Toneelspelen uitlaatklep voor regisseur Geert Uijtdewilligen Leden Rode Kruis onderscheiden voor inzet openbare orde en veiligheid Landelijke wedstrijd Rode Kruis in smalstad Duitse oud-president krijgt Amerikaanse vrijheidsmedaille Licht te hoog Donderdag 17 januari 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Sint Joseph trekt volle Vossenkuill en huldigt robijnen jubilarissen Roosevelt Four Freedoms 24 mei in Middelburg Kluchten Speciale methode Tweede avond Welfare Vrijlating Nieuwjaarsborrel diabetesvereniging Dagje uit Mosseltochten Afdeling verwacht ongeveer 1000 deelnemers De afdeling Tholen en Sint-Philipsland van het Rode Kruis bereidt een grote landelijke wedstrijd voor die op zaterdag 13 september in Sint-Maartensdijk wordt ge houden. Er doen maar liefst 24 ploegen aan mee die van uit Haestinge de opdracht krijgen te helpen bij bedrijfs ongevallen op het industrieterrein. Er worden 800 tot 1000 mensen verwacht. Lau Geuze uit Poortvliet en Adrie Boot uit Zierikzee al veertig jaar actief Tractorbestuurders zitten veilig bij Rabobank Tholen „Sint Joseph is een van de laatste dingen die ik zou opgeven", zegt Geert Uijtdewilligen. De regisseur van de Oud-Vossemeerse toneelver eniging boekte zaterdag succes met de opvoering van 'Een trouwring mag niet knellen'. De avond begon verrassend voor de 72-jarige Uijtde willigen. Hij werd wegens zijn veertigjarig lidmaatschap onderschei den met de gouden speld van het Zeeuws centrum voor amateurtheater (ZCA). Dezelfde eer viel Dré Hommel te beurt. Beide heren debuteer den als speler ooit samen in het blijspel 'Ik verveel me rijk'. Dré Hommel (links) en Geert Uijtdewilligen kregen de gouden ZCA-speld met oorkonde en bloemen voor hun veertigjarig lidmaatschap van toneelvereniging Sint Joseph. De voormalige Duitse bondspresident (1984-1994) Richard von Weizsac- ker krijgt op 24 mei in de Nieuwe Kerk te Middelburg de internationale Four Freedoms Award. Het is de meest prestigieuze van vijf onderschei dingen die het Amerikaanse Franklin and Eleanor Roosevelt Insitute (FERI) jaarlijks uitreikt. Op die manier vraagt ze aandacht voor de vrij heid en eert ze mensen die zich inzetten voor de bescherming ervan. Ook de organisatie War Child krijgt een medaille in de Zeeuwse hoofdstad. Geert Uijtdewilligen is verknocht aan toneel. De oud-aannemer woont al geruime tijd in het Belgische Ka pellen en bezoekt regelmatig theatervoorstellingen in Antwerpen. Zelf spelen doet hij al vanaf zijn zestiende. „Dat begon op school, met een leraar die regisseur was bij een toneelvereniging. Voor een be paalde rol zocht hij een jonge knaap en kwam toen bij mij terecht." Het acteren beviel Brabander Uijtdewil ligen, die na zijn trouwen in Oud- Vóssemeer ging wonen. „Toen ik daar op een feestje een voordracht deed, vroeg Cees de Leeuw me om lid te worden van Sint Joseph. Mijn vrouw Bep leek dat wel wat en zo doende heb ik ja gezegd." Bij zijn debuut schonk hij de vereniging een deur voor het decor, staat vermeld in het jubileumboek dat verscheen bij het 75-jarig bestaan van de vereni ging. Als aannemer had Uijtdewilli gen een druk bestaan. „Toneelspe len was een uitlaatklep voor me. En het was in de winter, dan was het werk meestal iets minder druk." Tal van rollen speelde hij, vaak ook grote. Gevraagd naar hoogtepunten, moet hij dan ook even nadenken. Pension drie, het eerste stuk dat Sint Joseph in de Vossenkuil én onder re gie van Jan Kruik speelde, noemt hij. En Een beeld van een man. Uijt dewilligen gaf het acteervirus door aan zijn dochter Calista en zijn zoon Peter. Bijzonder was dat ze in 1993 samen in één stuk speelden: Met hartelijke gelukwensen. Net