Tholenderwijs Verlies koopkracht terug halen via krachtenbundeling Snelle verhuizing, maar paar dagen verstoken van nieuws Bij nieuwe ondernemers is supermarkt Vossemeer ook tussen de middag open Je kennis, enthousiasme en levenservaring DELEN? Openbare jongerenraads- vergadering in Stavenisse Openbare bekendmakingen EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 27 september 2007 week 39 Donderdag 27 september 2007 Voorelkaar Gezamenlijke actie Thoolse ondernemers nodig 13 Frans Verhees (77) eerste bewoner appartementen bij Vossenkuil Sander en Marieke Buth uit Oude Tonge worden de nieuwe supermarktonder nemers in Oud-Vossemeer. Zaterdag is de finale voor de families Roggeband en Klippel van de Plusmarkt, woensdagochtend opent de Golff supermarkt van de familie Buth zijn deuren. „De eerste drie weken zal het nog rommelig zijn omdat we dan de zaak verbouwen", zegt Sander Buth, die ruimere opening stijden gaat hanteren. De winkel is voortaan ook tus sen de middag open, én op zaterdagmiddag tot vijf uur. Versproducten Onderbreking Aan de slag Kooptrouw 86,1 Sander en Marieke Buth openen deuren van Golff woensdagmorgen servicebureau Stel je voor: Je bent afkomstig uit een ontwikkelings land, een land met een andere cultuur en levenswijze dan in Nederland. Je wilt je levenservaring en ken nis delen met kinde ren op de basisschool. Maar wil je eerst weten hoe je een gastles moet geven? Geef je dan op voor onder staande training! COS (Centrum voor Internationale Samenwerking) Zeeland organiseert twee keer per jaar een training voor vrijwilligers die gastlessen (willen) geven op Zeeuwse basisscholen. Deze training bestaat uit twee bijeenkomsten van 4 uur en het geven van een gastles op een basisschool. Het doel van de gastlessen is, dat kinderen op de basisschool in aanraking komen met andere culturen. Heb je belangstelling? Voor nadere informatie kun je contact opnemen met Danique van Leenen, Tel 0113-250051 of mail naar: d.vanleenen@coszeeland.nl of bel of mail naar ser vicebureau Voor Elkaar Tel. 0166-668070 e-mail ser- vicebureau@tholen.nl Omdat de jongerenraad alle jongeren van Tholen de gelegenheid wil geven om de openbare jongerenraads- vergaderingen te bezoeken, hebben zij besloten om regelmatig in de verschillende kernen te vergaderen. Op deze manier hoopt de jongerenraad enerzijds de jonge ren van de verschillende kernen te stimuleren gebruik te maken van de inspraakmogelijkheid en anderzijds jongeren in de kernen op de hoogte te houden waar de jongerenraad zich mee bezig houdt. Voor de jongeren raad is het van groot belang om te weten welke zaken jongeren raken zodat zij het college van B&W goed kun nen adviseren wat betreft het jeugdbeleid van de gemeente Tholen. De eerstvolgende openbare vergadering van de jonge renraad zal plaatsvinden op maandag 1 oktober 2007 in dorpshuis de Stove te Stavenisse, aanvang 19.30 uur. Tijdens deze vergadering zullen de volgende agenda punten worden besproken: Agenda 1. Opening door voorzitter 2. Mededelingen 3. Notulen 6 sept 2007 4. Ingekomen post 5. Inspraakmogelijkheid voor jongeren 6. Nieuwsbrief jongerenraden door Ilona Vette provincie zeeland 7. Inventarisatie Natuur en Milieu Educatie 8. Jongerenpagina 9. Financieel overzicht 10. Werkgroep website 11. Werkgroep anti pestproject 12. Trainingsweekend Jeugdadviseurs 13. Rondvraag 14. Afsluiting vervolg wet milieubeheer b) belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan wor den verweten geen zienswijzen te hebben ingebracht