Route 25 kilometer in trek bij wandelaars skivakantie Boeken die a je toch nie leest Werèntug v De Knotwilg Rampen in jaarboekje van heemkundekring Respect staat centraal in nieuwe jeugdmusical Meer geld voor de monumentale boerderijen Moonlight shoppen in Sint-Annaland zonder spierpijn met het unieke trilplaat - programma Subsidie aanpak stank varkens Uit de staten van Zeeland sportcentrum maandag 18 t/m vrijdag 22 december Gratis introductie sessie (op afspraak) Alleen bij inlevering van deze advertentie Donderdag 14 december 2006 We zouden enkele boeken die qua grootte en zwaarte niet op de boekenplanken pasten, laten taxeren en verkopen. Ja zie je ons bezigSo- ches vroeg vö de zaeterdag op je knieën mi z'n tweetjes op de grond bie de boekekasse. Zoue m'n dezen nog wel 's leze? Wè nêênt. Meeneme ma. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De zee geeft, de zee neemt, de aarde beeft De watersnoodramp van 1906, de mosselinleggerij in Tholen, het 'Nieuwe diekje' in Stavenisse, de oor sprong van Thoolse namen en een verslag van een aardbeving in San Francisco. Deze onderwerpen staan beschreven in het nieuwe jaarboekje van de heemkun dekring Stad en Lande van Tholen dat onder de leden is verspreid. Hoge vloed Spijscommissie Emigranten Voorstelling Kerstvriendenin Haestinge Haestinge staat morgenavond in het teken van respect en kerst met de jeugdmusical Kerstvrienden. Elf jongeren uit de smalstad hebben veertien weken onder begelei ding van Annemarie de Koning en Tonny Bijl-Van Driel voor de musical geoefend en treden vrijdag op voor hun klasgenoten, familie en andere belangstellenden. Energie duurder, maar bonus Delta Muskens bij viering in Gertrudiskerk Spreektijd Landelijk gebied Watervloed te Oud-Vossenver (12 Maart 1906) Deelnemers aan de winterserietocht zijn op weg naar de kantine van NVS. In Oud-Vossemeer trok de winterserie van acht samenwerkende wandelsportclubs zater dag 148 deelnemers. Dik tweederde van dat aantal, 102 wandelaars, koos voor de langste afstand van 25 kilometer. De route van 15 kilo meter werd door 35 deelnemers afgelegd, voor 10 kilometer kozen negen wandelaars en voor 5 kilometer twee. De winterserie bestaat uit drie tochten en ze wordt voor de vijftiende keer georganiseerd. Bij toerbeurt neemt elk van de acht clubs - uit Tholen en de zuidwesthoek van Brabant - een tocht voor zijn rekening. Bij het derde lustrum beet wandelsportclub Vosmeer de spits af. Be stuurslid Cato Havermans viel het aantal deel nemers iets tegen, want twee jaar geleden kwamen er dik 200 naar Oud-Vossemeer. Het regenachtige weer van de voorgaande dagen was er mogelijk debet aan, zei ze. Om half acht zaterdagmorgen meldden de eerste wan delaars zich in café Hof van Holland, maar pas vanaf acht uur mochten ze vertrekken. De deelnemers kwamen uit West-Brabant en Zee land, ook van Tholen, en waren veelal mensen die regelmatig tochten lopen. Ze liepen door het dorp, de wijk Welhoek, onderlangs de zee dijk en door de Hikkepolder. Op de twee na die voor 5 kilometer kozen, ging iedereen de brug over en legde een route af door de Nieuw-Vossemeerse polders. De kantine van voetbalclub NVS aan de Assumburgweg was het rustpunt. De wandelaars troffen het met het weer, want het bleef droog, wind was er nauwelijks en af en toe liet de zon zich zien. De volgende tocht van de winterserie is op 21 ja nuari in Bergen op Zoom, de laatste op 4 fe bruari in Wouwse Plantage. Iedereen die aan alle drie de tochten meedoet, krijgt een herin nering. Wandelsportclub Vosmeer sluit het jaar op za terdag 30 december af met de traditionele snerttocht. Die heeft dit jaar als thema: sur prise. Vanaf zeven uur gaan er, om de tien mi nuten, groepen wandelaars van start voor deze tocht van ongeveer vijf kilometer. Ruim twintig winkeliers in Sint-Annaland openen woensdagavond van zes tot tien uur hun deuren tijdens de kerst moonlight shopping. Men kan deze avond onder andere in kerstsfeer winkelen, op de foto gaan met de kerstman of een ritje maken in de arrenslee. Daarnaast hebben de deelnemende