'Inwoners Stavenisse worden als tweederangs burgers bestempeld' AbdijNieuws SM 589, Schaapskudde met herder bij Vossemeer 4800 euro met auto's wassen en skeeleren 1799,- BRT Dreigend tekort aan vrijwilligers in smalstad m ///te HEIJNEN You Name It op de televisie Koninginnedag Zwanger Handtekening actie tegen verplaatsen ambulance naar Tholen WÊ/mm HD Drati i? Donderdag 26 april 2007 63e jaargang no. 24 WWW E-TECHNOLOGIE Partij van Zeeland over ambulance www.vandenouden.nl De inwoners van Stavenisse reageren met ongeloof, ver ontrusting, bezorgdheid en boosheid op het voornemen van de regionale ambulancevoorziening Zeeland (RAVZ) om de ambulancepost van Sint-Maartensdijk naar Tholen te verplaatsen. Dat zeggen voorzitter Flip de Rijke van de stichting actief Stavenisse en voorzitter Lianne Guequièrre van de EHBO en de stichting Hartreanimatie en AED-training eiland Tholen. Sint-Philipsland Brandweer werft bij 36 bedrijven Bij de blusgroep Sint-Maartensdijk dreigt overdag een tekort aan vrijwilligers te ontstaan. Om dit te voorkomen is de brandweer een wervingscampagne begonnen bij de bedrijven in de smalstad. „Voor de bezetting overdag zijn zes mensen nodig op de tankautospuit. We hikken er tegenaan dat we onder die grens gaan zakken," licht brandweercommandant J. de Feijter toe. Proef voor een jaar van Staatsbosbeheer Op de Broeksedijk bij Oud-Vossemeer graast een kudde schapen. Ze gaan Staatsbosbeheer helpen bij het beheren van de dijken. Er zijn nu zo'n 150 schapen om de dijken af te grazen, maar het moeten er 250 worden. Met het be- grazen door schapen hoopt Staatsbosbeheer het verruigen tegen te gaan. Op die manier kunnen er bloemdijken ont staan met bijzondere planten. Onderscheidingen op onze website NU OOK VIA DE SCHOTEL!! HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 [rachtbode, de Thoolse Courant ,5, 4697 ZG Sint-Annaland 0166-657007 b.g.g. 653474 166-657008 ledactie eendrachtbode. nl advert@eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,25 per halfjaar, 29,25 per jaar, per post 52,00 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Han van 't Hof uit Sint-Annaland die namens de Partij van Zeeland (PvZ) zitting neemt in de provinciale com missie welzijn, zal het plan van de RAVZ om de ambulancepost te ver plaatsen naar Tholen aan de orde stellen. Dat zegt hij naar aanleiding van de commotie die in Stavenisse is ontstaan over het voornemen. Hij noemt het beleid zorgelijk. De leden van de commissie moeten overigens nog benoemd worden. Morgen (vrij dag) wordt eerst het nieuwe college van gedeputeerde staten geïnstal leerd. De PvZ zit in de oppositie met PvdA, VVD en SP. Van 't Hof is lo kaal actief in Algemeen Belang Tho len. maar richt zich nu op de provin ciale politiek. Het popkoor You Name It, met He- leen Bout uit Tholen als dirigent en een achttal Thoolse leden, is op 24 mei op televisie te zien. Het koor is doorgedrongen tot de laatste zestien voor het EO-programma Korenslag. Dinsdag kwam onverwacht presen tator Henny Huisman met een ca meraploeg binnenstappen bij de re petitie in de Raayberg te Bergen op Zoom, om opnamen te maken. „Een verrassing", zegt Heieen Bout. Op 24 mei is de eerste uitzending van Korenslag, na het 8 uurjournaal op Nederland 1. Zaterdagmiddag is You Name It te zien en te horen in de R.K. kerk in Tholen, tijdens de Kunstroute. De optredens zijn om half twee en half drie. Op Tholen en Sint-Philipsland wordt maandag weer volop Koning innedag