"De meeste wezen stoppen hun emoties over volkerenmoord weg" Ambtenaren testen op scootmobiel straten en stoepen in Sint-Annaland 'Iedereen legt de regels nu op eigen manier uit' 87 Thoolse meldingen bij steunpunt huiselijk geweld Neef en nicht en Stephan en Marlies Jansen terug uit Rwanda Jeugdraad naar Afrika Geslagen Huidskleur Bandloze auto rijdt door Tholen Nieuwe studie Ouweneel Donderdag 13 september 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 7 Eenmaal begonnen aan een werkvakantie met jongeren en je wilt niets anders. Zeker niet als je in Rwanda sa men hebt gewerkt met leeftijdsgenoten uit het land zelf. Stephan Jansen uit Tholen en zijn nicht Marlies Jansen uit Poortvliet kregen de smaak te pakken in Roemenië. Discussie Joth jeugdstimuleringsregeling Wordt een voetbalschool nu wel of niet door jongeren ge organiseerd? Het beroep dat voetbalvereniging Noad'67 deed op de jeugdstimuleringsregeling, maakte donder dagavond weer de nodige tongen los bij de jongerenraad Tholen. De gemeente riep de regeling in het leven om goede ideeën van jongeren financieel te ondersteunen. Mich iel van de Velde vond de voor waarden voor de stimuleringsrege ling onduidelijk. „Iedereen interpre 10 voor, 5 tegen Het advies- en steunpunt huiselijk geweld Zeeland ontving vorig jaar 87 meldingen uit Tholen. Dat is 4,6 procent van het totaal aantal telefoontjes dat bij het steunpunt werd ge registreerd. Hierbij zitten ook meldingen van samenwer kende instanties, zoals Blijf van m'n lijf, de Zeeuwse poli tie en Slachtofferhulp. „De cijfers zijn slechts een indicatie", benadrukt projecthoofd Riet Teeuwsen. „Niet alle instanties geven ons informatie door. Het werkelijke aantal meldingen ligt dus hoger." Rommelhok Verkracht Vol spanning „Het is redelijk gegaan, hoor," zegt de 74-jarige M. Jan- sens-Deurloo nadat ze een rondje door Sint-Annaland heeft gedaan op haar scootmobiel. Samen met vijf ande ren reed ze door de straten van het dorp op de cursusdag voor gebruikers van scootmobielen. „Maar dit parkoers is veel moeilijker." Op het parkeerterrein bij de Welleva- ete wordt haar stuurmanskunst getest. Neef en nicht Stephan en Marlies Jansen werkten op technische school in de hoofdstad Kigali in Rwanda. teert ze anders. Regels zijn er juist zodat je duidelijk weet wat je moet doen. Nu legt iedereen ze op zijn ei gen manier uit. Dat moet anders." Het Thoolse Joth-lid vond verder dat opvallend veel verenigingen en volwassenen aanspraak maken op de regeling. Annet Vroegop was het met hem eens dat de regels op ver schillende manieren uit te leggen zijn. „Bijvoorbeeld de eis dat de ac tiviteit toegankelijk moet zijn 'voor alle jeugd'. Betekent dat voor alle jeugd, of voor alle jeugd uit een be paalde woonplaats of van een be paalde leeftijd?" Wethouder M.A.E. Velthuis, die de vergadering bijwoonde, begreep het probleem van de jongerenraad. „Ook bij het college wordt hier vaak over gediscussieerd", vertelde zij. „Hoe breed toegankelijk is het. Is het voor iedereen of enkel voor de leden. Bovendien krijg je wel eens het gevoel dat de jeugd er soms met de haren bij is gesleept, zodat aan de voorwaarden wordt vol daan." Anderzijds zag de wethouder in dat bij activiteiten voor een jonge doelgroep de uitvoering vaak op de schouders van ouderen rust. „Je kan een tienjarige nu eenmaal niet alles laten doen." Ook de voetbalschool van Noad wordt door de voetbal commissie georganiseerd. A-junio ren regelen echter samen met KNVB-regiocoach R. Van Nijnatten het dagprogramma. Joth-lid Ties Reitsma