'Serieus probleem door hoge huurkosten en minder subsidie' Debuutsingle Erik2K in café Havenzicht Jubileumconcert Van Dam orgel in Tholen Voor buitenwereld functioneerde gezin uit Melissant normaal Dansgala is uitverkocht Extra waterberging in de Winkelzeesche watergang Directrice BibliOosterschelde J. van Vugt waarschuwt Tholen: Geen geld voor boek over Ramp Aankoop grond voor bushalte Verkoping Adullam 14 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Donderdag 13 september 2007 BibliOosterschelde verwacht over twee jaar in financiële problemen te komen. Dat verklaarde directrice J. van Vugt dinsdagavond bij de commissie samenleving, waar zij een presentatie gaf. „We verwachten in 2009 een seri eus probleem te krijgen. Al proberen wij het op te lossen, ik wil de kwestie alvast op uw netvlies krijgen." Oorza ken zijn het wegvallen van provinciale subsidie en hoge re huurkosten van bijvoorbeeld de Thoolse vestiging in het Westerpoort college. Jeugd bereiken Nieuwe media Duurste klant Verbreding tussen Sint-Annaland en Stavenisse De ruilverkavelingen mogen dan al weer jaren achter de rug zijn, het staartje volgt nog. Over een lengte van één kilometer wordt de Winkelzeesche watergang tussen Sint-Annaland en Stavenisse verbreed en tegelijkertijd voorzien van natuurvriendelijke oevers. Het verschil is nu nog goed te zien, de rechteroever heeft namelijk al een flauw talud. Nu komt de linkerkant aan de beurt in opdracht van waterschap Zeeuwse Eilanden. De Thoolse evenementenorganisatie J&E Entertainment houdt zaterdag in het Sint-Annalandse Havenzicht een re leaseparty voor de single On the Move. Een aantal bezoe kers zal tijdens de avond worden getrakteerd op een gratis exemplaar. Het is de eerste cd-single die Erik Scherpenis- se uit Sint-Maartensdijk (dj Erik2K) uitbrengt. Samen met plaatsgenoot Jan de Viet (dj Yen) timmert hij al elf jaar als J&E Entertainment aan de weg in Zuidwest-Nederland. Zaterdag 29 september in de Grote Kerk Ter gelegenheid van het 175-jarig bestaan van het Van Dam orgel in de Grote Kerk van Tholen wordt zaterdag avond 29 september een concert gegeven op dit bijzon dere instrument. Vier generaties Mislukt Knooppunt A4 bij Markiezaat dicht De hogere huisvestingkosten kun nen gecompenseerd worden door inkrimping van het personeel en een kleinere collectie, legde zij uit. ..Het aantal medewerkers is echter al ver minderd door de introductie van de zelfbedieningscomputers." Tot 2009 betaalt de provincie Zeeland frictie kosten om de veranderde werkwijze van de biliotheken soepel te laten verlopen. De tijdelijke subsidie wordt volgend jaar echter stopgezet, wat een tekort van 100.000 euro be tekent. PvdA'er J.P.M. Heshof zette vraagtekens bij de huursom die de bibliotheek met het ROC is over eengekomen: „Is de huur niet ge woon te duur afgesproken, was een lager bedrag mogelijk geweest?" Volgens Van Vugt was dat niet het geval. „Ik ben er zelf niet bij geweest, maar het waren vast pittige onderhandelingen." Wethou der M.A.E. Velthuis voegde eraan toe dat het om marktconforme prij zen gaat. waar ook de gemeenteraad van op de hoogte was. De directrice hoopt dat de bibliothe ken in hun nieuwe vorm - meer doelgroepfilialen en dichterbij de jongeren - ook méér leden op zullen leveren. „We merken dat al in Tho len. Scholieren lopen nu nonchalant de bibliotheek binnen. Waaronder kinderen die vroeger de moeite niet namen om op de fiets te springen om een boek te halen. Het is voor hen nu makkelijker toegankelijk. We zoeken overal de beste plek om jeugd te bereiken." Ook in Sint-An- naland krijgt de bibliotheek een plaatsje in de nieuw te bouwen 'bre de school'. Momenteel telt de organisatie 5651 leden in de gemeente, wat neerkomt op 22,5 procent van de Thoolse be volking. Hiermee staat Tholen on deraan het lijstje van de BibliOoster schelde. Mevrouw E. Frigge-Hoge- steeger (VVD) was benieuwd naar de cijfers van de andere gemeenten in de Oosterschelderegio. De mees ten