'De bijeenkomsten zijn niet alleen gezellig, je probeert wat op te steken' «1$ Kerstactie slaat aan in Sint-Annaland 190 Tholenaren erbij, maar minder geboorten Ook Emergis in tweede woonzorgcentrum Tholen 400 OCCASIONS Afhaalcentrum naar tandarts Es v.d. Vlies halve eeuw lid Plattelandsvrouwen Sint-Philipsland De Donderdag 28 december 2006 63e jaargang no. 7 Altijd meer dan www.autoteam.nl Vrouw uit dakraam met hoogwerker Failliete Timpa, einde van tijdperk VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 „Erg leuk, ik ben er blij mee." Hoewel Es van der Vlies van Dijke uit Sint-Philipsland wist dat ze een halve eeuw lid is van de NBvP Vrouwen van Nu, realiseerde ze zich niet dat er op de jaarlijkse kerstviering aandacht voor zou zijn. Ze is verguld met de écht gouden speld die ze kreeg van het afdelingsbestuur. Drie dames die dertig jaar lid zijn, werden verrast met een zilveren onderscheiding: Nelly de Jager-Maris, Anita van Nieuwenhuijzen-van Iwaarden en Riet Wisse-Bonte. Wij wensen alle mensen de allerbeste wensen. MINSTENS 1000 SOORTEN voor sympathieke prijzen Smaken Gratis Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Provincie Zeeland Verhalen lezen Bestuursleden probleem Inhaalslag Vestigingsoverschot 119, geboorteoverschot 71 In de eerste elf maanden van dit jaar is het inwonertal van Tholen toegenomen met 190. Er was een geboorte overschot van 71 en een vestigingsoverschot van 119. Op 1 december woonden er 25.082 mensen op Tholen en Sint-Philipsland: 12.560 mannen en 12.522 vrouwen. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het bureau burgerza ken van de gemeente. Minder mensen vertrokken In juli 25.000 Ook Emergis, het centrum voor geestelijke gezondheids zorg Zeeland, wil meedoen bij de bouw van een tweede woonzorgcentrum (wozoco) in Stadszicht in Tholen. Deze week I Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland -Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 16,25 per halfjaar, 29,25 per jaar, per post 52,00 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dc brandweer verleende zondagmid dag in Scherpenisse rond drie uur as sistentie aan het ambulancepersoneel nadat een bewoonster in haar huis in de Weststraat ten val was gekomen. Dat gebeurde op de verdieping. De vrouw kon door haar verwonding niet op de brancard via het trapgat naar beneden vervoerd worden. Om haar via het dakraam te vervoeren liet de brandweer een hoogwerker komen uit Roosendaal. De brand weer uit Sint-Maartensdijk verwij derde het dakraam om voldoende ruimte te creëren zodat de vrouw naar buiten kon worden gehesen. Het Chinees afhaalcentrum Gouden Eiland aan de Visstraat in Tholen is verkocht aan tandarts Vos. Het echt paar Wing Hong Chong en Chiu Shing Tang vertrekt na ruim 25 jaar naar Barendrecht. In de oudejaars- bijlage blikken 'Papa en Mama Chong' terug op hun periode op Tholen die in Scherpenisse begon. Het weggaan doet pijn vanbinnen. Het faillissement van lingeriebedrijf Timpa laat Riet Vercammen-Haver- mans uit Oud-Vossemeer nog altijd niet onberoerd. Bijna 42 jaar werkte ze bij het bedrijf. Tot de laatste dag begin juli nadat het bedrijf van Tho len naar Halsteren was verhuisd. Hoogte- en dieptepunten passeren de revue in de oudejaarsbijlage. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment De gedecoreerde Sint-Philipslandse Plattelandsvrouwen, v.l.n.r. Nelly de Jager, Es van der Vlies, Riet Wisse en Anita van Nieuwenhuijzen. „a Gordiinspecial,st Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur AbdijNieüws, de informatierubriek van het prqvinciaal bestuur, vindt u op Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 011^631400 Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg eve*? Advertentie I.M. Ze is een trouwe bezoeker van de maandelijkse bijeenkomsten van de Plattelandsvrouwen, zegt Es van der Vlies. „Als je ergens lid van bent, moet je je betrokkenheid tonen, vind ik. Meestal ga ik dan ook wel." De Sint-Philipslandse doet dat niet alleen voor de gezelligheid en de contacten. „Je probeert er ook wat van op te ste ken. Vaak zit er een culturele kant aan." Neem het programma voor vol gend jaar. Daarop staan bijvoorbeeld een literaire en een creatieve avond, een avond over gezondheid, een to neelavond en een culinair uitstapje. „Soms denk je tevoren wel eens: zal ik gaan? Maar achteraf was het dan toch vaak leuk." Haar inbreng in de tuinclub is tot een paar jaar beperkt gebleven en aan de leeskring heeft mevrouw Van der Vlies nooit meegedaan. Wél is ze zes jaar bestuurslid geweest. „Ook nog vice-voorzitter, maar het is geloof ik maar één keer geweest dat ik de voorzitter heb moeten waarnemen." Kort nadat de uit Oud-Vossemeer af komstige mevrouw Van der Vlies in Sint-Philipsland kwam wonen, kreeg ze een uitnodiging voor de Platte landsvrouwen in de bus. „Mijn man werkte bij de PZEM. We kwamen in het huis van zijn collega Kees Jume- let wonen en diens vrouw Tona was ook lid." Die eerste keer zal me vrouw Van der Vlies nooit vergeten. „Ik kwam in de Druiventros, want daar waren de bijeenkomsten toen nog. Zegt uitbater Willem Rijstenbil dat de vergadering helemaal niet doorging. De presidente was name lijk overleden." Eigenlijk is er qua bijeenkomsten in de loop der jaren weinig veranderd, vindt ze. Hoewel bijvoorbeeld het jaarlijkse reisje is verdwenen omdat er nauwelijks meer belangstelling voor was. De grootste verandering voltrok zich in feite binnen het le denbestand. „In de beginjaren was het méér een boerinnenbond, tegen woordig kan iedereen lid worden. En het verjongt ook steeds." De afde ling, die meer dan zeventig jaar be staat, telt op dit moment 58 leden. De bijeenkomsten worden altijd goed bezocht. „Alleen het vinden van bestuursleden, dat is een pro bleem net als bij alle verenigingen." Mevrouw Van der Vlies levert gere geld haar bijdrage. Zo las ze bij het laatste jubileum een verhaal in dia lect voor. En ook bij de kerstviering leest ze een verhaal. Via de Platte landsvrouwen kwam ze terecht bij het project van de grootste merklap dat enkele jaren geleden in Zeeland werd opgezet. „Maar dat stond ver der natuurlijk los van de Plattelands vrouwen. Net zoals de verschillende collectes waaraan ik meewerk. Hoe wel ook voor het vinden van collec tanten vaak naar de Plattelandsvrou wen wordt gekeken." Woensdag waren 41 dames in dorps huis De Wimpel samen om kerst te vieren. Eerst genoten ze van een kof fietafel. Daarna kondigde secretaris Jeanne de Jager de onderscheidingen aan. Iedereen die 25 jaar lid is, krijgt voortaan een zilveren speld. Voor wie langer bij de Plattelandsvrouwen is, wordt een inhaalslag gemaakt. Vieren ze een lustrum, dan krijgen ze de speld. Es van der Vlies, Anita van Nieuwenhuijzen, Riet Wisse en Nel ly de Jager waren blij verrast met de attentie. De speld stelt het logo voor van de bond. Drie dames zijn al lan ger dan