ontheemde hervormden kerk gaf Verwondering dat de Heere Gevoelens van dankbaarheid, maar ook verdriet bij opening Bethelkerk Broers Bruynzeel hebben na Prinsjesdag direct de wind mee Liturgie Chinees schilderen Eigen onderkomen Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland Donderdag 20 september 2007 EEMDKAtni öUl)E, DE THOOLSE COURANT 9 Heerlijke plaats Geen plaats Blijde dag Vier genomineerden kwaliteitsprijs OOT Vier ton Pentekening Schitterend Even aftasten Parkeerterrein voor gezamenlijk gebruik Met het openen van een door een onbekend gebleven gemeentelid geschonken statenbijbel op de preekstoel, verrichtte ds. P.C. Hoek vrijdagavond de traditione le opening bij de ingebruikne ming van een kerkgebouw. ,Uw getuigenissen zijn wonderbaar.' De predikant sprak over de droom van Jacob bij Bethel naar aanleiding van Genesis 28. M.C. den Engelsman had de eer om als eerste ouderling van dienst de hand te drukken van de dominee voordat hij de preekstoel opging. ..We zeggen het nogal eens: met de Heere kun je overal wezen. Dan gaat het altijd goed, hoe het ook kan tegenzitten. Jacob heeft het goed onder de open hemel met zijn hoofd op een stenen kussen. Welke diepte- kruis- of nulpunten ook, het zijn hoogtepunten als de Heere er is. La ten we ons hoeden voor al te grote woorden vanavond, want ons past alle voorzichtigheid, ootmoed en boetvaardigheid. Het was de Heere die ons droeg. Het is allemaal on verdiende goedheid, want wat is de Heere goed voor mensen die alles verbeurd hebben. Wc moeten niet al te veel aan zelfbeklag doen, maar vanwege de fusie van 1 mei 2004 werden we kerkelijk ontheemden. Wat in strijd is met de belijdenis, wat in tegenspraak is met de Bijbel kunnen wij immers niet volgen. Dit zeg ik niet om dapper te zijn of met geestelijke stoerheid, maar in diepe verwondering. De Heere droeg zorg voor ons onderdak. Hij was het die ervoor zorgde dat dit huis hier mocht verrijzen, nadat we de afge lopen jaren ook wekelijks de bedie ning van het Woord in het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente mochten houden. Maar beter dan dit kerkelijk leven is Uwe goedertierenheid. Jacob had buiten, onder de open he mel, een slaapplaats. Hij lag op een hard kussen en wordt verkwikt met een hemelse tijding. Er is troostvol tot hem gesproken." In Genesis 28:17 staat ,En hij vrees de en zeide: hoe vreselijk is deze plaats! Dit is niet dan een huis Gods en dit is de poort des hemels!" „Vreselijk staat hier niet in de bete kenis van verschrikkelijk, maar van ,te vrezen.' „Hij is te vrezen. Op de ze plaats past heilige eerbied. De Heere is er en dat maakt het voor Ja cob tot een heerlijke plaats. Als on heilige ontmoet je de heilige of kreeg je de Heere nog nooit nodig voor verlossing van je schuld? Zoek de open deur naar de hemel, want dit is het huis Gods waar de Heere is en waar Hij spreekt. Dat de naam Bethel niet alleen buiten op de muur blijft staan, maar ook binnen werke lijkheid wordt. We hebben een prachtig kerkgebouw, maar de Hee re is het erom te doen. dat je Hem vreest. Dat je merkt op de stem van Zijn Woord. Wat een wonder. En dan te bedenken dat we uit de Bijbel weten, dat er van dit prachtige kerk gebouw niets overblijft. De hemel ging open voor Jacob. Niet een beetje, maar helemaal open. Is deze naam Bethelkerk dan niet te hoog gegrepen? Hadden we niet wat voorzichtiger moeten zijn met de naam? Nee, want waar de poort van de hemel is, daar is de Heere zelf. Luther zei dat Jacob in het open veld een preekstoel heeft neergezet. De ingang van de hemel is vlakbij en zijn we ons dat wel be wust? We komen voor een gesloten deur als we Hem voorbijlopen