Minister Peijs opvolger commissaris Van Gelder Kantoor Sportlaan van de baan door Zeeuwse fusie Rabobank 'De burgers in Tholen zullen niets van de overgang merken' Binnenstad Tholen lijdt kwijnend bestaan' Bang Olufsen SHOW Verburgh Jacobs wonen en slapen Directeur: Alleen de grootste vestigingen blijven open op 15,16 en 17 december Donderdag 14 december 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT De Rabobank Tholen ziet af van de bouw van tijde lijke huisvesting op de hoek Nijverheidsweg/Sportlaan in Sint-Maartensdijk. „De voorbereidingen zijn stop gezet omdat de voorgeno men fusie met drie andere Rabobanken in Zeeland in een stroomversnelling is geraakt", zegt directeur Cees van der Velden. Steeds complexer Ontpolderen Onderzoek kantoren Beleggingsadvies Thuiszorgorganisatie Curadomi houdt infomarkt over invoering WMO Enquête CU onder middenstanders Straks geen tekort Gratis kost geld Vrijwilligerstekort Belasting en woz voortaan uit Goes Naar buiten De Meeten 10 Roosendaal De medewerkers gaven uiteindelijk de doorslag bij het afblazen van de tijdelijke huisvesting. Ze vonden het niet verstandig, ondanks dat ze nu soms krap zitten, zoals in de nood gebouwen aan de achterkant van het kantoor aan de Markt in Sint-Maar tensdijk. ,,Maar men wil liever 1,5 jaar hier nog blijven zitten, dan dat er I miljoen euro uitgegeven wordt aan tijdelijke huisvesting. Overi gens waren de voorbereidingen al ver gevorderd. We hadden al een bouwvergunning en een aannemer, maar die kosten blijven beperkt tot ongeveer een ton." In april kwam er meer lucht voor de huisvesting van de administratie na de verbouwing van het kantoor Tho len aan de Brugstraat/Eendrachts- weg. Er was echter nog onvoldoen de ruimte en met name was er behoefte aan een grote kantine waar alle medewerkers bijeen konden ko men voor gezamenlijk overleg. Ook voor de ontvangst van klanten zijn er te weinig mogelijkheden. De di recteur moet er nu soms zijn kamer voor uit. Daarom werd nog even naar de voormalige bibliotheek op de Markt in Sint-Maartensdijk gekeken, maar onder meer het brandveilig onder brengen van de dossiers zou teveel aanpassingen vergen. „In de kanto ren Sint-Annaland en Poortvliet zit best nog wat ruimte", zegt Cees van der Velden. Dat wordt de komende 1,5 tot 2 jaar benut. De directeur verwacht namelijk dat in de loop van 2008 een fusie rond kan zijn. Hij zit samen met voorzit ter Tom van Gurp in de fusievoürbe- reidingscommissie van de Raboban ken Tholen, Beveland, Kapelle en Schouwen-Duiveland. „Het is boei end wat zich gaat ontwikkelen. Met deze fusie krijg je als Rabobank een schaal waarmee je met bedrijven en (meer vermogende) particulieren mee kunt groeien. Onze bank kent nu nogal wat zogenaamde éénpit- ters, medewerkers die als specialist alleen functioneren, maar eigenlijk behoefte hebben aan een klankbord. En dat heb je nodig wanneer je bij voorbeeld internationaal werkende bedrijven als klant hebt. Ook agrari- Demissionair minister van verkeer en waterstaat Karla Peijs (62) staat eerste op de voordracht voor de func tie van commissaris van de koningin in Zeeland. Mogelijk zal het kabinet haar benoeming morgen al bekend maken. Mevrouw Peijs volgt Wim van Gelder op. die op 1 februari na vijftien jaar met pensioen gaat. In een besloten vergadering kwamen provinciale staten (de SP-fractie bleef weg vanwege het besloten ka rakter) vrijdagmorgen tot de voor dracht. De vertrouwenscommissie (daarin deden SP en D66 niet mee) reisde 's middags nog naar Den Haag af om de bewindsvrouw te felicite ren. Want alleen om zwaarwegende redenen kan de minister van binnen landse