gevierd. Van aubades in de ochtend tot Oranjeconcerten in de avond. Het complete programma voor alle negen woonkernen is op pagina 9 te lezen. rffrTTTflC^FTtoTfl Zaterdag tw MfcN zijn is vooruit zien! Kraamzorc^^entadmimstratiE Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Flip de Rijke en Lianne Guequièrre uit Stavenisse roepen met een affiche de bevolking op om te protesteren tegen het mogelijke vertrek van de ambulancepost uit Sint-Maartensdijk. Samen met de afdeling Tholen van de Nederlandse patiëntenvereniging (NPV) is een handtekeningenactie op touw gezet. Ze brachten vrijdag en zaterdag folders rond. Huis-aan- huis, maar ook op camping Stave nisse, Het Oude Dorp en de Irene- hoeve, bungalowpark Aan den Oever en Oud Kempen, en bij de vaste duikersgroep aan de haven. Alarm Alarm, staat er op de voor kant. 'Laat uw stem horen voor het te laat is.' Dinsdagavond waren er al 389 handtekeningen ingeleverd. De ambulance komt nu op Tholen in bijna elf procent van de gevallen la ter bij een patiënt dan wenselijk is, namelijk nd vijftien minuten. Het streven is om in negentig procent van de gevallen binnen de vijftien minuten te arriveren. De RAVZ wil m. /ao de Prov'i AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws Geen internet^ Bet voor een afdruk rrOVWlCli LwmWtK PHILIPS 81 CM HO READY LCD TV 17773 Toestel beschikt over Crystal Clear III voor natuurlijke, levendige beelden: een HDMI aansluiting voor volledig digitale HD-verbinding en Dynamisch-contrastverbeteraar voor rijke, zwarte details. Advertentie I.M. het percentage verkleinen. Volgens onderzoek van de dienst kan dat door de ambulancepost in Sint- Maartensdijk te verplaatsen naar Tholen. Daar vinden immers de meeste uitrukken plaats. Voor Stave nisse betekent het juist dat de ambu lance minder vaak op tijd zal komen. Tholen is de grootse woonkern, het aantal overschrijdingen zal daar dan het minst zijn. Voor heel het gebied zal het percentage dan dalen. Maar volgens De Rijke is het niet mogelijk om binnen de twaalf mi nuten (na afrek van de tijd die ge paard gaat met de melding en het klaarmaken voor het vertrek) van Tholen naar Stavenisse te rijden, ge zien alle rotondes, wegversmallin gen en drempels onderweg. „Dat gaat niet lukken zonder onver antwoorde risico's te nemen. Chauffeurs zullen proberen op tijd te rijden. Maar we hebben er niets aan als er een ambulancewagen on derweg tegen een boom rijdt. Als we dit zo beschouwen, dan betekent het dat de inwoners van Stavenisse tot tweederangs burgers worden be stempeld. Men redeneert dan ken nelijk dat de keren dat men de aan rijdtijd naar Stavenisse niet haalt en daardoor iemand komt te overlijden, een aanvaardbaar incident is omdat het percentage 11 procent nu) daar door toch zal dalen omdat men in Tholen-stad die aanrijdtijd wel makkelijk haalt." De Rijke begrijpt er niets van: „Als er hier iemand dood gaat omdat de ambulance later komt, dan komt de RAVZ op een overschrijdingscore van tien procent. De meeste mensen begrijpen ook niet dat er een onder scheid wordt gemaakt." De Rijke heeft zich erover verbaasd dat er niemand in de raadscommis sie aan de bel heeft getrokken over het plan. „Alleen J. Heshof stelde kritische vragen. Zo was het niet be kend wat de invloed van verkeers maatregelen is op de aanrijdtijd. Ook dat begrijp ik niet. Je ziet het aantal vrachtwagens toenemen, er is ook nog steeds langzaam verkeer ook al rijden tractoren tegenwoor dig harder dan vroeger. Er