om dat we niet wilden buigen. Laat u dus met God verzoenen en kom we kelijks in de kerk waar u thuishoort. Christus moet van deze preekstoel verkondigd worden. Hij laat in de Bethelkerk Zijn Woord verkondigen om de hemeldeur te ontsluiten. Dat geeft eeuwige vrede in het Huis van God met de vele woningen", zo be sloot ds. Hoek zijn eerste preek in het nieuwe kerkgebouw. De eerste preek in de Bethelkerk van de Hersteld Hervormde Ge meente Sint-Annaland ging over Genesis 28:17 waarin Jacobs droom wordt beschreven. Toen Jacob wakker werd, riep hij ang stig: Vreselijk. Dit moet de poort van de hemel zijn. De samenzang, begeleid door organist Lené de Graaf uit Sint-Maartensdijk, was uit de Psalmen 122:1 en 3; 93:1 en 4; 119:65 en 84; 48:6; 84: 1 en 5; 118:10 en 85:3. De geloofsbe lijdenis was uit de Twaalf arti kelen. Ouderling A. v.d. Breevaart uit Ouddorp bracht namens de synode van de Hersteld Hervormde Kerk en ook namens de classis zijn felicita ties over. „Het is een mooi, eenvou dig, waardig en doelmatig gebouw geworden. Er mankeert niets aan. Als je er langs komt, hoef je niet te vragen waarvoor het gebouw dient. Het is een kerk en daarmee getuigt het tot de samenleving: hier is een huis des gebeds en vindt de ontmoe ting plaats tussen de Heere en Zijn volk. Hier wordt het Woord van God verkondigd." Van de Breevaart zei bij zijn felici tatie helaas ook te moeten herinne ren aan 1 mei 2004 toen de Prote stantse Kerk in Nederland ontstond door de fusie van hervormden, gere formeerden en lutheranen. „Bij de fusie van de drie kerken was geen plaats voor de hervormden die wensten te blijven staan op het fun dament van de exclusief gerefor meerde belijdenis van de kerk. Om juridische redenen heeft de kerk die achterbleef, voor de naam hervormd .hersteld' moeten plaatsen. Hoewel wc treuren over de breuk die gesla gen is, zijn we er ook verwonderd over dat ons kerkvolk de moed en de kracht heeft mogen ontvangen om opnieuw plaatsen des gebeds, zoals nu hier ook in Sint-Annaland, op te richten. De Heere zij daarvoor de lof en de dank toegebracht", al dus de vertegenwoordiger van de synode en classis, die verwees naar I Petrus 2: 4 en 5. Ouderling G.D. Roeland sprak na mens de Gereformeerde Gemeente zijn gelukwensen uit voor dit .scho ne gebouw.' Zijn kerkgenootschap had de Hersteld Hervormde Ge meente drie jaar gastvrijheid ver leend. „We zaten er niet op te wach ten, maar het medegebruik is goed verlopen. Met u zijn we verblijd met de opening van dit fraaie en functio nele gebouw. Het is een blijde dag en ik hoop dat het Woord tot in lengte van jaren hier gebracht mag worden. Van harte wens ik u toe. dat dit gebouw daadwerkelijk een Huis van God mag zijn. Het is niet van zelfsprekend dat de Geest hier is. Dat het daarom Gods gebouw mag worden. Ontwaak noordenwind en kom zuidenwind", zo besloot ou derling Roeland namens de Ger. Gem. Na afloop maakten de gasten ge bruik van de gelegenheid om de verschillende ruimten van de Bet helkerk te bezichtigen en na te pra ten onder het genot van een kop koffie. r--^~ De Bethelkerk aan de F.M. Boogaardweg, aan de rand van Sint- Annaland. Rechts is het pand van jahetopziener Han van Vossen. Van Beek, Budelpack, Geluk en Rithotkest zijn de genomineerden voor de kwaliteitsprijs van het On dernemers Overleg Tholen (OOT). Deze zogenaamde Siringusprijs, genoemd naar een vroegere Thoolse zout leverancier, wordt om de twee jaar uitgereikt aan een onderneming die zich verdienste lijk heeft gemaakt op een bepaald gebied. Dit keer was het thema .ondernemen en opleiden.' Bedrij ven konden zich hiervoor zelf aan melden, waarna een jury bestaan de