/f Seizoenen J Wmo Wet maatschappelijke ondersteuning Vrijwilliger in Buitenrust Als de mantelzorger een uurtje weg wil Zorgende AOW'er niet langer gekort kiaassen Huishoudelijke verzorging: uw gemeente regelt het Een ki|k|e achter de kosten Pak even uw zakboekje MEE Zeeland start met klantenpanel Winterwandeling door Bergs centrum Jeugdevenement Your ID afgezegd Rouwverwerking DE VISIE VAN TOINE KLAASSEN. Ook implantaten goed geregeld in Basisverzekering '■fff Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport December 2006 Meer weten? Meedoen is het motto www.info-wmo.nl Donderdag 14 december 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 23 THOLEN 15 dcc. Ernesto Marcellino. caba ret, Uit op Tholen. Meulvliet, 20.15 u. 15 dec. Volkskerstzang, zangvereni ging Immanuel. Grote Kerk. 19.30 u. 16 dec. Kerstconcert, harmonie Con cordia, katholieke kerk, 19.30 u. 16 dec. Kerstdeclamatie, Maartens- koor, Grote Kerk, 20 u. 23 dec. Koor- en samenzangavond, WWZ-concert, Grote Kerk, 19.30 u. 26 dec. Zangdienst, Ichthuskerk, 10 u. 30 dec. Rommelpotfestival, stichting STAD, Markt, 11 u. OiD-VOSSEMEER 16 dec. Kerstconcert, OVM, gym- zi al, 20 u. Ill dec. Volkskerstzangdienst, Her vormde kerk, 20 u. 30 dec. Snerttocht wsc Vosmeer, start T of van Holland, v.a. 19 u. S'NT-ANNALANI) dec. Thoolse kampioenschappen teltennis, Wellevaete. 9-18 u. .8 dec. Kerstviering, Plattelands- tuwen, Chaletparc Krabbenkreek, u. dec. Moonlightshopping, midden- ndsvereniging Activa, dec. Kerstavond. School met de bel, kerkgebouw Herv. Gem. 19 dec. Kerstzangavond, o.a. DEV Young Voices, Hervormde kerk, 19.30 u. STAVEN ISSE 16 dec. Kerstzangavond, Hervormde kerk, 19.30 u. 20 dec. Jaarvergadering EHBO. De Stove, 20.30 u. SINT-MAARTENSDIJK 14 dec. Vergadering gemeenteraad, gemeentehuis, 19.30 u. 15 dec. Introductie bloklluitles, muz.ver. Euterpe, voormalige kleu terschool Riidda Barnenstraat. 18.30 u. 16 dec. Snerttocht, Scaldis Naturalis, Kastelijnsweg 18. 11 u. 16 dec. Boulwedstrijd Oosterschel- devissers, 12-14 u. 16 dec. Kerstzangavond, verenigin gen Herst. Herv. Gem., 19.30 u. 17 dec. Avonddienst met jongeren koor Polyhymnia, Rehobothkerk, 19 u. 23 dec. Volkskerstzang, Euterpe en Clarity, Haestinge, 20 u. SCHERPEN ISSE Kerstzangavond, kerk Gereformeer de Gemeente, 19.30 u. POORTVLIET 14 dec. Kerstviering, plattelands vrouwen. 15 dec. Kerstmarkt, basisschool De Eevliet, 19-20.30 u. 15 dec. Bingo, Feestteam, 't Ouwe Raed'uus, 20 u. 19 dec. Kertzangavond, kerk Her steld Hervormde Gemeente, 19.30 u. 26 dec. Kerstfeest, zondagsschool Samuël. Hersteld Herv. kerk, 10 u. 13 jan. Snerttocht, wandelorganisa tie Poortvliet, hal van Schot, 13.30 SINT-PHILIPSLAND 14 dec. Bloemschikken. Plattelands vrouwen, de Wimpel, 19.30 u. 16 dec. Oliebollenvcrkoop, Her vormde Gemeente, 9.30 u. 19 dec. Kerstzangavond, VZOS en Van Knop tot Bloem, Wimpel, 19.30 u. BERGEN OP ZOOM 16 dec. Avondvicring, A festival of lessons and carols, HMR, Gertrudis- kerk, 19 u. +film+++filni+++film+++film+ CINF.M'ACTUEEL: Borat - do t/m zal8.30 u., ma en di 18.30 u., Charlotte's Web - wo 16 u„ Eragon - do en vr 18.30 u., za en zo 16 en 18.30 u„ ma en di 18.30 u.. wo 16 en 18.30 u., Flushed away - Muis van Huis (nl) -za, zo en wo 16.15 u., Happy Feet (nl) - za, zo en wo 13.30 en 16 u.. Happy Feet (ov) - do 21 