vond de voor waarden prima zoals ze nu waren. Hij meende dat de verschillende meningen discussie oproepen: „En dal moet je zien te houden." Uitein delijk besloot de Joth - met tien stemmen voor en vijf tegen - de aanvraag van de Sint-Philipslandse voetbalclub te steunen. Een motie van Van de Velde om de voorwaar den van de jeugdstimuleringsrege ling aan te scherpen, haalde het niet. Slechts vier andere leden zagen het nut hiervan in. Vier jongens uit Sint-Annaland. Oud-Vossemeer, Sint-Maartensdijk en Scherpenisse tonen interesse in de vacature bij de jongerenraad Tholen. De kandidaten mogen vol gende week in een gesprek hun aan melding motiveren. De Joth had met name jongeren uit Sint-Anna- land. Poortvliet en Scherpenisse op geroepen om zich op te geven voor de vrijgekomen plaats. Een werkgroep van de jongerenraad Tholen (Joth) gaat de mogelijkheden onderzoeken voor een studiereis naar Burkina Faso. Dat besloot de jeugd raad donderdag tijdens haar vergadering. De Joth was benaderd door de Thoolse Harmke Mulders. Zij richtte onlangs samen met haar vriend Rap hael Zongo het vrijwilligersproject Volontaire op in het West-Afrikaanse land. De werkgroep gaat onder andere bekijken welke subsidiemogelijkhe den er zijn om de tocht te bekostigen. Instantie wacht vol spanning op besluit Bussemaker Nu zijn ze tenig van een verblijf van drie weken in Rwanda, het kleine landje in Midden-Afrika waar in de jaren negentig een slachting plaats vond onder de Tutsi's en de gema tigde Hutu's, de twee belangrijkste bevolkingsgroepen. De littekens zijn nog overal - vaak onderhuids - merkbaar in het land van de duizend heuvels. De keus om naar Rwanda te gaan was niet moeilijk. Stephans broers Henry Jansen werkt er samen met zijn vrouw Lilian voor de gerefor meerde zendingsbond. Henry is nu bijna vijf jaar hoofd van de techni sche school Ceformi voor weeskin deren in de hoofdstad Kigali. Lilian Jansen houdt zich er onder meer be zig met buitenschoolse activiteiten zoals zondagschoolwerk en naaicur sussen, maar staat ook haar man bij in het pastoraat. Stephan: „Het was een kans om daar naar toe te gaan en tegelijkertijd hun werk te steu nen." Stephan (17) en Marlies (18) maak ten deel uit van een groep van tien jongeren uit Zegveld en Putten die elkaar pas hebben leren kennen tij dens de voorbereiding van de werk vakantie in Rwanda. De formule van een werkvakantie spreekt hen erg aan. Marlies: „Het bijzondere is dat je op deze manier contact hebt met de mensen daar en dat je ook iets voor hen kan betekenen. Ze zijn blij dat je iets doet. En het is voor ons ook interessant om een ander land en een andere cultuur te leren kennen." In Rwanda hadden de Tholenaren meer contact met hun leeftijdgeno ten dan in Roemenië waar ze een kamphuis bouwden, zegt Marlies. „Dat komt ook omdat we in Kigali met de studenten drie weken lang samen op die school werkten en op het terrein leefden. Dan krijg je echt contact." Op de school Ceformi (centre for mation micro industrielle) worden de leerlingen in twee jaar onder meer het vak van loodgieter, elektri cien, metselaar, timmerman en kleermaker geleerd. Er zitten zestig leerlingen op in de leeftijd van 13 tot 21 jaar. Meisjes en jongens. On geveer de helft heeft hun ouders en familie verloren in de volkeren moord van 1994 toen Stephan en Marlies net als hun leeftijdsgenoten in Rwanda nog maar kleine kinde ren waren. Ze leerden de wrede ge schiedenis van het land kennen tij dens de voorbereiding van de reis. Er zijn naar schatting 800.000 men sen gedood. De