tegen het ontwerp van het besluit. Het besluit wordt na afloop van de beroepstermijn van kracht, tenzij gedurende de beroepstermijn beroep is inge steld en bij de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State een verzoek om voorlopige voorziening is gedaan. In dat geval wordt een besluit niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. In gevallen waarin een vergunning betrekking heeft op het oprichten of veranderen van een inrichting, dat tevens is aan te merken als bouwen in de zin van de Woningwet, wordt een besluit niet eerder van kracht dan nadat de betrokken bouwvergunning is verleend. Het beroepschrift moet voor 9 november 2007 worden gericht en gezonden aan de Raad van State, Afdeling Bestuursrechtspraak, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Zij die beroep instellen kunnen een verzoek doen tot het treffen van een voorlopige voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de bovengenoemde afdeling. Het verzoek tot voorlopige voorziening moet worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak van de Raad van State, Kneuterdijk 22, 2514 EN 's-Gravenhage. Sint-Maartensdijk, 27 september 2007 Frans Verhees op het balkon van zijn woning aan de Schoolstraat in Oud-Vossemeer. Koopkrachtbinding via krachten bundeling. Dat moet het centrale thema worden bij de uitwerking van het detailhandelsonderzoek, dat de Hogeschool Zeeland uit voerde in opdracht van het Soci aal-Economisch Platform Tholen (SEPT). Zo'n 40 ondernemers en politici bespraken maandagavond in Havenzicht te Sint-Annaland de uitkomsten en aanbevelingen op een speciale ledenvergadering van de Thoolse Ondernemers Federatie (TOF). Voorzitter Wim Brevet hield een pleidooi om de eerdere plannen voor gezamenlijke acties nu echt door te zetten. „Ik heb vanavond hier en daar enthousiasme beproefd en dat moe ten we zien vast te houden." Onder zoeksleider Pieter Nieuwenhuize van de HZ stelde dat er veel te winnen valt gezien het koopkrachtverlies. Bij de levensmiddelen valt dat reuze mee, want in Tholen doet maar liefst 95% van de inwoners de boodschap pen bij de plaatselijke Cl000 (43%) of Albert Heijn (34%) of bij beide supermarkten (18%). Daarentegen koopt in Sint-Maartensdijk slechts 49% van de inwoners bij de plaatse lijke Spar. De Cl000 Sint-Annaland trekt 25% van de inwoners van Sint- Maartensdijk. Het onderzoek werd dit voorjaar uitgevoerd, dus nog ver voor de opening van de Duitse dis countzaak Lidl op 29 augustus. Sint- Annaland weet dankzij de plaatselij ke C1000 87% van de koopkracht bij de levensmiddelen te behouden. Van de kleinere dorpen scoort Stave nisse evenhoog als Tholen met 95%. De Meermarkt werd niet voor niets bekroond als de beste van Neder land. Oud-Vossemeer komt bijna even hoog uit als Sint-Annaland met 86%. In Sint-Philipsland koopt 58% van de inwoners de dagelijkse bood schappen bij de plaatselijke super markt, maar in Poortvliet is dat slechts 35%. Daar wijkt 46,4% van de inwoners uit naar de Cl000 Tho len, die aan de Postweg nu goed be reikbaar is. Bij de kleding is het koopkrachtver lies echter fors. Slechts in drie plaat sen kan men daarvoor terecht en Sint-Annaland scoort het hoogst met 44%, wat niet verwonderlijk is ge zien de aanwezigheid van 3 kleding zaken ter plaatse. Tholen volgt met 27% en Oud-Vossemeer met 12%. In de overige dorpen is er sprake van 100% koopkrachtafvloeiing, hoewel hiervan ook de Thoolse kledingza ken profiteren. Zo koopt 31,5% van de Stavenissenaren de kleding op het eiland