'Kinderen wordt het tegenwoordig soms wat te gemakkelijk gemaakt' Beproefde Ger. Kerk Vossemeer krijgt toch nog een eigen pastor Niet warm of koud Bouwraadhuis Kinderopvang zoekt ouders Elly Littel-van Dommele bevestigd als kerkelijk werker Donderdag 27 september 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Directeur Joop de Korte van Juliana van Stolberg veertig jaar in onderwijs Geen huwelijk Burgers voorbeeld Witte toga Kleuterleidster Geruchten Niet vergeten Zetje hart open Niet verwacht Halve dagen ontwerpers ingenieurs „Als je terugkijkt, lijkt veertig jaar op zich eigenlijk niets. Maar praat je over wat je op één dag op schoolkamp hebt beleefd en je kijkt dan te rug, dan is er heel wat gebeurd in die periode." Dat zegt directeur Joop de Korte van de protestants-christelijke basisschool Juliana van Stol- bergschool in Sint-Maartensdijk. Hij begon op de toenmalige b.l.o. in de smalstad en sluit zijn loopbaan ook weer in Sint-Maartensdijk af. Het jubileum wordt op woensdag gevierd. Volgend jaar maart stopt de 61-jarige onderwijzer. Het bestuur is op zoek naar een opvolger. Directeur J. de Korte van de Juliana van Stolbergschool geeft het liefst rekenles. De Korte deelt samen met de adjunct Alexander Wieringa een ruime ka mer naast de gemeenschapsruimte. Ze is onderdeel van de uitbreiding van de school vorig jaar. Die werd officieel in gebruik genomen toen de school vijftig jaar bestond. Voor on derwijskundige vernieuwing kon een stuk aan de school gebouwd worden waardoor er ook voor het personeel een aparte vergaderruimte kwam. Maar ook een kamertje voor leerlingen die extra aandacht nodig hebben. Te gebruiken als onder zoeksruimte voor de schoolarts, of het doen van psychologische testen, zegt De Korte. „Maar ook om leer lingen even apart te nemen als er daadwerkelijk een probleem in de groep is. Als je dat op wilt lossen, kun je beter een leerling onder vier ogen spreken dan in een groepje, want dan begint iedereen er zich mee te bemoeien. Maar ze mogen wel allemaal hun versie van het ver haal vertellen." De Korte is blij met de uitbreiding. Er is een kopieerkamertje en er zijn nu wc's voor heren en dames, en zelfs een gehandicaptentoilet. Alles oogt ruim en fris. Ook boven is het computerlokaal aangepast en van nieuwe computers voorzien. Vijftien vaste pc's en vier laptops, zodat de kinderen allemaal over een eigen computer met scherm beschikken. De school telt momenteel 102 leer lingen. De Korte volgde in 1996 C. Egas op als directeur. „Het aantal leerlingen is heel stabiel. Het laag ste wat ik heb gehad was 99, het hoogste 105." De Korte zet volgend jaar een punt achter zijn loopbaan. Uitgerekend in Sint-Maartensdijk waar hij veertig jaar geleden ook begon. De Korte ging na de ulo in Tholen naar de christelijke kweek school de Driestar in Gouda. „Ik ging als 16-jarige naar een internaat en bleef dan twee of drie weken weg. De verbindingen waren in die tijd nog niet geweldig. Bovendien ging we op zaterdag soms tot kwart voor twaalf door," vertelt De Korte die geboren en getogen is in Tho len. Zoon van kapper Stoffel de Korte op de Hoogstraat. „Als ik dan thuis was moest ik op zaterdag in de winkel de klanten inzepen en scheren. Op zo'n dag waren er toen wel 150 scheerklanten. We waren met drie man de hele dag aan het draaien, 's Avonds had je er een ze re arm van." De zaak is er nog, zijn broer Siem de Korte, ontvangt er nog zijn oude klantjes. Terugblik kend op zijn leven, staat de kap perswinkel hem nog helder voor de geest. „Je moest