Een goed begin van het beursjaar is het halve werk! VTB Rabo - VTB beurscompetitie 2006 Tholen in bedrijf Het klassement per 30 november 2006: Drie dagen voor feesten Opslag grond begraafplaatsen Donderdag 11 januari 2007 Wat zelfs tot aan de laatste beursdag van 2006 niet lukte, gebeurde bij de flitsende start op de eerste beursdag van 2007 wel; als een vuurpijl schoot de AEX eindelijk door de psychologische 500-grens. Enkele dagen later zakte de beurs weer wat terug. Is een goed begin het halve werk of hebben we ons kruit nu al verschoten? Vooral door een lage rente en goede vooruitzichten van bedrijfs winsten, verwachten wij dat ook 2007 een mooi beurs- jaar zal worden voor aandelenbeleggers.... EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Terugblik 2006 Visie 2007 IRIS visie De dollar en de olieprijs Beleggingsvooruitzichten per regio in een notendop Verenigde Thoolse Beleggingsstudieclubs De sectorfavorieten van 2007 Obligaties Opvallende zaken Technische analyse AEX Onze koopadviezen onder druk. Het aandeel is in 2006 dan ook nauwelijks van zijn plek gekomen. Onrust in de mondiale autowereld zorgde dit jaar vooral bij General Motors en Ford voor massaontslagen vanwege marge druk en de sterke opkomst van Azia tische concurrentie. De toekomst blijft onzeker voor deze twee grote autoconcerns. Mital Steel (India) neemt de 2e staalproducent van Eu ropa, Arcelor over, zo ontstaat er een enorme 'staalreus'. Later dit jaar deed een eveneens Indiaas staalbedrijf, Tata Steel, een bod op onze Corus. Nog steeds bieden Tata en het Braziliaanse CSN agressief tegen elkaar op, wie gaat het win nen? Beursnieuweling TomTom draait op volle toeren, de nieuwe modellen zorgen voor extra impuls, de beurskoers blijft niet achter... In mei maakte ook SNS de stap naar de beurs, vanwege de slechte rente marges valt het koersrendement te gen. Daarentegen werd het ver trouwde VNU van de beurs gehaald vanwege een overname door Val- con. Twee grootaandeelhouders Centaurus Capital en Paulson Co liggen in de clinch met Stork. Zij willen het bedrijf opsplitsen. Stork zou zich moeten toeleggen op de lucht- en ruimtevaart en andere divi sies verkopen. Op dit moment wordt de zaak juridisch uitgevochten. Pri vate equitybedrijven werken vaak onder het motto: 'If you can't beat them, join them'. Uit eigen initiatief heeft ook Akzo besloten zich op te splitsen en wel in twee onafhanke lijke ondernemingen: Akzo Nobel (coatings/chemie) en Organon Bio sciences (farmacie). Nederlandse banken kregen steeds meer last van een magere rentemarge. Doordat de korte rente vanwege renteverhogin gen van de ECB oploopt en lange rente hier vrijwel niet aan mee doet, moeten zij 'duur' geld kopen om aan spaarmiddelen te komen, terwijl de vergoeding op hypotheken laag blijft. De schrijver van dit artikel is de heer J.M. Verkamman, Senior Be leggingsspecialist D.S.I. reg. werk zaam voor Rabobank Tholen. Vorig jaar lukte het tot driemaal toe niet om de 500 punten te doorbre ken. De laatste keer dat de AEX zo hoog stond, was in mei 2002. Het was dan ook een mooie start van het jaar 2007 toen onze index met een stijging van zo'n 5,7 punten door de 500 ging. Echter, door de lage han- delsomzet kunnen we volgens de technische analyse niet veel waarde hechten aan deze psychologische uitbraak, daar is wat meer 'kruit' voor nodig. De dalende olieprijs en een lager Wallstreet zorgden vorige week voor een terugkeer onder de 500 punten. Ongetwijfeld zullen we verderop in dit jaar meer 'vuur werk' gaan zien op de Europese aandelenmarkten. Beleggers kijken altijd vooruit. We voorzien een ren tedaling in de VS. In Europa ver wachten wij een minimale rentestij ging, een gematigde inflatie en economische groei gecombineerd met solide bedrijfswinsten. Een mo gelijke verstoring van onze positie ve visie zou kunnen zijn dat de US- dollar verder verzwakt of dat de Amerikaanse huizenmarkt bijvoor