Hardrijder trekt de apparatuur in twijfel Boete voor ontbreken van dodemansknop 'Ik vind het een sport om fraudegevallen op te sporen' Pesten verplaatst zich van schoolplein naar de straat Vrijspraak niet tonen visakte Thoolse basisscholen doen mee aan onderzoek Jeugdmonitor T Donderdag 28 december 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 3 Cijfertjes, statistieken en jaarnota's. De 32-jarige Arjan den Braber uit Sint-Philipsland is er dol op. Hoe groter het bedrijf, des te groter de uitdaging. Hij controleert de jaarrekeningen van bedrijven als Pon (importeur van o.a. Audi en Volkwagen - red.), Hans Anders Nederland en de spelletjessite Zylom. Saai is het beroep volgens hem absoluut niet. „Het beeld van een suffe accountant die zich twee weken lang in een hokje opsluit met de jaarre kening van een bedrijf is enorm achterhaald." Keihard staan liegen Grootste fraude ooit Een plek zonder hondenpoep, een speelveldje en een skateplek. Dat zijn de drie dingen die negen- en tienjari gen het meeste missen in hun buurt. Dat blijkt uit onder zoek van de Jeugdmonitor Zeeland onder alle kinderen uit groep zes van het basisonderwijs in Tholen. Wel vindt 80 procent van de jongeren hun buurt veilig en meent 74 procent dat er voldoende kinderen in de omgeving wo nen om mee te spelen. Slaan en schelden Vernieling en politie Geen identiteitskaart kost vijf tientjes Minder naar de kerk Eout inhalen Lacune in vaartijdenboekfors aangerekend Gevaarlijk rijden: 300 euro boete Arjan den Braber (32) uit Sint-Philipsland wil verandering imago accountants Soort overwinning Het gaat makkelijk S A N Den Braber woont niet alleen in Sint-Philipsland, hij komt er oor spronkelijk ook vandaan. Door het werk van zijn vader, politieagent Ko den Braber, zag het gezin zich ech ter enkele malen genoodzaakt om te verhuizen. „Dat was een vereiste. Als politieagent moest je wonen waar je werkte. Daardoor heb ik ook een tijdlang in Dinteloord en Fijnaart gewoond", legt de 32-jarige Fluplander uit. Op achttienjarige leeftijd besloot hij de studie regis teraccountant te gaan volgen aan de Nivra-Nyenrode te Breukelen. Hier bij kon hij leren en werken met el kaar combineren. Hoewel deze op leiding al acht jaar in beslag nam, knoopte Arjan er nog twee jaar aan vast. Met een afstudeerscriptie over de onafhankelijkheid van accoun tants behaalde hij de titel doctoran dus en ging aan de slag bij accoun tantskantoor Mazars in Bergen op Zoom. „Dat was heel iets anders dan waar ik mij tegenwoordig mee bezighoud", zegt Arjan. Het kantoor richt zich voornamelijk op kleine en middelgrote bedrijven. „Daar ging het dus niet om tientallen miljoenen euro's winst." Tijdens zijn werk als registerac countant bij het Bergse kantoor stuitte hij op iets dat de rest van zijn carrière zou beïnvloeden: fraude. Den Braber ontdekte de zwendel bij een autobedrijf dat al jaren klant was van Mazars. „Iedereen was er bij betrokken, van de directie tot het personeel. Dan is het bijna onmoge lijk om erachter te komen, iedereen houdt elkaar de hand boven het hoofd want ze hebben er allemaal belang bij om te zwijgen." Het ac countantskantoor werd, om het ge sjoemel niet op te laten vallen, altijd gevraagd om onder hoge tijdsdruk de jaarrekening te controleren. „Als alles zó snel moet worden bekeken, dan is de kans groot dat je steekjes laat vallen. Daar waren zij ook op uit." Uiteindelijk werd de accoun tant getipt door een ex-werknemer. „Die had zelf niet meegedaan aan de fraude, maar kon niet meer met het schuldgevoel rondlopen. Bij zo'n bericht knipper je wel even met je ogen, want dan besef je dat ieder een al die tijd keihard tegen je heeft staan liegen." De medewerkers van het autobedrijf werden vervolgens ondervraagd door de accountant, steeds meer mensen biechtten tij