zaken afwijken van de aanbe veling. Een commissaris van de ko ningin wordt voor zes jaar benoemd, de pensioenleeftijd is onlangs opge trokken naar 70 jaar. Het ziet er dan ook naar uit dat Zeeland voor het eerst een vrouw, rooms-katholiek bo vendien, krijgt als commissaris van de koningin. Drs. K.M.H. Peijs - in 1944 in Tilburg geboren, opgegroeid in Hooge Zwaluwe en Nijmegen en lid van het CDA - wordt de zeven tiende Zeeuwse commissaris sinds de instelling van het ambt in 1814. Wie tweede staat op de voordracht blijft geheim, zelfs het aantal sollici tanten is niet naar buiten gebracht. De staten van Zeeland spraken met name de jarenlange bestuurlijke er varing van Peijs aan, en het oog dat ze heeft voor de menselijke verhou dingen. Ze heeft een open en bena derbare opstelling die past bij de Zeeuwse samenleving. Zeeland is voor mevrouw Peijs geen onbekend gebied. Haar man Rinus Platschorre komt er vandaan en sa men hebben ze een vakantiewoning in Kortgene. Platschorre, die top functies bekleed heeft in de bouw wereld, is bestuurslid van de stich ting nationaal monument watersnood 1953 (die het watersnoodmuseum bij Ouwerkerk exploiteert). Als minister ondertekende mevrouw Peijs vorig jaar de verdragen met Vlaanderen over het verdiepen van de Wester- schelde en ontpolderen als natuur compensatie. Onlangs zegde ze een rijksbijdrage van 145 miljoen euro toe voor onder meer een tunnel bij Sluiskil (kanaal van Gent naar Ter- neuzen). Karla Peijs is sinds mei 2003 minis ter van verkeer en waterstaat. Haar politieke loopbaan begon ze als be stuurslid van de CDA-afdeling in Harmeien. Van 1982 tot 1989 was Peijs lid van provinciale staten van Utrecht. Aansluitend stapte ze over naar het Europees parlement, waarin ze veertien jaar lang zitting had. In Brussel hield Peijs zich bezig met vervoer, midden- en kleinbedrijf, monetaire zaken, industriebeleid en vrouwenzaken. Tot haar benoeming als minister was ze lid van verschil lende raden van commissarissen (Aegon, VendexKBB, DaimlerCh- rysler Nederland, Solvay Nederland. Schouten en Nelissen) en voorzitter van de Raad voor het zelfstandig on dernemerschap. Ook was ze hoofd ingeland van het waterschap Leidse Rijn, voorzitter van de Alzheimer- stichting en lid van de raden van toe zicht van het Utrechts Landschap en van het nationaal park De Hoge Ve- luwe. De toekomstige Zeeuwse commissa ris studeerde economische en organi satiesociologie aan de katholieke universiteit Nijmegen en de vrije universiteit Amsterdam. Ze was in de jaren tachtig docent algemene eco nomie en bedrijfsorganisatie aan de Hogeschool Utrecht. Niet duidelijk is nog wanneer Karla Peijs, na haar benoeming, in Zeeland aan de slag gaat. In de kabinetsfor matie zit weinig schot, zodat ze voorlopig nog demissionair minister blijft. sche bedrijven worden steeds com plexer. En de bovenkant van de markt willen we goed blijven bedie nen." Volgens Cees van der Velden is de fusievoorbereidingscommissie van mening dat iedere regio een specia listenteam moet krijgen, dus bij voorbeeld Tholen voor de scheep vaart en Schouwen voor de agrarische sector. „We moeten zor gen dat er hier mensen blijven. Er komt voor de fusiebank dan ook geen nieuw hoofdkantoor, maar ook een nieuw kantoor hier is van de baan. De beslissingen over hypothe ken en andere kredieten blijven we hier op Tholen nemen. Tachtig tot 90% van de dienstverlening blijft zoals die nu is." De leden zullen in mei/juni tijdens de vaststelling van de jaarrekening 2006 ingelicht worden over de stand van zaken. Er moet nog een hele procedure gevoerd worden, zo als de Rabobank-organisatie die voorschrijft