Energieballen en zonnepanelen voor energiebewuste Tholenaren AbdijNieuws I Momimentennota Tholen in de pen Sint-Philipsland in diepe rouw na familiedrama Zelfbediening in bieb is wennen, maar handig ///fa HEIJNEN Zwanger Donderdag 13 september 2007 63c jaargang no. 44 1"z"7 'cx- ~Zj f ER ZIT IETS MOOIS IN DE LUCHT! WWW E-TECHNOLOCIE Muziekfestival Concordia afgelast Gemeente neemt Onder de Molen over 13 maanden cel voor schietpartij Broers Bruynzeel beginnen 'windmolenwinkel'in Sint-Annaland De witte propeller-achtige bol trekt direct de aandacht in de showroom van Bcon Energy Systems te Sint-Anna land. De 'energiebal' is een geruisloze windmolen voor particulieren en kleine bedrijven. Het is slechts één van de energiezuinige mogelijkheden die het nieuwe bedrijf aan de Ceciliaweg biedt. „Zonnepanelen, zonneboilers, en infrarode warmteschermen. Er bestaat zoveel waar ook particulieren profijt van kunnen hebben. Die ener giebal is daar een voorbeeld van. Mensen willen energie- bewust zijn, maar konden nergens terecht voor een eigen windmolen, tot nu toe", aldus eigenaar Dick Bruynzeel. TOM TOM prijsdoorbraakl Europa versie voor 229,- 2"9--179,- Goed gevoel Slachtoffers worden zaterdag begraven Sint-Philipsland is in diepe rouw na de gewelddadige dood van oud-inwoonster Renate Reijngoudt (31) en haar dochtertje Elisa (3). De inwoners reageren met on geloof, onbegrip en verbijstering op het familiedrama dat zich vrijdag in Melissant op Goeree-Overflakkee heeft afgespeeld. De 29-jarige echtgenoot en vader Huib van O. heeft zich vrijdagavond gemeld bij de politie en wordt als dader vastgehouden. iute inventarisatie waardevolle gebouwen Voorzitter Wally Blaas van de heemkundekring Stad en Lande van Tholen werd vrijdag op zijn wenken bediend. Hij vroeg aan de vooravond van de open monumenten dag om meer aandacht voor moderne, 20e eeuwse, mo numenten. Het gemeentebestuur gaat zich volgend jaar verdiepen in een monumentennota, liet wethouder C.L. van Dis in een reactie weten. Zowel de wethouder als de aanwezige gemeenteraadsleden kregen van Blaas een T- shirt met de opdruk 'Ik sta voor moderne monumenten'. lammer, weer iets weg uit het centrum Heel wat inwoners weten maandagmiddag de nieuwe biblio theek aan de Abraham Beeckmanlaan in Tholen al te vinden, ledereen kijkt op van de ruimte in het gebouw. De zelfbedie ning is voor velen wennen, de medewerksters hebben het druk met uitleggen hoe het systeem werkt. „Een stuk handi ger, het gaat sneller zo", vindt een jeugdige bezoekster. HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 \Eendrachtbode, de Thoolse Courant [Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,25 per halfjaar, 29,25 per jaar, per post 52,00 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. In verband met het familiedrama in Melissant waarbij oud-inwoonster Renate Reijngoudt en haar dochter tje Elisa zijn omgekomen, is het ge plande muziekfestival van Concor dia zaterdag afgelast. Het festival zou plaats vinden vanwege het 105- jarige jubileum van de vereniging waarvoor zeven korpsen uit de streek zouden meewerken. In totaal werden 300 muzikanten verwacht. De gemeente neemt het stukje weg Onder de Molen in Oud-Vossemeer over van de provincie. Het gaat om een wegvak van 339 meter binnen de bebouwde kom dat de provincie graag kwijt wil en dat vorig jaar nog volledig op de schop is genomen. Daarmee lijkt de weg vrij voor de bouw van een nieuwe brandweerka zerne in Tholen. De provincie had eerder al namelijk laten weten be reid te zijn daar aan mee te werken op voorwaarde dat de gemeente de weg in Vossemeer over zou nemen. Wethouder K.A. Heijboer bevestig de de overname. De 31-jarige R van R. uit Leid- schendam is gisteren voor een schietincident in Sint-Maartensdijk veroordeeld tot dertien maanden ge vangenisstraf. waarvan zes maanden voorwaardelijk. Dit is twee maan den minder was geëist. De recht bank in Middelburg achtte de po ging tot