wordt nader uitgewerkt en opnieuw aan de commissie voorge legd. Er speelt nog mee dat de Markt binnen het beschermd stads gezicht ligt. Hij belde er wel drie keer over naar de gemeente. Zo verbaasd was H. Munter uit Sint-Maartensdijk dat de bijkeuken en veranda die hij aan zijn woning Provincialeweg 36 bouwt, vergunningsvrij zijn. De re den daarvoor is, dat hij keurig bin nen de in de regelgeving vastgeleg de afmetingen blijft. Munter had ook nog een gesprek met een hand- havingsambtenaar van de gemeen te, die dit grotendeels bevestigde. Een hoekje van krap drie vierkante meter bleek buiten de vrijstelling te vallen. Munter legde dit alles maandag voor aan de welstands commissie, want die moest zich - voor dat kleine stukje - over de aanvraag buigen. De commissie vond zijn argumenten overtuigend. „Zo'n hoekje, daar gaan we niet voor liggen. En je gebruikt nette materialen", zei secretaris T. Jan sen. Munter zei dat hij zoveel mo gelijk naar de bebouwing in de om geving had gekeken. „De aanbouw aan de zijkant krijgt een schuin dak. Terwijl ik foto's van het huis heb van zestig jaar geleden, waarop een erker te zien is met een plat dak." Burgerlid L. Deurloo conclu deerde dat er veel mogelijk is wan neer mensen binnen de maten blij ven.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5