VVD, PvdA en ABT trekken voorstel voor latere sluiting van cafés in SGP dreigt mogelijke verruiming terug te draaien zodra rechts aan zet is Iden Engelsman q| (,var i Driel Voortaan zijn wij Hl Donderdag 14 december 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Het voorstel van VVD, PvdA en ABT om de cafés op Tholen op zondagnacht twee uur langer open te houden werd donderdagavond in de commissie bestuurszaken na een lang en scherp debat tussen de voor en tegenstanders door de indieners ingetrokken. A.G. van de Sande (CU) probeerde een klein bommetje onder de coalitie te leg gen. Hij begreep niet waarom de SGP (principiële tegen stander) nog deel wil uitmaken van het college met Pv dA en VVD die zo'n voorstel voorbereid hadden. Eigen achterban Dam opwerpen Worsteling Einde oefening Denigrerend Raadsspreekuur is openbaar J. Oudesluijs (PvdA) zei namens VVD, PvdA en ABT dat ze zich zullen gaan beraden over het voor stel. „We gaan er eerst uitgebreid over praten. En zullen dan overwe gen om wel of niet met het voorstel terug te komen naar de raad." Het voorstel stond op de agenda van de gemeenteraad voor vanavond, maar is dus afgevoerd. Er is onvol doende maatschappelijk draagvlak voor, zo bleek in de discussie. De indieners van het initiatiefvoor stel hebben samen tien zetels: PvdA 6. VVD 2 en ABT 2. Ze hebben een krappe meerderheid als het tot stem ming zou komen in de raad. De te genstanders van SGP 4, CDA 2, CU 2 en RFT 1 hebben samen 9 zetels. Door de afwezigheid van de zieke PvdA'er H. Nieuwenhuis zouden de stemmen in de decemberraad sta ken: 9 om 9. In zo'n geval wordt het agendapunt verschoven naar de vol gende gemeenteraadsvergadering. Blijven de stemmen dan staken, dan wordt het voorstel verworpen. Door het voorstel nu terug te trek ken, blijft dit de indieners bespaard. Het is de vraag op welke manier ze terug komen met een eventueel nieuw voorstel want het draagvlak blijkt niet groot. De tegenstand wel. Niet alleen schoten de christelijke partijen op het voorstel, ook het col lege blijkt het niet eens en is intern verdeeld: Twee te gen, Heijboer van de SGP en Van Dis van het CDA, Velt huis van de PvdA en Goossen voor. Ook burgemeester Nuis van open bare orde en veiligheid en de politie waren uiterst kritisch. De politie staat niet te trappelen om de contro le na twee uur 's nachts te moeten verlengen als de bezoekers de cafés verlaten. De overlast van uitgaand publiek (dichtslaande autodeuren, roepen op straat, lawaai van weg scheurende auto's, vernielingen) wordt met de maatregel volgens de politie niet uitgebannen maar ge spreid over een langere periode. Het voorstel was bedoeld voor een tijdelijke verordening voor ont heffing van het sluitingsuur van ho recabedrijven. Een proef van een jaar, vanaf 1 maart volgend jaar tot 31 mei het jaar daarop. Een klank bordgroep zou de tijdelijke ont heffing moeten bespreken. Als de proef zou slagen dan zou de veror dening moeten worden omgezet in een definitieve vorm. Op zondagmorgen zou er na 2 uur geen bezoeker meer toegelaten mo gen worden. Alleen de aanwezige bezoekers zijn er tot vier uur toege staan. En na half vier zou er geen al cohol meer geschonken worden en zouden de lichten aangaan zodat de bezoekers zouden 'wennen aan het naar buiten gaan'. Ook de geluids- knop van de muziek zou dan moe ten worden teruggedraaid. En de ex ploitant wordt verplicht 'alles te doen wat redelijkerwijs mogelijk is om te voorkomen dat de gemeente of anderen schade zouden lijden als gevolg van de langere openingstijd. De exploitant zou 'voldoende toe zichthouders' aan moeten stellen die hem ondersteunen in het voeren van 'goed ondernemersschap'. Toe zichthouders moeten controleren op 'vervuiling van de omgeving in een straal van 25 meter rondom het ho recabedrijf en een veilig