zoals het apart was, dat vader en zoon de zelfde rol vertolkten in verschillen de opvoeringen van Die rare fami lie. Uijtdewilligen blonk uit in komische rollen, manifesteerde zich daarin altijd nadrukkelijk en had de lachers op zijn hand. „Ik had de lach aan mijn kont", noemt hij dat Zelf. In 1974 nam Geert Uijtdewilligen al eens de taak van regisseur op zich. Dat jaar stond Sint Joseph twee keer op de planken: in januari Huize Amor en in december Die rare fami lie. In dat laatste stuk speelde de re gisserende Uijtdewilligen óók mee. Later had Jan Kruik tien jaar lang de regie. De samenwerking hield op nadat deze serieuzere stukken wilde Geuze heeft altijd belangstelling ge had voor de hulpverlening, vertelt hij. In zijn woonplaats Poortvliet haalde hij zijn EHBO-diploma in het midden van de jaren vijftig. Bij het Rode Kruis begon hij na zijn diensttijd als leerling derde klas, vertelt hij. „Via tweede naar eerste klas en dan volg je specifieke oplei ding voor geneeskundige hulp bij ongevallen en rampen. Cursussen voor verbindingen en voor ambu lancebegeleider. Ik heb ze allemaal doorlopen." De opleiding voor ambulancebege leider duurde drie jaar, zegt Geuze. „Het was een behoorlijke zware op leiding maar die werd op een gege ven moment afgekapt. Het werd een rijksopleiding. Wij mochten het niet langer doen. Het was een dure op leiding waar we niks aan hebben ge had." Voor het werk met de ambulance liep Geuze stage in het ziekenhuis Lievensberg. Dat gebeurde op de vrije zaterdag op de afdeling spoed eisende hulp. „Daar moest je de ver pleegkundige assisteren, een ver bandje aangeven en dergelijke als er een gewonde werd binnenge bracht." Zelf heeft hij de kennis die hij op gedaan heeft, een paar keer kun nen gebruiken. „Ik ben bij ver keersongevallen onderweg naar mijn werk een paar keer gestopt. Om het slachtoffer te stabiliseren gaan spelen, maar het bestuur vast hield aan kluchten. „Zelf houd ik daar ook van. En het publiek komt ervoor, dat wil een avondje genieten zonder diep te hoeven nadenken." Toen in 1995 Cees Aanraad met de regie stopte, vroeg het bestuur Uijt dewilligen als opvolger. „Ik had me in de voorgaande jaren, terwijl ik nog speelde, al met de regie be moeid omdat ik het niet altijd met Aanraad eens was. Zodoende kwam het bestuur bij mij." Het eerste stuk dat onder zijn leiding werd opge voerd, was Die rare familie. Uijtdewilligen vind het regisseren leuk om te doen. „Ik heb een vrij jonge spelersploeg, die kun je als re gisseur gemakkelijker naar je hand zetten. Gelukkig heb ik weinig te genspraak. Daarnaast heb ik het voorrecht om zelf de stukken te kunnen uitzoeken. Je hebt immers een eigen visie en die probeer je de groep te laten uitvoeren." Als regis seur bemoeit Uijtdewilligen zich met alle kleine dingetjes, geeft hij aan. „Leen Moerland van de decor bouw krijgt weieens hoofdpijn van me, denk ik. Alleen de kleurenkeu- ze, dat is iets waar ik niet goed in ben. Daar vult Leen me prima aan. Maar in het algemeen is het lekker werken met de technische mensen." Het werken met al die jonge mensen houd hem ook jong, zegt de regis seur. Het motiveert hem om voor de repetities een kleine dertig keer de vijftig kilometer tussen Kapellen en Oud-Vossemeer te overbruggen. „Alleen als het heel slecht weer is - mist of gladheid - laat ik verstek gaan." Ali Pankow die namens het ZCA de onderscheidingen uitreikte, om schreef Uijtdewilligen als de man van de frontoffice. Ze noemde ver der de bijdrage van zijn gezin aan Sint Joseph. Want behalve dat beide kinderen Uijtdewilligen meespeel den, verzorgde zijn schoondochter een reeks van jaren de grime en werkte zijn schoonzoon mee