'Mensen zijn daar arm, maar kunnen toch heel blij zijn' 'Vossen en gaizen worden grootste probleem Th)len en Sint-Philipsland' Bouwraadhuis fc Willem Goedegebiure en Merlijne Kunst op Bengaalse stage Brandalarm bij Budelpack Donderdag 24 mei 2007 Ze is een opvallende, kleurrijke verschijning in het re genachtige Sint-Philipsland. Gehuld in een paars-roze sari en een rode stip op haar voorhoofd zit de veertienja rige Merlijne Kunst thuis op de bank nog even bij te ko men van een vermoeiende vliegreis. De achttien dagen Bangladesh hebben veel indruk gemaakt. „Het is echt een enorm arm land, er stonden zoveel bedelaars bij het vliegveld. Hele rijen." Meelballen Overal watermeloenen EE DRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Bengaal op klompen Terug De toenemende vossenstand en de groeiende populaties overzomerende ganzen worden de komende jaren een steeds groter probleem in de gemeente Tholen. Het aan tal vossen stijgt omdat er onvoldoende mogelijkheden zijn om ze bejagen. En het aantal ganzen neemt schrik barend toe omdat ze niet alleen overwinteren, maar ook o verzomeren. Scheidende voorzitter hn Nieuwenhuijzen van wildbeheereenheid: Onbekende ziekten Schaapherder Reeën Open huis in nieuwe Annewas Fietstocht langs zuidkust Tholen ontwerpers ingenieurs De derdejaars vmbo-scholiere ver zorging van het Calvijn college in Krabbendijke kreeg de mogelijk heid om haar stage in het Aziatische land te lopen. Samen met veertien andere leerlingen werd zij geselec teerd om af te reizen naar Khulna, om daar kennis uit te wisselen met Bengaalse scholieren. Ook Willem Goedegebuure (15) uit Sint-Anna- land werd, na een selectieprocedure, uitgekozen om eind april op het vliegtuig naar Bangladesh te stap pen. De vmbo'er volgt de opleiding metaal en had. net als de andere leerlingen, gereedschap voor de Bengalen meegenomen. „We moch ten dertig kilo bagage meene men, plus vijf tien kilo voor school. Ik had een grote bo ven frees bij, voor houtbewerking. Anderen namen onder andere een cirkelzaag en spijkers mee." De scholieren werden tijdens hun verblijf gekoppeld aan een 'buddy', allemaal leerlingen van het Hope Vocational Institute. Deze school is opgericht door de christian service society (CSS), een dochterorganisa tie van Woord en Daad die als mis sie heeft het delen van de zorg van de lijdende en verwaarloosde mede mens en hen ondersteunt in woord en daad, ongeacht ras, religie of ide ologie. De stage werd dan ook mede georganiseerd door CSS. De stagiairs moesten in Nederland al heel wat voorwerk verrichten. Ze bezochten verschillende informatie bijeenkomsten, stelden een persoon lijk plan op en moesten in een brief zichzelf om- Hij heeft twee weken op die klompen rondgelopen." schrijven. Aan de hand van de ze brief werd in Bangladesh een passende 'bud dy' gevonden. Na een over nachting in een hotel in de hoofdstad Dhaka, vlogen de vm- bo'ers vervolgens naar Khulna. Daar werden zij door de gehele school opgewacht en traditioneel verwelkomd. „We kregen een gele streep op ons voorhoofd en een goudkleurig armbandje, het is een teken van vriendschap", vertelt Merlijne. Een grote meelbal die zij tijdens de ceremonie kregen aange boden, viel bij haar niet zo in de „De Bengaalse leerlingen vonden het vreemd hoe ónze leraren met one om gingen. Worden jullie niet geslagen?, vroegen ze." smaak. „Die was echt niet te eten", blikt ook Willem glimlachend terug. Ten slotte kregen zij allemaal een Bengaalse naam, Merlijne heette Doly en Willem ging tijdelijk als Durjoy door het leven. Hij werd ge koppeld aan een ietwat stille jongen van 22 jaar. „Het was een leuk vent je. Er zaten wel meer oudere leerlin gen op die school. Dat komt vooral door geldgebrek. Toen zij jonger