Tiende oecumenische dienst trekt 650 mensen van 4 kerken in Meulvliet 'Zo'n enorm orgel heb ik in onze kerk nog nooit gezien' Oogkleppen discussie Zoommeer/Volkerak VVD wil discussie over welstandsvrij gebieden Juliana van Stolbergschool op excursie in Grote Kerk Tholen Donderdag 25 januari 2007 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 21 Verlangen naar eenheid, maar dagelijkse werkelijkheid weerbarstig Met 650 belangstellenden sloeg ook de tiende gezamen lijke dienst van vier kerken in Tholen zondagmorgen aan. „Opnieuw blijkt dat zeer velen juist een dienst als deze weten te waarderen", zei ds. P. Broere van de Gere formeerde Kerk. „Het verlangen naar eenheid in het ge loof in Christus is er wel degelijk, maar de dagelijkse werkelijkheid is vaak nog weerbarstig. En niet alleen hier in Tholen." Exportartikel Hoe hoog is de toren van de Grote Kerk en welke bekende familie ligt begra ven in de hoofdkerk? Met een vragenlijst en een tas gevuld met verrekijker, kompas, loepjes, klem bord, zakrolmaat en boom hoogtemeter keken leerlin gen van de Juliana van Stolbergschool uit Sint- Maartensdijk vrijdag met heel andere ogen naar de Grote Kerk in Tholen. „Ik ben hier al een keer ge weest, om te zingen. Maar ik wist toen niet dat hier mummies lagen", vertelt Annerie Quist uit groep 7. Luchtbogen tellen Veel te vertellen Eén groot gezin Hij geeft moed Niemand is teveel Aanvragen Ds. Peters met de kinderen van de nevendienst die een gezamenlijk lied lieten horen en een mobile hadden gemaakt over het thema: doven horen, stommen spreken. Doven horen, stommen spreken', was het thema in de week van gebed voor de eenheid van alle christenen. In Meulvliet hing een groot, veelkleu rig bord met dat thema, verwijzend naar de bijbeltekst Marcus 7:37 Zelfs doven laat hij horen en stommen laat hij spreken.' Naast de Gereformeerde Ichtuskerk uit de Doelweg, deed ook de Her vormde Gemeente Immanuël (Gast huiskapel) mee aan de oecumenische dienst, evenals de Rooms-Katholieke parochie Onze Lieve Vrouw Hemel vaart (Markt) en de vrijzinnige ge loofsgemeenschap NPB (Oudeland- sestraat). Alle vier voorgangers namen een deel van de dienst voor hun rekening. De koninklijke harmo nie Concordia, voor deze gelegenheid onder leiding van de dirigent van het jeugdorkest - A. v.d. Velde-Slabbe- koorn - omdat Marcel Hartendorp verhinderd was, begeleidde de samen zang. Vijf koren werkten ook aan de dienst mee: Canticum en het Thools Vrouwenkoor o.l.v. Danny Letzer, De Laurenscantorij o.l.v. mevr. A. Vogels, het gemengd koor Pius X o.l.v. P. van Tillo en het Ojé-koor o.l.v. mevr. A. Sauter. Ze hadden allemaal extra re petities achter de rug voor dit geza menlijk optreden. Voor de zevende keer waren de vier De tienjarige Smerdiekse vindt het educatieve uitstapje wel leuk. „Je ziet dingen die eerst niet opvielen, zoals die man bovenin een hoek van de kerk." De basisschool bezoekt de Onze Lieve Vrouwekerk in het ka der van cultureel onderwijs en is een initiatief van directeur J.C. de Korte. Vorig jaar was de kerk van juni tot medio oktober op woens dag- en zaterdagmiddag openge steld voor publiek. „We kregen dik wijls mensen aan de deur die in de kerk wilden kijken. Het is een impo sant gebouw, dat valt nu eenmaal op. Daarom besloten we om twee keer per week de deuren te openen", vertelt Leen Deurloo. „We wilden het laagdrempelig houden. Er werd geen entree gevraagd en de kerk was bemand door vrijwilligers. En die hadden het druk, er zijn ruim duizend bezoekers geweest. Vooral op zaterdag was het druk, soms wel zestig belangstellenden. Er zaten maar weinig eilandbewoners tussen. Tholenaren die kwamen, hadden vaak gasten die de kerk eens wilden bezichtigen." Een brochure - verkrijgbaar in vier