dens de gesprekken hun aandeel in de zwendel op. „Als je eenmaal een spoortje hebt, dan komt er meer uit. Opmerkelijk is wel dat velen opge lucht reageerden. Als je aan fraude begint, kun je er blijkbaar maar moeilijk mee stoppen. Ondanks het risico op lange gevangenisstraffen." Het opsporen van dit soort praktij ken trok steeds meer de interesse van de Fluplander. Na negen jaar gewerkt te hebben bij Mazars, maakte hij daarom de overstap naar het internationale accountantskan toor KPMG. Arjan ging aan de slag bij het filiaal in Breda, waar hij de mogelijkheid kreeg om zich te spe cialiseren. Hij volgde aan de Haagse hogeschool de studie 'forensic audi ting' om bekwamer te worden in fraudeonderzoek en studeerde deze zomer cum laude af. Den Braber vertelt dat het beroep van rekenmeester zo'n honderd jaar geleden werd opgericht na het ont dekken van een grote fraudezaak. „De directeur liet mensen zich inko pen om een onderneming op te star ten. Deze personen deden op hun beurt hetzelfde. Op papier zag het er heel goed uit, maar de winst be stond dus eigenlijk uit de inleg van andere deelnemers. Een soort pira midespel. De fraude liep op tot zo'n tien miljoen gulden. En dat was een eeuw geleden héél wat geld. Ik denk dat het de grootste fraudezaak uit heel de geschiedenis is. Sindsdien willen aandeelhouders een bewijs van de bedrijfsvoering, daarom werd het Nederlands instituut van registeraccountants (Nivra) opge richt", legt Arjan uit. Een manier om fraude tegen te gaan, is het opsporen van gevoelige plekken in de bedrijfsvoering en on dernemers wijzen op de risico's. „Bedrijven moeten hun personeel bijvoorbeeld duidelijk maken dat zij op staande voet ontslagen worden als ze ook maar één euro stelen, dat zoiets niet getolereerd wordt. Dat kan al afschrikken." Toch geeft de 'forensic auditor' toe dat dit slechts een klein begin is in de aanpak. „Degenen die bijvoorbeeld het win kelpersoneel moeten controleren, meestal filiaalhouders en andere lei dinggevenden, blijken juist de per sonen te zijn die het meest stelen. Maar ook zij moeten verantwoor ding afleggen aan hun baas." Uit statistische gegevens blijkt dat zes procent van de winst bij bedrijven verloren gaat aan fraude, zegt Den Braber. „Het is dus maar een topje van de ijsberg wat wij ontdekken. Ik vind het wel een sport om dit soort praktijken op te sporen, we blijven ook aan de weg timmeren. Honderd procent fraudevrij zullen onderne mingen nooit worden. Als accoun tant volg je de procedure van geld Meer dan de helft van de onder vraagden speelt in de straat of wijk waar zij wonen. Een vijfde zoekt het vertier buiten de wijk, terwijl bijna een kwart van de kinderen voorna melijk thuis speelt. De kinderen spe len in hun vrije tijd het liefste buiten, maar ook gezelschapsspelletjes, knutselen, spelen bij vriendjes en le zen scoren hoog. De negen- en tien jarigen hebben weinig interesse in chatten of naar de film gaan, en meer dan de helft hangt volgens eigen zeg gen niet graag rond op straat. De meeste kinderen gaan graag naar school. Dit blijkt uit de antwoorden op de vraag of zij het vervelend vin den om naar school te gaan. Maar weinig kinderen (8%) vinden het vaak of altijd vervelend om naar school te moeten. De meesten heb ben soms geen zin om de schoolban ken in te kruipen, 57%. Ruim een kwart van de leerlingen gaat altijd met goede zin naar school. Meer dan de helft (56%) geeft aan wel eens gepest te worden. Zes op de tien Thoolse kinderen worden wel eens uitgescholden. In vergelijking met 2(X)3 is dit percentage gestegen. Toen gaven vier op de tien kinderen aan wel eens het slachtoffer te zijn van een scheldpartij. Ook worden de jongeren vaker uitgesloten bij het spelen (41% tegenover 19% in 2003), een vijfde van de leerlingen wordt bovendien wel eens