uitgaans- klimaat in en nabij het horecabedrijf in stand helpen houden. Het voorstel werd zoals verwacht door de SGP en RFT om principiële gronden afgewezen. P.W.J. Hoek (,SGP) noemde het voorstel zeer in grijpend. „We baseren ons immers op de Bijbel. De zondag is de rust dag en heeft op grond van de schep pingsorde een onaantastbare status. De gehele dag dient in dienst te staan van de Schepper. De praktijk is, helaas ook soms onder jeugd uit onze eigen achterban, vaak zo an ders." Hoek zei dat zijn fractie een signaal wilde afgeven, namelijk het als de roeping en de opdracht van de over heid te zien om 'ongepast gedrag te beteugelen.' Randverschijnselen bij het uitgaansvermaak als overmatig alcohol- en drugsgebruik, krijgen door de nieuwe sluitingstijden meer ruimte. De principiële bezwaren wegen voor de SGP het zwaarst, zei hij, „Ook al zou het voorstel prak tisch gezien louter positieve gevol gen hebben, onze fractie mag en wil haar grondslag niet verloochenen." Volgens Hoek ontbeert de raad nu een confessionele meerderheid. Maar als er naar de uitslag van de Tweede Kamerverkiezingen geke ken zou worden, dan komt er wel een duidelijk confessionele meer derheid in beeld, zei hij. „Het zou de indieners van dit voorstel tot meer bescheidenheid moeten dwin gen. Dit voorstel doet veel christe nen pijn. Is dit nu echt nodig in de Thoolse verhoudingen?" Als het voorstel zou worden aangenomen, zou de SGP het onmiddellijk terug draaien als in een volgende gemeen teraad het confessionele blok weer groter zou zijn, dreigde hij. „De SGP zal geen middel onbenut laten om dit voorstel terug te draaien.' Het moest hem van het hart dat er bij de coalitievorming van PvdA, SGP, CDA en VVD 'totaal' niet over dit onderwerp gesproken was. Na het tot stand komen van de co alitie kwam het 'omstreden en Overlast verplaatst zich naar dieper in de nacht zwaarwegend onderwerp' op de proppen. „In onze beleving minder galant." De SGP' er wees erop dat de raad de aanpak van overmatig alcohol- en drugsgebruik hoog in het vaandel heeft. Het is volgens hem voor de VVD, PvdA en ABT die dit beleid steunen, niet uit te leggen dat tege lijkertijd de mogelijkheden voor drankgebruik actief worden ver goot. „Daar zit een grote discrepan tie in." Los van de principiële bezwaren, lost het volgens de SGP in de prak tijk de overlast rond het naar huis gaan van de cafébezoekers, niet op. „Op zijn best leidt het tot verdun ning maar ook tot een verschuiving van de problematiek. Er zullen meerdere vormen van overlast zijn en er zal ook twee uur langer con trole en toezicht nodig zijn voor de openbare orde." Volgens Hoek zullen ook ambtena ren geluidsklachten na moeten trek ken in de extra uren. „Dat leidt tot extra kosten die ik nergens terug zie in het voorstel." Hoek had ook weinig fiducie in de rol van de toezichthouders bij het beperken van de overlast. Overlast vindt volgens hem juist plaats bui ten de genoemde straal van 25 me ter rond het bedrijf. „Daarvoor is veel te weinig aandacht in het voorstel. Er is ambtelijke capaci teit nodig en dus geld voor het ver lenen van ont heffingen, voor het bemensen van de klankbordgroep, voor het uitvoe ren van controles, voor het registe ren van ervaringen. Ik lees er geen woord over." Ook had Hoek niets over de dekking van de kosten gele zen. „Het is in dit huis gebruikelijk dat een voorstel met een dergelijk groot manco als onrijp voor besluit vorming wordt teruggestuurd." Hoek had begrepen dat er ook om wonenden zijn geraadpleegd. Maar Tijdens de schorsing is wethouder F.J. Goossen tweede van rechtsin discussie met J. P. Bout CDABij de andere wethouder C.L. van Dis en P. W.J. Hoek (SGP) staan de gezichten somher. gecertificeerde portier. „Bovendien hebben we in dc begrotingsbehan deling een motie ingediend om via educatie een