'Nieuwe snelweg biedt Thoolse bedrijven volop mogelijkheden' 'Datje iets voor de mensen daar kunt betekenen, geeft goed gevoel' Losse flodders geven onrust Donderdag 4 oktober 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Kruispunt Eendrachtweg/Steenbergseweg maandag weer open Reservist Robert Versteeg oefent met collega 's in Tholen voor Uruzgan Maandagochtend om half zes zit René Moerland al ach ter zijn nieuwe bureau in de Sint-Annalandse Bierens- straat. Hij was de laatste twee jaar als projectleider bij grondwerkcombinatie Heijrnans-Martens en Van Oord actief bij de aanleg van de A4 om Halsteren. De grond werkzaamheden zijn de afrondingsfase ingegaan. Een goed moment om over te stappen naar familie- en aanne mersbedrijf Gebr. Moerland, vond de 33-jarige Sint-An- nalander. Optimaal Miljoen ton zand Twee keer was hij in Bosniëen nu wacht Robert Versteeg uit Tholen op uitzending mar Afghanistan. De zelfstan dig bedrijfsadviseur wil er zijn kennis beschikbaar stel len voor de economische wederopbouw van het land. Hij werkt als reserveofficier v»or IDEA, een project dat is opgezet door het platform cefensie-bedrijfsleven. „Ener zijds trekt het avontuur. Mtar tegelijk geeft het een ont zettend goed gevoel datje ets voor de mensen daar kunt betekenen." Eind vorige veek bivakkeerden een kleine veertig IDEA-listen, zoals :e zichzelf noemen, in Tholen voor een oefening. Microkredieten Jeugd ingezet Paaltjes of gps 8e generatie alleen om vaardigheden op peil te houden, maar ook om het saamho righeidsgevoel te vergroten. Voor de meerdaagse oefening - die de naam Borculo draagt - stelde Ver steeg dit keer zijn woonplaats Tho- len voor. Op de voormalige oes terputten werd donderdag een ba siskamp opgezet van drie legerten ten. De ILO-leermethodiek werd geoefend. Een aantal plaatselijke ondernemers werkte mee aan het beoordelen van kredietaanvragen die aspirant-ondernemers (jonge werknemers van Thoolse bedrijven) geïnstrueerd door IDEA-specialis- ten hadden opgesteld. Houtbewer ker Mark van den Enden, schilder Jacco van der Kleijn, hovenier Jaco van Dis, textielhandelaar Jorien Ha- ge, rijwielhandelaar Mare Kranen donk en Jaap Hage als kleine inves teerder verleenden hun medewer king. Voor de opbouw van het kamp, het bereiden van de maaltij den, logistieke ondersteuning en fungeren als oefenvijand werd ge bruik gemaakt van de diensten van de Zeeuwse compagnie van de Na tionale Reserve. Omdat de IDEA-listen aan alle ei sen van een militair moeten vol doen, werden ook aspecten als schietvaardigheid, het bewegen on der vuur en EHBO - het afvoeren van gewonden - geoefend. Nieuws gierige Thoolse jeugd die op de dijk toekeek, werd erbij betrokken om de vijand te spelen. „Een mooi ge zicht", zegt Versteeg, 's Avonds laat werd er patrouille gelopen in de polders rond Tholen én in de omge ving van de Vest, waarbij werd ge schoten met losse flodders. De reservisten bemerkten dat de inwo ners het leuk vonden om militairen in Tholen bezig te zien. „Ze vroe gen veelvuldig naar onze rol", zegt majoor Dekker. Zaterdagmorgen kreeg de groep, ter afsluiting, informatie over het om gaan met de pers. Tevoren kwam burgemeester Nuis een kijkje ne men. Ook was er belangstelling op hoog niveau, in de persoon van ge- neraal-majoor Oostendorp. Hij is inspecteur van de reservisten en te vens plaatsvervangend comman dant van de landstrijdkrachten. Na een gezamenlijke lunch was de oe fening voorbij en werd het kamp af gebroken. „We oefenen bewust midden in de samenleving", aldus Robert Versteeg. In de omgeving van de kanonnen in het Thoolse Bosje is zondagmid dag munitie aangetroffen. Bij de melding aan de politie was sprake van ongeveer twintig patronen. Marechaussee en politie stelden een onderzoek in. Met assistentie van jongeren is het - met rood-wit lint afgezette - gebied afgezocht. Dat leverde meer dan honderd hulzen op. Het bleek om losse flodders en nepgranaten te gaan. die