meerderheid van de Hutu's (ongeveer 84 procent van de bevolking) richtte een slachting aan onder de Tutsi's (15 procent van de bevolking) en gematigde Hutu's. Het land kent verder nog een kleine minderheid van pygmeeën, de Twa. Rwanda is anderhalf keer kleiner dan Nederland, maar telt wel meer dan negen miljoen inwoners. Mar lies: „De genocide in Rwanda is nog maar zo kort geleden. We weten wel veel over de Tweede Wereld oorlog, maar dat is voor ons alweer zo lang geleden. Dit spreekt ons meer aan. Toen we de films zagen over wat er gebeurd is, werd duide lijk dat mensen die eerst vrienden waren, elkaar gingen vermoorden toen het oorlog werd. Echt onbegrij pelijk." Die wetenschap kon de reis tot een beladen onderneming maken, maar Stephan zegt dat ze er nuchter mee om wilden gaan. „We zijn er niet Ze moet tussen pionnen slalom men, achteruit steken, een stoep op- en afrijden, keren in een smal gangetje en via een klep een karret je op en afrijden. „Dit is veel lasti ger," vindt ze. Ze is niet bang en doet haar best om de onderdelen één voor één af te werken. Ze krijgt daarbij hulp van Eric Grip van het bedrijf Jeremiasse die voor de ge meente service verleent voor de toenemende groep scootmobielge- bruikers. Mevrouw Jansens rondt het vaardigheidsparkoers met goed gevolg af. Ze kan koffie gaan drin ken: „Goed zo, dat heb ik wel ver diend," zegt ze lachend. Ze woont samen met haar man in de Schutse in Sint-Annaland. „Toen ik nog in Poortvliet woonde, ging ik er veel mee weg om boodschappen of om eens een rondje te doen. Hier doe ik dat veel minder. Ik heb nog maar één grote reis naar Poortvliet ge maakt, en twee keer een rondje door het dorp, maar het is toch fijn om hier aan mee te doen." Voor de cursusdag waren 22 deel nemers aangemeld, maar er kwa men slechts 12 mensen. „Jammer dat er zo weinig zijn," zegt Willy de Kreek van het servicebureau Voor Elkaar. „Het is toch goed om te oefenen. We hebben ze allemaal persoonlijk benaderd. Zoveel af meldingen hadden we niet ver wacht. Een ogen- en orentest, verkeersre gels, beweging, een rondje door het dorp, het afleggen van een parkoers en een heuse keuring van de scoot- mobiel. Dat waren donderdag de onderdelen van de cursusdag die om de twee jaar wordt gehouden. Nieuw was dat ook ambtenaren van openbare werken meereden op de tocht in en rond het dorp. De afde ling is verantwoordelijk voor de in richting van de openbare ruimte. naar toe gegaan met de gedachte dat er nog moordenaars rondlopen." Maar toch is de spanning wel aan wezig, zegt Marlies. „Het is nog voelbaar. De Tutsi's zijn bang dat het nog een keer gebeurt. Er was een leraar op school wiens halve fa milie was vermoord terwijl de Hu tu's nog met hetzelfde aantal men sen zijn." In Rwanda is een speciaal tribunaal die de daders berecht. Het is een langdurige kwestie omdat er zoveel mensen bij de volkerenmoord be trokken zijn geweest. Stephan: „Volgend jaar moet iedereen be recht zijn. Sommigen komen vrij, anderen blijven vastzitten, maar mensen zijn bang dat er veel men sen vrijkomen die meegedaan heb ben aan de moordpartijen." Volgens Marlies is er nog steeds een wan trouwen onder de mensen. „Ook nu lopen er nog slechte mensen rond, zeggen ze. Je kan echt niemand ver trouwen, ook al is het je beste maat. Het is wel logisch dat mensen zo denken na wat daar gebeurd is." De jongeren staken de handen uit de mouwen tijdens hun korte verblijf in de tropen. Ze verfden onder meer de eetzaal. Stephan: „Dat was een grijs hok. We hebben de muren geel geverfd met een rode