verbaal bedreigd met geweld. Het daadwer kelijk slaan en schoppen is de laatste drie jaar ook gestegen van 16 naar 31 procent. De plaats van de pesterijen lijkt zich wel te verplaatsen van het schoolplein naar de straat. Vertelde in 2003 nog 70 procent op het schoolplein gepest te worden, dit jaar daalde dit naar 59 procent. Het aantal pesterijen op straat steeg juist van 40 naar 54 procent. Van de Thoolse kin deren in groep 6 zegt tweederde (66%) bijna nooit of nooit andere kinderen te pesten. De scholieren zijn zeer te spreken over de leerkrachten. Het grootste aantal is van mening dat de juf of meester vaak (39%) of altijd (35%) aardig is; een kwart vindt de docen ten soms aardig. Slechts een enke ling (2%) meent dat de leraren nooit aardig zijn. Het schoolwerk vinden de kinderen doorgaans niet moeilijk. De leerlingen vinden de leerstof he lemaal niet moeilijk (15%) of som mige dingen moeilijk (78%). Veel kinderen krijgen de schoolopdrach ten op tijd af, 31 procent geeft aan soms te kampen met tijdgebrek. Als de leerlingen uit groep 6 uit school komen, gaat het merendeel (61%) naar huis waar ook iemand aanwezig is, een vijfde van de jonge ren vermaakt zich bij vriendjes of vriendinnetjes. Slechts vier procent maakt wel eens gebruik van de na schoolse opvang. Zij zijn hierbij minder tevreden over de begeleiders dan hun leeftijdsgenoten in andere delen van de Oosterschelderegio. In Tholen zegt 38 procent dat de bege leiders 'leuk' zijn, terwijl dit gemid delde in de Oosterschelderegio op 61 procent ligt. Zo'n 15 procent van de Thoolse jongeren vindt de begelei ders helemaal niet leuk, tegenover 8 procent in de rest van de Ooster schelderegio. Ook zijn de kinderen niet laaiend enthousiast over de re gels en het beschikbare speelgoed bij de naschoolse opvang, respectieve lijk 57 en 60 procent vindt dat het 'wel gaat'. De speelruimte komt be ter uit de enquête; de helft van de kinderen beoordeelt dit als goed, ruim een kwart vindt de speelruimte redelijk. De overgrote meerderheid van de kinderen uit groep zes komt nooit in aanraking met de politie. Ongeveer één op de tien (12%) geeft aan wel eens door de politie gewaarschuwd of opgepakt te zijn. De meeste leer lingen (82%) hebben er geen proble men mee om op straat iets aan een Voor het niet kunnen tonen van een identiteitsbewijs is B.J.G. (25) uit Oud- Vossemeer door de kantonrechter veroordeeld tot een boete van 50 euro. De man had eerder een bekeuring gekregen die net zo hoog was, maar deze niet betaald. „Ik heb het geld niet", zei G. tegen de rechter. In mei was de politie op een groep hangjongeren afgestapt die op straat alcohol gebruikte, wat verboden is op grond van de algemene plaatselijke verordening. G. was daar ook aanwezig, maar kon desgevraagd zijn identiteitsbewijs niet tonen. „Ik had het bij me moeten hebben", gaf hij toe. politieagent te vragen. De belang rijkste taken van de politie vinden zij mensen beschermen (24%), boeven vangen (22%) en problemen in de buurt oplossen (19%). Als agenten basisscholen in Tholen bezoeken, is dat voornamelijk om over activitei ten van de politie te venellen, ver- keersles te geven en te vertellen over gebeurtenissen in de buurt. Drie kwart van de scholieren uit groep zes vindt het interessant en leuk dat de politie op school komt, 14 procent meent dat dit vooral belangrijk is. Twaalf procent is van mening dat de politiebe/.oeken stom zijn. Een enke ling vindt het eng. Gevraagd naar dingen die niet mogen, geeft een kwart van de jongeren aan wel eens iets buiten op straat vernield te heb ben. Iets stelen op school, in het zwembad of op een sportvereniging, of iets uit een winkel meenemen zonder te betalen, heeft respectieve lijk 8% en 9% van de kinderen wel eens gedaan. Uit de enquête blijkt verder dat het Zeeuwse dialect