rijden kranen op de wegen. Het is gewoon veel drukker geworden." Maar waar de ambulance staat, maakt De Rijke in feite niets uit: „Als hij maar binnen vijftien minu ten hier is. Het beste zou zijn er eentje in Sint-Maartensdijk en een tje in Oud-Vossemeer te zetten. Dat zou ook beter zijn voor Sint-Phi lipsland en Anna Jacobapolder." De Rijke wijst erop dat daar de over schrijding zelfs 23 procent is en dat dit volgens het plan 18 procent wordt, evenveel als voor Stavenis se. „Ik snap niet dat er in Sint-Phi lipsland geen actie wordt gehou den." De Rijke en Guequièrre zijn verrast door het plan. Ze staken de koppen bij elkaar om tot actie over te gaan. Lianne: „We zaten donderdag net te vergaderen toen Flip er over belde." Die was woensdagavond al begon nen met het voorbereiden van de ac tie, maar wilde er meer.mensen bij betrekken. Hij had ook al uitgebreid gesproken met Chris Koopman van de NPV. Guequièrre wijst er op dat het ook voor de vrijwillige hulpver leners moeilijker wordt als ze langer op de ambulance moeten wachten als ze met een slachtoffer bezig zijn. „Dat legt een extra druk op ons. Als er wat opdoet, moet je langer reani meren. We roepen de leden op om binnen zes minuten te alarmeren, te reanimeren en te defibrilleren (met stroomstootapparaat - red.), maar straks moeten we langer doorgaan." De Rijke noemt het een 'toppunt van brutaliteit' om het gemiddelde overschrijdingspercentage voor Sta venisse te laten toenemen terwijl het streven landelijk tien procent is. De voorzitter heeft uitgerekend hoeveel kilometer het is vanaf de rotonde aan de Deltaweg bij Tholen naar Stavenisse: „Dat is achttien kilome ter. Maar moet je naar het eind van de Pilootweg. dan is het tot de laat ste woning 20,9 kilometer. Dat ha len ze nooit binnen vijftien minu ten." ZIE VERDER PAGINA 3 Volgens De Feijter zijn het afgelo- Daarom moet bij de bedrijven in pen jaar om verschillende redenen drie van de zestien vrijwilligers ge stopt. Bovendien wordt een aantal vrijwilligers binnen enkele jaren 55, de leeftijd dat ze moeten stoppen als ze overdag niet beschikbaar zijn. „De wervingsactie die we in 2005 bij het lustrum van Bosters in Oud- Vossemeer zijn begonnen, heeft geen extra vrijwilligers opgeleverd. Dat bairt ons zorgen." De gemeente heeft nu 36 bedrijven in Sint-Maartensdijk een brief ge schreven waarin de werkgevers wor den opgeroepen één of meer perso neelsleden beschikbaar te stellen als vrijwilliger. Ook is gevraagd een poster op te hangen met de tekst: 'Uw brandweer zoekt collega's. Laat ons niet afbranden!' Steeds minder vrijwilligers blijken in de nabijheid van de kazerne te werken. De directies worden gewezen op hun maatschappelijke verantwoor delijkheid. Maar De Feijter wijst er ook op dat de bedrijven er zelf baat bij kunnen hebben. „Een goed opge leide brandweerman kan niet alleen volwaardig lid zijn van de BHV- ploeg. de bedrijfshulpverlening, hij is ook beter opgeleid. Hij weet wat er moet gebeuren als er zich in het bedrijf een probleem voordoet en kan dan als vooruitgeschoven post van de brandweer handelend optre den." Het valt De Feijter op dat de situatie in Sint-Maartensdijk, met veel be drijven, moeilijk is dan in Sint- Philipsland waar het aantal bedrij ven veel minder is. „Daar hebben we een complete dagbezetting. Sint-Maartensdijk verborgen poten tieel zitten." Volgens de commandant kan het ook een werknemer zijn die in Ber gen op Zoom vrijwilliger bij de brandweer is en in Sint-Maartens