in bijvoorbeeld Sint-Anna land. Maar 68.4% gaat ervoor de bmg over naar de Brabantse steden. Een derde categorie artikelen waar voor tijdens het detailhandelsonder zoek de koopkrachtbinding gemeten is, betreft de duurzame consumptie goederen als meubilair, e.d. Hierbij scoort Sint-Annaland gezien de va riatie aan winkels evenals bij de kle ding het hoogst met 52%, gevolgd door Poortvliet met 50%. In dat laat ste dorp is dat te danken aan de aan wezigheid van Bouman-Potter, die ook op de rest van het eiland grote aantrekkingskracht uitoefent. Sint- Maartensdijk (32%) en Stavenisse (31%) volgen op afstand, maar in Tholen koopt slechts 28% van de in woners duurzame consumptiegoede ren in de eigen woonplaats. Scherpe- nisse (met 2 fietsenzaken) weet nog 23% van de koopkracht vast te hou den. In Oud-Vossemeer (eveneens met 2 fietsenzaken) is dat 11% en Sint-Philipsland sluit de rij met 9%. De 400 consumenten die aan het on derzoek hebben meegedaan, gaven aan de laatste twee jaar minder te zijn gaan kopen in Sint-Maartensdijk (48%), Sint-Philipsland en Oud-Vos semeer (allebei 43%) en Stavenisse (40%). Daarentegen scoorde Stave nisse met 30% het hoogst omdat de inwoners daar de laatste twee jaar juist meer zijn gaan besteden. Sint- Annaland volgt met 29%, Tholen zit op 19%, Sint-Maartensdijk en Sint- Philipsland op 14%. „Er zit perspectief in, als je de bood schap maar goed kunt overbrengen", zei onderzoeksleider Nieuwenhuize. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de prijzen, die consumenten soms als hoog ervaren. „Hoe komen we van dat imago af dat we te duur zijn, want er zijn toch hier ook veel lande lijke ketens (van supermarkten en andere zaken) met overal dezelfde prijzen", zei de vertrekkende voor zitter van de ondernemersvereniging Tholen, Arjan Molenaar. Volgens Nieuwenhuize moet via een marketing- en communicatieplan aan de inwoners van Tholen duidelijk ge maakt worden, wat er allemaal aan winkelvoorzieningen is. De consu menten gaven namelijk tijdens het onderzoek voor 95% aan, de winkels belangrijk te vinden voor de leefbaar heid. Ze waarderen ook veelal de ser vice en sfeer bij de plaatselijke win keliers. Een stuurgroep moet in 2008 een strategische visie ontwikkelen om meer koopkracht voor de gemeente Tholen te behouden en de Thoolse detailhandel voor de toekomst meer levenskansen te bieden. „Dat is geen vrijblijvende zaak", zei het hoofd be drijven van de Rabobank Tholen, Ro land Welles. „We moeten het alle maal samen doen." Vertegenwoordigers van de raadsfrac ties van PvdA. SGP en CU woonden de bijeenkomst bij, evenals wethou der K.A. Heijboer, die zijn college F.J. Goossen van economische zaken in verband met een knieblessure ver ving. Frans Verhees geniet van het uit zicht. Vanuit de woonkamer kijkt hij uit over het voetbalveld van v.v. Vosmeer. Het enige wat hij niet kan zien, is het doel. De 77- jarige Verhees is de eerste bewo ner van het nieuwe woonzorgcen trum in Oud-Vossemeer. Vorige week zaterdag trok hij in zijn ap partement op de verdieping, op de hoek van de Schoolstraat en de Bou Kooijmanstraat. Hij bezet een van de 17 huurappar- tementen van Castria Wonen. Ze zijn bijna allemaal verhuurd. Van de zeventien zijn er zestien ver huurd aan inwoners uit het dorp zelf. „Ze roepen allemaal dat ik een mooi plekje heb," zegt Ver hees. Hij vindt het zelf ook. Hij roemt het uitzicht. En dat hij het doel op het voetbalveld nog niet ziet, ach, wie weet gaat de oude brandweerkazerne (waar nu de peuterspeelzaal De