uit Mariëlle Buys (van het deurwaarderskantoor), Fred Hom mel (tot voor kort ABN Amro- bank) en Dré van Aert (Remmers- waal accountants) een selectie maakte. De winnaar wordt maandag 5 no vember bekend gemaakt tijdens de grote ondernemersavond in Meul- vliet, waar David Luteijn (oud- Eerste Kamerlid voor de VVD, oud-bestuurder van de Rabobank en voormalig directeur van nuts bedrijf Delta) de belangrijkste spreker is. Constructiebedrijf Van Beek uit Sint-Annaland, verpak kingsbedrijf Budelpack uit Poort vliet, schildersbedrijf Geluk uit Sint-Philipsland en tekstbedrijf Rithotekst uit Oud-Vossemeer blijven dus nog tot 5 november in spanning zitten. De Chinese Ruomei Tan uit Al me re houdt van oktober tot en met de cember weer de cursus Chinees schilderen. De cursus bestaat uit vijf lessen en wordt gehouden in het atelier van Jos Boogaard aan de Anna van Bourgondiëstraat in Sint-Annaland. De lessen vinden op zaterdagmiddag tussen twee en vier uur plaats. Voor meer infor matie over de cursus kan gebeld worden naar Jos Boogaard, tel. 652179. Daarnaast kan men een inschrijfformulier bij het atelier ophalen. ,De Heer regeert en houdt door Zijn hand, dat schoon gebouw on wankelbaar in stand.' Dat eerste vers van Psalm 93 klonk vrijdag avond in de Bethelkerk bij de in gebruikneming van het eigen ge bouw van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland. „Met ontroering, blijdschap, verwonde ring en dankbaarheid jegens de Heere", droeg de voorzitter van de bouwcommissie, E.W. van Vos sen, de sleutel over aan zijn mede kerkvoogd J.P. van Dijke, voorzit ter van de kerkvoogdij. Die uitte zelf .gevoelens van dankbaarheid, gemengd met verdriet.' „Ik ga er verder niet op in, want dat zou emotioneel niet gaan", zo verwees Van Dijke naar de landelijke kerkscheuring van 1 mei 2004 die Sint-Annaland hard trof. Dijke een geschenk aan namens de gemeente Tholen: een pentekening van mevr. A. Boxhoorn-Urbanus van kerken, molens en andere mo numenten van Tholen. Ook de voorzitter van de activitei tencommissie, Mark Leune (tevens 1 van de 2 kosters) overhandigde een cadeau aan kerkvoogd Van Dijke. Hij had een miniatuur klok meegebracht met daarin de in scriptie Bethelkerk 14 september 2007. Leune zei met zijn activitei tencomité graag een steentje te hebben bijgedragen aan de kerk bouw. Geld was er immers volop nodig voor dit 1,2 miljoen euro vergende project. „We hadden nul euro op de bank, dus op de gemeente avond in februari 2005 hebben we eerst gepeild of er voldoende draagvlak was voor nieuwbouw", zei voorzitter Iza van Vossen van de bouwcommissie. Na de kerk scheuring van 1 mei 2004 maakte de HHG nog tot en met augustus mede gebruik van het gebouw van Afgevaardigden van o.a. de zuster- gemeenten Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Tholen woonden de bijzondere dienst bij, naast verte genwoordigers van de drie plaatse lijke kerken. De Hervormde Ge meente, waarvan de HHG na de kerkfusie per 1 mei 2004 een af splitsing is, was vertegenwoordigd door ds. E. Versluis en ouderling- kerkrentmeester P.M. van 't Hof. Ook omwonende G. v.d. Heuvel met zijn vrouw, die destijds bij de gemeente bezwaar had gemaakt te gen wijziging van het bestem mingsplan in het agrarisch gebied voor de kerkbouw, behoorden tot de gasten. „We hebben tot twee keer toe nee moeten zeggen, maar de derde bouwplaats was een niet mis te verstane locatie", zei wethouder K.A. Heijboer namens het ge meentebestuur van Tholen. „Dit perceel aan de F.M. Boogaardweg is belangrijk in het kader van de uitbreiding van Sint-Annaland. De grond tussen de algemene begraaf plaats en het pas aangelegde par keerterrein bij