aan het decor. De andere jubilaris, Dré Hommel, was volgens Pankow meer iemand van de backoffice. Iemand die liever niet teveel op de voorgrond staat. Hij ging in zijn jeugd naar de voor in Sint-Maartensdijk is gesloopt. Geuze herinnert zich nog dat hij sa men met timmerman Joop van der Schaaf (die gemeentetimmerman was en wiens vrouw actief was bij het Rode Kruis) het gebouw aan de binnenkant helemaal betimmerd heeft toen de vereniging er zijn in trek nam. „Daar zijn we heel wat uurtjes bezig geweest. Maar op het laatst was het erg slecht. Je kon met een schroevendraaier zo door de ko zijnen steken." Geuze zat ook in de bouwcommis sie om uit te zien naar een vervan gende ruimte toen bekend werd dat het Rode Kruis uit het gebouw moest. „Er is toen zelfs gekeken naar de brandweerkazerne in Sint- Annaland." Met zijn 70 jaar is Geuze een van de oudste leden van de vereniging. Hulpverlening is de rode draad in zijn leven. Hij kijkt ook terug op een bijzondere ervaring toen hij in militaire dienst bij de geneeskundi ge troepen terecht kwam. „Ik had altijd veel interesse in de verpleging gehad. In mijn diensttijd zat ik on der meer in Ossendrecht en Amers foort. Ik reed met de ziekenauto. Maar ik heb ook drie maanden in Budel gezeten in Oost-Brabant toen in 1957 de Indische Nederlanders werden gerepatrieerd. Dat was in de winter. De mensen kwamen met de trein aan in Weert en Eindhoven en werden naar het legerkamp Budel stellingen van Sint Joseph kijken, vrienden én zijn broer Rien speel den mee. En zo kwam Hommel op een gegeven moment ook zelf bij de toneelvereniging terecht. „Ik heb een tijd niet gespeeld toen ik in het eerste elftal van Vosmeer stond." Het leren van de tekst ging hem al tijd gemakkelijk af, vertelt hij. „Ik had een speciale methode. Met het boekje naast me, schreef ik op wat ikzelf en mijn tegenspeler moesten doen. Op die manier kun je het goed onthouden." Dré Hommel bewaart mooie herin neringen aan zijn toneelloopbaan. Hij speelde eerst in café Hof van Holland, wat later verruild werd voor de Vossenkuil. Qua faciliteiten een hele verbetering. „Dat merkten we als we eens een keer ergens an ders speelden. In het Wagenhuis in Nieuw-Vossemeer bijvoorbeeld. Daar zat je op de trap op je beurt te wachten." De toneelclub trad in die jaren op veel plaatsen op: in Ouwer- kerk, Breda, Sint-Maartensdijk en Roosendaal. Ook voor de perso neelsvereniging van firma Hommel in het eigen dorp werd gespeeld. Al lemaal leuk om te doen, vindt Dré gebracht waar ze werden opgevan gen en door een arts en enkele verp legers werden onderzocht. Het was een soort doorgangskamp. Ze wer den daarna overal heen gezonden naar gewone huizen in heel Neder land. Per week kwamen er ongeveer 2000 mensen aan. Ze kregen er kle ding. Er was een groot magazijn met kleding. De meeste mensen hadden niks dan hun eigen kleren. Het was een hele ervaring. Mensen waren gedesoriënteerd. Ze kwamen uit de tropen. Van de hitte in de kou. Er lag sneeuw. Het was echt afzien voor die mensen." Geuze weet nog dat er in elke barak vier vrijwilligers hielpen. „Dat wa ren veelal werknemers van Philips die twee tot drie weken verlof had den gekregen om daar te komen hel pen." Temg in Poortvliet na zijn dienst werd Geuze lid van het Rode Kruis. Hommel. Hij speelde met veel ver schillende mensen, want er waren nogal eens wisselingen in de bezet ting. Zijn mooiste rol vindt hij die van opa in het stuk Een schat van een buste. „Die paste het best bij me." Verschillende keren viel de Vossemeerder in als een andere spe ler uitviel of een rol teruggaf. Dat laatste deed bijvoorbeeld Geert Uijtdewilligen in 1989. Naarmate hij ouder werd, bemerkte Hommel dat het leren lastiger werd. Hij be sloot te stoppen, ook al omdat er zich voldoende jong bloed bij de vereniging aandiende. In 1998 stond hij voor het laatst op de planken. „Peter Uijtdewilligen was door zijn rug gegaan en mij werd gevraagd diens rol over te nemen in het stuk De onbekende wereld. Dat was drie weken voor de voorstelling. 