bij fusies. „Tholen wil in het nieuwe verband een behoor lijke invloed zien te behouden. Zo blijft er hier ook een directeur, want de bank moet duidelijk zichtbaar blijven en regionaal aangestuurd worden. Ik zeg niet dat alle kanto ren open blijven, maar de grootste wel." In de praktijk blijkt namelijk, dat door de groei van het internetban- kieren, het gebruik van geldauto maten e.d. steeds minder mensen de kantoren bezoeken. „Daarom in ventariseren we nu voor welke diensten de mensen in de bank ko men. In alle zeven kantoren onder zoeken we of we aan de behoefte van klanten voldoen. Daarbij kijken we ook naar de openingsuren, waarbij naar maandagmorgen, woensdagmiddag en tussen de mid dag wordt gekeken", maakt Cees van der Velden duidelijk. In tegenstelling tot Stavenisse is er in Sint-Philipsland en Poortvliet ondanks diverse pogingen nog geen gezamenlijk gebruik van het bank kantoor verwezenlijkt. „We willen eerst met de lokale leden praten hoe we de situatie daar oplossen, mede gezien de deskundigheid die onze leden vragen en de veiligheid van onze mensen", zegt de directeur. Ook na de fusie wil de Rabobank op Tholen en Sint-Philipsland dui delijk herkenbaar blijven. „Aan de voorkant verandert er dan ook wei nig. De relatiebeheerders blijven. Alleen aan de achterkant zullen de vier banken zaken samenvoegen." Zo zal de administratie gecentrali seerd worden. De verwachting is dat ongeveer 25 van de 80 mede werkers daarmee te maken krijgen en op een andere plaats hun werk zullen moeten doen. De fusie zal zeker in het begin geen banen kos ten. „We hebben alle handjes no dig om de zaak goed te laten lo pen." Hebben de vier banken vele raak vlakken, op het gebied van de be- leggingsadvisering is er wel een discussiepunt. Tholen maakt sinds kort gebruik van de diensten van het beleggingsteam Roosendaal, terwijl Goes eenzelfde groep spe cialisten heeft. Daar moet dus een speciale knoop doorgehakt worden. Het jaar 2006 is bijna rond en Cees van der Velden kan nu al vaststel len, dat het resultaat ,heel mager' wordt. „Duidelijk minder dan in 2005 gezien het verkrappen van de rentemarge en de gestegen perso neelskosten omdat we veel mensen moesten inhuren. Een reden te meer dus om doelmatiger te wer ken en daarom zijn we ook bezig met de fusievoorbereiding", aldus de directeur van Rabobank Tholen. Tot de fusie wordt de komende 1,5 tot 2 jciar ruimte benut in het kantoor aan de Schoolstraat in Poortvliet. Minister Karla Peijs was deze zomer bij Sail Sint-Annaland, waar zij en haar man het gemeentebestuur van Tholen aan boord van hun hoogaars Windroos de overwinning bezorgden in de schout- en schepenrace. Naast de minister wordt burgemeester Nuis geïnterviewd door de Zeeuwse ex-miss Nederland Miranda Slabber. Burgers moeten de gemeente wijzen op mogelijke fouten bij de invoe ring van de wet maatschappelijke ondersteuning (WMO). Daartoe riep Janny de Vries, woordvoerster van thuiszorgorganisatie Curadomi, op tijdens een infomarkt in de Wellevaete te Sint-Annaland. „De mensen mogen meedenken over de voorzieningen. Daar moet je gebruik van maken en eventuele fouten kenbaar maken." De ChristenUnie Tholen buigt zich over de resultaten van een enquête onder zo'n dertig middenstanders in de binnenstad van Tholen. De for mulieren werden gisteren opgehaald. De fractie wil weten hoe de on dernemers aankijken tegen de ontwikkelingen in het centrum. De CU maakt zich daar zorgen over. Zo'n vijftien belanghebbenden kwamen donderdag naar de markt 'wat betekent de invoering van de WMO voor u?' af waar de christelij ke organisatie - die een regiokan toor in Sint-Annaland