Accelerando huldigt 4 jubilarissen en zwaait Steven Wiché uit Ondernemers positief, maar ze wijzen ook op parkeerproblemen rond haven Vertrouwen ondernemers is laatste twintig jaar nog nooit zo hoog geweest Clemens Rosmulder (38) uit Zwijndrecht nieuwe dirigent Inloopavond: W. Boogaard kapte stekels aan Domeniesdiekje Donderdag 14 december 2006 Accelerando heeft afscheid genomen van dirigent Steven Wiché en zijn afscheidsconcert was tevens het laatste of ficiële optreden in de Sakofahal. De Sint-Annalandse ko ninklijke fanfare greep die beide feiten tevens aan om vier jubilarissen te huldigen. Bram Boon is 30 jaar lid, Johan Vroegop en Gerard Fase ieder 25 jaar en Corina van Driel vierde haar koperen jubileum. Het was tevens de afsluiting van het jubileumjaar waarin op grootse wij ze het 125-jarig bestaan werd gevierd. EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 11 Vaandeldrager Constructieve periode Nieuwe dirigent Veel rustiger Loopbrug Handicap Ondernemers zien de ontwikkelingen van de Zeeuwse economie zonnig tegemoet. Zij verwachten in 2007 een flinke groei in omzet, export, investeringen en het aantal banen in de regio. Ook dit jaar boekt het Zeeuwse be drijfsleven goede resultaten. Vooral de omzet en de ex port nemen fors toe. Dit blijkt uit het ERBO-onderzoek, de jaarlijkse conjunctuurpeiling van de Kamer van Koophandel, waaraan ruim 4000 Zeeuwse bedrijven hebben deelgenomen. Specifieke Thoolse gegevens zijn nog niet beschikbaar. Detailhandel Dienstverlening Industrie Bouwnijverheid Groothandel Klaverblad komt met spoedkaart Bram Boon begon op de bugel, maar speelt inmiddels via de hoorn nu euphonium. Naast actief blazer, was hij ook bijna 16 jaar bestuurslid, waarvan 16 jaar vice-voorzitter. Hij houdt het muziekarchief bij, is lid van de muziek-, bouw- en feestcom missie. Een waakhond als het om de koffiepauze tijdens de repetities gaat. „Je staat altijd paraat als we een beroep op je doen", zei voorzit ter Jack Westdorp, die Bram Boon een jubileumcertificaat en bloemen aanbood. Accelerando huldigde ook twee zil veren jubilarissen. Johan Vroegop, telg uit een muzikale familie, werd vlak voor het 100-jarig bestaan tot werkend lid gestemd. Hij maakte in de afgelopen 25 jaar dus twee bij zondere jubilea mee. Van de drum band kwam Johan via de tamboer bij de slagwerkgroep. Was het eerst de overslag, nu zie je Johan Vroegop meerdere muziekinstrumenten be spelen. „Wanneer ga je melo disch?", vroeg de voorzitter zich af. Hij prees de zilveren jubilaris als een zeer trouw lid, die ook van ande ren plichtsbetrachting verwacht. „Accelerando is je thuis ook met de paplepel ingegeven. Proficiat met deze mijlpaal", zei de voorzitter, die Johan Vroegop een ingelijste aqua rel van slagwerkers tijdens een rond gang aanbood. De tweede zilveren jubilaris was een bijzondere. Gerard Fase is al 25 jaar lid, maar hij bespeelt geen instru ment, noch slaat hij de trommel. Als verenigingsmedewerker en vaandel drager neemt hij als niet-musicerend lid een bijzondere plaats in bij Acce lerando. Na rugklachten moest Fase het vaandel laten staan, maar hij zorgt vanaf 1989 voor een goede bak koffie en andere consumpties tijdens en na de repetitie. Elke maand spul len verzamelen voor de rommel markt is ook een vast onderdeel. „Je helpt bij van alles en nog wat en bent sinds 1986 ook lid van de feestcom missie", zei de voorzitter, die ook Gerard Fase een ingelijste aquarel van de vaandeldrager aanbood. Corina van Driel is een en al