u., vr 2115 u., za en zo 13.30 en 21.15 u., ma en di 21 u., wo 13.30 en 21 u., James Bond:Casino Royal - do 21 u., vr t/m zo 18.30 en 2115 u., ma 21 u„ di 18.30 u„ wo 21 u„ Joyeux Noel - zo 19 u., di 20.30 u.. Kruistocht in spijkerbroek - do 18.30 u.. za en zo 16 u„ ma en wo 18.30 u., Plop in de stad - za, zo en wo 13.30 en 14.45 u., The Holiday - do 18.30 u„ vr t/m zo 18.30 en 21.15 u., ma en di 18.30 u., wo 18.30 en 21 u., The Phantom of the opera - ma 20.30 u.. Zwartboek - di 21 u., wo 18.30 u„ 'n Beetje Ver liefd - do en vr 21.15 u., za en zo 13.30 en 21.15 u„ ma en di 21.15 u., wo 13.30 en 21.15 u. MEE Zeeland is begonnen met een klantenpanel om haar cliënten meer te betrekken bij haar beleid. Via dit panel kunnen cliënten hun mening geven over de organisatie en suggesties doen voor eventuele verbetering. De organisatie ondersteunt men sen met een beperking. Het klan tenpanel bestaat uit twaalf leden en een voorzitter en vertegen woordigt verschillende doelgroe pen, zowel mensen met een licha melijke als met een verstandelijke beperking. De leden denken mee over be leidskwesties en kunnen knelpun ten signaleren op het gebied van maatschappelijke deelname van mensen met een beperking. Deze signalen worden vervolgens met belangenorganisaties besproken. Stichting bezichtiging monumenten (SBM) en Toerisme Bergen op Zoom organiseren winterwandelin- gen door het historische centrum van Bergen op Zoom. Onder leiding van een gids wordt bovendien één van de monumenten bezocht. De deelnemers vertrekken om half vier vanaf de Grote Markt en krijgen uit leg over de geschiedenis van de stad. Na 1,5 uur eindigt de wande ling bij de weinstube bij de ijsbaan op de Grote Markt. De winterwan- delingen vinden op 17, 20 en 26 de cember én op 1, 3 en 7 januari plaats. Reserveren is gewenst bij Toerisme Bergen op Zoom, tel. 0164-277482. Het jongerenevenement Your ID, dat morgen in het ROC-gebouw in Goes gehouden zou worden, gaat niet door. De kosten wegen niet op tegen het aantal deelnemers. Sport- Zeeland wilde het evenement orga niseren om 15 tot 21 -jarigen te leren hoe zij zelf sportactiviteiten konden regelen. „We zullen onderzoeken waarom er weinig aanmeldingen zijn", aldus Gerben Schram, mede werker van SportZeeland. De uit komsten van het onderzoek worden gebruikt voor het maken van toe komstige plannen op het gebied van jeugdparticipatie. Rekenkamer. De rekenkamer van de provincie Zeeland voert twee on derzoeken uit. Bekeken worden de doeltreffendheid van zowel werkge- legenheidsmaatregelen als jeugd zorg. De zomer die is weer voorbij gevlogen de meesten waren blij en opgetogen Dan weer te warm. dan weer te nat ja het is toch altijd wel wat. Nu wachten wat de winter biedt het is maar net hoe of je het ziet. Het is te warm of soms te feoud Maar net waar je het meest van houdt. Maar laten we het netjes houden dat houdt zowaar het langste stand. Een beetje van elkander houden moet lukken met een goed verstand. Dan is de winter vlug gedaan de lente komt dan weldra aan. En voor je het weet is het weer zomer waar hebben we het eigenlijk over. F. Zoeteweij Stichting maatschappelijk werk en welzijn Oosterschelderegio (swmo) start 15 februari met een groep rouwverwerking. Mensen die het moeilijk vinden om het overlijden van hun partner een plaats te geven in