'Spar en Lidl grandioze combinatie op de Markt in Sint-Maartensdijk' Abdij Nieuws Uitbreiden project valt bewoners koud op dak Uitgifte van grond in Stavenisse blijft achter Unanieme steun fusie en grootste betrokkenheid Waterschap wil 59 ha grond Donderdag 24 januari 2008 64e jaargang no. 11 VANHOUTEWONEN Installatie van WMO-adviesraad 'Dranghekken op kosten gemeente' Supermarkten laten dorp herleven, profijt voor andere winkeliers De komst van de supermarkten De Spar en Lidl in Sint- Maartensdijk zorgt voor een verlevendiging van de Markt. 'De loop' zit er weer in. De koopkracht blijft steeds meer in de smalstad want de winkeliers aan de Markt pikken een graantje mee. Jammer, zeggen de de taillisten die de Eendrachtbode om commentaar vroeg, is het vertrek van het gemeentehuis naar Tholen. Daardoor mist de lokale middenstand de klandizie van de ambtena ren en van bezoekers van het gemeentehuis. Wijn van 1,79 Douwe Egberts Spoedberaad over nieuwe situatie in smalstad Winst voor gemeente vier ton lager Deze week F V-K e, de Thoolse Courant 4697 ZG Sint-Annaland 166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie eendrachtbode.nl advertentie eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Vanavond wordt in de raadzaal van het nieuwe gemeentehuis in Tho len de lokale WMO-adviesraad feestelijk geïnstalleerd. De raad is al enig tijd actief en bestaat uit tien leden die verschillende groeperin gen binnen de Thoolse samenleving vertegenwoordigen, zoals de stich ting werkgroep gehandicaptenbe leid Tholen, de gezamenlijke cliën tenraden van de SVRZ, de sport- en cultuurwereld. De gemeente is verplicht om bur gers en instellingen te betrekken bij de maatschappelijke ondersteu ning, inspraak te laten geven bij het opstellen en uitvoeren van het beleid. De leden worden voor een periode van vier jaar benoemd door het ge meentebestuur. De gemeente moet de dranghekken betalen die organisatoren van eve nementen nodig hebben in het ka der van de openbare orde en de veiligheid. Dat vindt de VVD-frac- tie in de Thoolse gemeenteraad. De gemeente moet daarom vol doende dranghekken beschikbaar hebben, aldus de liberalen. Op dit moment zou dat niet het geval zijn (er zijn er 80), omdat een flink aantal van deze hekken in Sint-An naland wordt gebruikt om de af sluiting van de kade te markeren. De VVD wil van burgemeester en wethouders weten of dit laatste klopt, of het college vindt dat or ganisatoren van evenementen daar niet door benadeeld mogen wor den, en hoe ze denkt hen in voor komende gevallen van dienst te zijn. Op dit moment moet een or ganisator zelf voor de kosten op draaien, maar de VVD vindt dat de gemeente die voor haar rekening zou moeten nemen. De fractie wil dit dinsdag aan de orde stellen in de commissie bestuurszaken. Het waterschap Zeeuwse Eilanden wil op Tholen en Sint-Philipsland 59 hectare grond aankopen voor waterberging en oeverherstel. Dat is het grootste aantal hectares in heel het gebied. Totaal is er 137 ha. nodig. Volgens het schap blijkt het steeds moeilijker te zijn grond te verwerven. De vraag is sterk toegenomen. De provincie koopt grond aan voor natuur, het water schap voor waterberging. Het wa terschap wil een grondbank om te voorkomen dat er problemen ont staan. Het schap moet ook vol doen aan landelijke afspraken. Het voorstel wordt op de algemene vergadering van 25 februari in Middelburg besproken. De verhuizing van de Spar naar de Markt, tegenover dè Lidl, is een aanwinst zegt de voorzitter van de middenstandsvereniging. De middenstandsvereniging Smal stad weet er alles van. Van de 22 le den zijn er zeven gevestigd op de Markt. „We kennen uiteraard veel inwoners van de gemeente Tholen. Dat betekent dat je steeds meer ge zichten uit andere kernen ziet die je anders niet op de Markt tegen komt", constateert voorzitter P. Wouterse. „We zien hier nu meer mensen dan voor de vestiging van de Lidl en De Spar uit bijvoorbeeld St. Annaland, Stavenisse en Poort vliet. De Markt leeft weer. Er rijden weer auto's af en aan. Het is er vrij wel elke dag weer gezellig druk." Een probleem door die toenemende belangstelling is de bestrating. De middenstandsvereniging heeft daar over overleg met de gemeente. In het bijzonder het rijden met een winkelwagentje over de hobbelige Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen Internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provtnciezëeiand Nieuwe Burg 42. Postbus 6001. 