'En waar blijft de zon, juist die verdwijnt achter de scholen' AbdijNieuws 1080 i Arabische Sabic koopt General Electric Plastics 13 dubbele aanvragen voor snijden lamsoor 'Worden we nu ook nog gefouilleerd, mijnheer?' ///fa HEIJNEN 55 mille voor pand aan Ring Verlies op cafés 60 mille Zwanger Vragen buurtbewoners blijven na infoavond brede school Ufo"; Donderdag 24 mei 2007 63e jaargang no. 28 Consumentenbond: Kwaliteit digitale kabel, KPN tv en dlgltenne vak Hink tegen! Dansen voor Pardoes De meeste bezoekers van de informatieavond over de bouw van een brede school in Sint-Annaland gingen met een onvoldaan gevoel naar huis. De uitleg die wethouder F.J. Goossen gaf, bleek de veertig aanwezigen - veelal leerkrachten en omwonenden - niet gerust te stellen. „De mensen kunnen zich met deze summiere informatie geen idee vormen", meende G.T. Bril, directeur van De Ca sembrootschool. „Ik heb op school bouwtekeningen die veel duidelijker zijn." ^1799,- Geen burgerpolitie Speeltuin Overname van ruim 85 miljoen euro Andere naam Maximaal één vergunning per adres Deze week Vmbo-eindexamens in Tholen van start gegaan *T--l HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 ritbode, de Thoolse Courant 5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 166-657008 redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,25 per halfjaar, 29,25 per jaar, per post 52,00 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De woning aan de Ring 27 op de hoek van de Vierwindcnstraat in Oud-Vos- semeer is dinsdagavond op de execu tieveiling in het Novotel in Breda voor 55.000 euro verkocht. Er werden tien panden geveild waar zo'n honderd be langstellenden op af waren gekomen. Voornamelijk handelaren. Het pand aan de Ring werd in opdracht van de bank verkocht. De eigenaar bleef in gebreke bij het aflossen van de hypo theek. De inzet was 35.000 euro. Bij de afslag werd mijn geroepen op 55.000 euro door een vastgoedhande laar uit Haastrecht. De gemeente heeft bijna zestig mille verloren bij de verkoop van de café 1' Esperance in de Voorstraat Sint-An naland en de Papbar in de Kaaistraat in Sint-Maartensdijk. De gemeente kocht beide panden aan voor 320.067 euro. Beide horecapanden stonden al langer leeg. De gemeente kocht de panden aan om te voorkomen dat er weer horeca in zou komen. Het plan tot sanering leidde wel tot een discus sie in de gemeenteraad, ABT kantte zich tegen de aankoop. De panden waren getaxeerd op de ho- recabcstemming. Bij de verkoop aan de kinderopvang in Sint-Maartensdijk en aan een ondernemer in Sint-Anna- land ontving de gemeente er 58.412 euro minder voor dan waar ze voor zijn aangekocht. Bekende Tholenaren gaan 23 no vember geld bij elkaar dansen voor Villa Pardoes, waar zieke kinderen op vakantie kunnen gaan. Tijdens een gala in Meulvliet dansen de pa ren om de hoogste eer. Daarvoor moeten ze 3 maanden intensief trai nen bij Jac. van den Elshout in Ber gen op Zoom. Evenals in de tv-pro- gramma's van de commerciële zenders krijgen de bekende Thole naren een goed geoefende danseres aan hun zijde. Naast professionele juryleden hebben ook de bezoekers een stem. De aanwezigen zijn on dernemers en hun relaties die een (link bedrag betalen ten bate van Villa Pardoes. Het evenement wordt georganiseerd door Rens Elenbaas, Ad de Korte en André Bout van de stichting Presentatie Thoolse Be drijven, die vorig jaar ook de bedrij- venbeurs in Sint-Annaland organi seerde tijdens de Alvantho-mani- festatie. zijn is vooruit zien! Kraamzorg tFf entadministratiE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of e-mail: info@spkez.nl Buurtbewoners uit de Raijfeisenstraat en leerkrachten van De Casembrootschool wisselen in De Wellevaete van gedachten over de gepresenteerde plannen voor een brede school in Sint-Annaland. Goossen verklaarde dat door de nieuwe methode 'risicomijdend bou-wen' momenteel alleen de grove plannen gepresenteerd konden wor den. Het gebied rondom de brede school wordt autoluw door smalle eenrichtingswegen. Ook zijn er plan nen om de Schoolstraat enkel open te stellen voor bestemmingsverkeer, om de drukte in de straat te vermin deren. „De voetganger