Henk Roggeband bleef het werk in de polder altijd mooi vinden Topjaar veiling Sint-Annaland maakt het verlies van 2005 helemaal goed BESTEVAER Eisenga Varkens Nee wil kosten verhalen op provincie Website voor Alvantho aardappelen en Doré-pinksteractie Biddag (8) 'De koaje' is de koaje niet meer! Donderdag 24 mei 2007 Klanten had hij niet, Henk Roggeband spreekt over rela ties. „Met de mensen bij wie ik kwam, heb ik altijd méér kunnen delen dan alleen zakelijke dingen", legt de 62- jarige Tholenaar uit. Die contacten mist hij dan ook het meest, bekent hij drie weken na zijn afscheid bij de CZAV. Ruim 41 jaar werkte Roggeband voor de coöpe ratie en hij groeide in die periode uit tot steun en toever laat van veel boeren op Tholen, Sint-Philipsland en in West-Brabant. Ongeveer 350 relaties en collega's druk ten hem eind april in Meulvliet dan ook de hand ten af scheid. Auto laten zien Lunch Thools gezicht neemt na bijna 42 jaar afscheid van coöperatie CZAV Varkens Drogen laat pitje Uitzendkracht Theaterproductiehuis Zeelandia speelt EEN KAMEROPERA OVER MICHIEL DE RUYTER TE ZIEN IN THEATERZALEN EN DORPSHUIZEN IN HEEL ZEELAND VAN 20 MEI T/M 8 JULI SPEEL LOCATIES GEMEENTE THOLEN di 12 juni Stavenisse do 21 juni Sint Philipsland FONDS m Nieuwe kisten Eerste veildag Thoolse ondernemers spreken minister Cramer G.s. erkennen late reactie in zaak Britt Het Groen Schild Milieu adviesbureau die namens E.M.A. Geluk-Aernouts en de stichting Varkens Nee op treedt, wil de provincie laten opdraaien voor de proces kosten in een zaak tegen varkenshouder Britt in Oud- Vossemeer. Dit naar aanleiding van het verzoek om een voorlopige voorziening tegen de fictieve weigering van het college van g.s. om handhavend op treden tegen Britt. G.s. erkennen dat ze formeel in gebreke zijn geble ven, maar vinden dat er sprake is van een complexe situ atie. Gestuurd EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Henk Roggeband begon in de jaren zestig, net uit militaire dienst, in Sint-Annaland bij de Cavetho, de coöperatieve aan- en verkoopver eniging eiland Tholen. Later werd dat Cebeco Zuidwest en tegenwoor dig is het CZAV: coöperatieve zui delijke aan- en verkoopvereniging. Veel zag de Tholenaar veranderen, nooit heeft hij er spijt van gehad dat hij dit werk verkoos boven de tuin derij van zijn vader en broers. „Het was mijn grootste hobby." Met zijn staat van dienst had Roggeband in de loop der jaren binnen de organi satie best iets anders kunnen gaan doen dan de buitendienst. „Maar dan had ik op een stoel achter een bureau moeten gaan zitten, terwijl ik het werk in de polder het mooist vind." Ook in zijn laatste functie - hoofdvertegenwoordiger, met vier mensen onder zich - bleef hij rela ties bezoeken in zijn werkgebied. Eerst was dat Tholen, daarna kwam Sint-Philipsland erbij en nog later een stuk van West-Brabant. „Elke morgen begon ik in Dinteloord, waar we dan met acht vertegen woordigers bij elkaar zaten. In het hoofdkantoor in Wemeldinge kwam ik maar een enkele keer." Rogge band had daarnaast het gewas ci chorei als specialiteit. Hij hield zich op de hoogte van alle ontwikkelin gen, adviseerde telers en onderhield contacten met Sensus in Roosen daal, de fabriek waar uit het gewas onder meer de natuurlijke voedings vezel inuline gemaakt wordt. De specialisaties van nu, dat was er halverwege de jaren zestig niet bij. In Sint-Annaland deed Roggeband alle voorkomende zaken. Hij werd door de Cavetho aangetrokken voor de buitendienst, als opvolger van Jaap de Boer die directeur werd in de plaats van J. Heijboer. „Alles wat er te koop was en waar de leden