Bus van Rode Kruis voor speciale wensen Rommelmarkt klap op de vuurpijl voor ontspanning gehandicapten Anbo Tholen klimt uit dal met honderdste lid uit smalstad Rennen voor speeltoestellen ÉHBO-koffer moet altijd mee onderweg Chaletparc Krabbenkreek vecht hoge boete aan Zilver van Anita en Ed Perceel depot weer landbouw Donderdag 24 mei 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Aantal leden en donateurs loopt terug De bus van het Rode Kruis afdeling Tholen en Sint-Phi- lipsland wordt steeds vaker ingezet voor het vervoeren van mensen die niet kunnen zitten. De bus die vorig jaar in gebruik werd genomen, bewijst zijn dienst want hij wordt ook ingezet om terminale patiënten te vervoeren die speciale wensen hebben. Opvang De stichting Ontspanning Gehandicapten kijkt terug op een buitengewone hoge opbrengst van de rommelmarkt en de overige verkopen van het afgelopen jaar. Zaterdag was de 'megarommelmarkt' aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse het hoogtepunt. De stichting haalde 6730 euro op, dat is 1400 euro meer dan vorig jaar. Bond wil meer macht en zoekt samenwerking met vakcentrale FNV De Anbo afdeling Tholen zit weer in de lift. Op de maan delijkse bingomiddag in Meulvliet in Tholen zaten dinsdag 42 leden. Er zijn nog maar drie afdelingen op het eiland. Naast Tholen zijn dat de afdelingen Sint-Maartensdijk en Oud-Vossemeer. Tholen verwelkomde het honderdste lid, mevrouw A. Lupker uit Sint-Maartensdijk. Het hoofdbe stuur van de Anbo heeft grootse plannen en onderzoekt of het mogelijk is aan te sluiten bij de vakcentrale FNV. Spreekbuis Voor te vroege aanleg van verharde wegen Benefietconcert voor Philadelphia Oproep van voorzitter Stolk van Rode Kruis Bestuur Dat bleek onlangs tijdens de jaar vergadering van het Rode Kruis in de gemeentewerkplaats in Sint- Maartensdijk. Er waren negentien leden en belangstellenden. Penning meester Jany Boogaard-de Lint ver telde dat de bus voor liggend ver voer geschikt is en als zodanig ook gebruikt wordt. En dat instellingen of stichtingen die mensen willen vervoeren het lang niet altijd lukt om vervoer te vinden. „Het gaat bij voorbeeld om mensen die dan nog één droomwens hebben terwijl ze weten dat ze niet lang meer te leven hebben. Er werd voor deze patiënt stad en land afgebeld en er werd niemand gevonden. Wij konden het wel doen." Het vervoer stelt wel de nodige eisen aan de begeleiders. De chauf feurs en bijrijders van de afdeling zijn allemaal in het bezit van een EHBO-diploma, ze kunnen reani meren en de defibrillator (bij hart stilstand) bedienen. „Toch is het best heftig om zo iemand te vervoe ren, maar het is heel mooi om te doen. Het gaal dan echt om de laat ste wens van de mensen." De bus wordt vaak gebruikt voor rolstoelvervoer, maar nu dus ook voor liggend vervoer. Er blijkt meer vraag naar te zijn dan het bestuur had gedacht. Dat betekent wel dat er meer regels opgevolgd moeten wor den en meer formulieren ingevuld moeten worden. Op de vergadering las ze een bedankje voor van een patiënt die met de bus was vervoerd om haar geboorteplaats nog één keer te kunnen bezoeken. Voor de inzet van de bus ontvangt de afdeling een vergoeding. Het voer tuig wordt ook twee keer per week gebruikt om bewoners van Dalem hof naar Ten Anker te brengen. De afdeling gaat jaarlijks afschrijven op de bus. De penningmeester mag er een bestemmingsreserve voor ma ken. Ondanks het feit dat het Rode Kruis een eigen bus heeft, moet de afdeling regelmatig een beroep doen op de bus van de Schutse in Sint-An- naland of die van de afdeling Noord- Beveland. Minder goed gaat het met het