doodslag, waarvoor de officier van justitie ook een vrij spraak had geëist, niet bewezen. Wel stond het voor de rechtbank vast dat Van R. 7 juni een bewoner van de Wilhelminastraat met een pistool had bedreigd. Met het wapen had hij geschoten op een televisie en op de buitenmuur toen het slachtoffer B. van D. het huis uitvluchtte. Twee da gen eerder had hij bij een vriend van zijn e^ vrouw vernielingen aange richt aan de woning en de huisraad. Aan Castria Wonen moet hij 1.350 euro schadevergoeding betalen. Van R. was in alle staten toen hij hoorde dat de twee mannen (vrienden van elkaar) zijn dochtertje en zijn ex hadden bedreigd. Van R. kreeg daar naast nog verplicht reclasserings- contact opgelegd. Hij moet zich houden aan de reclasseringsvoor- waarden. Ook als dat een behande ling in de kliniek De Waag inhoudt. zijn is vooruit zien! /E Kraamzorg' pjf entaoministrati£ petfrbevecW Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Dick (links) en Rien Bruynzeel bij een windbal in hun showroom aan de Ceciliaweg. De Sint-Annalander runt de onderne ming met zijn broer Rien. Samen stapten zij twee weken geleden de wereld van energiebesparende pro ducten in. Dick Bruynzeel kwam op dit idee toen hij voor zijn andere be drijf op pad was. Hij is al zes jaar ver koper van laboratoriumapparatuur. In oktober raakte hij bij een klant in ge sprek met de uitvinder van infrarode warmteschermen. Hij kreeg uitleg over de platen die werken op stroom en dienen als vervanging van de tradi tionele centrale verwarming. Het pro duct heeft de afmeting van een stan daard plafondsysteem-element en kan in het plafond of aan de wand beves tigd worden. „De schermen zijn der tig procent zuiniger dan radiators en stralen echt warmte af in plaats van de lucht te verwarmen. De uitvinder Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws n hel informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeeland rg 42, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg TOMTOM ONE BENELUX V2 Navigeren van deur tot deur in de Benelux, direct klaar voor gebruik, port able en licht van gewicht, zeer nauwkeurig en goed afleesbaar scherm. Advertentie I.M. sprak er zó enthousiast over. Ik wist dat ik er iets mee moest gaan doen." Niet veel later ging Bruynzeel samen met zijn broer aan de slag als dealer van energiezuinige producten in de regio. De supermarkt in Sint-Anna land heeft al een aantal warmtescher men aangeschaft. „Ze bevinden zich boven de kassa's, in het plafond. Die meisjes zaten daar vaak in de tocht, nu niet meer. Je kan de straalwarmte zelf voelen wanneer je bij de kassa staat." De warmteschermen zijn ook werkend in de showroom te bezichti gen. „Ze hebben ook medische toe passingen. De straling verdrijft vocht uit de ruimte, daar zijn vooral mensen met astma en reuma mee gebaat." In de winkel is verder een speciale hoek voor de zonnepanelen en ener giecollectoren ingericht. De produc ten staan op een modeldak uitgestald. „Het is nogal technisch allemaal. Wanneer mensen het zien, is het mak kelijker uit te leggen. Ze vragen soms of zij het materiaal zelf kunnen mon teren. Op deze manier is eenvoudig te tonen wat er nodig is", legt Rien Bruynzeel uit. Hij was de laatste der tien jaar werkzaam bij een logistiek bedrijf in Bergen op Zoom en zegde zijn baan op om 'het gezicht' van de showroom te worden. Zijn broer kan zich op deze manier ook blijven rich ten op de verkoop van laboratoriu mapparatuur. Bcon Energy Systems biedt klanten bijzondere apparaten; niet enkel ener giezuinig maar ook energieopwek- kend materiaal, zoals de energiebal. Een compacte bolvormige windmo len. „Het bijzondere is dat deze geen lawaai maakt, heel anders dus dan die grote windmolenparken waar de bla den een zoevend geluid produceren." De bal levert al vermogen bij lage windsnelheden en wekt zo'n vijftien procent van de jaarlijkse elektriciteit behoefte van een gemiddeld gezin op (500 kilowatt per jaar - red.). „Echt