dam op te werpen te gen het alcoholmisbruik. Met dit voorstel schop je er een gat in." De fractievoorzitter zei dat het CDA het voorstel dan ook niet kon steunen. Ook de Christenunie had grote moeite met het voorstel, zei fractie voorzitter A.G. van de Sande. Hij vroeg zich af of de indieners onder kennen dat alcqholgebruik een groot probleem is. En voor wie het voorstel uiteindelijk bedoeld is. „Gaat het erop overlast te beperken, is het in het belang van de horeca of op verzoek van jongeren?" Van de Sande vroeg zich af waarom de VVD nu met dit voorstel komt omdat in de aanloop naar de verkie zingen de liberalen zich zorgen had den gemaakt over het alcoholge bruik door de jeugd. Hij vroeg zich ook af welke horecagelegenheden er gebruik van zouden kunnen ma ken. En of er cijfers bekend zijn Klippel vroeg zich af of er wel handhavend opgetreden kan wor den. Hij had moeite met de gebezig de begrippen als veilig uitgaanskli- maat, en aan het feit dat bezoekers tussen 2 en 4 uur kunnen wennen aan het naar buiten gaan. Ook hij wil de weten of de po litie om advies is gevraagd, 'want die zal dit toch moeten handhaven. Klippel begreep niet dat het college met een voorstel moet komen om het definitief in de verordening op te nemen als blijkt dat de ervaringen na 15 maanden positief zijn, 'terwijl het college in meerderheid tegen is'. „En als het niet voldoet na een paar maanden, wordt er dan doorgemod derd?" Burgemeester Nuis plaatste het voorstel namens het college in een Bij een negatieve insteek, kun je altijd met stok slaan een verruiming van het alcoholmati- gingsbeleid. Of dient het vooral een commercieel belang? Volgens Nuis voorziet de politie een aanzuigende werking van bezoekers uit andere ge meenten als de cafés hier langer openblijven. „Er is kans op een toena me van de over last. En de politie wil niet in een klankbordgroep zit ting nemen. Dat is niet hun taak." Ook hij plaatste kanttekeningen bij de controle van de bezoekers na twee uur. „Dat moet de ondernemer doen, maar die moet ook worden gecontroleerd of hij zich aan de af spraken houdt. En als het niet goed gaat bij de een. moeten het dan voor alle horecagelegenheden weer afge schaft worden?" Volgens Nuis kent de drank- en horecawet geen toe zichthouder. „U had eerst een por tier in gedachte maar komt nu met een toezichthouder. Daar komt u staand personeel. „We kunnen niet constant op de stoep staan om te controleren. Dat is wel de taak van de vergunningverlener. De officier van justitie zal ook gaan kijken of de vergunningverlener er goed naar heeft gekeken. Alleen kijken naar sluitingstijden is te eng. de aan en afvoer van bezoekers moet goed be keken worden en ook de rol van de portier." Teamchef J. van Tol van de gemeen te Goes verving de Thoolse teamchef A. de Regt die verhinderd was. Van Tol (was eerder bestuurs- adviseur) lichtte toe dat er in 2003 onderzoek was gedaan naar over last. De klacht van omwonenden be troffen onder meer lawaai, vernie lingen, vechtpartijtjes. „Die overlast moeten we niet onderschatten. In dit voorstel kan het leiden tot vermin deren, maar zal het zich ook ver plaatsen naar dieper in de nacht. Het kan iets minder worden, maar het blijft bestaan. Dat hebben ze ook in andere gemeenten gezien." oefening." Hommel zei respect te hebben voor de principiële bezwaren van SGP en RFT. „Binnen de coalitie hebben we ook om respect gevraagd. Met een initiatiefvoorstel komen, ligt gevoe lig op Tholen. We hebben er voor gekozen om niet met een motie te komen, maar om de grote broek aan te trekken en het voorstel ook zelf verder uit te werken. We beseffen nu dat als de politieke verhoudingen wijzigen het teruggedraaid wordt. Maar ook wij hebben wel degelijk zorg om het alcohol- en drugsge bruik onder jongeren. Zeker bij jon geren in Oud-Vossemeer