'De Scarpejaantjes gaat onzekere periode tege AbdijNieuws 'In laatste bocht stak ik mijn hand niet uit' 'Aanpak stankoverlast veehouderij kost teveel' Ambulance verhuist van smalstad naar Tholen him k J AL 62 JAAR DÉ THOOLSE COURANT Lood van dak Haestinge weg Ouders reageren geschrokken op vertrek peuterleidsters Donderdag 19 april 2007 63e jaargang no. 23 Polen Itawa bezoeken Tholen Eieren leguanen in Tholen verbrand Twijfels bij PvdA en ChristenUnie, ABT tegen De commissie ruimte kon maandag geen spijkers met koppen slaan met het plan tegen de stankoverlast van in tensieve varkenshouderijen. Het struikelblok is 18.000 euro die de gemeente extra beschikbaar moet stellen voor het proefproject. Mevrouw E.M. van der Wal-Vermeulen (PvdA) wilde dit eerst bespreken met haar partij. „We hikken tegen dat geldbedrag aan. Er moet nog vaker geld vrijgemaakt worden voor andere projecten, waar halen we dat allemaal vandaan? De centen zijn een keer op." De moeders van de zestien kinderen op peuterspeelzaal de Scarpejaantjes in Scherpenisse reageren geschrokken als dinsdagochtend de twee leidsters, Rianflv Goedege- buure en Miriam Rijstenbil, laten weten er binnen twee maanden mee te gaan stoppen. Ze kunnen zich niet vin den in het beleid van de stichting peuterspeelzalen Tho len (SPT) en vinden dat het bestuur moet opstappen. De ouderraad staat achter de leidsters en stapt ook op. Be stuurslid Han van 't Hof van de stichting is teleurgesteld in de reactie van de leidsters, maar vindt niet dat het be stuur een verwijt is te maken. 6 megapixel 21" LCD scherm Meer varkens Verplaatsing nadelig voor Stavenisse De ambulance wordt verplaatst van Sint-Maartensdijk naar Tholen. Dat betekent dat de aanrijdtijd van vijftien minu ten minder vaak wordt overschreden. Voor Tholen, Oud- Vóssemeer en Sint-Philipsland is dat een verbetering. Voor Sint-Maartensdijk, Poortvliet en Scherpenisse verandert er qua overschrijding niets, maar wel voor Stavenisse. Deze week \y mm ■w Praktisch verkeersexamen basisonderwijs Eendrachtbode, de Thoolse Courant ostbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland tlefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 lefax 0166-657008 il: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,25 per halfjaar, 29,25 per jaar, per post 52,00 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. De stedenband tussen Tholen en het Poolse Itawa staat eind april weer volop in de schijnwerper. Twaalf le den van de regionale jeugdraad uit die plaats komen enkele dagen op bezoek. Ze arriveren in de loop van donderdag 26 april. Indien mogelijk worden ze die dag door het gemeen tebestuur ontvangen op het gemeen tehuis. De volgende dag gaan de Po len (jongeren van 17 en 18 jaar), samen met leden van de Thoolse jon- gerenraad (joth) naar de Efteling. Op zaterdag worden de buitenlandse be zoekers ingeschakeld bij het organi seren van de 9-kernenslag - ze doen daar ook met twee teams aan mee - en het aansluitende feest Orange night? Zondag reist het gezelschap, dat op het chaletpark in Sint-Anna land verblijft, terug naar Polen. De burgemeester en de wethouder sport zaken van Itawa zijn er ook bij, zij wonen op vrijdag het uitreiken bij van koninklijke onderscheidingen. Op dinsdagmiddag 1 mei wordt een groep Poolse scholieren uit Itawa over Tholen rondgeleid door Joth-le- den (eerst is er een ontvangst op het gemeentehuis). De jongeren zijn hier in het kader van een uitwisselings programma met het Mollerlyceum in Bergen op Zoom. „Die uitwisseling is er voor het vierde of vijfde jaar, via het programma 'Borders of soli darity', zegt de heer Winters van het Moller. In de tweede week van maart was een groep Bergse leerlingen in Itawa. Lood uit de smalstad blijft bij het dievengilde in trek. Nadat basis school De Rieburch onlangs nieuw daklood moest aanbrengen na een diefstal, blijken dieven nu bij party centrum Haestinge hun slag te heb ben geslagen. „Ze hebben meer dan veertig meter lood gestolen", vertelt beheerder Hans Visser. „Over de he le lengte