'Kinderen die goed in hun vel zitten, leren op school makkelijker' PvdA krijgt steun voor gebruik onbekende meevaller voor minima Oppositie in raad verwerpt kadernota Shampoo Kleinkind Rciadsmeerderheid draait bezuiniging op ambtenaren terug Donderdag 21 juni 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Bord, stem en gevoel gebruiken om kinderen iets aan te leren. Kinderen met hun handen letters laten voelen die van schuurpapier zijn gemaakt. Of letters op een muur laten schrijven. Dat is nu een gangbare manier om leer lingen op de Regenboog in Tholen iets aan te leren. De 60-jarige Corry van de Merbel uit Tholen deed het graag. Ze stopt na ruim 29 jaar aan de school en gaat met pen sioen. Vertrouwen Juf Corry van de Merbel stopt na bijna dertig jaar bij De Regenboog Samenspel Weemoed Een revitaliseringstax voor industriegrond. Een 'geboor- tekoffertje' met gemeentelijke informatie. Herinrichting van de Eendrachtsweg in Tholen. Het zijn ideeën die donderdag in de gemeenteraad werden aangedragen tij dens de discussie over de kadernota 2008. Maar als enige is een motie van de PvdA aangenomen over het gebrui ken van een deel van extra rijksgeld uit het gemeente fonds voor sociaal beleid. Amendement minima Dividend Delta Scholenbouw Eendrachtsweg Tegen extra verhoging onroerendezaakhelasting Vorig jaar konden ABT en CU nog over hun bezwaren heen stappen, maar dit keer stemden ze - samen met de eenmansfractie RFT - in de gemeenteraad tégen de ka dernota. Breekpunt voor de oppositiepartijen was de ex tra verhoging van de onroerendezaakhelasting (ozb). In plaats van anderhalf procent moeten de Thoolse huizen bezitters volgend jaar zes procent méér ozb betalen. Kop in het zand Minder ambitieus Vrijdag namen collega's al afscheid van haar, woensdag doen de kinde ren dat. Het besluit om een punt te zetten achter haar loopbaan in het onderwijs is na lang wikken en we gen genomen, zegt ze. „Ik heb altijd gedacht dat ik lang door zou gaan met werken. Mijn man Joop zat in de staten van Zeeland en is daar dit voorjaar na acht jaar mee gestopt. Begin dit jaar ben ik er aan gaan denken. Het is echt een proces ge weest. Maar nu heb ik er ook echt zin in. Ik kan gebruik maken van een goede regeling omdat ik voor 1949 geboren ben. Lange tijd heb ik in de VUT gaan, gezien als oude- dagsleed. Als leerkracht word je ZVV'er, een leerkracht zonder ver der vooruitzicht. Je keert terug naar de eenvoud van haanloos burger." ZVV is geen officiële afkorting. De juffrouw gebruikt het schertsend. Er zijn namelijk zoveel afkoningen in onderwijsland, zegt ze. Van sommi- i ge is ze de betekenis al weer verge ten. Zelf was ze vele jaren IB'er. Dat staat voor intern begeleider. „Ik heb zelf het liefst voor de klas ge staan, maar als intern begeleider heb ik ook veel contacten gehad met de leerkrachten over de extra zorg voor de kinderen. Het was in de tijd dat het project samen-naar-school werd ingevoerd. Vooral voor kinderen die moeite hadden met leden of rekenen en die extra aandacht nodig hebben. Maar ook voor kinderen die erg snel de stof oppakken. Dan had je ook contacten buiten de school met col lega's van andere scholen, de schoolbegeleidingsdienst en het consultatieteam. Er gaat meer tijd zitten in de zorg voor kinderen die Leerkrachten krijgen aan het eind van het schooljaar nogal eens cadeautjes. Juf Corry kan tot haar tachtigste haar familie voorzien van douchegel en kaarsen, zegt ze. „Op de dag van mijn verjaardag moeten de ouders hebben gedacht: O ja de juf moet ook een cadeautje. Er is waarschijnlijk snel een fles shampoo uit de voorraad gepakt en trots werd mij dan het cadeautje aangeboden. En wat stond er op: shampoo voor dor en beschadigd haar. Dat soort