'Wanneer je de mensen écht kent, zie je dat ze armoede hebben' De mosterd lag op tafel, maar bleef onaangeroerd 'Beheer Haestinge is de reden van ons bestaan' 'Verkoop van Holland Huis is overwegen waard' Zwembad dicht Setallandse 'Baby te huur' Bewoners beter vooraf informeren Donderdag 10 januari 2008 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De andere cultuur, en de enorme gastvrijheid van de mensen. Dat zijn dingen die Maria van 't Hof mist na haar terugkeer uit Kirgizië. Zeven jaar werkte de Sint- Annalandse via de gereformeerde zendingsbond (GZB) in de voormalige sovjetrepubliek in Centraal-Azië. Ze woont sinds kort in Amsterdam en oriënteert zich op een nieuwe baan. Maria van 't Hof werkte zeven jaar in opvanghuis en gevangenis Kirgizië Prestige Kwartier luchten Betaalbaar Tas ingepakt Vier bouwlagen Haestinge Bibliotheek Deerlijk vergist J Met behulp van een flanelbord vertelt Maria van 't Hof het kerstverhaal aan kinderen in het opvanghuis Kolomto in Bisjkek. Maria van 't Hof is negen jaar weg geweest uit ons land, want vóór Kirgizië verbleef ze twee jaar in Engeland. In april kwam ze terug. „Nu moet ik mijn plek hier zien te vinden. Waar pas ik, wat wil ik doen? Dat zijn de vragen waarop ik een antwoord moet vinden." Zen dingswerk in eigen land, iets in het onderwijs of met moeilijk lerende kinderen, noemt ze als mogelijkhe den. „Of een combinatie daarvan. Dat lijkt me wel wat." In 2000 reisde de Thoolse - die een contract had met de GZB - naar de aan China, Kazachstan en Oezbeki stan grenzende republiek. Kirgizië is sinds 1991 onafhankelijk en telt 5,3 miljoen inwoners waarvan er ongeveer 800.000 in de hoofdstad Bisjkek wonen. Daar zou Maria gaan werken in een project voor straatkinderen. „Maar dat bleek al redelijk op poten te staan." Dus ging ze zelf op zoek naar een alter natief. Ze vond een soortgelijk pro ject dat nog gestart moest worden, kwam via de kerk - de Internatio nale Gemeente - in contact met jeugd- en vrouwengevangenissen, en via de overheid met een daklo- zenproject. Tenslotte schreef ze een lesprogramma sociale vaardighe den. Daar bleek onder jeugdwer kers zoveel vraag naar te zijn, dat afgelopen najaar een printversie in het Russisch is gemaakt. „Er is werk genoeg", aldus Maria van 't Hof. Russisch is de taal in het land, maar het Kirgizisch - waarvoor de mensen zich vroeger schaamden - is sterk in opkomst. „En Engels is ook super in!" Kirgizië is een straatarm land waar de verschillen tussen arm en rijk steeds groter worden. De prijzen blijven stijgen, corruptie en omko perij zijn er schering en inslag. Leerkrachten op scholen laten zich bijvoorbeeld steekpenningen geven om een diploma te regelen. Delf stoffen zijn er niet in de bergachtige staat. De werkloosheid is er enorm hoog. Sociale uitkeringen kent het land niet, zodat veel mensen dage lijks moeten vechten voor een be staan. „Russen die er wonen, trek ken naar Rusland, Kazachstan of Korea om werk te zoeken. En veel jongeren hopen naar het Westen te kunnen." Veel Kirgiezen zoeken hun toevlucht in de alcohol, wat een groot probleem is. Zwervers en straatkinderen zijn in het straat beeld een normale verschijning. „In Bisjkek ziet alles op straat er pico Twee jaar geleden heeft de stichting bij het maken van de plannen voor de nieuwbouw al laten weten dat de stichting niet als eigenaar wil funge ren van het complex. „In 1968 zijn er statuten gemaakt waarin staat dat de stichting in het leven is geroepen voor de leefbaarheid van het dorp. Maar toen er begin jaren zeventig rijkssubsidie kwam voor de bouw van een dorpshuis mocht dat niet aan de gemeente worden uitgekeerd en is dat via de stichting gegaan. Maar dat is niet reden van ons be staan. Het was natuurlijk wel erg mooi dat het geld op deze manier kon worden aangewend." Volgens De Feijter is de stichting daardoor in de loop der jaren ver eenzelvigd met