band. Er was genoeg verf, maar het rood was te fel. Dat had te veel de kleur van bloed. We hebben toen gekozen voor bordeau-rood." Marlies: „We hadden de kleuren bedacht, samen met verschillende leraren. Zelf denk je daar niet bij na. Dat het zo'n im pact zou hebben op de samenle ving," zegt de Poortvlietse die in Ede aan de Christelijke Hogeschool de opleiding volgt voor sociaal pe dagogisch werk. De jongeren knapten samen met de leerlingen ook een lokaal op dat ge bruikt werd als rommelhok. Step han: „We hebben de wanden ge schuurd en geschilderd en het als leslokaal ingericht, compleet met meubels." Ook werd een muur be streken en van een plint van stuc Tijdens een autorit verloor de wagen een van zijn wielen. Het wiel werd na lang zoeken gevonden bij iemand die het achter zijn huis had gelegd, vertelt Stephan. „We konden het wiel terugkrijgen als we er voor wilden betalen. Toen de militaire politie erbij kwam zijn er twee vrouwen en een man gepakt en ondervraagd. Ze werden letterlijk in de poli tieauto geslagen. Zo worden mensen angst aangejaagd. We kregen de band terug." voorzien. „Er zaten bouwvakkers tussen de leerlingen, dus was het ook een nuttige les," zegt Stephan die in Goes aan het Hoornbeckcol- lege de opleiding commercieel me dewerker binnendienst volgt. Ook werd het grote naambord aan de weg opnieuw geschilderd. Stephan en zijn Afrikaanse compagnon moesten er voor op een trap staan: „We hebben het eerst kaal ge schuurd en er toen een grondlaag op aangebracht en daarna geschilderd Hoofd openbare werken Willem Jan de Voogd van de Straaten: „Het ging er om op welke problemen rolstoel- en scootmobielgebruikers stuiten. Het was voor ons om ons bewust te worden van wat zij mee maken. Vooral de kwaliteit van de bestrating was een punt. Mensen hebben last van de hobbels in het wegdek. Zeker degenen die pijn hebben aan hun ledematen, zo ver telden ze me." De Voogd van de Straaten was ook benieuwd naar de reacties op de op en afritten die de gemeente in de stoepen legt en bij inritconstructies. „Als ze er liggen dan gaat het wel goed. Maar er is wel een verschil tussen scootmobielen en elektrische rolstoelen. De scootmobielen zijn wat langer. Er is handiger mee te manoeuvreren, maar het liefst rij den de mensen over asfalt." Vol gens hem is de vaardigheid van de berijders van groot belang. Ook de kennis van de verkeersregels. „Er was iemand die zei dat ze daar spe ciaal voor kwam. Met een scootmo- biel ga je immers wel de weg op." Op grond van het voertuigenregle ment is een scootmobiel een ge handicaptenvoertuig dat op het fietspad, op het voetpad en op de rijbaan mag rijden (behalve op au towegen en snelwegen). Die vraag kwam eerder ook al aan de orde in commissie waterkeringen en we gen van het waterschap Zeeuwse Eilanden naar aanleiding van een ongeval met een scootmobiel op het fietspad aan de binnenkant van de zeedijk aan de Kastelijnsweg in Sint-Maartensdijk. De scootmobiel was gekapseisd, de bestuurder bleef daarbij ongedeerd. Chr. Koopman stelde daar toen vragen over nadat gebleken was dat er te genstrijdige informatie over was verstrekt. Volgens het waterschap met het nieuwe logo en adres van de school." De school ligt in de wijk Gikondo, op een heuvel die over een deel van de stad uitkijkt. Maar achter de heuvel ligt een sloppen wijk zoals in vele Afrikaanse ste den. De Thoolse gasten sliepen op het schoolterrein. Marlies op de slaap zaal voor meisjes, Stephan op de slaapzaal voor jongens. Communi ceren deden ze vooral in het Engels, hoewel Frans er