talen - voorzag de bezoekers van de belangrijkste geschiedenis van de kerk. Ruim veertig mensen zetten zich als vrijwilligers in, waaronder Leen Moerland en Leen Deurloo. Directeur De Korte kwam op het idee voor de excursie toen hij zelf met kennissen de kerk bezocht. De kerken in Meulvliet bijeen, nadat de Gereformeerde Kerk - waar tien jaar geleden het gezamenlijke initiatief be gon - te klein was geworden voor de grote toeloop. De Raad van Kerken in Nederland had Zuid-Afrika als aan- dachtgebied genomen en dan met na me Umlazi, een plaats vlakbij Dur ban. „De levensomstandigheden van de mensen daar vormen de achter grond van wat er wereldwijd gelezen, gebeden en gezongen wordt op deze dag", zei ds. Broere. „Ook in Zuid- Afrika zijn de kerken erg verdeeld. Helaas is onze kerkelijke verdeeld heid een exportartikel geweest. Veel kerken in Zuid-Afrika, dus ook in Umlazi, hadden tot 1994 een gemeen schappelijke vijand: het apartheidsre gime. Na de afschaffing van de apart heid waren de kerken even hun doel en bestaansrecht kwijt. Met de erfenis van de apartheid hebben ze echter nog dagelijks te maken." In Umlazi is 40% van de bevolking werkloos. De rest kan net voldoende verdienen om hun gezin te onderhou den. Er is veel criminaliteit. Waar schijnlijk is 50% van de inwoners be smet met het hiv-virus. De medische middelen om het vast te stellen, ont breken. „Laat staan, dat ze aan pre ventie en voorlichting toekomen", zei ds. Broere. „De generatie tussen 14 en 40 jaar is bijna helemaal weggevallen. De kerken in Umlazi hebben geza menlijk klinieken opgericht en pro twee vrijwilligers bedachten samen met De Korte de vragen voor de leerlingen. „Dit is toch Thools cul tureel erfgoed. Zoiets wordt voor een klas allemaal wat tastbaarder door die opdrachten", vertelt Leen Moerland verder. De klas wordt opgedeeld in groe pen, die vervolgens afwisselend een kijkje nemen in de koorkerk, de hoofdkerk en bij de crypte. De edu catieve wandeling beperkt zich niet tot het interne gedeelte van de kerk. De jongeren bestuderen het gebouw ook aan de buitenkant. Nadat zij de dikte van de buitenmuur hebben op gemeten, worden de luchtbogen ge teld. „Eén, twee, drie, vier. Dat zijn er dus acht in totaal", rekent een leerling uit. „Want aan de andere kant zitten er natuurlijk ook vier." De kinderen zijn vooral verrast over de mummies. Bij de restauratie van de kerk in 1948 werden in de graf kelder van het Thools magistraten geslacht Van Vrijberghe gemummi ficeerde stoffelijke resten van 21 personen gevonden. Door het kli maat in de grafkelder waren de li chamen niet vergaan. Maar niet alleen de mummies trekt de aandacht van de scholieren. „Zo'n groot orgel heb ik in onze kerk nog nooit gezien, ook die lam pen zijn bijzonder", reageert de elf jarige Anton Uijl bij het zien van het monumentale orgel aan de westkant van de kerk. „Ik vind het wel leuk, zoiets mag wel vaker." Het 29 regis ters tellende orgel stond oorspron kelijk in de Galileërkerk in Leeuw arden. De Hervormde gemeente van Doesburg kocht het orgel, toen het kerkgebouw werd gesloopt. Door de Tweede Wereldoorlog is het in Doesburg nooit opgebouwd, maar werd het orgel begin jaren vijftig gekocht door de Hervormde ge meente van Tholen. Via de vragenlijst wordt ook aan gramma's voor thuiszorg opgezet om met vrijwilligers te zorgen voor zie ken en stervenden. Met dat werk, dat lichamelijk en geestelijk zwaar is, maken zij een groot verschil in het le ven van mensen die lijden." In de landelijke oecumene van Zuid- Afrika ontbreekt een gemeenschappe lijke visie, aldus de predikant. „Ook de daadkracht ontbreekt, maar in de dagelijkse werkelijkheid, oog in oog met het lijden van mensen, vallen ker kelijke verschillen weg. In de klinie