Druppelbevloeiing levert extra vroege aardappelen op van de koude grond Landelijke sfeer op tuinmarkt aan de Hogeweg in Poortvliet Verkoping brengt twintig mille op voor dagactiviteiten Vossemeer Thoolse scouting naar waterkamp Mededelingen van het waterschap Kruiptocht van jongens Jan Goedegebuure onder het plastic Gebroken been Duiker onwel Aanhouding harddrugs Donderdag 24 mei 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Echte zandkop Geknot Huib Dorst uit Stavenisse volgt Ria Vos op als hoofd bij de Schutse Fris windje De veiling Sint-Annaland gaat 1250 kilo nieuwe aardappelen leveren voor een proefproject met hakjes Doré's van 1250 gram. De piepers kunnen met Pinksteren op het bord liggen. Dat nieuwe initiatief valt te verwezenlijken dankzij de druppelbevloeiing op een perceel van Jan Goedegebuure aan de Bosweg in Sint-Annaland. Zijn zoons Willem en Martien moesten hiervoor wel halsbrekende toeren uithalen onder het plastic om de zogenaamde t-tape aan te leggen. De kruiptocht is be loond met aardappelen van ruim 1 euro per kilo. Waar haal je 19 mei aardappelen van de koude grond vandaan? Geen krieltjes, maar lekkere grote Doré's. Zeker na de lange droge periode acht je dat onmogelijk, maar Goe degebuure kan nu zelfs bonken laten zien. Het geheim is de druppelbe vloeiing, een techniek die de glas tuinder ook in zijn kassen toepast. De aardappelen waren de eerste week van februari gepoot. Er lag plastic over, zoals bij zoveel perce len rond Sint-Annaland het geval was. En volgens de statistieken zou er in maart en april voldoende regen op kunnen vallen, maar dat pakte anders uit. De onverwacht lange droogte deed Jan Goedegebuure het ergste vrezen. Totdat de glastuinder op het idee kwam om het materiaal dat hij in de kassen gebruikt, voor een vollegrondsteelt in te zetten. „Maar we durfden het plastic niet van de aardappelen te halen. Dan verschrompelen ze. Wanneer 's avonds de zon weg was, kropen mijn jongens onder het plastic om de t-tape aan te brengen. Een baan plastic beslaat 15 aardappelbedden en die konden we tegelijk berege nen met water uit de sloot. Vier kuub per uur. Twee keer per dag hebben we metingen uitgevoerd met een ec-meter, waarbij bleek dat het chloridegehalte tussen de 2 en 3 zat. Aardappelen kunnen namelijk niet tegen zout. In de t-tape zit om de 20 cm een druppelaartje, waaruit 1 liter water per uur komt. Per meter heb je dan 50 liter water in 10 uren en dat merk je. Het mooie van de druppel bevloeiing is dat de wortels alle vocht opnemen. Je gewas wordt niet nat." Behalve de aanwezigheid van zoet water is ook de grondsoort van groot belang voor deze vroege teelt. „Ik heb hier de lichtste grond van het eiland", zegt Goedegebuure. „Het is hier aan de Bosweg - vlak bij de Winkelzeese watergang - een echte zandkop. Hele lichte zavel grond. Vorig jaar teelde ik hier snij bloemen en na de oogst deed ik er groenbemester op. Met bieten als voorvrucht heb je zo'n goede struc tuur niet als we nu hadden." De 1.2 ha Doré is voor Goedege buure nu een prachtig begin van het oogstjaar 2007. Het zijn niet zijn eerste aardappelen, want uit de kas heeft hij er al geleverd. De koude grond sluit daar prima op aan. De handelaren komen er via de veiling Sint-Annaland op af als vliegen op stroop. „Met de hand gerooide aard appelen zijn gewild. Op de rooier zouden er velletjes af gaan. Er zit nu nog wel grond aan, maar als je ze een poosje laat staan, gaat die grond er wel af." Vanuit de kas leverde Goedege buure aardappelen voor 1,50 tot 2 euro per kilo; het product van de koude grond gaat voor ruim een eu ro naar de handel. De vraag is goed. Zaterdagmorgen kwam directeur David Hage van de veiling Sint-An naland nog een pallet bestellen. Jan Goedegebuure prijst zich gelukkig dat hij na het perceel, dat de