komt voorop te staan, de automobilist is slechts een gast in het gebied", legt J.J.M. Havermans, ambtenaar openbare werken, uit. Daarnaast komen er meer parkeerplaatsen in de buurt; in Crooswijck worden zo'n 20 plekken gecreëerd, in de Raiffeisenstraat achttien en in de Schoolstraat veer tien. De gemeente wil daarnaast wel licht de achtererven van de Hoender- weg ontsluiten. Eén bewoner van de Hoenderweg vroeg daar meer duide lijkheid over. „Ik ben gewoon be- Het laatste nieuws van de Provincie In verband met Pinksteren is het provinciehuis op maandag 28 mei gesloten. AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws. Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws n het informatiecentrum: 0118-631400. Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad. Provincie Zeeland Nieuwe Burg 42, Postbi 4330 LA Middelburg PHILIPS 91 CM FULL HD LCD TV Resolutie 1920x1080 Full HD Ambillghl PixelPlus 2 HO c V ER V 0 A Advertentie I.M. nieuwd wat er achter mijn tuin gaat gebeuren." Volgens Havermans kan hier pas antwoord op gegeven wor den als het ontwerp klaar is. „Moge lijk komt er een dienstroute voor het schoolgebouw, dat is één van de op ties." De schoolpleinen worden ver der niet meer afgesloten door de be kende hekken, maar krijgen een toegankelijker karakter. De pleinen worden afgebakend door aarden wal len met groenvoorziening. De Hoen- derwegbewoner vreesde dat deze omheining zeer aantrekkelijk wordt voor honden en stelde voor om een hondenuitlaatplaats in het plan op te nemen. „Die kinderen spelen straks ook op die wallen." Wethouder Goossen onderschreef het probleem, maar vond de hondenpoepoverlast primair een taak van de hondenbezit ter. „Het is een zeer hardnekkig pro bleem, in heel Nederland. Daar heb ik zo snel geen oplossing voor." Een andere buurtbewoner was bang dat de open speelterreinen 's avonds hangjongeren gaan aantrekken. „Wordt het straks in Crooswijck net als bij de Wellevaete? Die parkeer plaats is nu bij de hangjeugd in trek", vroeg hij zich af. De wethou der meende echter dat overlast in de buurt altijd kan voorkomen. Het wel of niet aanwezig zijn van een hek had hier geen invloed op, zei hij. „Als het toch gebeurt, dan moet de politie handhavend optreden." On danks het feit dat er camerabewa king in het plan is opgenomen en de sociale controle volgens de gemeen te daardoor groot is, was de omwo nende niet geheel gerust gesteld. „Als je de politie nodig hebt, komen ze twee uur later. En ik ga geen bur gerpolitie spelen." Andere omwo nenden vreesden dat de eenrich- tingsweg straks pal voor hun woning komt te liggen en vroegen of er bij de plannen was nagedacht over de zoninval. „Hoe ver blijft de school in Crooswijck uit de trottoir band? Het gebouw wordt wel 8 me ter hoog. Waar blijft de zon dan? Juist, achter de school." Projectar chitect J. Goossenaerts gaf toe dat er ongetwijfeld schaduwplekken zullen ontstaan door de nieuwbouw, maar beloofde rekening te houden met het zonlicht voor de buurtbewo ners. De brede school, waar naast De Ca sembrootschool en de School met de Bijbel ook een doelgroepenbiblio theek en een kinderdagverblijf wor den ondergebracht, krijgt één centra le toegang. De bibliotheek van 160 vierkante meter staat midden in het gebouw gepland. Aan de voorkant van het terrein is 188 vierkante meter vrijgehouden voor het kinderdagver blijf Toerdeloo en de buitenschoolse opvang. De Casembrootschool krijgt met 1533 vierkante meter de meeste ruimte toebedeeld, de School met de Bijbel moet haar lokalen op 1153 vierkante meter indelen. Het gebouw- beslaat straks zo'n 3000 vierkante meter, infclu: 1 het terrein o uit. De speeltuin verhuist in de School straat zo'n 150 meter, naar de hoek met de Kloosterstraat, waar momen teel de kleuterschool van de School met de Bijbel gehuisvest is. De ge meente wil kinderen straks door middel van gekleurde tegels en kleurrijke geleidingshekjes naar de speeltuin leiden. Na het oversteken op een verhoogd diagonaal zebrapad op het kruispunt is de speeltuin ten slotte te bereiken. „Het wordt een leuke route, die voor de kinderen steeds leuker wordt. Ze zien steeds meer. van de speeltuin als ze