Haestinge. „Maar we kunnen als stichting niet het be heer en onderhoud van het gebouw en het personeel op ons nek nemen. Zeker niet als je ziet wat dat alle maal vergt aan financiële adminis tratie, sociale wetgeving en arbowet- geving. Als goed bedoelde hobby- De brief van de gemeente en Cast- ria Wonen aan de bewoners van de negen woningen aan de Laban Deurloostraat: 'Eind december 2007 hebben alle inwoners van Scherpenisse en Sint-Maartensdijk Bouwnieuws nummer 2 ontvangen waarin men geïnformeerd werd over de voortgang van de nieuw- bouwplannen van het woonzorg- en servicecentrum Scherpenisse en Haestinge in Sint-Maartensdijk. In deze brief werd melding gemaakt van een stedenbouwkundige studie die voor Scherpenisse is uitgevoerd waarin ons college zich een beeld heeft gevormd over de toekomstige ontwikkelingen die zich in het ge hele gebied rondom de Laban Deurloostraat kunnen voordoen. In deze studie is sprake van een in richtingsplan van het gebied waar het centrum en een aantal woningen gerealiseerd wordt, aangeduid als fase 1 (binnen een termijn van 2 jaar) en een gebied aan de overzijde van de Laban Deurloostraat, aange duid als fase 2, (binnen een termijn van 10 a 15 jaar) waarin plaats is voor de mogelijke realisering van nog eens 21 appartementen. Wij hebben deze studie laten uitvoeren omdat enerzijds de te realiseren plannen met betrekking tot het woonzorg- en servicecentrum van bello uit. Het wemelt er van de au to's, televisietoestellen en mobiel tjes, maar veelal is dat een kwestie van prestige. Wanneer je de mensen écht kent, zie je de armoede." Zo zijn er mensen die hun kinderen niet naar school sturen omdat ze niet eens schoenen hebben. Op het platteland zijn er nog tal van tradi ties, maar de mensen hebben daar nog een beetje landbouw waarvan ze kunnen bestaan. „Toch zijn er dorpsbewoners die praktisch op thee en brood leven." Wanneer er iemand overlijdt, is het traditie om iedereen die zijn medeleven komt betuigen volop van eten en drinken te voorzien. „Daardoor kogt een sterfgeval al gauw een jaarsalaris. Hebben mensen dat geld niet, dan lenen ze het. Zo blijven ze natuur lijk arm. En ze kunnen de pech heb ben dat er meerdere sterfgevallen in een jaar zijn." Bisjkek staat vol grote, saaie flatge bouwen, maar je kunt er alles kopen wat je wilt, vertelt Maria. „Winkels schieten als paddenstoelen uit de grond. En op bijna elke straathoek vind je een internetcafé, 't Is heel erg veranderd in de tijd dat ik er was." De Sint-Annalandse noemt Kirgizië een schitterend land, een tweede Zwitserland. „Het is onge rept, wel iets voor avonturiers. Bui ten de steden zijn de wegen nauwe lijks geschikt om over te reizen. De regering probeert zich wat meer op het toerisme te richten." De opzet van de projecten waarin Maria werkte, is om ze over te dra gen aan de plaatselijke bevolking. Maar de Thoolse is gebleken dat veel Kirgiezen het leed in de eigen omge ving niet zien. „Er is één bejaarden tehuis in Bisjkek en de leefomstan digheden zijn er verschrikkelijk. Inwoners van de stad die het zien, schrikken ervan. In de sovjettijd was dit probleem er niet." Hoewel er heel langzaam verbeteringen komen, is de manier waarop de overheid de pro blemen aanpakt niet altijd effectief. „Gedwongen door geldgebrek, kiest men bijvoorbeeld voor het schoonve gen van straten: straatkinderen wor den opgepakt en in gevangenissen gestopt. Maar daarmee los je het pro bleem niet op." In de jeugdgevangenis waar ze werkte, zag Maria kinderen die voor allerlei vergrijpen vast zaten: van zakkenrollen tot moord. De straffen zijn streng in het Aziatische land, op zakkenrollen bijvoorbeeld staat vijf jaar cel. Kwamen kinde- isten kunnen we zulke risico's niet nemen. Het kan goed mis gaan als het je vak niet is. Daarom hebben we toen al gezegd dat we alle zaken die juridisch nog onder ons vallen, over willen dragen." Volgens De Feijter