'Bezoekers braderie Tholen zeer positief over muzikale afsluiting' ABT leest b. en w. de les over brief Verhoef Wethouder Velthuis verwelkomt nieuwe Nederlandse staatsburgers Twee gewonden bij frontale botsing op kruispunt Langeweg Bintje 14 cent Afgelopen twaalf maanden negentien inwoners genaturaliseerd Ambulance naar Broeksedijk vijf kilometer verderop gestuurd Donderdag 30 augustus 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Oud speelgoed Holland Huis Concordia Alleen aan kiezers verantwoording schuldig Nieuwe vragen Boerenbond viert dag van platteland Op de tweede landelijke naturalisatiedag hebben vrijdag drie inwoners het Nederlanderschap verkregen: een Ira kees en een Armeen uit Poortvliet, alsmede een in Tho len geboren Marokkaanse. Tussen augustus vorig jaar en augustus dit jaar kozen zestien andere Thoolse buiten landers ervoor om Nederlander te worden. Paspoort Bij een botsing tussen twee personenauto's op de krui sing van de Groeneweg en de Langeweg bij Oud-Vosse- meer is donderdagmiddag een echtpaar uit Halsteren ge wond geraakt. De bestuurder van de andere auto kwam er met schaafwonden en spierpijn vanaf. Beide auto's werden door de klap vernield. De meldkamer stuurde de ziekenauto aanvankelijk naar de Broeksedijk aan de an dere kant van Oud-Vossemeer. Met een temperatuur van 26 graden hadden de bezoekers van de bra derie in Tholen over het weer niet te klagen. Likkend aan een softijsje wandelden zij zaterdagmiddag langs de 140 kramen of lasten een pauze in voor een verkoelend drankje op een van de terrassen. Niet alleen de horecagelegenheden profiteerden van het zonnetje, ook de kraam zon nebrillen van de plaatselijke opticien bleek een schot in de roos. Drommen mensen speurden op de Markt de bakken door op zoek naar een koopje. „We hebben ieder jaar een braderieaanbieding met zonne brillen, maar het mooie weer werkte dit keer natuurlijk erg mee", aldus vestigingsleider Jan Straten. „Hoe veel belangstelling de kraam krijgt, ligt ook aan de actie. En een zonne bril voor tien euro bleek voor veel bezoekers erg interessant." Ook de organiserende ondernemers vereniging is tevreden over de op komst en het verloop van de brade rie. „Het is allemaal weer goed bevallen", blikt onderneemster Bianca Heuseveldt terug. „Vrijdag vond ik het zelf niet héél druk, toen waren de scholen ook pas om drie uur uit. Het werd de eerste dag uit eindelijk gezellig druk. En zaterdag was er heel de dag volop aanloop." Haar speelgoedwinkel trok overdag veel bezoekertjes die zich lieten schminken tot Egyptische prinses, vampier of tijger. Tegen vijven stroomde de Bebouwdendam echter helemaal vol. De jonge braderiegan- gers kwamen massaal af op de trek king van een Diddl-actie. Bij de aanschaf van een Diddl-product ont vingen de kopers naast een aardig heidje van de springmuis een deel nemerskaartje. „Ingevulde kaartjes werden in een trommel gedaan. Óm vijf uur was de trekking, waarmee een megagrote Diddlina te winnen viel én tien troostprijzen. Er werd echt massaal op gereageerd, ik denk dat er wel honderd belangstellenden voor de winkel stonden. En dat is druk voor zo'n klein straatje." Zaterdagochtend om negen uur ging de braderie voor de jongeren al van start met een kinderbraderie in het centrum. Een half uurtje later open de de post van Dorcas Hulp haar deuren aan de Regentessestraat voor een grote rommelmarkt. De chirste- lijke hulpverleningsorganisatie ver zamelt heel het jaar door goederen voor mensen die in nood verkeren. „Er worden echter ook spullen ge doneerd die niet opgestuurd kunnen worden. Die producten worden ver zameld en verkocht tijdens deze rommelmarkt", vertelt Dick van de Velde, voorzitter van de Dorcas werkgroep Tholen. De organisatie kon dit jaar op heel wat belangstel ling rekenen, vooral in de ochtendu ren. „Vooral handelaren zijn er vroeg bij. Ze zoeken altijd goederen die zij voor een dubbeltje kunnen kopen om vervolgens voor drie euro weer te verkopen. Hen vind je op ie dere