zitten op een ledendekking van zo'n 24 procent. Kapelle springt eruit met 30,7 procent. „Maar Tho len gaat absoluut meer leden krijgen, daar ben ik van overtuigd", aldus Van Vugt. BibliOosterschelde bekijkt per woonplaats wat de gebruikersvraag is en past hier haar beleid op aan. Als voorbeeld geeft zij de bibliobus in Oud-Vossemeer en Stavenisse. De toeloop voor de boekenvoorzie- ning in Oud-Vossemeer is gigan tisch, meent de directrice. „Het per soneel trok aan de bel omdat zij de drukte niet aan kon en vroeg of de standtijd opgerekt kon worden." In Stavenisse bleek juist weinig belang stelling voor de service te zijn. „Een deel van de statijd in Stavenisse is sinds kort overgeheveld naar Oud- Vossemeer. Ik weet nog niet wat het effect hiervan is." A.G. van de Sande van de Christen- Unie was blij met de investering naar jongeren toe, maar vroeg zich af hoe de bibliotheek hen wil berei ken in plaatsen waar de link niet zo makkelijk te leggen is. Volgens Van Vugt wordt ook veel contact met scholieren gezocht op regionaal ni veau, bij grote onderwijsinstellin gen zoals in Krabbendijke. „Daar naast hebben wij nog een paar Thoolse bespreekpunten. zoals de vestigingen in Sint-Philipsland en Poortvliet. We willen bekijken of deze nog waardevol zijn en voor wie. Daar kunnen wij het aanbod meer op gaan richten." De opkomst van mediatheken in on derwijsinstellingen baarde SGP'er H.W. van Eenennaam wat zorgen. Hij betwijfelde of de bibliotheek geen terrein verloor als deze ont wikkeling zich voortzet. Van Vugt ziet het echter niet zo somber in. „De hogescholen hebben inderdaad eigen voorzieningen, daar bieden wij vooral ondersteuning. Bij het vmbo zijn de bibliotheken vaak niet groter dan een bezemkast, hier valt nog heel wat te winnen." Zij gaf toe dat de bibliotheek niet meer per definitie de plek is waar mensen naar toe komen om informa tie te vinden. „Dat was vroeger wel het geval. We waren er voor de ont wikkeling van het volk. Nu is er in formatie in overvloed, mensen zijn mondiger en kunnen door nieuwe media, zoals internet, ook op andere manieren aan gegevens komen. Consumenten leveren tegenwoordig ook zélf informatie, via bijvoorbeeld de digitale encyclopedie Wikipedia." De bibliotheek moet naast het leve ren van producten, daarom ook pro cessen aanbieden, meent zij. Het be tekent een nieuwe manier van dienstverlenen, waar de bibliotheek samen met de provincie aan werkt. „We springen in op de 24 uurse conomie. Bijvoorbeeld een soort snackautomaat voor kernen zonder vestiging. Mensen kunnen een boek bestellen en het op ieder gewenst moment 'uit de muur' halen." Volgens Van Vugt is de maatschap pij veranderd en moet de werkwijze van bibliotheken daarop inspelen. „Vroeger bepaalden wij wanneer de Bibliotheek-medewerkster Wendy Geluk (links) helpt klanten in de nieuwe Thoolse vestiging met het zelfbedieningssysteem. mensen boeken konden lenen, men sen willen dat tegenwoordig zelf kunnen bepalen. De functie van de bibliotheek is aan het veranderen. Klanten behouden we door het aan bod op hun wensen aan te passen, maatwerk te leveren en ook de kwa liteit van het leesruimte te verbete ren." Daarnaast wil BibliOoster schelde jeugdige gebruikers - van nul tot achttien jaar - weten te boei en, zodat zij lid blijven. M.J. Klippel wilde weten of er vol doende vrijwilligers waren en hoe deze in de toekomst worden ingezet. De directrice legde uit dat het lastig is om vrijwilligers structureel te binden. „Bovendien neemt de druk op de vrijwilligers toe, dat is niet al leen bij onze organisatie het geval. Voor vrijwilligers die af en toe kun nen helpen, zoeken we andere manieren om hen in te zetten. Zij brengen bijvoorbeeld boeken naar mensen die niet mobiel zijn en bie den ondersteuning bij activiteiten." De organisatie heeft achttien vesti gingen in zes gemeenten en heeft een budget van 4 miljoen euro. Het meeste geld komt binnen via subsi dies, maar liefst 3,3 miljoen euro. De gemeente Tholen