zal dat op een na tuurlijk moment gebeuren. „Bij de sloop of de nieuwbouw." De ge meente is de grote financier en wij willen niet gebombardeerd worden als de nieuwe beheerder. Het beheer zal door de gemeente op eenzelfde manier gaan plaatsvinden als de an dere dorpshuizen. We hebben de ge meente gevraagd een voorstel toen hoe we in het dorpshuis nieuwe stijl kunnen functioneren. Maar in deze vorm houden we op te bestaan." De Feijter is overigens wel blij dat er met de bouw van Haestinge veel breder wordt gekeken dan alleen naar Sint-Maartensdijk. Als voorzit ter is De Feijter op de hoogte van de stand van zaken. „Onze betrokken heid is groot, maar de aansturing ge beurt door de gemeente." invloed zijn op de directe omge ving, maar anderzijds ook moeten passen binnen de mogelijke ont wikkelingen in die omgeving. Wij hebben ons in onvoldoende mate gerealiseerd dat de publicatie van deze studie zonder verdere toe lichting vragen en zoals wij uit re acties hebben begrepen zelfs onrust en boosheid oproept, zeker bij u als de eigenaren en huurders van de huizen die in geval van uitvoering van de in deze studie verwerkte plannen zouden moeten verdwij nen. Het ware dan ook beter geweest in dien wij u vooraf hadden geïnfor meerd over de inhoud van deze stu die. Wij bieden u hiervoor onze welgemeende excuses aan. Wij maken van deze gelegenheid gebruik om u alsnog van harte uit te nodigen voor een gesprek van de bewoners van de panden Laban Deurloostraat 2 t/m 22 (even num mers) met een vertegenwoordiging van Castria Wonen en ons college op donderdagavond 10 januari 2008 om 19.30 uur in het Holland Huis te Scherpenisse. Tijdens dit gesprek zullen wij u alsnog infor meren over de achtergronden van de stedenbouwkundige studie', al dus b. en w. en het bestuur van Cas tria Wonen. ren vrij, dan zag de Thoolse ze later vaak weer terug. „Het lijkt een vici euze cirkel. Er wordt wel gepro beerd om daar iets aan te doen, maar een goed begeleidingssysteem is er niet echt. Het zou handig zijn als er daarvoor een centrum was." Maria kwam ook in een vrouwenge vangenis. Ze schetst hoe vrouwen die in voorarrest zitten, in grote on zekerheid leven. „Het voorarrest kan wel een jaar of langer duren. Ondertussen weten ze niet of ze al dan niet veroordeeld zullen worden en hoelang een eventuele straf zal zijn. Of wie er naar hun kinderen omkijkt." De gevangenen verblijven met acht tot tien mensen in een klei ne ruimte, waar ze hooguit een kwartier per dag uit mogen om te luchten. „Er wordt weinig met die mensen gedaan. Wij speelden tafel tennis of basketbal met ze, of keken televisie." Voor de veroordeelden waren er drie grote zalen met stapel- VERVOLG VAN WOZOCO Aan de westkant van het open gras veld staan nu nog drie woningen van Castria Wonen waarvan er inmiddels twee leeg staan. Die worden ge sloopt om plaats te maken voor vier nieuwe woningen. Ze gaan als het ware onderdeel uitmaken van het woonzorg-servicecentrum. Van Dis: „Mensen die daar wonen kunnen ge bruik maken van de voorzieningen van het centrum." De gemeente en Castria/Marsaki gaan er vanuit dat het dorpshuis en de gymzaal ondergebracht worden in het nieuw te bouwen centrum. Daarmee komt de functie van het Holland Huis te vervallen. „Dat past binnen de visie om het allemaal be taalbaar te houden. De SVRZ doet ook mee en kan de ruimte die zij huurt gebruiken zoals in de Vossen- kuil in Oud-Vossemeer gebeurt." Volgens Van Dis komt er ook een centrale keuken in het gebouw. En kan de recreatiezaal gebruikt wor den als ontmoetingspunt. Voor de grootschalige activiteiten kan dan gebruik gemaakt worden van de gymzaal die ook onderdeel wordt van het complex, vergelijkbaar met de Wimpel in Sint-Philipsland. „De huidige gymzaal wordt gesloopt om bedden. Wie dat wilde, kon 's mor gens naar school. „De rest van de tijd hangen ze maar wat rond. Op die manier word je natuurlijk