rommelmarkt. Het gaat dan vooral om ouderwetse, antieke spul len en oud speelgoed. Maar wij we ten de waarde daar ook van in te schatten." De verkoop bracht uitein delijk 1350 euro in het laatje. Een onverwacht en mooi bedrag, vindt Van de Velde. „Heel wat meer dan vorig jaar, toen leverde de rommel markt zo'n negenhonderd euro op." De opbrengst gaat naar een project voor straatkinderen in Rusland. „Daar doen we het dit keer allemaal voor." In het stadscentrum vermaakten za terdagmiddag straattheaterartiesten de bezoekers. Verkleed als mars mannetjes of zwemmers uit de jaren dertig benaderden zij het winkelpu bliek. Op de Markt presenteerde een sportschool uit Bergen op Zoom zich met diverse demonstraties, wat door veel bezpekers al happend van een warme stroopwafel of zuigend op een Zeeuwse babbelaar werd aanschouwd. Bij de caravan van Veilig Verkeer Nederland kon men meedoen aan de verkeerstest. Er de den 121 mensen mee aan de toets. 29 bezoekers maakten de proef foutloos, 44 deelnemers maakten één fout. 29 mensen beantwoordden twee vragen incorrect, elf hadden drie fouten, zeven bezoekers be haalden vier fouten en één deelne mer gokte vijfmaal verkeerd. De prijs van tien euro werd gewonnen door Jack Geers uit Halsteren. De ogentest van VVN viel wat in het water, geeft A.L. Gelok uit Oud- Vossemeer toe. „Er deden zes per sonen mee. Meer was niet mogelijk. We stonden naast de sportschool en deelden de stroom. Toen de demon straties waren afgelopen en de spor ters het podium afbraken, moesten wij ook stoppen. We hadden geen stroom meer." Zonder elektriciteit, maar vol ener gie, benaderde zowel de VVD als de SP bezoekers om de standpunten van hun partij naar voren te bren gen. „We willen duidelijk maken dat de VVD ook buiten verkiezings tijd actief voor de Tholenaren bezig is", vertelde fractievoorzitter F.J.A. Hommel. Voorbijgangers werd op een groot memobord gevraagd pun ten te noteren waar zij graag meer aandacht voor willen. De blauwal- genproblematiek blijkt nog steeds een heikel punt. „Daar zijn wij nog druk mee bezig. We zetten ons in voor bestrijding van de blauwalg bij Waterfront, maar zoiets is nu een maal niet makkelijk op te lossen", legde Hommel uit. Zijn politieke partij was op de braderie ook actief met het werven van leden. Hoewel dat niet altijd simpel verliep, sprak Jonge bezoekertjes kijken in de Dalemsestraat gefascineerd toe hoe een clown ballonnendieren voor hen maakt. de fractievoorzitter over aardig wat nieuwe leden. „Sommigen moeten we wel over de streep trekken, maar onze argumenten zijn goed", glim lachte hij. De VVD staat ieder jaar op de Thoolse braderie, maar had dit jaar concurrentie van de SP- werkgroep Tholen. Deze partij stond met een kraam naast de bibli otheek in de Dalemsestraat. Mensen konden hier hun mening geven over de thuiszorgproblemen. Daarnaast maakt de werkgroep zich hard voor behoud van het Holland Huis in Scherpenisse. Bezoekers die het daar mee eens waren, konden een formulier invullen. „Ik merk goed dat véél mensen tegen het afbreken van het Holland Huis zijn. Sommige voorbijgangers reageren heel emo tioneel", aldus C. van der Horst van de SP-werkgroep. Wie een formu lier invulde, kreeg als dank een rood sponsje in de vorm van een tomaat. Jonge braderiegangers werden ge trakteerd op een tomaatje. „Al val len die minder in de smaak. Wat verderop kunnen ze namelijk stroopwafels krijgen, dat vinden veel kinderen toch lekkerder." Op het binnenplein van de Gasthuis kapel nuttigden vermoeide bezoekers wat en genoten van het zonnetje, ter wijl een gospelband liederen ten ge hore bracht. In de Bosstraat trok een muziekgroep van de Christenge meente Tholen de aandacht. In hun kraam zat een vuil uitziende man met een tekst op zijn borst 'hoe schoon ben jij eigenlijk' die de voorbijgan gers tot nadenken moest aanzetten over de reinheid van hun innerlijk. In tegenstelling tot voorgaande ja ren besloot ondernemersvereniging Tholen dit jaar de braderie af te slui ten met een