'Maar ik ga niet met een boekje op het to neel staan', zei ik. Ik leerde 's mor gens, dan ben je nog het helderst", vertelt Dré Hommel. Het was drie jaar geleden dat Sint Joseph een avondvullend stuk speel- Hij werkte als landarbeider bij P. van der Slikke maar toen de mecha nisatie doorzette verzette Geuze de bakens en ging naar de gloeilam penfabriek van Philips in Roosen daal. Geuze wisselde nog eenmaal van werkgever; van Philips stapte hij over naar Bruijnzeel in Bergen op Zoom. Bij beide werkgevers was Geuze actief in de 'bedrijfsEHBO' wat tegenwoordig omgevormd is tot bedrijfshulpverlening. Ook Adrie Bool-Mangold uit Zier- ikz.ee kreeg het tekentje voor 40 jaar actieve inzet. Ze is jarenlang in- structrice geweest. De anderen zijn J. Deurloo-Hartog (20 jaar) uit Sint- Maartensdijk, J. de Neeff-Verspeek (15 jaar) en C.A. de Neeff (medaille voor 10 jaar plus tekentje voor 15 jaar) uit Scherpenisse, H. Hoek en de, maar het publiek was de vereni ging (die vorig jaar een korte uit voering gaf in Hof van Holland) niet vergeten. De kaarten voor 'Een trouwring mag niet knellen' waren in een mum van tijd uitverkocht. Volgend jaar wordt dan ook weer twee avonden gespeeld, beloofde secretaris Eric van Hees in zijn wel komstwoord. De zes dames en twee heren zetten een goede voorstelling op de plan ken in een fris en modern ogend de cor. Alfred Vis was als baron Bou- dewijn van Benthuizen, een arme kunstschilder, bijna onafgebroken op het toneel. Hij speelde zijn rol prima, zoals trouwens de complete cast heel natuurlijk en rustig over kwam. Petje af voor Laurien Droogers die zo'n tweeënhalf uur lang met een Limburgs accent praat te. Zij was Marie, het meisjes van buitenaf dat een onervaren dienstbo de bleek te zijn. Boudewijn deed zich op aandringen van zijn vriend in Mathilde (Petra Zeeman) voor als een rijke baron. Dit om de onnozele dochter Ankepiet (Suzan Haver sians) van zakenman Karei Klap wijk (Rien Goedegebuure) aan de E. van de Beek-Geldenhuys (beiden tien jaar) uit Sint-Philipsland. Leny van Burgh uit Tholen kreeg een attentie van voorzitter Stolk om dat ze stopt met haar taak als coördi natrice van de sociaal recreatieve ac tiviteiten (een mondvol voor het vroegere welfarewerk). De 72-jari- ge heeft echter nog geen opvolger, zegt ze. „Ik doe het al 33 jaar. Drie tot vier keer per jaar houden we een vergadering. Sinds we in dit gebouw zitten doen we dat gewoon bij mij thuis want overdag kunnen we hier niet terecht. Elke dorp heeft zijn ei gen coördinator, maar ik heb daar dan weer de leiding over. En één keer per jaar organiseer ik een kof- fiemiddag voor alle vrijwilligers. Het stelt eigenlijk niks voor. hoor. Het gaat allemaal heel gemoedelijk onder elkaar, maar ik vind het nu welletjes. Ik moet een keer afscheid nemen." haak te slaan. Vooral Kareis zuster Stine (Jacoline de Jager) wilde de baronnentitel graag in de familie. Onderdeel van het complot was dat Boudewijn een keurig appartement huurde van Suze (Jody v.d. Berge). Die vertrok op wintersport, maar kwam voortijdig terug met een ge broken been. Een complicatie was dat Klapwijk een verhouding had met Mathilde, terwijl de zakenman het appartement benutte voor een rendez-vous met de Spaanse Con- chita (Bonnie van Poortvliet). De kunstgrepen die nodig waren om te voorkomen dat alle