terrein begint te ver liezen bij de Thoolse jongeren. Ruim een derde (33%) praat thuis Zeeuws, terwijl drie jaar geleden nog bij de helft van de ondervraagden in dialect werd gesproken. Steeds meer Thole- naren kletsen ook in huiselijke sfeer in het Nederlands, zo'n 60 procent tegenover 43 procent in 2003. De kinderen gaan ook steeds minder naar de kerk. Hoewel 42 procent zegt minimaal één keer per week te gaan. lag dit aantal bij een eerder onder zoek op 49 procent. Het aantal jon geren dat nooit naar de kerk gaat, steeg de afgelopen drie jaar van 37 naar 43 procent. De kinderen uit groep 6 zijn tevreden met hun leven. Het merendeel zit vaak tot altijd vol energie, heeft ple zier met vrienden en maar liefst 89 procent vindt dat de ouders hen eer lijk behandelen. Negen van de tien zeggen voldoende vrienden te heb ben, waaronder een vriend aan wie zij alles kunnen vertellen. Ook ken nen zij andere mensen met wie zij kunnen praten als ze ergens mee zit ten. Met vragen en problemen keren zij zich voornamelijk naar de ouders (82%), vrienden (49%) en leerkrach ten (34%). De Jeugdmonitor Zeeland brengt de leefwereld van de Zeeuwse jeugd in kaart door gegevens te verzamelen over kinderen en jongeren van 0 tot en met 23 jaar. Zij voorziet hiermee gemeenten, provincie en jeugdmoni- torpartners van informatie en onder steunt op deze manier het jeugd- en onderwijsbeleid. Er werden 3548 Zeeuwse kinderen uit groep 6 van 213 verschillende scholen voor het onderzoek benaderd. Een derde zit op een openbare school, een kwart zit op een protestants-christelijke school, een vijfde zit op een katho lieke school en een zesde van de leerlingen op een reformatorische school. De overigen zitten op een school voor gecombineerd onderwijs of bijzonder onderwijs. In de ge meente Tholen deden 365 leerlingen uit groep 6 aan het onderzoek mee. Dat hij 43 kilometer te hard zou hebben gereden op de Oud-Vossemeer- sedijk, wil er bij M. van 't V. (37) uit Zierikzee niet in. „Zóveel te hard rijd ik nooit, daarom zou ik de foto's willen zien om te kijken of het mijn auto betreft", zei de man onlangs voor de Thoolse kantonrechter. Hij kreeg zijn zin en mag in maart terugkomen. De Alfa Romeo van de Zierikzeeë- naar was in februari geflitst op de provinciale weg en hij had een be keuring thuis gekregen van 280 euro. Maar de man wil de foto's zien én de ijkrapporten van de apparatuur. Hij schreef daar een brief over, maar wordt naar eigen zeggen van het kas tje naar de muur gestuurd. „Op de Al zijn dit jaar al 1500 bekeuringen ver scheurd. dus het gaat nogal eens mis met die apparaten", zei Van 't V. te gen de kantonrechter. Hij gaf overi gens toe, de betreffende dag op de Oud-Vossemeersedijk te hebben ge reden. Rechter W.M.P van Alphen noemde het 'grappig' dat de verdach te met aan zichzelf twijfelt, maar wél aan 'wat er technisch staat opge steld'. Tegelijkertijd vond hij het zorgwekkend dat de man het foute van zijn gedragingen niet wilde on derkennen. Volgens officier van justi tie mevrouw mr. M. Overmeer be staat er jurisprudentie over dat in strafzaken de door Van 't V. gevraag de stukken niet nodig zijn voor de be wijsvoering. Anders ligt dat bij het bestuursrecht. „Juridisch-technisch kan ik met wat er nu ligt al uit de voe ten", zei de kantonrechter. Niettemin wil ook hij de foto wel zien. En van het ijkrapport vond hij alleen de da tum relevant. De zaak werd daarom aangehouden. RC.M. (41) uit Dinteloord werd bij verstek veroordeeld tot een boete van 270 euro. Hij was in februari betrapt op de provinciale weg N656 bij Oud- Vossemeer. toen hij daar reed met een snelheid van 115 km/u. Ook J. de R. (23) uit Noordgouwe kwam niet naar de zitting, maar kreeg voor te hard rijden op Sint-Philipsland een boete van 90 euro. „Ik houd het op een