de kwast eerst in warm water duwen en dan wel ze „We hebben er nooit echt in geloofd dat dit nog kon gebeuren", zei ds. Broere. „De gemeente liep terug. Als consulent kwam ik alleen als het echt nodig was, maar het bleek alle maal moeizaam te gaan. Al heel lang was er behoefte aan meer herderlijke zorg en toerusting van de kerken raad. Het zoeken naar een kerkelijk werker werd echter niet direct be loond. Met de komst van Elly Littel gaan er echter mooie dingen gebeu ren in deze gemeente. Ze staat te trappelen om te beginnen. Formeel moet ik consulent blijven, maar in de praktijk treed ik hier terug", zei ds. Broere. „God laat Zijn gemeente niet in de steek", zei ouderling Giel Verkam man. „We zijn dankbaar dat God mevr. Littel op onze weg geplaatst heeft. Met enige regelmaat ging ze hier voor, maar helaas voor ons was ze in Oosterhout werkzaam. Het zoeken van een pastor via een adver tentie liep door omstandigheden op niets uit." Oosterhout, waar mevr. Littel vier jaar ds. Heetderks verving tijdens zijn voorzitterschap van de landelijke PKN-synode, kreeg zijn oude predikant weer terug, zodat mevr. Littel voor Oud-Vossemeer in beeld kwam. „Ze straalt enthousiasme uit", zegt Verkamman. „Elly Littel is een per soonlijkheid die voor meer structuur in onze gemeente gaat zorgen. Dat was ook dringend nodig, want hoe goed we ons best ook deden, als le den van de kerkenraad zijn we maar vrijwilligers. De tijd ontbreekt om goede zorg te geven." Financieel stelt de PKN eisen aan de gemeente om een kerkelijk werker te kunnen aanstellen, maar dat was geen probleem. Een legaat - Ver kamman laat bedrag en schenker in het midden - stelt de Vossemeerse Gereformeerde Kerk in staat om de ze verplichting aan te gaan. Mevr. Littel zal twee dagen per week in Oud-Vossemeer werkzaam zijn. Sinds het vertrek van ds. D.M. Knibbc in 1988 was de kleine ge meente afhankelijk van emeritus predikanten en een pastoraal werker. Sinds de kerkfusie van 1 mei 2004 zie je in verschillende delen van ons land, ook in Zeeland, het plaatselijk samengaan van hervormden en gere formeerden, mede omdat het veelal kleine gemeenten zijn. Ondanks de samenwerking op velerlei gebied bleek de tijd daarvoor in Oud-Vosse- meer echter niet rijp. „We hebben al heel lang verkering gezien onze langdurige samenwerking, maar tot een huwelijk is het nooit gekomen", zei ouderling L. Riemens van de Hervormde Gemeente. „Beiden heb ven tot tien minuten draaien met de kwast om de haren zacht te maken. Ik weet nog goed dat ik Jaap Baay. de postbesteller, moest scheren. Ik had eerst de ene kant van zij ge zichte gedaan en begon aan de an dere kant maar zette het mes ver keerd. Een hele jaap op zijn gezicht dat natuurlijk begon te bloeden. Met mijn vader zijn we een tijd be zig geweest met aluin om het te stelpen. Toen dat eindelijk gelukt was, wou ik weglopen. Maar die Baay zei: doorgaan, je moet het toch leren. Ik stond perplex want ik had al genoeg leed veroorzaakt." Voor het internaat in Gouda moest in het eerste jaar 1150 gulden per jaar worden betaald. De Korte kreeg er een studiebeurs voor. Hij wilde altijd al in het onderwijs. Zijn grote voorbeeld was meester Burger op de lagere school, zegt hij. Maar er wa ren meer onderwijzers in de familie. Twee ooms De Korte stonden voor de klas, één in Colijnsplaat en één in Rotterdam. „Omgaan met kinde ren, kinderen iets leren, dat sprak me aan." Na de kweekschool kon De Korte naar de Toetssteen, de school voor buitengewoon lager on derwijs (b.l.o.) die nu de school voor speciaal onderwijs zou heten. „Meester Boender van de lagere school in Tholen, zat in het bestuur van de b.l.o. en die vroeg me. Hij kwam bij ons thuis in de kappers winkel, zo ging dat. Maar ik kon pas half september 1967 beginnen om dat ik eerst mijn hoofdakte heb ge daan. En een gunstige bijkomstig heid was, dat als ik op de b.l.o. ging werken, ik niet in militaire dienst hoefde. Dat was niet tegen een vreemde gezegd." De Korte had echter meer akten no dig voor de b.l.o.