de, kerk dient voor toekomstige uitbreiding van de be graafplaats. Dat hebben we nu heel tijdig geregeld. En aan de andere kant van de kerk is grond beschik baar voor verdere ontsluiting van de nieuwbouwwijk Vroonstede. Deze samenwerking kwam dus heel goed uit. Bij begrafenissen kan het parkeerterrein van de kerk worden gebruikt. Daarvoor is deze week bij de notaris een akte gepas seerd en er wordt een geldbedrag voor overgemaakt." De kerkbouw was overigens aan de wethouder voorbijgegaan en dat was voor hem een goed teken. „Als ik er niet aan te pas hoef te komen, gaat het goed. Het is dan ook voortreffelijk verlopen. De kerk moest soms lang wachten op vergunningen, maar voor de proce dures is nu eenmaal tijd nodig." De wethouder versprak zich nog in zijn felicitatie tot de .Hervormde Gemeente.' „Dat de Heere in deze nieuwe kerk nog vele levende ste nen mag verwekken. Jacob vrees de, zoals blijkt uit Genesis 28, maar het was een recht kinderlijke vreze van Bethel tot Pniël." De wethouder bood kerkvoogd Van Hans Leune (koster, maar ook voorzitter van de activiteitencommissie) bood kerkvoogd Jan van Dijke een klok met inscriptie aan ter gelegenheid van de ingebruikneming van de kerk van de Hersteld Hervormde Gemeente Sint-Annaland. Rondom hen de leden van de bouwcommissie: Bram Fase (vlnr), Martin v.d. Klooster, Theo den Engelsman, voorzitter Iza van Vossen, Leo Moerland en penningmeester Dies Goedegebuure. de Hervormde Gemeente. Daarna kreeg men onderdak bij de Gere formeerde Gemeente in de West straat, die daarvoor zelf de och tenddienst een half uur vervroegde en soms ook de avonddienst nog aanpaste. Van Vossen bracht ker kenraad en leden van de Ger. Gem. zijn dank over dat de HHG er ruim drie jaar onderdak kreeg. „We be seften de noodzaak van een eigen gebouw en onze leden zorgden voor een acceptabele financiële basis. Een inzamelingsactie onder onze leden bracht ruim 3 ton aan giften en leningen binnen, later kwam er nog 1 ton bij." Daarmee was eenderde van het geraamde bedrag in de portemonnee en de overige 8 ton werd geleend bij de Rabobank. De kerkvoogdij kocht grond van A. v.d. Reest en bij die transactie was ook de gemeente Tholen betrokken die tegelijk een verdere ontsluiting van de nieuw bouwwijk Vroonstede wilde rege len. Een programma van eisen werd opgesteld en uit vier archi tecten werd Van Beijnum gekozen. „De gemeente reageerde enthou siast op het ontwerp, maar helaas bleek het financieel niet haalbaar. Er moest aan gesleuteld worden om op 1,1 miljoen euro uit te ko men, maar daarvoor was dan wel veel zelfwerkzaamheid nodig." Architect Van Beijnum zei in zijn felicitatie, dat de eerste plannen inderdaad te ambitieus waren. „Later is dat aangepast aan de mi nimale eisen, zodat het binnen het budget bleef. Maar het is een mooie kerk geworden, een gebouw dat zich ook als kerk laat herken nen." Bij de aanbesteding op 11 juli 2006 kwam Bogert uit Oosterland als hoofdaannemer uit de bus en Visser uit Poortvliet voor het in- stallatiewerk. In oktober begon het grondwerk, maar er liep nog een bezwarenprocedure. „Wij zijn dankbaar dat die niet tot het uiter ste is gevoerd", zei Van Vossen. „Met twee weken vertraging kon den we met heien beginnen en nog voor de kerst ging de eerste paal de grond in. Tijdens een open dag op 14 april van dit jaar heeft ds. Hoek een gedenksteen geplaatst. Door veel vrijwilligers werd het par keerterrein aangelegd en de afge lopen vier maanden werd binnen veel werk verzet. Er is sprake van een schitterend resultaat met o.a. op de twee verdiepingen ruimte voor de verenigingen. Naast het werk in en om de kerk zelf, was er ook veel huisvlijt, zoals