dijk werkt. „Die zou overdag ook hier ingezet kunnen worden. De zoektocht gaat niet om de avond, de nacht of het weekend, maar van maandag tot vrijdag van 's ochtends zeven tot 's avonds zeven uur." Om te voorkomen dat er bij een uit ruk te weinig vrijwilligers zijn. gaan er bij de alarmering voor de blus groep Sint-Maartensdijk nu steeds twee beroepskrachten naar de kazer ne. „Dat doen we omdat we hier te gen de ondergrens aanlopen. Er moet steeds een chauffeur en een bevelvoerder zijn. We nemen het ze kere voor het onzekere. Maar we willen niet dat de beroepskrachten de functie van de vrijwilligers gaan overnemen." Volgens De Feijter geeft het vrijwil ligerswerk bij de brandweer 'legio uitdagingen'. „Zeker als je van tech niek houdt. Maar ook om onvoorzie ne zaken op te lossen bij branden of ongevallen. Brandweerlieden zijn erg gedreven om geconfronteerd te worden met verrassingen. Het is te vergelijken met een soort teamsport. Voor de vrijwilligers is het een be langrijke vrijetijdsbesteding. Behal ve de wekelijkse oefenavond en de uitrukken, moet je als vrijwilliger ook behoorlijk veel leren. Maar het geeft ook veel voldoening." Wie in teresse heeft kan bellen naar 662864. De schapen lopen er niet alleen. Staatsbosbeheer gaat het om 40 hec- maar met een schaapherder: Klaas Jan van den Kolk uit Heinkenszand die eerder herder was bij de stich ting Zeeuwse schaapskudde op Zuid-Beveland. Hij is voor zichzelf begonnen. Het gaat om een proef van een jaar. De dieren begrazen behalve de Broeksedijk. ook de Leguitsedijk, Vogelsangsedijk. Hiksedijk. Rool- andsedijk, Molendijk en Zoetendijk. Ook zal de kudde een deel van de schorren bij Sint-Annaland begra zen en het vorig jaar aangeplante stadsbosje bij Tholen. Volgens Kees van der Meer van tare dijken. De Broeksedijk heefl volgens hem vele ruige stukken waar brandnetels en braamstruiken groeien. „Schapen eten bijna alles. En juist met een herder kun je de kudde sturen zodat ze ook brandne tels en braamopslag vreten. Maar het voegt ook iets toe aan de bele vingswaarde." De herder is er door deweeks elke dag bij met zijn collie, in het weekend worden de schapen in een tijdelijke afrastering gedre ven. Volgens Van der Meer leent het bosje bij Tholen zich daar goed voor, omdat er zeven tot acht hecta re gras groeit. Deze week Tilanuspenning voor veertigjarig lidmaatschap Gommert Heijboer van EHBO Sint-Annaland Politiek raadpleegt Thoolse samenleving over bid- en dankdag Bewoners Poortvlietse Stoofstraat willen van bussen en tractoren al' EN VERDER... Komst vierde huisarts naar Tholen is nabij Watersporter vist dwergkees uit Krabbenkreek DE NATUUR SCHEPT HET VEULEN, DE FOKKER HET PAARI) Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Morgen, vrijdag, zullen weer de nodige Nederlanders voor hun maatschappelijke verdiensten verrast worden met een koninklij ke onderscheiding. Over Tholenaren die zijn getroffen door de jaarlijkse lintjesregen leest u vanaf 12 uur op onze website www.eendrachtbode.nl. James Bar □VD box t.w.v. 280 SONY 2.1 HARDDISK HOME CINEMA SYSTEEM Home Cinema geluid zonder achter luidsprekers Inclusief ingebouwde 250 DB video Harddisk Electronische programma gids Eenvoudige installatie d.m.v automatische speaker set-up i i i Advertentie I.M. Groep 8 van de Eben-Haëzerschool in Tholen poetste zaterdag zo'n 65 auto's in het kader van het Michiel de Ruyter-project. Zie ook pagina 7. Hi

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 1