Lofliederen maar ook kritische noten van 'bevoorrechte Zeeuw' Start woningbouw Stavenisse Twee supermarkten op plaats van de Timpa Raad schrikt en maakt voorbehoud over plan Dodenherdenking nog een keer op oude voet PvdA en VVD leveren geen gedeputeerde meer Mijn Zeeland, nieuwste boek van Kees Slager uit Poortvliet Donderdag 19 april 2007 EENDRACHÏBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Het idee om 2 supermarkten aan het Slaehtveld in Tholen te realiseren is van de baan. Volgens de gemeente is deze plek te klein voor twee winkels. Zij kiest nu voor de vestiging van 2 supermarkten of 1 supermarkt en een discounter op het Timpa-complex aan de Wattstraat. „Er is aan het Slaeht veld niet genoeg plaats voor twee supermarkten én vol doende parkeerplaatsen. De meeste mensen gaan namelijk niet op de fiets boodschappen doen", legde wethouder K.A. Heijboer maandag tijdens de commissie ruimte uit. Nieuwbouw Haestinge 620.000 euro duurder De nieuwbouw van Haestinge in Sint-Maartensdijk valt duurder uit dan is begroot. Het complex gaat niet 4,8 miljoen kosten, maar ruim 5,4 miljoen euro. Dan wordt het gebouw met foyer, sportzaal, grote en kleine zaal, muziekruimte én een ruimte voor de jeugd wel zoals het oorspronkelijk is bedoeld. De commissie samenleving hield dinsdagavond de adem in. Alle fracties maakten een voorbehoud. Nachtmerrie Concordia Sint-Philipsland wil uitstel Een andere opzet van de dodenherdenking in Sint-Phi- lipsland is voor dit jaar van de baan. Muziekvereniging Concordia heeft op de rem getrapt. „Het is absoluut een goed idee, maar het moet wél goed voorbereid worden. We gaan met elkaar verder praten", zegt voorzitter Sam Everaers. Initiatiefnemer Peter Haberkorn is teleurge steld over het uitstel. Stoomgemaal Ambitieus Onderonsje PvdA/VVD SGP medische zorg Whiplashochtend in Lievensberg Grootste merklap in Biervliet te zien CDA eist portefeuille economische zaken op 'Meer aandacht voor cultuurhistorisch karakter Tholen J. Heshof (PvdA) verwoordde het mild door te zeggen dat het voorstel nog niet voldragen is, M.J. Klippel (RFT) noemde het een beschamen de vertoning. De raad besloot in fe bruari tot nieuwbouw voor 4,8 mil joen euro. Daarmee werd beoogd een sober en doelmatig gebouw neer te zetten waar de ruimte voor de jeugd niet in was opgenomen. Dat zou toen 5.286.396 euro kos ten. Er was al 2,5 miljoen voor uit getrokken. Het college heeft ook nog eens een bezuiniging van 486.396 euro doorgevoerd zonder dat dit afbreuk deed aan de opzet van het gebouw. Gebruikers vroegen of het bestaan de gebouw kan blijven staan totdat de nieuwbouw op een andere plek bij Haestinge gereed was. Aan dat verzoek is tegemoet gekomen. De raad vroeg of het mogelijk is de jeugdruimte er in onder te brengen. Het college van burgemeester en wethouders stelt nu met spijt vast dat de 4,8 miljoen onvoldoende is om zo'n gebouw te realiseren. Het zou 200 tot 240 vierkante meter kleiner worden. En dat betekent volgens b. en w. dat niet alle activi teiten er plaats kunnen vinden die er nu in Haestinge en in de oude kleuterschool aan de Radda Bar- nenstraat worden gehouden. Doordat het gebouw op een andere plaats wordt gebouwd, moeten er ook kabels en leidingen van water en stroom worden aangelegd. Dat kost 61.380 euro. Verder moet er een deel van het korfbalveld of het trainingsveld worden verlegd. Hoe veel dat kost is nog niet helemaal duidelijk. Ook is nog niet bekend hoeveel subsidie er van de provin cie komt of eventueel uit Europese fondsen. De commissie kon zich buigen over drie varianten: 1 gebouw met foyer, sportzaal, één gecombineerde zaal/ muziekruime en kleine