onder deel opvang en verzorging. Dat is onderdeel van de hulpverlening bij rampen. Volgens Chris de Neeff heeft de afdeling altijd voorop gelo pen, maar is het aantal vrijwilligers dat nu de opvang en verzorging doet, zeer gering. De afdeling kan niet voldoen aan de eisen die ge steld worden vanuit de gemeente en de provincie. Volgens De Neeff moet er dit jaar snel gewerkt wor den aan het programma om de hoofdtaak weer op te pakken. Er komt een plan van aanpak, zei De Neeff. Volgens hem stopt de hulp verlening bij een ramp of ontrui ming niet bij het verzorgen van een gewond (of niet gewond) slacht offer. Volgens de Neeff gaat het veel verder. Hij legde dat na de pauze uit aan de hand van beelden bij rampsi tuaties, zoals de Bijlmerramp, de cafébrand in Volendam en de vuur werkramp in Enschede. Maar de vrijwilligers van opvang en verzor ging worden ook ingezet om ge strande reizigers op te vangen op het vliegveld. De gemeente is de op drachtgever die bepaalt waar men sen opgevangen worden. De vrijwil ligers ondersteunen de beroeps krachten op zo'n moment. Het gaat volgens De Neeff lang niet altijd om de opvang van gewonden, maar ook om de zorg voor mensen die van de kook zijn omdat ze uit hun huis moesten. „Het kan kortdurende hulp zijn. Maar ook langdurige hulp. Dan gaat het om het opvangen van mensen die ook moeten over nachten. Dan moeten er ook bedden komen. Het gaat vaak om voedsel, kleding, beschutting, rust en menta le ondersteuning." De spullen, zoals meubilair staan in een magazijn in Vlissingen. In heel Nederland krijgen de vrij willigers dezelfde opleiding. „Voor iedereen is er een taak. Je hoeft geen bloed te kunnen zien. Als je goed bent in het praten met mensen, dan is dat ook goed." Het ledenaantal van de afdeling loopt terug. Eind december vorig jaar waren er 562, dat is 32 minder dan het jaar daarvoor. Ook het aan tal de donateurs liep terug, met 28 vorig jaar tot 478. Het aantal men sen dat éénmalig geld overmaakt steeg naar 16. Dat zijn er vier meer dan het jaar, daarvoor. Volgens de penningmeester zijn mensen vooral na de ramp van 1953 lid geworden. Het is nu volgens haar zaak om jon geren te vinden die het werk van het Rode Kruis willen ondersteunen. Bezoekers geven de aangeschafte goederen even in bewaring op de rommelmarkt in Scherpenisse. „Het was een buitengewoon goede rommelmarkt. Aan deze opbrengst hadden we niet durven denken," zegt voorzitter M. Moerland van de stich ting. De rommelmarkt vond niet plaats in en rond Ons Huis aan de Langeweg. Het bestuur besloot om uit te wijken naar de Veerdijkseweg. „Dat hadden we maandag al beslist. Toen waren de weersverwachtingen nog niet best. We kunnen niet pas op het laatste mo ment beslissen omdat we op zijn minst vier avonden nodig hebben om de spullen klaar te zetten. Achteraf was het niet nodig geweest, maar we zijn blij dat we het toch zo gedaan hebben." De stichting kon gebruik maken van de gloednieuwe hal van A. Quaak. Het bleek een gouden greep. De ruim te van 1500 vierkante meter kon opti maal benut worden. „De veiling was bezet voor de verkoop van de Schutse uit Oud-Vossemeer. Dat wisten we al in januari. Quaak gaf meteen zijn me dewerking. Geheel kostenloos. Fan tastisch." De hal van 70 bij 25 meter was leeg en brandschoon. „We kon den er alles in kwijt. In het begin dacht ik dat er niet veel mensen wa ren, maar daar verkeek ik me op. Bij Ons Huis is de loopruimte tussen de spullen anderhalve meter, hier was dat drie meter. Iedereen kon er goed bij. Er is ook heel veel spul weggegaan." Volgens Moerland heeft de stichting er profijt van gehad dat ook de