perfect voor een gebied als Tholen", menen de Sint-Annalandcrs. De 'windballen' kunnen bevestigd wor den aan de gevel, op een plat dak of aan een paal in de tuin. Het geeft wo ningen een bijzonder kenmerk. De broers geven toe dat welstandscom missies niet altijd enthousiast reage ren op het idee van energieballen op de daken. „Maar als gemeente moet je het goede voorbeeld geven en energieopwekkende producten pro moten. Mensen met een goed ener- giebewust plan moeten gemotiveerd worden. Er zijn al verschillende ge meenten waar het beleid versoepeld is voor de kleine windmolens, zoals in Breda. In veel gemeenten geldt trouwens enkel een meldingsplicht voor deze windmolens." De kleine energiebal krijgt volgend jaar een grote broer, vertelt Rien Bruynzeel. Deze kan driekwart van de benodigde energie (2500 kilowatt per jaar) voor een huishouden opwekken. „De aan schafkosten liggen wat hoger, maar zijn ook sneller terugverdiend. Bin- nnnpvm viif iaar." winkel waar windmolens en zonne panelen te koop zijn, zit vaak niet om de hoek. Dat is in Tholen nu wel het geval", glimlacht de Sint-Annalander. „We brengen de producten dichtbij de mensen." De broers spreken vol vertrouwen over hun nieuwe onderneming. „Hier ligt een grote toekomst. Energieprij zen worden steeds hoger, grondstof fen steeds duurder. Zélf energie op vangen en hiermee zorgzaam omgaan wordt aantrekkelijker. Daarnaast wil len steeds meer mensen iets voor het milieu doen. De meesten vinden het niet erg als ze hiervoor moeten inves teren. Het geeft hen een goed gevoel." Het Sint-Annalands bedrijf richt zich niet enkel op grote producten. Ook energiezuinige led-verlichting is hier verkrijgbaar. De lampen zullen snel de spaarlampen vervangen, verwacht Dick. „Vroeger was een spaarlamp al een hele verbetering, die ging zo'n 15.000 uur mee. Led-verlichting is een nieuwe stap vooruit; de lampjes gaan zo'n 500.000 uur mee en zijn zuiniger. Die verlichting blijft boven dien in ontwikkeling, eerst was bij voorbeeld alleen fel licht mogelijk. Nu is er ook zacht licht verkrijgbaar. Er is zoveel te koop. wij willen men sen graag op een laagdrempelige ma nier informeren over de hightech pro ducten. Een vraagbaak zijn voor mensen die energie willen besparen of gewoon zich willen inzetten voor een beter milieu." Zaterdag werd de wedstrijd tussen Noad 2 - waar de broer van het slachtoffer (Johan Reijngoudt) in speelt - tegen Kruiningen afgelast. Beide slachtoffers worden zaterdag begraven op de algemene begraaf plaats in Sint-Philipsland. In ver band met het drama is voor zaterdag het geplande muziekfestival van Concordia waar 300 muzikanten aan deel zouden nemen, afgelast. Bij de supermarkt, op school, bij de voetbalclub en op straat is het fami liedrama het gesprek van de dag. Niemand kan bevatten wat er is mis gegaan in de Fabiusstraat in Melis sant, zo bleek zaterdag toen het be richt in Sint-Philipsland in zijn volle tragische omvang bekend werd. „Het lijkt tegenwoordig de oplos sing voor de problemen." Een ander wijst er op dat de laatste tijd vaker voorkomt dat mannen hun vrouw en kinderen doden. „Die moesten ze al lemaal maar bij elkaar zetten, dan kunnen ze elkaar afmaken," zegt ie mand door onbegrip overmand. Veel mensen hebben het gehoord toen ze in de supermarkt boodschappen de den. „Wat is er in vredesnaam aan de hand?" Dat vragen veel mensen e Telegraaf deed dat giste- Stuwmeer aan rauwe emo ties' kopt de krant op pagina 5 over de volle breedte. Het landelijk dag blad laat een psycholoog (van het Nederlands instituut voor Forensi sche psychiatrie en psychologie in Amsterdam) aan het woord die deze maand in Tilburg promoveert op zijn proefschrift met de voor tweeërlei uitleg vatbare titel Moord- ouders. Hij deed onderzoek naar 53 gevallen van kinderdoding en ontdekte dat bijna veertig procent van de kinder- doders een duidelijk signaal afgeeft aan hulpverleners, vrienden of fami lie 'waarin men aankondigt zichzelf of