humor houd je op de been!" moeite hebben met leren doordat ze dyslectisch zijn, dan aan kinderen die snel leren." Het is nu zelfs zo dat voor kinderen die extra uitdagingen aan kunnen, in het nieuwe schooljaar het vak Spaans wordt geïntroduceerd. „Een paar kinderen gaan dat doen. Ze hebben bijvoorbeeld voor drie cito- toetsen die de school afneemt, de hoogste score gehaald. Het is be langrijk voor deze kinderen. Zo voorkomen we dat ze zich verve len." Juf Corry ambieerde geen directie functie. Het administratieve aspect kon ze niet bekoren, zegt ze. Veel liever leerde ze de kinderen rekenen en taal én geschiedenis. „Na de hbs in Breda heb ik er nog aan gedacht geschiedenis te gaan studeren, maar ik ben toch trouw gebleven aan mijn eerste ideaal: vanaf mijn eigen kleu terschoolleeftijd wilde ik al juf wor den. Schooltje spelen was één van mijn favoriete bezigheden. Achteraf heb ik indertijd die keuze met een zeker speels gemak gemaakt. Ik heb nooit al te veel stil gestaan bij de verantwoordelijkheid of de zwaarte van het werk. Want het is natuurlijk niet de makkelijkste job." Het is volgens haar niet niks om als ouders je kind of kinderen de hele dag toe te vertrouwen aan een on derwijzer. „Je legt wel een hele ver antwoordelijkheid op die ene per soon. Ik heb daar zelf niet zo bij stil gestaan, totdat ik zelf kinderen kreeg. Je vraagt je als ouder af of het gaat zoals je zelf wilt dat het gaat. Het gaat dan onder meer om identiteit. Christelijke mensen heb ben daar bepaalde ideeën over. En vragen zich af of zijn ideeën over eenkomen met de mijne. Dat kreeg is zelf ook wel eens van ouders te horen, hoor. Daar word je als leer kracht op aangesproken, maar er was ook altijd een gesprek over mo gelijk." Ze volgde de kweekschool in Dor drecht (juf Corry is afkomstig uit Zevenbergen). Ze kon dat in twee jaar doen. Ze ging niet verder voor haar hoofdakte, maar in 1968 meteen aan de slag op een school in Zutphen. Ze stond voor klas 15 en 6. In 1972 verhuisde ze samen met haar man Joop en hun eerste kind naar Sint-Maartensdijk. Hij was aangenomen als ambtenaar bij de gemeente Tholen. „In die tijd volg de je je man. Dat is tegenwoordig heel anders. Ik kon voor één dag in Juf Corry van de Merbel uit Tholen krijgt nu meer tijd om te reizen en te lezen. de week invallen op de BLO, de Toetssteen, de school voor bijzon der lager onderwijs. Het hoofd van de school, Wim Donker, moest op die dag de administratie doen. Er was toen geen kinderopvang zoals nu. Ik wilde wel 1 of 2 dagen wer ken, maar geen volle betrekking hebben." Op de BLO ervoer ze dat het niet eenvoudig was om deze kinderen les te geven. „Ik vond het ontzet tend moeilijk. Dat is echt een vak apart. Er zaten ook mongooltjes op school, ik heb toen al wel gedacht dat ik dit niet altijd full-time wilde doen." Op 1 augustus 1978 kon ze aan De Regenboog in Tholen beginnen. Ook hier was ze gevraagd als inval ster. „Jan Fondse was hoofd van de school. Het was toen dat er geld van het ministerie kwam om kinderen op school zorg op maat te geven. De school deed daar aan mee. Ik gaf les aan klas vier, mijn oudste zoon zat toen in de eerste klas. Het lesgeven was heel anders dan nu. Het was klassikaal. Je gaf les aan de hele bubs tegelijk. Zorg op maat, dus dat .je meer aandacht aan individuele leerlingen schonk, kwam maar moeilijk de school binnen. Als zorg- coördinator van de school, nam je de kinderen mee buiten de groep. Tegenwoordig wordt dat in de groep gedaan." Ze gaf aan alle klassen les, na de in voering van het basisonderwijs in 1985 ook aan de kleuters. Maar ze bleek toch meer voorliefde te heb ben voor het wat oudere kind, zegt ze. „Ik vind het prettiger les geven." Ook haar jongste zoon bezocht