beeld een forse correctie laat zien. Op dit moment is hiervan geen spra ke. De laatste jaren heeft de Amster damse beurs, net als de rest van de Europese effectenmarkten, een enorm herstel laten zien na de dra matische 'internetbubbel' correctie tot 218 punten in 2003. Vooral het laatste halfjaar van 2006 kwam de AEX in een stroomversnelling te recht want op 14 juni stond er nog slechts 410 punten op de koersen- borden. De maand januari beginnen we meestal goed door de vaak posi tieve verwachtingen voor het nieu we jaar. maar daarna ebt de animo nogal eens weg. We moeten dan ook niet vreemd opkijken als de aandelenmarkt voordat we een ver dere stijging zien, eerst wat corri geert. Per slot van rekening hebben we in het achterliggende (half)jaar een bijzonder goede beursperiode meegemaakt! Een mooi beursjaar ligt achter ons. De handel op de Amsterdamse ef fectenbeurs kende in 2006 een gril lig verloop maar heeft uiteindelijk een mooie jaarwinst van 13,4% ge maakt. De AEX begon het jaar op een stand van 437 en steeg naar 477 in mei, ondermeer het 'sell in may effect' zorgde vervolgens voor een daling tot wel 410 punten, halver wege juni. Vanwege de ontstane on derwaarderingen stapten actieve be leggers weer volop in de aandelen en dit zorgde voor een forse stijging tot ruim 495 punten op de laatste beursdag, net onder de 500! De koersen werden omhoog gejaagd door sterke winstcijfers, overna menieuws en een algemeen econo misch herstel. Ook de toegenomen belangstelling van 'durfkapitalisten voor steeds grotere bedrijven speel de in 2006 een belangrijke rol, even als de terugkeer van de particuliere belegger. Particulieren stappen weer in toenemende mate in de markt en tonen steeds meer belangstelling voor beleggingsseminars. Maar op feestjes, zoals in de periode tot 2001, wordt er nog steeds niet over aandelen gesproken. Vooral deze be leggers zijn een stuk bewuster ge worden. Een greep uit gebeurtenissen op de financiële markten in 2006 De Europese Centrale Bank ver hoogde dit jaar de korte rente van zo'n 2,25% tot inmiddels 3,50%. In de VS werd de rente in de loop van het jaar opgetrokken naar 5,25%, de laatste maanden is deze rente sta biel. De US-dollar was de Europese belegger niet gunstig gezind. Begin 2006 daalde deze t.o.v. de euro van 1,21 naar 1,31. Dat schaadt de win sten van onze internationals die in dollars worden gemaakt, maar maakte anderzijds in dollars betaal de importgoederen goedkoper. Zo verzachtte de lagere dollar de olie prijsstijging. Deze werd aangejaagd door overmatige economische groei in China en de vraag van speculan ten. De olieprijs steeg tot een re cordhoogte van USD 78 en eindigde dit jaar op circa USD 60. 2006 was een heftig jaar voor onze Royal Dutch Shell: De Russen trokken de milieuvergunning van het Sakhalin-project in. Intussen weten we dat Gazprom op deze wij ze de zeggenschap over dit project wilde overnemen. Een belangrijk gevolg is dat Shell in maart 2007 zeer waarschijnlijk jaar met een af boeking van haar oliereserves zal komen van wel 4%. Ook in Nigeria staat de olieproductie al enige tijd De stijgende trend van de AEX-in- dex zet zich voort in 2007, zo is de algemene verwachting van analisten en beleggingsexperts. Zij zien de in dex dit jaar een notering behalen van 550 plus. De groei zal zich vooral afspelen op de Europese markt en Emergingmarkets. De Amerikaanse markt zal te maken krijgen met groeivertaging. De economische vooruitzichten die het researchbureau van de Rabo bank IRIS voor 2007 heeft zijn voor zowel aandelen als obligaties aan trekkelijk. De verwachting is dat de groei van de wereldeconomie in 2007 iets lager uitkomt dan in 2006. Het algemene beeld blijft echter po sitief. IRIS houdt rekening met een groeivertraging van de Amerikaanse economie. De afkoeling van de Amerikaanse huizenmarkt is hier debet aan. Mede hierdoor zal ook in Euroland en Japan de economische groei mogelijk