waren, was er gewoon geen geld om naar school te gaan. Daarom volgen zij nu op latere leeftijd de opleiding. Dat was wel vreemd, er liepen lera ren rond die een paar jaar jonger waren dan de leerlingen." De veertienjarige Tuly werd de buddy van Mer lijne. Het klikte gelijk tussen hen, zegt de Flupland- se. „Het meisje was heel aardig en sprak ook goed Engels, er waren dus geen communicatieproblemen. We konden elkaar goed verstaan." Haar Bengaalse vriendin maakte sa men met een aantal andere leerlin gen de paarse sari. „Helemaal op maat gemaakt. De meisjes krijgen daar op school allemaal naailes. De sari zit geweldig", vertelt zij trots. De Zeeuwse scholieren verbleven in een nieuwe verdieping van het inter naat. Al snel werden de verschillen tussen hen en de Bengaalse scholie ren duidelijk. „Wij lagen met zijn vieren op een kamer, terwijl zij zo'n ruimte met achttien mensen moes ten delen", vertelt de Sint-Annalan- der. Volgens Merlijne ging het nog verder dan dat. „Ik had op een gege ven moment wat modder op mijn been en wilde dat eraf poetsen. Tuly riep meteen 'no, no!'. Ik mocht het niet, zij moest het schoonmaken." Ook bij het eten was er onder scheid. Terwijl de Bengalen drie keer per dag enkel rijst en curry aten, kregen de Zeeu wen er 's och tends verschil lende soorten fruit, brood, jam en eieren. „Wij hadden dus een bord vol lekkers en zij zaten met hun handen in rijst te kneden." De vmbo'ers volgden zo'n twee weken lang les met de Bengaalse leerlingen. Daarnaast bezochten zij ook het kindertehuis Home of De vmbo'ers Merlijne Kunst en Willem Gedegebuure keerden niet met lege handen terug in Tholen, maar namen verschillende souvenirs mee uit Bangladesh. Blessing, een ziekenhuis en enkele bedrijven. Ook kregen de jongeren de kans om hun persoonlijke plan uit te werken. Het plan van Merlij ne om de medewerkers in het kin dertehuis uitleg te geven over de verzorging van baby's en juiste voeding, viel in het water. „Ze heb ben alles eigenlijk wel goed gere geld. Ik had verwacht dat er op dat gebied een groot verschil zou zijn tussen Nederland en Bangladesh, maar dat is dus niet." Willem had met hetzelfde probleem te kampen. „Ze gebruiken veel van dezelfde technieken als in Nederland, we konden ze dus niet zoveel leren. Wel waren zij heel blij met de ap paraten die wij hadden meege bracht. Die konden ze goed gebrui ken." Merlijne kreeg de mogelijkheid om 'het veld' in te gaan. om in kleine dorpen baby's te wassen en sprak daar, neals in het tehuis, met en kele miders voor haar project. Willem ezocht drie woningen van buddy's „Zij komen niet vaak thuis. Ik jaar mogen ij twee weken rar huis, naar huifamilie. De rest van het jaar zitt« zij op het iernaat." Hun leelmgeving en huize maakten indruk op de middelbe scholier. „Als je de mensen c straat ziet lopen, zien ze er allemd heel netjes uit, gekleed in schonoette kleren. Héél anders dan de uningen. Eén flatgebouw zat vol rren en hagedissen, de stukken elen uit de muren. Het hele geziiwoonde in een kamertje waar eemed in stond. De andere gezinnen varen iets minder arm. Maar waawe ook kwamen, overal kregen we watermeloenen aange boden." Op de laatste dag van hun verblijf bezochten de scholieren de slop penwijk van ook kwamen, „Waar we overal kregen \iïe waterme loenen aangeboden." Khulna. „Daar heb ik niet zo veel gezien. Ik ben zo snel mogelijk terug in de auto gaan zitten", geeft Merlijne toe. „Ik had een aantal wondjes op mijn armen en handen. Die bewoners raken graag bezoekers aan en er wonen daar veel mensen met aids. Ik moest ge woon voorzichtig zijn." Willem be sloot wél met de groep rond te kij ken in de krottenwijk en schrok best van wat hij zag. „Héél arm. zo woonde er een gezin van acht in