de Regenboog. Hij kwam later bij haar in de klas. „Dat ging prima. Alleen hadden ze wel eens moeite als ande re kinderen iets over mij zeiden: van je moeder dit en je moeder dat. Ze waren heel loyaal." De juffrouw ziet wel een verschil tussen de kinderen van toen en nu. „De leerlingen van nu zijn gewend aan snelheid. Ze zijn ook vaak on rustiger. En ook mondiger. Ik zeg niet dat dit negatief is. Ook de ou ders zijn mondiger geworden. En daar hebben ze gelijk in. Je moet opkomen voor je kind. Maar of het allemaal kan wat je als ouder wil, is nog wat anders. Knokken voor je kind is positief. Ouders laten zich zelf informeren. Leggen hun oor ook te luister buiten de school. Wij knokken ook voor het kind. Ouders moeten zeker niet alles aan de school overlaten." Een groot verschil met vroeger is ook de aandacht voor sociale vaar digheden van kinderen. Om de weerbaarheid te vergroten bijvoor beeld. „Daar was je vroeger nooit mee bezig. Hoe ga je als kind met jezelf om, met slechte cijfers, met volwassenen, hoe sta je in het le ven? Dat is ook goed om te doen. Ouders vragen dat ook van jou. We zijn in de loop der jaren veel meer opvoeders geworden. Het is nodig, al zijn we er niet voor. Dat is nu eenmaal de maatschappij. Het gaat niet alleen om taal en rekenen, maar ook om wat wij emotionele intelli gentie noemen. Dat is soms veel be langrijker dan het aanleren van al leen maar kennis. Het is bewezen dat als kinderen goed in het vel zit ten, ze ook ontvankelijker zijn voor kennis." Kinderen blijven nu minder vaak zitten dan toen de juffrouw in het onderwijs begon, maar het komt nog steeds voor. „Voor de hele jon ge kinderen die in juni, juli of au gustus zijn geboren, is dat niet erg. Je ziet ze dan soms helemaal op bloeien als ze een jaar overdoen." Door de aandacht voor de leerlingen die moeite hebben met de leerstof, kunnen veel meer kinderen op de school blijven en hoeven ze niet naar het speciaal onderwijs. „Het lukt niet als het gedrag het niet toe laat of als ze het proces van de hele groep verstoren. Het gaat er om een balans te vinden tussen leerkracht, kind en de klas. Het is een samen spel. In goede harmonie heb je kans op de beste resultaten. Natuurlijk is de ene klas de andere niet." Ze signaleert negatieve en positieve ontwikkelingen in het onderwijs. De verzakelijking vind ze een ongunsti ge tendens. „Het basisonderwijs kreunt onder druk van regels van wege de toename van registratie en administratie, stond er in Trouw. Je zou kunnen zeggen dat scholen - zoals veel andere sectoren - worden afgerekend op bedrijfseconomische criteria. Van de thuiszorg wordt meetbaar rendement verwacht, van ziekenhuizen productie, van scholen output. Nog even en de begrafenis ondernemer is de enige die niet naar productiecijfers wordt gevraagd." Er zijn ook veel meer toetsen dan vroeger. „Niet alleen de leermetho des, maar ook de citotoetsen die de kinderen maken. Dat loopt meer door elkaar. Je ziet dat sommige leerlingen voor methodegebonden toetsen een voldoende halen terwijl ze voor citotoetsen onder de maat blijven. Vooral kinderen die op kor te termijn zaken goed kunnen ont houden, hebben met de citotoets moeite. Herhaling is heel belangrijk in het onderwijs. Het wordt ook zo concreet mogelijk opgebouwd. In groep vier worden de tafels bijvoor beeld van één tot en met vijf geleerd en de tafel van tien. De kinderen gaan bijvoorbeeld in vijf groepjes van drie leerlingen zitten. We laten ze het beleven. Ze tellen dan de groepjes. Rekenen heeft tenslotte met het leven te maken. We vragen nu niet meer wat is zes plus vijf, maar hoeveel zijn zes bloemen en vijf bloemen bij elkaar? Ik vind dat een hele vooruitgang. Kinderen kunnen nu ook veel beter rekenen