van de coöperatie naar vroegen, ver kocht je. Ik weet nog dat er grind - voor erfverharding - werd aange voerd per schip. En op mijn af scheid vertelde Lies Hage uit Scher- penisse dat het eerste wat ik aan zijn vader heb verkocht, een lasapparaat was van 700 gulden." Hage is com missaris van de CZAV. „Veertig jaar geleden had de vereniging in Sint- Annaland een eigen sproeikar staan. En ook was er nog een vestiging in de Molenstraat in Poortvliet." De Tholenaar herinnert zich hoe de kunstmest los aankwam en in zak ken moest worden gedaan. „Dat wa ren wél balen van 100 kilo die je moest versjouwen. Toen ze door zakken van 50 kilo werden vervan gen, mopperde de Poortvlietse ma gazijnbeheerder Chiel Dekker om dat hij voortaan twee keer moest lopen!" Roggeband had met alle agrarische sectoren te maken, maar alweer vele jaren kent de buitendienst aparte mensen voor de verschillende tak ken: 22 mensen voor de akkerbouw, 3 voor de fruitteelt, 2 voor de rund veehouderij en 2 voor de olie. Bij de CZAV kunnen agrariërs terecht voor zaaiproducten, pootgoed, meststof fen, gewasbeschermingsmiddelen, veevoer en brandstoffen. De betrokkenheid van het bestuur was in de jaren zestig groot. Bij Rog gebands sollicitatiegesprek was het complete Cavetho-bestuur aanwezig. „Maar als er iets was, kon je ook al tijd bij hen terecht. En toen ik mijn eerste nieuwe auto kreeg, adviseerde De Boer me om die even bij Kooij- man en Van Gorsel te laten zien. Zo ging dat toen." Het was de tijd van de agrarische beurzen in Sint-Maartens dijk, Sint-Annaland en Tholen. „Die waren achtereenvolgens op donder dag, vrijdag en zaterdag en daar moest je heen. Er waren boeren, die trof je op alle drie de beurzen." Boe ren bij de voornaam noemen, was er toen absoluut niet bij. Tegenwoordig gaat het wat dat betreft allemaal ge moedelijker. „Er zijn bedrijven waar ik al met de derde generatie te maken heb. Ik heb met die mensen blije en andere gebeurtenissen gedeeld." Toen de Cavetho opging in Cebeco Zuidwest, verhuisde het kantoor van Sint-Annaland naar Zierikzee. Ver volgens werd Sint-Annaland ont manteld en kwam er een hoofdvesti ging in Dinteloord. „Bij het nieuwe gebouw bij de veiling in Sint-Anna land is er alleen een klein kantoortje voor de weger. En in Poortvliet heb ben we het benzinestation, dat te genwoordig niet meer bemand isi' Roggeband hechtte eraan om het vertrouwen te winnen van de men sen waar hij kwam. „Alleen dan kun CZAV-man Henk Roggeband genoot van de contacten die hij ruim 41 jaar had met agrarisch Tholen en Sint-Philipsland. je iets doen met de kennis die je hebt. Ik heb met mijn relaties altijd méér kunnen delen." Toen de Tho lenaar hoorde dat Johan v.d. Wel uit het Zuid-Hollandse Zevenhuizen met zijn bedrijf naar Tholen kwam, bezocht hij deze om hem voor de coöperatie te winnen. „Ik nam een taart mee. Dat hadden ze nog nooit meegemaakt." Het contact dat tóen is gelegd, heeft ertoe geleid dat de CZAV in dit gebied nog steeds za ken doet. Het voorval was in ieder geval opvallend genoeg om ge noemd te worden in het afscheids lied dat zijn collega's voor Henk Roggeband zongen. „Voor veel mensen wés je de CZAV, maar dat kan ook niet anders na veertig jaar", zegt hij. De Tholenaar voelde zich vaak meer voorlichter dan wat anders. „Je loopt gewassen langs en adviseert boeren wat ze moeten spuiten tegen ziekten of on kruid. En ik was op den duur vaker zónder dan mét de boer op pad." Roggeband vertelt dat er boeren zijn die elders wonen, en hem belden met de vraag om op een perceel te gaan kijken en indien hij dat nodig achtte een loonwerker in te schake