sax. „Je hebt er al 3 van de 4 bespeeld en bent een gepassioneerd muzikant", zei Jack Westdorp. Ze deed de blok- fluitlessen en leidde inmiddels tien tallen leerlingen op. Corina is dan ook lid van de leerlingcncommissie. „Vanaf het begin is de opleiding een succes en we waarderen je inzet enorm", zei de voorzitter, die Corina van Driel bloemen en een certificaat aanbood. Voor dirigent Steven Wiché was het zaterdagavond de finale bij Accele rando. Vanaf voorjaar 2004 reed hij elke dinsdagavond van het Limburg se Landgraaf naar Sint-Annaland. Hoewel hij zei 2,5 jaar te willen blij ven, had het bestuur gehoopt dat dit langer zou zijn. Om gezondheidsre denen moest de dirigent zijn blaas- orkesten afbouwen. „Je hebt bij Ac celerando goede en minder goede momenten gehad, maar muzikaal was het een constructieve periode. Vanaf het eerste concert met Accele rando in de Grote Kerk van Veere maakte je diepe indruk op het pu bliek met je bewegelijkheid, je li chaamstaal. In november 2004 op het concours in Sas van Gent een eerste prijs. De toon was gezet. Het bouwen aan een orkest dat aan jouw dirigeerstok zou hangen, was begon nen." Johan Vroegop links vooraan) en Gerard Fase (rechts vooraan) werden gehuldigd als zilveren jubilaris bij Accelerando. Achter hen Bram Boon (30 jaar lid) en Corina van Driel 12,5 jaar). De bijna 38-jarige Clemens Rosmulder uit Zwijndrecht is de nieuwe dirigent van Accelerando. Dinsdagavond leidde hij zijn eerste repetitie in de Sakofahal. Rosmulder is opgegroeid met muziek. Vanaf zijn zes de jaar slagwerker bij een muziekvereniging en na een conservato riumopleiding is hij momenteel dirigent van Harmonie Lekkerkerk, het Regio Orkest West-Brabant en het Domstads Blazers Ensemble in Utrecht. Daarnaast is hij hoofd projectbureau bij de faculteit muziek van de Hogeschool voor de kunsten te Utrecht, het Utrechts conserva torium. Het was een idee van de dirigent om een cd uit te brengen en die kwam er ook in het jubileumjaar, ondanks het al pittige programma. De voorzitter zei trots te zijn op het feit dat in een tijdsbestek van minder dan drie maanden drie keer een totaal ver schillend muziekrepertoire ten geho re werd gebracht. „Wie doet ons dat na? Vier concerten op een constant goed muzikaal niveau tijdens het ei landspektakel Sint-Atlantis. Een ge degen, stijlvol, klassiek en eigentijds jubileumconcert op onze verjaardag en twee populaire finaleconcerten op de laatste dag van ons jubileum in september. De gemiddelde afwezig heid tijdens de repetities nam sterk af en dat was opmerkelijk met zo'n overvol programma en de organisa torische druk die bij een aantal leden lag." De voorzitter noemde het de verdienste van de dirigent, die sa men met de muziekcommissie, voor indrukwekkende nummers zorgde. „Muziek op niveau, waarmee het gelukt is om jong en oud, ervaren en minder ervaren muzikanten mee te krijgen. Voor sommigen had het tem po en de hoeveelheid werken per re petitie best omhoog gemogen, maar jouw werkwijze was anders. Diverse malen heb je het maximale uit een werk en ons orkest gehaald. Een nieuw concours onder jouw leiding zit er niet meer in. Op zich jammer, want sommigen onder ons zijn nieuwsgierig waar we muzikaal nu zouden staan, na 2,5 jaar Steven Wiché. We blijven je herinneren als de dirigent waarmee we een aantal interessante projecten hebben mee gemaakt. De initiator van de gezelli ge en productieve studiedagen, de dirigent die van stress en humor een bijzondere combinatie wist te ma ken." De