winkeliers verschillende moonlight-aanbiedingen in petto en kan elke klant sparen voor een gratis lekkernij. Deze versnaperingen worden aangeboden door middenstandsvereniging Activa. (ook zonder fitness-abonnement Zie ook onze website: www.deknotwilg.nl Wipstraat 2, 4651 XW Steenbergen - 0167 561188 Reacties van ^mêMezers op de rubriek zijn welkom bij de dialectgroep Tholen, tel. 0166-602226J Dl 's in 't Eengels, mööi mit oal die plaetjes. Ma die ei jie in 't Nederlans oe. Dan aok ma weg d'r mee. Mit een boek of twoaleve hiengen m'n op pad. Ze mosten over drie tassen verdêêld wööre vanwege de zwaerte. M'n waere blieje da m'n in de juuste zael waere in onze tas sen neer konne laete ploffe. Je raek glad achter j'n aesem van da gesjouw. Degene die de boekenbeurs geregeld had, kwam meteen op ons af. „Daar, bij die meneer moet je zijn, die is taxateur." D'n êêste tas viel nie tegen, 't Was een geschie denisboek in drie dêêlen. Toen kwaeme m'n mit de tweede tas. Daer adde m'n aok nog verwachtingen van. Drie dêêlen Shakespeare. „Nee, daar is geen vraag naar',' wier d'r gezeid. De der de tas. De man zuchtte bie- nae. „O, buitenlandse litera tuur in het Frans en in het Engels. Ik zou werkelijk niet weten waar U die kwijt kunt." 't Gieng een bitje lieke op Kunst in Kits. M'n zeulden te rug nae d'n auto als mit een schilderieë waer a je een tae- meluk oage pette van op ad, ma dat a niks bliek te wezen. Een mevrouw riep nog naer ons: Nou, j' nog al 'n bitje gekocht. M'n Hete ze ma in die waen. Noe zoue m'n bienae nog vergete dat in die zael aok jeugdboeken te koap waere. Ze zun toch kabouter Piggel- mee nie ebbe? Nae vee tae- fels afgezocht t' ebben zie m'n 't lègge. Een êêleboel van jullie zun dit aok wè gele zen Piggelmee in z'n vrouwtje saemen in de keulse pot. In Piggelmee mè vraege an 't visje. Steeds nieuwe diengen, want z'n wuufje was nóóit tevree. 's Aeves gieng ik zitte en ver heugde m'n eige op die móóie versjes van 't Sprookje van Piggelmee. Of ak een klap in m'n gezicht kreeg, 't Gae over 'n êêl andere kabouter, dus niks Piggelmee. Noe m'n dus wêêr 'n boekje d'r bie dat a m'n nóóit zulle leze. Want voor 'n nieuwe kabouter bi m'n noe t' oud gewööre. Tonny en Jacob Duijzer, Tholen. Schoolgebouwen. Uticon ingeni eursbureau, met een vestiging in Yerseke, gaat voor de gemeente Tholen een risico-inventarisatie ma ken van 19 schoolgebouwen. In het jaarboek schrijft Kees de Koning over de watersnood in 1906. Het water staat hier in de Ring van Oud-Vossemeer. Het is het derde boekje dat is ver schenen. Het resultaat van veel on derzoekswerk en interviews van onze streek en zijn bewoners, schrijft voorzitter W. Blaas in het voorwoord. In zijn bijdrage schetst Ben van den Aarssen aan de hand van herinneringen van Annie Schot en Frans Zoeteweij een beeld van de economische activiteiten op en rond de haven aan het getijdenwa- ter van de Eendracht tot de jaren zestig van de vorige eeuw. Hij zoomt samen met de direct be trokken van toen in op de mos- selinleggerijen waar aanvankelijk vooral 'meiden' emplooi vonden. Tot in detail wordt beschreven wat er gedaan werd in de loods van de Peep (bijnaam van Kees Schot) on der de brug. Het is het relaas van een voorgoed verleden tijd waar ook een tikkeltje weemoed in doorklinkt. De potjes mossels on der de naam Tholen's Faam gingen naar Holland en Vlaanderen. Op de foto's bij het artikel zitten de vrou wen met z'n achten aan één tafel om de net gekookte mossels uit de schelp te halen. Een ander kiekje geeft een indruk van het in potjes doen. Het inleggen was een secuur karweitje. Halverwege de jaren ze stig kwam de modernisering op gang. De 'meiden' werden vervan gen door machines en enkele mannen. De aanleg van het Schel- de-Rijnkanaal betekende het de finitieve einde van de mosselinleg gerij. Nu kijken Zoeteweij en Schot terug vanuit hun woning in het Waterfront en is voor hen de cirkel rond. Danker Roozemond beschrijft het Nieuwe diekje in Stavenisse. Veel jongere inwoners van het dorp zegt deze naam niets, stelt de schrijver vast. Daarom