Schut se even verderop een verkoping hield. Er was zeker geen sprake van concur rentie, zegt hij. „We doen het voor hetzelfde doel. namelijk gehandicap ten. Daar kunnen we nooit schade van hebben." De stichting hield het voorterrein tot twaalf uur gesloten voor auto's. Daar na werd het vrijgegeven. Rond twee uur was het dan ook heel druk op de Veerdijkseweg. De auto's stonden tot aan de rotonde bij Scherpenisse ge parkeerd, een deel in de berm van de Stoofdijk en in de berm langs de lang- zaamverkeersweg naar Sint-Maar tensdijk. Ook in de andere richting (Krokkeweg) stonden er auto's gepar keerd. Volgend jaar wil de stichting het weer aan de Langeweg houden, maar volgens Moerland zal ook dan het weer de doorslag geven. De rommelmarkt van de stichting, op de eerste zaterdag na Hemelvaart, is na ruim twintig jaar een begrip ge worden en is de grootste op het ei land. Zaterdagmiddag waren er 56 vrijwilligers actief om de zaak in goe de banen te leiden. Ooit begon Gerard Quaak met de verkoop van rommel marktspullen op een vloerkleed achter het gebouw. Dat bracht toen 800 gul den op. Mevrouw A. Lupker (midden) krijgt bloemen van Alie Vermeulen, voorzitter J.M. Deurloo-van Broekhoven kan er smakelijk om lachen omdat het de tweede keer is. Mevrouw Lupker is met haar 75 jaar een middenmoter. De jongsten zijn begin zestig, de oudste is 93 jaar. Ze besloot lid te worden omdat haar vriendinnen haar vroegen mee te doen aan de activiteiten van de al gemene Nederlandse bond voor ou deren. „Ik was actief bij de volks dansgroep hier in Tholen. Maar die is opgeheven. Het zijn vooral de da mes van de dansgroep die me heb ben overgehaald. Ik ken de mensen hier beter dan in Sint-Maartens dijk." Ze rijdt nu elke maand met de auto naar Tholen, maar overweegt om naar Tholen te verhuizen omdat ze dan dichter bij haar vrienden en kennissen woont. Ze kreeg een bos bloemen van Alie Vermeulen van de activiteitencom missie. Ze had al eerder bloemen ge kregen. maar voor de foto in de krant werd dat nog eens over ge daan. Het zorgde voor de nodige hi lariteit. Voorzitter J.M. Deurloo-van Broekhoven van de afdeling zei heel blij te zijn met het honderste lid. „Het heeft er nog even naar uitge zien dat we niet langer als zelfstan dige afdeling verder konden gaan. Vijf of zes jaar geleden hadden we maar dertig leden, maar het is toch goed dat we v^J gehouden hebben en de moeilijke jaren hebben geno men zoals ze waren. Natuurlijk speelt ook een rol dat er korting wordt gegeven op de ziekenfonds premie, zodat het wat makkelijker werd om de contributie van de Anbo te betalen." Mevrouw Deurloo volgde W. Bijl op als voorzitter van de afdeling. Het oud-raadslid voor het CDA was eerder secretaris. Behalve een middagje bingo ver zorgt de commissie ook reisjes en fietstochten. Het gros van de leden komt uit Tho len. Mevrouw Lupker uit de smal stad vormt samen met een lid uit Sint-Philipsland een uitzondering. Op de bingomiddag zitten alle aan wezigen klaar met een bordje op de tafel, of op schoot, om de eerste ron de bingo te spelen. Kees Nooy van de commissie pakt het eerste balletje uit het zakje op tafel en zegt luid en duidelijk het cijfer. Het is doodstil in de zaal. Mevrouw Deurloo wijst naar de prijzen die op de tafel staan: een zak appels, een fles reinigings middel, een ontbijtkoek, een pakje theezakjes en een pot appelmoes. „We houden het simpel, hoor." Bingo spelen en besturen zijn twee verschillende zaken. Op bestuurlijk niveau is de Anbo is bezig te onder zoeken of ze deel uit moet gaan ma ken van de vakcentrale FNV. De le den zijn hierover een brief van de