ken en tijdens begrafenissen, is men er diep van doordrongen dat wij als mensen één groot gezin vormen en de handen ineen moeten slaan. Tijdens een preek zei een anglicaanse priester het zo: koning Henry VIII - de stich ting van de Anglicaanse Kerk - ken ik alleen van de colleges kerkgeschiede nis, maar ik heb Jezus aanvaard als mijn Heer en Verlosser. We mogen niet verdeeld blijven door de Europe se geschiedenis die we geërfd hebben. Vergeef me - ik ken Jezus - en Hij stierf voor mij. Ook in deze viering in Meulvliet zul len we over de verdeeldheid heen, te ruggrijpen naar Jezus Christus, die ons hier samenbracht als zusters en broeders van één gezin en we zullen bidden voor onze geloofsgenoten in Zuid-Afrika", aldus ds. Broere. De in Zuid-Afrika geboren Thoolse predikant las in het Zuid-Afrikaans Psalm 28:1-2 en 6-9. Er waren nog di verse andere Bijbellezingen: mevr. Kunst las 1 Samuël 1:1-18, pastor H. Akkermans het gedeelte over Effata in Marcus 7:31-37 en ds. D. Peters nam de getuigenis uit Mattheus 25-40 voor zijn rekening: Alles wat jullie ge daan hebben voor een van de onaan- zienlijksten van mijn broeders of zus dacht besteed aan de grafzerken van familie Van Vrijberghe. „Wat was het beroep van de heer Vrijberg he?", leest Leen Deurloo voor. „Die was toch burgemeester?", ant woordt een ijverige leerling. Het groepje buigt zich over de grafsteen op zoek naar het antwoord. „Ja, zie je wel. Hij was oud-burgemeester", zegt de scholier tevreden. De kinde ren hadden op school reeds infor- ters, dat hebben jullie voor Mij ge daan. Mevr. J. Smit haakte daarop in om een ontwikkelingsproject van de Wa- geningse landbouwingenieur Walter de Nijs in Tanzania onder de aandacht te brengen. „Getuigen is in Afrika iets anders dan wij ingetogen Tholenaren hier doen. Walter de Nijs weigerde een baan waarmee hij 25 keer meer kon verdienen, maar hij werkt tussen de mensen in het oerwoud. Hij vroeg familieleden en kennissen om steun en na 5 jaar is er een gezondheidspost en staan er scholen. Daarmee wordt een gebied van 100.000 mensen be reikt. En van de steun aan dit Liso- project blijft niets aan de strijkstok hangen. Jezus zegt: watje aan de min ste doet. dan doe je aan Mij. Als ie mand het evangelie verstaat, dan is het Walter de Nijs in Tanzania", aldus mevr. Smit ter stimulans van de twee de collecte. De eerste was ter bestrij ding van de onkosten. De preek werd verzorgd door ds. M. v.d. Poll van Immanuël. Zij bracht naar voren hoe vele problemen de mensen kunnen bezighouden. Agres sie, terrorisme, de snelle veranderin gen in de wereld, e.d. „In deze tijd van individualisme is er allerlei ellen de en rampspoed. Mensen maken zich zorgen over de klimaatverande ring en over het vermoorden van een meisje, waarover menigeen met stom heid geslagen was. Waar haal je dan de moed vandaan denk je hier, maar ook in Zuid-Afrika, waar de omstan digheden met werkloosheid, hiv en criminaliteit veel erger zijn. Na de af schaffing van de apartheid waren de verwachtingen daar hooggespannen. Geef de moed maar op, denk je dan, maar de kerken zitten niet bij de pak matie gekregen over de Grote Kerk. Daarnaast kregen de leerlingen - voordat zij aan de slag gingen met de vragenlijst - uitleg over de kerk van Leen Moerland en Leen Deur loo. „Er is zoveel over de kerk te vertellen. Bijvoorbeeld over de zuil in de koorkerk, er staan oude schil deringen op en is beschilderd met meekrapverf. Dat is weer actueel, nu ze weer met de teelt van meekrap ken neer. Gods Woord geneest im mers, Gods stem troost. Zijn hand streelt. Jezus, die liefde tot de naaste predikte, geeft moed. In kleine sa menkomsten wordt samen Gods lof geprezen. Het lijkt een druppel op de gloeiende plaat wat daar in Zuid-Afri