len voor een bepaalde bewerking. Het illustreert het vertrouwen dat hij kreeg. En hoe hij werd gewaar deerd, merkte hij in de week van zijn afscheid. „Een aantal telers ver raste mij op de boerderij Ravens- oord met een lunch. Erg leuk was dat." Om op de hoogte te blijven van de relevante wetgeving volgde Rogge band elk jaar meststofcursussen. „De wetgeving verandert steeds. En ze is pittig. Het is steeds opnieuw rekenen wat een boer nog mag", zegt hij. Op één ding heeft hij zich verkeken. „Destijds kwam Toon van Genugten bij me met de vraag of er op Tholen grond te koop was. Ik heb hem in contact gebracht met een partij en zo is de eerste grote varkensstal er gekomen. Maar ik heb me toen niet gerealiseerd wat we het eiland binnen haalden." Zijn opvolger werkte Henk Rogge band in vanaf augustus en sindsdien was hij op vrijdag vrij. „Maar mijn mobieltje stond ook dan aan." De Tholenaar was verreweg de oudste medewerker bij de buitendienst, maar ervoer dat niet zo. „Met al die jonge gasten in het bedrijf had ik een leuk en goed contact. Boven dien kon ik profiteren van hun ken nis op automatiseringsgebied, want veel moest je jezelf leren." De waardering voor hem als advi seur en als mens bleek bij Rogge bands afscheid volop. Gebonden in twee boeken - met het opschrift 'Henk bedankt' - kreeg hij de per soonlijke wensen (al dan niet geïllu streerd) van een groot aantal relaties overhandigd. De teksten spreken voor zich: waarderende woorden, gevoelens van vriendschap. Sommi gen schreven, niet beter te weten dan dat Roggeband op hun bedrijf kwam. „En overal blijf ik welkom voor een kop koffie." Om afstand te nemen gingen Rog geband en zijn vrouw meteen na het afscheid een aantal dagen weg met de caravan. Inmiddels fietste de Tholenaar al zijn rondje door de polder. „Dan zie je van alles. Maar ik wil mijn opvolger niet voor de voeten lopen, dat zou niet goed zijn." Het neemt niet weg dat de nieuwe man, Rien Sinke, door Rog geband al wel van tips is voorzien. Voorlopig neemt de Tholenaar er zijn gemak van en voor de toekomst sluit hij een vorm van vrijwilligers werk niet uit. „En kan ik het thuis helemaal niet uithouden, dan zoek ik gewoon weer werk op." De veiling Sint-Annaland heeft in 2006 een topjaar geboekt met een winst van 51.288 euro. Daarmee wordt het verlies van 43.291 euro in 2005 ruimschoots goedgemaakt. De 64 mille hogere provisie was de voornaamste oorzaak van de plus. Ook het droogloon was 5000 euro hoger. Aan de kostenkant was er een meevaller van 15 mille. De 25 aan wezigen op de 77ste algemene jaarvergadering in de Wellevaete bleven vrijdagavond dan ook lang napraten. Het was gezelliger dan ooit op de veilingvergadering. Volgens voorzit ter Gerard Brooijmans hadden de meeste boeren ook zelf positieve re sultaten. Zeker voor degenen die de beschikking hadden over vrije aard appelen, is 2006 een goed jaar ge weest. Voor de veiling was 2006 één van de betere jaren dankzij de goede prijs vorming. Ondanks grote zorgen over de kwaliteit en kwantiteit vielen de financiële resultaten goed uit. En dat terwijl de eerste pootdatum van 25 februari veel later lag dan voorgaan de jaren. De aanvoer was op de eer ste veildatum van 8 juni met 92 ton aanmerkelijk lager dan de laatste ja ren. De lange periode van droogte en hitte in juli zette de groei volledig stil. In augustus was het extreem nat en die twee weercontrasten hadden positieve invloed op de prijsvor ming. De kilo-opbrengsten waren zeer laag. De afzet via de klok en de bemiddeling had een vlot verloop. De telers profiteerden van een vaste markt met goede prijzen, maar wel