voorzitter bood de vertrek kende dirigent een karikatuur aan, alsmede een album met persoonlijke boodschappen van alle leden. Het afscheidsconcert begon met een optreden van de slagwerkgroep o.l.v. Johan van Vossen, waarbij het pro gramma gepresenteerd werd door Hanneke v.d. Plicht. Na de pauze presenteerde Martin van Popering het programma van de fanfare, waarbij vijf leerlingen voor het eerst aan een concert deelnamen: Stepha- ny Barnes, Iris Kodde en Joyce Theunisse op altsaxofoon, Clarinda Hueguenin op trompet en Marit van Winkelen op trombone. Bij de slag werkgroep maakte Mike Stoutjes- dijk zijn debuut. Vice-voorzitter Jacco Goedegebuure bood Jack Westdorp en Petra Goede gebuure nog een presentje aan. Bei de muzikanten maakten deel uit van het Kreateam, dat een eervolle ver melding kreeg van het gemeentebe stuur in verband met hun aanspre kend vrijwilligerswerk. Accelerando zit de laatste maanden in de Sakofahal. Begin volgend jaar volgt de verhuizing naar de uitbrei ding van de Wellevaete. 2007 wordt een veel rustiger jaar voor de Sint- Annalandse koninklijke fanfare, voorspelde voorzitter Jack Westdorp zaterdagavond. Ondernemers uit Sint-Annaland reageerden dinsdagavond over het al gemeen positief op de plannen voor het havengebied. Ze zijn blij dat er vooral in de Kleine Suzannapolder eindelijk wat van de grond gaat ko men, maar plaatsten wel kanttekeningen bij het voorgestelde parkeer beleid voor het 'nieuwe centrum' van het dorp. Door de toename van het aantal be woners op een klein gebied vrezen ze voor parkeerproblemen. Voor sommigen verandert het dorp zo drastisch dat Sint-Annaland 'Setal- land' niet meer is omdat er zich ook meer mensen van buitenaf zullen vestigen. Het 'domineesdijkje' in de Kleine Suzannepolder keert terug in de nieuwbouwwijk. W. Boogaard bekeek de tekening kritisch om zich ervan te overtuigen of het tracé van het dijkje op de juist plek ligt. „Ik heb er zoveel stekels gekapt, ik weer precies waar het lag." Hij kon er mee leven, zei hij toen hij de te kening goed had bestudeerd. Supermarkt Cl 000 wordt ver nieuwd en verplaatst en krijgt onge veer veertig parkeervakken. De in gang komt onder een passage. De winkel zal zich meer richten op het verbrede Havenplein. Het parkeer terrein wordt bereikbaar via de Spuistraat en de Havenweg, die naar het zuiden wordt verlegd. M. West dorp van de drogisterij en het post kantoor aan de Ring vreest dat er te weinig parkeerplaatsen komen. Ze ker als daar veel meer mensen ko men wonen in de tachtig woningen die in dit deel van het plan (Spuistraat/Havenplein/Havenweg) zijn voorzien. Plus de toeristen en dagjesmensen die het dorp bezoe ken. Volgens ambtenaar G. Kooiker van de gemeente Tholen is er in het nieuwe plan rekening gehouden met meer parkeerruimte dan bijvoor beeld in de nieuwbouwwijk Vroon stede. Per woning is nu plaats inge ruimd voor 1,75 auto's. „Die norm is verhoogd. Het gaat om grondge bonden woningen die een eigen par keerplaats hebben. Door het uitko pen van bedrijven willen we veel woningen terugbouwen. Maar het is ook niet de bedoeling dat we in het gebied veel extra parkeerplaatsen maken. De ervaring is dat die dan snel worden vol gezet." Overwogen wordt om voor de be zoekers van de haven die in de zo mer met hun bootje komen varen, een parkeerterrein aan te leggen in de Suzannapolder onder de Molen dijk tegenover het chaletpark. Daar waren veel bezoekers wel over te spreken, want mevrouw Westdorp was niet de enige die opmerkingen plaatste