Anbo. de bond van 50-plussers, geïnformeerd. Door aan te sluiten bij de FNV kan de politieke invloed voor deze cate gorie vergoot worden, verwacht het bestuur. Beide organisaties zijn er al over in gesprek. Vertegenwoordigers in de vereni gingsraad kunnen er in november een besluit over nemen. Het hoofd bestuur wil de komende drie tot vijf jaar meer politieke en maatschappe lijke invloed op nationaal en inter nationaal niveau. Het bestuur ver wacht door aan te sluiten bij de FNV meer leden. Mocht de Anbo zich aansluiten, dan wordt ze een van de zeventien bonden van de FNV en meteen de derde in grootte. Het biedt de Anbo een zetel in de sociaal economische raad, deelna me in de stichting van de arbeid, deelname in adviesraden en toegang tot de ministerraad. Het zou in één klap de grootste spreekbuis en belangenorganisatie voor senioren in Nederland zijn. Jaarlijks zou de Anbo met ongeveer 15.000 FNV-Ieden groeien (die vijf tig zijn geworden). En dat houdt in dat de Anbo over vijfjaar 'gegaran deerd' zo'n 475.000 leden telt (in clusief de eigen ledenwerving). Op de maandelijkse bingomiddag is er nog weinig van te merken. Het eerste prijsje is inmiddels gevallen. Nooy gaat weer snel verder. VERVOLG VAN GEP „De transactie wordt vermoedelijk in het derde kwartaal van dit jaar af gesloten. Dan kunnen wij meer over de naam vertellen." De medewerkers van de Bergse afdeling merken tot de zomervakantie niets van de over name. Sabic beschouwt de mede werkers als een van de belangrijkste aanwinsten, zegt Vandebovenkamp. „We zullen de werknemers zo snel mogelijk op de hoogte brengen van kleine interne veranderingen, zoals andere werkkleding." Zij benadrukt verder dat Sabic de plastic-tak van GE heeft overgenomen om de on derneming uit te breiden. Dat aspect haalde ook Immelt aan toen hij uit legde waarom GE voor het de Ara bieren koos en niet voor andere geïnteresseerden zoals Dow chemi cals en BASF. „Sabic is de slimme keuze om de GE Plastics-afdeling te laten groeien." Country, rock en meezingers. Het is allemaal te vinden op de nieuwe cd van Anita en Ed, getiteld Zilver. Het vorige album Zonnige zomerklanken was een verzamel-cd van alle vinyl- singles die het duo van 1978 tot en met 1986 had opgenomen. Er zijn elf nieuwe nummers opgenomen door producer Jack Verburgt. Naast deze elf liedjes zijn ook de hit Wat gaan we nu eten, de duetversie van Mexico en de bonustrack Waar is de poort op de cd opgenomen. De gratis bijgevoegde dvd bevat 12 videoclips, waarvan ze ven nieuwe. Bij TV Oranje hebben al vijf clips de eerste plaats bereikt van de verzoekparade van de zender. In 2008 is het dertig jaar geleden dat het Thoolse duo begon als Anita en de Edgerboys. De nieuwe cd/dvd-box is vanaf woensdag te verkrijgen. I)e Raad van State moet een boete van bijna 70.000 euro voor Chalet- pare De Krabbenkreek vernietigen. De eigenaren van het recreatiepark in Sint-Annaland eisten dat dinsdag bij de Raad in Den Haag. De ge meente Tholen legde het park een dwangsom op vanwege de verboden aanleg van enkele bouwwegen en rioolputten in 2005. Maar de parkeige naren gingen gewoon door met hun werk, waarna de dwangsom werd omgezet in een boete. Die is intussen onder protest betaald. De bouwwe gen zijn, nu bijna twee jaar later, vervangen door verharde parkwegen. De aanleg van de bouwwegen en de rioolputten was nodig voor de uit breiding van de voormalige camping aan de Nieuwlandseweg. Maar on danks de instemming van de ge meente met die uitbreiding, mochten de gewraakte werkzaamheden nog niet beginnen. De gemeente moest namelijk wachten op toestemming van de provincie. Die