dames elkaar ontmoetten, zorgden voor de nodige lachwekkende situaties. Heel ko misch was het rappe Spaans dat Conchita sprak, en dat alleen Marie bleek te verstaan. Uit de reacties na afloop was duide lijk dat het publiek zich prima ver maakte. Na de voorstelling was er ook voor de muziek van het orkest De Annemiekes tot in de kleine uur tjes goede belangstelling. Ook 's middags zat de grote zaal praktisch vol bij de voorstelling voor de oude ren. Sint Joseph speelt het stuk bin nenkort in Yerseke. Ze blijft het echter nog wel doen tot er een opvolger is gevonden. „Ik moet het werk goed kunnen overdra gen. En het welfare in Ten Anker waar we elke week handwerken, blijf ik wel gewoon doen. Ik blijf ge woon onder de mensen. Dat kan ik niet missen." Ze was verrast door de attentie van de voorzitter. Stolk blikte tijdens zijn openings woord terug op het afgelopen jaar. Hij stond stil bij het overlijden van Bram Kosten uit Sint-Philipsland (oud-voorzitter van de afdeling Sint- Philipsland en lid van de kring Zee land van het Rode Kruis) en vrijwil ligster Ina Oudesluijs uit Stavenisse. Ook meldde hij dat Jan Potappel uit Stavenisse en Riet Wisse uit Anna Jacobapolder stoppen als coördina toren van de vakantieprojecten. Die taak wordt overgenomen door Rika Goedegebuure, Laura Blok en Maris Dourlein. In een rede tot het Amerikaanse Congres formuleerde president F.D. Roosevelt (wiens voorouders uit Nederland kwamen, mogelijk van Tholen) in 1941 vier vrijheden die essentieel zijn voor de mens heid: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. Door de inzet van onder meer Roosevelts weduwe zijn deze vrijheden verwerkt in de inleiding van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, die dit jaar zestig jaar geleden werd aan genomen door de Verenigde Na ties. Sindsdien zetten zich wereld wijd mensen en organisaties in om deze vrijheden te beschermen. Het FERI wil met de uitreiking van de onderscheidingen een signaal af geven dat de strijd voor vrijheid nog lang niet is gestreden. Verder wil ze eraan herinneren dat maat schappelijke betrokkenheid en per soonlijke inzet machtige en vooral vredelievende wapens zijn. Sinds 1950 worden de Four Freedoms Awards uitgereikt, vanaf 1982 ge beurt dat om het jaar in Middel burg. Daarbij worden gastcolleges, lezingen en een wedstrijd met het thema vrijheid georganiseerd in samenwerking met onder meer de Roosevelt Academy, de Hoge school Zeeland en het Roosevelt Study Center. De 87-jarige Von Weizsacker krijgt de onderscheiding voor zijn bijdra ge aan de verwerking van het Duit se oorlogsverleden. Hij definieerde het einde van de Tweede Wereld oorlog ooit als de 'dag van de vrij lating', in plaats van de dag dat Duitsland de oorlog verloor. Tij dens zijn tweede ambtstermijn vond de hereniging van Oost- en Diabetesvereniging afdeling Tholen houdt morgenavond (vrijdag) een Nieuwjaarsborrel en jaarvergade ring in Haestinge te Sint-Maartens dijk. De leden komen om half acht bijeen voor de jaarvergadering Het zijn wedstrijden voor volwasse nen en jeugd. Verschillende bedrij ven hebben al toegezegd mee te doen, zegt J. de Neeff-Verspeek van de afdeling. „Er komen 24 teams van ieder zes man, plus begeleiders en een ploeg mensen die voor slachtoffer spelen." Het is de bedoe ling dat er over heel het bedrijven terrein op die dag wedstrijden wor den gehouden. Hoofdzaak is het helpen bij bedrijfsongevallen. Ook worden er twee bussen van Con- nexxion ingezet om een ongeval met reizigers na te bootsen. De ver voersmaatschappij heeft een stalling voor ongeveer 209 bussen aan de Schakelweg. Als extraatje komt een Belgisch demonstratieteam naar de smalstad. zegt