heeft - infor matie gaf over thuiszorg en de mogelijkheden om het thuis makke lijker te maken voor hulpbehoeven den. Daarnaast werd ingegaan wel ke veranderingen de WMO voor zorgvragers met zich meebrengt. „De nieuwe wet moet ervoor zorgen dat mensen zo lang mogelijk zelf standig blijven wonen en actief meedoen in de samenleving", legde De Vries uit. Curadomi helpt met huishoudelijke en persoonlijke ver zorging, verpleging, ondersteunen de begeleiding en 24-uurs zorg. De hulpbehoevenden krijgen de zorg van Curadomi momenteel vergoed via de algemene wet bijzondere ziektekosten (awbz), vanaf volgend jaar wordt de huishoudelijke zorg ondergebracht bij de WMO en een eigen inkomensafhankelijke bijdra ge. „Voor mensen die nu gebruik maken van de abwz-regeling, veran dert er eigenlijk niets. De zorg voor hen wordt ook volgend jaar gewoon betaald, al zullen de tarieven voor de persoongebonden budgetten (pgb) dalen. Toch vinden wij het prettig u via deze markten te infor meren over de mogelijkheden van Curadomi, vóórdat u in de sores komt", aldus De Vries. Voor het verkrijgen van de zorg moet men wel een indicatie heb ben. De gemeente Tholen krijgt volgend jaar de vaststelling van de ze indicaties ook onder haar hoede. „Alle indicatiebesluiten worden in 2007 opnieuw bekeken, ook al heeft men een indicatie voor een paar jaar. Het centrum indicatie stelling zorg, een onafhankelijk bu reau, zal dit voor de gemeenten verzorgen." De herijking van de in dicaties en de tariefdaling van de pgb's zijn enkele wijzigingen door de WMO. Deze en andere aspecten komen uitgebreid aan bod in een folder die de gemeente Tholen vo rige week onder haar inwoners ver spreidde. De Vries sprak lovend over de brochure: „Deze gemeente informeert haar burgers goed. De meeste gemeenten geven informa tie via huis-aan-huisbladen die slecht gelezen worden. Echt mijn complimenten." W.L. Bijl uit Tholen vroeg zich na de lezing van Curadomi af of er in zicht was hoeveel geld er met de WMO gemoeid is. „Hebben we straks geen tekort? Niet alleen de zorg, maar ook subsidies voor bij voorbeeld muziekverenigingen moeten straks hieruit betaald wor den. Is er wel genoeg geld beschik baar? Ik hoop dat er voor vereni gingen ook wat geld over blijft en niet alles naar de zorg gaat. Daar zijn een heleboel verenigingen bang voor", aldus de erevoorzitter van muziekvereniging Concordia Tholen. Fractievoorzitter A.G. van de Sande (ChristenUnie) bezocht eveneens de infomarkt en gaf uit leg. „Tholen zal op termijn een na deelgemeente zijn, dat wil zeggen dat wij uiteindelijk minder geld krijgen om alles te regelen en te vergoeden. Bij de WMO houden wij wel de huishoudelijke zorg streng gescheiden van andere on derdelen. De Thoolse burgers zul len in januari officieel niets van de overgang merken." Naast Curadomi gaven ook de vrij willige thuiszorg Tholen/Sint-Phi- lipsland en maaltijdverzorger Apeti- to uitleg over hun organisaties. Regiocoördinator Anja van Damme van de vrijwillige thuiszorg deed hierbij een dringend beroep op de gemeente om bij het invoeren van de WMO ook verantwoordelijkheid te nemen voor de vrijwillige thuis zorg. „Wij werken met vrijwilligers. Zij doen belangeloos het werk, ge woon uit het hart. De vrijwilligers hebben er zelf geen enkel belang bij, zij doen het niet vanuit een kerkverband of omdat zij lid zijn van een vereniging. De hulpvrager heeft bij ons ook geen indicatie no dig, iedereen kan aankloppen. Het is ook gratis voor de hulpbehoevende, maar het kost wel geld. Daarom vraag ik de gemeente ons niet te vergeten." De hulpvragen bij de vrijwillige thuiszorg lopen volgens Van