eerste week van februari is gepoot, nog een tweede perceel heeft dat eind februari is gepoot. „Die aardappe len zijn dankzij de druppelbevloei ing ook binnenkort oogstrijp, dus dat sluit mooi aan." Daan Overduin uit Poortvliet maakt een Italiaans hapje voor klaar een van de bezoekers aan de tuinmarkt aan de Hogeweg. Aan de Hogeweg in Poortvliet is het zaterdag rustig. Er is geen verkeer, maar langs de weg staan kraampjes. De auto's worden op een afstandje ge houden. Het is de eerste markt van de Zeeuwse Tuinkamers van Erna en Kas Stolk met zo'n dertig deelnemers. De 'fair', zoals de markt wordt ge noemd, trekt veel bezoekers. „Het is weer eens wat anders dan een braderie," zegt Jan van de Hoek uit Sint-Maartensdijk die een kijkje is komen nemen. „Op een braderie is het altijd hetzelfde. Dit is wel leuk." Aan weerszijden van de weg zijn standhouders die iets aanbieden dat past bij de tuinmarkt. Daan en Jeanine Overduin uit Poortvliet doen ook mee. Ze hebben een kraam met een klein assorti ment plantjes voor in de kruiden tuin. Ze richten zich ook op de aan kleding van de tafel. Tafellakens, maar ook servetten, ovenwanten, bestek en andere spullen die bij de dis van belang kunnen zijn. Aan de kraam is Daan Overduin bezig om pasta te bereiden voor bezoekers die willen proeven. Er staan potten met olijven en flessen olijfolie. „Het is een combinatie van onze hobby's," legt Jeanine uit. Zij richt zich meer op de planten en de aankleding, hij op het culinaire aspect. Ze wonen nu drie jaar aan de Molenstraat en willen eind dit jaar aan huis een winkeltje openen dat één of twee dagen per week opengaat. „We ma ken veel zelf en kweken veel zelf. Dan mag je aan huis verkopen. De regels van de gemeente daarvoor zijn versoepeld." De afdeling van de vereniging Groei en Bloei staat er met informa tiemateriaal en weggeefartikelen. Op een hoekje van de tafel bezet Marian Plaisier uit Sint-Maartens dijk een klein hoekje. Ze laat glas kralen zien die ze zelf maakt en waar ze ook cursussen in geeft on der de naam Ma-an design. Ze doet dat thuis aan de Veerhoekseweg. G. Tholenaars uit Scherpenisse heeft voerhuisjes gemaakt en bloembak ken. Het is de eerste keer dat hij aan zoiets meedoet. „Er is best animo voor, hoor." Hij maakt de huisjes van hout en legt op de dakjes kleine stukjes dakbedekking die hij in een speciale vorm snijdt. Het is een se cuur en geduldig werk, maar Thole naars doet het graag: „Je bent bezig hé. Stilzitten kan ik niet." Irma van Ommeren loopt er rondjes met de pony Ulich. Kinderen mogen op de rug van het dier een ritje ma ken. Ze lopen over de afgesloten weg tussen de kramen, en een stukje door de kersenboomgaard van Noom naast de Zeeuwse Tuinkamers. Ook de dames van de Gereformeer de Kerk in Poortvliet zijn van de partij met tweedehands boeken. Een deel van de opbrengst gaat naar het project Kinderen in de knel, onder deel van kerken in actie. Willy An- thonisse-Koese probeert ook een paar vogelfiguren te slijten aan een bezoeker uit het dorp die ze kent. „Mooi voor buiten op het terras." Erna Stolk is tevreden met de deel name. „Het zijn er 32 geworden. Ik heb ook geprobeerd om mensen te vragen die zelf wat maken en een beetje passen in de fair. Ik bezoek ze zelf al jaren tijdens open tuinda gen en ik vond het altijd mooi. Toen we hier kwamen wonen, wist ik het eigenlijk al dat we dit hier ook zou den doen." De markt werd officieel geopend door wethouder F.J. Goossen. Hij was samen met zijn vrouw al om tien uur aanwezig om een lint (een boa) door te knippen dat over de brug van de watergang was gespannen. Hij noemde het heel positief dat ze het initiatief had genomen om hier te be ginnen met de Zeeuwse Tuinkamers. En zei dat de gemeente zulke zelf standigen graag steunt. Goossen noemde het een voorbeeldig staaltje