muziekfestival. De or ganisatie zocht hiervoor samen werking met muziekvereniging Concordia. Op de Markt bracht de muziekvereniging, ondersteund door de Last Dollar Big Band, Ohno Jazz Band en Percussivity, vanaf half zeven nummers ten gehore. „Dat is allemaal hartstikke positief verlopen", blikt M.A.J. van der Lin de, woordvoerder van Concordia, terug. „De bezoekers zongen en thousiast mee, het is allemaal uitste kend bevallen." De Thoolse mu ziekvereniging had zich goed voorbereid op het afsluitingscon cert. De leden kwamen drie keer bij elkaar om speciaal voor het festival te oefenen. „Je zit toch op een moeilijk moment, zo vlak na de va kantie. We zijn voor de braderie ex tra vroeg begonnen met repeteren. Normaal beginnen we veertien da gen later." De muzikanten kwamen zelfs afgelopen vrijdag - tijdens de braderie - nogmaals bij elkaar om de puntjes op de i te zetten.Ande re plannen moesten wijken, sommi ge leden bezoeken gewoonlijk sa men met hun familie de braderie. Dat kon nu niet. Iedereen heeft zich voor de volle honderd procent voor de vereniging ingezet." Volgens de Tholenaar was daar het resultaat ook naar. „Het klopte allemaal, met die bigband en die dixielandmuziek erbij. Mensen verveelden zich geen minuut, ze hebben ook goed meege zongen." De muzikant weet nog niet of Concordia volgend jaar weer de afsluiting van de braderie verzorgt. „Het krijgt misschien een vervolg, maar we moeten eerst alles met de leden op een rijtje zetten. Het is ie dereen wel goed bevallen." Ook onderneemster Heuseveldt is te spreken over het nieuwe avondpro gramma. „We wilden eens wat an ders doen dan een vuurwerkshow. Mensen reageerden positief op het muziekfestival. Ik vond het zelf ook ontzettend gezellig." Toch weet zij dat niet iederéén tevreden zal zijn geweest over de nieuwe afsluiting. „Er zijn natuurlijk altijd mensen die het jammer vinden dat er geen vuur werkshow meer is. Dat mogen zij ook zeggen. Maar ik heb vooral heel veel positieve reacties gehoord over het muziekfestival." ABT is alleen de kiezers verantwoording schuldig en niet b. en w. In niet mis te verstane woorden neemt de raadsfractie van Algemeen Be lang Tholen afstand van het antwoord van h. en w. op de brief van ac countant Verhoef aan de gemeenteraad over de jaarrekening 2006. Het college vroeg zich in het ant woord aan de raad af, wat de be weegredenen van ABT zijn geweest om Verhoef de jaarrekening te laten beoordelen. „De bewuste brief was niet voorzien van het gemeentelijke logo en was ook niet ondertekend. Wij vinden dat in een democratie, zolang de fatsoensnormen niet wor den overschreden - en dat is vol gens ABT niet aan de orde - we al leen aan de kiezers verantwoording schuldig zijn." De raadsleden J.J.P.A. Boulogne en L.J. van Doorn protesteren ook te gen de toon van het antwoord van b. en w. „Is het bijvoorbeeld belang rijk dat een ieder moet weten dat Verhoef ontslagen is door zijn toen malige werkgever. Het ontgaat ons wat het noemen hiervan met de zaak te maken heeft. En is de reactie van b. en w. ook niet wat overtrokken: vier A4'tjes?" ABT is niet duidelijk waarom het college de leden van de werkgroep planning en controle (waarin o.a. Boulogne zitting heeft - red) noemt in de brief. „De leden die daar zit ting in hebben, zijn niet door hun partij, maar door de raad voorgedra gen. Ze zitten daar op persoonlijke titel in en niet namens hun partij. Het partijstandpunt kan anders zijn. Als het college van mening is, dat een lid van de werkgroep geen an dere mening over de stukken mag hebben, dan stelt Boulogne graag zijn plaats ter beschikking." De ABT-fractie wijst verder op het feit, dat de brief van Verhoef aan de raad was gericht. „De raad en niet het college moet reageren op de brief van Verhoef, als daartoe door de raad besloten zou worden. Het zou op zijn plaats zijn om de brief van b. en w. in de commissie be stuurszaken te bespreken." Naar aanleiding van öeze kwestie heeft ABT drie schriftelijke vragen aan het college gesteld: 