3 I Over kolenhandel in Tholen en afsluiting van Pluimpot Nieuwe serviceflat heet Dalemhof Plaatselijk nieuws GRATIS Natte kernenslag Drie doden in Thools verkeer EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Vrijdag 4 januari 2008 Jongen bedreigd Ds. De Jongste bedankt Stemmen op poëzie 4 CENT KORTING op benzine SHELL C. BAL Plattelandsvrouwen gehuldigd Beroep ds. v.d. Berg Bekneld in sloot Speeltuinoprichter overleden Kapotte fiets? Zangavond Laudate Dominum Botsing met scootmobiel Tentoonstelling Reisduif Ambras in Holland Huis Geslacht in eigen slagerij Wonen in de breedste zin van het woord is het thema van het vierde jaarboekje van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen. Verschillende auteurs doken er voor in de archieven, anderen spraken bewoners of vatten her inneringen samen in een gedicht in dialect. Over kolen handel in Tholen. de bewoners van de Oud Kempenshof- stedepolder in Stavenisse, de afsluiting van de Pluimpot, straatnamen in Scherpenisse en de brandgang in Sint- Maartensdijk. Nylóndam' gedichten nisse- Van hel Agenda De nieuwe serviceflat naast zorgcentrum Ten Anker gaat Dalemhof heten. Dat verklapte vestigingsleider Joost Zielstra gistermiddag tijdens de nieuwjaarsreceptie aan de bewoners van de huidige Dalemhof, een noodvoorzie ning aan de Prinses Beatrixstraat in Tholen. Samen eten *4 Zeeuwse Eilanden op groene stroom Zuivering beter, maar ook duurder 2 Tholen m Een 22-jarige Bergenaar is vrijdag avond rond zes uur aangehouden aan de Kuipersdreef wegens bedreiging van een 8-jarig jongetje. De jongen was iets na vijven met een vriendje in de Kuipersdreef aan het spelen. Zij trokken, tijdens het spelen, gek ke gezichten naar elkaar en naar au tomobilisten. De Bergenaar die langs het tweetal reed, stapte uit en bedreigde de 8-jarige met een steek wapen. Ds. C. de Jongste heeft bedankt voor het beroep van de Gereformeerde Gemeente Vlaardingen. Welke Thoolse eerstejaars schreef het mooiste gedicht? Scholieren van het Calvijn college maakten poëzie- posters in het kader van het BA- ZAR-project, een lespakket met sti mulerende lees- en schrijfactiviteiten voor het vmbo. De posters hangen in de bibliotheek aan de Abraham Beeckmanlaan. Bezoe kers kunnen tot er. met zaterdag 2 februari stemmen op hun favoriete gedicht. De winnaar krijgt een boe- kenbon van vijftien euro. De uitslag wordt 5 februari bekend gemaakt. Profiteer van dit voordeel! Natuurlijk krijgt u ook bij iedere tankbeurt GRATIS zegels ol ainniles. Heeft u vragen van technische aard, stel ze gerust We zijn u graag van diensL Wattstraat 3, Tholen Advertentie I.M. Een overheerlijk kerstbuftet in Hof van Holland, prachtige zang van Wilma Janmaat met begeleiding door Jan de Viet op keyboard en een mooi kerstverhaal, zoals altijd voor gelezen door mevrouw Deurloo-van Broekhoven. Dit waren de ingre diënten voor een geslaagde kerstvie ring van de Plattelandsvrouwen. Maar liefst 25 leden werden deze avond gehuldigd voor hun jarenlan ge lidmaatschap, zij kregen hiervoor een zilveren speld in de vorm van het logo van de bond. Aanstaande woensdag staat de volgende bijeen komst gepland. Deze avond vertelt schrijfster Corine Naranji over haar grotendeels autobiografische roman over een Nederlands meisje dat huwde met een Perzische student. Ds. J.A. v.d. Berg uit Nieuw-Lek- kerland heeft bedankt voor het be roep dat de Hervormde