van ondernemerschap om te zien wat er in anderhalf jaar al tot stand is ge komen. Hij had ooit wel eens een 'country fair' in Engeland bezocht. Het had hem getroffen dat hij ook hier dezelfde landelijke sfeer aantrof. Er zijn ook een stoelenmatter en een beeldhouwster actief. Op de brug uit 1931 worden artisjokken ver kocht. Verrassend is de lange ach tertuin die langs de watergang loopt. De tuin is flink onderhanden geno men. De wilgen zijn geknot en er is een nieuw wandelpad aangelegd dat langs het kippenhok naar de kweek kas voert. Kas Stolk heeft er in zijn vrije tijd al heel wat uurtjes aan be steed, maar het is nog niet klaar, zegt hij. Het zwembadje in de tuin blijft gehandhaafd. Niet om in te zwemmen, maar om regenwater in op te vangen. Hij gaat er een vlon der op bouwen voor een terras. Greet Mayer, die de woning aan Stolk verkocht, heeft een terrastent met spullen uit grootmoeders tijd. Een Biedemeier koffiemolen mag niet voor minder dan 25 euro wor den verkocht. Ze is ook enthousiast over de aanpak. „We zijn zelfs vrienden geworden. Ik ga nu vaak met Erna mee naar open tuinen. Het is heel leuk." Bij een frontale botsing tussen een personenauto en een snorfiets donderdag op de Kleine Dijk in Sint-Annaland is de 58-jarige snorfietsers gewond geraakt. Het ongeval vond plaats even voor kwart voor zeven 's avonds. De 38-jarige bestuurder van de perso nenauto reed door een flauwe bocht toen hij in botsing kwam met de snorfietser. Door de bot sing sloeg de snorfietser over de motorkap tegen de voorruit van de auto. Hij hield een gebroken been en hoofdletsel over aan het onge val en is met de ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. De pre cieze toedracht van het ongeval moet nog worden onderzocht. Beide bestuurders komen uit Tho- len. Willem, neef Ewoud en Martien Goedegebuure (v.l.n.r.) rooien met de hand Doré's aan de Bosweg voor een speciale pinksteractie van de veiling Sint-Annaland. Op de achtergrond vader Jan Goedegebuure. De stichting admiraliteit Zeeuwse stromen houdt dit pinksterweekend (vrijdag tot en met maandag) weer het Zeeuws waterkamp (Zewaka). Scouting Heenetrecht Tholen komt samen met groepen uit onder ande re Vlissingen, Goes en Bergen op Zoom naar het scoutcentrum in Veere. Het gezamenlijke kamp voor waterwerkgroepen werd in 1977 voor het eerst gehouden en trekt jaarlijks zo'n 400 tot 500 zee verkenners en Wilde vaart-leden. Het thema van dit jubileumkamp is 'Zewaka 30 jaar', waarbij pro gramma's van vroeger uit de kast worden gehaald en nog eens ge speeld worden. De onderlinge zeil wedstrijden en het grote kamp vuurspektakel ontbreken echter niet. Het bestuur van regio scouting Zeeland wil aan dit dertigste Zewa ka een extra officieel tintje geven in verband met het 100-jarig be staan van de scouting wereldwijd. Zo geeft commissaris van de ko ningin Karla Peijs zaterdagmorgen het startsein voor een groot post- en-spelprogramma op het water. Samen met andere genodigden van verschillende organisaties en over heden aanschouwt zij vervolgens de massale afvaart van schepen en kan een kijkje nemen op het kamp terrein. Op Hemelvaartsdag is een duiker in de Oosterschelde bij Gorishoek in de problemen geraakt. De duiker was na het opstijgen onwel gewor den en door zijn duikinstructeur naar de oever gebracht. De waterpo- litie werd gealarmeerd en ook de ambulance werd naar de zeedijk ge dirigeerd. Omdat te snel opstijgen vermoedelijk de oorzaak van de problemen was, is de duiker overge bracht naar het Antwerps Hypernaar centrum dat uitgerust is met decom- pressieruimtes. Na behandeling ging het met de onfortuinlijke dui ker weer beter. Een 22-jarige Poortvlietenaar is donderdagmorgen samen met een 17-jarige jongen uit Oisterwijk in de Tuinbouwstraat in Tilburg aan gehouden voor het bezit