over het parkeren. Onderne mer W. Pleune zei zelfs dat er nu 'gigantisch te weinig' parkeerplaat sen zijn. Hij ondervindt dat voor zijn kledingzaak in de Voorstraat bijna dagelijks. Zijn vrouw merkte op dat er bij Cl000 te veel wordt gebouwd waardoor het er erg krap wordt met parkeerruimte. „Voor de toeristen die er komen is dit veel te weinig." Pleune ziet wel wat in het opkrikken van het Havenplein met meer winkels. „Daar zie ik ook wel mogelijkheden. Kort bij de Cl000 een kledingzaak met een ander seg ment als in de Voorstraat. Vrijetijds- kleding bijvoorbeeld." Maar zijn vrouw wijst er op dat er ook 'gewone mensen' komen wo nen en dat het niet de bedoeling is om klanten uit de Voorstraat weg te lokken. Ook voorzitter W. Brevet van de Thoolse ondernemers federatie (TOF) vond dat er in de verdere uit werking goed gekeken moet worden naar het parkeren. Hij verwacht dat toeristen de haven tussen de vier ap partementen 'stampvol' zullen zet ten en dat dit problemen zal geven voor de mensen die in de apparte menten wonen. Volgens Kooiker zal dat zich alleen in de zomer voor doen. En daarom wordt bekeken of er een 'overloopterrein' kan worden aangelegd in de Suzannapolder. Brevet benadrukte dat er voldoende parkeerruimte moet komen, ook voor de bezoekers van de winkels die zich mogelijk rond Cl000 zul len vestigen. Ook waren er vragen over de ont sluiting van de nieuwe wijk tussen de Suzannaweg en de Havendijk. Volgens Kooiker komt er bij de standerdmolen aan de Molendijk een toegangsweg 'om te voorkomen dat het verkeer via de Spuistraat' het dorp inrijdt. Er komen huizen voor permanente bewoning en recreatie woningen. De recreatiewoningen moeten volgens Kooiker 'bedrijfs- Bij een van de panelen over het havengebied staan v.l.n.r.: L. Pleune met haar dochter. M. Westdorp en W. Brevet. matig worden geëxploiteerd om te voorkomen dat de huizen perma nent bewoond gaan worden. Langs de dijk komt een waterpartij. Ook daar waren vragen over. Volgens Kooiker is de gemeente verplicht om voor voldoende waterberging te zorgen bij extreme regen. Maar ook als afronding van de wijk leek het de ontwerpers een passend element. „Zeker als mensen vanaf de dijk op de huizen kijken." Er komt zeker Zicht op de nieuwe bebouwing doorgaan. van Sint-Annaland vanaf de waterkant als de ambitieuze plannen één loopbrug naar de dijk. Aan de Spuistraat komt ook een toe gangsweg en via de Suzannaweg kunnen voetgangers en fietsers de wijk in en uit. Op beide punten moet een hoogteverschil van twee meter worden overbrugd. Bij landschapsarchitect J. Bosch in formeerde D. Hage naar het parke ren op het havenplateau. Er is vol gens Bosch plaats voor twee rijen auto's, maar Hage vond geparkeer de auto's eigenlijk niet passen op een boulevard. Ook Bosch wees op het overloopterrein in de Suzanna polder. Daar zou plaats zijn voor 200 auto's. Maar het parkeerterrein zit nog niet in het plan, want op het gebied ligt nu een agrarische be stemming. J. Boogaard vond de huizen in de nieuwe wijk van het dorp in een 'erg strak rijtje' staan. Bosch legde uit dat het strakke was afgeleid van de manier waarop het voorstraatdorp is gebouwd. „Dat is ook strak ge bouwd." Hij wees er verder op dat het nu vooral gaat om een studie en nog niet over de architectuur van de huizen. Die komt volgens hem vol gend jaar aan bod. Op de plaats van het gebouw van de Cebeco, later CZAV, komt een hoog appartementencomplex. W. Boog aard wees er op dat het bij de inwo ners vooral bekend staat