en Sint- Maartensdijk. Juist dit voorstel heeft een toegevoegde waarde. We moeten dan ook niet stoppen bij dit voorstel. Wat er nu gebeurt, is dat er om 2 uur in Sint-Annaland bezoe kers zijn die een krat bier uit de koffer van hun auto pakken en naar het strandje gaan achter de dijk." Volgens H. Geluk (SGP) gebeurt dat ook in Sint-Philipsland. „Ze organi seren een fantastisch afterparty. Het uitgaan verplaatst zich van 2 naar 4 uur. De politie zegt het ook. Maakt u zich toch geen illusies. We zijn met onze neuzen op de feiten ge drukt. Het alcoholgebruik is hier bijna buitenproportioneel." Maar volgens Hommel zullen lang niet alle jongeren twee uur langer blijven. „Bepaalde jongeren zullen naar elders gaan. De ondernemers hebben niet de illusie dat er meer besteed zal worden. De overlast zal niet toenemen. En wij zullen de eer sten zijn die de horecaondernemer er op zullen wijzen er op toe te zien. Het verhaal houdt niet op bij 23 me ter buiten het bedrijf.. Het gaat ons ook om het imago van de horeca Er is voor een ondernemer een keur merk.. Dat is het maximale wat we voor kunnen stel len." Volgens Hommel zullen de kosten van toezicht en het verle nen van een ontheffing, meevallen. „Het gaat om een beperkt aantal be drijven. In totaal drie in Tholen, Poortvliet en Sint-Annaland. Maar ook andere cafés, de bruine cafés willen meedoen. Niet om tot vier uur open te blijven maar voor het ei gen publiek nog een half uurtje lan ger open te zijn." Kosten om te controleren of een ho recaondernemer zich houdt aan het sluitingsuur, zijn er volgens de libe raal niet. „Die controle moet nu ook plaats vinden. Er is alleen een ver schuiving van twee naar vier uur." omgegaan. Het alcoholmisbruik wordt genegeerd." Hij wees ook op de bezwaren die Nuis en de politie indienden. „Neem het voorstel terug om er goed over na te denken. Praat over beleid om het alcoholgebruik te matigen. Daar mag je ook dit on derdeel van maken." Hij wees er nog maar eens op dat ook PvdA en ABT in hun verkie zingsprogramma de kwetsbaarheid van jongeren tijdens cafébezoek on derkennen. „Als je zorgen hebt om de kwetsbare jongeren, moet je niet met dit voorstel komen." Van de Sande deelde een spelden prik uit aan de coalitie van PvdA, SGP. CDA en VVD. „Kan de SGP wel deel uit blijven maken van de coalitie? Het standpunt van de SGP is namelijk helder. U moet ook're kening houden met deze gevoelens. En ook denken aan de periode dat de meerderheid andersom was en waarin aan jullie een tegemoetko ming is gedaan." Fractievoorzitter Hoek van de SGP reageerde meteen op de opmerking van Van de Sande: Dit voorstel is geen coalitievoorstel. Twee fracties in het college zijn tegen, twee voor. Bij de coalitievorming is dit niet te berde gebracht. Het was niet gere geld in het programma. We maken nu onze eigen afweging. Het voor stel is niet rijp. Er zijn teveel risi cofactoren. Ik proef dat de pap ge stort is en dat het op basis van de meerderheid in de raad doorgang moet vinden." Klippel zei met verbazing naar Hom mel te hebben zitten luisteren. „De stellingen zijn al betrokken. De initia tiefnemers zijn niet vatbaar voor onze argumenten." Hij noemde het onge looflijk dat PvdA en ABT tijdens de begrotingsraad een hele andere toon aansloegen. „Ik heb hier het woord hyprocriet opgeschreven, maar dat woord wil ik niet noe men." Hommel Of u noemt het of u noemt het Het drinken begint al op de basisschool zijn fractie had ook begrepen dat niet alle belanghebbende bewoners daarvoor uitgenodigd zijn. Hoek zei groot belang te hechten aan de ervaringen van de politie en het college, vooral die van de burge meester. Ook de instellen van een klankbord groep riep vragen op. Volgens Hoek is er geen nulmeting gedaan en kan het nog alle kanten op. Hij noemde het bizar dat het college met