Damme erg uiteen. „De hond van een zieke uitlaten of pillen ha len bij de apotheek, maar ook speci fieke hulpvragen zoals dementeren den helpen met hun boodschappen of een luisterend oor bieden aan mantelzorgers. Het werk is boeiend en waardevol." Een bezoekster vroeg zich af of de vrijwillige thuiszorg een kennis van haar kon helpen. „Deze vrouw is héél eenzaam, maar wil zich niet opgeven voor hulp van een vrijwilli ger. Wat kan ik daarmee? Ik gun haar zo graag gezelschap, maar ik heb geen tijd om haar iedere week te bezoeken." Volgens Van Damme is er maar één ding wat de bezoek ster kan doen, haar wil respecteren. „De vrijwillige thuiszorg kan niet ongevraagd op de stoep staan, dat werkt niet. Het enige wat je zou kunnen doen is erachter komen waarom zij dat niet wil." CU'er Van de Sande meende dat er vanuit de politiek veel waardering is voor de vrijwillige thuiszorg, maar zette zijn vraagtekens bij de schei dingslijn tussen vrijwilligerswerk en de professionele zorginstanties. „Dat lijkt me toch soms een grijs gebied." De regiocoördinator vertel de dat de lijn meestal vrij duidelijk is en dat de instellingen zich niet op eikaars terrein bevinden. „Vrijwilli gers zullen nooit de zorg en verple ging overnemen, zoals het wassen van mensen of het gebruik van een tillift." W.L. Bijl wilde weten hoe bekend het aanbod van de vrijwillige thuis zorg bij de Tholenaren bekend is en of er voldoende vrijwilligers zijn. „Soms denken we inderdaad 'hallo, hier zijn wij', daarom gaan we regel matig de boer op om de organisatie te promoten en houden ook verschil lende activiteiten voor onder andere mantelzorgers. De boodschap komt niet altijd over. Het blijft voor men sen moeilijk in te schatten. Daarbij vallen wij pas op, wanneer mensen ons nodig hebben", aldus Van Dam me. Er begint een tekort te ontstaan aan vrijwilligers nu er steeds meer hulpvragen bij het steunpunt binnen stromen. „Vooral voor projecten zo als dementie. We zitten echter in een platform met andere instellingen, waaronder de Nederlandse patiën ten- vereniging (NPV). We kunnen van eikaars kwaliteiten gebruik ma ken." In de pauze konden de bezoekers bij de stand van de NPV informatie krijgen oVer het aanmeten van steun- kousen. Servicebureau Voor Elkaar was present om de belangstellenden te informeren over valpreventie. Maaltijdverzorger Apetito gaf de aanwezigen de kans om enkele monsters van haar diepvriesmaaltij den te proeven. „Curadomi heeft namelijk een contract met deze maaltijdverstrekker. Iedereen die zorg afneemt bij onze organisatie, krijgt daardoor tien procent korting op deze diepvriesmaaltijden." Fractievoorzitter A.G. van de Sande: „De ongerustheid is al van langere da tum. We hebben in februari al tijdens de verkiezingsbijeenkomst gesteld dat plan Noord snel tot ontwikkeling ge bracht moet worden. De aanwezig heid van supermarkten is essentieel. Ze zijn de slagader voor Tholen-stad. Het probleem is dat het veel te lang op zich laat wachten." In het Slacht- veld zouden AH en Cl000 worden gevestigd. Door de verplaatsing (voor vijf jaar) van Cl(XX) naar de Postweg is 'de loop' in het centrum er uit. „We zien Tholen de komende tien jaar nog flink uitbreiden. Er is overal groei, behalve in de binnenstad. Dat lijft een kwij nend bestaan." Van de Sande wijst er op dat dit versterkt wordt door het feit dat de bibliotheek ook uit het centrum vertrekt. „Het is een algemeen beeld van veel Tholenaren. Men vindt dat het binnenstadje niet leeft. Natuurlijk speelt de middenstand er zelf ook een rol in. Maar wellicht is de gemeente daar ook bij nodig." De CU wil echter eerst in gesprek met de