Honderdjarige Rabobank zet in elke woonkern toren in het licht AbdijNieuws V II llllfl ïin jfl fll Provincie wijst bezwaar windmolens Stavenisse af Studie naar tevredenheid cliënten van ambulance Verkiezing jeugdgevolg startschot woaidaehen Geen rondweg bij Vossemeer Zwanger Donderdag 17 januari 2008 64e jaargang no. 10 VANHOUTEWONE Castria Wonen heeft minder geld voor leefbaarheid II II .11 u Leden beslissen over fusie met Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland Met het verlichten van één torenspits in elke woonkern van de gemeente, wil de Rabobank op gepaste wijze aan dacht schenken aan het honderdjarig bestaan op Tholen en Sint-Philipsland. Het voorstel werd gisteravond tij dens de algemene vergadering over de fusie van de Thoolse coöperatie met de Rabobanken op Schouwen- Duiveland en Zuid-Beveland in Meulvliet in Tholen door voorzitter Tom van Gurp gepresenteerd. L»W Benoemingen 'Ze ondersteunen beleving van wind en ruimte Weloverwogen Directeur GGD aast op ambulancedienst Huisarts Deze week Oud-Vossemeer heet voor enkele weken weer Groot Pesööt. Zaterdag zijn aan de invalswegen de carnavaleske naambor den geplaatst. En op het Eintjesdurpbal kozen de leden van het carnavalsprotocol het jeugdnarretje en jeugdprinsesje voor dit jaar. Martijn de Wilde en Diedeke Hageman, alle bei 10 jaar, zijn de gelukkigen. SALE! idrachtbode, de Thoolse Courant s 5, 4697 ZG Sint-Annaland n 0166-657007 b.g.g. 653474 0166-657008 redactie eendrachtbode.nl advertentie eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Website: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,55 per halfjaar, 29,75 per jaar, per post 52,90 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,30 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Een rondweg bij Oud-Vossemeer wordt door de provincie niet opgeno men in de meerjarenplanning. Het heeft geen prioriteit, schrijft het pro vinciaal bestuur in een brief aan de af deling Tholen van Veilig Verkeer Ne derland. Voor die afweging zijn verschillende redenen. In de eerste plaats is door de in 2006 uitgevoerde reconstructie van het weggedeelte Onder de Molen de verkeersoverlast voor de omwonen den volgens de provincie aanzienlijk verminderd. Verder is het veiliger ge worden, na de reconstructie zijn er geen ernstige ongevallen gebeurd. Ook verwacht de provincie dat er minder doorgaand vrachtverkeer over Tholen zal rijden nu de A4 tussen Ber gen op Zoom en Halsteren gereed is gekomen. En wanneer die verbinding tot Steenbergen/Dinteloord verlengd zal zijn - volgens de planning in het najaar van 2012 - zullen in de ogen van Middelburg nóg meer vrachtwa genchauffeurs Tholen, en dus Oud- Vossemeer, links laten liggen. Een project zoals Dalemhof in Tholen - de bouw van twee appartementen complexen voor ouderen alsmede een tijdelijk onderkomen - is voor Castria Wonen in de toekomst niet meer te verwezenlijken. Directeur Jaap Kloet heeft dat gezegd bij het bereiken van het hoogste punt. De oorzaak daarvan legt hij bij de landelijke politiek. Ove rigens is nog veel onzeker, wat de be sluitvorming binnen de corporatie las tig maakt. „Maar nu al is het voor Castria financieel niet verantwoord om een verhuizing en tijdelijke huis vesting zoals bij de Dalemhof nog eens te doen." De grieven van de wo ningcorporaties zijn dat het kabinet de huurverhoging beperkt tot het inflatie niveau terwijl de kosten met méér stij gen; dat ze bij het aanpakken van wij ken buiten de veertig 'prachtwijken' zelf moeten betalen voor wat eigenlijk rijks- en gemeentetaken zijn; en dat ze vennootschapsbelasting moeten gaan betalen. Het kost de gezamenlijke wo ningcorporaties jaarlijks honderden miljoenen euro's. „Dat zal van grote invloed zijn op de lokale omgeving", aldus Kloet. In de Castria Bode wordt aangekondigd dat de corporatie een prioriteitenlijst gaat opstellen. En dat nu al zeker is, dat plannen vertraagd worden. zijn is vooruit zien! KÜAAMZORG^^^ENTADMINISTRATIE •QoX UvwUI Schrijf je in voor kraamzorg via: Tet: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl De Rabobank wil ook de torenspits van de kerk in Sint-Maartensdijk gaan verlichten. Gisterochtend was alleen het uurwerk verlicht. De bank had het jubileum kunnen vieren met een groot feest of een manifestatie maar de Thoolse coö peratie kiest voor een blijvend aan denken en hoopt daarmee bij te dra gen aan de leefbaarheid in haar werkgebied, aldus de toelichting bij het voorstel. Van Gurp: „Het is de bedoeling om de torenspits van het meest dominante kerkgebouw in el ke woonkern aan te lichten. Door zorgvuldig om te springen met ma teriaalkeus en energiegebruik gaan we behoedzaam om met het mi lieu." Een aantal torens wordt al verlicht, onder meer die van Poortvliet en Oud-Vossemeer. Die van Tholen, Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland, Scherpenisse, Stavenisse, Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder zijn nog niet verlicht. Die komen dus dit jaar nog allemaal in de schijnwer pers te staan. Het worden bakens van licht, volgens de Rabobank. Het Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Jl Provincie Zeeland Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 Nieuwe Burg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg fTveT'0*ï Advertentie l.M. rayon Tholen dat na de fusie ont staat, moet een lichtend voorbeeld zijn voor de dienstbaarheid voor de klanten. De bestuurders van de Rabobank Tholen vinden dat de fusie met Schouwen-Duiveland en Zuid-Be veland tot Rabobank Oosterschelde de aandacht voor 100 jaar Rabo bank op Tholen niet in de weg mag staan. Daarom hebben ze de afgelo pen tijd naarstig gezocht naar een passend en blijvend geschenk voor de bevolking van het werkgebied. Uiteindelijk is na selectie van een aantal mogelijkheden en na overleg met het college van burgemeester en wethouders gekozen voor een pro ject dat de herkenbaarheid in iedere dorpskern op Tholen en Sint-Phi lipsland vergroot en daarmee de leefbaarheid in positieve zin beïn vloedt. Philips Nederland is nauw betrok ken bij het project. Er is al overleg geweest met de gemeente. In de meeste gevallen is de gemeente ei genaar van de torens. Ook de kerk bestuurders zijn geïnformeerd. Met hen volgt nog nader overleg. Plaat selijke installateurs zijn ingescha keld voor de aanleg van armaturen, leidingen en de benodigde bedie ningspanelen. Het is de bedoeling om rond de 100ste geboortedag van Rabobank Tholen (op 8 mei 1908 werd in Tholen de Boerenleenbank opgericht) aandacht te schenken aan het gereedkomen van de eerste ob jecten. Daar zullen dan ook tegelij kertijd goede afspraken worden gemaakt over een verantwoord ge bruik van de verlichting. Van het re sultaat van 2007 is een belangrijke bijdrage voor dat doel gereserveerd, aanmerkelijk hoger dan gebruike lijk, meldde Van Gurp op de eerste fusievergadering half december in de Vossenkuil in Oud-Vossemeer. Er waren toen 63 leden en 25 mede werkers aanwezig. Er waren toen statutair onvoldoende leden aanwe zig om er een besluit over te nemen. Nee zeggen tegen de fusie van de drie Zeeuwse banken zou volgens Van Gurp onverantwoord zijn. hield hij zijn gehoor voor. In de nieuwe constructie ontstaat er een bank met een balanstotaal van 3 miljard euro, die met 320 medewerkers 20 mil joen euro winst moet maken en 22 kantoren en 51 geldautomaten telt. Er heerste een optimistische stem ming op de bijeenkomst in Oud- Vossemeer maar gisteren kwam het er echt op aan. Ongeacht het aantal aanwezigen in Meulvliet, moest tweederde van de leden voor zijn om deze historische stap te nemen. Er is ongeveer een jaar over de voorgenomen fusie gesproken. Ook met de meer dan 300 medewerkers over hun toekomstige werkplek. Wat grootte betreft is Tholen de tweede bank met een balanstotaal van 474 miljoen. Met de fusie wordt de Rabobank Oosterschelde één van de tien grootste in Nederland. Een grote jongen in het speelveld, verbonden door het water van de zeearm. Het hele gebied moet ook in de leden raad vertegenwoordigd zijn. Uit ie dere hoek moet er iemand zitting in nemen. De ledenraad vergadert vier keer per jaar. Is een klankbordgroep voor de directie