het na deren", aldus Goossen. Zo krijgt de ingang deuren met veel glas, zodat de kinderen al een glimp van de speeltoestellen opvangen vóór bin nenkomst. In het entreegebouwtje van vijf bij zeven komt onder andere een kassa en een verschoonruimte te zitten. De plannen voor de brede school worden in september verder uitge werkt. Tot die tijd zijn de Thoolse ambtenaren druk in de weer met het opstellen van het kwaliteitsplan. In april wil de gemeente beginnen met de bouw van het nieuwe complex. „Als alles verloopt volgens plan, dan is de brede school in juli 2009 klaar, net voor de vakantie", blikt projec tarchitect Goossenaerts vooruit. Na de herfstvakantie zullen de leerlin gen van beide basisscholen tijdelijk hun intrek nemen in de noodgebou wen aan de F.M. Boogaardweg. De Saudi basic industries corporation (Sabic) uit Saoedi-Arabië heeft voor ruim 85 miljoen euro de gehele plastic-afdeling van General Elec tric overgenomen. Daarmee koopt de Arabische petrochemische onder neming ook het Europese hoofdkantoor in Bergen op Zoom. Door de overname gaan zo'n 200 Tholenaren voor de Saoedische oliesjeiks wer ken. FNV-bestuurder Henk van Rees heeft wel vertrouwen in de over name. „Beide partijen hebben stevig gezegd dat er geen sprake is van zogenaamde overlapping. De bedrijven vullen elkaar ook aan. Sabic heeft vooral activiteiten aan de voorkant met de petrochemische sector. GE Plastics is juist gespecialiseerd, daardoor hoeven er geen vervelen de gevolgen voor de werkgelegenheid te komen." Wel gaat de vakbond de komende weken met kaderleden van Sabic en GE om de tafel zitten voor de uit werking van de overname. Zo is het nog onduidelijk hoe de organisatie aangestuurd gaat worden. „Gebeurt dit straks vanuit het hoofdkantoor van Sabic Europe in Sittard of blijft het bij Bergen op Zoom? Eventuele knelpunten in de werkgelegenheid zitten dus niet bij de productie, maar de hoofdkantoor- en onder steunende functies. Daar moeten we over gaan praten." Volgens GE- woordvoerster Helen Vandeboven- kamp blijft het hoofdkantoor van GE Plastics voorlopig gevestigd in Bergen op Zoom. „Het is nog te vroeg om in te gaan op specifieke details, maar vermoedelijk zal de bedrijfsstructuur en bedrijfsvoering gehandhaafd blijven. De hoofdkan toren gaan zich vooral richten op samenwerking en het delen van diensten." Van Rees heeft goede er varingen met het Saoedische be drijf. „Bij de overname van DSM hield Sabic voldoende speelruimte voor het personeel. Dat was natuur lijk eerst afwachten, de Arabieren hebben een heel andere cultuur. Zij Haar hiiviw-heeld anders met nnen geen eren de Ne- idingen, dat jaren waar gemaakt. Ik heb er wel vertrouwen in." De verkoop werd maandagmiddag in New York bekend gemaakt door Mohammed Al-Mady, algemeen di recteur van Sabic en directeur van het Amerikaanse concern Jeff Im- melt.„Als een wereldwijd opere rend bedrijf heeft Sabic strategische interesse in de mensen, de onderde len. de klanten, de producten, de bedrijven en de technologie van GE Plastics", verklaarde Al-Mady. „Deze aankoop is een nieuwe stap in Sabic's ontwikkeling en veelzij digheid om een van de belangrijkste bedrijven van de wereld te worden." Sabic is de grootste petrochemische (verwerking van aardolie) onderne ming van het Midden-Oosten en is al enkele jaren op Nederlandse bo dem actief. Het Saoedische bedrijf nam in 2002 de petrochemische af deling van DSM in het Limburgse Geleen over. Sabic heeft verder vestigingen in Houston. Gelsenkirchen. Riyadh, Al-Jubail. Yanbu en Singapore en werkt nauw samen met onder ande re Shell en Mitshubishi chemicals. Door de plasticafdeling van het Amerikaanse concern over te ne men, groeit Sabic van 17.000 naar 30.000 medewerkers. De naam GE Plastics maakt door de verkoop plaats voor een nieuwe naam. „Hoe het bedrijf gaat heten, is nog niet bekend", vertelt woordvoerster Van- debovenkamp. „We hebben net de onderhandelingen afgesloten. ZIE VERDER PAGINA 9 Dertien Thoolse huishoudens hebben bij de prov incie meerdere aanvra gen ingediend voor het snijden van zeegroenten. De liefhebbers van lamsoor en zeekraal konden vroeger op één adres meerdere vergunnin gen