dook hij in de ge schiedenis van het dijkje. De zee wering blijkt 139 jaar geleden te zijn aangelegd omdat de Molen dijk als waterkering niet voldeed. Bij de inpoldering van Stavenisse in 1599 is er al sprake van de Mo lendijk, in 1656 wordt gewag ge maakt van een woning. En ze werd steeds meer bebouwd. Bij hoge vloed liep het water tussen de hui zen door en drong naar binnen. Vandaar dat er een nieuwe dijk no dig was, legt de schrijver uit, onder andere aan de hand van archief stukken en brieven. De grondlegger van de dijk was Ja cobus de Visser die van 1861 tot 1894 huisarts in het dorp was. In een brief aan het gemeentebestuur schrijft de dokter over de 'gebrek kige toestand' van het spui en de ongezonde omstandigheden voor de bewoners die hun behoefte af voerden op het open water. C.M. Bierens Mzn. beschrijft de herkomst van verschillende Thool se plaats- en familienamen: Scha- kerloo, Deurloo, Lindhout, Stout- jesdijk, Uijl, Kurvink, Waghto, Elenbaas, Gebraad, Roozemond, Soeters, De Rijke, De Viet, Bie rens, Heyboer, Moerland, Kaas hoek, Van der Slikke. Hij noemt stamvaders, verwijst naar de Bijbel en licht toe dat namen ook ont leend zijn aan veldnamen, zoals Moerland en Heyboer. Interessant is te lezen wat er met de naam Mosselhoek aan de hand is. Bie rens beschrijft dat mos oorspron kelijk moeras betekent. En dat dit tot mosserman/mosselman geleid heeft (de wisseling van r en 1), tot mosser'oek en uiteindelijk tot Mesloek in het dialect van Tholen. Kees de Koning schrijft uitvoerig over de watersnood van 1906 op Tholen. Frans Verhees uit Oud- Vossemeer zette zijn ervaringen tientallen jaren later op papier. Aan de hand van de toen 6-jarige Ver hees wordt de lezer getuige van wat er zich in die dagen afspeelde en wordt een overzicht geschetst van de dijkdoorbraken toen het bij slecht weer en wester- tot noord westerstorm op 12 maart misging. Ook in andere delen van het eiland sloeg de storm gaten in de dijken zoals in Sint-Annaland en Tholen. Wateroverlast was er in Sint-Maar tensdijk en Scherpenisse waar het water huizen inliep toen het in de Pluimpot extreme hoogtes bereik te. Inwoners van Oud-Vossemeer moesten, op een aantal na, eva cueren. Ze kwamen in Tholen te recht. Toen daar geen plek meer was, werd de hulp ingeroepen van Poortvliet, Scherpenisse en Sint- Maartensdijk om daklozen uit Vos- semeer op te nemen. De Koning noemt de aantallen en ook wat de mensen aten. In Tholen was er een spijscommissie die rijst-, erwten- en bonensoep be reidde. Ook de herstelwerkzaam heden komen aan bod (met een fo to van de dijk bij de Drie Zwaantjes). Koningin Wilhelmina bezocht het getroffen gebied. In Tholen werd ze ontvangen door mevrouw Pot-Meijer (nu nog be kend van het Pot-Meijerfonds). Behalve op Tholen speelde zich dat jaar ook een ramp aan de ande re kant van de oceaan af. San Franscisco werd op 18 april 1906 getroffen door een aardbeving toen Jan Croïn, afkomstig uit Tholen, zich daar bevond. De Koning diep te zijn relaas op uit de Iersekse en Thoolse Courant uit die dagen, waarin Croïn - een van de vele emigranten naar Amerika - er ver slag van deed. Er kwamen 3000 mensen om. Ook dit verhaal wordt geïllustreerd met foto's. Het jaar boekje telt 52 pagina's en is in een oplage van 300 verschenen. Tholen kan rekenen op een Europese subsidie voor het project om de stank overlast van varkensstallen aan te pakken. Het gemeentebestuur wil in over leg met de sector tot een oplossing zien te komen. De kosten zijn geraamd op 24.650 euro. De provincie wil 9860 euro bijdragen uit het subsidiepro gramma Leader+, in het kader van verbetering van de leefbaarheid op het platteland. Uit diezelfde pot komt 17.825 euro voor inrichting van het trap veld in Poortvliet. De kinderen maakten vorig jaar voor de Zonnebloem en de Platte landsvrouwen uit Scherpenisse een kerstmusical. De jongeren, in de leeftijd van zeven tot twaalf jaar, waren destijds zo enthousiast, dat de organisators De Koning en Bijl- Van Driel besloten om ook dit jaar onder de naam Musicalkids een kerstmusical