Gemeente op hem heeft uitgebracht. Oud- Vossemeer feer^j Een 51-jarige inwoonster is woens dagavond met haar auto in de sloot beland. De vrouw reed rond half ze ven op de I^gemetenweg, in het buitengebied van Lepelstraat. Het ongeval gebeurde in een flauwe bocht, waarbij de Vossemeerse ver moedelijk rechtdoor is gereden of gegleden. De neus van het voertuig boorde zich in de slootkant en de au tomobiliste kwam bekneld te zitten. De auto stond rechtop in de sloot en het slachtoffer zat met haar voeten vast. Ze was echter goed aanspreek baar en haar auto maakte geen water. Nadat zij uit haar benarde positie was bevrijd, werd ze met onbekend letsel overgebracht naar het zieken huis. Sint-Annaland Op 85-jarige leeftijd is woensdag Arie Rijnberg overleden. De voor malige ondernemer is vooral bekend geworden als oprichter en voorzitter van speeltuinvereniging Vrij en Blij. Vele jaren zette hij zich in voor de jeugd. Onder zijn bezielende leiding ontstond er een bloeiende speeltuin vereniging, die niet alleen in het ei gen dorp, maar in de loop der jaren van het hele eiland leden en bezoe kers trok. Vrij en Blij werd steeds op de proef gesteld door diverse ver plaatsingen, maar voorzitter Rijn berg en zijn medebestuurders wisten bij o.a. wethouder Versluys altijd fi nanciële medewerking te krijgen voor de verhuizingen, die veel inzet van de vrijwilligers vergden. Rijn berg domineerde de speeltuinvereni ging, maar wist steeds enthousiaste mensen om zich heen te krijgen die de inzet voor de jeugd ook een warm hart toedroegen. Ook na zijn af scheid bezocht de erevoorzitter de ledenvergaderingen en mengde zich altijd nog in de discussie. Vanwege zijn verdiensten voor o.a. de speel tuin kreeg hij een koninklijke onder scheiding. Rijnberg had zijn bedrijf (butagas, kachels, handel in bestrijdingsmid delen, e.d.) op de hoek van de Spuistraat/Havenplein, waar nu gara ge Van Vossen zit. Later begon Arie Rijnberg samen met zijn zoon Bram nog een bedrijf in klederdrachtpop pen. Maandagmiddag wordt de op richter van de speeltuin begraven. Maandag 7 januari wordt er voor de zending oud papier opgehaald. Advertentie I.M. Wij halen en brengen hem Kees Matthijssen Tweewielers Poortvliet, tel. 0166-617040 Advertentie I.M. Stavenisse m In de Hervormde kerk werd vrijdag 21 december de jaarlijkse kerstzang avond gehouden. Het christelijk ge mengd koor Laudate Dominum, on der leiding van dirigent D.J. Letzer, en een gastkoor van een vijftiental oud-leden verleenden hun medewer king. J.C. van der Slikke uit. Scher- penisse was de organist van de avond die ook een improvisatie ten gehore bracht over het bekende kerstlied Midden in de winternacht. Het koor werd met het stuk Hoor de eng'len zingen d'eer met orgel bege leid. De overige acht stukken wer den a capella gezongen. D.J. Letzer en mevrouw G. Wielaard zongen een tweetal solo's uit Osanna in Ex- selsis van J. Nauta. Tenslotte zong het koor met de oud-leden een vier tal nummers. De opening, overden king en sluiting werd verzorgd door de plaatselijke predikant ds. P. Zee dijk. Verder werden er als samen zang bekende kerstliederen gezon gen. Na de sluiting werd de avond beëindigd met het zingen van het Ere zij God. Laudate Dominum ver zorgde in de adventsweken ook nog optredens in Maartenshof, in Elena- hof en voor de Zonnebloem. Op dinsdag 8 januari wordt er voor de zending en Adullam oud papier