iets afnemen, maar deze blijft nog altijd op een behoor lijk peil. Door de vertraging van de groei van de wereldeconomie blijft de inflatie onder controle. Hierdoor is het renteklimaat gunstig. IRIS verwacht dat de FED (Amerikaanse centrale bank) later dit jaar zelfs een eerste renteverlaging doorvoert. De Europese Centrale Bank heeft wei nig ruimte om de rente verder te verhogen. Omdat de inflatie in Ja pan niet overtuigend doorzet, zal de Bank of Japan de rente slechts lang zaam verhogen. Het milde rentekli maat in de wereld is goed voor aan delen. Vanwege de beperkte kans op rentestijgingen zijn ook de vooruit zichten voor obligaties in 2007 goed. De waardering van aandelen is nog steeds aantrekkelijk te noe men. Aandelen krijgen bovendien een steun in de rug van de aanhoudende fusie- en overnamegolf. Bedrijven zijn vol vertrouwen en richten zich op groei, bijvoorbeeld door overna mes en samenwerkingverbanden. De analisten van IRIS waarschu wen wel dat zo'n optimistische si tuatie weinig ruimte voor verbete ring over laat. De vorige fusie- en overname golf eindigde zelfs met een beurskrach (de internetzeepbel spatte uiteen). Een groot verschil met toen is dat er nu veel deals uit eigen kas worden gefinancierd en niet door uitgifte van nieuwe aan delen. Bedrijven vinden blijkbaar dat hun eigen aandelen onderge waardeerd zijn en gebruiken daar om liever kasgeld. Een goede zaak voor belegger, omdat er op deze wijze geen verwatering ontstaat van het aandelenkapitaal. Amerikanen kiezen in 2008 weer een nieuwe president. Uit het verle den blijkt dat het jaar vóór deze verkiezingen over het algemeen goed is voor aandelen. Ook dat pleit volgens IRIS voor goede pres taties van aandelen in 2007. IRIS verwacht dat de AEX-index. de beursgraadmeter voor Nederlandse aandelen, dit jaar een stand van 540-560 punten kan scoren. De vooruitzichten voor Europese aan delen zijn goed; de koersniveaus zijn aantrekkelijk terwijl de Euro pese economie in prima conditie is. IRIS heeft in 2007 vooral goede Het private banking team van Rabobank Tholen: v.l.n.r. Kees de Wilde, Miranda Ketting, Jack Verkamman, Jon de Ruiter en Edgar de Jager. vooruitzichten voor de opkomende landen. De vooruitgang in deze markten is nog niet voldoende in de beurskoersen verwerkt. Bij beleg gers dringt het besef door dat het ri sicoprofiel van ondernemingen in deze landen verbeterd is. Veel op komende landen profiteren boven dien van de aanhoudend hoge olie- en grondstoffenprijzen en ook de binnenlandse economieën maken een sterke ontwikkeling door. Mo menteel versnelt de groei in India en wij zien een aanhoudende groei in China. Van de opkomende mark ten is Brazilië onze favoriet. Het land staat er goed voor en de waar dering van de aandelen is zeer laag. IRIS verwacht dat de dollar daalt tot 1,35-1,40 voor een euro. Een verbetering van de Amerikaanse betalingsbalans is nodig en de US- dollar speelt daarbij een rol. Een zwakkere dollar is, als eerder ver meld, gunstig voor de Amerikaanse export en remt de import vanuit de VS. Een verdere daling van de olie prijs ligt volgens IRIS niet voor de hand. De vraag naar olie groeit ge staag verder en er zijn problemen aan de aanbodzijde. Er wordt gere kend op een zijwaarts verloop van de olieprijs in 2007. De Nederlandse economie profi teert van de aanhoudende groei van de wereldeconomie en de ver beterde concurrentiepositie van bedrijven. Het producentenver- trouwen is de laatste maanden ge stegen en de winstgevendheid van bedrijven neemt verder toe. De in vesteringen zullen als gevolg hier van toenemen. Ook het vertrouwen van consumenten trekt verder aan door de verbeterde arbeidsmarkt. Verder zullen consumentenbeste dingen dit jaar een substantiële bij drage leveren aan de economische groei. De koerswaardenng is rede lijk. De huidige koers-winstver- houding van 13 keer de verwachte winst, twaalf maanden vooruit is alleszins