te maken. Zij werkten alles zelf uit, het tweetal schreef het verhaal en zocht passende nummers die de kinderen konden zingen. In Kerstvrienden wordt een klas uitge nodigd om de kerstboom op het dorpsplein op te tuigen. Daar ont moeten de leerlingen twee jongeren uit een ander land, die willen weten waarom zij deze boom versieren. Het tweetal én de klas leert op die manier over vrede en respect voor elkaar en de betekenis van Kerst mis. Er werd ruim 3,5 maand voor de kerstmusical geoefend. De orga nisators en de kinderen hopen dat klasgenootjes door het optreden en thousiast worden en mee willen doen met het volgende project. ..We gaan hier zeker mee door in de toe komst", vertelt Tonny Bijl-Van Driel. „Het volgende idee ligt al ge reed. Eind april willen we iets nieuws brengen. Zo hebben de kin deren een leuke bezigheid tot het zwembad weer open gaat." De kerstmusical begint om half acht. de deuren van de zaal gaan om zeven uur open. Na de musical vindt er een verloting plaats. Meer informa tie over de musical is te vinden op de internetsite www.people.zee- landnet.nl/petoquma. Na maandenlang oefenen treden de kinderen morgenavond op. Nutsbedrijf Delta betaalt deze week voor het eerst de jaarlijkse bonus uit aan particuliere klanten die meedoen met het pluspunten systeem. Ruim 37.000 Zeeuwse gezinnen krijgen gemiddeld 60 eu ro op hun bankrekening gestort. Pluspunten is in juli geïntrodu ceerd en komt in de plaats van de Delta pakketten, waarvan de mees te volgend jaar aflopen. Bij dat af lopen krijgen klanten een aanbie ding voor pluspunten. Daarvoor moet men zich wél - gratis - aan melden. Hoe meer producten ie mand afneemt van Delta en Zee- landnet, hoe meer pluspunten deze krijgt. Ook door langer mee te doen (gerekend wordt vanaf het moment van aanmelden) groeit het aantal punten. In de aandeelhoudersvergadering van Delta werd onlangs duidelijk, dat een gemiddeld gezin (met een verbruik van 2500 kWh stroom en 1800 m3 gas) volgend jaar 82 euro méér kwijt is aan gas en elektrici teit. De vertegenwoordigers van de provincie en van Middelburg vroe gen om een verlaging van de tarie ven, maar dat wilde directeur P. Boerma niet. Delta verwacht dit jaar 100 miljoen euro winst te ma ken, dat is eenvijfde minder dan in 2005. Maar die winst komt niet van de kleinverbruikers. Ongeveer de helft van de winst gaat naar de aan deelhouders - de provincie en die gemeenten. De komende drie jaar keert Delta jaarlijks minstens 40 miljoen uit, de rest van de winst wil ze gebruiken om te investeren. Provinciale staten namen vorige week een motie aan (alleen Groen- Links was tegen) waarin werd gepleit voor een lagere drinkwater- prijs voor kleinverbruikers en het financieel bevoordelen van trouwe klanten. Drinkwaterleve rancier Evides besloot eerder dit jaar om de tarieven voor een perio de van vijfjaar te bevriezen. De Bredase bisschop M. Muskens en de zojuist gewijde bisschop-co adjutor H. van den Hende gaan za terdag voor in de dienst 'A festival of lessons and carols' in de Gertru diskerk in Bergen op Zoom. Deze viering vindt zijn oorsprong in de Engelse traditie en wordt gehouden in de dagen voorafgaand aan het kerstfeest. Hoewel de protestantse kerken in Bergen op Zoom al eerder een dergelijke viering organiseer den, is het de eerste keer voor de Bergse katholieke gemeenschap. Gemengd koor Hortus Musicus Re- ligiosus (HMR) nam het initiatief tot het houden van de dienst, dat on der leiding van Hans Smout en or ganist Toine Jimkes de zang op deze avond verzorgt. De viering begint om zeven uur en bestaat uit negen lezingen uit zowel het oude als het nieuwe testament. Koorzang en kerstliederen wisselen de lezingen af. Er is zowel a capella koorzang als koor- en samenzang met bege leiding op het Ibach-orgel. Bij de dienst zijn leden van alle kerkge meenschappen van harte welkom. De kerkingangen aan de Zuivel- straat en aan de Kerkstraat zijn bei de in gebruik. Advertentie I.M. De leden van provinciale staten hebben vrijdag 8 decem ber eerst, in een besloten vergadering, gestemd (ieder