dan vroeger. Vroeger op schoolreis je vroegen de kinderen of ze met het geld dat ze bij zich hadden, iets konden betalen. Ze zijn nu meer ge richt op de praktijk van alledag. Dat is ook de taak van het onderwijs. Dat de kinderen straks als zelfstan dige burgers in de maatschappij kunnen functioneren." Een ander negatief aspect is dat de koopkracht van de leerkrachten Nu ze haar loopbaan beëindigt, kan Corry van de Merbel vaker op reis en meer gaan lezen. Sa men met haar man op reis naar Noorwegen met de caravan, bijvoorbeeld. Lezen doet ze al veel, maar dat kan ze nu nog meer gaan doen. Historische romans maar ook Nederlandse literatuur. „Maar we hebben ook een kleinkind, Femke, ge kregen en daar wil ik tijd voor hebben. Ik had nooit gedacht dat ik dat zo leuk zou vinden." niet gelijk loopt met die van andere beroepsgroepen, zegt ze. Sinds 1990 lopen de onderwijzers negen procent achter op de gemiddelde loonstijging. Positief is de trend dat de discipline in de klas, najaren op haar retour te zijn geweest, weer volop meedoet in de huidige dis cussies." Ze heeft zelf ervaren hoe gedisci plineerd het toegaat bij onze zui derburen toen ze als intern begelei der een week lang - met andere Zeeuwse collega's - basisscholen in Vlaanderen bezocht. Maar wat volgens haar altijd nodig zal blij ven in het onderwijs is bezieling. „Als dat wegebt wordt het heel moeilijk. Voor bezieling moet je zelf ook goed in je vel zitten. Kin deren vragen meer dan honderd procent van je. Het is iets anders dan gedrevenheid. Dat heb ik ook wel gehad, hoor. Als intern begelei der kon ik nogal eens drammen. Het kan tot fanatisme leiden en in tolerantie. Je moet ook kijken naar de leerkracht: kan hij de zorg op maat geven. Ik weet niet of ik het altijd even goed heb gedaan, maar ik ben wel fanatiek geweest. Dat fanatieke zie je overal. Bij kerkge nootschappen en in de sport. Maar je wordt wel milder naarmate je ouder wordt." De voorliefde voor geschiedenis heeft ze gehouden. In groep zeven gaf ze graag les over de Tachtigjari ge Oorlog. Ze ging vaak naar de bi bliotheek om illustratiemateriaal uit boeken en tijsdschriften. Later ge bruikte ze dia's. Ze nam de hele se rie van Willem van Oranje op voor de schooltelevisie en kuiste sommi ge delen waar 'onzedelijke momen ten' in voorkwamen, bekent ze. Ze legde een hele videotheek aan. Zo nam ze ook een serie op van Lou de Jong over de Tweede Wereldoorlog. „Kinderen zijn zo gewend aan visu ele informatie. Ik kan het nooit zo mooi brengen als in Klokhuis, maar met bord, stem en gevoel - als het kan - kun je kinderen veel leren. Juf Corry heeft ook geprobeerd de Bijbelse normen en waarden te ver talen naar de realiteit, naar de dag van vandaag. Sociale betrokkenheid noemt ze als voorbeeld en de zorg voor het milieu. „We houden samen de klas schoon, we zorgen met el kaar voor elkaar. Dat is rechtvaar digheid. Dat begint in je directe omgeving." Ze zal zeker ook met enig weemoed terugdenken aan de schoolperiode. Kinderen en collega's zal ze missen, zegt ze. „Het is natuurlijk ook een teken dat je ouder wordt. Maar ik kies er wel zelf voor. En het is veel prettiger om afscheid te nemen dan wanneer je dat moet doen vanwege ziekte of andere ongemakken. Ik ben dankbaar dat ik deze baan heb gehad en dat ik met plezier heb kun nen werken." In een bestuursakkoord tussen rijk en gemeenten is onlangs afgespro ken dat er 1,1 miljard euro extra wordt toegevoegd aan het gemeen tefonds. Hoe groot het financiële voordeel voor Tholen zal zijn, is nog niet bekend. Vooruitlopend hierop nam de gemeenteraad een motie van de PvdA aan om een ge deelte van dat geld te gebruiken voor sociaal beleid. Fractievoorzit ter J. Oudesluijs vroeg aandacht voor