opgehaald. Advertentie I.M. Een 77-jarige man uit Lepelstraat heeft woensdagmiddag op de par keerplaats van woonzorgcentrum Maartenshof een ongeluk veroor zaakt. De automobilist reed over de parkeerplaats richting de Bloemen- laan. Hierbij zag hij een 81-jarige Tholenaar in zijn scootmobiel over het hoofd. Hij reed tegen de scoot mobiel aan, waardoor de bestuurder eraf viel en met zijn hoofd op de weg terechtkwam. De Tholenaar is met de ambulance naar het zieken huis in Bergen op Zoom gebracht. m Scherpenisse Postduivenvereniging de Reisduif houdt 11 en 12 januari haar jaarlijkse tentoonstelling in het clublokaal aan de Veerdijkseweg. De duiven worden op vrijdagavond ingezet. Deze avond wordt tevens het rad van avontuur gespeeld. Op zaterdag komt een keurmeester de duiven keuren. De winnaars worden rond drie uur be kend gemaakt. Vanaf die tijd wordt ook weer het rad van avontuur ge speeld met vleesschalen en andere prijzen in het verschiet, 's Avonds vindt er bonnenverkoop plaats van de beste duivenmelkers uit de regio. De Zeeuws-Vlaamse volksmuziek groep Ambras treedt zaterdag 19 janu ari op in het Holland Huis. Met 'Tot botskes' brengen Hans en Rob van Beilen, Jos Neve en Piet Scheerders een komische, onderhoudende avond in dialect. Ambras vertolkt zowel lied jes uit mondelinge overlevering als zelfgeschreven nummers. Het optre den wordt georganiseerd door Uit op Tholen en begint om kwart over acht. Maandag 7 januari wordt er voor de zending oud papier opgehaald. Advertentie I.M. +film+++film+++film+++film+ CINEM'ACTUEEL:A mighty he art - ma en di 20.30 u. Alles is lief de - vr t/m zo en wo 16 u. Bee mo vie (Nederlandstalig) - vr t/m zo en wo 13.45 en 16 u. Bee movie (origi nele versie) - vr t/m zo 18.45 u. De scheepsjongens van Bontekoe - vr t/m zo 13.45 en 15.30 en wo 13.45 u. Enchanted (Nederlandstalig) - vr t/m zo en wo 13.45 u. Enchanted (originele versie) - vr t/m zo 21.15 u. I am legend - vr t/m zo 18.45 en 21.15 u„ ma t/m wo 20 u. K3 en de kattenprins - vr t/m zo 13.45 u, wo 13.45 en 16.15 u. Moordwijven - vr t/m zo 16.15,18.45 en 21.15 u., ma t/m wo 20 u. National treasure 2: Book of secrets - wo 16 en 20 u. The golden compass - vr t/m zo 18.45 en 21.15 u., ma t/m wo 20 u. Vrijdag en zaterdag Rundvlees met randje 1 kg 7,00 1 Malse rosbieflapjes 500 gr 6,00 Ribkarbonade I Rundergehakt 1kg 1kg 5,50 4,75 Hamburgers 5 halen 4 BETALEN! Maandag, dinsdag en woensdag Dunne lende/ Entrecöte 500 gr. Vetspek of spekjes 500 gr. Saucijzen-«nd/varirw» 500 gr. Vleeskluiven 1 kg Siavinken 5 halen 4 BETALEN! Schouderham 150 gram 1,25 1 Palingworst 150 gram 1.25 Grillworst avwortw 150 gram 1,25 Sellerysalade 150 gram 1,25 Voor lekker vleesmals en mager moet u zijn bij uw echte slager SLAGER Voorstraat 43 Sint-Annaland Tel. 0166-652448 Voorstraat 43 bint-Annaiana iet. ui00-00^443 Advertentie I.M. overneemt van Jan Pieterse Bil. Zo komen we te weten hoe hij in 1707 een hypotheek op zijn huis, schuur, bakkeet en tien gemeten neemt van 17 Vlaamse ponden. Ook de naam Klippel duikt op. De eerste is Willem Matthijsse Klippel Ben van den Aarssen schrijft over de kolenhandel in Tholen aan de hand van het relaas van Rinus Moerland, wiens vader Leen op aanraden van de familie Sakko in de kolen ging. Over het sjouwen van de zware zakken van vijftig kilo als ze in schepen werden aange- Jaarboek met Thoolse vertelsels en voerd. De han del die