had al eerder laten weten dat nader onderzoek no dig was naar onder meer de versto ring van vogels en aantasting van na tuurwaarden in de omgeving. Het chaletpark was er in een brief van de gemeente ook op gewezen dat het aanleggen van de bouwwegen nog niet van start kon gaan. Volgens de eigenaren kwam de brief als een overval. Uit overleg met de gemeente zou zijn gebleken dat de uitbreiding vrijwel zeker zou kunnen doorgaan. Het was nog slechts wach ten op enkele formaliteiten, aldus de advocaat van De Krabbenkreek. Er was volgens hem geen enkele reden om de boete tóch door te zetten, om dat er zeer duidelijk zicht was op toestemming voor de uitbreiding. Onder zulke omstandigheden mogen overheden afzien van het opleggen van boetes of dwangsommen. De gemeente ontkende bij de Raad van State dat het groene licht nabij was voor de uitbreiding. Op het mo ment dat de dwangsom werd opge legd, was daarvan nog helemaal geen sprake, stelde een woordvoerster van de gemeente. Wel werd bij de Raad duidelijk dat het groene licht nauwe lijks vijf maanden later wél kwam. Of de zware boete voor al te haastig beginnen terecht is, zal de Raad van State nu moeten beoordelen. De uit spraak wordt over zes weken ver wacht. Gospelband Vision en jongerenkoor Polyhymnia organiseren zaterdag 2 juni een benefietconcert voor stich ting Philadelphia Tholen. Het con cert vindt plaats in de Hervormde kerk in Oud-Vossemeer. De collecte die tijdens het evenement wordt ge houden, is bestemd voor de stichting. Naast Vision en Polyhymnia verleent ook His Voice uit Albasserdam onder leiding van Martin de Jong haar me dewerking. Het concert is gratis toe gankelijk en begint om half acht. De leerlingen uit de hoogste en de laagste groepen van De Eevliet lopen hier bij elkaar. „Allee, het is geen sponsorwandeling. Kom op, groep zeven!" Directeur A. Neelen van de openbare basisschool De Eevliet in Poortvliet moedigt zijn leerlingen aan. Na een paar rond jes is er al een klein groepje dat niet meer rent, maar wandelt. Maar het is een sponsorloop, roept Neelen. Niet alle kinderen hebben de conditie om lang achtereen rondjes te rennen over het sportveld van SPS. Het mag de pret niet drukken, want iedereen is enthousiast begonnen. De zestig leerlingen zijn ingedeeld in drie groepen. Opvallend is dat de kleintjes het goed vol weten te houden, ze rennen naar hartelust over het gras. Ze mo gen rusten als ze moe raken. En na elk rondje mogen ze een sticker halen bij de juf. Dan kunnen ze ook even op adem komen. Hun ge zichten worden rood van de inspanning. Naast het doel zitten moeders die van de oud ste leerlingen bijhouden hoeveel ronden ze hebben gelopen. Andere ouders maken foto's van hun kind en moedigen hen aan. De kinderen lopen met elkaar 1250 euro bij een. Het geld is bestemd voor de speelplaats bij de school. Er komen nieuwe speeltoestellen die volgens Neelen op verschillende manieren te gebruiken zijn. Vrijwilligers van het Rode Kruis van de afdeling Tholen en Sint-Philips- land zouden eigenlijk altijd hun EHBO-koffer bij zich moeten hebben. Dat zei voorzitter Bert Stolk op de jaarvergadering van de afdeling naar aanleiding van het feit dat penningmeester Jany Boogaard-de Lint in een korte tijd drie keer met haar hulpverleningstas bij een ongeval was in de buurt van haar woning aan de Veilingweg in Sint-Annaland. Het bestuur roept vrijwilligers op om hun EHBO-koffer ook mee te nemen als ze zelf onderweg zijn. Jany Boo gaard woont vlakbij de T-splitsing Veilingweg/Oude Zeedijk en maakte in een aantal dagen tijd drie keer een ongeval mee. „In twee gevallen betrof het