een huisje van twee bij vier, ik kon er nét in staan. Andere mensen slie pen gewoon in dozen aan de kant van de weg." Op het internaat van CSS was dit soort armoede niet zichtbaar. Wel kreeg Willem een andere kant van de leraren te zien, toen hij nietsver moedend langs een lokaal liep. „Ik keek naar binnen en zag hoe een le raar een kleine jongen aan het slaan was. Hij stopte gelijk toen hij me zag." Zowel Willem als Merlijne hadden de eerste dag uitleg gekre gen over de disciplineregels. „Er wordt één keer gewaarschuwd, daarna slaan ze gelijk. De Bengaal se leerlingen vonden het vreemd hoe ónze leraren met ons omgingen. 'Worden jullie niet geslagen?', vroegen ze. Zij hebben veel respect voor de leerkrachten, maar er is an dersom geen respect voor de leerlin gen", meent Merlijne. Naast alle lessen en excursies was er ook tijd voor plezier. Zo werd er een sportcompetitie gehouden tus sen de jongeren van het Calvijn college en Hope Vocational Insti tute en hield Mer lijne met een aan tal mede-scho lieren een kleder drachtshow. Tijdens de cultuurshow lieten zij verschillende klederdrach ten zien. „Daar moesten ze wel heel hard om lachen, dat kennen ze na tuurlijk niet. Een leerling had klom pen voor de show meegenomen, maar die waren te klein. Een Ben gaalse jongen had de juiste schoen maat en kreeg de klompen. Hij heeft er twee weken op rondgelopen", glimlacht de leerlinge verzorging. De leerlingen van de christelijke school bezochten verder de plaatselij ke kerk. ook de dienst ging er anders aan toe dan zij gewend waren. „Er la gen allemaal matten op de vloer. Wij moesten onze schoenen uitdoen en op de grond zitten. Bij het zingen moesten we ook allemaal klappen", vertelt Merlijne verder. „En de koek jes", vult Willem aan. „Achteraf kre gen we twee koekjes, een soort snack." Het Aziatische land telt zo'n 145 miljoen inwoners, waarvan zo'n 0,3 procent christen is. De overgrote meerderheid 88,3 procent is moslim, 10,5 procent is hindoe. Bij het afscheid werden de Zeeuwen door de kinderen van het tehuis Ho me of Blessing en de Bengaalse scholieren verrast met een af- scheidshow, zelfs de leraren of or ganisatie wisten hier niets van af. „Zelfs de directeur niet. Dat hadden de leerlingen helemaal zelfstandig geregeld. Het was echt een hele show. Iemand hield op een gegeven moment zelfs een tafel op zijn mond omhoog! Ze zijn arm, maar kunnen daar ook heel blij zijn", aldus Melij- ne. Het afscheid van haar buddy verliep emotio- „Wij hadden dus een bord vol lekkers en zij zaten met hun handen in rijst te kne den." neel. „Tuly moest huilen en omhelsde me heel vaak. Ik houd zeker contact met haar, ik heb het e-mailadres van de directeur. Hij zal de mailtjes doorgeven aan haar." Willem gaat op dezelfde manier contact houden met zijn buddy. De Tholenaren gaan de komende weken aan de slag met hun presen taties. Met deze presentaties moeten zij hun opgedane kennis en ervarin gen delen met anderen. Zij dienen ieder met hun voordracht zo'n 150 mensen te benaderen. Zowel Wil lem als Merlijne hebben besloten om enkele scholen te bezoeken, waaronder het Calvijn college in Tholen. Willem wil ook een basis school in Sint-Annaland bezoeken. „Dat vond ik zelf vroeger ook altijd leuk. als er iemand kwam praten over een ver land." Het Calvijn college is met het kennisuitwisse lingsproject genomineerd voor de aanmoedigingsprijs van BN/De Stem. De winnaar krijgt 1500 euro voor ziijn project. In het najaar komt een delegatie van het Hope Vocational Institute uit Khulna naar Nederland. Het is nog niet duidelijk of de buddy's van de Tholenaren hier bij zitten. „Ook daar gaat een soort sollicita tieronde aan vooraf, doen zij wel hun best op school, zijn ze goed genoeg in Engels, dat