zaal voor 4,8 miljoen, 2 het gebouw zoals de eerste plus een eigen ruimte voor de jeugd voor 4.994.500 euro en 3 een volwaardig sport- en gemeen schapscentrum met een aparte mu ziekruimte, plus grote zaal en ruim te voor de jeugd (even groot als de bestaande, namelijk 470 vierkante meter) voor 5.420.000 euro. H. Geluk (SGP) vond dat de kosten ook afgezet moeten worden tegen de kosten die voor andere projecten worden gemaakt in de gemeente. Hij zei dat een moeilijke afwe ging te vinden. M. Ligtendag-Quist (CDA) was benieuwd naar het na der onderzoek. Ze vond dat er geen gebouw moet komen dat na een paar jaar te klein blijkt te zijn. Ze wilde weten of de opbrengst van de exploitatie van de grond van de ou de kleuterschool aangewend wordt voor de nieuwbouw. Daar was wel naar gekeken, maar dat bleek niet mogelijk. J.L. Hage (CU) wees er op dat de 4,8 miljoen genoeg was om het ge bouw te realiseren. Hij kon niét be grijpen waarom het nu niet haalbaar was. „Maar ik ga nu geen nee zeg gen. Wel willen wij kijken naar al ternatieven.' M.J. Klippel (RFT) stelde dat er te krap begroot is en dat dit niet de eerste keer is. „Het is een bescha mende vertoning dat we daar nu, twee maanden later, tegenaan lo pen. Toch willen we een voorzie ning bouwen, maar ik kan nu nog geen keuze maken. Er is nog geen dekking voor." J. Heshof (PvdA) vond dat Klippel wel wat te ver ging. Maar ook zijn fractie was verbaasd over het feit dat er in twee maanden een tekort was van ruim 6 ton. Ook hij vond dat er een goede afweging gemaakt moet worden. K.B.M. Saris (VVD) wees er op dat het college de situatie nu 'totaal an ders' voorstelt, maar dat b. en w. dat in januari ook al had kunnen weten. Volgens Saris doemde het scenario van de nieuwbouw van De Vossen- kuil in Oud-Vossemeer op waar ook meer geld bij moest. „We houden ons hart vast." Volgens de liberaal is het wel te voorkomen door er het hele jaar een financiële controle op te laten plaatsvinden. Hij pleitte voor het aanstellen van een project wethouder, maar ook de ambtena ren zouden in 'clusters' aan projec ten moeten gaan werken. Saris vroeg het college of het multi functioneel centrum Scaldis Natu- ralis niet als verlengstuk van Haes tinge kan worden gebruikt. En of in het bedrag ook de inrichting is be grepen. Wethouder C.L. van Dis kon niet ontkennen dat er onzekerheden zijn over de financiering omdat de ka dernota nog besproken moet wor den. Nu was gebleken dat er te krap was begroot, gaf hij Klippel gelijk. Maar hij vond dat Klippel het wel boud stelde. Van Dis zei te willen voorkomen dat er 'nachtmerrie achtige voorstellingen' zouden ont staan zoals dat met de Vossenkuil was gebeurd. „Door het nu voor te leggen, willen we dat juist voorko men." Als Haestinge voor 4,8 miljoen wordt gebouwd, dan komen er vol gens Van Dis gebruikers op straat te staan. Het verplaatsen kan zonder extra kosten. Bovendien zouden de kosten van terugbouwen op dezelf de plaats, 'vele malen hoger zijn' dan bouwen op een andere plek. Van Dis erkende dat ook andere projecten (zoals eventuele verplaat sen van sportvelden en uitbreiden van scholen in Tholen) voor finan ciële tegenvallers kunnen zorgen. Hij stelde Saris gerust over de ma nier van aanpak. De ambtelijke or ganisatie beweegt zich in de rich ting die de VVD voorstaat, zei hij. Maar Scaldis Naturalis zal niet ge bruikt worden als verlengstuk van Haestinge. „We gaan geen kinderen de polder in sturen om muziek te beoefenen." De fracties lieten weten nog geen keuze te kunnen maken. PvdA, SGP, VVD, CDA, CU en ABT maakten een voorbehoud, RFT wil wachten tot de kadernota wordt be sproken. De 18 bibliotheken