voor minder kilo's. Het lijkt erop dat de balans tussen klokverkoop en bemiddeling is ge vonden. Het aantal kisten (350.695 roulades) en pallets (9945 roulaties) was ongeveer gelijk aan 2005. Vorig jaar verkocht de veiling 15.891.156 kilo voor 4.792.551 euro en in 2005 waren dat meer kilo's tegen een la gere prijs: 17.493.353 kilo voor 3.115.370 euro. De provisie van 6,5% voor leden en 9,5% voor niet-leden is gerelateerd aan de prijs en de provisie steeg dan ook van 172.465 euro in 2005 naar 191.360 euro vorig jaar. Het droog loon steeg van 31.399 naar 36.286 euro en de verhuur van de loodsen en de bedijfswoning van 48.705 naar 53.560 euro. De drogerij kwam ook goed van pas voor het drogen van natte partijen aardappelen, maar het graszaad pro fiteerde weer van de droge juliperio- de. Het drogen van bloemen en za den blijft op een laag pitje in vergelijking met tien jaar geleden. De verhuur van onroerende zaken aan buurman aardappelhandel Bijl en de CZAV is voor de veiling een vaste inkomstenpost geworden. „We zijn blij dat we enkele jaren geleden de stap hebben gezet om het terrein in erfpacht uit te geven", zei voor zitter Brooijmans. De samenwerking is echter toch be perkter dan destijds werd verwacht. Met name de uitwisseling van perso neel. David Bevelander pleitte dan ook voor meer samenwerking met de buren. Nu is de fustloods voor 7 weken bemand geweest door een uitzendkracht van de Agridienst, maar die 5500 euro zou volgens Be velander uitgespaard kunnen wor den. Als er iemand van Bijl bij springt, kan een personeelslid van de veiling dat andersom doen in de stil le veilingperiode. Directeur David Hage zei dat zowel de veiling als Bijl met een minimale bezetting werkt. „Het houdt een keer op met de bezuinigingen, anders wordt de dienstverlening minder." En volgens Bevelander is dat af en toe al het geval in de drogerij, die niet altijd bezet is. Wat samenwer king betreft, werd de heftruck vorig jaar nog wel verhuurd en dat leverde nog 1118 euro op. Jan Goedegebuure toont de goede sortering Doré's van de koude grond, die in de eerste week van februari zijn gepoot. info kaarten zie www.theaterzeelandia.nl of bel 0900 33 000 33 io.45p/g) .-..,«,.1-,.. Provincie Zeeland podiumkunsten I Zeelandia is organisator van Zeeland Nazomerfestival Advertentie LM. De personeelskosten stegen van 137.977 naar 142.643 euro, maar de algemene kosten (van 98 naar 89 mille) en het aandeel in de Thoolse Fust Combinatie (van 42 naar 38 mille) daalden. Ook de bemidde- lingskosten liepen terug van 23 naar 18 mille. De hogere rentebaten (3000 euro) werden niet opgegeten door de be lasting, want die bedroeg slechts 1133 euro. Niet gek van 52.421 euro brutowinst, maar het verlies van 2005 was nog te compenseren. De veiling Sint-Annaland investeer de vorig jaar slechts 250 euro in faxapparatuur, maar nu de resultaten verbeterd zijn, gaat er meer gebeu ren. Gelet op de jaarlijkse uitval van 7000 a 8000 per jaar en het nog steeds achterblijven van kisten en pallets, wordt er nieuw fust gekocht: 15.000 plastic bakken en 500 houten pallets. Gezien de sterk gestegen grondstoffenprijzen gaat dat flink wat kosten, maar de veiling wil in het hoogseizoen geen inkomsten mislopen door tekort aan fust. Han van Iwaarden pleitte ervoor om ook de kuubkisten van 40 jaar oud te ver vangen. „Dat is nu een gammel zootje." Ook een andere maat kuub kisten is volgens Van Iwaarden ge wenst, maar volgens de directeur is daar de drogerij niet voor ingericht. Hij erkende wel, dat er al een aantal jaren geen investeringen zijn ge daan. Ook worden voorbereidingen ge troffen voor het