de tweede taal is. (Rwanda was tot 1962 bezit van België). Marlies: „Ze spreken heel erg met een accent, maar we begre pen elkaar wel hoor. We spraken met hen vooral over het werk en over hun toekomst. Toen wij weg gingen waren er leerlingen die klaar waren en van school afgingen. Dan vroegen we wat ze gingen doen. Maar dat weten ze dan niet. Ze sta ren je aan alsof ze willen zeggen: wat bedoel je nou? In Nederland is alles als uitgestippeld." Stephan: „Hier is het gewoon dat je verder gaat leren. De meeste leerlin gen daar gaan van school zonder over hun toekomst na te denken. Een wilde zanger worden, een ander droomde ervan veel geld te hebben, maar er waren er ook die wat wilden betekenen in de bouw. De school helpt wel bij het zoeken naar werk." Onder elkaar op de slaapzaal werd er door de meiden gezongen en ge danst, vertelt Marlies. „Meestal op Engelse christelijke liederen. Dan sen is heel belangrijk voor ze. Voor al met de heupen en de voeten. Als je dan hier terug bent en je gaat naar de kerk, dan is het maar stil. Daar duren de diensten lang, maar je hebt er geen erg in. Er wordt gedanst. Mensen lopen in en uit." zou de toegang voor scootmobielen daar verboden zijn, maar navraag bij Veilig Verkeer Nederland lever de hem een ander antwoord op, na melijk dat het wel toegankelijk is De diensten van de Anglicaanse kerk die de Tholenaren bezochten, duurden drie uur, van tien uur 's ochtends tot een uur 's middags. Ze worden in het Ki-Rwanda, de taal van het land, gehouden. De Thole naren bezochten ook een dienst in het Engels. „Maar die zijn voor de hogere klasse die het Engels goed beheersten." Praten over de traumatische ervarin gen kwam zelden voor, zegt Mar lies. „De meesten wilden niet praten over wat ze hadden meegemaakt. Er zijn ouders voor de ogen van hun kinderen doodgeschoten. Er was er maar eentje die er over wilde vertel len, de meesten stoppen hun emo ties weg. Ze kijken heel strak. Het is ontzettend erg wat ze hebben mee gemaakt en vreemd om te zien dat ze dat geen emoties tonen." De gasten maakten ook excursies en bezochten kerken, ingericht als 'me morials,' gedenkplaatsen voor de nabestaanden van de genocide en om mensen die het niet hebben meegemaakt te laten zien wat er ge beurd is. Marlies: „Daar werd ver teld hoe alles in zijn werk ging. Er waren ook twee meisjes die in de kerk hadden gezeten toen het moor den bezig was. Het waren twee zus jes die zich verborgen hadden onder de lijken en gewacht hebben tot de moordenaars weg waren." Stephan: „Het was wel dramatisch. Je beseft dan dat wij niks meege maakt hebben en je beseft ook hoe vredig het hier is. Vooral door dat gesprek met die meiden is het heel voelbaar geworden." Marlies vertelt hoe er in de kelder voor scootmobielen. De 86-jarige C. Smits uit Stavenisse was één van de oudste deelnemers op de cursusdag. Hij was door het gedraai en gekeer in het dorp een onder de kerk een kist ligt waar een vrouw in ligt die eerst door een groep mannen is verkracht en daar na (van onder naar boven) een stok in haar lichaam is gestoken. „Het is niet voor te stellen dat je dat zelf zou moeten meemaken." Ze waren al wel voorbereid op der gelijke verhalen. Ze noemen drie films die over de genocide in Rwan da zijn gemaakt: Hotel Rwanda, Een andere huidskleur, ander haar. Als blanke gasten zaten de Hollandse jongeren tussen de zwarte Afrikanen. Marlies: „In de kerk werd je soms in eens door een kind achter je aan je haar getrokken. Of over je arm gewreven. Dan wilden ze voelen hoe dat was." De vijf meisjes