ze. Voor de dag zijn ook veel vrijwilligers nodig. Ook is de afdeling bezig sponsors te wer ven die de nationale wedstrijd wil len ondersteunen. Enkele bedrijven hebben al toegezegd daar aan bij te dragen. De afdeling komt wat ruimer in de vrijwilligers te zitten nu er vijf nieuwe vrijwilligers hebben aange meld voor het zogeheten sociaal West-Duitsland plaats, wat een mijlpaal was in de beëindiging van de Koude Oorlog. Von Weizsacker maakte verder deel uit van een commissie die een nieuwe visie ontwikkelde op de toekomstige rol van de Verenigde Naties. Ook le verde hij bijdragen aan de ontwik keling van het beleid van de Euro pese Unie. De Duitser is erelid van de Club van Rome. De medaille voor de vrijheid van meningsuiting is voor de Algerijn Lakhdar Brahimi, die onder meer speciale vertegenwoordiger van de VN was voor Afghanistan en Irak. Ook leidde hij een commissie die aanbevelingen formuleerde voor de uitvoering van VN-vredesope- raties. Ook de Noorse diplomaat Jan Ege land, die de medaille krijgt voor vrijwaring van gebrek, heeft ver schillende posten vervuld bij de VN. Momenteel is hij speciaal ad viseur van de secretaris-generaal voor conflictsituaties. Egeland speelde bijvoorbeeld een rol bij het tot stand komen van het Oslo Akkoord tussen Israël en de Pale- stijnen, en van het Ottawa Verdrag met betrekking tot landmijnen. De Britse auteur Karen Armstrong krijgt de medaille voor vrijheid van godsdienst. Met haar werken - zoals 'De strijd om God - een ge schiedenis van het fundamentalis me' - draagt ze bij aan een beter begrip van de godsdiensten. Tenslotte krijgt War Child de on derscheiding voor vrijwaring van angst. Deze organisatie zet zich in voor kinderen in oorlogsgebieden. De medaille zal in Middelburg in ontvangst worden genomen door Willemijn Verloop. Zij richtte in 1995 de Nederlandse afdeling van War Child op en is genomineerd als Amsterdammer van het jaar 2007. waarbij onder andere de financiën en komende activiteiten worden be sproken. Ook is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De avond wordt afgesloten met een Nieuw jaarsborrel en duurt tot ongeveer half tien. Voor meer informatie kan men contact opnemen met Hans Visser, tel. 662884. Iedereen is van harte welkom. vervoer met de Rode Kruisbus. Het gaat om chauffeurs en begeleiders voor het halen en brengen van ou deren in Tholen naar een van de twee supermarkten en naar de nieuwe bibliotheek. C.A. de Neeff spreekt zelfs over mogelijk zes nieuwe vrijwilligers.. „Er zijn een aantal echtparen bij. Dat is heel goed, de ene rijdt en de andere be geleidt." Ze zijn al begonnen met de EHBO-cursus. De nieuwe vrij willigers (chauffeurs) worden door Maris Dourlein en Jan Hartig opge leid. De afdeling beschikt sinds twee jaar over een nieuwe bus. In het eerste jaar zijn er al ruim 15.000 kilometers mee gereden. Volgens voorzitter B. Stolk is de afdeling bij wijze van spreken alweer aan een nieuwe toe. De bus wordt ook ingezet om mensen naar hun va kantieverblijf te vervoeren. Of voor een dagje uit. Ook op verzoek van diverse instellingen zoals de Zon nebloem, wordt de bus ingezet. Geert Uijtdewilligen is tevreden over de uitvoering van afgelopen za terdag. „Er waren slechts twee rollen voor heren, wat betekende dat er een keus gemaakt moest worden. Tevoren heb ik gezegd dat men dat moest aanvaarden en dat is gelukkig ook gebeurd. We hebben dertig leden, een leuke club." De eerste uitvoering in de nieuwe Vossenkuil heeft wél uitgewezen dat de verlichting in de zaal te hoog zit. „Het was niet goed. We moeten proberen die één tot anderhalve meter te la ten zakken. Daarover wordt overlegd met de gemeente." Ook