redelijk. In het jaar 2000 was de k/w met 20 natuurlijk wel veel te hoog, alles heeft zijn prijs. Fundamenteel advies: kopen. Ook het technische beeld is posi tief. Europa De huidige koerswinstver houding van 14 keer de verwachte winst voor 2007 is relatief laag. Fundamenteel advies: kopen. Het technische advies is positief. Verenigde Staten De koers-winst- verhouding bedraagt 16 keer de twaalfmaands voorwaartse winst verwachting. Fundamenteel advies: onderwe gen. Het technische advies is wel positief. Azië De beleggingsvooruitzichten voor de Pacific zijn marktcon form. De economische groei van Japan is iets beter dan de eerdere verwachtingen. Het grote vertrou wen in het bedrijfsleven, de sterke investeringsdrang en de krappe ar beidsmarkt zijn echter sterke pun ten. Daarnaast profiteert de gehele regio van de sterke groei van de economie in China. De huidige koers-winstverhouding van 18 keer de verwachte winst voor de komende twaalf maanden is nor maal. Fundamenteel advies: houden. Het technische advies is neutraal. Emerging Markets De huidige Rabobank Tholen Met ingang van 1 maart vorig jaar ging de Rabo-VTB beurscompetitie opnieuw van start. Beleggingsstudieclubs, aangesloten bij de Vereniging Thoolse Beleggingsstudieclubs (V.T.B.), streden t/m 31 december om als beste Thoolse beleggingsclub uit de bus te komen. Met een fictief bedrag van eur 500.000 is er actief belegd in aandelen van de Neder landse AEX en de Midcap. Aan de winnende B.S.C.'s wordt door afdeling Private Banking van Rabobank Tholen een drietal prijzen toegekend. De top 3 van 2005 was: 1BSC De Uutdaehieng, 2. BSC De Smisse en 3. BSC 't Getij. 1.(1) B.S.C. De Smisse Tholen 2. (4) B.S.C. De Vangstok Sint Maartensdijk 3. (6) B.S.C. De Hoogte in Nieuw Vossemeer 4. (3) B.S.C. Het Thoolse Gat Tholen 5. (2) B.S.C. 't Getij II Scherpenisse 6. (5) B.S.C. De Uutdaehing Sint Annaland 7. (7) B.S.C. De Kluute Stavenisse €561.730 507.833 €505.151 497.683 €495.122 487.266 €471.875 In verband met de geplande, spannende prijsuitreiking op 14 februari 2007, zal de slotstand pas in de tweede helft van februari worden bekend gemaakt in De Eendrachtbode en op onze internetsite www.rabobanktholen.nl keuze: Beleggen VTB Beurscompetitie 2006 koerswinstverhouding van 12 keer de verwachte winst voor de komen de twaalf maanden is relatief laag in vergelijking met haar eigen his torie. Fundamenteel advies: ko pen. Het technische advies is po sitief. IRIS heeft bovengemiddelde ver wachtingen voor de sectoren Basis materialen, Farmacie en IT. De sec tor Basismaterialen profiteert van de grondstoffenprijzen die hoog zullen blijven. De vraag naar grondstoffen blijft groeien. De Far- maciesector heeft geen last van een wereldwijde groeivertraging en er is na 2007 voorlopig geen sprake van het vervallen van belangrijke patenten, die nogal eens voor een slechte stemming kunnen zorgen. Ook voor de IT-sector worden goe de resultaten verwacht. De belang rijke motor hierachter is de intro ductie in deze maand van het nieuwe besturingssysteem van Mi crosoft 'Vista': dat leidt tot extra in vesteringen in software en hardwa re. Waardeaandelen: Kwantitatief be leggen wint bij grote beleggers aan populariteit. Bij deze modelmatige vorm van beleggen wordt vaak voor waardeaandelen gekozen. IRIS ver wacht daarom dat waardeaandelen het wederom beter zullen doen dan groeiaandelen. Large caps: (grote bedrijven) zijn aantrekkelijker gewaardeerd dan midcaps en smallcaps. Daarom richten private equity partijen hun pijlen in toenemende mate op de grotere aandelen, een trend die vol gens IRIS in 2007 aanhoudt. Alternatieve energiebronnen: Agra rische grondstoffen vormen een aan trekkelijke categorie om in te beleg gen. Vooral grondstoffen die als energiebron kunnen worden ingezet - bijvoorbeeld suiker voor de productie van biobrandstoffen - zijn koopwaar dig. In steeds meer landen staat het te rugdringen van het