initia tiefloos." Maria en haar collega's gaven verschillende lessen. „Het hangt van de directeur af, hoe het er in zo'n gevangenis aan toe gaat. Sommige zijn heel progressief. Zij laten vrouwen op het land werken of staan een handwerkclub toe." Het probleem was, dat de functionaris sen vaak wisselden. „Dan moest je weer opnieuw beginnen. Overigens zijn veel directeuren van goede wil, maar ook dat zijn mensen die slecht betaald worden." De Thoolse kreeg ook de kans om Kirgiezen kennis te laten maken met de Bijbel. Driekwart van de in woners is islamiet, twintig procent Russisch orthodox. „Je treft in Bisj- het hele complex te kunnen realise ren. Mensen vragen zich af hoe het een en ander is te combineren. Ze vrezen dat er overlast is van geluid, maar er zijn technisch zulke goede maatregelen te nemen dal, zelfs als je boven de gymzaal zou wonen, je geen last hebt van het feestgedruis beneden." Over het huidige dorpshuis, het Hol land Huis, heeft het gemeentebe stuur nog,geen beslissing genomen, zegt hij. Wel staat het gemeentebe stuur open voor ideeën voor een an dere bestemming voor het Holland Huis. „Bij een behoorlijk aantal mensen in Scherpenisse ligt dat ge voelig. Het heeft natuurlijk jaren deel uitgemaakt van de gemeen schap. Het was bedoeld voor heel het eiland, maar het is in Scherpenis se vooral ervaren als hun dorps huis." Het kan ook zijn dat het Hol land Huis verkocht wordt. „Ik sluit op voorhand niets uit. Dat is het overwegen zeker waard. Er is ook een groep in Scherpenisse die zegt dat het maar tegen de vlakte moet. Er moet wel heel veel aan het ge bouw gebeuren wil het voor de toe komst bruikbaar blijven. Het is de vraag of dat betaalbaar en haalbaar is." In het nieuwe woonzorgcomplex ko men 16 appartementen. Plus de vier woningen aan de westkant die als het ware een binnenplein met veel kek veelal de volksislam aan. Die mensen, zijn niet echt fanatiek, hebben geen Koran en bezoeken geen moskee. Ze zijn heel erg open en vaak zoekende, merkte ik. Velen wilden graag een Bijbel." Maria werd al die jaren gesteund door een thuisfrontcommissie; een vrienden groep die geld inzamelde en naar de GZB overmaakte voor haar werk. De commissie verzorgde op gezette tijden een nieuwsbrief, waarin Ma ria vertelde over haar werk. In een van die brieven schrijft ze over een vrouw die alleen het nieuwe testa ment had en ook graag het oude tes tament wilde lezen. 'Bij het volgen de bezoek had ik de hele Bijbel bij me. Tranen liepen over haar gezicht toen ik die aan haar gaf, een groter geschenk kon ze niet krijgen'. Drie jaar geleden ontstond er poli tieke onrust in Kirgizië, waarbij president Akajev het land ont vluchtte. „Het was even kritisch. groen afsluiten. Daarnaast zal ook geprobeerd worden er een onderko men voor de huisarts in onder te brengen. Mogelijk wordt de ruimte ook gebruikt voor de fysiotherapeut. Verder heeft de Rabobank volgens Van Dis interesse getoond om er een geldautomaat te plaatsen. „We pro beren zoveel mogelijk zaken te com bineren." Castria probeert ook er een kleine winkel in onder te brengen. Er zijn volgens de wethouder serieuze plan nen om er een ondernemer voor te interesseren. „Het gaat dan om het huren van een ruimte. Als de onder nemer er geen brood meer in ziet, dan zou die ruimte weer gesplitst kunnen worden voor woningen. Dat geldt ook voor de ruimte van de huisarts." Wat betreft het beheer van het ge bouw wordt gekeken of dat in één hand kan komen zodat er niet van el ke instelling (gemeente. Castria en SVRZ) een beheerder nodig is. Het woonzorgcentrum krijgt vier bouwlagen. Het wordt volgens De Kok een compact gebouw met een goothoogte op 10 meter. Er zijn nog geen uitgewerkte tekeningen. Het architectenbureau RDBM heeft wel een opzet gemaakt en het vierkante gebouw flink in het groen gezet. Het maar het liep niet uit de hand. Ik heb me geen moment bedreigd ge voeld, het