waren ach tergebleven na de militaire oefening van IDEA. Majoor Rob Evers, die bij de oefening aanwezig was. geeft toe dat de militairen munitie hebben gemist bij het opruimen. „We konden niet alles terugvinden omdat we in beweging waren over grote afstand. Maar het betreft onschuldige hulzen, zonder kruit." „Het werk aan de nieuwe snelweg zit er voor de afdeling grondwerk ver op. We zijn momenteel nog be zig aan dc Moerstraatsebaan en de aansluiting Eendrachtweg. Als alles geasfalteerd is, moeten enkel de bermen nog gedaan worden", aldus René Moerland. De werkzaamhe den liggen op schema. Morgen avond (vrijdag) vanaf tien uur gaan de wegwerkers aan de slag op de T- splitsing van de Eendrachtweg/ Steenbergseweg (N259) bij Lepel straat. De N259 blijft tot zondag nacht ter hoogte van de splitsing in beide richtingen afgesloten. De nieuwe wegen worden aangesloten op de bestaande paden. Maandag ochtend is het kruispunt weer open voor het verkeer, zodat weggebrui kers vanaf de Thoolse brug weer richting -Steenbergen kunnen rijden, en andersom. Hoewel Tholenaren momenteel vooral verkeershinder ondervinden van de aanleg van de A4, levert de nieuwe snelweg hen straks veel voordeel op, meent Moerland. „Tholen moet beseffen dat zij straks vlak naast een drukke snelweg zit, dat biedt bedrijven volop mogelijk heden. Heel wat ondernemers heb ben dit al in de gaten. Als je ziet hoe snel industrieterrein Welgelegen ge groeid is de laatste tijd, dat heeft zeker met de komst van de A4 te maken." Wel verwacht hij dat Tho lenaren pas optimaal gebruik kun nen maken van de A4 als het deel bij Klutsdorp versneld zou worden aangelegd. „De weggebruiker zal blij zijn wanneer dat weggedeelte er ligt. Het verkeer komt straks name lijk op een tijdelijk kruispunt met stoplichten bij elkaar. Al het verkeer van en naar Steenbergen/Rotterdam en Bergen op Zoom/Antwerpen komt dus bij het kruispunt Een drachtweg terecht, dat levert ver keershinder op." Echter, de bereikbaarheid van Ber gen op Zoom en Rotterdam verbe tert met de komst van de snelweg hoe dan ook voor Tholenaren. „Het verkeer deelt zich als het ware op. Wie naar Rotterdam, Antwerpen of de noordkant van Bergen moet, pakt straks de snelweg. Degene die bij voorbeeld de industriële zuidkant van Bergen wil bereiken (waar Sa- bic en Nuplex zich bevinden) pakt de oude route. De verkeersafwikke ling wordt door het nieuwe deel A4 zeker bevorderd. Waarom zou je de 60 km-route pakken over de Tho- lenseweg als je ook 120 km/u op de snelweg kan rijden?" De projectleider van de grondwerk combinatie kijkt terug op een goede samenwerking met de andere disci plines (vcrkeertechniek, wegen bouw, beton- en waterbouw). „Dat is altijd van groot belang. De andere afdelingen konden niet verder tot wij klaar waren. Ons tempo is bepa lend voor de rest. De grondwerkers prepareren de weg tot de onderste asfaltlaag. Na het werk van de ande re disciplines, komt onze ploeg nog maals in actie, voor het aanleggen van de bermen. Dit team is dus al tijd de eerste die begint en de laatste die klaar is." Eind 2005 was de Sint-Annalander al druk in de weer met de calculaties voor de snelweg. Vorig jaar mei werd het project A4 bij Halsteren daadwerkelijk aanbesteed. Hoewel in december al gestart kon worden, besloot de projectleider om wat la ter te beginnen. „Juist in die periode is het weer erg onzeker. Als het gaat vriezen, kan je niet veel doen. Bo vendien kwamen de kerstdagen en de jaarwisseling eraan. Uiteindelijk is besloten om pas nó carnaval te be ginnen. De langere voorbereidings tijd gebruikten we om te controleren of alles goed geregeld was. Hoe za ten de grondstromen bijvoorbeeld in elkaar, waren alle betrokken instan ties voldoende en juist geïnfor meerd? Dat soort voorbereiding is belangrijk als je bijna een miljoen ton zand gaat verzetten in een half jaar tijd." Alles verloopt nog steeds volgens planning. Rijkswaterstaat verzekert dat de