4330 LA Middelburg steentjes vereist veel stuurmans kunst. Vooral voor oudere mensen die niet meer zoveel kracht in de polsen hebben. Zij zeggen bang te zijn dat ze per ongeluk ergens tegen aanrijden. Wouterse: „De Markt moet worden aangepakt. Het ziet er niet uit. De bestrating lijkt nergens op. Maar bij de gemeente zijn ze er druk mee bezig. Binnenkort houden we een enquête onder de gebruikers van dit gebied en we vragen ze wat er verbeterd moet worden en hoe dat het beste kan." Ruim voor de komst van de super markten heeft de middenstandsver eniging de slechte kwaliteit van de bestrating al aangekaart. Wouterse: „Nee. Klachten van omwonenden over de toename van de drukte en de rammelende boodschappenkarretjes hebben we niet gehad. Maar we vin den zelf dat de Markt moet worden verbeterd." De voorzitter van de middenstands vereniging, die zelf een slijterij ex ploiteert, vindt vooral de verhuizing van De Spar van de Korte vest naar de Markt een aanwinst. „Ik doe zelf boodschappen. Nee. Concurrentie voor de slijterij heb ik er nauwelijks van. De Spar zit met zijn wijnen in een heel ander segment. Dat geldt ook voor de Lidl. Wij hebben geen wijn van 1,79 euro." Die verkopen ze bij de Lidl wel. Ge vraagd naar de smaak is de gemid delde reactie: „Goed te drinken. Ze ker voor die prijs." Deze discountzaak, bekend van de non-foodartikelen en de scherpe le- vensmiddelenprijzen, zit sinds 29 augustus vorig jaar op de Markt. „De resultaten zijn zoals we die hadden verwacht", zegt assistent fi liaalchef Bianca van Bijsterveld. Nee. Foto's maken in de winkel mag niet en als we buiten een foto maken, dan liefst zo ver mogelijk van de ingang vandaan. Bianca: "Dat zijn veiligheidsvoorschriften van het hoofdkantoor en daaraan moeten we ons houden." Van Bijsterveld werkte voorheen in dezelfde functie bij de Lidl in Steenbergen. „Daar zag ik klanten die ik nu hier tegenkom." Toch zeggen de collega's in Steen bergen weinig last te ondervinden van de vestiging in Tholen. "Dat was wel merkbaar in Halsteren. Maar ook daar zijn de resultaten weer net zo als voor de opening in Tholen. Dat komt omdat steeds meer mensen niet meer de bood schappen voor de hele week in huis halen, maar soms twee tot drie keer de winkel opzoeken. En dan kopen ze altijd meer dan wanneer ze maar een keer komen." Een van die Lidl-fans is mevrouw S. Timmermans uit Scherpenisse. Ze bestiert een gezin met kinderen en kocht eerst haar levensmiddelen bij de Lidl in Steenbergen en bij de C1000 in Tholen. „Maar nu er in St. Maartensdijk een Lidl is en daar te genover ook een Spar, doe ik dat niet meer en haal ik alle boodschap pen hier." Zoals mevrouw Timmermans zijn er velen. Wouterse: „Je kunt merken dat de twee supermarkten een trek pleister vormen voor de drogist, voor onze twee bakkers, voor de groenteboer, voor de slager, de bloe- menzaak en voor de juwelier. We hebben de indruk dat er veel meer geld in Sint-Maartensdijk blijft dan voorheen." Zijn echtgenote, die dagelijks in de slijterij staat, is het daarmee roerend eens. „We zien veel nieuwe gezich ten in de winkel. Die twee super markten vormen een grandioze combinatie. Voor het goedkopere spul ga je naar de Lidl en wil je een merkartikel, dan steek je even over naar De Spar." Bij juwelier en horloger Van de Maarl-Walhout horen we hetzelfde verhaal. „Er is veel meer loop op de Markt en daar pikken we allemaal een graantje van mee." Over de omvang van dat graantje kan mevr. Van Koeveringe nog niet veel zeggen. Daarvoor