rond de Ooster- schelde hebben een nieuwe website: www.biblioosterschelde.nl Het frezen van aardappelen in de Scherpenissepolder. Volgens Slager is het nu bijna 'land art In het vierde hoofdstuk Aardappel omschrijft Kees Slager uit Poort vliet hoe diep de aardappel in de Zeeuwse klei is geworteld. Zoals Sla ger ook diep is geworteld is in de Zeeuwse klei. Dat blijkt uit zijn nieuwste boek Mijn Zeeland waarin de schrijver in honderd hoofdstuk ken zijn liefde voor de provincie betuigt maar ook kritiek uit op wat er volgens hem is mis gegaan en misgaat. Haberkorn benaderde, samen met Pieter den Braber, de afgelopen maanden (oud-)militairen, vereni gingen, scholen en kerken in het dorp om hen te polsen over een an dere opzet van de dodenherden king. Een herdenking met, naast muziek, militair ceremonieel en het leggen van kransen en bloemen. Een actievere deelname vanuit de bevolking dus. Er kwamen veel po sitieve reacties op, en toezeggingen om mee te doen. „Voor die toege zegde medewerking willen wij graag iedereen bedanken. Hopelijk doen ze een volgende keer alsnog mee", zegt Haberkorn, die ook al overleg had met de burgemeester. 'Hoewel het maatschappelijk draagvlak voor een breder opgezet te dodenherdenking reeds groot en groeiend is, moet de organisatie tot de conclusie komen dat 4 mei aan staande nog te vroeg is om deze ge wijzigde opzet doorgang te kunnen laten vinden', melden initiatiefne mers en muziekvereniging in een gezamenlijke verklaring. De bedoeling is eigenlijk, om een werkgroep van een man of vijf, zes te vormen die de dodenherdenking gaat opzetten. Op die manier wordt de bredere deelname doorgetrokken naar de organisatie. Concordia gaat daar met Haberkorn en Den Braber verder over praten. Hoe het volgend jaar zal gaan is ook de vraag, want dan valt 4 mei op zondag. Over twee weken zal in ieder geval de dodenherdenking plaatsvinden zoals de afgelopen jaren gebruike lijk was: Concordia dat op het ga zon bij de kerk koraalmuziek, The Last Post en het Wilhelmus speelt. Van elke letter van het alfabet mocht Slager van de uitgever Atlas een hoofdstuk maken, een persoonlijk woordenboek over Zeeland. Het werden er meer dan zesentwintig. Slager schrijft in korte en langere stukken hoe hij Zeeland ervaart en heeft ervaren. Er komen talrijke her inneringen in voor aan zijn jeugd in Scherpenisse en op Tholen. Hij nam het verzoek van de uitgever met beide handen aan. Slager was enkel gebonden aan de letters van het alfabet, maar kon verder zijn gang gaan. Hij was vrij in de keuze van zijn onderwerpen. Sommigen stukken zijn al eens eer der gepubliceerd, maar verschenen volgens de inmiddels 68-jarige schrijver op plaatsen waar ze be trekkelijk weinig lezers bereikten. Slager laat er vele thema's de revue passeren die hem bezig hebben ge houden en nog bezighouden: de strijd om een open Oosterschelde, de verhouding tussen landarbeiders en boeren, de dialecten, de Ramp, de politieke verhoudingen en met name de SGP, de pers, het land schap. De schrijver is euforisch als hij over de Oosterschelde schrijft, en uiterst kritisch als het om be stuurders en autoriteiten gaat. Sla ger verloochent zijn verleden als kritisch journalist bij het Vrije Volk en de VPRO niet. Zo wijdt hij een pittig stukje aan de nieuwe commis saris van de koningin Karla Peijs. Die had volgens hem de eventuele tegenstanders van haar benoeming in Zeeland 'de mond al gesnoerd door als minister van Verkeer en Waterstaat nog even voor sinter klaas te spelen door 45 miljoen naar Zeeland te schuiven zodat er een paar ernstige verkeersknelpunten kunnen worden opgelost.' Het is Slager ten voeten uit. Zijn