in het begin 'dooie armoede' was zo wei nig viel er in te verdienen. Met paard en wagen werden ze thuis bij de klanten bezorgd. Gestort in het kolenhok in de schuur. De vijftiger en begin zestiger jaren waren hoog tijdagen voor het familiebedrijf Moerland. Maar niet iedereen kon meeliften op de toegenomen wel vaart, Moerland bezorgde ook wel kolen bij mensen die bijna niets te makken hadden of uitstel van bet aling vroegen. Na de komst van aardgas verloor de kolen als brand stof snel terrein. Danker Roozemond dook in de ge schiedenis van de Oud Kempens- hofstede in Stavenisse, de huidige nertsenfarm van de familie Walhout aan de Oudelandsedijk. Walhout is de negentiende bewoner. Althans voor zover bekend. Roozemond vond de oudste bewoner Abram Heynryckx die voor het eerst van zich doet spreken in 1639. Bekende namen passeren de revue. Zoals Cornelis Stoutjesdijk (1703-1713) die voor 925 gulden het spulletje (1856-1895). Hij kreeg negen kin deren. Hij beboerde 34 gemeten en 123 roeden. Zijn twee ongehuwde zonen Jacob en Leendert Cornelis nam de boerderij over. Ze waren de laatste Klippels op de hoeve. Tussen 1922 en 1928 bewoonde Anthonie Cornelis van Dalen de boerderij. Een schoonzoon van Van Dalens weduwe, Cornelis Jacobus Bart Gaakeer, kwam in 1928 op het hoef je. Hij werd opgevolgd door Antho nie Cornelis Gaakeer die van 1953 tot 1985 de in 1953 door de ramp geheel verwoeste boerderij beboer de. Wally Blaas beschrijft uitvoerig de afsluiting van de Pluimpot in 1957, 'een duizend jaar oude geul geslo ten.' Hij nam de sluiting als opstapje naar het beschrijven van de geschie denis van de bedijking van Tholen en zoomt in op alle polders die langs de geul liggen. De strijd tegen het water en de rampen die het ge bied treffen, komen aan de orde. De stroomgeul tussen de Schelde en 't Slaek was ooit tien kilometer lang, maar werd geleidelijk aan in de loop der eeuwen een stukje afgedamd en ingepolderd. Het sluitstuk vormde de dam in de geul tussen Scherpenisse en Sint- Maartensdijk waar geëxperimen teerd werd met kunststof zakken, de nylondam werd een begrip. Maar de stroom liet zich niet zomaar tem men. Na de eerste sluiting brak de dam door. Dat kwam goed uit voor de zeehond die er was achtergeble ven. Die kon nog op tijd het ruime sop kiezen door het gat dat in de dam was geslagen. Hans Zuurdeeg zoekt in zijn bijdra ge naar de herkomst van de straat namen in Scherpe- Armhuisslop (nu deel van de Kerk straat) tot de Hoge Markt. Het zijn lang niet alle straten van het dorp. Het zou een heel jaarboekje vergen. Het is dan ook een voorproefje op het boek dat Zuurdeeg voorbereidt. De Sluiswegeling herinnert nog aan de sluis die daar lag voor de afwate ring van de heerlijkheid Westkerke. Arie de Viet schreef een herinnering aan de brandgank in Sint-Maartens dijk in dialect. Menig kleine kind beleefde er spannende momenten in het 'smalste slopje van Smurdiek'. In Verjaersverziete gaat het - in een soort raptekst - over de ervajing op een partijtje van iemand die liever thuis was gebleven. Het boekje is gratis voor de leden van de heemkundekring. De natte kernenslag, een zeskamp en feest voor de Thoolse jeugd, vindt zaterdag 26 april plaats in Tholen. Dat heeft de jongerenraad Tholen onlangs besloten. THOLEN 5 jan. Nieuwjaarsreceptie Tholen- se Boys, kantine, 16 u. 7 jan. Vergadering Thoolse jonge renraad, Meulvliet, 19.30 u. 9 jan. Nieuwjaarsreceptie ge meentebestuur, gemeentehuis, 19.30 u. 9 jan. Lezing. Corine Naranji, Plattelandsvrouwen, Oudeland- sestraat 11 10 jan. Nieuwjaarsreceptie, chr. ouderenvereniging Tholen, De Wingerd. OUD-VOSSEMEER 6 jan. Nieuwjaarsreceptie Vos meer. kantine, 15 u. 12 jan. Klucht Een trouwring mag niet knellen, toneelvcr. St. Jospeh. Vossenkuil, 19.30 u. SINT-ANNALAND 5 jan. Nieuwjaarsreceptie WHS, kantine, 17 u. 8 jan. Informatiebijeenkomst bre de school, Wellevaete, 19.