snelweg 31 december op zijn laatst open gaat. „Dat is de uiterste opleverdatum, dan móet alles klaar zijn", legt Moerland uit. Een tochtje De T-splitsing Eendrachtweg/Steeibergseweg bij Lepelstraat gaat maandag weer open voor het verkeer. Luchtfoto's Rijkswaterstaat Eind december kan het nieuwe snelweggedeelte van Halsteren tot Klutsdorp in gebruik worden genomen, verzekert Rijkswaterstaat. Versteeg is via mensen van de werkgeversorganisatie VNO-NCW in contact gekomen met IDEA. In middels maakt hij deel uit van de staf van de organisatie, die onder nemers - veelal ambachtslieden - in voormalige conflictgebieder hulp biedt bij het opzetten of ont wikkelen van hun bedrijf. De inge zette specialisten zijn óf reserveof ficieren, óf burgers die een militaire opleiding achter de rug hebber IDEA, zes jaar geleden begonnei, is nu een vast onderdeel van de C- MIC-eenheid (civiel-militaire si- menwerking) van onze strijdkraci- ten. „Je bent reservist en op de;e manier geef je daar heel concret invulling aan", zegt Versteeg ov:r de missie. IDEA is begonnen in Bosnië ai was inmiddels ook actief in te Noord-Afghaanse provincie Bagi- lan. Nu staat Uruzgan op het pn- gramma. de zuidelijke province waar Nederland en Australië mil tair aanwezig zijn. „In Bosnië ws de oorlog al enkele jaren afgelopei. We konden er veelvuldig de poot uit, moesten alleen voorzichtig zin met mijnen. In Uruzgan is de siti- atie heel anders", legt Versteeg uit. De aanwezigheid van de taliban maakt dat de bewegingsvrijheid van de Nederlanders buiten Kamp Hol land (de militaire ISAF-basis bij de provinciehoofdstad Tarin Kowt) be perkt is. Het is meteen een van de knelpunten. Want zouden 1DEA- mensen op stap gaan, dan legt dat een beslag op de aanwezige beveili gers en voertuigen. Daarom is de aanwezigheid van een zogenaamd PRT-huis (provinciaal reconstruc tieteam) aan de rand van de basis een uitkomst. „Daar kunnen wij de Afghanen ontvangen", zegt Ver steeg. Twee mensen van IDEA wa ren begin dit jaar in Uruzgan om er de mogelijkheden voor een missie te verkennen. Januari volgend jaar zal het project naar verwachting van start gaan. Cursussen voor ondernemers - in Baghlan kwamen er elke dag méér mensen op af - en de introductie van microkredieten zijn twee zaken die IDEA in Uruzgan wil oppak ken. Een derde is het opzetten van een soort Kamer van Koophandel. Omdat analfabetisme in deze arme provincie wijd verbreid is, wordt een leermethodiek met plaatjes ge bruikt. Deze is ontwikkeld door de VN-organisatie 1LO. „Door die te gebruiken, kunnen we de zaak later gemakkelijk overdragen aan plaat selijke of niet-gouvernementele or ganisaties (ngo's)", legt majoor Dekker uit. De continuïteit van pro jecten bij een eventueel vertrek van IDEA krijgt veel aandacht. In Uruz gan kan dit een probleem zijn, om dat ngo's in verband met veilig heidsrisico's niet graag gekoppeld worden aan militairen. Naar Bosnië werden de IDEA-men- sen steeds voor iets meer dan drie weken uitgezonden. Die periode is zowel voor henzelf als hun werkge ver acceptabel. In Uruzgan moet, gezien de reisafstand, met zes tot zeven weken rekening worden ge houden. De adviseurs zullen in groepjes van drie werken, met daar naast een tolk en een projectofficier. Naast idealisme en het helpen van mensen vindt Dekker dat de missie hem persoonlijk een stuk kennis en ervaring oplevert. Versteeg wijst op het praktische karakter van de hulp die wordt geboden. „Je beant woordt daarmee echt aan het doel van deze eenheid." De IDEA-listen oefenen regelmatig ter voorbereiding op hun inzet. Niet Tholenaar Robert Versteeg kijkt uit naar zijn uitzending naar Afghanistan om er een steentje bij te dragen aan de wederopbouw. over de nieuwe snelweg maakt dui delijk dat het werk inderdaad al ver gevorderd is. De wildlunnels en paddenpoelen zijn aangelegd. Bij fort De Rooverc is een uitkijkpunt gemaakt en zijn de historische grachten in ere hersteld. De eerste