als 'het ge bouw'. Schipper J. van Oeveren woont nu op het chaletpark. Samen met zijn vrouw bekijken ze de plannen. Ze overwegen om een permanent huis te kopen in het nieuw te ontwikke len gebied, maar Van Oeveren krijgt het nu al koud als hij ziet dat er hui zen komen die boven de dijk uitko men en uitkijken over de Krabben- kreek. Jaren lagen ze er met hun schip in de haven. „Met oostenwind is het ijskoud." Hij zou liever wat meer beschut achter de dijk wonen. Ondernemer P. van der Wal uit Sint- Maartensdijk vond dat het plan te veel vanuit het dorp is benaderd. Hij wees erop dat er eerder onder inwo ners van het dorp een enquête is ge houden waarin kenbaar werd ge maakt dat men streefde naar een 'gezellige invulling' „Dat is in dit volumeproject niet terug te vinden. Ze mogen natuurlijk niet op de pri maire waterkering bouwen. Ik be grijp de handicap wel, maar ze had den ook andere perspectieven kun nen kiezen." De wijk in de Kleine Suzannapolder noemt Van der Wal 'een heetgewassen Vincxlocatie.' „De invloed van de projectontwik kelaars is groot. Natuurlijk moet het project economisch gedragen wor den, maar je kan toch andere wijken bedenken dan de rechte lijnen in dit plan? Er is geen verkeerscirculatie mogelijk; de recreatiewoningen zit ten in een doodlopende hoek." Van de Wal kan zich meer vinden in de nieuwbouw rond Cl000. Hij vraagt zich verder af of het hoge ap partementencomplex van 30 meter wel past in het omgevingsplan van de provincie. Van der Wal (PvdA- statenlid) licht toe dat het omge vingsplan een hoogte van 15 meter voorschrijft. „Maar ik denk dat de provincie wel mee zal gaan met 30 meter als er verwezen wordt naar het oude Cebecogebouw." Behalve ondernemers uit Sint-Anna land waren ook uit de andere woon kernen ondernemers uitgenodigd. J. Slabbekoorn en K. Laban uit Tholen kwamen een kijkje nemen, L. Rijs- tenbil uit Oud-Vossemeer en M. van Houte uit Scherpenisse. Groei Zeeuwse economie zet flink door: 2007 recordjaar De Zeeuwse ondernemer sluit 2006 positief af. De totale omzet van het Zeeuwse bedrijfsleven stijgt dit jaar met zo'n 750 miljoen (+4,5%) tot ruim 18 miljard euro. Daarmee blijft de regio in het spoor van het landelijk gemiddelde (+4,6%). Ook groeit de Zeeuwse export flink. Zo wordt ruim 400 miljoen euro (+5,3%) meer om zet uit het buitenland gehaald dan vo rig jaar. Landelijk stijgt de export zelfs met 6,4%. Bijna 90% van het Zeeuwse bedrijfsleven maakt winst. Elders in het land ligt dit percentage op 87%. Tweederde van de onderne mers in ons land is tevreden met het rendement uit hun bedrijven. Zeeland scoort met 73% beduidend hoger. Daarnaast is er, voor het eerst sinds jaren, weer een groei te zien van het aantal banen in Zeeland (+1,5%). Landelijk groeit de werkgelegenheid met 2,2%. De investeringen bij het bedrijfsleven nemen ook fors toe. Zo investeert 40% van de ondernemers in ons land meer dan vorig jaar, tegen 24% van de ondernemers die minder geld steken in hun bedrijf. In Zeeland investeert 37% meer, tegen 35% van de ondernemers die minder investe ren dan in 2005. De verwachtingen van ondernemers voor 2007 breken alle records. Het vertrouwen van on dernemers is de afgelopen 20 jaar nog nooit zo hoog geweest. Zeeland volgt hierbij dezelfde trend als colle ga's elders in het land. Wel is de Ka mer van Koophandel bezorgd over het uitblijven van groei aan investe ringen door het Zeeuwse bedrijfsle ven. Meer investeringen zijn immers hard nodig voor de dynamiek van de economie in de