inschattingsfout van uw kant. De eis van de officier is zeer mild", kreeg N.J.T.T. (41) uit Kapelle te horen van de kantonrech ter. Hij moet 150 euro betalen voor een foute inhaalmanoeuvre op de Reimerswaalseweg bij Tholen. De zaak was in juni ook al behandeld, maar toen aangehouden om hoofda gent A.M.L. Weijler te horen over on duidelijkheden in het door hem opge maakte proces-verbaal. T. zou bezig zijn geweest een vrachtwagen in te halen, toen deze plots ging versnel len. T. remde, wat vervolgens ook de vrachtwagenchauffeur zou hebben gedaan. De politieman begreep niet dat de Kapellenaar ging inhalen, zei hij. „Dat de auto die vóór hem reed het deed. vond ik al gevaarlijk." De officier van justitie vond bewezen dat T. een gevaarlijke situatie had veroor zaakt, onverlet het gedrag van de vrachtwagenchauffeur. Maar ze be perkte haar eis tot de transactie die de man eerder was opgelegd: 150 euro. T. was het er niet mee eens. „Reëel gezien had ik goed kunnen inhalen. Je kunt er toch geen rekening mee houden dat iemand gaat versnellen als je naast hem rijdt. Ik vind dat het niet alleen mijn fout is, je zou ook de vrachtwagenchauffeur moeten ho ren." Maar de kantonrechter stelde vast dat de politieman geen aanlei ding had gezien om de chauffeur op te sporen. „In het verkeer kun je niet voorzichtig genoeg zijn. Je moet de veiligheid van iedereen in het oog houden." Bij verstek zijn een aantal mensen veroordeeld voor het niet verzekeren van de auto of brommer. A.W.M. de L. (38) uit Sint-Maartensdijk moet 385 euro betalen. P. van I. (36) uit Sint-Philipsland en S.M.Q. (46) uit Sint-Maartensdijk 400 euro, en S.C.R.E. (20) uit Halsteren 260 euro. „Ik denk dat niemand dit weet. Nergens in Europa zit op zo'n nieuw af geleverde boot een dodemansknop", betoogde B. van der S. (43) uit Le- wedorp bij de Thoolse kantonrechter. Hij hoorde 120 euro boete tegen zich eisen voor het ontbreken van deze veiligheidsvoorziening op zijn jacht. Maar de rechter was clement. Hij verhoogde weliswaar de boete tot 150 euro, maar legde daarvan 100 euro op als een voorw aardelijke straf met een proeftijd van twee jaar. Van der S. was in augustus vorig jaar op de Oosterschelde bij Tholen door de politie bekeurd. Zijn jacht van dertien meter lang werd als een snel le motorboot aangemerkt omdat het sneller kan varen dan 20 km/u. En dan is volgens de wet een dodemans knop verplicht. „Dat wist ik niet. Ik had het schip drie weken eerder pas gekocht. Het vaart lang niet zo snel als de speedboot die ik eerder had", legde de man uit. Hij wees erop dat op zijn jacht wél een brandstofafslui ter zit als beveiliging. En hij liet fo to's zien die hij in de jachthaven van Wemeldinge had gemaakt van jach ten langer dan 14 meter, die geen van allen een dodemansknop hebben. „Ik denk dat niemand weet dat het moet", zei hij. Officier van justitie mevrouw mr. M. Overmeer zei dat het de eigen ver antwoordelijkheid van Van der S. is om aan de regels te voldoen. Ze eiste 120 euro boete, hetzelfde bedrag als de man eerder als bekeuring was op gelegd. „Ik ben het er niet mee eens, daarom zit ik hier", reageerde deze. Maar ook kantonrechter mr. W.M.P. van Alphen achtte de overtreding be wezen. Hij koos echter voor een iets hogere boete en legde een groot deel daarvan voorwaardelijk op, zodat Van der S. er in de praktijk met vijf tientjes vanaf kw am. Minder clementie had de rechter met schipper M.R. (44) uit 's-Heeren- berg. Die bleek als gezagvoerder van het schip Odyssee in januari het vaartijdenboek onvolledig te hebben ingevuld. Het schip was op het Schelde-Rijnkanaal bij Tholen be trokken bij een aanvaring, overigens was R. op dat moment niet de stuur man. De man bleek echter in het ver leden vaker slordig daarmee te zijn omgesprongen en was eerder veroor deeld. Na de