1Wat is de meerwaarde om bekend te maken dat dhr. Verhoef ontslagen is 2. Wat is de bedoeling van het noe men van de leden die zitting heb ben in de werkgroep planning en controle 3. Waarom is de raad in deze zaak gepasseerd door het college? Boerenbond Tholen houdt zaterdag voor de allereerste keer de dag van het platteland. Het evenement wordt van half negen tot vijf georgani seerd in samenwerking met Vrien den van het platteland. Voor zowel jong als oud is er bij marktkraam- pjes van alles te beleven, zoals volksschilderen, beeldhouwen en klompen maken. Ook is er een kin derboerderij en kunnen er ritjes met De oogst van de late aardappelen van o.a. het veel geteelde ras Bintje staat bij veel boeren op het pro gramma. Op de veiling Sint-Anna- land werd dinsdag 14 eurocent be taald voor een kilo Bintjes. Vrijdag werd voor een kilo Doré's nog 30 cent betaald, maar er zijn niet zo veel aardappelen meer van dit vroe ge ras. Daarom draait de veiling trekpaarden en boerenkar of op een pony gemaakt worden. Verder zijn er oude landbouwwerktuigen te be wonderen en kunnen kinderen zich vermaken met oud-Hollandse spe len, grabbelen of op de skelterrace baan. Op het parkeerterrein van Van Houte Wonen staat een springkus sen en een boeren ijscokar. Verder kan hier een 'koe' gemolken wor den. Een aantal weken geleden stond de ZLTO met een boerenont- bijt voor de bewoners van Dalemhof nog stil bij de week van het platte land. klok in Sint-Annaland sinds deze week niet dagelijks meer, maar al leen nog op dinsdag en donderdag. Dinsdag 28 augustus: Première 14, Frieslander 14-15, Nicola 14-15, Ei genheimer 22-28, Bintje 14, Bildt- star 17-18, bonken 16, aanvoer 81 ton. Vrijdag 24 augustus: Doré 30, Frieslander 15, Eigenheimer 26, Bildtstar 17, bonken 16, drielingen 9, aanvoer 36 ton. Donderdag 23 augustus: Doré 31, Frieslander 13-15, Nicola 15, Ei genheimer 28, Bildtstar 18, bonken 17, kriel 52-55. Aanvoer 86 ton. Het echtpaar Zakriti (links) en mevrouw Jaworska bekijken de folders die ze bij de naturalisatieceremonie hebben gekregen. Wethouder Marianne Velthuis ver welkomde, als loco-burgemeester, de nieuwe Nederlanders (de bur gemeester was nog met vakantie). Dat deed ze in het voormalige stadhuis aan de Hoogstraat in Tholen. Naast de drie die deze middag hun papieren kregen, wa ren drie andere genaturaliseerde Nederlanders naar de naturalisa tieceremonie gekomen. Deze wordt op 24 augustus gehouden, omdat op die dag in 1815 de Ne derlandse grondwet in werking trad. Maar iedere inwoner die het afgelopen jaar de Nederlandse na tionaliteit verkreeg, maakte bin nen zes weken op het gemeente huis een 'kleine ceremonie' mee. De naturalisatieceremonie moet cachet geven aan de band die tot stand komt tussen het koninkrijk en de nieuwe staatsburger. Mevrouw Velthuis onderstreepte dat het om een belangrijke gebeurtenis gaat. „Voor u is het waarschijnlijk de bekroning van een - lang - pro ces. U hebt aan alle eisen voldaan. En u hebt nu dezelfde rechten en plichten als elke geboren Nederlan der." De wethouder legde uit dat in de grondwet de fundamentele grondrechten van iedere burger zijn vastgelegd. Ze ging ook in op de Nederlandse volksaard en gebrui ken, die soms afwijken van wat de nieuwkomers gewend zijn. „Neder landers zijn nogal op zichzelf, ze zijn niet zo goed in het verwelko men." De naturalisatiedag moet ook duidelijk maken dat ons land niet meer alleen het land is van 'witte' Nederlanders, zei ze. De drie inwoners die deze middag het Nederlanderschap verkregen, kregen een ingelijste verklaring overhandigd. Verder was er voor ie dereen een tas met folders over Tho len, het boekje 'Hoe hoort het ei genlijk in Nederland' en een boeket. Elk van de aanwezigen werd door de wethouder kort afzonderlijk toe gesproken. Daaruit bleek dat de meesten al een behoorlijke tijd in ons land wonen. Ook werd duide lijk, dat er verschillende procedures bestaan: naturalisatie en optie. Voor naturalisatie moet iemand minimaal vijf jaar met