Pluus nog in huist) wel een keer tegen de vlakte. Overdag heeft hij veel aanloop, 's avonds is het wat stil. Hij kon nog geen televisie kijken, en ook zijn telefoon (vaste aansluiting) was nog niet in orde. „Zaterdagavond was er geen mens meer in het hele. complex," vertelt Verhees over het eerste weekend. Het was erg stil. Hij wilde wel het nieuws en de spon op de televisie volgen. „Maar dat was er niet bij." Ook zijn dag blad wordt nog niet bezorgd, ter wijl hij zijn nieuwe adres op tijd had doorgegeven. ,,lk was echt ver stoken van alle nieuws. Voor een paar dagen is dat ook wel eens lek ker, dan kom je weer eens aan an der dingen toe. Maar het moet niet blijven duren." Alle andere nieuwe bewoners kent hij. Verhees had zijn zinnen aanvanke lijk niet gezet op de nieuwe wonin gen aan de Schoolstraat. Hij had zich vier jaar geleden al ingeschre ven voor de seniorenwoningen aan de Willem van Beierenstraat en de Dorpsweg, maar die huizen zijn be woond. „Daar had ik graag willen wonen, maar daar kon ik niet te recht. Toen kwam dit. Ik ben bijna 78 jaar, dus dan wordt het wel eens tijd, dacht ik." Verhees woonde in de Kalisbuurt, in een flink huis met een grote schuur, een voor- en achtertuin. „Dat heb ik altijd zelf onderhouden, maar van de winter ben ik aan staar geope reerd, daar ben ik over na gaan den ken en heb me hier voor opgegeven. Mijn kinderen staan er allemaal achter. Zodoende ben ik hier terecht gekomen." Verhees koos voor een huurwo ning. Hij had ook een appartement kunnen kopen, maar voelde er niets voor. „Op mijn leeftijd ga ik niet kopen." Dat moeten ook de andere nieuwe bewoners hebben gedacht, want alle huurhuizen zijn bezet terwijl er voor de vijf koop woningen veel minder animo is. Sinds de open dag op 1 september zijn er echter een aantal serieuze kandidaten. De huurwoningen kos ten 466 euro per maand (kale huur). Er zijn ook nog vier star- terswoningen aan de Bou Kooij manstraat. Twee kleinere apparte- Sander Buth heeft van jongsaf in su permarkten gewerkt. Eerst bij Albert Heijn, daarna bij Golff in Ooltgens- plaat waar hij assistent-bedrijfsleider was, en tenslotte bij Cl000. Tussen door was Buth enkele jaren hove nier, maar de levensmiddelenbran che bleef trekken. En dan met name het zelfstandig ondernemerschap. „De basis daarvoor is in Ooltgens- plaat gelegd, waar ik na een onder- nemerswissel heel veel dingen moest regelen." Toen hij er iemand van Prisma Food ontmoette, maakte Buth kenbaar dat hij het onderne merschap ambieerde. Zijn naam be landde in een bestand en dit voorjaar kreeg hij een telefoontje dat er in Oud-Vossemeer een winkel beschik baar kwam. „We zijn er eens gaan kijken en hebben bij Prisma ver schillende gesprekken gevoerd", zegt Sander Buth die de Golff-for- mule erg aanspreekt. Hij besloot de stap te wagen, samen met zijn vrouw Marieke die uit het onderwijs komt. „Ik vind het een uitdaging", zegt ze. „Maar net als op school be tekent het veel met mensen omgaan en dat trekt me." Buth verkiest het platteland boven de stad vanwege het persoonlijk contact met de klan ten. „In een dorp kijken de mensen niet vreemd op als je goedemorgen tegen ze zegt. En je moet een praatje kunnen maken met de klanten. Je bent toch een soort gastheer, vind ik." Buth neemt het personeel van de Plusmarkt over. Het pand op de hoek van de Moleastraat en de Comelis Frankenstraat blijft eigendom van Roggeband die het verhuurt aan Prisma Food. Komende maandag en menten boven die 340 euro kosten, en twee grotere beneden die 