soort din gen", weet Willem. Samen met Merlijne hoopt hij de Bengalen nog een keer terug te zien. „We zijn in ieder geval uitgenodigd om nog een keer terug te komen, dat wil ik zeker doen", zegt de Fluplandse stellig. Merlijne en haar Bengaalse buddy Tuly. De wildbeheereenheid (WBE) Tho len en Sint-Philipsland, de instantie die in de gemeente verantwoorde lijk is voor een goed wildbeheer, is niet in staat efficiënt en adequaat op te treden omdat ze door overheids maatregelen aan handen en voeten is gebonden. Overheidmaatregelen die vaak ook nog zodanig tegenstrij dig zijn dat aan een kwalitatief goe de wildstand nauwelijks kan wor den gewerkt. Dat bleek vrijdag uit de toelichting van voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen (67) uit Sint- Philipsland tijdens de jaarvergade ring van de WBE in het Holland Huis in Scherpenisse. Aan de ene kant moet er op de vos worden ge jaagd vanwege de schade die deze op de boerenbedrijven aanricht, ter wijl hij aan de andere kant binnen de aangewezen overwinterings plaatsen niet mag worden aangepakt en vervolgens alles opvreet dat hij tegenkomt. Van Nieuwenhuijzen, een van de oprichters van de WBE, stopt ermee en droeg G.L.D. Gaakeer uit Oud- Vossemeer voor als nieuwe voorzit ter. Die werd unaniem door de ver gadering (circa 50 deelnemers) in functie gekozen. De scheidende voorzitter maakte van de gelegen heid gebruik en liet zich kritisch uit over de vele plannen die er op het gebied van faunabeheer in het werk gebied van zijn WBE bestaan. Met name de aanwijzing, door de pro vincie Zeeland, van overwinterings plaatsen voor ganzen en de manier waarop dat is gegaan, zijn Van Nieuwenhuijzen in het verkeerde keelgat geschoten. „De provincie De nieuwe voorzitter G.L.D. Gaakeer heeft in Noord- en Zuid-Tholen ganzenopvangplaatsen aangewezen De WBE heeft daarvan de nadelen geschetst. Zowel fn die gebieden, als daarbuiten. Wij hebben voor speld dat dit opvangbeleid niet het gewenste resultaat oplevert en we hebben ons ongenoegen uitgespro ken in een zogenoemde zienswijze. Die zienswijze hebben we bij de provincie ingediend, maar uit be trouwbare geruchten heb ik begre pen dat de provincie alle zienswij zen over dit onderwerp voor kennisgeving aanneemt en ze ver volgens van tafel veegt. Dat zou dan de tweede keer zijn dat dat met een zienswijze van de WBE Tholen en Sint-Philipsland gebeurt. Op onze eerste reactie hebben we zelfs geen antwoord gekregen." Maar, waar schuwde Van Nieuwenhuijzen, daarover is het laatste woord nog niet gesproken, „Want", zo gaf hij aan, „WBE's worden door de rijks overheid erkend. Dat betekent dat wanneer instanties maatregelen wil len nemen die het faunabeheer beïn vloeden, zij daarbij de WBE moeten betrekken. Pas dan kunnen we ko men tot een planmatige aanpak van het wildbeheer." Niet alleen vossen en ganzen maken zo'n plan in de gemeente Tholen noodzakelijk, ook de sterke toena me van het aantal reeën zorgt er voor dat de WBE aan de slag moet om te voorkomen dat er ongelukken gebeuren. Dat kan door gediplo meerde vergunninghouders van de WBE het teveel aan exemplaren van deze categorie hoefdieren te laten afschieten. Daar is door provincie en rijk overeenstemming over be reikt. Maar ook daarin ziet Van Nieuwenhuijzen een tegenstrijdig heid. Aan de ene kant wordt met de WBE serieus over faunabeheer ge sproken, maar zodra het op het ne men van praktische maatregelen aankomt, laat diezelfde overheid het weer afweten. „De jacht in natuur gebieden is door het kabinet afge wezen. Het onderwerp haalde zelfs de Tweede Kamer niet. Op die ma nier kunnen we niet efficiënt en ade quaat beheren. Dus gaan bejaagde dieren de natuurgebieden in. Je krijgt daardoor niet alleen steeds meer dieren, maar