de sociaal zwakkeren in de sa menleving, verwees naar vragen van de VVD met betrekking tot schuldhulpverlening en naar kran tenartikelen over armoede. Hij zei te verwachten dat de vraag naar so ciale hulp zal toenemen doordat mensen steeds meer alleen komen te staan. Om die reden wil de PvdA de mogelijke meevaller van het rijk deels ten goede laten komen aan sociaal beleid, mede gelet op de aanbevelingen uit een rapportage van het nationaal instituut voor budgetvoorlichting (Nibud). SGP, VVD en CDA steunden de motie, die daarop door burgemeester en wethouders werd overgenomen. De oppositiepartijen deden dat niet. hoewel ze méér geld wilden zien voor armoedebeleid. „De mo tie is goed, maar er zijn teveel vraagtekens. We moeten eerst maar eens afwachten hoeveel geld er komt", zei J.J.P.A. Boulogne (ABT). Die mening werd door M.J. Klippel (RFT) volledig onder schreven. En A.G. van de Sande (CU) noemde de motie onnodig en overbodig, omdat volgens hem in het bestuursakkoord van het rijk het geld voor minimabeleid geoor merkt is. Volgens een begin dit jaar geprodu ceerde discussienota is voor het daarin voorgestelde beleid 428.000 euro nodig. Vanaf 2009 neemt Tho len structureel 50.000 euro extra op, en een totaalbedrag van 180 mille. „Via de algemene uitkering krijgen we tussen de 350.000 en 400.000 euro voor minimabeleid", zei Van de Sande, die juist in de houding van de PvdA teleurgesteld was. Wethouder mevrouw M.A.E. Velthuis vulde aan dat van dat rijksgeld ook uitvoeringskosten (zoals personeel) betaald moeten worden. Stelde de CU vorig jaar bij de kadernota nog voor om 50 mille extra uit te trekken voor nieuw mi nimabeleid, nu vindt de fractie dat te weinig gezien de discussienota. Van de Sande kwam met een amen dement om daar 100.000 euro van te maken. Om dat bedrag te dek ken, stelde hij voor niet de hele be zuiniging op personeel (een kwart miljoen per jaar) terug te draaien maar slechts de helft daarvan. Vol gens de CU kan dat, omdat het pro ject verminderen administratieve regels een gunstig effect zal heb ben op de personeelssterkte. Verder kan er nog meer samenwerking ge zocht worden met andere gemeen ten. En er hoeft minder personeel ingezet te worden voor het ontwik kelen van nieuw beleid omdat al dat beleid volgens de CU toch niet uitgevoerd kan worden. De fractie kreeg alleen de steun van ABT en RFT. De overige partijen wensten niet langer op personeel te bezuini gen omdat volgens hen zaken in het gedrang komen. Door de kop peling met het 'minima-amende ment' stemden ze ook daar tegen. „Vanwege die koppeling stemmen wij juist vóór", reageerde Klippel. Mevrouw M. Ligtendag-Quist (CDA) wees erop hoe belangrijk het is dat doelgroepen over de mo gelijkheden geïnformeerd worden. Ze kwam met het idee van een 'ge boortekoffertje' op de proppen: er zijn gemeenten die bij geboorte aangiften een koffertje meegeven met daarin alle informatie die de gemeente biedt. „Kan het gemeen tebestuur nagaan of zoiets ook in Tholen ingevoerd kan worden?" CU en RFT spraken hun bezorgd heid uit over het opsouperen van de reserves. „Aan het eind van de raadsperiode 2006-2010 zijn de re serves zo goed als op. Het kan toch niet zo zijn: wie dan leeft, die dan zorgt", etaleerde Klippel zijn be denkingen. En Van de Sande wilde niet van een redelijk peil spreken bij de verlaging van de vrij be steedbare algemene reserve van ze ven miljoen naar twee ton. H. Geluk (SGP) gaf toe dat inder daad geld aan de reserves wordt onttrokken. „Maar er worden voor namelijk bestemmingsreserves ge vormd vanuit de algemene reserve. En daardoor blijft de totale reserve op peil", legde hij uit. Ook VVD- fractievoorzitter F.J.A. Hommel ging er op in. Hij stelde dat 8,9 mil joen euro