470 euro per maand kosten. Verhees kreeg in februari bericht dat hij in aanmerking kwam voor een woning. Toen was de bouw nog vol op aan de gang en beschikte hij al leen nog maar over een plattegrond. Het is voor de eerste keer van zijn leven dat Verhees zelf verhuist, zegt hij. Hij woonde met een paar jaar onderbreking (diensttijd en evacu atie) 74 jaar in zijn geboortehuis in de Kalisbuurt. De woning is ruim, de woonkamer heeft een open keuken met het raam op de galerij. De slaapkamer grenst aan de woonkamer en is met een schuifdeur af te sluiten. Via de woonkamer en de slaapkamer kan de bewoner naar een balkon dat nog niet helemaal is afgewerkt. Ook de badkamer met douche, wastafel en wc is ruim opgezet. Opvallend is dat tegenover de badkamer met wc nog een toilet is. „Twee we's. Dat is wel luxe. In mijn oude huis had ik er dinsdag worden gebruikt om op au tomatiseringsgebied alles aan te pas sen. de artikelen van het huismerk in de winkel te brengen en alles te stickeren. „Qua prijzen liggen Golft' en Plus erg dicht bij elkaar", zegt Sander Buth. Woensdagmorgen om acht uur kun nen de klanten weer terecht voor hun boodschappen. Maar ze zullen de eerste drie weken een rommelige winkel aantreffen. „Er wordt een en ander verbouwd. De hele winkel gaat op zijn kop, niets blijft op de zelfde plek staan." Zo zal straks de groenteafdeling bij de ingang zitten, licht Sander Buth vast een tipje van de sluier op. Eind oktober gaat de winkel opnieuw enkele dagen dicht. „Hij wordt dan helemaal leegge maakt, schoongemaakt en opnieuw ingericht." Zaterdagmiddag 20 okto ber, en de maandag, dinsdag en woensdag ema zijn ervoor gereser- maar één en die was beneden." Naast de wc is een berging met de cv-ketel. Er is plaats voor een was machine en een diepvrieskast. „Het is een rommelkotje. Ik wil hier nog wel een paar boorden aan de muur maken." Naast de gang bij de ingang van de woning heeft Verhees nog een klein slaapkamertje. Er staan dozen die nog niet zijn uitgepakt. Bij de ver huizing heeft hij veel opgeruimd. „Dan zie je pas hoeveel spullen je hebt die je niet echt nodig hebt." Op 4 september kreeg Verhees de sleutel. Zijn kinderen en kleinkinde ren maakten een strak schema voor het inrichten van de woning en de verhuizing. „We zijn dezelfde dag al met drie man begonnen met voor strijken van de wanden. De andere dag weer een ploeg van drie die ging behangen. En zo verder. Er is steeds in ploegen gewerkt. De da tum van verhuizing was op zaterdag 15 september gesteld. Ik heb er wel aan getwijfeld, maar ze hebben het heel goed gepland. Ze zeiden ook dat het verhuizen niet te lang moest duren. Zaterdag op zondag was de veerd. Donderdagmorgen 25 okto ber om half negen wordt het lint doorgeknipt en daarmee is de veer tiende Zeeuwse Golff supermarkt een feit. De slijterij, het servicepunt post en het aanbod van drogisterijar tikelen worden gehandhaafd. De winkel is dagelijks geopend van acht tot zes uur, op zaterdag tot vijf uur. Donderdag en vrijdag is er koop avond tot acht uur. Buth vertelt dat Golff bekend staat om zijn versproducten. Er zullen dan ook meer koelingen in de winkel ko men te staan. Verse groente, vers fruit, verse sappen en kant-en-klare maaltijden zullen volop in het assor timent aanwezig zijn. Golff heeft bovendien een eigen visconcept. „Het wordt een afdeling in de win kel waar alles bij elkaar komt te staan: de koeling met verse vis, alle blikvis én de diepvriesproducten." Na de officiële opening is er gedu- eerste nacht hier." Via