een halve eeuw lid. Zij wer den enkele jaren geleden, bij het ze ventigjarig bestaan van de afdeling, gefêteerd en kregen dit keer een bloemetje thuisbezorgd. Na dit intermezzo werd er kerst ge vierd met liederen, verhalen en ge dichten. Kees den Braber zorgde voor de muzikale begeleiding. Dat contact is deze zomer ontstaan door dat enkele leden van de Plattelands vrouwen zongen in het gelegen heidskoor. Deze avond vormde Den Braber samen met vijf dames een koortje dat enkele liederen ten geho re bracht. De naam was gevormd uit de eerste letters van hun voornamen: hackim-koor. Tholen blijft een groeiende gemeen te. Ook in de prognoses van het Ruimtelijk Planbureau voor de ko mende twintig jaar is dat het geval. Volgens die voorspellingen zal Tho len de enige Zeeuwse gemeente zijn waar het aantal huishoudens sterker groeit dan het landelijke cijfer van 12,9 procent. En een van de vier ge meenten in Zeeland (met Middel burg, Goes en Schouwen-Duive- land) waar de bevolking niet krimpt, maar groeit (hoewel minder dan het landelijk gemiddelde van 3,9 pro cent). Het departement Zeeland van de maatschappij voor nijverheid en handel houdt volgend jaar een sym posium over de daling van het inwo nertal - en dus van de beroepsbevol king - in onze provincie. Ten opzichte van dezelfde periode in 2004 valt de Thoolse aanwas zes pro cent lager uit. De groei met 190 komt voor bijna tweederde deel voor reke ning van de migratie, het aandeel van de natuurlijke aanwas blijft tot ruim eenderde beperkt. En dat is een heel ander beeld dan in 2004. Tot 1 decem ber van dit jaar zijn dik zestig kinde ren minder geboren dan over dezelfde periode een jaar eerder. Bovendien vertrokken er, vergeleken met 2004, ruim zeventig inwoners minder naar elders. Van januari tot en met november zijn in Tholen 259 kinderen (124 jongens en 135 meisjes) geboren en er zijn 188 inwoners (95 mannen en 93 vrou wen) overleden, wat een geboorte overschot oplevert van 71. In dezelfde periode kwamen 825 mensen (421 mannen en 404 vrouwen) van elders in Tholen wonen, terwijl er 706 (332 mannen en 374 vrouwen) uit de ge meente vertrokken. Dat resulteert in een vestigingsoverschot van 119. Het aantal Thoolse mannen groeide met 118, er kwamen 72 vrouwen bij. Oktober en juli zijn de maanden waarin de bevolking het meest groeide, met respectievelijk 50 en 36 mensen. In februari en september liep het inwonertal terug, met 12 en 27 mensen. In oktober werd de op de vierde in Sint-Maartensdijk ge boren Daniël Verkerke verwelkomd als de 25.000ste inwoner van Tho len. Het gemeentebestuur nam daar bij veiligheidshalve een marge in acht in verband met de controle door het Centraal Bureau voor de Statistiek. De maandelijkse voorlo pige cijfers geven aan, dat al eind juli het aantal van 25.000 inwoners voor het eerst werd overschreden: 25.005. Eind augustus was dat op gelopen tot 25.031. Maar in septem ber zette een fikse daling in en die maand eindigde met 25.004 inwo ners zodat de marge klein bleef. In oktober zette de groei opnieuw door en kon de 25.000ste inwoner met al le vertrouwen begroet worden. Op het einde van die maand waren er 25.054 Tholenaren, waar er in no vember nog eens 28 bij kwamen. Het is de derde en nieuwe partij die zich bij Castria Wonen gemeld heeft die interesse toont voor het te bouwen wozoco. De andere par tijen zijn de stichting voor regio nale zorgverlening (SVRZ) en Sja- loom Zorg. Volgens J. Droogendijk