-school, namelijk l.o.-handenarbeid en de akte buiten gewoon lager onderwijs. Hij moest voor de akte handenarbeid een jaar lang elke dinsdagavond naar Mid delburg en voor de b.l.o-akte op don derdagavond naar Rotterdam, het daaropvolgende jaar zelfs twee keer per week. Toen was hij gecertifi ceerd voor het buitengewoon onder wijs. Het was een moeilijk jaar, ver telt De Korte omdat toen zijn vader overleed maar ook zijn schoonvader, eveneens een De Korte. Op de Toetssteen had hij een groepje van twaalf kinderen. Ze kwamen van het eiland Tholen, van Sint-Philips- land en uit Bergen op Zoom. Dat kinderen minder goed konden leren, openbaarde zich volgens De Korte op het moment dat ze op de lagere ben het ook nog nooit gevraagd." Volgens Verkamman zijn er nog ver schillen. De 'beleving' is anders en bij de Gereformeerde Kerk zijn vrouwelijke ambtsdragers, en nu ook een voorganger, volledig inge burgerd, in tegenstelling tot de Her vormde Gemeente Oud-Vossemeer. „Maar de jeugddiensten doen we sa men, de startdag van het jeugdwerk (zaterdag met 50 kinderen), de kin deropvang op zondagmorgen, de ca techisaties en de diensten op bid- en dankdag." De predikant van de Hervormde Ge meente, ds. Scheurwater, kwam na zijn eigen dienst mevr. Littel en de kerkenraad van de Gereformeerde Kerk gelukwensen met deze verster king. „Onze verwachtingen zijn hoog gestemd", zei ouderling Rie mens, die al veel over mevr. Littel had vernomen. „Uit uw komst blijkt de trouw van onze Heer in ons dorp met zijn gemêleerde bevolking, godsdienstig in verscheidenheid. U bent door de Geest gedreven. Wij wensen u toe, dat uw arbeid rijk door God gezegend mag worden." Mevr. Littel mag niet dopen of het avondmaal bedienen, maar voor de rest vervult ze de functie van herder en leraar. „Ze mag u onderwijzen en bemoedigen om een levendige ge meente te zijn", zei ds. Broere. „Ze draagt uw last mee, hoort uw verhaal aan, is blij met u en hoopt het licht van Christus in u te ontsteken." Na het voorlezen van de regels voor de installatie van een kerkelijk wer ker, beloofde Elly Littel trouw met: 'Ja, dat wil ik van harte.' Ds. Broere hing haar vervolgens een witte toga om met een bordeauxrode bies. „De ze witte toga heeft de oudste papie ren", zei de consulent. „Met dit enge lenuniform mag je met overtuiging het evangelie brengen, want Christus heeft gezegevierd over zonde, ziekte en dood." Aan de ceremonie werd ook meegedaan door echtgenoot Wil lem Littel, geestelijk raadsman Karei Pauwels en ouderling Hannie Droogers-Vogel, die bij de inzegening aan de handoplegging deelnamen. Littel noemde daarbij de tekst Philip- penzen 4:4-7, Pauwels Romeinen 12:1 en 2. „Er is geen ander funda ment dan Jezus Christus. Wie op Hem bouwt, zal nooit beschaamd worden. Dat Hij je vervulle met liefde en fijn gevoeligheid om deze gemeente te bouwen", aldus ouderling Droogers. De in Woudrichem geboren Elly Lit- tel-van Dommele groeide op in een gezin van 6 kinderen. Haar ouders gingen haar voor in het geloof. Ze school leerden lezen en rekenen. „Na