van hard drugs. De Oisterwijker was door zijn ou ders als vermist opgegeven. De politie herkende de jongen en ging daarom de woning binnen. Hij bleek ruim 35 pillen, vermoedelijk ecstasy, en een zakje cocaïne op zak te hebben en werd aangehou den. Ook de Poortvlietenaar bleek bij controle in het bezit te zijn van ruim 45 pillen en moest met de politie mee. De minderjarige jon gen werd dezelfde dag nog over gedragen aan zijn ouders. De 22- jarige Poortvlietenaar kon vrijdag met een proces-verbaal op zak weer naar huis. De politie houdt dinsdag 29 mei snelheidscontroles in Tholen. Ook op 5 en 12 juni worden weggebrui kers in de gemeente door de ver keerspolitie gecontroleerd op hun snelheid. Het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden deelt het volgende mee: Ontwerp intrekkingbesluit Wet verontreiniging oppervlaktewateren Op 22 mei 2007 is het volgende ontwerpbesluit genomen in verband met het ontmantelen van het baggerspeciedepot, waardoor geen rechtstreekse lozing op oppervlaktewater meer plaatsvindt. De intrekking betreft de aan waterschap Zeeuwse Eilanden verleende vergunning ingevolge de Wet verontreiniging oppervlaktewateren voor de lozing van afvalwater afkomstig van het baggerspeciedepot aan de Vrouwendijk op Tholen. Het ontwerpbesluit ligt vanaf 29 mei tot en met 10 juli 2007 ter inzage: - bij de receptie van waterschap Zeeuwse Eilanden, Kanaalweg 1 in Middelburg, elke werkdag van 8.00 tot 17.00 uur. Voor inzage op een ander tijdstip kunt u een afspraak maken; - op de secretarie van de gemeente Tholen in Sint Maartensdijk, elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Gedurende deze termijn kan iedereen schriftelijke zienswijzen inbrengen tegen het ontwerp intrekking- besluit. Deze zienswijzen moeten worden gestuurd naar het dagelijks bestuur van waterschap Zeeuwse Eilanden, Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg. Aanwijzing toezichthoudend ambtenaar Bij besluit van 23 mei 2007 zijn mevrouw M.G. van de Ketterij, M.F.C. van Aalst-de Hoog en de heer M.P.C. Huijsmans, gelet op artikel 18.4, lid 3 van de Wet milieubeheer, aangewezen als toezichthoudend ambtenaar ingevolge het bepaalde in de Wet veront reiniging oppervlaktewater. Genoemde ambtenaren zullen met ingang van 1 juni 2007 worden belast met het houden van toezicht op de naleving van genoemde wet. Verder wordt bekend gemaakt dat de Keur waterbeheer en de Keur waterkeringszorg zijn samengevoegd tot een nieuwe Keur waterschap Zeeuwse Eilanden 2007. Functionarissen die voor beide verordeningen waren aangewezen als toezichthouder worden geacht tevens voor de nieuwe Keur te zijn aangewezen. Kanaalweg 1 Postbus 1000, 4330 ZW Middelburg Telefoon 0118 -621000 Fax 0118 - 621990 info@wze.nl www.wze.nl De verkoping voor het dagactiviteitencentrum de Schutse Zeeland in Oud-Vossemeer heeft zaterdag netto 20.000 euro opgebracht. In en rond het veilinggebouw aan de Veerdijkseweg in Scherpenisse konden bezoekers allerlei artikelen kopen, voor de kinderen waren er verschillende activiteiten zoals skelteren, sjoelen, spijkerbroekhan gen. Er waren tachtig kramen en spelletjes. Vanaf I juli wordt Huib Dorst uit Stave nisse hoofd van de Schutse. Het was 's ochtends al druk, maar ook 's middags bleven de bezoekers komen om dat er aan de Veerdijkseweg ook een grote rommelmarkt werd gehouden van de stich ting ontspanning gehandicapten. Toch was de opbrengst lager dan vorig jaar toen er meer mensen kwamen die ook meer be steedden: 25 mille. „Maar toen was het net voor de opening. Ik denk ook wel dat dit meegespeeld heeft," zegt vestigingshoofd Ria Vos. Het was voor haar de laatste ver koping voor de Vossemeerse Schutse. Zij vertrekt na vijf jaar en wordt opgevolgd door Huib Dorst uit Stavenisse. De 42-jari- ge Dorst is nu nog docent zorg en