is de nieuwe situatie nog te vers. „Ze zitten er nog maar kort. En december was een maand die door sinterklaas- en kerstinkopen het beeld vertekende. ZIE VERDER PAGINA 7 De groep bewoners uit het noordwestelijk deel van Sint-Maartensdijk die activiteiten organiseert om de leefbaarheid te versterken, beraadt zich over de toekomst nu het gemeentebestuur heeft besloten het project uit te breiden naar heel het dorp. De werkgroep jeugd kwam zaterdag in spoed beraad bijeen nadat ze donderdagavond in Haestinge te horen kregen dat de activiteiten voortaan voor heel Sint-Maartensdijk zijn bedoeld. Astrid Oosdijk uit de Jacoba van Beierenstraat licht toe dat de werk groep die zich bezighoudt met het voorbereiden van een spelletjesmid dag voor de jeugd, zich nu bezint op de ontstane situatie. Tot donderdag waren ze ervan uitgegaan dat ze al leen voor de kinderen uit de wijk een middag zouden houden. Toen werd echter bekend gemaakt dat het project voor het versterken van de leefbaarheid voor heel het dorp gaat gelden. De beslissing van het colle ge van burgemeester en wethouders, viel hen koud op het dak. „We wis ten hier niks van. We waren bezig om bij wijze van spreken voor een groep van 200 kinderen wat te doen, nu kunnen er wel 1000 kinderen ko men. Dat kan de werkgroep nooit aan. We hebben zaterdag spoedbe raad gehouden." De werkgroep kwam bijeen in Haestinge om de activiteiten voor de jeugd verder uit te werken. De be doeling was om op zaterdag 16 fe bruari in het atrium van het woon zorgcentrum Maartenshof een spelletjesmiddag te houden. Daar over vond vrijdagochtend overleg plaats met mevrouw N. Hage-Jan- sens van de bewonerscommissie van Maartenshof maar er is nog geen overeenstemming. Deze week wordt dat verder besproken in de commis sie. Zodoende is ook de geplande datum nog niet zeker. Zowel Castria Wonen als de SVRZ willen dat het atrium vaker wordt gebruikt. De be wonerscommissie heeft voor dit jaar twee activiteiten in het atrium ge pland, een optreden van het man nenkoor uit Sint-Annaland en van muziekvereniging Euterpe. Bij het versterken van de leefbaar heid gaat het om twee projectgroe pen, de groep jeugd en de groep groen die zich sterk maakten voor de Bloenienlaan en de straten daar omheen tot en met de Westvest. Eind vorig jaar is er een tuinopruim- dag gehouden door de groengroep. Nu staat de spelletjesmiddag op het programma. Het is de bedoeling dat er oud-Hollandse spelletjes worden gedaan. Bestemd voor alle basis schoolkinderen uit het dorp, maar ook voor bewoners van Maartens hof. Op de spelletjesmiddag zouden bezoekers ook gevraagd worden hoe een aantal speelterreintjes opge knapt kunnen worden. De uiteinde lijke bedoeling was het aantrekke lijk maken van de wijk voor jonge bewoners. Het buurtfeest op 16 fe bruari zou daar de eerste stap voor zijn. Dat leek het resultaat van een aantal bijeenkomsten van bewoners uit een deel van Sint-Maartensdijk samen met vertegenwoordigers van de gemeente, Castria Wonen en Scoop (het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikkeling). Donderdagavond was ook de onder nemersvereniging Smalstad bij de voorbereidingen betrokken. ZIE VERDER PAGINA 13 De uitgifte van grond voor woningbouw in het bestemmingsplan Post- straat-Zuid gaat niet vlot. Het loopt volgens de gemeente achter ten op zichte van de verwachtingen uit 2005. Dat is dan ook de reden om de ex ploitatie hij te stellen. De commissie ruimte spreekt er maandagavond in het openbaar over in het nieuwe gemeentehuis in Tholen. Aanvankelijk was er ook grond te gen een lagere prijs voor Castria Wonen bestemd om er huurwonin gen te bouwen. Maar daar blijkt geen belangstelling voor te zijn. Dat is gebleken bij het laatste overleg met de woningcorporatie. 