middenstanders zelf om na te gaan hoe zij tegen de ontwikkelingen aankijken. Daarom wordt ze de kans geboden te reageren op elf stellingen en vragen: - de Thoolse middenstand is de afgelopen jaren kwalitatief ver beterd, - de variatie van het Thoolse winkelbestand is goed, - de inrichting van de straten (openbare ruimte) is aantrekkelijk en "bij de tijd', - een toename van terrassen maakt de bin- De gemeente gaat samenwerken met de gemeenten Borsele, Goes en Ka pelle voor het heffen van gemeente lijke belastingen en het waarderen van onroerende zaken (woz). Door de uitvoering te bundelen wordt de voortgang verbeterd en zijn de ge meenten minder kwetsbaar. Boven dien zijn ze volgens het college van b. en w. ook minder afhankelijk van derden, zoals taxatiebureaus. Ook de kwaliteit kan ermee verbeterd wor den en worden er kosten bespaard. In de commissie bestuurszaken vroeg J.J.P.A. Boulogne (ABT) hoeveel er bespaard wordt door de nieuwe ge meenschappelijke regeling. Hij had namelijk gelezen dat er vier vacatures vervuld moeten worden. Ook M.J. Klippel (RFT) miste het financiële aspect. Volgens A.G. van de Sande (CU) bespaart het de gemeente nenstad aantrekkelijk, - het parkeren van een auto is in of de nabijheid van de Thoolse binnenstad goed moge lijk, - vestiging van een of meerdere supermarkten in de omgeving van Slachtveld is van groot belang voor de Thoolse binnenstad, - de gemeente spant zich in voldoende mate in voor een goede ontwikkeling van de bin nenstad, - u ziet voor u zelf als mid denstander voldoende mogelijkheden in de Thoolse binnenstad, - de Thool se middenstad heeft de problemen van de binnenstad bij de gemeente voldoende duidelijk gemaakt. - ik wil graag bij de discussie over de toe komst van de Thoolse middenstand betrokken worden, geef de aantrek kelijkheid voor de klant in een cijfer aan om in de binnenstad van Tholen te gaan winkelen (cijfer tussen I en 10). De actie van de CU past volgens Van de Sande in het beleid van de raad om meer buiten het gemeentehuis actief te zijn ('van binnen naar buiten'). Sa men met fractiegenoot J. Hage be zorgde hij de formulieren bij de mid denstanders. „We zullen eerst de resultaten met de middenstanders be spreken. Tot nu toe reageerden ze po sitief op ons initiatief. Het stadje heeft velerlei mogelijkheden. Wij willen die in positieve zin ombuigen, maar hebben de middenstanders daar wel bij nodig." 58.(XX) euro. Volgens wethouder K.A. Heijboer heeft vooral de voortgang en de kwa liteit van het werk de doorslag gege ven. Het is volgens de wethouder ook niet mogelijk om als zelfstandige ge meente een taxateur aan te stellen. Het aantal vacatures dat vervuld moeten worden, maakt al onderdeel uit van het plan. „De gemeenten heb ben er zelf niet de capaciteit voor. Het samenwerkingsverband moet aange vuld worden van buitenaf. Zelf staan we maar één ambtenaar af aan het verband." Er wordt een algemeen en een dage lijks bestuur in het leven geroepen voor de sabewa (samenwerking be lastingen en waardebepaling). Het wordt in het stadhuis in Goes geves tigd en telt 17 medewerkers, tien uit Goes, twbe uit Kapelle en 1 uit Tho len. Er worden geen bevoegdheden overgedragen. De aangesloten ge meenten bepalen hun eigen belas tingbeleid. Electronica Antwerpsestraat 12-14-16 4611 AC Bergen op Zoom tel. 0164 237940 www.verburgh.nl Hi-Fi. LCD DVD Plasma Automatisering Advertentie I.M. Tijdens de informatiemarkt konden de bezoekers o.a. de stand bezoeken van de Nederlandse patiëntenvereniging waar informatie werd gegeven over het aanmeten van steunkousen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 15