draagt 670.000 euro bij. „Ik ben me bewust dat ik in de meeste gemeenten de duurste klant ben", aldus Van Vugt. „Maar teruggerekend per inwoner zijn de kosten landelijk gezien wél netjes in balans." Daarnaast beschikt Bibli Oosterschelde over 600.000 euro aan eigen inkomsten, door de ver koop van boeken, abonnementen en boetes voor te laat ingeleverde lite ratuur. Hoewel het Thoolse leden aantal het laagst ligt van heel de re gio, ziet de directrice de toekomst - op dat gebied - rooskleurig in. „We weten bijvoorbeeld dat er veel me degebruikers zijn. En ik ben ervan overtuigd dat Tholen méér leden krijgt, als de vestigingen, waar mo gelijk. bij scholen worden onderge bracht." VERVOLG VAN MOORD Ook op het politiebureau waren ze volgens de Telegraaf verbijsterd toen Van O. zich er meldde. 'Onder O. 's brave facade borrelde een stuwmuur aan problemen. O. kampte met problemen op zijn werk, waardoor hij langdurig thuis- zat,' aldus het dagblad dat ook een huiselijke foto van de man (ogen afgeplakt) met zijn dochter afdrukt. Het gezin kwam regelmatig op be zoek in Sint-Philipsland bij de ou ders van Renate. „Het was een ech te Fluplandse," zegt directeur Chr. Van 't Hof die Renate nog in de klas heeft gehad toen hij les gaf aan de bovenbouw. „Ze is ook nog een jaar onderwijsassistente ge weest op onze school. Dat was in 1994. Dat ging toen uit van de stichting Besthwerk." Van 't Hof verwoordt wat veel mensen erva ren: „Er zijn geen woorden voor. Er is grote verslagenheid. Het is onbegrijpelijk." Wat er zich precies in de woning heft afgespeeld is nog onduidelijk. De dader meldde zich vrijdagavond om acht uur op het politiebureau in Hellevoetsluis. Hij werd meteen gearresteerd als verdachte. Een uur later ging de politie naar de plaats van het delict. De straat werd afgezet met lint. Te gen elf uur ging de recherche de woning binnen om het verhaal van de verdachte te controleren. De po litie trof er de twee levenloze licha men aan. De hond van de familie die - levend - werd aangetroffen, werd door de dierenambulance meegenomen. Nog dezelfde avond belegde burgemeester Stoop van Dirksland een bijeenkomst in een verenigingsgebouw in de buurt om een officiële verklaring af te leg gen. De inwoners van het dorp wa ren in groten getale op komen da gen. Ook inwoners in Melissant zijn ontdaan door de gebeurtenis sen. Niemand kan het bevatten. Voor de buitenwereld functioneer de het gezin normaal. De man die in de metaal werkte, zat wel al eni ge tijd thuis vanwege een hernia. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn de stoffelijke overschotten uit de woning gedragen, zondag is er sectie verricht. Verder is de techni sche recherche met sporenonder zoek begonnen. Ook is er een buurtonderzoek gestart. Over het motief van de dader zijn (nog) geen mededelingen gedaan. De lichame lijke overschotten zijn maandag vrijgegeven. De belangrijkste functie van een wa terloop is het zorgen voor een goede doorstroming van het water. De Winkelzeesche watergang is voor de afvoer van polderwater uil Sinl-An- naland naar gemaal De Noord een zeer belangrijke waterloop. Om te voorkomen dat watergangen bij he vige regenval overstromen, is vaak een verbreding of verdieping van de waterloop noodzakelijk. Dit is goed te combineren met het natuurvrien delijker maken van de oever, het ta lud wordt flauwer en de oever hier mee breder. Natuurvriendelijke oevers zijn er niet alleen om meer water te bergen, maar ze verbinden ook natuurgebieden met elkaar en verbeteren de natuurwaarden van het landelijk gebied. Natuurvriendelijke oevers kunnen ook een bijdrage leveren aan de wa terkwaliteit. Sommige planten en dieren die in het oppervlaktewater voorkomen, hebben plaatsen nodig op de oever waarin zij bijvoorbeeld kunnen schuilen. Door de flauwe waterkant kunnen zij bovendien makkelijker op de kant klimmen. Hoe meer de natuur zijn gang kan gaan, hoe beter de kwaliteit van het oppervlaktewater wordt. Het resul taat is