ook steeds meer onbekende ziekten onder het wild, is de ervaring." Een andere bedreiging voor goed wildbeheer vormen volgens Van Nieuwenhuijzen de steeds breder wordende landbouwmachines. „Die kunnen ook nog eens steeds sneller rijden en stellen een goed wildbe heer voor problemen. Als gevolg van die brede en snelle machines werken de door ons geplaatste wild- redders niet." Van Nieuwenhuijzen ziet zo snel ook geen oplossingen. Daarom pleit hij voor een brede studie door de Universiteit van Wageningen. Daar in moet de complete problematiek duidelijk worden gemaakt en een plan van aanpak worden geschre ven. „Als we de natuur zijn gang la ten gaan, raakt het evenwicht zoek. Dan is er geen balans meer en als WBE kunnen we daartegen nu nau welijks iets uitrichten." Hoe tegenstrijdig sommige maatre gelen zijn, bewijst de komst van een schaapherder met zijn kudde op de Thoolse dijken. De kudde is aange trokken om de dijken te beweiden. „Maar", waachuwde een van de aanwezigen, ie dijken worden nu goed beweid, laar de herder verzet de afrastering!, zodat ook die kan ten worden ;gegraasd. Dat bete kent dat alle wordt kaalgevreten waardoor scuilplaatsen en de broedgelegenklen verdwijnen." Jachtopziener, van Vossen verdui delijkte voortgaand aan de verga dering wat aan de hand is. „Staatsbosbefcr wil met de schaapskudde Ie dijken onderhou den. Maar dotdat de schapen ook aan de anderetanten van de sloten grazen, maketze alles voor de bo dembroeders apot. Het is soms echt een kaalag. Er blijft geen nest- en schilgelegenheid over." Van Vossen oitent dat er overleg is geweest tusse Staatsbosbeheer en de WBE. „Wenogen dan wel door de overheid a serieuze gespreks partner zijn erend, voor Staatsbos beheer zijn weeen partij. De men sen van Staatsbosbeheer vinden ons geen natuurbeschennende organisa tie." Volgens de Setallandse jachtopzie ner geldt dat ook voor het overleg over het vossenbeleid. „De gebie den van Staatsbosbeheer waar we niet meer mogen komen om de vos te bejagen, worden steeds groter. De boeren op Tholen en Sint-Philips land zien steeds meer vossen op hun erf. De dieren vreten alles. Niet al leen de scharreleieren, maar ook de kippen zelf. Eén van de boeren op het eiland heeft een half open kip- penstal. De kippen lopen naar bui ten wanneer ze willen, maar zoeken ook zelf de stok op. Daar komt geen mens in de buurt. Maar de vos is er als de kippen bij. Als dat zo door gaat, is het straks gedaan met de scharreleieren." Dat de vos de natuurlijke vijand van de gans is. wil niet zeggen dat daar door het aantal ganzen zal afnemen. t Integendeel, denk Van Vossen. „Doordat de ganzen ook gedurende de zomer hier blijven, komen er steeds meer. De vos pakt af en toe een gans en verstoort het broeden op de eieren. Maar de vos vreet ook andere bodembroeders. Zoals de scholekster, de kievit, de plevier en de grutto." En, zo sprak voorzitter Van Nieuwenhuijzen cynisch: „Het gaat goed met de broedende gan zen." De vergaderende WBE-declnemers maakten zich tevens zorgen over de toename van het aantal reeën in Tholen. Op Sint-Philipsland lopen er tenminste zestien te grazen en op Tholen ongeveer 24. In totaal wa ren er in 2006 vijf automobilisten betrokken bij ongelukken met reeën. Van Vossen: „Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Maar dat kan gemak kelijk wél gebeuren." Volgens het WBE-bestuur is op het punt van het afschieten van het hoefwild het beleid aangepast. Tot vorig jaar werd de zogenoemde nu loptie gehandhaafd. Reeën konden zonder meer worden afgeschoten. Maar gedeputeerde staten van Zee land lieten onderzoeken of reeën op Tholen 'bestaansrecht' hadden. Dat hebben ze, was de conclusie, en ze worden nu toegelaten op Tholen. Dat betekent weg met de