de ramen aan de achterzijde kijkt Verhees uit op de galerij en de hal van het complex. De bewoner beschikt ook over een garage voor zijn auto. Het terrein is met een hek afgeschermd, zodat alleen de huur ders er toegang hebben. Koken en het huis schoonhouden doet Verhees nog zelf. Hij is vitaal. „Bijna tien jaar geleden is mijn vrouw overleden. We waren bijna 45 jaar getrouwd. Ik heb toen recht gezegd dat ik alles zelf zou gaan doen. Dan heb je ook meteen aflei ding. Anders ga je maar zitten knie zen." Voor alle huurwoningen is het adres aan de Bou Kooijmanstraat. Daar zit immers de ingang. „Toch is het vreemd. Er zijn mensen met num mer 42, die wonen midden in de Schoolstraat en hebben toch het adres aan de Bou Kooijmanstraat." Verhees geniet van zijn oude dag. Hij heeft lang gewerkt. Vanaf zijn veertiende, toen hij van school rende zes weken een speciale cam pagne met tal van aanbiedingen in de winkel. Sander en Marieke Buth hopen het vertrouwen van de klanten niet te beschamen. Voorlopig blijven ze in Oude Tonge wonen, maar een verhuizing naar Tholen in de toe komst sluiten ze niet uit. „Mijn ou ders hebben inmiddels een huis in Poortvliet gekocht. Mijn vader en een zus komen bij ons in de winkel werken", zegt de nieuwe Vosse- meerse ondernemer Sander Buth. Uit het dit voorjaar gehouden detail handelsonderzoek blijkt dat de su permarkt in Oud-Vossemeer een be langrijke positie inneemt: 86,1% van de inwoners doet er zijn dagelijkse boodschappen. 8.3% gaat naar de Jumbo Steenbergen, terwijl zowel AH als de C1000 in Tholen allebei kwam, ging hij bij zijn vader aan de slag in de aardappelhandel. Dat deed hij tot zijn 33ste. Toen stapte hij over naar de wegenbouw en werkte vier jaar voor de firma Oost hoek in Uden. Daarna werkte hij 8,5 jaar bij Bruynzeel Keukens, maar het binnenwerk beviel hem niet. Verhees stapte over naar Hommel en legde acht jaar kabels en leidin gen. De laatste tien jaar van zijn ar beidzaam leven werkte hij voor de Rabobank Sint-Annaland/Poort- vliet. Hij bezorgde dagafschriften bij de klanten aan huis. Soms fol ders of geldcassettes. In beide dor pen, te voet of op de fiets. Samen met Bert Keur uit Sint-Annaland. Verhees is blij met de nieuwbouw in het centrum. Hij vindt het een goede ontwikkeling. Al had het dorpshuis de Vossenkuil wat hem betreft wel wat kleiner gekund. „Voor ons dorp vind ik het wel een flink gebouw, maar ja het lijkt misschien groter omdat het nieuw is." Op 12 en 13 oktober tijdens de ope ning van de Vossenkuil is er gele genheid om de starterswoningen te bezichtigen. 2.7% van de Vossemeerders trekken. Slechts 34,8% is het eens met de stelling ,De keuze aan winkels voor levensmiddelen is goed.' Als grootst knelpunt noemt men voornamelijk het winkelaanbod (28,6%). Daar naast zijn de prijs (20%) en het as sortiment (11,4%) veel genoemde knelpunten. Van de Vossemeerders geeft 31,4% aan geen knelpunten te ondervinden. Kleding wordt voor 12,8% in het ei gen dorp gekocht: 7,6% van de in woners gaat naar Sint-Annaland of Tholen. De Brabantse steden zijn voor de kleding echter bij 82% favo riet. Daarnaast wordt Rotterdam (23% gaf het antwoord .ergens an ders.') ook genoemd. Wat duurzame consumptiegoederen betreft, koopt 11.1% in Vossemeer (fietsen bijvoorbeeld) en 27,7% el ders op Tholen (o.a. meubels). Naar Brabant gaat 61.1%. Voor Sander en Marieke Buth is het zelfstandig ondernemerschap in de Oud-Vossemeerse supermarkt een nieuwe uitdaging.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 13