hun leven, kunnen in de groep rouwverwerking praten met lotge noten. De stichting meent dat uit wisseling van ervaringen kan hel pen bij het verwerken van het verlies. Naast een algemene lei draad wordt er ook veel aandacht geschonken aan zaken die groepsle den zelf aandragen. De groep be staat uit tien tot vijftien personen die tien donderdagochtenden van tien tot twaalf uur bij elkaar komen. De bijeenkomsten vinden plaats aan de Grevelingcnstraat 2 in Zierikzee. Voor meer informatie en opgave kan men bellen naar Sigrid Teunis of Eric Bouman, tel. 0111-457157. Landelijk gebied. Volgend jaar wordt het investeringsbudget lan delijk gebied (ILG) ingevoerd. Al le rijksgelden voor de inrichting en het beheer van het platteland gaan daarin op. De provincie wordt ge sprekspartner voor overheden en instanties, want er komen afspra ken tussen provincie en rijk over de besteding van het geld. Deze af spraken, die steeds voor zeven jaar gelden, vervangen de subsidiere gels. Ziektenkosten zijn een actueel onder werp. In een vorige column schreef ik over de gevolgen van de Basisverze kering Ziektenkosten voor de vergoe ding van gebitsprothesen. Voor de meeste prothesen geldt een basis vergoeding van 75 procent; en als gekozen is voor een aanvullende verzekering, is zelfs een vergoeding tot honderd procent mogelijk - afhankelijk van het pakket. Nadien heb ik van lezers de vraag gekregen: hoe zit het eigenlijk met implantaten? Nu, ook die kosten zijn voor het grootste gedeelte af gedekt via de Basisverzekering - mits er spra ke is van een duidelijke indicatie. De kosten voor zowel implantoloog als tandprotheticus worden vergoed, met een eigen risico van 1 80 euro. Met een aanvullende verzekering is ook dit eigen risico af te dekken. Het maken van een keuze voor een aanvullen de verzekering is vooral een kostenafweging. Hoe uitgebreider de polis, hoe hoger de pre mies worden die u moet betalen. Belangrijk is het, om bij het afsluiten van een aanvullende verzekering erop te letten dat de premiestij ging u niet méér gaat kosten dan uw eigen risico. Als tandprotheti cus help ik mijn cliënten graag met vragen over verzekeringen en ziektenkosten. Zonodig bieden we hulp bij het invullen van declaratieformulueren. Ook ver rekenen wij de kosten vergoed uit de Basisver zekering direct met uw verzekeraar. U hoeft de kosten dus niet voor te schieten en betaalt alleen uw eigen bijdrage. Wilt u meer weten over het nieuwe verzekeringsstelsel en wat dit voor u betekent als het om gebitsprothe sen en implantaatgedragen gebitsporthesen gaat? Neem dan contact op met onze praktijk in Bergen op Zoom of in Tholen. Wij geven graag uitleg! Toine Kiaassen is erkend tandprotheticus, met praktijk in Bergen op Zoom en Tholen. Elke twee weken schrijft hij in deze krant over onder werpen op het gebied van gebitsprothesen en (kunst)gebitverzorging. Wilt u reageren? Dat kan: Toine Kiaassen Ravelstraat 5 4614 XA Bergen op Zoom. Of e mail: info@toineklaassen.nl. tandprothetische praktijk Ravelstraat 5 Bergen op Zoom 0164-24 64 72 Eendrachtsweg 9 Tholen 0166 -60 64 44 Kerstgedachte Kerst is bij uitstek een moment waarop we oog hebben voor onze medemens. En daarmee is kerst heef erg Wmo. Want ook achter de Wmo gaat de solidariteitsge- dachte schuil. Die solidariteit leeft, zoals ook blijkt uit