nuloptie. Dus moest er een be heersplan komen. Dat is er. Maar er mag alleen op reeën worden ge jaagd als er sprake is van het be strijden van schade door die vier voeters. En niet elke willekeurige jager met vergunningen en aktes mag op de dieren schieten. Alleen degenen die vanaf 1990 ervaring hebben met het afschieten van hoefdieren en zij die een speciale cursus hebben gevolgd. Daarnaast moet de WBE elk jaar de levende en geschoten dieren tellen. Is er sprake van schade en ver schuilen de reeën zich in het Ram- mergors, dan hebben de dieren ge luk. Want daar mag niet worden gejaagd. Ook niet in noord-, mid den- en zuid-Tholen. Alleen op Sint-Philipsland en in Tholen-west. In Flupland zijn inmiddels twee bokken geschoten. Van Nieuwenhuijzen nam aan het einde van de vergadering afscheid van bestuurslid C. de Graaf. Hij was niet herkiesbaar en heeft zich tijdens zijn bestuursperiode ingezet voor de jachthondenopleiding. „De Graaf heeft een heel goed karakter. Dat merkje aan zijn honden." Zelf werd Van Nieuwenhuijzen in het zonnetje gezet door vice-voor zitter W.D. van Doorn. Die gaf een opsomming met jaartallen en ge beurtenissen uit het actieve jacht- leven van Van Nieuwenhuijzen. als bestuurder en als belangenbe hartiger. Van Doorn roemde zijn bestuurlijk leiderschap. Zijn ver mogen om ook mensen met ver schillende opvattingen samen te binden én zijn capaciteiten om af gesproken beleid daadwerkelijk uit te voeren en voor moeilijke za ken voldoende draagkracht te creëren. Van Nieuwenhuijzen kreeg als be loning een jonge jachthond en werd benoemd tot erelid en ere voorzitter van de wildbeheereen heid. Begin april betrokken de cliënten van de Annewas in Sint-Annaland hun vernieuwde appartementen. De woonvoorziening voor mensen met een beperking is bovendien uitge breid van tien naar twaalf plaatsen. Op zaterdag 2 juni opent burgemees ter Nuis het vernieuwde complex sa men met de bewoners. Daarna zijn belangstellenden tussen twaalf en vier uur welkom om een kijkje te ne men in de appartementen. Staatsbosbeheer organiseert zaterdag een fietstocht langs de zuidkust van Tholen. Natuurgidsen nemen de deel nemers mee naar bijzondere plaatsen. De excursie duurt ongeveer 3.5 uur en voert de fietsers langs de zeventiende- eeuwse boerderij Kettinghoeve en karrevelden. Bij nationaal park Oos- terschelde nemen de fietsers binnen dijks een kijkje in de nieuwe natuur van de Schakerloopolder en de Scher- penissepolder. Op diverse plaatsen wordt gestopt en uitleg gegeven over de geschiedenis van het gebied en over de diverse vogels. De tocht be slaat zo'n twintig kilometer. De start vindt om half twee plaats vanaf het praathuisje op de haven van Tholen. Deelnemers moeten zelf voor een fiets, eten en drinken zorgen. Staats bosbeheer adviseert om een fototoe stel en een verrekijker mee te nemen. Voor meer informatie en aanmelding kan men terecht bij VVV Tholen aan de Haven in Sint-Maartensdijk, tel. 663771Op 23 juni vindt de volgende fietsexcursie plaats. Een storing bij Budelpack zorgde er maandagmiddag voor dat de brand weer van Sint-Maartensdijk rond half drie uitrukte naar Poortvliet. „Loos alarm", vertelt een medewerker van het inpakbedrijf aan de Paasdijkweg. „De stoom werd door een storing in het afvoersysteem niet meer naar bui ten geblazen, maar naar binnen. Daar- dixir is het brandalarm afgegaan." De storing kon snel en zonder tussenko men van de brandweer worden her steld. Kruiningen (0113) 571758 www.bouwraadhuis.nl Advertentie I.M. De wildbeheereenheid Tholen en Sint-Philipslad heeft afscheid genomen van voorzitter A.A. van Nieuwenhuijzen (links). Vice-voorzitter W.D. van Doorn overhandigt hem een oorkondt

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 7