voor de actiedag die netto 17.000 euro heeft opgebracht. Hartelijk dank voor alle bijdragen. De Heere heeft uw harten willen nijgen en Hem komt de lof toe. Dank ook aan de bedrijven die bij de bouw en op de open dag hun bijdragen hebben ge leverd. Architect Van Beijnum en hoofdaannemer Bogert, u mag trots zijn op het resultaat. Proble men zijn er overal, maar bij u was de souplesse aanwezig om die op te lossen. We zijn erkenlijk voor de samenwerking en u mag trots zijn aan de Bethelkerk te hebben mo gen werken. Gods zegen bij uw verdere werkzaamheden." Van Vossen droeg tenslotte de sleutel over aan voorzitter Van Dij ke van de kerkvoogdij. „Alle ze gen bij een goed beheer van deze kerk, zodat er geen belemmeringen zijn voor de erediensten." „Deze sleutel is heel wat kleiner dan van menig ander kerkge bouw", zei Van Dijke. Hij sprak van een .bijzonder moment.' „Er zijn echter gemengde gevoelens. Gevoelens van dankbaarheid zijn gemengd met verdriet. Ik ga daar verder niet op in, want dat zou emotioneel niet gaan", zei Van Dij ke, die de kerkscheuring in zijn ei gen gezin aan den lijve ondervond. Hij vond zijn collega Iza van Vos sen de juiste man om voorzitter van de bouwcommissie te worden. „Dat paste bij jou, gezien je be roep en nu was je opdrachtgever en uitvoerder tegelijk. Op deskun dige wijze gaf je leiding, al schrok ik soms van de overschrijdingen, want er rustte toch al een zware last op de gemeente. Het is maar 1,5%, dus dat valt alles mee, zei je dan. Je gaf precies aan hoeveel er nog te besteden was en het is alle maal goed gekomen, o.a. mede door de mooie opbrengst van de activiteitenmarkt. We hebben de hand van de Heere gezien en ik hoop dat het Woord van vrije ge nade hier mag klinken. Een ge meentelid schonk een prachtige statenbijbel en de jeugd sliep een nacht in kartonnen dozen om via een sponsoractie 3600 euro voor de luidklok bijeen te brengen." Van Dijke riep de jeugd op om de verenigingsruimten netjes te hou den. „Ik wilde eerst zeggen: doe net of het je eigen ruimte is, maar dat leek me toch niet zo'n goed idee." De voorzitter van de kerkvoogdij stond ook stil bij het elektronisch orgel dat de gemeentezang moet begeleiden. „Qua volume is het nog even aftasten, maar laat het niet overheersend zijn", zo gaf hij de organisten mee. Penningmeester Dies Goedege buure bedankte hij voor de samen werking bij deze kerkbouw en de diverse acties. „Je krijgt alleen wat andere cijfers onder ogen dan je gewend was." Tenslotte wenste Van Dijke het beheerdersechtpaar sterkte bij alle werkzaamheden in de Bethelkerk. „We wensen jullie Gods rijke zegen toe." Architect Van Beijnum dankte na mens de bouwers voor de opdracht en het open en constructief over leg. „We zien met genoegen terug op de prettig verlopen bouwverga- deringen. We hebben elkaar leren waarderen." De architect vond dat het een mooi en degelijk kerkge bouw was geworden op een mooie plaats en flexibel in het gebruik. Van Beijnum bedankte ook de ge meente Tholen voor de samenwer king. „Wij hebben veel genoegen aan deze mooie opdracht beleefd." De architect bood namens de bou wers een cadeau aan waarvan hij hoopte dat die nooit of heel weinig gebruikt zal worden, namelijk een brancard. Daarnaast had aannemer Boogert bij de entree nog twee keer de naam Bethelkerk aange bracht. Voor het eerst heeft de gemeente Tholen samen met een private partij een parkeerterrein aangelegd. Dat is gebeurd bij de Bethelkerk van de Her steld Hervormde Gemeente aan de F.M. Boogaardweg in Sint-Annaland. Vrijwilligers van de kerk legden hel terrein aan en de gemeente betaalde 19.500 euro, een kwart van de aanlegkosten. In