van het gebouw, alles weg. Ze zijn puur op het lood afgeko men." Visser heeft aangifte gedaan bij de politie, in plaats van lood is op het dak een aluminium strook aan gebracht. Een minder interessant product voor dieven, hoopt de be heerder. Bij een binnenbrandje aan Lint 7 in Tholen zijn zondagmiddag de eieren van leguanen verloren gegaan. Die lagen onder een warmtelamp in een broedbak toen er brand ontstond. Vermoedelijk door een defect in de lamp of een stekker. Er was veel roet- en rookschade. Buren ontdek ten de brand aan de voorzijde van het huis en alarmeerden de brandweer. De bewoners zelf zaten in de achter tuin. Buren probeerden met de tuin slang de brand te blussen. Twee le guanen leefden nog en werden met de dierenambulance naar het dieren asiel in Bergen op Zoom gebracht. Alle ouders kregen dinsdag een brief waarin de leidsters hun vertrek bekend maakten. Rechts leidster Miriam Rijstenbil. De moeders staan versteld van het plotse vertrek van de leidsters. „Ik sta perplex. Ik wist er totaal niets van", zegt M. van Duijn. de moeder van de 2,5 jarige Hillemijne. „Het is echt verschrikkelijk erg. Je kent de leidsters. Ik haal mijn kind er af. Je krijgt straks elke keer wisselende krachten. De vertrouwde basis is weg." Alle ouders die hun kind brachten, kregen een brief waarin de leidsters laten weten dat ze vanaf 13 juni niet meer werkzaam zijn voor de SPT. ,Het beleid van de SPT is van dien aard dat we niet verder kunnen wer ken. Daarom hebben we besloten om te stoppen. We vinden het erg Provincie Zeeland Het laatste nieuws van de Provincie AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur vindt u op www.zeeland.nl/abdijnieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400. Nieuwe Burg 42, Postbus 6001. '4330 LA Middelburg SONY S500 6 MEGAPIXEL 3 X OPTISCHE ZOOM, GROOT LCD SCHERM VAN 2,4 COMPACT MODEL Advertentie I.M. vervelend voor alle betrokken par tijen, zowel ouders, ouderraad en bovenal de peuters dat we dit nood gedwongen op moeten geven. Al die jaren hebben wij met erg veel ple zier uw kostbaarste bezit een veilig en vertrouwd plekje willen bieden." De moeder van Marnix Hollebrand- se betreurt het vertrek. „Je weet niet wat er achter zit, maar ze zullen dat niet zomaar doen. Die meiden doen het heel goed. Mijn zoontje heeft het goed naar zijn zin. Straks kun nen ze de peuterspeelzaal hier wel opdoeken, als er iedere keer een an dere leidster komt. De Scarpejaan tjes gaan een onzekere tijd tege moet." Volgens de 43-jarige Miriam Rijs tenbil heeft het sinds de fusie van de acht peuterspeelzalen vijf jaar gele den niet goed gelopen. De proble men hebben zich opgestapeld. „Re gels worden op verschillende manieren toegepast. En er zijn aller lei papieren toestanden bijgekomen. We moeten de uren en de extra uren verantwoorden. Je moet aangeven waarvoor, hoe lang en dan krijg je het weer terug met verkeerd inge vulde hokjes." De peuterspeelzalen doen ook mee aan het project voor kinderen met problemen die één ochtend per week naar de peuterspeelzaal ko men (we of vroeg- en voorschoolse educatie. „Maar daar zijn geen con tracten voor. Je moet daar weer een apart formulier voor indienen. De laatste maand is nog niet uitbetaald. Er zijn twee leidsters voor vijf kin deren voor nodig. Er is een vaste en een externe. Die externe zag het niet meer zitten en zou per 1 maart stop pen. Wij hebben gevraagd of het ook wat voor ons zou zijn. We heb ben een sollicitatiebrief geschreven en werden mondeling aangenomen, maar toen moesten we naar kantoor komen. Het bestuur bleek het er niet mee eens te zijn. Het moest iemand van buiten zijn. Maar wij zijn ook niet gek. Als we geen contract krij gen, dan stoppen we. Er is geen vas te kracht op de vier peuterspeelza len waar we wordt gegeven. Er wordt van ons flexibiliteit gevraagd. Daarom moeten we zelf maar ie mand zien te vragen, een andere leidster of een moeder. De eerste paar keren hebben we iemand uit de ouderraad gevraagd. Toen een vriendin die haar eigen werk er voor heeft verzet om bij