aanvaring was de politie aan boord van de Odyssee gekomen en had het vaartijdenboek meegeno men. „Mij is toen niet om een ver klaring gevraagd. Het boek is ook te ruggegeven zónder dat er een opmerking over is gemaakt. Toen de politie me later belde, ging het ook alleen over de aanvaring en niet over het vaartijdenboek", vertelde R. Hij zwakte zijn fout ook af, door erop te wijzen dat hij de werk- en rusttijden van de bemanning wél had geno teerd, maar slechts had verzuimd de vaarwïjze in te vullen. R. zei ook dat hij al een bekeuring van 110 euro had betaald voor het niet bevoegd zijn van zijn stuurman. De rechter nam de eis van de officier, 280 euro boete, echter volledig over. Als oud-medewerker van de AID begreep J.H.N. (64) uit Sprang- Capelle niet dat de politie lang had gewacht om hem te horen over een vermeende verkeersovertre ding. Zes weken, noemde de man bij de Thoolse kantonrechter. Maar die las in het dossier dat N. zes da gen na het voorval was gebeld, ter wijl al na twee weken de zaak bij het openbaar ministerie was inge diend. „In mijn belevingswereld is het zo niet gebeurd", zei N. die zich helemaal niets herinnerde van een gevaarlijke situatie die hij ver oorzaakt zou hebben. Op de Broekseweg in Tholen, bij de afslag naar de Krabbenkreek- weg, had de man in augustus 2005 een tractor ingehaald, waarbij hij over een doorgetrokken streep en een verdrijvingsvlak reed en op de linker weghelft terecht kwam. Een tegenligger moest met twee wielen de berm in om een aanrijding te voorkomen. Politieman P. Voor winden. die daar op zijn brom scooter reed, had het zien gebeu ren. N. reed in een rode Mercedes, met daarachter een aanhanger gela den met balen wol die hij voor een kennis had opgehaald. „Ik zit al veertig jaar op de weg. En ik rijd wel eens te snel, maar nooit on voorzichtig", gaf de Brabander aan. Hij trok de waarnemingen van de politie in twijfel, maar de offi cier van justitie zag daar geen aan leiding toe. Zij eiste een boete van 360 gulden, maar de kantonrechter hield het op de 300 euro die eerder via een transactie was opgelegd. Hij hield N. wél voor, dat iemand die onbewust verkeersovertredin gen begaat, een gevaar op de weg „Het staat verkeerd. Ik was niet in het Tholensche Gat aan het vissen, het heet daar de Speelmansplaten", pro beerde J.R. de G. (75) uit Bergen op Zoom bij de kantonrechter onder een boete uit te komen voor het niet kun nen tonen van zijn visakte. Dat lukte hem om een andere reden. „In de ten lastelegging lees ik dat inzage nood zakelijk was voor de uitvoering van het werk van de ambtenaar. Maar daar is geen bewijs voor, dus spreek ik u vrij", zei rechter mr. W.M.P. van Al phen. De G. was opgetogen, want hij maakt financieel een moeilijke perio de door. De man vertelde ook dat hij al een boete van drie tientjes had be taald, maar officier van justitie en kantonrechter deden niets met die op merking. De Bergenaar was in december vorig jaar gecontroleerd door de waterpoli- tie. „Ik betaal al vijftig jaar voor mijn visakte. Maar ik had hem die dag toevallig niet bij me omdat hij in een andere jas zat." (de man had het pa pier op de zitting bij zich). Zijn zoon, die in hetzelfde bootje zat te vissen, kon de politie zijn akte wél laten zien. En ook sportvissers in de buurt werden op hun akte gecontroleerd, antwoordde De G. op een vraag van de kantonrechter. Voor de officier van justitie was het duidelijk en zij eiste dan ook een boete van 40 euro (een tientje meer dan de oorspronke lijke bekeuring). Maar de kanton rechter keek er anders tegenaan en sprak de man vrij. Arjan den Braber voorziet bedrijven - naast de controle van jaarrekeningen - ook van advies om fraude te voorkomen. en goederen. Geld blijkt het makke lijkst te stelen, dat is namelijk direct besteedbaar. Bij goederen