welzijn aan het Calvijn college in Tholen. Hij be gint op 1 juli in De Schutse Zeeland, de stichting tot verzorging van verstandelijk gehandicapten (uitgaande van de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland). „Het werk spreekt me echt aan. En als je nog eens wil veranderen van werk dan is het nu nog een goed moment gezien mijn leef tijd." Dorst werkt nu dertien jaar op de vmbo-school. Op de verkoping bleek Dorst een goede 'veilingmeester'. De beste spullen van de rommelmarkt werden bij opbod verkocht vanaf de verhoging voor het clublokaal van postduivenvereniging De Reisduif. De belangstelling was groot voor het aanbod dat voor het publiek stond uitgestald zoals een emaillen pannenset, schilderijen, klok ken, een koffiezetapparaat, een koperen kolenemmer, serviesgoed, een stoofje, koperen ketels en een lampetset. „Wie biedt er meer dan...", riep Dorst. Wel was ook hier de opbrengst minder hoog dan vorig jaar, maar dat kwam ook omdat er minder spullen waren die geschikt waren voor de verkoop bij opbod. De bezoekers kunnen aan het begin van het terrein al terecht bij Ria Vos om plan ten te kopen. Ze heeft onder meer gerani ums in de verkoop. Ze gaan grif van de hand. Ze heeft de start en de groei van het dagactiviteitencentrum in Oud-Vossemeer meegemaakt. „We zijn van 16 naar 35 cliënten gegroeid. Het gaat heel goed. Vijf zijn doorgestroomd naar het speciaal on derwijs. We kunnen maximaal 40 mensen hebben, maar het zit nu ook al aardig vol. Dat komt omdat de nieuwbouw aan de Coentjesweg meer mensen aantrekt dan de noodlokalen die aan de Veerstraat stonden." Van Tholen bezoeken ongeveer 18 cliënten de Schutse, de overigen komen van Zuid- Beveland, Schouwen-Duiveland en Flak- kee. Zelfs uit het Walcherse Arnemuiden komen er cliënten. Vos komt uit Hendrik-Ido-Ambacht en werkt al tien jaar voor de Schutse (hoofd kantoor in Kesteren). Ze gaat tijdelijk in de buurt aan de slag als ambulant woonbege leider. De reden voor het vertrek is dat ze samen met haar man op een adoptiekind wacht. Nieuw was de verkoop van suikerspinnen en popcorn. Jo van Poortvliet: „Dat was speciaal bedoeld voor de kinderen en daar is goed gebruik van gemaakt." Het hele voorterrein van de veiling is ge vuld met kramen en een frietwagen. Aan de zijkant van het gebouw is een rommel markt. Kinderen kunnen er tegen betaling spijkers in een balk slaan. De 13-jarige Koen Ponse uit Scherpenisse slaagt er in de drie spijkers in het hout te timmeren. Op het achterterrein is een skelterbaan waar kinde ren naar hartelust in rond kunnen rijden tus sen de pionnen door die in het parkoers zijn geplaatst. Een van de skelters is voor twee kinderen bestemd. Er zijn ook spelletjes voor de kinderen, ze kunnen sjoelen, en spijkerbroekhangen. Even verderop kunnen bezoekers van zes tien jaar en ouder met een minikraan blok ken stapelen. Vorig jaar was het record 26 blokken in zes minuten. Rond elf uur was het hoogste aantal 18. Dit jaar slaagden Jo- han van Poortvliet en Kees van Dijke uit Oud-Vossemeer er in om 25 blokken op el kaar te stapelen. De verkoping trok ook mensen aan die 's middags de rommelmarkt van stichting ont spanning gehandicapten van Philadelphia bezochten. Het leidde tot een drukte van be lang op de Veerdijkseweg waar de jeugd ook kon instappen in een oude legertruck en een militaire jeep. Wie zich in een huif kar wilde verplaatsen, kon terecht bij Kees Scheermeijer die met zijn Haflingers een rondje door het dorp reed. Er werd veel ge bruik van gemaakt. De weersomstandighe den waren prima. Alleen s ochtends was er een fris windje voor de kinderen die in de jeep werden rondgereden. De verkoop bij opbod trekt veel belangstellenden op het terrein bij het veilinggebouw in Scherpenisse.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 11