een half jaar was dat wel duide lijk. Ook werd dan het IQ gemeten. Als je onder een bepaald getal zat, dan moest je naar de b.l.o." Volgens De Korte is het belangrijk dat de scholen voor speciaal onderwijs nog bestaan, al worden kinderen die niet ze goed kunnen leren, langer op de basisschool gehouden. „Er zijn kin deren die niet op de basisschool meekunnen. Ze kunnen het tempo niet aan, ze hebben een eigen pro blematiek. Het zou ook een te zware belasting voor de groep zijn. We werken met gecombineerde groe pen. Daar moetje niet te veel kinde ren in hebben die echt problemen met leren hebben." De Korte woonde toen met vrouw en kinderen in Sint-Maartensdijk, in een huis aan de Pres. Kennedystraat. Na zeven jaar en tien maanden ver werd kleuterleidster in Willemstad en groepsleidster in een gezinsver vangend tehuis voor verstandelijk gehandicapten. Ze trouwde, kreeg drie dochters en volgde daarna een hbo-opleiding theologie in Tilburg en Brussel. De predikantenopleiding brak ze af na tweederde voltooid te hebben, omdat ze het te wetenschap pelijk vond worden. „Ik wilde me voor 100% in dienst stellen van de Heer", vertelde ze zondag na de dienst. Ze deed crisispastoraat in Fij naart en verving vier jaar de predi kant in Oosterhout. „Alles is op mijn weg gekomen en bij mijn kerkelijk werk heb ik echt profijt van mijn op leiding en werk als kleuterleidster." Ze kreeg preekbevoegdheid voor Zeeland en West-Brabant. Voor 2008 staat ze weer al voor 38 keer op de lijst. „Ik kan geen nee zeggen als het gaat om het evangelie van God. In Oud-Vossemeer zal ik om de zes weken voorgaan, dus tien keer per jaar. Daarnaast kom ik hier vooral voor de pastorale zorg." Mevr. Littel preekte na haar bevesti ging uit Openbaringen 3:7-13. Zij trok daarbij een vergelijking van de kleine gemeente van Filadelfia met de Gereformeerde Kerk Oud-Vosse- kaste de Korte naar Den Haag. „Er waren al langer geruchten dat de school dicht zou gaan. De toekomst was onzeker. In Den Haag zochten ze een hoofd voor een school met enorm veel probleemgevallen. Ik had de euvele moed om ja te zeggen. Dat hebben we geweten ook. Van het stille Tholen naar de drukke binnen stad van Den Haag. Van de rust van Tholen naar de rand van de Schil derswijk." Op de school zaten alle maal kinderen uit de volkswijk. „Het is een goede leerschool ge weest. We hebben er samen ervarin gen opgedaan waar we nog veel aan hebben gehad. Dan gaat het over le venswijsheid. We hadden te maken met merendeels verwaarloosde kin deren, agressie in de gezinnen, veel sociale problemen die van invloed zijn op de leerprestaties." De Keucheniusschool aan de Prinsen gracht telde 83 leerlingen. Het was volgens de jubilaris een zogeheten stimuleringsschool waar de overheid meer. „Ik mag voor een kleine groep van betekenis zijn voor God. God opent met mijn komst hier een deur. God laat zien dat Hij jullie niet ver geten is. Je konden het haast niet meer geloven, maar God houdt jullie in het oog. Hij is intens betrokken bij Zijn mensen. Toen ik het beroep uit Oud-Vosse- meer mocht aannemen, groeide er een overweldigend gevoel van vreugde in mij. Wat in het klein wordt gedaan, wordt door God ge zien als waardevol. Alle kleine ge meenten samen vormen de kerk van Christus. De een is niet belangrijker dan de ander. In iedere gemeente openbaart de Heere Zich: Ik ben be trouwbaar, op Mij kun je aan. De kleine gemeente van Filadelfia werd voortdurend getroffen door aardbevingen, belaagd door krach ten en machten van buitenaf, maar ook