vervangen van het computersysteem omdat de IBM- programmatuur niet meer onderhou den wordt en storingsgevoelig is. De voorzitter zei echter geschrokken te zijn van de kosten van een nieuw systeem: 50.000 tot 60.000 euro. Bevelander maande tot voorzichtig heid. De directeur wilde ook niet overhaast beslissen, maar wel pleitte hij voor een programma gekoppeld aan een Windows-omgeving en de boekhouding. Oud-voorzitter Adam Wessels wees op de slechte bestrating tussen de veiling en Bijl, maar dat had aanne mer gebr. Moerland al opgeknapt. De voorzitter meldde dat er 180 me ter bestrating vervangen is. Voor de fustloods zijn de tegels eruit gegaan en de ontwatering is verbeterd. Johan Slager keek al weer uit naar de dag dat de klok gaat draaien. „Vroeg beginnen", zei de teler handelaar. De directeur antwoord de dat 4 ha rooibaar is, maar wan neer dan het vervolg komt, is onzeker. Hij wilde pas beginnen wanneer er doorlopend aanvoer van geschikte aardappelen verwacht kan worden. In de omgeving van Scherpenisse/Poortvliet zijn de aardappelen echter vroeger gepoot dan rond Sint-Annaland, zodat voorlopig woensdag 6 of donder dag 7 juni als eerste veildatum werd genoemd. De veiling wil via een website met de 80 leden, andere telers en hande laren gaan communiceren. De web site www.alvantho.nl is nog in ont wikkeling. Verder komen er weer posters voor promotie van de Thool se aardappelen in de groentenspeci- aalzaken. Een proefproject van de gezamenlij ke Thoolse veilingen met aardappel- handel Jac. van den Oord uit Am- merzoden moet de Thoolse Doré ook een duwtje in de rug geven. ,Ze zijn onderweg. Hollandse Nieuwe. Doré van Tholen.' Ook hiervoor is een speciale website gemaakt: www.dorevantholen.nl. De Doré-ac- tie is voor de Pinksteren gepland met bakjes van 1250 gram handge- raapte aardappelen van de volle grond in een exclusieve verpakking. Voor het nieuwe aardappelseizoen is er weer behoorlijk wat animo voor de bemiddeling. „Er is veel interesse voor arealen, maar zonder prijs ge zien de onzekerheid van het sei zoen", zei directeur Hage. De bestuursleden G.H.M. Brooij mans en Math, den Engelsman wer den bij acclamatie herkozen. C.M. van Iwaarden volgde in de financiële commissie J.M. den Boer op. De voorzitter meldde nog het 40-jarig dienstverband van heftruckchauffeur Kees Kaashoek. 28 juni vorig jaar. Hij blijft voorlopig nog doorwerken, wat mede tot een vrijval van de vut- voorziening leidde van 30.000 euro. Stemmen van lezers Voor ons was het een grote teleur stelling de reactie te horen van de niet-confessionele partijen vlak na de verkiezingen. Het eerste wat toen gezegd werd, was dat het sluiten van bedrijven en winkels op de bid- en dankdagen niet meer van deze tijd is. En nu men een krappe meer derheid in de raad kreeg, moest dat eerst benut worden om daar wat aan te doen. Wij vinden dit niet. We kunnen als eiland Tholen nog een beschamend voorbeeld nemen aan onze Brabantse buren. Wanneer het nl. carnaval is, ligt alles zoveel mo gelijk plat. Het ziekenhuis - waar men hier ook gebruik van maakt - draait zondagsdienst, scholen en be drijven dicht enz. Zelfs bedrijven op Tholen die (gedeeltelijk) van Bra bant afhankelijk zijn, gaan dicht. Bid-,en dankdag zijn geen verplich te vrije dagen meer, wel de twee da gen in de carnavalsvakantie! Zelfs de christelijke school past zich aan door een week vrij te geven met de carnavalsvakantie. Zover gaat dit. Hier heb ik de niet-confessionele partijen nog nooit over gehoord, dat dit niet van deze tijd zou zijn! U weet dat bij carnaval de - prote stantse - christenen principiële be zwaren