en neemt de taken over van de algemene vergadering. De Thoolse ledenraad legt wel jaar lijks verantwoording af aan de Thoolse leden. Na de oprichting van de Boeren leenbank honderd jaar geleden von den er in de loop der jaren een groot aantal fusies plaats binnen de gren zen van het grondgebied van Tholen en Sint-Philipsland. Dat heeft geleid tot de huidige Rabobank Tholen, die in de gehele gemeente Tholen werkzaam is. De oorspronkelijke Boerenleenbank was in het groei proces steeds de 'voortzettende bank.' Daarom is de Rabobank in 2008 precies honderd jaar op Tho len gevestigd. De fusie komt op een moment dat de bank het financieel goed doet. Volgens Van Gurp zijn het afgelo pen jaar 'zeer behoorlijke sprongen gemaakt' en presteert de bank ruim boven het budget. Eerdere pogingen om met de Rabobank Steenbergen te fuseren strandden. De onderne mingsraad heeft een positief advies uitgebracht over de fusie. Die moet in maart/april administratief ingaan en per 1 mei juridisch een feit zijn. De administratie van de Rabobank wordt in Goes ondergebracht. ZIE VERDER PAGINA 14 Zeeuwind behoudt haar vergunning om de drie windmolens aan de Pi- lootweg in Stavenisse te vervangen. Dinsdag besloten gedeputeerde sta ten het advies van de commissie bezwaarschriften over te nemen en het bezwaarschrift dat Den Hollander Advocaten namens M. Dorst uit Sta venisse had ingediend, ongegrond te verklaren. De vereniging Zeeuwind. die zich hard maakt voor groene stroom in de provincie, wil drie bestaande windmolens in de Nieuwe-annex Stavenissepolder vervangen door drie nieuwe turbines. Dorst had eind juli 2007 bezwaar aangetekend te gen het verstrekken van een vergun ning voor de plaatsing van drie nieu we installaties. De Stavenissenaar had vooral problemen met de argu menten waardoor de vergunning verstrekt werd. Zo miste hij een ra- daronderzoek, vond de plaatsing in strijd met het ruimtelijk beleid en noemde hij geluidshinder voor mens en dier. Dorst vroeg allereerst naar een ra- daronderzoek waaruit volgens hem zou blijken dat er vliegroutes van vogels over de locatie van de mo lens zouden lopen. De commissie voorzag hiervoor geen problemen. Ze verwierp de bijgeleverde foto's met daarop overvliegende ganzen met de woorden 'zeer onduidelijk' en besloot geen radaronderzoek uit te voeren, omdat dit alleen gebeurt bij grootschalige windparken. Volgens Dorst was de vergunning in strijd met het regionale ruimtelijke beleid en zijn de turbines onaan vaardbaar voor het landschap. De commissie noemde ter verdediging het feit dat het hier om een vervan ging van de molens gaat en niet om een verhoogde concentratie. En te gen de argumentatie dat de wind energie opwekkende molens lelijk zouden staan in het landschap, bracht ze een citaat uit het beheers en inrichtingsplan Nationaal Park Oosterschelde in verweer: 'Tot op zekere hoogte dragen ook andere elementen bij aan de belevingswaar de van de Oosterschelde: de wind molens ondersteunen de beleving van wind en ruimte'. Als laatste werd door de bezwaarde nog de geluidshinder aangekaart. Maar de geluidshinder bleek de na tuurwaarden niet te overschrijden, aldus de commissie. Wat betreft het storende geluid binnen de wonin gen, daarvoor werd doorverwezen naar de gemeente. Daardoor bleek ook dit argument niet bezwaarlijk genoeg om de ver gunning te herzien. Gedeputeerde staten vinden dat die op goede en weloverwogen gronden is verleend. Er komt een onderzoek naar de tevredenheid van de cliënten van de re gionale amhulanceviorziening Zeeland. Vorige week is er een eerste bij eenkomst in Middelburg geweest om het onderzoek op te starten. Drie leden van de cliëntenraad nemen het onderzoek onder hun hoede. Chr. Koopman uit Sint-Maartensdijk is reserve. Het onderzoek is verplicht nu de Verder is gesproken over de toe certificering van de dienst is beke ken. Daarbij is aangegeven dat er een cliëntentevredenheidsonderzoek moet worden gehouden. Interim di recteur PC. Bouman van de RAVZ staat daar volledig achter en vond tijdens de laatste vergadering eind november dat er