intern door de Joden. Toch zijn ze blijven geloven in Christus en uit de praktijk blijkt de echtheid van ie mands geloof. Laat de Bijbel dus niet in de kast staan, handel naar het Woord, brengt het in de praktijk en verloochen Hem niet. Oud-Vossemeer is beproefd ge weest. Zoals Abraham niet meer durfde te hopen op nageslacht, zo namen jullie het heft in eigen han den door een advertentie te plaatsen. veel geld instak. Er werd in kleinere groepjes les gegeven. De Korte was volledig ambulant, dat wil zeggen dat hij niet aan een vaste groep was verbonden. Hij kreeg zelfs een se cretaresse toegewezen voor drie da gen in de week. „Ik werd daar de bovenmeester genoemd. Kinderen noemden me gewoon 'boof'. Dat was heel leuk." Maar het ging er soms hard aan toe op school. Een kind van zes dat met een fietsketting op de gymleraar af ging. Kinderen die naar huis renden en met een kapbijl of zelfs met een wapen terugkwamen. Of een kind dat een maand lang de bel kapot sloeg omdat hij het niet eens was met de straf die hun had gekregen. „Met vlagen voelde je je erg onvei lig." Hij kan er een boek over schrij ven, zegt hij. „Eén keer was het zo uit de hand gelopen dat ik werd weggeroepen omdat er twee mannen bij één van de onderwijzer de klas ingelopen waren. Eén ervan dreigde Heel begrijpelijk als je ziet dat de schapen ronddolen zonder herder en je als kleine gemeente het hoofd bo ven water ziet te houden. En ook in ons land is er tegenstand en weer stand; er is occutilsme en hekserij. Alleen in een plaatsje als Oud-Vos- semeer zijn er al 5 kerken. Het deed me pijn dat de nieuwe paus de R.K. kerk alleen de ware kerk noemde. Godzijdank: Hij beslist. De Heere heeft de sleutel van Zijn koninkrijk. Hij kiest de zijnen. Hij alleen. Hij opent en Hij sluit. Deze gemeente heeft Hij lief en de Heere zal Zelf toevoegen. Hij wil ons toerusten. De gemeente kan niet op de lauweren rusten. Nee. ga door, geef niet op en raak de kroon niet kwijt, want door Hem alleen zijn we koningskinde ren. Geloven mag geen routinewerk worden, want dan loop je het risico de kroon te verliezen. Houdt de kroon vast, want in Hem hebben we waardigheid, eer en liefde." „Oud-Vossemeer zocht iemand die de gemeente kon helpen groeien in relatie tot God en elkaar. De christe lijke gemeente leeft ver beneden haar stand, want er ligt een schat in de hemel voor ons klaar. Nu al, niet later. God heeft een plan met deze een brandende sigaret uit te drukken in een oog van de onderwijzer. Ik ben heel kalm gebleven en heb ge zegd dat we het beneden maar eens uit moesten praten. Je voelt dat je dan kracht krijgt. Het hielp. Ze gin gen mee." Maar het had ook mooie kanten, zegt De Korte. „De Schilderswijker gaat voor je door het vuur als hij achter je staat. Dat geldt voor de he le buurt. En de contacten met de ou dercommissie en de leerkrachten waren altijd goed." De samenstel ling van de school veranderde in 1975, toen veel Surinamers naar Ne derland kwamen nadat het land on afhankelijk was geworden. „Ik was er net begonnen. Van de school was al snel 40 procent kleurling en bui tenlander. maar achter onze school had je de Ravensteinschool en dat was al voor 98 procent een zwarte school." Aan het eind van de lagere school leeftijd van zijn eigen kinderen vond gemeente en wil mij gebruiken om jullie voor te gaan om te leven met de Geest. Zetje hart open voor Hem. Doe meer met de gaven van de Geest, want we zijn enorm rijke ko ningskinderen. Jezus heeft een ver mogen met gaven naar de gemeente gestuurd. Benut die door