ongenoegen was niet te gen buitenlanders gericht." Maria ging iedere dag gewoon de straat op, naar haar werk. Achteraf pas re aliseerde ze zich dat ze misschien voorzichtiger had moeten zijn. Wél had ze in die tijd een visum gere geld om naar Kazachstan te kunnen reizen, en er stond een tas ingepakt gereed. Om de twee jaar had Maria van 't Hof een tijdje verlof. Maar na ze ven jaar liep haar contract af en moest ze Kirgizië voorgoed verla ten. Contact met vrienden is er nog wel: „Deze week nog hoorde ik dat het er 26 graden vriest." De Thool se mist best bepaalde dingen. „Vooral de gastvrijheid. Je kunt overal onaangekondigd binnen val len. Mee-eten is geen probleem, overnachten evenmin", aldus Maria van 't Hof. komt volgens Van Dis in een park achtige omgeving te staan, waarbij ook een doorkijk naar de Bakkers- dijk is gemaakt. Er wordt ook een speelvoorziening voor kinderen in gesitueerd waar de dijk in wordt be trokken. In februari zullen architecten van RDBM het plan toelichten in het Holland Huis. Dat betekent echter niet dat er dan meteen daarna de eer ste paal zal worden geslagen. Vol gens De Kok moet het programma van eisen nog in het plan worden verwerkt. Ook vergt het extra tijd om 'risicomijdend' te kunnen bou wen. „De planning is aangepast om dat het college van b. en w. eerst een stedenbouwkundige visie wilde. Dat heeft een vertraging van drie tot vier maanden gegeven. Wel zijn alle on derzoeken afgerond: er is een ar cheologisch onderzoek geweest en er is gekeken of de bodem verontrei nigd is. Er is niks gevonden en er is overeenstemming over de grond prijs." Op de informatieavond wordt bekend gemaakt hoe de planning is. Het nieuw te bouwen Haestinge in Sint-Maartensdijk komt op het korf- balveld van Emergo aan de Sport- laan. Het wordt ten opzichte van het huidige Haestinge volgens Van Dis een slag gedraaid. „Met de rug naar Stemmen van lezers Reagerend op een artikel in de EB van 4 januari het volgende: In ge sprekken met burgemeester, secreta ris, wethouders en raadsleden over de totaalprijs van een nieuw te bou wen gemeentehuis inclusief inrich ting werd mij verzekerd, dat het vastgestelde budget in geen geval zou worden overschreden. Volgens een uitspraak van PvdA in EB 21-5- 2004 en vastgelegd in de brief van de gemeente d.d. 16-06-2003 nr AB-2003-07-03-07. De stichtingskosten zouden maxi maal 11.700.000 euro exclusief btw zijn, all in! Door de CU (bij monde van dhr. Van Belzen) zou streng worden toe gezien om binnen het budget te blij ven. Óf de CU is niet op de hoogte geweest, óf ze is niet bij de les ge bleven. Ieder mag beoordelen of de ze uitspraak op waarde kan worden geschat. De EB 19-06-2003 kopte: 'Geen cent meer voor de bouw nieuw ge meentehuis', waarbij de secretaris beweerde (en de VVD) dat bij mo gelijk meerwerk ook wel bezuini gingen zullen worden doorgevoerd, zodat het waarschijnlijk goedkoper zou uitvallen. Ook deze bewering was een onterechte. EB 23-02-2006 bevestigt de bewe ring van de colleges, dat prijs ge meentehuis niet hoger mag worden en dus antwoordde J.P. Bout (CDA) dat de 11 miljoen het absolute maximum is. Of het een verantwoorde beslissing was om nieuw te bouwen, werd door de VVD in twijfel getrokken, wat blijkt uit een tegenstrijdige ver klaring, gepubliceerd in de EB van 22-5-2003, waarin mevr. Boelhou- wers-Stigter opmerkte: „Ik heb nog nooit meegemaakt dat bij de bouw van nieuwe gebouwen zoals een ge meentehuis binnen de begroting ge bleven wordt. Als onze burgemees ter leidt als een ondernemer dan neemt hij het risico van nieuwbouw niet." Destijds werd aangenomen dat nieuwbouw goedkoper zou zijn dan het uitbreiden van bestaande ge meentehuis in Sint-Maartensdijk (SGP - VVD - CDA - CU in EB 23- 05-2003). De varianten (verbouw of uitbrei ding met irriële en overtrokken voorstellen!) die door de colleges genoemd zijn waren volgens scena rio-studie