hebben. En dat terwijl bij u die bezwaren wat bid- en dankdag betreft geen rol spelen. U kunt er ook niets op tegen hebben. Er wordt ook voor u gebeden, voor de overheid en het vorstenhuis, van harte en liefdevol. Dankdag is in Is raël door God zelf ingesteld: het loofhuttenfeest. Een bijzonder vreugdevol dankfeest, bedoeld voor het hele volk. Het werd gevierd na het binnenhalen van de oogst en duurde zeven dagen. Men dankte dan eerst voor de tarwe- en de gerstoogst en daarna voor de oogst van de bijzondere vruchten. Zo kunnen wij leren dat wij ook al het goede moeten optellen en overden ken en God hiervoor danken. Hoe gejaagder de tijd. hoe belangrijker deze dagen worden. Men herdacht ook de wonderlijke uittocht uit Egypte vanuit de slavernij. Als u aan de bevrijding van de Tweede Wereldoorlog terugdenkt, begrijpt u misschien een beetje wat het bete kent 'verlost' te zijn. Wij mogen daar ook nog elk jaar aan terugden ken met ons volk. Zo mogen wij er ook aan denken dat God zijn Zoon naar de wereld ge zonden heeft om diep schuldige mensen te verlossen van hun schuld. Als je verlost bent, kun je alleen maar dankbaar zijn. De uittocht ging door de woestijn. Zo wordt ook ons leven vergeleken met die woestijnreis. Omdat uit de vele wonderlijke dingen die er gebeur den, Gods goedheid sprak temidden van de woestenij in en om hen heen. Zo moeten wij ook in diepe afhan kelijkheid leven voor God die het zo waard is, en tot heil van onze naas te. In ons land zijn de bid- en dank dagen door de overheid zelf inge steld via de Nederlands hervormde kerk en werd er ook contact gezocht met de kleinere kerkverbanden om samen tot een gezamenlijke dank en biddag te komen. Moet deze vrucht van samenwerking nu ook nog kapotgemaakt worden? Mis schien kunnen we eens vragen aan onze Brabantse buren hoe zij dit op lossen wanneer alles gesloten is. Als zij dit kunnen, kunnen wij het ook. Ik zou zeggen: kom ga met ons en doe als wij. Daar krijgt u geen spijt van. Fam. Zoon, Sint-Annaland. In 1960 werd de huidige haven in Sint-Annaland aangelegd, in de plaats van de oude haven die werd gedempt. Er heerste op de 'koaje' veel bedrijvigheid, schepen die wer den geladen en gelost. Aan de graansilo werden landbouwproduc ten geladen en gelost en er was overslag van kunstmest, alles per binnenschip, 's Zomers werd de graanoogst er gebracht, er was een weegbrug, kortom, hier heerste gro te bedrijvigheid. Maar helaas moest ook de graansilo verdwijnen. Dan had je in het najaar de suiker bietencampagne. Er waren zelfs twee kranen (één vaste) van twee verschillende fabrieken. Alles per schip. Enorme hoeveelheden zand, grind en mijnsteen werden er gelost. En zo af en toe kwam er een coaster aardappelen of uien laden voor het buitenland. Er was dus altijd veel te zien en dat is nu wat ik bedoel met: de 'kaoje' is de 'kaoje' niet meer. Dit is jammer genoeg verleden tijd, de 'koaje' is helemaal jachthaven geworden. Tot voor kort werd er nog best dikwijls zand gelost, maar ook dat moest verdwijnen. In 1966 werd het eerste stuk jacht haven aangelegd. Niks mis mee, al les was toen nog kleinschalig. Maar in de loop der jaren werd de jacht haven menig keer vergroot en werd de handelshaven steeds kleiner. Stukje bij beetje werd de loswal bij de jachthaven gevoegd, de steiger met de visbootjes moest weg, de graansilo en de betonnen steigers werden gesloopt, kortweg gezegd: einde handelshaven. Zogezegd om dat er geen exploitatie meer voor was, maar daar heb ik zo mijn twij fels over. Er mochten ook geen bin nenschepen meer afmeren, zoals bijv. in de zomervakantie. Dan zijn er ook