persoonlijk en schriftelijk) wie hun voorkeur had als nieuwe commissaris van de koningin in Zeeland. Zo heb ben ze een aanbeveling gedaan aan minister Remkes van binnenlandse zaken. Er waren al speculaties in de media dat minister Peijs een goede kans zou maken en zij is ook gekozen door de 41 aanwezige statenleden. Via een koninklijk besluit wordt er nu een formele beslissing ge nomen. Een kleine delegatie uit de provincie is naar Den Haag gegaan om mevrouw Peijs te feliciteren. De actuele politiek vraagt echter elke vergadering weer om voort gang, dus besluitvorming van de andere statenleden. aangepast beheer van een dergelijk gebied. Ook moeten de natuurgebieden die aange wezen zijn als foerageergebied voor de winterganzen als zo danig beheerd worden, zodat er in de winter voldoende voedsel is voor de ganzen. De gedeputeerde was het daar mee eens; landbouwschade moet geminimaliseerd wor den en publieksopenstelling duidelijker. Op korte termijn zal Zeeland ook een ontwikkelingsbedrijf oprichten, de N.V. Economi sche Impuls. Het zal echt een uitvoeringsorganisatie worden die beleid en plannen tot uit voering gaat brengen in het belang van de Zeeuwse eco nomie. Plannen uit 'Pieken in de Delta' samen met West-Bra bant. Maar ook particuliere ini tiatieven moeten kansen krij gen. Zeeland zal verder gebruik gaan maken van de kennis die er al is bij o.a. Re- win. Onderwerpen genoeg in deze statenvergadering: de Sloe- centrale, de omvorming van de Zeeuwse bibliotheek tot een stichting, het beleidskader jeugdzorg en de uitwerking cultuurhistorie en monumen ten kwamen nog aan bod. Elke fractie in de staten heeft een bepaalde hoeveelheid spreek tijd, en als je die niet goed over de hele vergadering verdeelt, kom je aan het eind tijd te kort. Dat overkwam de VVD en het CDA, waardoor Tholenaar Joop v.d. Merbel niets meer mocht zeggen over de uitwer king van cultuurhistorie en monumenten. Hij mocht alleen de gezamenlijke motie (van CDA, VVD, CU en GL) indienen over de verdeling van het geld over molens, kerken en boer derijen. Vooral voor de boerde rijen moet ook genoeg geld beschikbaar komen. Deze mo tie, met een signaal naar de toekomst, werd aangenomen. Alleen de SGP was tegen. Vrijwel unaniem werden de moties aangenomen over een vraag aan Delta om de drink watertarieven voor de klein verbruikers te verlagen, en over de besteding van gelden van Delta voor projecten met duurzame energievormen. In deze decemberdagen begin nen de statenvergaderingen als het nog donker is. Maar deze vergadering eindigde ook pas toen het buiten allang donker was. Soms heb je wel eens het ge voel dat anderen meer en eer der informatie ontvangen dan statenleden. Zo was dat ook weer over de samenwer king op havengebied met Rot terdam. Een aanbeveling kwam er, discussie in de com missie economie en mobiliteit en nu de weer de actuele vra gen aan gedeputeerde Le Roy (PvdA). Wie heeft 'de regie' nu in handen? (VVD) Is er wel on derling vertrouwen? (SP) De PvdA geeft nog eens duidelijk aan dat er 'nu nog geen stand punt over de WCT' (Wester- schelde containerterminal) wordt ingenomen. De gedepu teerde geeft wat meer duide lijkheid over wat het haven schap in Zeeland zelf kan ontwikkelen en waar Rotter dam aan kan meedoen. Gede puteerde staten denken in fe bruari te kunnen besluiten over de WCT. Daarna: discussie over de an dere polders die mogelijk in Zeeuws-Vlaanderen ontpol- derd kunnen worden. Dit wordt vervolgd in de commis sie ruimte en ecologie op vrij dag 15 december. Soms komen er nieuwe taken van het rijk naar de provincie. Op 18 december komt het, in vesteringsbudget van de wet inrichting landelijk gebied naar de provincie. Samen met de Dienst landelijk gebied, ge meenten, waterschappen en maatschappelijke organisaties zal o.a. aankoop en beheer van natuurgebieden een taak van de provincie zijn. Aan dacht voor de openstelling voor het publiek vraagt Jaap Maris (VVD). Wandelen, fiet sen, zelf kanoën, vraagt een Henny Polderman, VVD, Tholen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 19