regio. De detailhandel in Zeeland ziet haar omzet in 2006 met 1,5% stijgen tot 2,5 miljard euro. Landelijk stijgt de omzet bij de detaillist met 2,5%. De omzet in de Zeeuwse food-sector loopt gelijk met de landelijke ontwik keling (+2,2%). De non-food blijft met een magere +1,3% (incl. auto's en motoren) achter bij collega's in de rest van het land. De werkgelegen heid in de Zeeuwse detailhandel daalt in 2006 met 0,4%. De afname zit vooral in de food-sector. Bij de grote re supermarkten is een stijging van het aantal banen te zien(+3%). Bij de kleinere detaillisten zien we een ster ke afname van zo'n 2%. Deze sterke verschuiving van omzetten en werk gelegenheid van kleine naar grotere bedrijven kan een gevolg zijn van de supermarktoorlog. De dienstverlenende sector is een bonte verzameling van bedrijfstakken en branches. Van fotozaak tot kapsa lon, adviesbureau, (telecommunica tiebedrijf, snackbar of afvalverzame- laar en alles wat er tussen zit. Recreatie en toerisme is sterk verte genwoordigd in de dienstverlenende sector. Daarentegen is de zakelijke dienstverlening, zoals banken, ad viesbureaus en iet-bedrijven, minder aanwezig in de provincie. In Zeeland stijgt de omzet met 3,7%. Landelijk groeit de omzet met maar liefst 5,1%. De dienstverlening is een sterke ba- nenmotor. Zo stijgt het aantal banen in ons land gemiddeld met 4,1%. In Zeeland is er ook een flinke stijging te zien van 2,5%. Zo'n 90% van de Zeeuwse dienstverlenende bedrijven sluit dit jaar af met winst. Landelijk geldt dit voor iets minder bedrijven( 88%). Voor de toeristische sector is 2006 een goed jaar. De bedrijven in deze sector hebben een omzetstijging van 3,8% behaald en lopen daarmee in de pas met de landelijke omzetontwik keling. De Zeeuwse toeristische on dernemers zijn terughoudend met in vesteringen. Zo blijft de bereidheid om te investeren iets achter bij het landelijke beeld. Van oudsher is de Zeeuwse industrie gericht op het buitenland. Meer dan driekwart van de omzet in deze sector wordt in het buitenland afgezet. De ontwikkelingen in de Zeeuwse indus trie zijn positief. Zo is de omzet met 500 miljoen euro (ruim 6%) gestegen tot 8,5 miljard euro. Meer dan 90% van de bedrijven in de industrie maakt winst, tegen 87% landelijk. De werk gelegenheid in deze sector groeit weer. Landelijk stijgt het aantal banen met 0,4%, in Zeeland zelfs met 1,3%. In Zeeland staan veel vestigingen van wereldconcerns in de procesindustrie (chemie, kunstmest, voeding, metaal). Zo hebben beslissingen die op buiten landse hoofdkantoren genomen wor den, grote invloed op zowel de omzet cijfers als de investeringen en de werkgelegenheid in de regio. Ook be palen internationale ontwikkelingen zoals de wisselkoers en de brandstof prijzen sterk de gang van zaken in de Zeeuwse industrie. In 2006 werd duidelijk dat de relatief hoge energie prijzen in Nederland sterk negatief doorwerken in de bedrijfsresultaten van verschillende Zeeuwse industrië le vestigingen. Dit is een onzekere factor voor de komende jaren. Ook de bouw in Zeeland zit weer in de positieve cijfers. Landelijk groeit de omzet met 3,3%. In Zeeland blijft de omzet achter met 1,4% groei. Eén van de oorzaken is het achterblijven van de woningbouw in Zeeland. Mo gelijk dat in de komende jaren de omzetten in de Zeeuwse bouwsector een impuls kunnen krijgen door de uitvoering van verschillende wegen projecten in Zeeland. Wel is het ren dement van de Zeeuwse bouwbedrij ven beter dan van hun collega's elders in het