een de finitief voorstel moet komen als de klankbordgroep een positief oordeel zou geven. Het was voor hem een over de gevolgen van zo'n maatre gel. namelijk of er dan minder over last is. Van de Sande had ook be greep dat de indieners te rade waren gegaan bij de politie, buurtbewoners en de jeugdraad, maar niet bij de GGD, scholen en de ouderraden. Ook was hij benieuwd naar het standpunt van het college ert van Nuis. Van de Sande zei dat hij zelf een keer met de politie op pad was ge weest op een zaterdagnacht en dat de 25 meter rond het horecabedrijf waar de exploitant de jeugd in het breder verband. „Het gaat niet al leen om de openbare veiligheid, maar ook om verkeer en vervoer, jeugdbeleid en volksgezondheid. Hij vroeg de indieners welke oplos sing ze voor ogen staan voor welk probleem. „Is het de overlast? Dat is dan een negatieve invalshoek, maar het is wekelijks een punt van zorg." Hij lichtte toe dat het college in 'meerderheid niet achter het voor stel stond. Er is één wethouder die gezegd heeft: Ik geef het voorstel het voordeel van de twijfel. Dat geeft de worsteling wel aan." Ook mee in de knoei." Verder wees hij erop dat het alco holgebruik onder Thoolse jongeren hoog is. En dat het drinken al op de basisschool begint. Hij gaf ook zijn mening als burge meester: „Ik kan me niet vinden in het voorstel. Ik geloof niet dat het soepeler zal gaan verlopen, maar ik weet niet wie er gelijk heeft. Bij de omringende gemeenten wordt dit beleid in Bergen op Zoom toege past. Er zijn minder problemen, maar we kunnen de situatie niet ver gelijken met Tholen omdat we hier De politie bestrijkt het gehele Oos- terscheldebekken en kan daardoor niet overal tegelijk aanwezig zijn, betoogde Van Tol. „De situatie op Tholen is niet met die in Bergen op Zoom te vergelijken. Daar is de ho reca veel meer in één gebied gecon centreerd." Verder wees hij er op dat horecaondernemers de vergunning 'ruim interpreteren'. „Ze hebben ook een commercieel belang. Ze gaan creatief om met de regels. Je staat er soms van versteld hoeveel schoonmakers en helpers er na twee uur naar binnen moeten." Volgens Van Tol ondervinden por tiers ook problemen om mensen buiten te houden na twee uur. En na sluitingstijd komt het voor dat er nog 'afterparties' worden gehou den. „Zeker als het licht is. dan zijn de jongeren tot zeven uur op straat. Dat is een nieuw fenomeen. De kans op afterparties wordt groter als de cafés langer openblijven." En wil de horecaondernemer toe zicht houden op een straal van 25 meter buiten het bedrijf, dan kan dat volgens Van Tol alleen met gecerti ficeerde portiers. VVD-er F. Hommel (midden) verdedigde het voorstel met verve, maar slaagde er niet in het draagvlak te vergroten. Hier praat hij nog na met de felste tegenstanders P.W.J. Hoek (links) en H. Geluk van de SGP. zaak van de gemeenteraad. J.R Bout (CDA) plaatste vooral kanttekeningen bij de praktische uitwerking van het voorstel. Ook hij was nieuwsgierig naar het advies van de politie. Hij vroeg zich ook of er op het terrein van milieuhandha ving extra personeel ingezet moet worden. En wie de controle uitoe fent op herrie en andere overlast, „Is het wel verstandig om in alle woon kernen elk weekend cafés bijna hele nachten open te laten?" Bout was er ook niet van overtuigd dat het in de praktijk goed te regelen is dat er na twee uur geen bezoekers meer wor den toegelaten. Een toezichthouder is volgens hem iets anders dan een gareel moet zien te houden, 'een la chertje' is. „Jongeren gaan in Sint- Annaland de dijk over om verder te feesten. Als je het verlengt naar vier uur, dan wordt het in de zomer al licht en blijven ze nog langer. Wie handhaaft het en wat zijn de kosten. Ook M.J. Klippel (RFT) zei dat hij om principiële redenen tegen het voorstel was. „De RFT hecht sterk aan