van Cas tria Wonen gaat het er om zoveel mogelijk draagvlak te vinden om er 24-uurs zorg te kunnen verle nen. „Anders lukt dat niet. We zoeken naar een vorm zoals in Maartenshof waar SVRZ zorg ver leent." Met Emergis erbij wordt de kans groter. Emergis heeft nu al een beschermde woonvorm aan de Orangerie, maar wil meer plaat sen. Sjaloom Zorg is al langer be zig na te gaan of er huisvesting ge boden kan worden aan twaalf mensen met een verstandelijke of lichamelijk beperking. En verzorgt op Tholen dagactiviteiten in bras serie Dubois bij Van Houte in Tho len. Kandidaat-bewoners van Sjaloom Zorg worden binnenkort uitgeno digd op een voorlichtingsavond. In maart zei directeur H. Brinkman van Sjaloom dat hij verwachtte dat het woonzorgcentrum in 2008 in gebruik zou kunnen worden geno men. Hij had toen een complex voor ogen van twaalf appartemen ten met twee huiskamers, eventu eel geschakeld gebouwd met ande re voorzieningen. Emergis heeft meerdere centra voor beschermd wonen in Zee land. Behalve in Tholen ook in Goes, Zierikzee, Middelburg, Ter- neuzen en Oostburg. Verder zijn bij het project de ge meente Tholen en Marsaki (de bouwer van de Vijfhoek/Vliethof) in Tholen betrokken. Arjan den Braber (32) vindt uitdaging in het opsporen van fraude hij bedrijven Tilanuspenning voor EHBO-voorzitter Lianne Guequièrre uit LStavenisse Wim van Vossen stopt na 46 jaar bij firma Moerland EN VERDER... Demonstratie vuurwerk trekt honderden toeschouwers Meer jeugd bij vijfde lustrum volkskerstzang Euterpe BEWIJS IS EEN BEWERING DIE EEN GRAAD GELOOFWAARDIGER IS DAN HET ONWAARSCHIJNLIJKE Dit nummer bestaat uit 32 pagina's Middenstandsvereniging Activa kreeg woensdagavond veel aanloop tijdens de kerstactie. Tussen zes en tien uur waren de winkels geo pend en van die mogelijkheid maakten velen gebruik om nog kerst inkopen te doen en te profiteren van aantrekkelijke aanbiedingen. Activa zelf had voor een aantal stands gezorgd in de Voorstraat. Ko Brooijmans deed vele kinderen plezier met een rondje op de arren slee. Voor de etalages van boetiek Mary Ann dwarrelde er zelfs sneeuw naar beneden. Bij de stand van bakkerij Ewoud van der Maas konden de bakkers de vraag naar oliebollen nauwelijks bij houden. Bij bistro het Baeken was er erwtensoep. Met vuurkorven en muziek uit diverse luidsprekers werd voor een winterse sfeer ge zorgd, waaraan de kinderen nog een bijdrage leverden met sterre tjes. ,Wie lust er een kommetje thee, nieuwe witte thee, heel lek ker!', riep mevr. Smits in één van de Activa-stands. In de winkels was het druk en door te sparen bij de twintig deelnemers kon men van Activa nog een gratis lekkernij krijgen. Voor de jeugd werden er gratis lolly's uitgedeeld. Er waren nog drie raadwedstrijden. Dani Schrier uit Sint-Maar tensdijk won een chipsnotenpakket omdat hij het juiste aantal pin da's in een vaas had geraden: 511. John Schellingerhout uit Sint- Annaland won het theepakket; er zaten 80 theezakjes in een pot. Kees Noorthoek uit Sint-Annaland won een vers fruit en sappakket. Het juiste gewicht van de zak met appels was 2736 gram. „Het was weer een gezellige, erg druk bezochte avond", concludeerde voor zitter Miranda Pleune van middenstandsvereniging Activa. De kinderen vermaakten zich prima tijdens de kerstactie van Activa in Sint-Annaland, v.l.n.r. Demi van Dijke, Romy Bruijnzeel en Cherise van 't Hof. -B

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1