is dat las tiger. Maar of mensen nu goederen of geld verdonkeremanen, het blijft ordinaire diefstal." Sinds Arjan den Braber de opleiding voor fraudeonderzoek behaalde, geeft hij regelmatig cursussen aan beginnende accountants. „Ik heb ja renlang van anderen geleerd, nu wil ik iets meegeven aan de nieuwe lichting medewerkers." Met een col lega bracht hij onlangs dertig assis tenten de fijne kneepjes van het vak bij. „Het brengt nog meer afwisse ling. Naast de cursus leren zij name lijk ook tijdens het werk. Het is een constant proces. Dat enthousiasme van de beginnende accountants geeft ook veel energie, ik heb geen dag spijt van de overstap." Ook de 32-jarige Fluplander leert nog steeds bij, vertelt hij verder. „Dat komt door veranderingen in de wet geving. Die komen regelmatig voor. voornamelijk wanneer er weer een grote fraudezaak aan het licht is ge komen." Hij noemt als voorbeeld de spraakmakende kwestie van het Amerikaanse energiebedrijf Enron. In 2001 werd bekend gemaakt dat de directie er een nogal 'creatieve boekhouding' op nahield en werd aangeklaagd voor fraude. „Als men sen samenspannen, lijkt het op pa pier een goed verhaal. Maar een ac countant moet dus vérder kijken. Het geeft wel een goed gevoel als je hoort dat mensen worden aangepakt die zichzelf verrijken, zeker als zij al genoeg verdienen. Dat is toch een soort overwinning, als zulke perso nen worden opgespoord." Naast werkgevers en leidinggeven den gaan ook werknemers wel eens de fout in. Bij de meeste fraudege vallen zijn meerdere mensen be trokken. Accountants inspecteren daarvoor de gehele procedure van een onderneming. „Daarom advise ren wij ook om functiescheiding toe te passen, zodat verschillende per sonen elkaar controleren. Een zwendel ontstaat dan alleen als meerdere mensen ervan af weten. Om goederen uit een magazijn te halen is bijvoorbeeld een pakbon nodig. Voor deze bonnen moet wel een factuur worden afgegeven. Op die manier is er controle vanuit ver schillende afdelingen." Lastiger wordt het, wanneer één persoon besluit om geld achterover te drukken, vertelt hij. De Flupland- se accountant kaart een zaak aan, waarbij een dame van de adminis tratie aanslagen voor loonbelasting versnipperde en het geld op haar ei gen rekening zette. „De directeur had hier geen enkele notie van. Hij verwachtte dat alles op tijd werd betaald. Zoiets kun je een tijd lang verdoezelen, maar uiteindelijk komt de belastingdienst toch aan kloppen." Arjan verwondert zich soms over de redenen waarom men sen frauderen. „Soms hebben men sen geen jaarbonus ontvangen en menen ze dat terecht te mogen compenseren door zich geld toe te eigenen. Of ze vinden dat de direc teur in zo'n grote wagen rijdt, dat hij best wat meer kan missen. En het gaat zo makkelijk", somt hij de reacties op. Den Braber geniet van het advise ren over fraude en het opsporen hiervan. „Dat zit denk ik toch een beetje in de aard van het beestje. Mijn vader én mijn schoonvader waren politieagent, mijn oom werkt bij de criminele opspo ringsdienst. Je krijgt op een of an dere manier toch iets mee van thuis." Hoewel onderzoek naar fraude bij veel ondernemingen momenteel hoog in het vaandel staat, is Den Braber van mening dat dit van tij delijke duur is. „Sinds een paar jaar geleden grote fraudegevallen als Enron en Ahold aan het licht kwamen, is er meer aandacht voor fraude. Het maakt niet uit dat het bedrijven in Amerika betreft, zoiets heeft zijn uitwerking in heel de wereld. Dat zakt over een paar jaar waarschijnlijk wel weer weg, het is een golfbeweging." Negen van de tien Thoolse leerlingen gevenLl in het onderzoek van de Jeugdmonitor aan voldoende vrienden en vriendinnen te hebben waar zij plezier mee maken. L ES "Ni VD' L'S de:

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 3