gewoon blikschade, maar bij één van de ongevallen was een oudere vrouw betrokken die helemaal uit haar doen was. Dat was op de eerste paasdag. Een paar dagen later was het weer raak met een fietser en de laatste keer was er een vrouw bekneld ge raakt in de auto. We willen als Rode Kruis uitdragen dat het belangrijk is om in het normale leven te helpen als er wat aan de hand is. Dat kan ook je buurman zijn." Het opleiden van vrijwilligers is een belangrijke taak van het Rode Kruis. Door de instructeurs van de afdeling werden het afgelopen jaar maar liefst zeventig chauffeurs van taxibedrijf Buuron opgeleid. Deze chauffeurs moeten ook weer op herhalingsles. Er is een extra instructeur ingezet om aan de vraag te kunnen voldoen. Het aantal docenten wordt uitgebreid, maar daarvoor moet wel een van de gediplomeerde vrijwilligers een op leiding van anderhalfjaar gaan volgen in Goes. Elk jaar besteedt de afdeling een be drag voor de hulpverlening na een ramp. Vorig jaar was dat 1500 euro. De afdeling schonk dat vorig jaar aan zogeheten stille rampen (rampen die niet of nauwelijks aandacht krijgen in de media), dit jaar is er nog geen be stemming gevonden. Als er zich een ramp voordoet, dan zal het bedrag be steed worden aan de vakantieweek in de Paardestal bij hotel Valkenberg in Rheden. De kosten per persoon be dragen ongeveer 500 euro per week. Het gaat vaak om zieke ouderen of mensen met een handicap die over onvoldoende financiële middelen be schikken. De afdeling probeert de kosten te drukken door een bijdrage te vragen van bedrijven. In de Paardestal kunnen ten hoogste 23 personen: vijftien gasten en acht vrijwilligers. Vorig jaar waren er van de afdeling 17 gasten geboekt, dit jaar zijn er al negen aangemeld. Dit jaar wil de afdeling vijftien gasten de mo gelijkheid aanbieden om mee te gaan naar de Paardestal. De bestuursleden Chris de Neeff en Rika Goedegebuure waren aftredend, maar werden bij acclamatie herkozen. Ook Maris Dourlein uit Halsteren werd in het bestuur gekozen zodat er nu het gewenste aantal van zeven le den is. Het bestuur had geen agenda voor de leden beschikbaar. Ook voor zitter Stolk kon hem eerst niet vinden, maar later dook er toch één exemplaar op tussen de paperassen. Bij de rond vraag stelde L. van Burgh uit Tholen de kwestie aan de orde. Ze zei het op prijs te stellen dat het bestuur de vrij willigers van tevoren een agenda toe stuurt. Stolk zegde toe dat voortaan te doen. De aanwezigen kregen allemaal een sjaal vanwege het feit dat het Neder landse Rode Kruis 140 jaar bestaat. De afdeling kon vorig jaar het 60-jari- ge jubileum vieren, maar koos daar niet voor. „We kunnen ons geld beter besteden aan andere zaken dan aan een feestje," zegt Jany Boogaard. De grond aan de Vrouwendijk in Tholen waar het baggerdepot heeft gelegen is weer te gebruiken als landbouwgrond. Dat melden gede puteerde staten aan het waterschap Zeeuwse Eilanden. Het waterschap kreeg in januari 2005 vergunning voor het depot voor het ontwateren van ongeveer 22.000 kubieke meter baggerspecie uit de Vest in Tholen. Het schap wil nu de vergunning in trekken. De dijkjes zijn inmiddels afgegra ven. Eind april zijn de resultaten be kend geworden van het bodemon derzoek. Daaruit blijkt dat de kwaliteit van de bodem overeen komt met de grond in de rest van het buitengebied. G.s. stellen dan ook vast dat het perceel weer gebruikt kan worden voor de landbouw. De vergunning op de wet milieubeheer kan dat ook worden ingetrokken, maar er kan nog wel bezwaar wor den ingediend bij de Raad van Sta te.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 9