elementen van de middenvangrails zijn gemonteerd en aan de kant staan al enkele wegborden. Bij de Moerstraatsebaan wordt druk ge werkt aan een 'kunstwerk', een via duct. Het werk vordert gestaag. „Alleen de zoab-laag (zeer open as falt beton) moet nog gelegd worden. Die gaat er volgende week op, in één keer. Daar zijn de mannen vijf dagen én nachten mee bezig. Als je tijdens het aanleggen pauzeert, krijg je namelijk een oneffenheid in de laag. Het is beter om in één keer door te gaan." Het deel bij de Eendrachtweg blijkt lastig te realiseren. „Er worden heel wat dagen ingestoken." Het werk gaat hier wat langzamer vooruit, omdat ook het fietspad meegeno men wordt. Daarnaast werken de grondwerkers hier niet met gps waar op andere delen wél mee ge werkt wordt. De meeste graafma chines en bulldozers zijn namelijk uitgerust met het navigatiesysteem. In de cabine zit een monitor waarop de machinist kan zien waar hij aan de slag moet. Voorheen werden er paaltjes en touwtjes uitgezet om de ze punten aan te geven. „De machi nisten kunnen er prima mee uit te voeten, zelfs de oudere. Dat ver baasde me wel. Ze vinden het ge weldig, hadden het liever 20 jaar eerder gehad", vertelt René. „Die kerels zijn plotseling een stuk zelf standiger, niet afhankelijk van ie ,,Ik weet precies waar elke kuub zit, heb het werk vanaf 0 uitgerekend", aldus de Sint-Annalandse René Moerland, projectleider bij de grondwerkcombinatie Heijrnans-Martens en Van Oord. mand die de paaltjes komt plaatsen en uitleg geeft. Ze zien het allemaal op het scherm, ze dragen een stuk verantwoordelijkheid. Dat moti veert." Op plaatsen waar het signaal te zwak is, valt men nog terug op de paaltjes. „Dat gaat ook goed, zo is het jaren gegaan. Maar iedereen werkt liever met het gps, dat is vlot ter." De A4 bij Halsteren is het laatste project dat René Moerland voor Martens en Van Oord uitvoerde. Eerder rondde hij al twee projecten op de Maasvlakte af. Daarvoor was hij als uitvoerder betrokken bij de realisering van de Westerschelde- tunnel. „Als je bezig bent met pro jecten, heb je eigenlijk geen oog voor wat je aan het maken bent. De A4 is een uniek stukje infrastruc tuur. Dat besef je pas wanneer je te rugkijkt. Ik weet precies waar elke kuub zit, heb het werk vanaf 0 uit gerekend. Dit project blijft bij me, dat weet ik zeker. Ik heb hetzelfde bij de Westerscheldetunnel. Als ik daar doorheen rijd, kan ik zo aan wijzen waar het tegenzat of juist meeviel." Sinds maandag is René Moerland in loondienst bij het aannemersbe drijf van zijn vader en zijn oom. Het is even wennen voor de Sint- Annalander die jaren geleden be sloot om zijn vleugels uit te slaan. De stap naar huis komt in het jaar dat het familiebedrijf zestig jaar be staat en ook vader Han Moerland deze leeftijd behaalt. René is eigen lijk de achtste generatie die in het bedrijf aan de slag gaat. De familie bezit namelijk facturen die dateren uit 1843. „Dat bewijst dat het be drijf toen al bestond. Na de Tweede Wereldoorlog richtten Johannis en Marinus Moerland, in 1947, het huidige aannemersbedrijf op. Vroe ger kon je als zoon niet kiezen, het was vanzelfsprekend dat je bij het bedrijf kwam. Dat ging toen nu eenmaal zo. Tegenwoordig ben je wat vrijer, je hebt meer mogelijkhe den." René maakte gebruik van die vrij heid. Hij koos echter onlangs om, na acht jaar Martens en Van Oord, zich alsnog bij het Sint-Annalandse aannemersbedrijf te voegen. „Het was een moeilijke keuze, eerder emotioneel dan rationeel. Want ik zat bij Martens en Van Oord ook prima op mijn plek. Toch wil ik eens gaan kijken hoe het bij Gebr. Moerland bevalt. Het is totaal ander werk, al komt het organisatorisch wel overeen. Bij Martens en Van Oord was ik meer de dirigent van het orkest, waar ik zorgde voor een ploeg mensen die het werk voort zetten. Moerland richt zich meer op detail, is specialistisch. Ik ben be nieuwd."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 7