nog die megaplan- nen rondom de haven, zoals huizen bouw op het havenplateau en een soort flat op de plaats van de graan silo. Jammer dat ook de Suzanna- polder wordt volgebouwd. Zo wordt er een stukje oud Sint-Annaland aan het oog onttrokken. Eveneens de plannen voor een boulevard. Die hoort hier niet, dat is voor grote kustplaatsen. We wonen tenslotte in een dorp en laat dit zo. Alles zal on herkenbaar veranderen en dat vind ik jammer. In de toekomst kent men z'n eigen dorp niet meer. Ik ben niet tegen recreatie, maar dan kleinscha lig. Dit is mijn mening over de 'ko aje' (nu jachthaven) en dat wilde ik even kwijt. M.L. van Winkelen, Tuinstraat 26, Sint-Annaland. Deelnemers aan de Thoolse cursus duurzaam ondernemen van zowel 2006 als 2007 gaan woensdag 6 juni naar Nieuwegein voor het grote lande lijke evenement Het Nieuwe Ondeme- men-MVO in bedrijf. Milieuminister Jacqueline Cramer, die de gloeilam pen wil afschaffen, is aanwezig met haar directeur klimaatverandering en industrie van het ministerie van Vrom, Hans Bolscher. Prof. Michael Braung- art praat over 'afval is voedsel'. Op de heenweg krijgen de 75 deelnemers in de bus les over milieusubsidies. Bij aankomst in Nieuwegein wacht biolo gisch eten. Op de terugweg wordt de milieufilm van Al Gore vertoond. Een volle dag duurzaam ondernemen dus. Wie belangstelling heeft, kan nog mee. Aanmelden bij Anne-Marie Mol: 0118-631740. De provincie kreeg op 9 november vorig jaar twee verzoeken om handhavend op te treden tegen de ondernemer van de varkensstal aan de Groen- of Hokseweg. Het ging om het aantal varkens terug te brengen tot 4800 stuks. Daarmee kon ook de uitstoot van ammoniak en stank kunnen worden terugge bracht. Daar was een vergunning voor. De provincie moest daar bin nen vier weken op reageren. Uiter lijk had de provincie op 7 decem ber een beschikking af moeten geven. Dat is niet gebeurd. Het Groene Schild diende daarop een bezwaarschrift in. Volgens de provincie gaat het ech ter om een complexe situatie. Voor de stal was op 3 augustus 2005 een vergunning afgegeven voor het uit breiden met een derde stal. De ver gunning werd op 20 september door de Raad van State vernietigd. De provincie had onvoldoende on derzoek gedaan naar mogelijk waardevolle plantjes op de Nieuw- landsedijk en de Oud-Vossemeer- sedijk. Er moet aanvullend onder zoek worden verricht. Volgens de provincie kan dat pas dit jaar in mei of juni. Dat betekent dat er in oktober of november een nieuwe vergunning kan liggen. Briit nam de stal in gebruik en vroeg op zijn beurt een gedoogver gunning aan. Dit verzoek en de ver zoeken om handhavend op te treden zijn door de provincie bekeken. Bij deze beoordeling is gekeken naar de belangen van de bescherming van het milieu en de belangen van Britt b.v. En dat duurde langer dan de vier weken die er voor staan om op de verzoeken van het adviesbu reau te beslissen. Op 18 december vorig jaar is aan de bezwaarden een bericht ge stuurd met de stand van zaken op dat moment. Op 21 januari is een ontwerp beschikking aan belang hebbenden verzonden. Vervolgens wees de provincie op 27 februari een verzoek om handhaving af en gaf een gedoogbeschikking aan Britt af. De provincie erkent dat ze te laat op de verzoeken hebben gere ageerd, maar dat ze wel de betrok kenen op de hoogte hebben gesteld van de ontwikkelingen. Daarbij is wel een termijn genoemd waarbin nen de provincie met een beslissing zou komen. De provincie vraagt dan ook om bij het veroordelen tot het betalen van de proceskosten de ze zo laag mogelijk te houden.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 3