de Geest de ruimte te bieden. God heeft een grote droom met deze gemeente, een gemeente met kleine kracht", aldus Elly Littel in haar intredepreek. Haar jongste dochter Annelotte werkte met twee liederen mee aan deze feestelijke dienst, waarin orga nist Kees Droogers de samenzang begeleidde. De nieuwe pastor werd met bloemen welkom geheten door de deelnemers aan de kinderneven- dienst o.l.v. Marie-José Nijssen. Afgevaardigden van de plaatselijke Hervormde Gemeente en St. Willi- brordusparochie, alsmede de zuster- gemeenten uit Poortvliet. Anna Ja- cobapolder en Tholen woonden de bijzondere dienst bij. Er waren zo'n 110 belangstellenden. Normaal zijn er 70-80 zitplaatsen in de kerkzaak waarvan er 40-50 bezet zijn in de zondagse eredienst. De ruimte wordt ook gebruikt voor de repetities van het interkerkelijk jeugdkoor Poly hymnia en de cantorij van de Gere formeerde Kerk Oud-Vossemeer. De Korte het tijd om naar rustiger oorden te verhuizen. Hij begon op 1 januari 1981 in Zeist„Een normale christelijk nationale school met 180 kinderen toen ik er kwam en 225 toen ik er wegging." Het was een wereld van verschil. „Ik liep een week pleinwacht op de school in Zeist. Er is een keer een kind bij me geweest dat me kwam vertellen dat een ander kind haar knikker had af gepakt. In Den Haag waren ze wel met iets anders gekomen." Het was een hele rustige school met een heel andere populatie. „Een beetje elitair. Dat hoorde je gelijk. Hier in Sint-Maartensdijk worden de volwassenen al snel door de kleinste kinderen bij hun voornaam ge noemd. daar was het meestal meneer en mevrouw. Toen ik hier voor het eerst op het schoolplein kwam en aan een van de kinderen vroeg waar het bestuurslid Jansen was, zeiden die kinderen tegen me: o, je bedoelt Bart. Ik kende de Thoolse sfeer wel, maar dat had ik nou net niet ver wacht." Vijftien jaar en zeven maanden was De Korte verbonden aan de school in Zeist. „Ik wilde terug naar Zee land. terug naar mijn roots. Toen ik het vertelde dat ik wegging, sloeg dat in als een bom. We reden al veel van Zeist naar Tholen waar we alle bei onze familie hebben. Onze eigen kinderen waren getrouwd. Ik ben er van overtuigd dat vijftien jaar op een school lang genoeg is. Ik had sterk het gevoel dat ik toe was aan een nieuwe uitdaging. Ik had een impuls nodig. Alles liep er gesmeerd, maar ik raakte er op een dood spoor." De Korte hoorde van de vacature op de Juliana van Stolberg van iemand die bij hem op bezoek was. „Maar er werd ook bij verteld dat de termijn van sollicitatie al voorbij was. Ik heb alsnog gesolliciteerd en ben aange nomen." In Sint-Maartensdijk speelde De Kone een thuiswedstrijd. „Ik kwam als nieuweling, maar ik wist meer van de omgeving en van de familie van de ouders dan mijn collega's. Ik krijg ook kinderen van mensen die vroeger bij mij in de klas gezeten hebben." Kinderen zijn wel veranderd, vindt De Korte. „Ze zijn directer en onrus tiger. En er zijn ook zoveel facilitei ten die het leven makkelijker maken terwijl er toch minder tijd is. In zijn algemeenheid vind ik dat het de kin deren wat te gemakkelijk gemaakt wordt. Dat ze te snel wat krijgen en er te weinig moeite voor hoeven te doen." Als De Korte voor de klas staat, geeft hij het liefst rekenen en taal. In Zeist was zijn functie vooral van achter een bureau, zegt hij. „Maar voor de klas staan, kinderen leren lezen en rekenen, is toch de portee van je beroep. Dat is mijn ideaal. Het liefst met een dolletje er bij. Re Het is voor de kinderopvang lastig om een ouderraad