'Door onze ogen gezien is het daar een en al armoede' ry www.mr-groep.nl 0^ BUDELPACK voor hulpverlening in Roemenië Drukkerij - Uitgeverij Bijl SMRÉHflfc»-. i Autobedrijf Dekker Vishandel Antoine carrosserie elenbaas HOME Handelsonderneming Thoolse vrijwilligers hulpactie Roemenië op bezoek in Salard Zaterdag 15 september 2007 Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk Tholen Aanvang 19.30 uur Oliemolen 2 4671HB Dinteloord HAGE WimSiGtöfflXSBI Sint-Annaland Tel. 0166 - 65 24 87 -Aieco^ HARM LAND §33 XW00> GUNTER <XzzX/ ST. ANNALAND Donderdag 13 september 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 GEZAMENLIJKE THOOLSE KOREN Op zaterdag 15 september 2007 in de Grote of Onze Lieve Vrouwe Kerk te Tholen. Aanvang 19.30 uur Bejaarde boeren Armoedig Toegang gratis. Collecte is bestemd voor hulpverlening aan Roemenië. Rabobank Kunststof ramen Kunststof deuren Kunststof schuifpuien Kunststof serres Kunststof dakkapellen Gevelbekleding Kunststof goten Dakvensters Rolluiken Roldeuren Garagedeuren Kunststof blinden Zonneschermen Sereens Markiezen Kunststof recycling Spuistraat 40, St. Annaland, tel. 0166-65 24 54 Van Beek Constructie B.V. Dick Klok Mechanisatie FLOORCOVERINGS y,ABYMO£)£ Bernardstraat 13 4401 BS Yerseke Elenbaas Noom Bouwbedrijf A. Rijnberg Hoofdsponsor Zangavond Roemenië Rabobank Metselen Timmeren Onderhoud Montage Deestraat 12 4693 CC Poortvliet Tel. 0166-617013 Fax 0166-617014 Spuistraat 3 4697 BB Sint-Annaland Tel. (0166) 65 24 34 of (slagerij) 65 37 41 Naai- en lockmachines Breimachines Alle reparaties Wol breimachinegarens Borduurpakketten Picknickset Tuinbanken Antiparkeerpalen Palen Planken Bloembakken Partij: Garagedeuren Kante/deuren Kanteldeuren met loopdeur Overheaddeuren Roldeuren Hardhouten voor- en achterdeuren vanaf 25,- Partij hordeuren vanaf 20,- Partij kunststof kozijnen diverse maten en kleuren Nieuw kunststof terrasplanken diverse kleuren 15 jaar garantie Project: Zangavond van de gezamenlijke Thoolse koren voor hulp Roemenië. Doel: Inzamelen van gelden voor het verzorgen van trans porten met hulpgoederen van het eiland Tholen naar de plaatsen Szalard en Szekelykal in Roemenië. Reden: De noodzaak voor hulpverlening aan het straatarme Roemenië wordt al vele jaren door een ieder erkend. Het land verkeert in een diepe politieke en economi sche crisis. De opname in de Europese Unie is een eer ste stap op weg naar herstel. Maar daar merkt men op het platteland vooralsnog niets van. Vandaar dat hulp aan kleine gemeenschappen voor een kerk, bejaarden huis, school of gezondheidscentrum dringend nodig is. Maar ook individuele steun aan arme gezinnen en boe ren door het leveren van hulpgoederen is een van de doelen. Deze hulpverlening loopt via plaatselijke, veel al kerkelijke organisaties. Het transporteren van de hulpgoederen vanuit Neder land naar Roemenië wordt met name door EU-regels en steeds hogere brandstofkosten een duurdere zaak. Vandaar de opzet van dit project. Hulpverlenende organisatie: Transport hulpgoederen wordt verzorgd door: - Aktie hulp Roemenië te Scherpenisse (fam. Noom) - Roemenië-commissie Hervormde Gemeente Reho- both te Sint-Maartensdijk Donaties: Uw vrijwillige bijdrage kunt u storten op Rabo reke ning 11.89.51.882 o.v.v. actie Roemenië. Jan en Ella Noom uit Scherpenisse reisden onlangs met 31 Tholenaren naar het Roemeense dorp Salard om kennis te maken met de mensen waarvoor zij een hulpactie hadden opgezet. De vrijwilligers uit Scher penisse, Sint-Annaland. Poortvliet en Tholen hadden kleding en goede ren ingezameld voor de bewoners van het plaatselijke bejaardenhuis Philadelphia. „De begroeting van de mensen was hartverwarmend", schrijft Jo de Korte in zijn reisverslag. „Deze mensen vonden het bij zonder fijn ons te verwennen met de beperkte middelen die ze hebben." Dc Tholenaren werden onderge bracht bij gastgezinnen van de Bap tistengemeente. De bezoekers kon den met de bewoners van gedachten wisselen middels handgebaren en de hulp van twee Roemeense tolken. Dominee Stefan