gezond oppervlaktewater. En een natuurlijke uitstraling geeft voor de meeste mensen ook een veel pret tiger beeld. Het werk wordt uitgevoerd door de combinatie aannemingsbedrijf Rei- merswaal bv, Feiter Groep en Schee pers bv en is over ongeveer twee we ken klaar. De totale projectkosten bedragen 150.000,-. De organisatie werd bekend met evenementen zoals Bassrulers en het wekelijks terugkerende 'Ha venzicht by Night'. Met meer dan honderd boekingen per jaar tim merde het duo al geruime tijd aan de weg. Scherpenisse was boven dien vaak in de studio te vinden, waar hij zelf muziek produceerde. „Ruim een jaar geleden stuurde ik voor het eerst een demo naar een platenmaatschappij waar ik echt tevreden over was. De track werd positief ontvangen maar er moest nog wel wat aan gesleuteld wor den. Ook heb ik hem al regelmatig voor publiek getest." In korte tijd produceerde hij meer nummers. „Eentje daarvan, 'On the move', werd zo positief ontvangen dat be sloten werd dat dit de a-kant van de cd moest worden." Een Belgi sche platenmaatschappij besloot de nummers uit te brengen. Niet alleen op de gebruikelijke lp voor de dapce scene, maar ook op cd- single. Ook werd de dj benaderd voor het mixen van de compiiatie- cd Jumping is not a crime 2007/2, die plaat bereikte binnen twee we ken de eerste plek in de Belgische hitlijst voor verzamelcd's. Dj Erik2K blijft zich voorlopig samen met dj Yen richten op het organise ren van evenementen. „Natuurlijk wachten we verder in spanning af wat de single gaat doen. En de ver- volgsingle ligt inmiddels al klaar." De gemeente wijst het subsidieverzoek van boekhandel en uitgeverij De Koperen Tuin voor een boek over de Ramp af. Volgens het college van b. en w. heeft het een beperkte meerwaarde voor Tholen. Het gaat om persoonlij ke verhalen. De uitgever had verschillende mogelijkheden aan de hand ge daan, namelijk een geldelijke bijdrage of een afname van een aantal boeken. De provincie overweegt om een stuk grond te kopen op het terrein van de voormalige zilveruienfabriek Massagia in Sint-Maartensdijk. De provincie heeft haar oog laten val len op een strook tussen het trafo station en de dijk (Molendijk) voor de herinrichting van de bushalte van Connexxion. Dat zei wethouder K.A. Heijboer maandag in de com missie ruimte bij het vaststallen van de berekening van de grondexploi tatie voor het bedrijventerrein in de smalstad. Volgens Heijboer wordt er pas volgend jaar gekeken naar een nieuwe opzet voor dit gebied, ant woordde M.L. Klippel (RFT) die wil de weten of de gemeente actief op zoek is naar bedrijven voor het braak liggende terrein aan de Nijverheids- weg en de Sportlaan. Volgens de wet houder wordt er wel naar ondernemers gezocht, maar zijn er nu geen belangstellenden voor deze ter reinen. Hij wees er op dat er wel het een en ander gebeurt, zoals de ver huur van een deel van het terrein van Weggemans aan Connexxion voor de stalling van bussen. Het sponsorprogramma 'Dansen met Thoolse sterren' ten bate van villa Pardoes is uitverkocht. Alle ta fels voor de gala-avond zijn aan be drijven verkocht. Voorzitter Rens Elenbaas van de stichting Presentatie Thoolse Be drijven zegt blij te zijn dat het eve nement met zoveel enthousiasme door het Thoolse bedrijfsleven is ontvangen. „We moesten zelfs men sen teleurstellen." Het dansgala is vrijdagavond 23 no vember in Meulvliet. Er wordt een maaltijd geserveerd en tussen de gangen door dansen 'Thoolse ster ren.' Er is zowel een publieks- als een juryprijs, die 's avonds rond tien uur bekend wordt gemaakt, voor het toetje dat de bezoekers nog voorge schoteld krijgen. Een optreden van het Thoolse zang duo Anita Ed besluit het pro gramma. De Rabobank Tholen maakt het fi nancieel mogelijk dat het program ma via omroep Tholen op de televi sie komt. Bij Meulvliet worden de beelden van 4 camera's met een sa tellietwagen naar de satelliet ge stuurd. Na de eindregie bij de lokale omroep komt het programma die zelfde