snel mee gestart moet worden. Er komt een vragen lijst en een begeleidende brief. Als de antwoorden binnen zijn. zullen de leden van de cliëntenraad de ge gevens analyseren en er conclusies uit trekken. De ambulances in het verzorgings gebied zullen uitgerust worden met apparatuur zodat ze vanuit de meld kamer te volgen zijn. De apparatuur zal in elke wagen worden inge bouwd. De leden van de cliënten raad zijn van plan om de meldkamer in Middelburg te bezoeken zodra het volgsysteem is geplaatst. Koopman vroeg zich af of er een permanente oplossing komt voor de slaapdiensten van verpleegkundigen en chauffeurs in Maartenshof. Het personeel verhuisde nadat de nood voorziening die achter de ambulan cegarage aan de Noordpoort stond, niet langer gebruikt mag worden. Maar de situatie blijft gehandhaafd, zei Bouman. De ambulance kan er buiten staan en van stroom worden voorzien. komst van de RAVZ. De GGD zou de dienst willen gaan aansturen. Voor de directie van de ambulance dienst kwam dat heel onverwacht, zei Bouman. De notitie van de di recteur V. Slenter van de GGD waarin hij zijn hartenkreet deed, wordt nu in de raad van toezicht be sproken. Persoonlijk vindt Bouman een 'publieke aansturing' (gemeen ten zijn verantwoordelijk voor de GGD) van de RAVZ geen goede op lossing. Koopman was van mening dat niet alleen de GGD maar ook de thuis zorginstelling Zorgsaam in Zeeuws- Vlaanderen de RAVZ in wil lijven. Zorgsaam is daar echter helemaal niet mee bezig, maar wil het samen werkingsmodel ook boven de Wes- terschelde in voeren. Koopman kaartte ook aan dat er een spanningsveld is ontstaan op Sint-Philipsland met een huisarts die uit België komt. De huisarts be gint om negen uur. terwijl de huis artsenpost (hap) in Bergen op Zoom om acht uur stopt. Dan is er een hiaat van een uur. Maar vol gens Bouman is dat geen zaak van de RAZ maar van de hap en de be treffende huisarts. PvdA-gemeenteraadslid in spé Peter Suurland werkt graag met mensen Lau Geuze en nog zes Rode Kruismensen krijgen onderscheiding Openbare orde en veiligheid Toneelclub Sint Joseph huldigt robijnen jubilarissen Dré Hommel en Geert Uijtdewilligen EN VERDER... Chauffeurs en bijrijders Woonboulevard hangen op hun kop en gaan in de slip Leen Hage heeft mooiste duivin bij Reisduif, Jan Capelle mooiste doffer WATER UIT DE BERGEN STROOM! ALTIJD BERGAFWAARTS Dit nummer bestaat uit 18 pagina's In de zaal van café Hof van Holland was het zaterdagmiddag een hele drukte. Veel vlooien en luusjes hadden al de carnavalskriebels. Op de muziek van de verschillende dweilbands werd er dan ook volop gehost. Het protocol - prins Weijte, nar Kobus, boer Moppe en pliesie Witte - volgde in het bijzonder de verrichtingen van de kinderen die zich hadden opgegeven voor de verkiezing van het jeugdgevolg. Voor narretje waren er vier kandidaten, voor prinsesje zelfs vijftien. Tegen het einde van de middag werden de uitverkorenen bekend ge maakt: Martijn de Wilde, die zich had verkleed als politieagent, kreeg de zots kap op en de narrenstok in de handen. Hij gaf zich al vaker op voor de verkie zing en was dan ook opgetogen dat het dit keer lukte. Datzelfde gold voor Diedeke Hageman, die kon pronken met haar diadeem en scepter. Zij had op haar rug een tekst geschilderd die verwees naar het motto van dit jaar: Oalles mee (de juuste) maete. Het tweetal zal tijdens de carnavalsviering het protocol vergezellen, onder meer op de prinsenwagen tijdens de optocht. Het Eintjesdurpbal (de naam wordt nogal eens anders gespeld) heeft zijn naam te danken aan het 'Eintjesdurp, een steegje aan de Patrijzen weg. Dit rijtje 19de eeuwse huizen is genoemd naar de bouwer ervan. Hendrik (roepnaam: Hein) Brandt. Komende zaterdag kunnen de Vossemeerse carnavalsvierders hun creativiteit kwijt op het Bitterbal in de Vossenkuil. Zowel solisten als groepen krijgen daar ieder elf minuten de tijd om een act op te voeren. Zie verder pagina 14. Martijn de Wilde en Diedeke Hageman zijn dit jaar jeugdnarretje en jeugdprinsesje in Gróót Pesööt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 1