Nagy en zijn vrouw Idi waren gastheer en gastvrouw en spraken Engels, 's Avonds woonden de Tholenaren een gebedsdienst van ds. Nagy bij om een indruk te krij gen hoe dergelijke diensten verlo pen. De volgende dag stond een rondreis van drie dagen door Trans- sylvanië op de agenda. Met de bus reed het reisgezelschap van Salard naar Oradea en naar Cluy. Een Roemeense gids vertelde hen over zijn land, over het communisme, de maatschappelijke ontwikkelingen en over de cultuur. Na een bezoek aan Cluy en Sibiu werd de tocht voortgezet naar een hotel in Medias. „Onderweg zagen we tot onze schrik in een klein dorp de restanten van een aluminiumsmelterij en een fabriek voor de fabricage van zwart poeder, bestemd voor onder meer autobanden." Deze bedrijven stam den uit de tijd van de communisti sche overheersing. „Dit was een macaber gezicht", aldus De Korte. „Tot in de verre omtrek zagen de stammen van de bomen en de muren van huizen en andere gebouwen na genoeg zwart van de uitstoot van roet en andere gifstoffen. Het moet voor de mensen die er toen woonden heel erg ongezond zijn geweest. Dat bleek toen vele mensen ziek werden en na enige tijd stierven, het loodge- halte in hun bloed was te hoog. Het is nog maar twintig jaar geleden dat mensen onder deze omstandigheden moesten leven." De volgende ochtend stapten de Tholenaren de bus in voor een trip naar een weerkerk in Biertan. Tij dens de rit wijdde de gids verder uit over de maatschappelijke en sociale omstandigheden waaronder de Roe menen tegenwoordig leven. Veel ge pensioneerden werken bij en vallen terug op de hulp van hun kinderen, omdat zij niet van hun pensioen rond kunnen komen. De bejaarde boeren zijn er van alle gepensio neerden met een gemiddeld pen sioen van 40 euro per maand het slechtst aan toe. Terwijl de armoede op het platteland duidelijk aanwezig is, is het onderwijs sterk verbeterd. Het onderwijs is gratis. Jongeren die niet naar de universiteit willen, gaan naar een beroepenschool. De dienstplicht is sinds januari afge schaft zodat het leger, conform het NAVO-principe, enkel uit vrijwilli gers bestaat. Na het bezoek aan de kerkburcht - die op de Unescolijst van werelderfgoederen staat - reed het gezelschap na de lunch naar Sig- hisoara, een middeleeuwse stad in restauratie. Daarna werd de tocht vervolgd naar Tirgu Mures. Tijdens de rit gaf de gids een korte weerga ve van de omstandigheden waaron der de landbouwers in Roemenië onder het communistisch regime hun werk moesten verrichten. Al hun bezit werd afgenomen en aan de staat verbeurd verklaard. De agra riërs werden verplicht te werken op zogenaamde staatsbedrijven. Mo menteel is de overheid druk bezig om de bezittingen aan de eigenaren of hun nabestaanden stap voor stap terug te geven. De Tholenaren deden in Tirgu Mures een kerk van de Roemeens Orthodoxe Kerk aan. Vervolgens reed de groep naar Bi- strita om daar de nacht door te bren gen. Familie Noom en de vrijwilligers ver trokken 's ochtends naar Cluy-Napo- ca. In deze universiteitsstad maakte het ensemble een korte wandeling door de stad die 350.000 inwoners telt. Tegen het avonduur reden zij Sa lard binnen, waar zij in de bovenzaal van de kerk een maaltijd kregen aan geboden door het bestuur van de stichting bejaardentehuis - Philadelp- hia/Noom. De voorzitter sprak een welkomstwoord uit, namens de kerk waren dominee en mevrouw Nagy aanwezig. Ella Noom bedankte het bestuur voor de maaltijd. Daarna overhandigde Jan Noom een door hemzelf samengesteld fotoboek aan ds. Nagy over de tienjarige periode waarin de nieuwe kerk is gebouwd. Aan het slot van de avond gaf Rina Blaas de dominee een tweetal zelfge maakte quiltkleden voor de kerk, waarop Bijbelse voorstellingen staan uitgebeeld. Zondagochtend woonde de groep in de kerk een eredienst bij en bracht ook zelf enkele liederen ten gehore. Dit optreden stond in het teken van het feit dat de gemeente onlangs de nieuwe kerk officieel in gebruik had genomen. „De liederen hadden wij de vorige avond nog ijverig in de kerk geoefend", blikt