gemeente Tholen d.d. 15- 09-2004: Nieuwbouw 1: 15.754.000 euro Verbouw 2: 8.879.000 euro; idem scenario 3: 12.323.380 euro; idem scenario 4: 18.993.000 euro. Bewust werd daarbij het monumen tale gebouw van de bibliotheek aan de Markt 58 in Sint-Maartensdijk buiten beeld gehouden en een dom me suggestie (CU) gedaan om alle woningen tot aan de Haven te slopen Tevens werd opgemerkt (CU- CDA) dat het bestaande gemeente huis niet mocht worden 'verpatst' of verkocht en dat is werkelijkheid ge worden. want het is gewoon wegge geven! Het is maar net hoe je zo'n uitspraak interpreteert. Naar aanleiding van de ingediende petitie meldt de EB van 08-05- 2003: 'Alleen een overschrijding van het taakstellend budget van het bedrijf van Weggemans toe en het gezicht naar het dorp. Dat wordt gedaan met het oog op de toekomsti ge ontwikkelingen in de Geertruida- polder in Scherpenisse." Volgens Van Dis staat de bouw van Haestin ge niet op zichzelf. Mogelijk komen er woningen in de Geertruidapolder. Maar er wordt ook al rekening ge houden met de uitbreiding van het recreatieterrein De Pluimpot in de zelfde Geertruidapolder. „Er wordt gekeken naar een nieuwe ontsluiting van het bedrijventerrein als de ont wikkelingen in de recreatiesector echt door gaan zetten." Van Dis doelt daarmee op het bun galowpark Wulpdal. In overleg met het waterschap wordt volgens Van Dis bekeken hoe er een goede ont sluiting kan komen naar de zuidkant met de recreatievoorzieningen. „We willen dit wel in een vroeg stadium regelen." De wensen van de gebruikers van Haestinge zijn inmiddels bekend. Bekeken wordt wat dat voor gevol gen heeft voor de bouw van het nieuwe centrum. Het doorrekenen is volgens Van Dis in volle gang. De roep om een volwaardige sporthal (onder meer van korfbalvereniging Emergo die in Meulvliet competitie speelt) kent Van Dis. „Dat is op dit moment niet aan de orde. Er was eerst een budget van 2,5 miljoen eu ro voor renovatie. Daarna is besloten tot nieuwbouw van ruim vijf miljoen euro. We gaan uit van het door de raad bestemde budget en de wensen van de huidige gebruikers." Voor het onderbrengen van de kunstwerken van Alma en Horn moet nog extra geld worden gevonden. De opleve ring van het gebouw zal eind 2010 plaatsvinden, schat Van Dis in. „De mogelijkheden die zich nu voordoen voor de gemeente met de uitbreiding van de recreatie aan de zuidkant van het eiland is een im puls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. Haestinge maakt daar onderdeel van uit. Voeg daarbij de herinrichting van de Markt bij met de verbinding naar de Haven en de nieuwe bestemming voor het oude gemeentehuis, dan liggen er kansen genoeg." 13.800.000 euro (incl. btw) zou een streep kunnen halen door de nieuw bouw.' Wat jammer (en nalatig) dat er niet vooraf een degelijke begro ting is gemaakt, want nu blijkt dat alleen het gebouw al 16.000.000 eu ro incl. btw heeft gekost.(is dat incl. architecten honorarium?) Daar komen nog bij: grondaankoop, ter reinafwerking inventaris, tele foons, computers enz. Nu blijkt echter dat de nieuwbouw duurder wordt, dan een eventuele uitbreiding in het bibliotheekge bouw aan de Markt. En dat weer spreekt ook de bewering van dhr. Klippel dat nieuwbouw goedkoper is dan uitbreiden. De EB van 24-6-2004 beschrijft dat dhr.Goossen de gehele coördinatie over de bouw krijgt en hij zal be sprekingen voeren met de architect en aannemers. Hij wordt dus be stuurlijk aansprakelijk. Heeft ook hij niet voorzien dat de totaalprijs uit de hand zou lopen? Of ging het er alleen maar om: het gebouw moet klaar, wat het ook kost? Alles overziend blijkt toch dat de reacties van de burgers in Meulvliet terecht waren. Zij attendeerden erop dat dit een veel te dure investering zou zijn. Hoewel b. en w. en de raad dit naast zich hebben neerge legd. Zij waren zo overtuigd van hun eigen 'gelijk' (óf van hun voor ingenomenheid), dat de bouw