mij mee te ko men draaien. Daarna is er weer ie mand uit Sint-Annaland gekomen. Het werkt gewoon niet." Rijstenbil is het beu om er zelf steeds achteraan te moeten gaan. „Ik ben geen werkgever, uit is voor ons de druppel geweest." In de brief aan de ouders hebben de leidsters ook aangekondigd dat er vandaag (19 april) geen we is op de Scarpe jaantjes. Volgens Rijstenbil zijn er de laatste vijf jaar al veel leidsters gestopt. „Wij zijn de 17de en 18de. Dat zegt ook wel wat." Ze heeft zelf al ruim 12,5 jaar met plezier als leidster ge werkt. Haar collega Rianne Goede- gebuure (42) is al vijftien jaar als leidster actief. Ze werkt behalve in De Scarpejaantjes ook twee dagde len in Tholen en vervangt in Stave- nisse. „Het contract daarvoor is nog niet getekend. Ik vind het onwerk baar. Ik kan mijn werk niet goed doen. Ik heb het bestuur aangespro ken op het beleid, maar ze kunnen geen antwoord geven op mijn vra gen. Ze zeggen dat ze ook maar vrijwilligers zijn. Dat kan wel zo zijn, maar er zijn zaken die niet kloppen. Zo kan er niet iemand lid zijn van een ouderraad en ook in het bestuur zitten." Volgens de leidsters is de beste op lossing dat het bestuur zijn biezen pakt. „Het is beter dat het recht streeks onder de gemeente gaat val len." Ook de ouderraad stapt op. Pen ningmeester Maaike Houji die haar zoontje heeft gebracht, hoopt dat er nog iets terug te draaien is. „Dat kan alleen als het bestuur opstapt. Ik weet niet of er nog een kans is, maar op deze manier kan het niet. ZIE VERDER PAGINA 3 Ook J.L. Hage van de ChristenUnie vroeg zich af of er nog wel geld was. „Er is al 26.000 euro in de be groting gevonden. Het probleem oplossen kost meer dart gepland." Het totale proefproject gaat waar schijnlijk 52.000 euro kosten, waar van de provincie 8381 euro voor haar rekening neemt. ABT'er L.J. van Doorn zag het plan liever hele maal niet doorgaan en stemde te gen. „Het plan is te beperkt. We pakken alleen de stank aan, dus wat eruit komt. De oorzaak zelf komt niet aan bod." Ook het feit dat var kenshouder T. van Genugten in Poortvliet door de proefstalstatus zijn bedrijf langer kan voortzetten onder het zogenaamde 'groene la bel', staat Van Doorn niet aan. „Varkenshouderijen worden nu gedoogd met dit label. Dat is voor de stal van deze varkenshouder nu zelfs verlengd." J.M. Aamoudse (SGP) snapte alle commotie niet. „We hebben geza- emd met deze werk- geurhinder sneller te De ondernemer heeft probleem met de hui- uige suuauc, hij voldoet aan alle wettelijke normen. De rééd wilde juist van de genrwerlast af. Geluk kig is de ondei.'icmer bereid om mee te werken aan de proef." Zijn partij ondersteunt het plan én de extra 18.000 euro dan ook van harte. Ook CDA'er J. Bijl ging akkoord met het voorstel zodat het probleem zo snel mogelijk aangepakt kan worden. De opmerking van M.J. Klippel (RFT) dat de stankoverlast beschouwd zou kunnen worden als een probleem van de varkenshouder, maar vooral een maatschappelijke kwestie is, werd door wethouder C.L. van Dis en Aarnoudse niet geheel begrepen. Zij probeerden hem duidelijk te ma ken dat de oifdernemer zich aan alle eisen houdt, maar dat de gemeente geld uit wil trekken om de stank overlast voor de Tholenaren te ver minderen. Van Dis benadrukte nogmaals dat de geurhinder een maatschappelijk probleem is en dat de medewerking van de varkenshouder niet zonder slag of stoot tot stand was gekomen. „Varkenshouders vrezen de juridi sche kant van proefprojecten. Ze zijn bang dat zij snel voor de rechter staan. Zeker nu wij aan de slag gaan met een systeem dat wettelijk nog niet erkend is. Door die proefstalsta tus heeft de varkenshouder echter zekerheid." Hij vertelde verder dat de provincie positief over de proef is en de mogelijkheden voor meer sub sidie bestudeert. /IE VERDER PAGINA 5 Daar komt de ziekenwagen straks vaker later bij een patiënt of slacht offer van een verkeersongeval. Het plan werd dinsdag gepresenteerd in de commissie samenleving door de RAVZ, de regionale ambulance dienst Zeeland. De ambulance zou