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 5 jan. Nieuwjaarsreceptie s.v. Smerdiek, kantine, 16 u. SCHERPENISSE 11 en 12 jan. Tentoonstelling De Reisduif, clublokaal Veerdijkse weg. 19 jan. Tot botskes, volksmuziek groep Ambras, Holland Huis, 20.15 u. POORTVLIET 5 jan. Nieuwjaarsreceptie SPS, kantine. 12 jan. Snerttocht. SINT-PHILIPSLAND 5 jan. IJzelcuptoernooi met nieuwjaarsreceptie Noad '67, v.a. 14 u. BERGEN OP ZOOM 4 jan. Flat Out, nieuwjaarsconcert, Stoelemat, Westersingel, 21 u. 4 jan The Cavern Beatles, theater concert, De Maagd, 20.15 u. 5 jan. Bill Baker's Big Band, big band-swingconcert, De Maagd, 20.15 u. 6 jan. Weens nieuwjaarsconcert, Strauss orkest, De Maagd, 15 u. 6 jan. Orgelconcert, Janno den Engelsman, Gertrudiskerk, 16 u. 11 jan. De Fabeltjeskrant musical, familievoorstelling. De Maagd, 19 u. 13 jan. Vastenavendwandeling, Toerisme Bergen op Zoom. Grote Markt, 14.30 u. 16 jan. Najib Amhali, cabaret, De Maagd, 20.15 u. 17 jan. Bergs Dictee, café 't Zwijnshoofd, Moeregrebstraat, 19.30 u. 17 jan. Ruth Jacott als Billie Holi day, musical. De Maagd, 20.15 u. 18 jan. Nits, theaterconcert. De Maagd. 20.15 u. 19 jan. Vastenavendconcert, Kol- ping's Zonen, Stoelemat, Wester- singel. 22 jan. Hans* Dorrestijn en Martin van Dijk, cabaret. De Maagd, 20.15 u. 23 jan. Wintercircus Martin Han son, familievoorstelling, De Maagd, 15 u. Bewoners, medewerkers en de cliëntenraad SVRZ locaties Tholen kwamen gisteren in de gezamenlijke ruimte van Dalemhof bijeen om elkaar een gelukkig Nieuwjaar te wensen. De bouw van de 51 appartementen bereikt donderdag het hoogste punt, wat 's middags samen met de bouw vakkers en Marsaki gevierd wordt in de recreatieruimte van Ten Anker. De bewoners van de noodwoningen ontvangen deze maand informatie over de verhuizing in oktober. De stichting voor regionale zorgverle ning (SVRZ) heeft echter nog meer gepland staan in het nieuwe jaar. „Ik neem u even mee naar Scherpe nisse, waar toch ook in 2008 de de finitieve plannen voor op tafel moe ten liggen, terwijl SVRZ graag had gezien dat we dit jaar al beginnen. Woonzorgcentrum Poorthove wordt uitgebreid en daar zal niet lang meer op worden gewacht. Het nieuwe woonzorgcentrum in de wijk Stads- zicht in Tholen krijgt op papier vorm om ook in 2009 gebouwd te worden. Allemaal activiteiten die er toe leiden dat iedere kern in 2010/2011 over één of meerdere woonzorgcentra beschikt", aldus Zielstra. Daarnaast krijgt SVRZ de mogelijkheid om Ten Anker zelf te verdunnen en ook hier iedere cliënt een eigen kamer te geven. „De meerpersoonskamers behoren daar door definitief tot het verleden. In 2008 beginnen we hiermee. Zodra de nieuwe Dalemhof in gebruik is genomen, gaan we aan de slag met de renovatie van het verzorgings huis. We passen het aan zodat er na dien ook somatische verpleeghuis- bewoners hun eigen appartementje kunnen betrekken." De sanitaire ruimte op iedere