in de club van tien Hollandse jongeren trok de aandacht. „Een van de lera ren heeft alle meisjes ten hu welijk gevraagd, maar ze zijn allemaal mee teruggekomen hoor," lacht Marlies. Shooting dogs en Sometimes in April. Ondanks de filmbeelden ko men de verhalen die de meisjes ver telden, hard aan. Ze moesten ook wel wennen aan het eten. Bijna elke dag rijst met bruine bonen. Eén keer aten ze vlees, maar volgens Marlies verleer je dat wel als je op de markt gezien hebt hoe ze het vlees behandelen (vol vlie gen). Marlies: „Als je het vlees hebt geroken, wil je geen vlees meer." Ze aten samen met de Afrikanen in de beetje duizelig geworden, zei hij. Smits was wat minder wendbaar omdat de banden van zijn voertuig niet helemaal op spanning stonden. Bij elke rit reden vrijwilligers van eetzaal. Het viel Stephan op hoeveel de leerlingen opscheppen en opeten. „Ik heb wel geleerd om zelf op te scheppen anders krijg je veel te veel." De Nederlanders lieten het vet van het vlees op hun bord lig gen. maar dat werd al gauw opge vraagd door de Rwandezen aan de tafel. Ze aten ook wel aardappelen, gebakken banaan en een plakkerige maïspap. Stephan trekt er nog een vies gezicht bij. Lekker vonden ze de vis en de samoza's, envelopjes van deeg gevuld met kruidig gehakt. Het afscheid nemen was moeilijk, zeggen ze allebei. Het viel ook sa men met het vertrek van de leerlin gen die de opleiding hadden afge rond. De tegenstelling tussen rijk en arm laat zich dan ook gevoelen. Marlies: „Dan lopen wij met twee grote koffers terwijl zij maar een heel kleine tas hebben voor hun spulletjes." Volgens Stephan was het dubbel lastig. „Dat je zelf uit het land weggaat en dat ook de studen ten weggaan. Naar vrienden of fa milie als ze die al hadden. Na drie weken laat je ze echt achter. Er wa ren er bij die echter zonder familie iets moeten gaan doen." De jongeren moesten zelf een deel van de reis bekostigen. Ze lieten zich sponsoren op een fietstocht en zochten bedrijven om een financiële bijdrage te leveren. Dat leverde 4750 euro op. Ook het ministerie van buitenlandse zaken heeft een potje voor jongeren tussen de 12 en 30 jaar. Marlies: „Wat me het meest bijblijft is dat mensen blij zijn dat je naar hun land komt." Stephan: „Niet zozeer het werk dat we deden was belangrijk, maar het daar aan wezig zijn." Veilig Verkeer Nederland voorop. Ook fietste een EHBO-er mee, en reed de bus van het Rode Kruis ach ter de stoet om eventuele uitvallers mee te kunnen nemen. Het steunpunt huiselijk geweld re gistreerde vorig jaar ruim 1600 gevallen van huiselijk geweld in Zeeland. De meesten (ruim 1000) kwamen bij de politie binnen. Het steunpunt nam zelf zo'n 300 mel dingen op. Daarnaast wisten slachtoffers van huiselijk geweld ook de weg naar slachtofferhulp en de stichting Blijf van m'n lijf Zeeland te vinden. Er klopten in totaal 356 personen bij laatstgenoemde stichting aan. Driekwart van de vrouwen wilden in het Blijfhuis worden opgeno men vanwege lichamelijke mis handeling. Andere redenen waren dreiging met psychisch geweld en vrouwenhandel. Ruim tachtig pro cent van de slachtoffers verblijft momenteel in Nederland, buiten de provincie. Er is te weinig plek in de Zeeuwse beschermhuizen. In Zeeland is 'er plaats voor vijftien vrouwen met kinderen. „Sinds dit jaar hebben we echter ook altijd één kamer beschikbaar voor nood situaties. Vrouwen kunnen hier één nacht verblijven, als zij echt nergens anders terecht kunnen", vertelt Marianne, de directrice van Blijf van m'n lijf Zeeland (zij ziet haar achternaam