de twee voorbeelden op deze pagina. Voorbeelden van mensen, zoals u en ik, die een luisterend oor hebben of een helpende hand uitsteken naar een kennis, een buurvrouw of een buurtgenoot. En daarmee brengt deWmo mensen bij elkaar. Ik wens u fijne feestdagen. Staatssecretaris Clémence Ross-van Dorp Informatie van uw gemeente over deWmo De gemeente houdt u op de hoogte over de invoering van deWmo en haar plannen voor maatschappelijke ondersteuning. Bijvoorbeeld op de gemeentelijke pagina in het huis-aan-huisblad, op haar website of door het verspreiden van folders. Algemene informatie over deWmo - www.info-wmo.nl Website van het Ministerie van VWS met algemene informatie over deWmo. - Postbus 51 Postbus 51 beantwoordt algemene vragen over de Wmo. Vragen over uw eigen situatie moet u aan uw gemeente stellen. Postbus 51 is bereikbaar op werkdagen van 9.00 uur tot 21.00 uur. Telefoonnummer: 0800-8051 (gratis). Brochure over deWmo Er is ook een brochure over deWmo. Die kunt u bestellen bij Postbus 51 (via www.postbus51.nl of via 0800-8051). Als op 1 januari a.s. deWmo van kracht wordt, is de gemeente verantwoordelijk voor de uitvoering van de hulp bij het huishou den. Dat is bijvoorbeeld de hulp die u krijgt bij het schoonmaken, stofzuigen of ramen lappen. Krijgt u nu huishoudelijke verzorging, dan gaan de gegevens over uw indicatie automatisch naar uw gemeente. Zo weet de gemeente precies welke zorg er voor u geregeld moet worden. Wat niet veran dert is het aantal uren zorg, het soort zorg en de kwaliteit van de zorg. In 2007 krijgt u dus dezelfde zorg als nu. Gemeenten druk bezig Alle gemeenten zijn momenteel druk bezig met het regelen van de hulp bij het huishouden voor 2007. Vaak gaan zij door met de zelfde thuiszorgorganisaties die ook in 2006 de zorg leverden. Sommige gemeenten zijn nog niet zo ver dat ze al zorgaanbieders hebben gecontracteerd. Hier blijven de oude vertrouwde aanbieders de zorg leveren en verandert er voorlopig dus niets. Uw gemeente houdt u op de hoogte. Inmiddels heeft u een brief gehad van uw gemeente. Daarin staat precies hoe zij de hulp bij het huishouden voor u gaan regelen in 2007. John Leenhouts werkt als vrijwilliger op het nieuwe woonzorgcen trum Buitenrust in Middelburg. Zijn vrijwilligerswerk begon met de ziekte van een kennis, die niet meer kon lopen en was aangewezen op een scootmobiel. Leenhouts besefte dat de man geen familie had en besloot hem te steunen. "Ik ga nu iedere week bij hem langs." Inmiddels bezoekt Leenhouts meer mensen op Buitenrust. Hij helpt hen met van alles en nog wat, maar het liefst zit hij gewoon met ze te praten. "Het gaat vaak over vroeger. Maar niet alleen hoor! Vooral mijn oude kennis is goed op de hoogte van het laatste nieuws. Hij praat overal over mee." Ineke Marijs schuift aan. Zij is de coördinator van de vrijwilligers op Buitenrust. "Jonge vrijwilligers nemen soms foto's van vroeger mee om gesprekken op gang te brengen, of oude krantenberichten. Het zal je verbazen hoeveel verhalen er dan loskomen." Marijs begeleidt de vrijwilligers. Er zijn trouwens ook een hoop bewoners die zich inzetten. Bewoners van aanleunwoningen brengen bijvoorbeeld maaltijden rond." John Leenhouts is het eens met de hoofdlijn van deWmo. "Onder steuning is in een gemeente makkelijker te organiseren dan