de toekomst zal de ge meente Tholen ook een kwart van het groot onderhoud betalen en dat zal om de 10 tot 15 jaar kunnen voorkomen. Via een notariële akte heeft de gemeente het recht van erfdienstbaarheid formeel laten vastleggen. Het parkeerterrein van de Bethelkerk ligt vlakbij de algemene begraafplaats, waar bij begrafenissen nogal eens langs de kant van de weg werd gepar keerd. Dat is nu niet meer nodig. De voorzitter van de bouwcommissie, E.W. van Vossen, dankte wethouder K.A. Heijboer voor de samenwerking bij dit project. Wethouder K.A. Heijboer bood namens de gemeente Tholen aan voorzitter J.P. van Dijke van de kerkvoogdij een pentekening van Thoolse monumenten van mevr. Boxhoorn aan. Mi J* 1 Met op de achtergrond de film van Al Gore verrichtte ir. Aad de Rui ter van Eexin verwarmingssyste- men zaterdagmiddag de officiële opening van de nieuwe energie winkel van Dick en Rien Bruyn zeel aan de Ceciliaweg in Sint-An naland. Hij onthulde een bord met daarop de missie van Bcon Energy Systems, zoals het bedrijf van de twee broers heet. Die missie is: meebouwen aan een leefomgeving waarin minder energie wordt ge bruikt en meer energie wordt op gewekt uit natuurlijke bronnen. „Werken aan verbetering van het milieu geeft je een goed gevoel", zei De Ruiter. „Met de apparaten die jullie leveren, kun je bezuinigen op je energiekosten en je bespaart ook op energieverbruik. We werken dus mee aan een kleine oplossing voor het grote probleem dat Al Go re (de voormalige Amerikaanse presidentskandidaat die wereld wijd zijn film presenteert over de opwarming van de aarde) aan de kaak stelt. Ik voel me zeer vereerd door Ha een stuk samenwerking met Dick en Rien Bruynzeel daar inhoud aan te kunnen geven. Als je vanuit de drukke Randstad naar Zeeland rijdt, dan weet je waar voor je vecht. We hreken door met ons verwarmingssysteem." De Ruiter zei dat de broers Bruyn zeel .karakter toonden door voor zichzelf te beginnen.' „Wij staan volledig achter jullie initiatieven", aldus De Ruiter. Ook J. Barkmeijer van Home Energy, leverancier van o.a. wind ballen, prees het initiatief van de twee Sint-Annalanders. „Ten aan zien van duurzame energie hebben we de wind mee", zei hij, al voelde je op deze prachtige zaterdagmid dag aan de Ceciliaweg geen zucht je wind. „Op Prinsjesdag lijkt er een hele gunstige subsidieregeling aangekondigd te worden. Het kan dus niet mooier om juist op dit mo ment deze energiewinkel te ope nen. In het Zuidwesten is dit de eerste showroom met Home Ener gy produkten. Als je weet dat de klimaatgrens per dag 20 meter in noordelijke richting opschuift, dan is het zuiniger omgaan met de na tuurlijke hulpbronnen een absolu te noodzaak." Dick Bruynzeel zei het heel veel deugd te doen deze stap samen met zijn broer Rien te kunnen zet ten. Zelf houdt hij zijn baan als verkoper van labaratoriumappa- ratuur nog aan, maar zijn broer Rien is een hele week in de showroom beschikbaar. De ouders van de twee broers woonden de feestelijke opening bij, in aanwe zigheid van o.a. diverse onderne mers van het Sint-Annalandse be drijventerrein die hun nieuwe collega's graag zien komen. Zeker met zulke bijzondere produkten. Bcon werkt voor de installatie sa men met Delta Techniek uit Sint- Philipsland. De showroom aan de Ceciliaweg wordt gehuurd van WJ. Mosselman van MR. Eerder was daar CB Spanplafonds onder gebracht, die inmiddels een eigen vestiging heeft. Ir. Aad de Ruiter, uitvinder van het Lexin verwarmingssysteem, verrichtte de officiële opening van Bcon Energy Systems in Sint-Annaland van de broers Dick links) en Rien Bruynzeel

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 9