kamer op de bega ne grond en de eerste verdieping wordt aangepast aan de eisen van deze tijd. „Opnieuw een grote ope ratie." De vestigingsleider stond bij zijn toespraak ook stil bij het aandacht geven aan elkaar en positief naar de ontwikkelingen te kijken. „Het glas is half vol in plaats van half leeg. Wanneer wij de cfiënten positief be naderen, medewerkers positief sa menwerken, dan hebben we heel veel gewonnen. En we weten dat het nodig zal zijn, omdat de ouderen zorg onder druk staat. Kostenbe heersing is aan de orde van de dag en we weten dat in 2009 een andere financiering komt, wat voor ons niet gemakkelijk zal zijn. Niet praten over wat we niet meer doen, maar vooral uitgaan van de mogelijkhe den die er nog wél zijn. Maar dat we méér mensen moeten gaan helpen voor hetzelfde budget is een ding wat zeker lijkt te zijn." Oscar Huiskamp, voorzitter van de cliëntenraad SVRZ locaties Tholen, haalde tijdens de bijeenkomst de opentafelmaaltijden aan. „Samen eten is samen de smaak delen. En als het niet zo smaakt: gedeelde smart is halve smart! In de Tjalk en in diverse locaties op het eiland, overal worden open tafels georgani seerd. Als het enigszins mogelijk is, probeer samen te eten. Ik eet zelf ook veel liever in gezelschap, want eten doe je - als het enigszins kan - samen. Dan smaakt alles veel be ter." Vestigingsleider Zielstra had over de maaltijden nog goed nieuws voor de bewoners. SVRZ heeft na melijk besloten om terug te keren naar het oude maaltijdensysteem, waarbij de cliënten van tevoren kun nen aangeven wat zij willen eten. Nu moeten de bewoners nog ter plekke beslissen welke warme maaltijd zij willen nuttigen. „Ik weet dat er regelmatig gemodderd is met het eten. Er was te weinig, of juist te veel van één maaltijdkeuze. We wilden juist de kwaliteit van het eten ermee verbeteren, maar dit sys teem werkt hier nu eenmaal niet. Daarom draaien we de situatie te rug." Na de beste wensen van de vesti gingsleider en de voorzitter van de cliëntenraad, lieten de bewoners zich het getrakteerde taartje van SVRZ in ieder geval goed smaken. Predikbeurten Zondag 6 januari THOLEN HERVORMDE GEMEENTE 9.30 u. ds. Wiillschleger, Middelburg. 18.30 u. ds. Van Vuuren, Amstelveen. HERSTELD HERV. GEMEENTE 9 u. ds. Groenenberg, Oud-Beijerland. 14.30 u. ds. Koppelaar, Abbenbroek. HERV. GEM. IMMANUEL 10 u. mevr. Van der Meer, Baren- drecht. GEREF. KERK 10 u. ds. De Graaf, Waalwijk. CHR. GEREF. KERK 10 u. leesdienst. 18.30 u. ds. Van de Rhee. GEREF GEM. 10, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. CHRISTENGEMEENTE 10 u. dhr. Wisse (H.A.). VRIJZ. GEL. GEM. N.P.B. 10.30 u. ds. Elseman, Den Haag. R.K.-KERK zo 11 u. woord-, gebed- en commu nieviering. OUD-VOSSEMEER HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. Scheurwater. 18.30 u. ds. Doedens, Zuid-Beijer- land. GEREF KERK 10 u. dhr. Verbruggen, Tholen. CHR. GEREF. KERK 10 en 15.30 u. ds. Van de Rhee. GEREF GEM. IN NED. 10, 14.30 en 18.30 u. leesdienst. R.K.-KERK vr 9 u. eucharistieviering, za 19 u. eucharistieviering, zo 9.30 u. eucharistieviering. SINT-ANNALANI) HERVORMDE GEMEENTE 10 en 18 u. ds. Van Herk, Hasselt. HERSTELD HERV. GEMEENTE 10 u. ds. Ruijgrok, Monster. 15.30 u. ds. Van Wijk, Herkingen. GEREF. GEM. 9.30,14 en 18 u. leesdienst, GEREF. GEM. IN NED. 9.45, 14.15 en 18.15 u. leesdienst. STAVENISSE HERVORMDE GEMEENTE 10 u. ds. Vernooij, Stolwijk. 