krijgen. Uit een enquête bleek echter dat de aanvragers een eerlij kere verdeling wilden van de 284 beschikbaar gestelde vergunningen. De provincie stelde daarom dit jaar een maximum in. Tegenwoordig wordt slechts één vergunning per adres verstrekt, zo dat meer mensen de mogelijkheid krijgen om zeegroenten in het Oosterscheldegebied te snijden. De provincie maakt hierbij wel een uitzondering voor buitengewo ne situaties wat betreft het aantal bewoners van een adres, bijvoor beeld bij een verzorgingshuis. De meeste 'dubbele' aanvragen wer den ingediend door inwoners van Sint-Maartensdijk, zeven keer. Daarnaast probeerden drie zee- groentenliefhebbers in Sint-Anna land, twee in Scherpenisse en één in Sint-Philipsland een extra ver gunning aan te vragen. De aanvra gers komen echter niel in aanmer king voor een tweede snijvergun- ning. Zestien Tholenaren - zeven uit Sint-Annaland, zes uit Sint-Maar tensdijk en een enkeling uit Tholen, Scherpenisse en Oud-Vossemeer - ontvingen bovendien onlangs een afwijzing voor de gewenste vergun ning in de bus. De 284 vergunnin gen worden jaarlijks op volgorde van binnenkomst door de provincie verstrekt en waren reeds vergeven. De mensen die wél een vergunning wisten te bemachtigen, mogen da gelijks 2,5 kilo van hun favoriete zeegroente snijden; voor lamsoor is april/mei de beste periode, voor zeekraal is dat van mei tot en met begin juli. Anbo Tholen verwelkomt mevrouw A. Lupker als honderdste lid Henk Roggeband vertrekt na bijna 42 jaar bij CZAV Merlijne Kunst terug van 18-daagse 'stage' in Bangladesh EN VERDER... Extra vroege aardappelen door druppelbevloeiing Verkoping brengt 20 mille op voor dagactiviteiten Schutse Vossemeer HOUDT HET H ART AAN DE LIJN ZOALS GIJ UW GEIT AAN DE I.1JN HOUDT Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De vmbo'ers van het Markiezaat college stonden maandag nu niet bepaald te trappelen om aan hun eindexamen Nederlands te beginnen. Iets voor ne genen besloot wiskundeleraar R. Uijl de scholieren naar de aula te halen. „Dit is de eerste keer dat dit gebeurt, normaal staan ze allang voor de deur te wachten." Even later zoeken de dertig leerlingen van de basisberoepsge richte leerweg alsnog hun plaatsje in de kantine. „Alleen een woordenboek en pen meenemen. Verder niets, ook geen papier. Dat krijg je van ons. Mobiele telefoons mogen binnen op een lege tafel worden gelegd en moeten absoluut uitstaan", krijgen de leerlingen te horen. „Worden we ook nog gefouilleerd?", vraagt een jongen grappend, maar volgt daarna snel zijn klasgeno ten en loopt de aula in. Wanneer iedereen op zijn toegewezen plaats zit, krijgt een leerling vervolgens de opdracht om hardop de tekst van de verzegelde envelop met opdrachten voor te lezen. Ter controle of de leraren wel de juiste examens uit gaan delen, wordt de scholieren uitgelegd. Vervolgens gaan wiskundeleraar Uijl en docente Nederlands D. Meloen de tafels af om de vragen uit te delen. Het is het allerlaatste jaar dat de examens worden afgenomen op deze plaats nu de vmbo-opleiding komend schooljaar start in het nieuwe onderkomen in Tholen. De jongeren krijgen anderhalf uur de tijd om het examen te maken, veel tijd om bij te komen is er niet. Om half twaalf volgt het examen Engels. De vmbo'ers van de kaderberoepsgerichte leerweg concentreerden zich maandagmiddag op de Neder landse opdrachten. Dinsdag gingen de technische leerlingen aan de slag met het natuur- en scheikunde-examen. Gisteren was het de beurt aan de vmbo'ers verzor ging om hun kennis over biologie te toetsen. Vanochtend (donderdag) starten alle scholieren met hun examen wiskunde, later op de dag volgen de vakken aardrijks kunde en geschiedenis, in totaal proberen 55 leerlingen op het Markiezaat college dit jaar hun vmbo-diploma te halen. Op het Calvijn college in Tholen doen 51 scholieren hun eindexamen. Morgen buigen de eindexamenkandidaten zich over de vakken maatschappijleer, geschiedenis. Engels en economie. Danielle Meloen, docente Nederlands, deelt maandag in de kantine van het Markiezaat college het eerste eindexamen aan de vmbo 'ers uit. =6 93

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 1