werd doorgedrukt! En straks maar manipuleren om de begrotingen sluitend te krijgen, (of burgervriendelijke projecten te schrappen) want vanzelfsprekend heeft deze grote extra investering ook weer gevolgen voor de toe komst. immers door deze veel duur dere stichtingskosten (mogelijk meer dan 2 miljoen euro) stijgen de lasten op de begroting niet weinig! Dat houdt in dat de hypotheek weer veel hoger moet worden en dus de rentelast zwaarder wordt! Om de transparantie volledig te ma ken, zouden de hiervoor genoemde completeringen ook nog moeten worden vermeld. Of deze bedragen ooit worden getoond, is nog maar de vraag. Immers nu al, maar dan zeker blijkt dat de politiek zich deerlijk heeft vergist (of niet eerlijk was om toch hun prestigieuze plan door te zetten) en dat van alle mooie vóórspiegelingen niets klopt. Daar mee werd en wordt de burger weer om de tuin geleid. De reacties waren dus niet zoals CU meldde: opgeklopt of zoals Klippel invulde: vergif, maar inzichten die de colleges blijkbaar niet hadden. De reden om vóór nieuwbouw te zijn - het beter uitleggen aan de bur gers van de noodzaak voor nieuw bouw - is achterhaald. Een bekend spreekwoord zegt: Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt haar wel. Moeten we hieruit concluderen dat de politiek niet zo transparant is, als zij wil doen geloven? Ondertussen zitten de burgers met de gebakken peren. We waren geen drie jaar te laat met onze reacties en dit is niet mosterd na de maaltijd, nee de mosterd lag op tafel, maar niemand hoefde mos terd en dus bleef de mosterd onaan geroerd op tafel staan. Geen nalatig heid van de kok, maar de gasten bedankten voor de eer! Wie de schoen past C. Rijnberg, Sint-Maartensdijk. Het zwembad Haestinge in Sint- Maartensdijk gaat dicht als er in het aan te leggen bungalowpark Wulpdal bij Gorishoek een nieuw zwembad wordt gebouwd. Dat zegt wethouder C.L. van Dis over de gesprekken die gaande zijn tussen de projectontwikkelaar Nieuwenhuis uit Rijssen en eige naar Knols van het recreatieterrein De Pluimpot in Scherpenisse. „Met beide partijen wordt geke ken wat de mogelijkheden zijn. Het zwembad moet niet alleen be stemd zijn voor de gasten van bei de terreinen maar moet ook bete kenis hebben voor de gemeente. Dat mag duidelijk zijn. We willen ook geen afgeschermd bungalow park. Het bungalowpark met 200 woningen en de uitbreiding van de Pluimpot in noordelijke richting in de Geertruidapolder zou een enorme impuls zijn voor Sint- Maartensdijk en Scherpenisse." Het zwembad Haestinge dateert van 1971. De peuters Britt en Tygo Voshol uit Sint-Annaland zijn binnenkort te bewonderen in het televisiepro gramma Baby te huur van BNN. In het nieuwe reality-programma van Endemol krijgen vier tienerkoppels - die al hard denken aan het nemen van kinderen - drie weken lang de kans om eens werkelijk als ouders te leven, inclusief alle verantwoor delijkheden die daarbij komen kij ken. De Sint-Annalandse peuters 'logeerden' in november bij een van deze koppels. In het huis was 24 uur per dag een nanny aanwezig. De ou ders mochten gedurende de bijzon dere logeerpartij achter de scher men hun kroost in de gaten houden. De eerste aflevering van Baby te huur is zondag 20 januari om 21.05 uur te zien op Nederland 3. Stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk heft zich op De stichting gemeenschap Sint-Maartensdijk houdt in de huidige vorm op te bestaan als de nieuwbouw van Haestinge in 2011 gereed is. Dat is het bestuur van de stichting met de gemeente overeengekomen. De ge meente heeft het voortouw van het nieuwbouwproject genomen maar de stichting is wel vertegenwoordigd in de stuurgroep in de persoon van voorzitter J. de Feijter van de stichting. De huizen aan de Laban Deurloostraat in Scherpenisse die over tien of vijftien jaar zouden moeten wijken voor nieuwbouw.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 3