volgend jaar in Tholen in de nieuwe brandweerkazerne moeten komen die de gemeente bij de oprit naar de Thoolse brug wil bouwen. Ook wordt bekeken of er in de kazerne een tweede ambulance gestationeerd kan worden om ook een deel van West-Brabant en Zeeland beter af te kunnen dekken als er een ambulance is uitgerukt. Volgens de landelijke richtlijnen mag de ambulance de grens van 15 minuten om bij een patiënt te ko men, met tien procent overschrijden. Dat houdt in dat de ziekenwagen in negentig procent op tijd moet ko men, maar op Tholen wordt dat nog niet gehaald. Daar blijft het steken op 89,2 procent, vertelde directeur J. van de Velde van de RAVZ. „We proberen de norm wel te halen, maar dat is lastig. We moeten binnen vijf tien minuten bij de patiënt zijn. Daarbij gaat wel de twee minuten af voor de meldkamer waar de alarme ring binnenkomt en één minuut voor het opstarten van het ambulanceper soneel. De reistijd komt dan op tien tot twaalf minuten. Als we de ambu lance naar Tholen verplaatsen, is er winst te halen." ZIE VERDER PAGINA 15 Quirien Bijl en Debby van Heiningen uit smalstad spelen musical &L. v^yii ll nxx 1 1 f09 iril 1 'T "J ML-L m I' Jo de Kok doet voor het eerst mee aan de Kunstroute Marian de Vos bij eerste paal woning nieuwbouw Stavenisse EN VERDER... Schutter uit Scherpenisse krijgt werkstraf Nieuw godshuis in Sint- Annaland heet Bethelkerk Twee supermarkten op plaats Timpa in Tholen NIETS IS GOED OE KWAAD, MAAKT WAT WIJ DENKEN MAAKT HET TOT GOED OF KWAAD Dit nummer bestaat uit 20 pagina's „Geen wedstrijdje ervan maken! Houd je aan de regels, snijd geen bochten af." Op de Kerkring in Sint-Philipsland bereidt Wim van der Giessen dins dagmorgen leerlingen van de basisschool voor op het praktisch verkeersexa men. Hij neemt de fietsroute door aan de hand van een plattegrond die aan de caravan van Veilig Verkeer is bevestigd. Stelt de kinderen gerust dat het geen fout is wanneer ze verkeerd rijden. Deze week doen enkele honderden leerlingen van Thoolse basisscholen mee aan het verkeersexamen. Het praktisch gedeelte,waarbij ze door hun dorp fietsen, wordt ge regeld door Veilig Verkeer. De theorie wordt vandaag op alle scholen gedaan. 'Let op verkeersexamen aan de gang' staat er op het spandoek dat bij het vertrekpunt in Sint-Philipsland is opgehangen. Het draaiboek voor het praktijkexamen is be proefd. het wordt al een reeks van jaren gevolgd. Alle kinderen krijgen een oranje hesje aan met een nummer erop. Ze stellen zich in een rij op, en mogen één voor één vertrekken met een minuut tussenruimte. Van der Giessen heeft ze gewaarschuwd om elkaar niet in te halen en niet bij elkaar te blijven rijden. De route is aangegeven met gele pijlen. Op straathoeken waar afgeslagen moet worden, zitten mensen met een groen hesje aan. Zij kijken of de kinderen geen fouten maken en noteren dat. Bij het doornemen van de route heeft Van der Giessen gewezen op de gevaarlijke over steken. De kinderen moeten namelijk twee keer de Rijksweg oversteken en daar wordt door automobilisten nogal eens hard gereden. „Als je denkt: ik kan er nog net voorlangs, steek dan met over", waarschuwt de VVN-vrijwilliger. Hij is oud-rij schoolhouder en draait sinds kort mee in de afdeling Tholen. Voorzitter Henk de Wit wil ermee gaan stoppen, dus is aanvulling welkom. Terwijl aan de ene kant van de Kerkring de laatste kinderen wegrijden, komen aan de andere kant de eersten alweer terug. „Het ging goed. Maar hier in de laaLste bocht vergat ik mijn hand uit te ste ken", zegt een jongen. Hij wordt gerustgesteld: daar staat geen post, dus niemand heeft het gezien. Naast de beide basisscholen uit het dorp doen ook leerlingen van de school uit Anna Jacobapolder mee aan het examen. In totaal rijden 78 kinderen de route. Bij het praktisch examen komen dit keer alleen Poortvliet en Sint-Anna land niet aan bod. Wim van der Giessen van Veilig Verkeer legt leerlingen van de Koningin Julianaschool uit waarop ze onderweg moeten letten. Ti

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 1