het behoud van het karakter van de zondag zoals de Bijbel ons die voorhoudt en zoal het protestants christelijk bevolkingsdeel van onze gemeente die beleeft. De Bijbel wil dat we deze dag heiligen. Als je dit voorstel ernaast legt, staat dat in fla grante tegenstelling tot elkaar." Ook de jeugdraad had volgens de burge meester op eenzelfde manier gere ageerd. „U zegt dat de jeugdraad positief was, maar ik heb begrepen dat ze er ambivalent tegenover staat. In uw voorstel zijn de voor - en nadelen onvoldoende op een rij ge zet. Het lijkt erop dat vooral de voordelen zijn benoemd. Dat is dan het geleidelijk verlaten van de be zoekers van de horecagelegenhe den. Er is onvoldoende ingegaan op de gevolgen voor de openbare orde en veiligheid en het milieu. Is er straks niet meer sprake van versnip pering van de over jast? Met het lan ger openhouden, wordt ook langer alcohol genuttigd en dat betekent met drie locaties te maken hebben, Tholen, Sint-Annaland en Poort vliet. De gemeenten Schouwen- Duiveland, Steenbergen, Reimers- waal en Kapelle sluiten allemaal hun horeca om twee uur. Op inci dentele basis wordt een ontheffing verleend." De districtschef P. Prince van de po litie in het Oosterscheldebekken zag liever dat er een analyse gemaakt wordt van de problemen en dat de sluitingstijden (of de verruiming daarvan) daarin worden meegeno men. Handhaving zal moeten ge beuren met de schaarse middelen die de politie tot zijn beschikking heeft, zei hij. Namelijk met be- Na de eerste ron de van kritiek, kon initiatiefne mer F. Hommel van de VVD re ageren. Dat deed hij nadat de vergadering op zijn ver zoek was geschorst. Hij stelde dat er heel lang over het onderwerp ge sproken zou kunnen worden en dat de fracties er 'nooit aan uit zouden komen.' „Als je voor een negatieve insteek kiest, dan kun je altijd met een stok slaan. Wij kiezen voor een positieve insteek. Wat in West-Bra bant een hamerstuk is is op Tholen een revolutie. De reden waarom wij hiermee komen, is vooral bedoeld voor de bezoekers van de horeca. We hebben bekeken of er behoefte aan was. Uit de inventarisatie blijkt dat er behoefte is aan verruiming van de openingstijden. Maar niet ie dere horecabedrijf zal daar gebruik van maken. Ik kan u op een brietje meegeven dat de bezoekers niet al lemaal tot vier uur gaan stappen. We hebben tijdens de verkiezingen ge- folderd in Poortvliet en Sint-Anna land van één uur tot kwart voor drie. Tot twee uur hebben we geen ge luidsoverlast gehad. Op het Haven plein en de Voorstraat in Sint-Anna land hoor je niets buiten en er waren nagenoeg geen jongeren op straat." Van de Sande bestreed dat, maar voorzitter M. den Haan liet Hommel eerst zijn verhaal afmaken. Volgens Hommel is er wel een nulmeting. Dat is dat de overlast nihil is. Bij de gemeente mogen er geen klachten van overlast binnenkomen, zei hij. „Gebeurt dat wel. dan is het einde In West-Brabant een hamerstuk, op Tholen een revolutie. Hommel lichtte ook toe dat er over het voorstel contact is geweest met teamchef De Regt van Tholen. „Hij heeft er zijn bezorgdheid over geuit. Blij is hij er niet mee want het is het verschuiven van de controle." Aanvankelijk waren de initiatiefne mers van het aanstellen van portiers uitgegaan. Maar omdat een aantal bruine kroegen ook mee willen doen 'waar twee man aan de bar zit', zou het volgens Hommel een te zware belasting betekenen. „De ver antwoording ligt bij de horecaon dernemer. Met toezichthouders werkt het ook. Ze kennen de bezoe kers. Dat werk preventief. Het Cen trum in Poortvliet werkt ermee. Het is er een sprekend voorbeeld van." Volgens Hommel zijn er in de drie woonkernen bij 150 omwonenden brieven bezorgd om te vragen wat ze van het voorstel vinden. Die brieven zijn persoonlijk bezorgd. Ze konden reageren per e-mail. telefoon of per