uitgever had voorgesteld om het eerste exemplaar van het boek aan Peijs uit te reiken. „Maar ik heb toen wel gezegd dat Peijs het hoofdstuk over haar eerst moest lezen omdat het nogal kritisch was. Dat kon ze zelf beoordelen of ze het wilde of niet. Maar het bleek dat ze op de dag dat de presentatie plaatsvond, in het buitenland was. Dat loste zich van zelf op." Slager nodigde toen vijf voorbeeldige Zeeuwen uit. Allemaal Zeeuwen die in zijn boek voorko men. Daar zaten geen Tholenaren tussen. Wel komt Tholen vaak in zijn boek terug. Zijn jeugd bracht hij er door tot hij in 1956 vertrok. In het hoofdstuk over Aardappel schetst hij hoe hij als opgroeiende jongen bij de boer op de pootmachi- ne in de lente aardappelen pootte. Maar ook dat hij het als een feest er vaart als de aardappelen in bloei staan. Hij vervlecht zijn persoonlij ke herinneringen moeiteloos met de geschiedenis van de aardappel en de belangrijke betekenis die het gewas heeft en had. Voor de landarbeider, de boer en de speculant. Aan Boe ren wijdt hij een kort hoofdstuk. Daarin schrijft hij hoe hij van jongs af aan heeft moeten horen hoe wei nig sociaal de boeren zich gedroe gen tegenover de landarbeiders. „Mijn vader en voorvaderen be hoorden tot die horde slaven van de Zeeuwse klei. Ik ben niet de aange wezen figuur om een objectief ver haal over de boeren te schrijven. Ik ben te veel partij." Ook de kwestie over de uitspraak van hervormde dominee Lohuis in Scherpenisse dat democratie een uit vinding van de duivel is, wordt be licht. De commotie die dat veroor zaakte na het verslag in deze krant van diens afscheid. De uitspraak van de dominee deed Slager er aan her inneren dat Zeeland 'ooit de baker mat was van de Nadere Reformatie.' Slager brengt ook een ode aan de dijk. Rond Scherpenisse sneed hij er gras en klaver voor zijn konijnen, plukte er madeliefjes, zocht er bra men. Een ode ook aan het getijden- landschap. Hoe hij in zijn jeugd met leeftijdgenoten naar de zeedijk fiet ste om in 'd'n oek van Teun" de dijk over te gaan en de Oosterschelde als een panorama aan hun voeten lag: 'altijd zijn er de eb en de vloed in hun voortdurende ritme en steeds sta je verrast te kijken naar de geweldige veranderingen die ze onophoudelijk in het landschap teweegbrengen.' Met Pasen krukels en krentenbrood eten hoort daar ook bij. Het verzoek van de gemeentearchi varis Zuurdeeg om een familiefoto voor de stamreeks over Slager in de Eendrachtbode, brengt Slager terug naar het moment dat hij leerde gras snijden met een zekel. De foto doet hem er aan denken omdat de hele familie op de bleek zit waar zijn opa hem in de zomer van 1945 het hand werk leert. De landbouw en haar ge wassen, het keert vaak terug in het boek. Kees Slager werd als kind Kees Juun genoemd, naar de bij naam van zijn familie. De schrijver maakte de overgang mee van het optrekken met mensenhanden van de juun tot de machines het werk overnamen. Dat was al vanaf 1956. Het moment dat hij naar Amsterdam vertrok en behalve zijn dorp ook zijn bijnaam achter liet. Slager heft de loftrompet op de Krabbenkreek. 'Het is een van de weinige plekken die nog iets van het tijdloze heeft.' Hij nodigt de lezer uit om op een stille zomerdag bij hoog water het trage tempo van het getij over te nemen. Hier is de natuur nog zichzelf. Mooier en spannender dan in de aangelegde natuurgebieden, vindt de schrijver. Hij heeft het niet op de nieuwe natuur waar niemand mag komen. En ook niet op het ont- polderen waar de laatste jaren over wordt gesproken als compensatie voor de verdieping van de Wester- schelde. De- Zeeuwse natuur hoort buitendijks. De Prunje en ook