ka gebeurt. Bij ons zijn het gezapige kerken als je de vurigheid en het en thousiasme daar ziet. Er is verwonde ring gaan leven als lichtplekken in een donkere realiteit. Gods Woord krijgt gestalte, want God is soms rakelings dichtbij, maar je moet er wel voor open durven staan." De predikant verwees naar Hanna uit Psalm 28 en de doofstomme uit zijn begonnen. Je komt er gewoon niet aan toe om alles te vertellen." Na een uur worden de leerlingen door de schooldirecteur weer bijeen geroepen. „Jongens, waar ik bang voor was tijdens het samenstellen van de vragen, is ook gebeurd. De tijd was veel te kort, maar jullie hebben goed rondgekeken. Ik hoop dat als jullie in een vreemde stad komen en de deuren van een kerk het Marcusevangelie. „Zij putten moed uit woorden van troost en kracht, durf en verbondenheid. Wie kan er leven zonder een open he mel? God luistert naar Hanna en zij zingt Gods lof. Wat een prachtig verhaal ook over de doofstomme. Jezus raakt hem aan en maakt een nieuw bestaan mogelijk. Deze twee voorbeelden maken duidelijk, dat je samen voor Gods aangezicht veilig bent. Jezus slaat zuchtend zijn blik op naar de hemel om de dove uit zijn isolement te halen. De hele schepping zucht en Jezus zucht mee: Vader ontferm u en de hemel gaat open. Met al die geluiden van de wereld kan het wel eens teveel zijn, maar Jezus zoekt mensen op en Hij houdt van hen. Van alle soorten: open staan, eventjes gaan kijken. Dat jullie nieuwsgierig zijn en die kerk met de Grote Kerk willen ver gelijken." De middag wordt afgeslo ten met het drinken van limonade. De antwoorden worden volgende week besproken in de klas. „Het waren moeilijke vragen, maar jullie zijn slim genoeg", oordeelt De Kor te. De vrijwilligers zijn momenteel be zig met het samenstellen van een permanente tentoonstelling van de rouwborden met de geslachtswa pens. „Tijdens de Franse revolutie in 1798 werden veel wapenschilden van de grafzerken afgehakt. Een paar bleven er gespaard. In juni wordt de kerk weer op woensdag en zaterdagmiddag opengesteld. Dan kunnen bezoekers de tentoon stelling - waaronder een presentatie van ongeveer vijftien minuten - ook bezichtigen", aldus Moerland. „We blijven druk bezig." legerofficieren, vissers, moeders met kinderen, woekeraars, enz. Je zus selecteert niet. Zelfs voor zieken is Hij er. Niemand is teveel of te weinig. Jezus is Gods lichtplek in een duistere wereld. Hij wil dat wij doven horen en wij stommen spre ken. Tot die gloedvolle getuigenis worden we geroepen en zeggen we daarop Amen?", zo besloot de pre dikant van Immanuël. Een grote groep kinderen van de ne vendienst kwam daarna de zaal in met een mobile die aan de hand van het thema gemaakt was. Zij zongen ook een lied met gitaarbegeleiding van Mark Wesdorp. Ds. Peters verzorgde de voorbede efi na het Dona nobis pacem van de koren deed pastor Akkermans het Saris stelde voor om dit al in maart in de commissie te bespreken voordat de welstandsnota wordt besproken. Maar J.P. Bout (CDA) wilde wachten tot de evaluatie achter de rug is. Hij zei er wel voor te voelen maar zei vooraf wel meer informatie te willen over gemeenten waar het welstandsvrije bouwen al wordt toegepast. Voor de SGP was de vraag van de li beralen 'te open', zei J.M. Aamoudse. „Ik heb liever dat de VVD dit onder bouwd. Gaat het om nieuw te bouwen wijken of de hele gemeente? Wij zul len het voorstel in beraad nemen." Ook J. Oudesluijs (PvdA) wilde meer informatie voordat er over gepraat wordt. L.J. van Doom (ABT) steunde het voorstel van de VVD. Saris zei dat hij discussiestof aan zou kunnen dra gen, maar vond het wel juist om de discussie te voeren voordat de wel standsnota wordt besproken. Volgens wethouder K.A. Heijboer is maart veel te vroeg. „Dat