een geldige verblijfs vergunning in Nederland wonen én over een inburgeringsdiploma be schikken. De immigratie- en natura lisatiedienst (IND) draagt mensen die een naturalisatieverzoek doen, voor aan de koningin. De procedure vergt zes tot twaalf maanden. Men sen die in Nederland zijn geboren en er wonen, met een Nederlander zijn getrouwd of onder het gezag van een Nederlander staan - gedu rende een bepaalde tijd - komen in aanmerking voor de optieprocedure. Deze wordt volledig door de ge meente afgehandeld en duurt onge veer drie maanden. Zowel bij natu ralisatie als optie is het verplicht om een naturalisatieceremonie bij te wonen. De negentien inwoners die het afge lopen jaar Nederlands staatsburger zijn geworden, kwamen uit Marok ko, Irak, de voormalige Sovjetunie, Turkije en Polen. Bij vluchtelingen kan de nationaliteit vaak niet vast gesteld worden omdat ze daarover geen documenten kunnen overleg gen, vertelt ambtenaar burgerzaken Leo Quist. Hij legde op de bijeen komst uit hoe de nieuwe Nederlan ders aan een paspoort of een identi teitskaart kunnen komen. Het gezelschap keek vervolgens naar een film over Tholen, waarna de bij eenkomst werd afgesloten met een drankje en een hapje. Het ongeluk gebeurde tegen half vijf. Een man die aan de Groene weg op een stuk land aan het werk was, hoorde opeens een verschrik kelijke klap en zag twee auto's door de lucht tollen. „Dit moest hier een keer gebeuren, want er wordt op deze weg heel vaak on verantwoord hard gereden", ver telt hij. Een 56-jarige man uit Loon op Zand reed in een grijze Skoda over de Groeneweg in de richting van de Oud-Vossemeerse- dijk. Hij was op zoek naar de pro^ vinciale weg, want komend van Poortvliet was hij wegens de werkzaamheden aan de Postweg omgeleid door de polder. Een rode Nissan, met daarin de 67-jarige Halsternaar en zijn vrouw, kwam over de Langeweg uit de richting van Oud-Vossemeer. Op de krui sing zag hij de van rechts komen de Skoda over het hoofd, met de botsing als gevolg. Brokstukken en glas lagen overal. De Nissan belandde vlakbij het kruispunt in de sloot aan de oost kant van de Groeneweg, met de neus omlaag. De Skoda tolde rond. sloeg over de kop en eindig de meters verderop in dezelfde sloot. De bestuurder hiervan - die vertelde dat hij de andere auto evenmin had gezien - was volgens omstanders snel uit zijn wagen. Ook de twee inzittenden van de Nissan konden uit hun auto ko men. Zij werden opgevangen door omstanders, in afwachting van een ambulance. Een toevallig passe rende sigma-medewerker (snel in zetbare groep tot medische assis tentie) verleende eerste hulp. De ambulance werd om zes minuten over half vijf door de centrale ge alarmeerd. Een kwartiertje later zagen de mensen op de kruising deze over de Oud-Vossenieerse- dijk voorbij rijden richting Oud- Vossemeer. Zij wisten niet dat de ambulance naar de Broeksedijk werd gestuurd, dik vijf kilometer verderop. „Bij het bellen van 112 is de Groeneweg opgegeven, dat heb ik duidelijk gehoord", vertelt een vrouw die met haar man als eerste bij het ongeval was. Ruim na vijven pas arriveerden de hulp verleners op de juiste plaats. Om standers hadden toen al opnieuw 112 gebeld, en ook de politie die uit Kruiningen moest komen. Een tweede ambulance werd opgeroe pen, omdat het Halsterse echtpaar voor de zekerheid voor nader on derzoek naar het ziekenhuis ging. Daar bleek de vrouw borstbeen en pols te hebben gebroken, terwijl haar man letsel opliep aan de rib ben. Ondertussen arriveerde een auto berger om de Skoda - een leaseau to - af te voeren. Maar hij moest wachten. De politie liet de toe voerwegen afzetten omdat de technische recherche nog onder zoek moest doen. Rond zeven uur werd de kruising weer vrijgegeven voor het verkeer. Beide auto's belandden in de sloot langs de Groeneweg, omstanders die langs kwamen en hulp boden staan erbij te kijken. Op de achtergrond verzorgt ambulancepersoneel het echtpaar uit Halsteren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 9