18 u. ds. Versluis, St.-Annaland. OUD GEREF. GEM. 9.30 en 18 u. ds. Gerritsen. 14 u. leesdienst. SINT-MAARTENSDIJK HERSTELD HERV. GEMEENTE 9.30 u. ds. Roodsant. Dirksland. 14.30 u. ds. Vlietstra, Katwijk aan Zee. HERV. GEM. REHOBOTH 10 u. ds. Kroes, Barendrecht. 19 u. ds. De Graaf, Zevenbergen. OUD GEREF. GEM. 9.30,14.30 en 18.30 u. leesdienst. GEREF GEM. IN NED. 9.30 en 18.30 u. leesdienst. SCHERPENISSE HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 u. ds. Van Kooten. wo 19.30 u. ds. Van Kooten. GEREF GEM. 9.30, 14 en 18.30u. leesdienst. do 19.30 u. ds. Van Manen, Middel- harnis. VRIJE HERVORMDE GEM. 9.30 en 14.30 u. ds. Van der Sleen. do 19.30 u. ds. Van der Sleen. POORTVLIET HERSTELD HERV. GEMEENTE 10 u. kand. Donselaar, Oosterland. 18 u. ds. Oorschot. Stellendam. GEREF. KERK 10 u. ds. De Graaf, Zevenbergen. 14.30 u. ds. Lolkema, Roosendaal. GEREF. GEM. 10,14.30 en 18.30 u. leesdienst SINT-PHILIPSLAND HERVORMDE GEMEENTE 9.30 u. kand. Kooij, Barendrecht. 17 u. ds. Den Boer. GEREF. GEM. 9.30 u. leesdienst. 14.30 u. ds. Van Manen, wo 19.30 u. ds. De Leeuw. OUD GEREF. GEM. IN NED. 9.30.14.30 en 18.30 u. leesdienst. OUD GEREF. GEM. IN NED. (B.V.) 10 en 18 u. ds. Van der Meer. ANNA JACOBAPOLDER GEREF. KERK 10 u. ds. Timmers, Lage Zwaluwe. Het waterschap Zeeuwse Eilanden is volledig overgegaan op groene stroom. Het schap verbruikt jaar lijks 16 miljoen kilowattuur elektri citeit, waarmee rond de 2,3 miljoen euro is gemoeid. De uit duurzame energiebronnen opgewekte stroom kost het waterschap jaarlijks 30.000 euro extra, maar niettemin is voor duurzaamheid gekozen. Voor de le vering is Zeeuwse Eilanden overge stapt van Delta naar Eneco. Het schap heeft de laatste jaren veel geïnvesteerd in duurzaamheid. Zo werken de rioolwaterzuiveringen bij Ritthëm en 's-GravenpoIder voor ruim de helft op biogas dat vrijkomt bij het vergisten van slib. En bij de beluchting van het afvalwater wordt plaatbeluchting en geautomatiseer de besturingstechnologie toegepast. Door het gezuiverde water bij eb - en niet bij vloed - te lozen op de Ooster- of de Westerschclde wordt stroom bespaard. Op het gebied van energieverbruik en slibverwerking bij de waterzui vering is Zeeuwse Eilanden lande lijk het beste respectievelijk het op een na beste waterschap. Dat blijkt uil de bedrijfsvergelijking zuive- ringsbchcer 2006. De keuze voor een nieuwe beluchtingstechniek (plaatbeluchting) betekent dat veel minder energie nodig is om het wa ter te zuiveren. Door flink te inves teren behoort Zeeuwse Eilanden op dit punt tot de koplopers. Om te voldoen aan de Europese ei sen op het gebied van waterzuive ring is er de afgelopen jaren flink Weekenddiensten HUISARTSEN Huisartsenpost Bergen op Zoom e.o., tel. 0164-273855 (Paracelsuslaan 2), ma t/m vr 17-8 u., za en zo. APOTHEEK THOLEN Vlicthof8, za 11-12 u. DIERENARTS W. BRONS Tholen spr.u. za 11.30-12 u.. Poort vliet za 8.30-9 u.. tel. 0166-662596. KRAAMZORG Verloskundigen: Maatschap Steen bergen: tel. 604969. Sifra: 604664. Dé Provinciale Kraamzorg, tel. 0113-224000. Bevallingenlijn tel. 0113-224022(24 u. p.dag). Homccare (24 u. per dag), tel. 0113- 232924 of 0115-615595. ROLSTOELVERVOER Personen(rolstoel)vervoer Ned. Ro de Kniis afd. Tholen. Voor reserve ringen tel. 06-30796206. CENTRUM THUISZORG Dr. Tazelaarstraat 1, St.