brief. „Minder dan vijftien procent heeft gereageerd. Twee omwonen den tijdens een vergadering van de jongerenraad waren voor." Van de Sande wilde weten of Hommel daar uit afleidt dat 85 procent van de omwonenden dan voor is. Maar Hom mel zei dat niet te weten. „Maar is die 85 procent er zwaar op tegen? Als iemand er tegen is, laat die zich wel horen." Dat de jeugdraad niet pal achter het voorstel zou staan, verbaasde Hom mel. „Er wordt een beetje denigre rend over gedaan. Dat stuit me te gen de borst De Joth heeft op een goede manier gediscussieerd. Ik neem er afstand van als de Joth te kort wordt gedaan." Van de Sande vond dat de standpun ten aan het verharden waren. Zeker als het voorstel zou worden aange nomen. „Dat zal de zaak geen goed doen. Een rekensommetje leert dat er tien voor zijn en negen tegen. We kunnen praten als Brugman, maar met onze zorgen wordt onvoldoende fel: niet." PvdA-fractievoorzitter J. Oudesluijs mengde zich nu in de discussie: „Ik vind het spijtig dat onze jeugd als alcoholmisbruikers wordt weggezet. Natuurlijk is er jeugd dat zijn gren zen niet kent. Houdt u zelf een spie gel voor. Voor de grote massa is het een prettige manier van uitgaan. Er is een aantal die het verstoren. Het is een feit dat de jeugd steeds later uitgaat. En om twee uur niet naar huis wil. Dan gaan ze naar grote uit gaansgelegenheden in Rotterdam of noem maar op. Door ze nu hier meer ruimte te bieden, kunnen we ze langer binnenhouden en hoeven ze niet naar buiten om op een bank je te zitten." Volgens Nuis moeten de initiatief nemers de "realiteit onder ogen zien'. „U moet niet doen alsof er geen overlast is. Wij worden er we kelijks mee geconfronteerd. Het kan er niet alleen om gaan om bezoekers meer ruimte te bieden. En er is wel degelijk sprake van geluidsover last." Verder wilde Nuis geen 'on vertogen woord' over de Joth. „Als of we de jongerenraad niet serieus hebben genomen." Volgens Van Tol blijft overlast een 'heikel punt' „De overlast blijft, al leen in een andere vorm. En als we capaciteit van personeel naar de nacht brengen, dan zullen we dat in de avond weg moeten halen. Dat zal de capaciteit voor de avond halveren." Hommel zei begrip te hebben voor de gevoeligheden en vroeg weer om een schorsing. Nuis grapte dat hij tot twee uur dispensatie gaf. Het was inmiddels bijna elf uur. het de bat had al bijna twee uur geduurd. Na de schorsing kwam Oudesluijs als vertegenwoordiger van de groot se fractie, met een verklaring. Hij zei dat er goed naar elkaar geluis terd was en dat hij de adviezen en de argumenten van iedereen goed had begrepen. „Wie zijn wij om er niet naar te handelen." Het voorstel werd ingetrokken. „We zullen er uitgebreid over praten en in overwe ging nemen of om met het voorstel wel of niet terug te komen." Het raadsspreekuur dat volgend jaar wordt ingevoerd is openbaar. De bij eenkomst waar burgers, instellingen, verenigingen en maatschappelijke groeperingen met de leden van de raad van gedachten kunnen wisselen, is voor iedereen toegankelijk. Dat bleek donderdag in de commissie be stuurszaken na een vraag van A.G. van de Sande (CU). De SGP had het voorstel ingediend. P.W.J. Hoek zei namens de fractie dat het een 'oude belofte' was die nu ge stand werd gedaan. Ook M.J. Klippel (SGP) stemde er mee in 'want ik heb het grotendeels zelf geschreven'. Dat gebeurde voor de breuk met de SGP. Het spreekuur wordt gehouden tel kens een week na de raadsvergade ring. en begint 's avonds om zeven uur. In het gemeentehuis maar afwis selend ook in aantal andere woonker nen. Sprekers moeten zich wel van te voren aanmelden. Als er geen aan meldingen zijn, gaat het spreekuur niet door. - rectificatie - Voorstraat 15, Sint-Annaland,Tel. (0166) 65 24 90 l'IUUV I-MHL'J Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 5