uit de algemene reserve naar bestemmingsreserves wordt overgeheveld. „Dus blijft er geld." Wethouder K.A. Heijboer zei dat de reserve vrij besteedbaar inderdaad De basisscholen in Tholen - op de foto een beeld van Ter Tolne - kampen met ruimtegebrek. Om de situatie op te lossenis in de kademota tien miljoen euro opgenomen. Tegelijkertijd is de investering een jaar uitgesteld, naar 2011. naar een minimum zakt. Maar hij zag geen probleem. „Want het is al tijd nog zo geweest dat die reserve jaarlijks wordt gevoed." De CU had verder vragen bij het gebruiken van het extra dividend van nutsbedrijf Delta als structu reel dekkingsmiddel. „Zou het niet verstandiger zijn om een veel ge ringer deel van het dividend als structureel dekkingsmiddel te boe ken en het restant bijvoorbeeld weg te zetten voor grote gemeentelijke projecten", zei Van de Sande. Hij meende dat de gemeente anders ri sico loopt omdat de hoogte van het dividend sterk kan wisselen. Wet houder Heijboer wees erop dat. juist om dit te ondervangen, een re serve is ingeboüwd van ruim vijf ton. Hij vond dat voldoende. Een motie van de CU hierover, kreeg alleen de steun van ABT en RFT. De collegepartijen willen afwach ten wat de onderhandelingen die gaande zijn, opleveren. „Er is vol op overleg met Delta en we ver wachten een positief antwoord", aldus Oudesluijs. In de kadernota is voor elk van de komende vier ja ren 322.000 euro aan dividend op genomen. De snelheid waarmee ramingen worden aangepast, staat de CU niet aan, aldus Van de Sande. Als voor beeld nam hij de nieuwbouw van scholen aan de Zoekweg in Tholen. In het vorig jaar gepresenteerde co alitieakkoord van PvdA. SGP, VVD en CDA is daarvoor een investering opgenomen van tien miljoen. „Twee maanden later, in de kader nota 2007. was dit bedrag verlaagd tot vijf miljoen. En in de kadernota 2008 wordt het weer verhoogd tot tien miljoen", zei Van de Sande. Op een schriftelijke vraag hierover van zijn fractie aan burgemeester en wethouders, was het antwoord dat tien miljoen van het begin af aan de bedoeling was. En dat het opnemen van de helft van dat bedrag in de kadernota 2007 om budgettaire re denen is gebeurd. „We streven naar een sluitende kadernota", gaf Heij boer als verklaring. Van de Sande was verbaasd: „Concludeer je dat er een tekort is in de meerjarenra ming, dan kun je een op zich goede begroting toch niet bijstellen om die raming sluitend te krijgen!" Vervolgens kaatste de wethouder de bal terug. Hij noemde het merk waardig dat de CU op dit punt het college aanspreekt, omdat de ge meenteraad de kadernota en de meerjarenraming heeft vastgesteld. Het CDA kwam met een wensen- lijstje voor de begroting 2008. Het vroeg onder meer om een opknap beurt voor de Eendrachtsweg in Tholen, het oplossen van de parkeer- problematiek in verschillende woon kernen, het aanpakken van overlast en vernielingen en het opnieuw in het leven roepen van een stichting welzijn voor ouderen. De oppositie was er als de kippen bij om het CDA erop te attenderen dat die zaken niet in de kadernota staan, en drong aan op een amendement. Toen fractie voorzitter J.P. Bout aangaf dit bij de begrotingsbehandeling te willen be spreken, maakte Boulogne duidelijk dat wat hem betreft het dan te laat is: „Je moet hier zijn, bij de behande ling van de kadernota. Nu vandaag, op de veertiende juni!" De CU is bang dat de uitvoering van plan Noord in Tholen finan cieel een lastig verhaal wordt. Om een verantwoord hergebruik van oude bedrijventerreinen te kunnen bekostigen, zou Tholen wat de CU betreft een toeslag - bijvoorbeeld tien euro per vierkante meter - mo gen leggen op de grondprijs van nieuwe bedrijventerreinen. Nie mand gaf in de raadsvergadering een reactie