de Scherpenissepolder zijn saai gewor den. Hij woont er nu vlak bij, in het voor malige stoomgemaal in Poortvliet. Hij voelt zich een bevoorrechte Zeeuw die elke dag wel even op de dijk gaat staan kijken naar het water en de overkant. „Het water lonkt en ik laat me voor de zoveelste keer verleiden. Langzaam kleed ik me uit en loop voorzichtig over de gladde glooiing naar beneden. De Ooster schelde sluit zich om mijn naakte lijf en met lome slagen zwem ik een eind de nacht in. Hoe vertrouwd en veilig voelt dit water." Slager schreef in Mijn Zeeland deels zijn memoires. Maar hij heeft ook in dit boek de oog voor de actualiteit niet verloren al zal lang niet ieder een het eens zijn met zijn opvattin gen. Slager heeft gesproken en hij zal blijven spreken. Ook als hij straks gekozen wordt in de Eerste Kamer voor de Socialistische Partij, de SP. Het scheelt maar één letter met de SGP, maar van die partij die op Tholen in de loop der jaren een grote aanhang heeft verworven moet Slager niet veel hebben. Door het wegvallen van de super markten op het Slaehtveld, zullen hier vooral woningen worden ge bouwd. Daarnaast zijn woningen aan beide zijden van de Ten Anker- weg niet uitgesloten. De wijziging wordt in het structuurplan Noord opgenomen. De gemeente heeft bo vendien enkele 'foutjes' uit het plan gehaald, zoals het aanduiden van de Vossemeersepoort als toegangsweg tot het centrum. E. Streng, C. Ou- desluys, M. Boogaart en J. van Broekhoven hadden hiertegen be zwaar gemaakt. Volgens de ge meente was er echter sprake van een misverstand op de plankaart. De Vossemeersepoort. valt buiten het plangebied en de pijlen zijn van de kaart verwijderd. Heemkundekring Stad en Lande van Tholen pleitte voor het herstel, terugbrengen en opwaarderen van de cultuurhistorische elementen in het gebied. Woningen op het Slaeht veld zijn volgens de kring niet ge wenst. „Het gebied was voorheen stadsvest, hiermee wordt een onher stelbare schade aangebracht aan de historische kern van Tholen", aldus secretaris C.P.G. de Koning. De ver eniging maakte zich maandag sterk voor waterpartijen als stadsgracht en groene delen om het cultuurhis torische karakter van Tholen te be nadrukken. Ook de gemeente ziet graag oude structuren hersteld met het oog op het stadstoerisme, maar plant de bebouwing toch op het Slaehtveld. De heemkundekring meent dat het financieel veel aan trekkelijker zou zijn om de wonin gen op afstand van de stadskern te bouwen. „Een stadskern die de ge meenteraad in het verleden niet voor niets de status van beschermd stadsgezicht heeft toegekend. Dat schept verplichtingen." Ook met de overweging om aan weerszijden van de Ten Ankerweg woningen te plaatsen, wordt inbreuk gedaan op het historische karakter van Tholen, vond De Koning. SGP'er P.W.J. Hoek zag het struc tuurplan als een ingewikkeld eigen- domsverhaal met vele verschillende Formateur mr. drs. A.J.G. Poppe- laars (CDA) heeft dinsdag om 21.00 uur de coalitieonderhande lingen met PvdA en VVD voor de vorming van een nieuw Zeeuws college van GS van CDA, PvdA, VVD en SGP afgebroken. Het breekpunt in de onderhandelingen is de verdeling van kernportefeuil les. PvdA een VVD zijn geza menlijk van mening dat met name CDA geen economische porte feuilles moet beheren. Hierop heeft de formateur de conclusie getrokken dan verdere besprekin gen met PvdA en VVD geen zin hebben. Gisterenmiddag begonnen verken nende gesprekken met SGP, Chris ten Unie en Groen Links. Vandaag moet aan het eind van de middag duidelijk zijn of de formateur er nog in slaagt om op 27 april aan provinciale staten een nieuwe co alitie en een collegeprogramma te