vanuit Den Haag. Bovendien komt de hulp beter aan. Maar ik maak me zorgen dat gemeenten straks hun eigen belangen voorrang geven. Ik neem graag plaats in de Wmo-raad van mijn gemeente. Waarom organiseren ze daar eigenlijk geen verkiezing voor met een open kandidatenlijst? Ik zou me kandidaat stellen!" Lies van Bladel enTheo van Vorsselen zochten na hun pensioen een nuttige én plezierige vrijetijdsbesteding. Ze werken nu als vrijwilliger bij de Vrijwillige Intensieve Thuiszorg (VIT) in Waalwijk. "Wat ons voldoening geeft? Die blijde glimlach als we binnen komen..." "De VIT ondersteunt alleenstaande mensen met een beperking, bijvoorbeeld zieken, mensen met een handicap en ouderen. We zijn er ook voor de mensen die 24 uur per dag voor een hulpbehoevend familielid zorgen. Zo kunnen deze 'mantelzorgers' een paar uurtjes iets voor zichzelf doen. Even naar de kapper bijvoorbeeld. Het lijkt zo gewoon, maar de meeste mantelzorgers hebben nauwelijks tijd voor zichzelf... We nemen hun taken even over en lezen voor, nemen 'hun' zieke of gehandicapte uit wandelen of we doen een spelletje. Of we doen helemaal niks, dat komt ook voor. Je moet onze werkzaamheden trouwens niet verwarren met de professionele thuiszorg. Wij zijn echt puur ondersteunend." Waarom? "We lazen een oproep om vrijwilliger te worden en dachten 'we werken niet meer en voelen ons jong en fit genoeg om nog iets voor de medemens te betekenen. Wat ons voldoening geeft, is de blijde glimlach als we binnenkomen. Of dat ze vragen: 'je komt toch zeker volgende week weer?' Dus u blijft vrijwilliger? "Jazeker... Het kost weinig moeite en is een plezierige vrijetijdsbeste ding. En er zijn zoveel mensen die op hulp wachten. Dat is in onze samenleving toch wel beschamend. We kunnen ook wel wat meer jongere vrijwilligers gebruiken. Mantelzorg voor jongeren komt net zo goed voor. Voor hen is het prettig om iets te ondernemen met een leeftijdsgenoot." AOW'ers die samenwonen omdat één van hen de ander moet verzorgen, worden niet langer gekort op hun uitkering. De wet die dit regelt is 22 november jl. in werking getreden. Tot die datum werden ouderen die bij elkaar wonen, uitsluitend omdat de één de ander moest verzorgen, beschouwd als samenwonend. Ook al hadden ze bijvoorbeeld ieder nog een eigen woning. Zij kregen daardoor een lagere uitkering. Samenwonende AOW'ers krijgen name lijk ieder 50 procent van het minimumloon, terwijl alleenstaanden een AOW-uitkering krijgen van 70 procent van het minimumloon. Voortaan kunnen ouderen die bij elkaar wonen vanwege de verzorging www.toineklaassen.nl de hogere uitkering voor alleenstaanden krijgen als zij aan bepaalde voorwaarden voldoen. Zo moet er zorg worden verleend aan iemand die door ziekte of lichamelijke, verstandelijke of geestelijke stoornis sen niet meer voor zichzelf kan zorgen. Ook moeten beide AOW'ers over een eigen woning beschikken waarvoor zij de financiële lasten dragen. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) beoordeelt of mensen onder de regeling vallen. Voor AOW'ers die al voor inwerkingtreding van dit wetsvoorstel samenwoonden en aan de voorwaarden van de nieuwe wet voldoen, geldt een terugwerkende kracht tot uiterlijk 4 april 2006. Meer informatie is te vinden op: www.svb.nl.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 23