vrijdagavond van 19.30 tot 22.30 uur op de televisie. Dit zou dan de eerste lokale televisie-uit zending moeten worden. In 1832 bouwden de Friese orgel makers Luitjen Jacob en Jacob van Dam een nieuw orgel voor de Gali- leërkerk te Leeuwarden. Sinds 1955 siert dit monumentale instru ment de Thoolse Grote Kerk. In het 175-jarig bestaan van het orgel zag de stichting Anthonie Keldermans Concerten aanleiding om dit be langwekkende instrument met een concert in de schijnwerpers te zet ten. Op zaterdag 29 september, 20.15 uur, zullen Jan de Viet en het Middelburgs Kamerkoor o.l.v. Andrew Wise de jubileumuitvoe ring verzorgen. Organist Jan de Viet tracht, door het spelen van midden negentiende-eeuwse Duit se en Nederlandse orgelmuziek, het orgel in zijn muziekaal histo risch kader te plaatsen, terwijl het Middelburgs Kamerkoor een zeer gevarieerd programma uitvoert met kerkmuziek van o.a. Schütz, Men delssohn en Röntgen. Van 1777 tot 1926 waren vier ge neraties Van Dam als orgelmaker te Leeuwarden gevestigd. De verte genwoordigers van de tweede ge neratie werden door de bestuurders van de Leeuwarder Galileërkerk benaderd. De eerste contacten met de orgelmakers Van Dam voor de bouw van dit orgel vonden al in 1828 plaats. In dat jaar werd een ontwerp (met fronttekening) voor een orgel met hoofdwerk, boven werk en vrij pedaal ingediend. Na onderhandelingen met de Zwolse orgelmaker Scheuer. die een orgel met rugpositief wilde maken, voor een lager bedrag dan Van Dam vroeg, werd de opdracht aan de or gelmakers Van Dam verstrekt, maar dan wei voor het door Scheu er bedongen bedrag, en onder voorwaarde, dat het orgel een rug positief zou krijgen. Tijdens de bouw van het orgel gin gen de orgelmakers er op eigen initiatief toe over, een klein bo venwerk toe te voegen, waarvoor achteraf een aanvullende bouw som werd gevraagd, welke (in ver laagde vorm) werd toegekend. Waarschijnlijk bleven ten gevolge hiervan twee slepen op het rugpo sitief leeg, en kreeg de als 4 sterk geprojecteerde Cornet één koor minder (waarvan het pijpwerk naar het bovenwerk verdween). In geen enkel ander orgel in ons land wordt de controverse tussen rug werk en bovenwerk zo duidelijk geïllustreerd als in dit instrument. In een in 1854 geschreven rapport, waarin de bouwgeschiedenis wordt weergegeven, komt de Leeuwarder predikant (en voorzit ter van de orgelcommissie) dr. L. Proes tot de conclusie dat het or gel als mislukt moet worden be schouwd Alle pogingen, om het orgel om te bouwen en van een groter bovenwerk te voorzien, zijn echter gestrand. Daaraan is het te danken, dat dit orgel, thans het grootste werk van de tweede gene ratie Van Dam, in zo grote-mate van authenticiteit bewaard geble ven is. Kaartreservering telefoon: 0166 603544 of email: a.keldermans.con- certen@kpnplanet.nl. Woensdag 26 september houdt de politie radarsnelheidscontroles op Tholen. Verder controleert zij maan dag 1 oktober de snelheid van de verkeersgebruikers op de A58 Stichting Adullam houdt zaterdag van tien tot drie uur een najaarsverkoping in de hal van de Rehobothschool in Stavenisse. Op de verkoping zijn onder andere stoffen, hoeden, lingerie en kleding te koop. De werkgroep zelf ver koopt fotokaarten. De snelweg A4 vanuit Antwerpen richting Bergen op Zoom is vanaf morgen tot en met maandag 24 september diverse avonden en nachten afgesloten voor het verkeer. Rijkswaterstaat voert in deze periode werkzaamheden uit op het knooppunt Markiezaat. Verkeer vanuit Antwerpen wordt vanaf het knooppunt Markiezaat naar de A58 richting Middelburg/Vlissingen geleid. Via de oprit Rilland komen de weggebruikers weer op de A58 naar Bergen op Zoom terecht. Rijkswaterstaat waarschuwt dat het verkeer rekening moet houden met een langere reistijd. De recherche maakt zich gereed om de woning in de Fabiusstraat binnen te gaan. Vrijdagavond werd een deel van de Fabiusstraat in Melissant door de politie afgezet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 14