de kinderen wat te zullen aan doen.' Bij bijna alle daders blijken trauma tische ervaringen door echtschei ding. psychiatrische ziekte van een ouder of psychisch of sexueel mis bruik door een ouder een rol te spe len. Bijna alle daders hebben een dramatische ervaring gehad met het verlies van een ouder, broer, zus of eigen kind. En de meesten zijn nooit in aanraking met justitie geweest. De man van Renate wordt door de buurbewoners als stil, schuchter en verlegen omschreven. ZIE VERDER PAGINA 14 Blaas vertelde het gezelschap in de burgerzaal van het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk dat nog even was overwogen om voor de bijeenkomst de oude technische schooi (een hal ve eeuw geleden gebouwd naar een ontwerp van het architectenbureau Wentinck en Van Dijk te Baarn) te gebruiken. „Het gebouw zal binnen kort gesloopt worden om plaats te maken voor nieuwbouw. En zo gaat het met veel gebouwen uit die bouwperiode." Blaas vroeg zich hardop af of voor gebouwen die hun functie verliezen, of die niet meer voldoen, niet beter - als eerste prio riteit - oplossingen gezocht kunnen worden waarbij dergelijke gebou wen voor de toekomst bewaard blij ven. De heemkundevoorzitter zei dat niet alles bewaard kan blijven, maar dan zal er beleid moeten zijn waarbij op grond van actieve criteria een keus gemaakt kan worden tus sen behouden, aanpassen of slopen. Datzelfde geldt wat hem betreft voor stedelijke vernieuwingsplan nen. „Ook dan komt men voor de vraag te staan of bestaande bebou wing waardevol is en ingepast kan worden, of dat alles maar moet wij ken omdat een totale vernieuwing goedkoper is en een plan daardoor economisch haalbaar wordt." Blaas zei dat jammer genoeg de korte ter mijnplanning het meestal wint: ZIE VERDER PAGINA 5 Deze week Zusters Spoelstra halen in kerk Herv. Gem. herinneringen op Tholenaar Stephan Jansen op werkvakantie in Rwanda Romy Lindhout uit smalstad haalt vwo-diploma zwemmen EN VERDER... Vrachtwagen kantelt in sloot op Sint-Philipsland Café de Kleine opent deuren in Stavenisse Echtpaar Geluk-Quist viert diamanten huwelijk DE OMVANG VAN DE SCHREDEN WORDT l)()()K HET PAD BEPAALD Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De bibliotheek heeft een gloednieuw onderkomen gekregen in het Westerpoort- college achter Meulvliet. Door de hoofdingang meteen links. Door de vele ra men springt de bieb direct in het oog als je naar het gebouw loopt. Binnen oogt het geweldig ruim. Vooraan zijn de balies, waar mensen voortaan zelf met be hulp van de computer de uitleen en het inleveren van hun boeken moeten regis treren. Het is er druk. Medewerkster Wendy Geluk legt uit wat mensen moeten doen als ze dat niet meer precies weten. Het is even wennen, vindt het echtpaar Van den Berge. Ze wonen in de Vijfhoek nog redelijk in de buurt, maar denken dat de bieb - die voorheen in de Dalemsestraat in het centrum zat - nu voor veel mensen behoorlijk ver weg is. Toch zeker om er te voet naar toe te komen. Voor ouderen zal het lastig zijn, denken ze. Andere bezoekers vinden juist dat de bibliotheek nu lekker dichtbij is, want zij wonen in Stadszicht. Zoals Christina Dap. die haar zoontje Dinand voorleest in de kinderhoek. Dochter Chloë heeft meer oog voor de speelgoedauto's. De hoek is gemaakt met kleurige lage zitbanken en bakken vol met boeken. „Ik vind het er leuk uitzien", zegt Christina. Ook Marja Groeneveld geniet ervan. ..Het is een lekkere zithoek. Eigenlijk zou er nog koffie moeten zijn", grapt ze. Een ou dere bezoeker heeft net zijn boeken ingeleverd en kijkt nu om zich heen. „Het is even zoeken waar alles staat", zegt hij. Twee meisjes vinden dat wel meevallen. „Als je stripboeken zoekt, dan staan ze nu allemaal bij elkaar. In de oude biblio theek stonden ze verspreid." Zie verder pagina 3. Marja Groeneveld zoekt met haar kinderen een boek uit in de fleurige kinderhoek van de bibliotheek. HJ

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 1