olieverbruik hoog op de agenda. Het klimaat verandert en de vraag naar schone energie neemt toe. Bovendien is het aanbod van traditionele energie aan de krappe kant. De Nederlandse kapitaalmarktrente steeg in 2006 van 3,40% naar een top van ruim 4,10% om vervolgens weer terug te zakken naar 3,55%. Aan het einde van 2006 was de stand 3,95%. Wij verwachten dat de lange rente in het kielzog van de korte rente en de aantrekkende eco nomische groei in Euroland lang zaam zal oplopen naar circa 4,25 - 4,50%. Beleggers die zoeken naar veilige beleggingen raden wij aan om ook gebruik te maken van kor tere obligaties, obligaties met varia bele coupon, obligatieconstructies en enkele zogenaamde 'special pro ducts' met hoofdsomgarantie. Doordat obligatierente zo actueel blijft, is ook de obligatiekoers sta bieler. Wij geven u graag een pas send advies, dat is per slot van reke ning onze werk. Begin maart wordt de nieuwe sa menstelling van de AEX geïntro duceerd. Waarschijnlijk gaat Getro- nics de AEX-index verlaten en treden Mittal Steel en Randstad toe. Bij de Midcapindex (AMX) treden naar verwachting Getronics, SNS, Tele Atlas en Binck toe. terwijl Randstad. Hunter Douglas, VastNet Retail en Pharming de index verla ten. Deze ontwikkeling geeft in de regel leuke speculatieve beleg gingskansen. Zo kunnen met name de AEX kandidaten mogelijk een stijging laten zien omdat indexbe- leggers hun posties moeten 'bij schaven'. Exitkandidaten daarente gen mogen in de regel koersdruk verwachten. De Nova (beleggingsanalisten) Top 5, voor sommigen een rots in de branding, voor anderen oms treden, heeft dit jaar de volgende samenstelling: 1. Fugro, 2.USG People, 3. Fortis, 4. Crucell. 5. Hagemeyer. De dolfijn top 5. Na een expiri- menten met pijltjes gooiende goril la's waar mee een aandelentop 5 werd samengesteld heeft men nu een 'beursdolfijn' een kans gegeven om de beleggingsanalisten te ver slaan. Uit 49 ballen moest de dol fijn een selectie van 5 ballen ma ken. De ballen staan voor de 49 AEX en AMX beursfondsen. Wie de beste top 5 heeft zal op 31 de cember blijken! 1. Vastnet Retail, 2. Tom Tom, 3. Wessanen, 4. Corus, 5. ABNAMRO. Recordbedrag inkoop eigen aan delen in 2006. Verschillende AEX- ondernemingen hebben ten laste van hun kasgeld op grote schaal ei gen aandelen ingekocht. De totale waarde hiervan in 2006 ligt tussen de 11 en 12 miljard euro (in 2005 was dit nog 6,5 miljard euro). Shell en AbnAmro waren in 2006 de grootste inkopers. De Chinese bank 'Industrial Commercial Bank of China' heeft met haar beursgang de grootste aandelenemissie ooit ge plaatst. Er werd in totaal USD 19,1 miljard opgehaald, dit was 'slechts' 15% van haar eigen aan delenkapitaal. Lesje beleggings leer: in november verkochten de vier oprichters en een directielid van TomTom voor EUR 455 mil joen hun aandelen. Doelstelling: betere spreiding van hun beleggin gen! SNS Reaal koopt Regiobank van ING; hierdoor ontstaat een groep van meer dan 800 tussenper sonen. De aankoopsom bedraagt EUR 50,5 miljoen. Bierbrouwer Heineken haalt de banden met haar beleggers aan; de dividenduit kering stijgt van zo'n 22% naar 30% tot 35% van de operationele winst. In april horen we hoeveel dat zal zijn. Maritiem: De Holland America Lijn komt na 36 jaar te rug naar Rotterdam! De trots van Rotterdams' historie opent dit jaar haar Europese hoofdkantoor aan de Wilhelminakade. Nieuw record overslag (377 miljoen ton) van goederen in de Rotterdamse ha ven. Het luxeprobeem is dat de vraag naar capaciteit het aanbod overstijgt, waardoor overslaggroei wordt beperkt. Sparen in IJsland geeft u wel 10% rente! Eén na deel: Door de instabiele economie is het valutarisico van de IJslandse kronen groot. In 2006 verloor deze munt ongeveer een kwart van haar waarde. De 'winst' was dus -15%. De les hieruit is dat laag risico hoog rendement nooit samengaan! Het technische advies voor de AEX-index is: Kopen! In overeenkomst