samen te stellen. In de gemeenteraad stelde E. Frig- ge-Hogesteeger (VVD) voor om er in Tholenderwijs aandacht voor te vragen. Wethouder M.A.E. Velt huis raadde dat af. Ze erkende wel dat het lastig is omdat ouders vaak werken en weinig tijd hebben, maar vond het middel te zwaar. „We kennen de inspanningen van de mensen van de kinderopvang. Het heeft meer tijd nodig. Als we een oproep plaatsen, is dat schieten met een kanon. Te ongericht." Maar Frigge vond toch dat het be- VERVOLG KANTONGERECHT Het verdwijnen van de kantonge rechten in Tholen en Zierikzee bete kent dat ook M. van den Dorpel een functie kwijt raakt. De 81-jarige Tholenaar is al 25 jaar suppoost op de zittingsdagen. „Tevoren fungeer de altijd iemand van de rijkspolitie als ordebewaarder, maar wegens per soneelsgebrek stopte de groepscom mandant daar mee. De rechtbank in formeerde vervolgens op het notariskantoor tegenover het stad huis of ze iemand wisten voor de functie. Mijn buurman werkte daar en die zei: dat is iets voor jou. Ik heb me aangemeld en na enkele gesprek ken werd het contract ondertekend. Medio 1982 ben ik begonnen", ver telt Van den Dorpel. Hij zorgt er sindsdien voor dat op zittingsdagen van het kantongerecht het gebouw- open is, zet koffie en maakt dat in de trouwzaal alles gereed staat. Verder roept hij de mensen, die in de hal moeten wachten, op als ze aan de beurt zijn. „En ik moet de orde be waren. Maar eigenlijk heb ik nooit iets geks meegemaakt. Er zijn na tuurlijk wel eens boze reacties, voor al van jonge jongens, maar daar word ik niet warm of koud van." Sinds een jaar of vijftien was Van den Dorpel ook suppoost in Zierik zee, waar maandelijks twee zittings dagen waren. „Daarvoor ben ik door kantonrechter Melens gevraagd." In de Duivelandse stad is het kantonge recht verschillende keren verhuisd. Van het historische gerechtsgebouw Kruiningen (0113) 571758 kenen vind ik een prachtig vak om uit te leggen. En dan vooral prak tisch rekenen zodat kinderen weten wat ze kunnen halen in de winkel als ze door hun moeder om bood schappen worden gestuurd." Het advies van de school voor de vervolgopleiding is belangrijk. Soms willen ouders daar van afwij ken. „In Zeist was er een kind met een mavo-advies, maar de ouders wilden het perse naar het christelijk lyceum doen. Dat was gewoon een hype. Als je dat dan niet adviseerde, dan had je de poppen aan het dan sen. Hier hebben de ouders meer vertrouwen in het advies van de school. Ze nemen het op basis van argumenten snel over. Een enkele keer hoor je wel eens dat ze kind lie ver naar het vmbo willen sturen om dat ze er dan zeker zijn van de kans van slagen. Ouders hier stimuleren hun kinderen wel om door te leren, maar minder indringend dan in een plaats als Zeist." De Korte is er vanwege zijn gezond heid een paar maanden uit geweest. In juni werd hij getroffen door een hartinfarct nadat er een vernauwing in de bloedvaten bij hem was gecon stateerd. Hij werd geopereerd en is na de vakantie weer halve dagen met werken begonnen. „De laatste we ken weer volle dagen, maar dat was te veel. Ik moest een stapje terug doen en beperk me nu alleen tot de ochtenden. Naast alle dankbaarheid dat ik hier mag zitten, had ik gedacht mijn taak op een andere manier te kunnen afronden. Maar waar praart ik over? We zijn God heel dankbaar dat de afgelopen veertig jaar geken merkt zijn door een goede gezond heid zonder ziektedagen, waarin we de kracht kregen om dag in dag uit naar school te kunnen gaan." De Korte heeft wel al het bestuur op 1 