op deze 'revitaliserings tax' zoals Van de Sande het noem de. Een amendement van ABT om de ozb-verhoging te beperken tot an derhalf procent, werd door PvdA, SGP. VVD en CDA - die samen een ruime meerderheid hebben in de gemeenteraad - verworpen. De vier fracties staan vierkant achter de kadernota 2008. En aangezien na de verhoging de lastendruk voor een Thools gezin nog onder het landelijk gemiddelde blijft, is deze voor hen acceptabel. „De verhoging is reëel en er staan een heleboel fijne dingen voor de in woners tegenover", lichtte me vrouw E. Frigge-Hogesteeger donderdag het VVD-standpunt toe. J. Oudesluijs (PvdA) liet we ten dat het geld nodig is om wen sen uit het coalitieprogramma uit te kunnen voeren. De extra verho ging moet 70 mille opleveren. ABT-fractievoorzitter J.J.P.A. Boulogne verbaasde zich over het voorstel, zei hij. In de kadernota 2007 werd belastingverhoging nog onwenselijk en onhaalbaar ge noemd. „Wat is er ten opzichte van de afspraken van toen veran derd?" wilde hij weten. „In Zee land staan we nog altijd in de top twee." A.G. van de Sande (CU) en M.J. Klippel (RFT) wilden evenmin méér dan anderhalf procent ozb- verhoging. Beiden verwezen naar het raadsbesluit van februari, krap vier maanden geleden. Van de San de citeerde uit het raadsvoorstel, waarin inderdaad letterlijk staat dat de ozb-tarieven in de periode 2007 t/m 2010 jaarlijks met anderhalf procent verhoogd worden. Hij wil de b. en w. daaraan houden. Maar volgens wethouder K.A. Heijboer betrof dat alleen het tarief voor 2007 en had Van de Sande het over twee verschillende zaken. „U wap pert met een oude afspraak. Maar we hebben te maken met voort schrijdend inzicht en ambities moeten nu eenmaal betaald wor den", reageerde H. Geluk (SGP) nog. „In februari verweet u ons dat we de belastingcapaciteit wilden benutten. U hebt de kop in het zand gestoken", zei Van de Sande. In plaats van de extra belasting verhoging zou het aantrekken van een juridisch medewerker (be groot op 65 mille) wat ABT be treft uitgesteld kunnen worden. En de CU wilde de twee jaar geleden doorgevoerde bezuiniging op de ambtenaren slechts voor de helft ongedaan maken in plaats van he lemaal. Maar ook op deze punten stonden oppositie en coalitie lijn recht tegenover elkaar. Een juri disch medewerker betekent een meerwaarde voor de gemeente, de wens bestaat al langer, de accoun tant heeft er aandacht voor ge vraagd, zeiden de woordvoerders van de collegepartijen. „Die vaca ture schrappen is de grootste fout die we kunnen maken. Dat kan handenvol geld kosten", aldus mevrouw Frigge. Wethouder Heij boer zei dat een juridisch mede werker hard nodig is, onder meer in verband met de handhaving van regelgeving. Bezuinigen op ambtenaren is wat de coalitie betreft uit den boze. „De rek is eruit, dan zullen we projecten moeten laten liggen", zei F.J.A. Hommel (VVD) rich ting ABT. Andere fracties maakten soortgelijke opmerkingen. Maar de oppositie was helder: als er geen geld voor is, moeten ambi ties maar wachten. „Het mag best iets minder ambitieus", aldus Klippel. Uiteindelijk slemden drie fracties tegen de kadernota - waarin de hoofdlijnen van het beleid staan. De extra ozb-verhoging was de re den. „Alles wat we aandroegen werd zonder onderbouwing weg geschoven", lichtte Boulogne toe. „We hebben ons bescheiden opge steld in de discussie. En hoewel we waardering kregen, is het re sultaat nul procent. Of we hebben het slecht voor het voetlicht ge bracht, óf er is slecht naar ons ge luisterd", motiveerde Van de San de zijn tegenstem. De SGP wees de nota niet af. maar maakte het gebruikelijke voorbehoud ten aan zien van een aantal principiële punten. jt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 3