kan niet. Maar we hebben het sein opgevan gen. Het kan pas bij de evaluatie. Eer der past het niet in de jaarplanning." De discussie over de toekomst van het Volkerak/Zoommeer wordt volgens voorzitter H. Melchers van de natuur- vereniging Tholen met oogkleppend gevoerd. Dat schrijft hij in het vereni gingsblad Rubia Tinctorum. Melchers zat in een werkgroep met de Zeeuwse milieufederatie, Staatsbosbeheer, het Zeeuws landschap en Natuurmonu menten. Volgens Melchers beheren de drie laatste gebieden in Zuid-West Nederland. Dat doet de natuurvereni- ging niet en dat heeft volgens Mel chers gevolgen voor de beïnvloeding van standpunten. Het verbaast de voorzitter dat Natuur monumenten geen natuurgebieden en steunpunten in het Zeeuwse heeft toch mag spreken in het Zeeuwse. „Terwijl het Brabants landschap wel in het Zeeuwse natuurgebieden bezit en beheert." Voor de natuurvereniging staan de be slotgebed, waarna de gezamenlijke dienst in Meulvliet met een zegen bede werd afgesloten. Daarna ble ven nog velen napraten met een kop koffie, thee of frisdrank. Zit er na 10 jaar oecumenische dien sten een verdere samenwerking in? „Het lijkt mooier dan het is", zegt ds. Broere. „Natuurlijk moeten we hiermee doorgaan, maar als je dit vaker per jaar zou willen doen, dan kom je toch al gauw meer hobbels tegen. Er is bijvoorbeeld al eens over een gezamenlijk avondmaal gesproken, maar vogels de regels van de Rooms-Katholieke Kerk mag dat niet. Maar deze bijeen komst aan het begin van het jaar slaat aan en daarmee willen we ver der gaan." M.J. Klippel (RFT) was het eens met de wethouder. „Alleen bij de evaluatie kunnen we bekijken of er behoefte is aan welstandsvrije gebieden. Als je die vraag meeneemt dan komt het vanzelf ter sprake. Bout stelde voor een avond te beleggen waarin deskun digen aan het woord komen die de voor- en de nadelen ervan kunnen toe lichten." Uit het jaarverslag over 2005 blijkt dat er in totaal 336 aanvragen zijn in gediend. Het aantal adviezen bedroeg 363. Dat betekent dat er van aantal meer dan éénmaal advies is verleend. Het gaat om drie soorten aanvragen: reguliere bouwaanvragen 280, lichte bouwaanvragen 151 en reclame-aan vragen 4. De welstandscommissie komt een maal per twee weken bijeen. Tegen woordig op maandag. Per vergade ring komen gemiddeld 30 bouw plannen aan de orde. In 2005 kwam de commissie 26 keer bijeen. langen van de gemeente (waaronder de agrariërs) volgens Melchers meer centraal. Nu besloten is om in het Ha ringvliet zout water toe te gaan laten (meer eb en vloed), zal er geen zoet water meer over zijn voor het bekken van Krammer, Volkerak, Schelde-Rij- kanaal en Zoommeer. Volgens Melchers was er geen des kundige inbreng over de gevolgen voor de scheepvaart en de technische werken zoals bruggen, sluizen en overbeveiliging. „Ook aspecten van de volkshuisvesting werden niet seri eus meegewogen (Waterfront en Speelmansplaten). De discussie wek te daardoor bij mij een sterk gevoel van oogkleppen." Melchers kon zich niet vinden in de manier waarop de discussie werd gevoerd omdat er te weinig oog was voor de ver/ilting zo als massasterfte van vissen en vogels. Melchers stapte uit de werkgroep. Dennis van de Broek, Anton Uijl, Maurice Uyl en Arjen Joppe meten tijdens hun excursie in de Grote Kerk een pilaar op. De vier voorgangers, v.l.n.r. pastor H. Akkermans, ds. P. Broere, ds. D. Peters en da. M. v.d. Poll. Vijf koren werkten zondagmorgen aan de gezamenlijke dienst in Meulvliet mee. De VVD-fractie in de gemeenteraad wil nagaan of het mogelijk is om welstandsvrije gebieden aan te wijzen. Dat zei K. Saris maandag in de commissie ruimte. De reacties van de andere fracties waren positief.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 21