presenteren. De formatiebesprekingen zijn ge start op basis van het advies van informateur Verbree, om samen met CDA, PvdA, VVD en SGP een college te vormen. Deze par tijen hebben samen 27 zetels. CDA. SGP. GL en CU hebben de kleinst mogelijke meerderheid van 20 zetels. Maandag hadden de collegeonder handelaars van de brede coalitie bestaande uit CDA, PvdA, VVD en SGP, nagenoeg een akkoord be reikt over de inhoudelijke koers van het nieuw te vormen college. Alleen de financiële paragraaf ontbrak nog. De formateur had in tussen ook persoonlijke gesprek ken gevoerd over een mogelijke portefeuilleverdeling. Op basis van deze gesprekken deed hij dinsdag een voorstel voor de por tefeuilleverdeling, maar hierover kon geen overeenstemming wor den bereikt, zodat de breuk onver mijdelijk werd. Dinsdag bleek dat PvdA en VVD al samen overeenstemming had den bereikt over de verdeling van belangen. Hij stemde in met het voorstel maar wilde in het plan wel aandacht voor het historisch gebied. „Afhankelijk van de financiële haal baarheid zouden we kunnen kijken hoe de historische waarde is door te vertalen in planvorming." RFT steunde het idee van de heemkunde kring om op het Slaehtveld meer open ruimte te behouden middels een waterpartij en een groengedeel- te, maar ging net als SGP, ABT en VVD akkoord met het voorstel. Zowel J. Bijl (CDA) als M.A.H. den Haan (PvdA) waren verrast over de verplaatsing van de supermarkten. „Een zeer ambitieus plan, financieel wordt de lat weer erg hoog gelegd", oordeelde de PvdA'er. Hij vond het wel vreemd dat het gemeentebe stuur koos voor een plek buiten de binnenstad. „In Sint-Maartensdijk is er namelijk alles aan gedaan om de supermarkt binnen het centrum te realiseren." De partij wil boven dien een rapport van het sociaal economisch platform Tholen (SEPT) afwachten, dat momenteel onderzoek doet naar de behoefte van winkels in de stad. Het CDA en de ChristenUnie namen net als de PvdA nog geen standpunt in en wil len de wijzigingen in hun partij be spreken. Wethouder K.A. Heijboer wilde niet wachten op de uitslag van het SEPT-onderzoek en meende dat het platform en de Thoolse onderne mers hadden kunnen reageren op het voorgestelde structuurplan. Ver der vond hij de nieuwe locatie voor de supermarkten goed gekozen. „De supermarkten liggen zo dicht mogelijk bij het centrum, het Slaehtveld is fysiek niet mogelijk." Wel geeft hij aan dat het gemeente bestuur aandacht heeft voor het ou de stadsgezicht van Tholen. „We willen de nieuwe plannen zoveel mogelijk laten aansluiten bij de vroegere situatie. We kunnen bekij ken of er iets meer valt te doen om het historische karakter terug te brengen. Daarvoor zijn meer finan ciën nodig, misschien dat er met subsidie iets mogelijk is. Over twee maanden hebben wij daar meer zicht op." Het structuurplan wordt donderdag 26 april door de gemeen teraad besproken. de verschillende portefeuilles. VVD: Zeeland Seaports, land bouw en visserij. PvdA overige economische portefeuilles, cultuur en sport. Daarnaast vond de PvdA dat natuurpakket Westerschelde en openbaar vervoer onderdeel van de portefeuille van het CDA moesten worden. SGP-gedeputeerde Van Heukelom wilde graag zijn huidige taken handhaven, aangevuld met medi sche zorg. Het CDA was bereid om een aantal onderdelen uit de infrastructuurportefeuille over te hevelen naar de commissaris van de koningin, alsmede de porte feuille ruimtelijke ordening te rui len met recreatie en toerisme. Daarnaast wilde het CDA een pro jectgedeputeerde leveren voor Zeeland Seaports (db) die ook be last wordt met de verzelfstandi ging van dit havenbedrijf- Op basis van de verschillende