maart laten weten dat hij op 1 maart 2008 wil stoppen. „Toen wist ik nog niets van vernauwde bloedva ten. Nu hoor ik dat er mensen zeg gen dat ik ermee ophoud vanwege dat infarct. Zaken gaan een eigen le ven leiden. Dat is vaak heel verve lend." De school is ruim 50 jaar geleden door gedreven leden van de Maar tenskerk opgericht. „Maar ouders uit de verschillende protestants- christelijke kerken kunnen met hun kinderen hier terecht. Kerkelijke achtergrond maakt voor ons school team in de benadering van de kinde ren geen enkel verschil. Of je nou van kerk A of van kerk B bent. Dat staat ook duidelijk in onze school gids. Alle kinderen hier op school verdienen aandacht en respect, wat hun denkwijze of manier van gelo ven ook is." Woensdag wacht De Korte een ver rassing. Hij heeft een uitnodiging gekregen, maar wat er staat te ge beuren weet hij niet. Hij wacht maar rustig af. langrijk was om er aandacht voor te vragen. Toen Frigge het woord werd gege ven ontstond er de nodige hilariteit in de raadzaal omdat burgemeester W. Nuis haar aansprak als me vrouw Klippel. Klippel. die recht tegenover Frigge zit, keek er van op. „Ik weet nergens van, hoor." Nuis verontschuldigde zich voor de verspreking. Zeeuwse jongeren debatteren maandag tijdens het nationaal jeugddebat samen met andere jonge ren in de Tweede Kamer met minis ters. Zij voelen de bewindspersonen aan de tand over tolerantie, samenle ven, beeldvorming over jongeren, discriminatie en klimaatverbetering. naar het stadhuis en enkele jaren ge leden naar het nieuwe gemeentehuis. Van den Dorpel kijkt met plezier te rug op de afgelopen periode. „Het was leuk om te doen. En om al die verhalen van de mensen aan te ho ren." Op de laatste Thoolse strafzitting zijn 54 zaken behandeld, die in drie categorieën uiteen vallen: 20 gijze- lingsverzoeken in verband met het niet betalen van boetes; elf Mulder zaken. waarbij mensen bezwaar ma ken tegen administratief afgehandel de verkeersovertredingen; en 23 strafzaken. In vier gevallen betreft het zaken van minderjarigen die ach ter gesloten deuren behandeld wor den. Elf mensen komen naar de strafzitting - verschijnen is niet ver plicht - en twaalf doen dat niet. Deze laatste worden aan het eind van de middag bij verstek veroordeeld. Tholen had een kantongerecht sinds 1838. Bijna een eeuw la ter. in 1934, werd het eiland bij het kanton Bergen op Zoom ge voegd waar al sinds 1928 ook de Thoolse zaken behandeld werden. Vanaf 1941 ressorteer den Tholen en Sint-Philipsland onder het kanton Zierikzee. De zittingen hiervan zijn na de inundatie in 1944 tijdelijk naar Tholen verplaatst. Sinds 1948 hield het kantongerecht maan delijks zitting in het stadhuis aan de Hoogstraat, maar daar komt na 59 jaar een einde aan. www.bouwraadhuis.nl Advertentie I.M. „We hebben het als wonderlijk ervaren dat het zover is." Consulent ds. F. Broere uit Tholen brengt daarmee de gevoelens onder woorden van de 103 leden tellende Gereformeerde Kerk in Oud-Vossemeer. Zondag morgen kreeg de kleine kerkelijke gemeente een pastor in de persoon van de 48-jarige mevr. P.N. Littel-van Dommele uit Willemstad. De zon scheen uitbundig over de kerk in de Hofstraat. Kerkenraad en pastor voor de Gereformeerde Kerk aan de Hofstraat in Oud-Vossemeer, v.l.n.r. ouderling Giel Verkamman, kerkelijk werker Elly Littel-van Dommele, ouderling Hannie Droogers-Vogel, diaken Marianne Blenkers-de Jager, diaken Foortje van Poortvliet-Polderman en diaken Joop Versluijs.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 5