'Er is geen behoefte aan koop noch huur en Castria Wonen wil niet voor leeg stand bouwen.' In verband met de rentestijgingen van de laatste twee jaar is het nodig die bij te stellen van 4 naar 4,5 procent. Bij de eerste be rekening in 2005 werd uitgegaan van een winst van 836.000 euro. Maar nu valt die beduidend lager uit. Daarbij wordt rekening gehou den met onder meer prijsindexerin- gen en het toerekenen van rente. De winstprognose is nu bijgesteld van 1 miljoen euro naar 600.000 euro. Nu Castria Wonen afziet van bou wen aan de Wethouder C.J. Moer land en Dokter Zoetemanstraat wor den de percelen nu weer voor een normale prijs in de grondexploitatie meegenomen. De percelen die voor de woningcorporatie gereserveerd waren, gaan de vrije verkoop in. Nieuw is dat binnen de exploitatie van het gebied een perceel van on geveer 2752 vierkante meter is gere serveerd aan de Moerlandstraat voor een zorgcomplex van de Oud Gere formeerde Gemeente in Nederland. Daar is een prijs voor afgesproken van 145 euro per vierkante meter. De Oud Ger. Gem. in Ned. wil er een complex met huurwoningen verwezenlijken. Volgens de ge meente wordt de haalbaarheid nog onderzocht. Het gemeentebestuur handhaaft de prijzen zoals die voor de markt gel den. Wel zal er regelmatig een ver hoging plaatsvinden van de bereke ning van de eindwaarde van de grondexploitatie. Dat is nodig om de kostenstijgingen van onder andere de infrastructuur (straten en riole ring) tijdens de looptijd van het plan op te kunnen vangen. M II111I II Uil I Bram Smits kritisch over nieuw boek Ramp Astrid Blaauw exposeert voor het eerst in Ten Anker Lotusman Tjid Heijboer krijgt Tilanuspenning - w# EN V ERDER... Nieuw pand uitgeverij Boekhout in Tholen Stavenissenaars geven strijd tegen windmolens niet op MEN ZAAIT GEEN WATER IN DE ZEE Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Advertentie I.M. ZANUSSI1400 TOEREN WASAUTOMAAT Regelbare centrifuge, 5 kilo, snel programma en spoelstgp. De unanieme steun voor de fusie van de Rabobank Tholen met de zuster- banken in Zierikzee en Goes was woensdagavond de verrassing in Meul- vliet. Alleen maar groene kaarten werden er omhoog gestoken door de 86 stemgerechtigden, die bovendien nog 21 geldige volmachten hadden. Met totaal 107 stemmen toonden de Thoolse Raboleden de grootste betrokken heid, want het veel grotere Goes kreeg maar 86 stemmen op de fusieverga dering en Zierikzee slechts 53. Ook daar bleven de rode kaarten in de enve loppen. De vorming van Rabobank Oosterschelde wordt daarmee per 1 maart een feit. Voorzitter Tom van Gurp was voor de stemming zenuwachtiger dan normaal, want nu kwam het er toch op aan. Zouden de enkelingen die liever met Brabant wilden fuseren, zich nog laten horen? „Zowel wat economie als cultuur betreft, zijn we op de andere twee Zeeuwse banken aangewezen", vertelde de voorzitter nog maar eens. De helft van de aanwezigen had het al twee keer eerder gehoord bij de vergaderingen in Sint-Annaland en Oud-Vossemeer en de aanwezigen vonden het wel goed zo. „We hebben altijd op basis van gelijkwaardigheid met Goes en Zierikzee gesproken in plaats van naar inwonertal, leden of klanten en dat was voor Tholen plezierig", zo schetst Van Gurp het onderling vertrouwen van de drie fusiepartners. „De zorgvuldigheid die in het fusieproces is gelegd, komt er nu uit", zei de op geluchte nieuwe Thoolse regiodirecteur Rini Mathijssen na de uitslag van de stemming. Hoewel op de Thoolse vergadering veruit de meeste aanwezigen wa ren, was de uitslag in Meulvliet het snelst bekend. Het was nog wachten op tele foontjes uit Goes en Zierikzee voordat de glazen champagne konden aanrukken. Er waren maar net genoeg flessen, want er hadden zich 60 leden aangemeld en met de vele personeelsleden erbij was het dubbele aantal mensen op de laatste vergadering van de bijna 100-jarige Rabobank Tholen aanwezig. Met de vor ming van de Rabobank Oosterschelde komt er een einde aan een lange historie van zelfstandige bankcoöperaties op Tholen en Sint-Philipsland. Zie ook pagina 5. Groen voor de Rabobank Oosterschelde van Iza Linhoui, Leen Geluk en Hans Roggeband.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1