-Maartens dijk. In het Centrum Thuiszorg zijn gehuisvest: Allévo Bereikbaar 24 u. per dag. tel. 0113- 249111 (Hoofdkantoor: Hollandia- plein 1Goes). Uitleen vcrpleegartikelen: St.-Maartensdijk. ma t/m vr 13.30- 14.30 u. en ma 18.30-19 u. Tholen, ingang Regentessestr. wo 10.30- 11.30 u. Maatschappelijk werk Ma t/m vr 8.30-9.30 u„ tel. 0166- 662055. Voor dringende vragen en hulp buiten kantooruren (noodsitu aties) tel. 0118-628743. VRIJWILLIGE THUISHULP Op werkdagen van 10 tot 12 u., lel. 0166-663784. CHR. THUISZORG Curadomi, tel. 0166-667337. INDICATIESTELLING (CIZ) Haven 9, Sint-Maartensdijk, tel. 0166-664196. WERKGROEP GEHANDICAP TENBELEID Hulp bij problemen, vragen en klachten, tel. 603342. BLIJF VAN M N LIJF Opvangtehuis voor vrouwen, tel. 0118-469869. TELEFON. HULPDIENST tel. 0118-615551kindertelefoon 0800 -0432 (gratis). KINDERMISHANDELING Bureau vertrouwensarts, tel. 0118- 628800. KINDEROPVANG KOBALT Kinderdagverblijf en gastouderbu reau tel. 0164-273633. JONGERENWERK Jeugd- en jongerenwerk tel. 0166- 662024. ANGO Telef. spreekuur: elke di. 18-20 u., 0166-603277 (vragen ook via e- mail: ango-krista@zeelandnet.nl). STORINGEN ENERGIE Tel. 0800-9009. HOOGWATERSTANDEN Vrijdag 4 t/m vrijdag 11 januari, vrijdag 4 0.02 - 12.27 zaterdag 5 1.05-13.32 zondag 6 1.57-14.22 maandag 7 2.42 -15.02 dinsdag 8 3.22 -15.45 woensdag 9 4.02 - 16.22 donderdag 10 4.39 -17.02 vrijdag II 5.17-17.42 di 8/1 12.38 NM Tijden gelden voor Stavenisse. Voor Gorishoek steeds twee minuten later. Voor uitgebreidere informatie bel het KNMI tel. 0900-9771. De negentien doden die vorig jaar in het Zeeuwse verkeer vielen, zijn het laagste aantal van de afgelopen 55 jaar. Niettemin blijft het regionaal orgaan verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) zich inzetten om dat aantal nog verder omlaag te brengen, want elk slachtoffer is er een teveel. In 2006 kwamen in Zeeland nog 39 mensen om in het verkeer. De hal vering van hel aantal verkeersdoden gaat niet op voor de gemeente Tho len: zowel vorig jaar als in 2006 wa ren er drie doden te betreuren. De meeste dodelijke verkeersslacht offers vielen afgelopen jaar op Wal cheren (7), gevolgd door Zeeuws- Vlaanderen (5) en Zuid-Beveland (4). In de gemeenten Noord-Beve land en Schouwen-Duiveland, en in West-Zeeuws-Vlaanderen, kwamen geen mensen om in het verkeer. Ne gen van de doden vielen bij eenzijdi ge ongevallen. En tien slachtoffers behoorden tot de zogenaamde kwetsbare verkeersdeelnemers: voet gangers (2), bromfietsers (2), fietsers (4) en motorrijders (2). Twee slacht offers waren jonger dan achttien jaar, zes waren ouder dan zestig. geïnvesteerd. Daardoor voldoet Zeeuwse Eilanden ruimschoots aan de norm en scoort gemiddeld in ver gelijking met andere waterschap pen. Neem de fosfaatverwijdering. Die ligt op 79,4% en dat is ruim bo ven de Europese norm (75%), hoe wel minder dan het landelijke ge middelde (82,4%). Dat het afvalwatertransportsysteem minder scoort dan gemiddeld, is geen nieuws. De pompen die het water doorvoeren, zijn namelijk niet over al groot genoeg. Maar er is, in sa menwerking met gemeenten, een studie uitgevoerd. En dat heeft ge leid tot maatregelen die de komende tijd genomen worden om de proble matiek aan te pakken. Ten opzichte van de bedrijfsverge lijking van vier jaar eerder is Zeeuwse Eilanden in rendement - en dus schoner water - flink geste gen. Maar ook de kosten zijn toege nomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2008 | | pagina 2