land. Ook is een toena me te zien van de werkgelegenheid met 2% zowel in Zeeland als elders in Nederland. De groothandel in Zeeland is vooral actief in agrarische producten, in voe dingsmiddelen (vis- en schelpdieren) en in bouwmaterialen (incl. zand en grind). De omzet in deze sector stijgt gemiddeld in ons land met 5.5%. In Zeeland groeit de omzet met 3,9%. De afzet in het buitenland speelt een belangrijke rol in de omzetstijging. Zo groeit de export landelijk met 7,6%. De Zeeuwse groothandel haalt ruim 40 miljoen extra omzet uit het buitenland (+5,3%). In Zeeland blij ven de plannen van de groothandel om te investeren achter bij die van haar landelijke collega's. De werkge legenheid stijgt in de Nederlandse groothandel met 2,2%. In Zeeland blijft de groei van het aantal banen achter met 1,3%. Stichting het Klaverblad Zeeland heeft een kaart ontwikkeld voor spoedeisende hulpvragen. Op de kaart staan de telefoonnummers waar de mensen in geval van nood terecht kunnen. De stichting maakte de kaart, omdat zij signaleerde dat mensen vaak niet weten waar zij te recht kunnen met hun hulpvragen. Dit heeft volgens het Klaverblad te maken met de veranderingen in de organisatie van de spoedeisende zorg. De burgers moeten nu zelf de keuze maken tussen huisarts, huis artsenpost, de spoedeisende hulpaf delingen en de ambulancedienst. Op de kaart is ruimte gereserveerd voor belangrijke gegevens die iedereen bij de hand moet hebben als een spoednummer gebeld wordt. De kaart kwam tot stand in samenwer king met onder andere de huisart senposten, spoedeisende hulpafde ling ziekenhuizen en patiënten organisaties. De wethouder voor volksgezondheid in Schouwen-Dui- veland heeft het eerste exemplaar in ontvangst mogen nemen. Volgend jaar worden de kaarten in de rest van Zeeland verspreid. VERVOLG VAN KERK Ook de bibliotheek aan de voorzijde van het gebouw krijgt een andere plaats in het godshuis. Op de plaats van de bieb komt een nieuwe in- en uitgang. Het huidige gebouw is in december 1984 in gebruik geno men. Onder het nieuwe gedeelte van de kerk kan een extra zaal komen. En er komt een inpandige trap om van de parkeerplaats aan de'Noordstraat in de hal boven te kunnen komen. De kerkenraad kocht ook het huis van M. Duijnhouwer (lid van de Ge reformeerde Gemeente) aan de Noordstraat aan dat grenst aan het parkeerterrein van de kerk. „Die wil kleiner gaan wonen. De leden heb ben ook met de aankoop ingestemd. Daardoor is er een hele strook grond bijgekomen vanaf de Noord straat tot aan de achtergevel van de kerk." De uitbreiding is ingrijpend, zegt Duvekot. „De leden moeten de mid delen opbrengen, maar we gaan zo veel mogelijk zelf doen om de kos ten te drukken. De kosten zijn sinds vorig jaar met vijf procent gestegen en men verwacht gezien de run op de bouwmarkt ook voor volgend jaar een stijging van de kosten." Op het terrein van de uitbreiding is archeologisch vooronderzoek ge daan. Er zijn resten gevonden van vroegere bewoning, leer, aardewerk en smeedijzer. „Er zal nog een sleuf worden gegraven om aardlagen bloot te leggen zodat ze kunnen zien hoe de bewoning er is geweest." De Schoolstraat heette voordat de school er werd gebouwd (op de plek waar nu de kerk staat) Stoofdijk. In de buurt stond volgens Duvekot ook een meestoof. maar hij verwacht niet dat daar sporen van terug zullen worden gevonden. De Gereformeerde Gemeente heeft verder een beroep uitgebracht op ds. G. Mouw uit Uddel. v

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 11