ge sprekken was de formateur tot een voorstel voor de portefeuilleverde ling gekomen, waarover echter geen overeenstemming werd be reikt. De formateur heeft nu geen keuze gemaakt wat betreft de in vulling van de portefeuilles 2 en 3 die waren toebedacht aan PvdA en VVD. Het Whiplash informatiecentrum Europa (W-I-E) houdt woensdag 2 mei in Lievensberg ziekenhuis in Bergen op Zoom een informatieoch tend over whiplash. Ervaringsdes kundigen geven tussen tien en twaalf uur 's ochtends antwoord op vragen over whiplash, behandelaars en over de juridische afhandeling van letselschade. De toegang is gra tis. Voor meer informatie over de ochtend kan men bellen naar Bob Klip via het telefoonnummer 0167- 567860 of mailen naar w-i-e@ho- me.nl. Zeven jaar geleden alweer maakten 243 Zeeuwen - waaronder 38 van Tho len en Sint-Philipsland - de langste merklap ter wereld in het project 'Door ons gedaen'. Het 125,62 meter lange stuk borduurwerk vol typisch Zeeuwse motieven en symbolen wordt de komende tijd geëxposeerd in Zeeuws- Vlaanderen. Uit die streek zit er een opvallende bijdrage in de lap: een over zicht van de oorlogsslachtoffers uit Biervliet. Belangstellenden kunnen de merklap van 28 april tot 25 mei dagelijks tus sen elf en vijf uur bekijken in Biervliet. Het doek hangt in de voormalige garage Vervaet aan de provinciale weg N61 Postbesteller Marian de Vos is blij dat er met de bouw van de vrijstaande woning is begonnen. De 11-jarige Izak-Jan de Vos heeft vrijdag ochtend de eerste paal geslagen voor de eerste woning in het nieuwe bestemmingsplan Post- straat-Zuid in Stavenisse. Ruim een jaar na de verloting, zijn de eerste achttien palen aan de Dr. Bernhardistraat de grond in geslagen voor de w ijk waar plaats is voor ongeveer zeventig woningen. De animo voor de wijk is tot dusver niet groot. Tot nu toe zijn er vijf percelen verge ven. Alle vijf aan de zuidwestrand van het be stemmingsplan. Het gaat om drie vrijstaande huizen en twee-onder-een kapwoningen. Vier percelen zijn gekocht door inwoners van Sta venisse, eentje door een inwoner uit Sint- Maartensdijk. De familie De Vos had de tweede keus voor een perceel. Marian de Vos vertelt dat ze lie ver op de hoek hadden gebouwd, maar dat dit perceel al bij de loting naar een andere ge gadigde was gegaan. Tweede keus dus, maar niet minder gewenst. Voor het huis van de familie De Vos waren achttien palen nodig van ongeveer 20 meter lengte die vrijdag allemaal de grond in gin- gen. In de wijk kunnen verschillende typen huizen worden gebouwd, vrijstaande maar ook twee onder-een kapwoningen en rijtjeshuizen. De Oud Gereformeerde Gemeente overweegt om er een woonzorgcentrum voor ouderen te bouwen. Dat zou dan om ongeveer 10 wonin gen gaan. De woningstichting Castria Wonen heeft geen belangstelling om in Poststraat- Zuid te bouwen omdat er in Stavenisse geen of onvoldoende vraag is naar huurwoningen. Opzienbare ontwikkelingen in het Zeeuwse provinciehuis: PvdA en VVD liggen eruit bij de vorming van een nieuw dagelijks bestuur. Par tijen die vele tientallen jaren gedeputeerden hebben geleverd, willen niet dat het CDA de portefeuille economische zaken krijgt. De Chris tenUnie en GroenLinks mogen nu meedoen aan de collegebesprekin gen. Maandag was er nagenoeg een akkoord bereikt, behalve over de fi nanciën, maar er kwam onverwacht een kink in de kabel toen het over de portefeuilleverdeling ging. PvdA en VVD hadden daar onderling al een akkoord over bereikt, maar het CDA wil als grootste partij in de Zeeuwse staten economische zaken en dat is voor de PvdA en VVD een breekpunt.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 11