uit veiligheids overwegingen liever niet in de krant vermeld). De stichtingen Blijf van m'n lijf staan met elkaar in verbinding via een landelijk systeem, meldpunt open plaatsen. „Daar staat de be schikbaarheid van alle Blijfhuizen op vermeld. Helaas is er altijd wel ruimtegebrek. Huiselijk geweld blijft een vreselijk groot pro bleem." Het aantal telefoontjes naar de hulplijn van de stichting is het laatste jaar wel afgenomen. Er klopten vorig jaar 356 personen bij haar aan. In 2005 waren dat er nog 402. Marianne vermoedt dat de daling het gevolg is van het nieuwe advies- en steunpunt huiselijk geweld: „Daarom is het ook zo belangrijk dat dit steun punt in Zeeland behouden blijft." De subsidie voor de landelijke ad vies- en steunpunten loopt over drie maanden af. Staatssecretaris Jet Bussemaker van het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport, moet nog besluiten of zij met de steunpunten door wil gaan. „We zitten vol spanning op die uitspraak te wachten", geeft Teeuwsen van het Zeeuwse ad vies- en steunpunt toe. „Maar ik kan me niet voorstellen dat het steunpunt ophoudt te bestaan." De gemeente Vlissingen regelt als centrumgemeente de uitkering voor het steunpunt. De Zeeuwse gemeenten, waaronder Tholen, ondersteunen het initiatief echter financieel. „Het probleem van huiselijk geweld is tegenwoordig wel erkend, maar we krijgen ei genlijk nog niet genoeg medewer king. Het steunpunt is een onlos makelijke schakel geworden in het netwerk vrouwenopvang." Ook Vlissingen tast momenteel nog in het duister over de weg die de staatssecretaris in wil slaan. De centrumgemeente adviseert het college zorg en welzijn in ieder geval om subsidie aan het steun punt met twee jaar te verlengen. Daarnaast onderzoekt zij of de in stelling ondergebracht kan worden in haar ondersteuningsbureau WMO. „Wij willen het steunpunt wel behouden. Het is vooral de vraag hóe, we kampen momenteel met informatiearmoede", aldus ambtenaar Marius Vroegindeweij. „Misschien wil de staatssecretaris liever het netwerk vrouwenopvang samenvoegen tot één keten. We weten het gewoon niet." De cen trumgemeenten van de steunpun ten komen 26 september bijeen voor een overleg met Bussemaker. Vlissingen wil vóór die bijeen komst weten wat het standpunt van de staatssecretaris is. Hoofd openbare werken Willem Jan de Voogd van de Straaten (links) deed mee in een scootmobiel aan een rit door Sint-Annaland. Naast hem de 86-jarige C. Smits uit Stavenisse. Een 48-jarige Tholenaar moest zaterdagochtend zijn rijbewijs inleveren. De politie zag hem rond acht uur slingerend rondrijden in de Hoogaarsstraat in een auto zónder rechterbanden. De man reed met hoge snelheid op de stalen velgen. Ook had hij ruim drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol ge dronken. De bekende schrijver Willem Ouweneel komt naar Tholen voor de Bijbel studie over 'Het koninkrijk der hemelen'. De studie bestaat uit zeven bij eenkomsten die plaatsvinden in de Oesterschelp aan de Simon Lindhout- straat la in Tholen. Donderdag 20 september is de eerste avond, waarin het koninkrijk in het evangelie van Mattheiis centraal staat. De studieavonden vinden vervolgens plaats op 18 oktober, 29 november. 10 januari. 7 febru ari, 6 maart en 3 april. De bijeenkomsten worden georganiseerd door de Christengemeente Tholen en beginnen allen om acht uur. Voor meer infor matie of vragen kan men terecht bij het secretariaat, tel. 0167-565781 of e- mail secretariaat@christengemeentetholen.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 7