met het beeld van de MSCI Wereld-index heeft ook de AEX-index een hogere bodem opgetekend. Zolang de stijgende steunlijn (nu circa 470) niet wordt doorbroken, blijft de trend onver minderd opwaarts gericht. Vorige week fluctueerde de index weer rondom de psychologische grens van 500 punten, echter bij een lage omzet. Aangezien de lange ter mijntrend opwaarts is gericht, ver wachten wij in de komende perio de een definitieve doorbraak van de weerstandszone (500/502). Hierboven vinden wij geen signifi cante weerstand tot 530 punten. Voorlopig ruimte genoeg naar bo ven! Koersdoel: le: 500/502. 2e: 530. Steunniveau: le: 470, 2e: 460 Fortis. ING, Royal Bank of Scot land (UK), DSM, Mittal Steel, Crucell, Wolters Kluwer, H&M (S), Grolsch. Unilever, L' Oreal (EU), SBM Off shore, Repsol (EU), Deutsche Post (EU), Ordina en Microsoft (VS). I 0 succesvolle beleggingsfondsen van 2006 nu zonder aankoopkosten en zonder hewaarloon: ING Premium Dividend Fonds, Fi delity India Focus Fund, ABN Am- ro Trans Europe Fund. Merrill Lyn ch World Energy Fund, Delta Lloyd Rente Fonds, Fortis Obam, Robeco Emerging Markets, Fideli ty World Fund. MLEmerging Eu rope Fund. Robeco Commodities. Lees de financiële bijsluiter) VOOR UW A(ÏF:NDA: Op 22 november 2007 is er een groot beleggingsseminar ge pland met een bekende spreker. Uiteraard zijn er meer interes sante mogelijkheden dan de hier boven genoemde. Het is altijd van groot belang dat uw effectenpor tefeuille 'in harmonie' is met uw eigen wensen en doelstellingen. Een juiste assetspreiding is de be langrijkste keuze die gemaakt moet worden. Vervolgens is een goede spreiding over sectoren, ondernemingen en regio's van groot belang. De 10 D.S.I. gecerti ficeerde beleggingsadviseurs van het beleggingsadviesteam dat voor Rabobank Tholen werk zaam is, zijn gespecialiseerd in het opbouwen en onderhouden van grotere en complexe effecten- portefeuilles. waarbij iedere situ atie een ander advies verlangt. Dat is maatwerk! Dat is onze uit daging! De bovenstaande visie is mede ge baseerd op IRIS-research. Wellicht ten overvloede melden wij u nog dat bij beleggen in effecten, de rendementen uit het verleden en ook beursverwachtin- gen geen garantie geven voor toe komstige ontwikkelingen. Vraag uw beleggingsspecialist in hoeverre het bovenstaande binnen uw persoonlijke doelstellingen past. Aan het bovenstaande artikel kun nen dan ook geen rechten worden ontleend. Rabobank Tholen Afdeling Private Banking Ver- mogensadvies Adviestelefoon nummer: 0166-66 53 00 Email: info@tholen.rabobank.nl Website: www.rabobanktholen.nl Advertentie I.M. Dit jaar wordt er door de gemeente weer voor twaalf dagen ontheffin gen gegeven van de geluidsvoor schriften bij festiviteiten. Dat ge beurt op grond van het besluit horeca-, sport en recreatie-inrichtin gen. Er mag dan meer geluid wor den geproduceerd dan normaal het geval is. Elk jaar wijst de burge meester ook ten hoogste drie collec tieve dagen (of dagdelen) aan per woonkern voor de viering van col lectieven festiviteiten. Die gaan dan af van het totaal van twaalf. Voor het gebruik van de overgebleven da gen kunnen organisaties en vereni gingen een verzoek indienen. De gemeente buigt zich over het beleid van de begraafplaatsen op Tholen naar aanleiding van een verzoek van een inwoner om bij het delven van een graf de vrijge komen grond niet op het er naast gelegen graf te deponeren. Deze werkwijze wordt al tientallen ja ren toegepast, aldus de voorlichter van de gemeente: „Niettemin ne men wij het signaal zeer serieus. Momenteel buigt een werkgroep zich over het beleid op langere termijn. Het college van b. en w. vraagt de werkgroep om eens na der te bekijken of er wellicht al ternatieven zijn." Bij een volgende aanpassing van de beheersverordening voor de be graafplaatsen kan deze wijziging daarin worden opgenomen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2007 | | pagina 17