De Korte terug. Na de liederen sprak Wally Blaas de gemeente toe om haar te fe liciteren met de ingebruikname van de kerk waar tien jaar aan gewerkt is. In het reisplan waren de twee ko mende dagen bestemd om excursies te maken in de omgeving van Salard en Oradea. Zij bezochten onder an dere drie kleuterscholen. Namens basisschool De Regenboog uit Tho len overhandigde Blaas aan het hoofd van elke school een symboli sche cheque met een geldbedrag. Alle aanwezige kinderen kregen bo vendien twee knuffeldieren, die dankbaar in ontvangst werden geno men. „Deze bezoekjes hebben bij ons grote indruk gemaakt. De kinde ren kennen discipline, zijn lief en openhartig", aldus vrijwilliger De Korte. Na het schoolbezoek ging de groep naar een weduwe. Drie jaar geleden werd haar woning opge knapt door de Tholenaren Jo Quist, Jan Wesdorp, Jan Noom en wijlen Paul Luijkx. Na een bezoek aan de medische post in Salard, gingen de vrijwilligers langs bij het christelijk bejaardente huis. De 34 bewoners zijn lichame lijk en/of geestelijk niet meer in staat om zelfstandig te wonen. „Hier konden we nu met eigen ogen zien welke betekenis onze inzameling van goederen, kleding en geld heeft voor het in stand houden van dit te huis. De bewoners zijn dankbaar dat ze hierin mogen leven en wonen." De volgende dag werden de plaatselij ke glasfabriek en de vermicellifabriek bezocht. „De mensen die we in de glasfabriek bij de oven zagen werken, waren bleek en oogden niet gezond. Onze Arbowet zou vele op- en aan merkingen op deze werkomstandig heden hebben", merkt De Korte op. Ten slotte gingen de Tholenaren langs bij de weekmarkt, wat volgens hem niet veel voorstelde. Een niet ontgonnen stuk land waar de boeren hun waren te koop aanbieden. „De toegangsweg naar de weekmarkt is niet bestraat en zit vol kuilen. In de regentijd is deze weg nagenoeg on begaanbaar. Door onze ogen gezien is het een en al armoede. De mensen hier hebben dan ook een armoedig bestaan. Wel hebben wij in deze tien dagen van een aantal van hen veel liefde en zorg mogen ontvangen." ZANGAVOND Hoofdsponsor Diel 'ey/ren d-e go er*er"è utiliteitsbouw industriële bou woningbouw restauratie Langeweg 1 la 4697 RE Sint Annaland (NL) tel 0031(0)166-612850 fax 0031(0)166-613008 info@bijlaardappelenbv.nl Uw specialist voor VOLKSWAGEN, AUDI SEAT VERKOOP ONDERHOUD REPARATIE Oudelandsestraat 9 4691 BJ Tholen Tel. 0166-6041 50 Fax. 0166 - 60 40 85 www.dieleman-limovi.nl E. info@dieleman-limovi.nl Heenvliet 0181 - 661055 Poortvliet 0166-613015 Aankoop service voor: trekkers landbouwmachines hefwerktuigen grondverzetmachines Havenweg 5 4697 RL Sint Annaland T (0166) 65 24 68 F (0166) 65 32 11 I www.vanbeekconstructie.nl Molendijkseweg 5, Sint-Annaland,tel. 0166-652606 J. Geuze algemeen directeur Canadaweg 38 4661 PZ Halsteren T. 0164 68 64 31 F. 0164 68 75 07 ~Sslraat J74691 CVtholen0^ - Wii staan bii u op de markt: donderdagmorgen in Oud-Vossemeer donderdagmiddag in Sint-Annaland Reclame en autobelettering Bedrijfswagenschadeherstel www.elenbaas.nl Tel. 0166-612310 ELENBAAS-NOOM Kerkstraat 4, 4694 BX Scherpenisse Tel. 0166-662880 Fax 0166-661959 www.decohomeelenbaasnoom.nl AUTOSERVICE ONDERHOUD REPARATIE SPASTRAAT 6,4697 RZ SINT ANNALAND tel.: 0166 653848/06-24 66 83 75 EMAIL: l»annmoerlan<J@wai»adoo.ril 1 i' i' i1 i ii i"7T [lil arn i.i.i.i xrc 55^ I I L. •Traditionele bouw, hoge kwaliteit, scherpe prijzen Keuze uit 500 verschillende woningtypes Bronsgeestweg 3, 4697 RT St.-Annaland tel. 0166- 653261 Nieuwbouw Verbouw Renovatie Onderhoud Tevens levering van bouwmaterialen Machinale houtbewerking A.B.S. Naai- Breimachines Bedrijventerrein "Welgelegen" Ondernemersweg 19 Onpn- 4691 SL Tholen Tel.: 0166 - 60 70 85 Inruil en Financiering di t/m vrij za 9.00 - 17.30 uur 9.00 - 16.00 uur Veilingweg 11, 4697 RB Sint-Annaland, tel. 0166-657106 0166-652904 06-22261798 e-mail: kurepro@zeelandnet.nl Een groep van 31 Tholenaren nam in het Roemeense Salard kennis van het hulpproject.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 11