de deco ropstelling was even wennen, aldus de regisseur. Als blijk van waardering door de koningin ontvingen donderdagavond zeven vrijwilligers van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland van het Rode Kruis de medaille of tekentje voor openbare orde en veiligheid. Wethouder K.A. Heijboer speldde de medailles op of reikte de onder scheiding uit op de nieuwjaarsreceptie van de vereniging in de gemeen tewerkplaats in Sint-Maartensdijk. Lau Geuze uit Poortvliet en Adrie Boot-Mangold uit Zierikzee span den de kroon met veertig jaar trou we dienst als vrijwilliger. De me daille is bedoeld voor mensen die maar dan tien jaar als vrijwilliger bij een parate dienst actief zijn. Bij voorbeeld bij het Rode Kruis of de brandweer. Heijboer speldde een paar medailles op. Bang om te prik ken was hij niet. „Jullie zijn wel wat gewend', zei hij. Degenen die al een medaille bezit ten kregen een tekentje met in Ro meinse cijfers het aantal 'dienstja ren'. Het teken kan aan het lintje van de medaille worden geschoven, maar die had niemand bij zich. Alle laureaten kregen een oorkonde mee. Ook de 70-jarige Lau Geuze had zijn lintje niet meegenomen. „Ik had er geen erg in dat het hier werd uitgereikt." Geuze is nog steeds ac tief als chauffeur bij het Rode Kruis. Hij rijdt in een poule van zes chauffeurs de boodschappendienst in Tholen. Voor ouderen die niet zelfstandig naar een van de twee su permarkten kunnen. „De ene week naar de C1000, de andere week naar Albert Heijn." en al wat daar bij komt kijken tot de professionele hulpverleners kwamen." Geuze is vaak als vrijwilliger inge zet bij wielerrondes, voetbaltoer nooien, paardensportwedstrijden en wandelevenementen op Tholen. „Ik herinner me de mosseltochten in Tholen. Dat is alweer lang geleden, ver voor de Zevendorpentocht in Oud-Vossemeer. Ik heb dat altijd graag gedaan en die dat nog steeds graag. Ik bezoek nog steeds trouw de herhalingslessen. Ik heb nooit een moment gehad dat ik wilde stoppen. Ook niet tijdens de perike len in het bestuur", zegt Geuze over de periode dat de vereniging in zwaar weer verkeerde door onenig heid over de koers van het bestuur eind jaren negentig. Het toenmalige bestuur stapte toen op. Er kwam een nieuw bestuur om de afdeling te lei den. Bert Stolk werd voorzitter en is dat nog steeds. De afdeling oefent nu in de gemeen tewerkplaats. Het oude verenigings gebouw aan de Radda Barnenstraat De zeven onderscheiden leden van de afdeling Tholen en Sint-Philipsland, v.l.n.r. L. Geuze. A. Boot-Mangold, J. de Neeff-Verspeek, H. Hoek, J. Deurloo-Hartog, C.A. de Neeff en E. van de Beek-Geldenhuys. De landelijke en agrarische pers besteedt veel aandacht aan een uitspraak van het Gerechtshof in Amsterdam. Een eigenaar van een tractor werd veroordeeld tot een boete en zijn trekker werd aan het verkeer onttrokken, omdat deze niet verzekerd was. Er was wel een polis, maar die bepaalde, dat de verzekering alleen van kracht was als de tractor een snelheid van ten hoogste 25 km/uur kon bereiken. Zoals bij vrijwel alle tractoren was de hoogst haal bare snelheid bij deze trekker hoger. De verzekeraar gaf wel een verklaring af, dat het voertuig verzekerd was, maar toch is de eigenaar veroordeeld. Verzekerden met een landbouwwerktuigenpolis bij Interpolis hoeven voor een dergelijke veroordeling niet te vrezen: volgens de polisvoorwaarden van Interpolis is een landbouwwerktuig 'Het werktuig dat op het verzekerings bewijs is omschreven'. Daar worden geen beperkingen ver band houdend met snelheid aan toegevoegd. Tractor bestuurders zitten dus veilig bij de Rabobank Tholen. Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 5