ak SP ruim verdrievoudigd op Tholen, CDA ondanks verlies de grootste Testament ruimte erfrecht Tholenaar rijdt met auto op fietsers in 1 VM&CH a Y benut Raadslid gereanimeerd bij uitslag verkiezingen rèNNÜ-r u 400 OCCASIONS Betonauto rijdt over wagen heen :;:x Tien mille voor stembus Donderdag 30 november 2006 63e jaargang no. 3 Altijd meer dan www.autoteam.nl Twee avonden beelden havenplan Sint-Annaland Groene stroom duurder Samenwerking 10 mille VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 rm Flinke steun voor Wilders en CU; PvdA en Fortuyn grote verliezers De Socialistische Partij en de Partij voor de Vrij bid, van groep Wilders, zijn - net als overal - ook op 1 olen de grote winnaars van de verkiezingen voor de T\ mer. De SP zag zijn aanhang op Tholen meei drievoudigen en is de VVD voorbijgestreefd, te* ders dik 800 kiezers achter zich kreeg. ChristenUnie groeide fors. De coalitiepartijen van drie jaar geleden verloren samen 572 stemmen. Ondanks dat blijft het CDA de grootste partij op Tholen. De PvdA van Luuk Blom verloor 609 stemmen. Oud-Vossemeer In galop Hartinfarct treft PvdA-er Henk Nieuwenhuis Het verwerken van de uitslag van de Tweede Kamerver kiezingen op Tholen was laat. Om kwart over drie ont ving deze krant de volledige uitslag vanuit het gemeente huis in Sint-Maartensdijk, maar dat kwam niet alleen omdat er met potlood is gestemd en het tellen veel langer duurt. Om één uur 's nachts werd PvdA-er Henk Nieu wenhuis uit Tholen in de burgerzaal van het gemeente huis namelijk getroffen door een hartaanval. Afrika Aangifte voor poging tot doodslag Zondagmiddag is een 29-jarige Tholenaar door de politie aangehouden op het politiebureau nadat er aangifte was gedaan van poging tot doodslag door een 18-jarige plaatsgenoot en diens vriendin. Hij is opgesloten in To- rentijd in Middelburg. Deze week Gratis meten Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Provincie Zeeland tWBUOTï^Jr Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Dinsdagavond 12 en woensdagavond 13 december geeft het gemeentebe stuur in de Wellevaete informatie over het havenplan Sint- Annaland. De ambitieuze plannen voor het Ha venplein, de Suzannapolder en het havenplateau worden dan gepresen teerd. Dinsdagavond zijn alle Thool se ondernemers tussen zeven en tien uur welkom, woensdagavond 13 de cember is speciaal voor de inwoners van Sint-Annaland gereserveerd. In het zogenaamde nieuwe centrum' komt de nieuwe supermarkt met daaromheen winkels, kantoren en woningen. In de kleine Suzannapol der komen permanente en recreatie woningen, op het havenplateau een woontoren op de plaats van de ges loopte graansilo met verspreid daar naast nog vier kleinere appartemen tengebouwen. Het gaat allemaal om voorlopige schetsplannen, waarop zowel ondernemers als inwoners tot 31 december kunnen reageren. Een betonauto is maandagmiddag rond drie uur op de Paasdijkweg in Poortvliet over een personenwagen gereden. Door de laagstaande zon zag een 22-jarige automobilist uit de gemeente Tholen de betonauto over het hoofd. Bij de botsing reed de be tonauto over de motorkap van de Tholenaar heen. De betonwagen werd bestuurd door een 56-jarige uit Etten-Leur. Deze automobilist pro beerde nog uit te wijken en reed bij de manoeuvre een lantaarnpaal in de berm doormidden. Wonder boven wonder bleven beide bestuurders ongedeerd en was er alleen materie- Ie schade te betreuren. De personen auto moest worden weggesleept, de betonwagen kon op verder rijden. Het college van b. en w. heeft beslo ten voor honderd procent groene stroom af te nemen. De meerkosten bedragen 484 euro per jaar. B. en w. wil daarmee een voorbeeld zijn voor andere instellingen. De gemeente gaat met de Westbra bantse gemeenten bekijken hoe ze samen kan werken op het gebied van de informatietechnologie. Er is 10.000 euro voor beschikbaar ge steld. Later wordt pas beslist of ze met elkaar in zee gaan. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Sm jJm Karin van Woerkom (links) en Wilma de Graaf-Kwist brachten hun stem 'te paard' uit bij het Holland Huis in Scherpenisse. Voor de derde keer in vierenhalf jaar tijd brachten de kiezers hun stem uit voor een nieuw parlement. Voor de derde keer ook kwam het CDA van premier Balkenende op Tholen als grootste uit de bus. Wél ging de partij 2,8% achteruit, door stemmenverlies (247) in alle woon kernen uitgezonderd Tholen. Coali tiepartner VVD leverde 1,6% in (174 stemmen) en is van de vierde nu de vijfde partij op Tholen gewor den. Alïeen in Sint-Philipsland en Oud-Vossemeer boekten de libera len winst. En D66, dat eind juni de coalitie vaarwel zei, is tweederde van zijn aanhang kwijtgeraakt (-151 stemmen). Een half procent van de stemmen is wat de democraten wis ten te vergaren. In Anna Jacobapol- der stemde zelfs niemand meer op Knook ft Schot Notarissen Hoogstraat 15 4691 CA Tholen T (0166) 60 22 54 E notarissen@knook.schoLknb.nl www.knookschot.nl de partij van Alexander Pechtold. Naast de coalitie is vooral opposi tiepartij PvdA de grote verliezer. Wouter Bos verloor op Tholen 609 stemmen ten opzichte van januari 2003, dat is bijna een kwart van zijn aanhang. Zelfs in het 'rode bolwerk' Sint-Maartensdijk gingen de soci aaldemocraten fors achteruit: 147 stemmen ofwel ruim zeven procent. GroenLinks verspeelde honderd kiezers, ruim een derde van de aan hang. Aan de rechterkant is Fortuyn - voorheen de LPF - praktisch weg gevaagd. Van de 2192 Thoolse kie zers in 2002 zijn er (via een terugval naar 810 in 2003) nog 34 overgeble ven. In geen enkele woonkern kreeg de partij meer dan tien stemmen, terwijl in Anna Jacobapolder hele maal niemand het hokje van lijst 5 rood maakte. Anders dan bij de vorige Kamerver kiezingen boekte de SGP stemmen winst, maar de toename met 107 stemmen - die op het conto komt van de kiezers in Tholen, Sint-An naland en in mindere mate Sint-Phi lipsland - kon niet voorkomen dat het procentuele aandeel licht terug liep. De SP kreeg maar liefst 1227 stem men meer dan bij de vorige Kamer verkiezingen. Jan Marijnissen spreekt duidelijk ook op Tholen aan. Zijn par tij is de VVD met ruim 250 stemmen voorbijgestreefd en de vierde partij op Tholen geworden. Wie ook behoorlijk is gegroeid, is de ChristenUnie. Iets meer dan duizend kiezers (1012) maakten een hokje rood onder deze partij, 423 meer dan de vorige keer. Toen noteerde de partij van André Rouvoet nog een verlies op Tholen. Flinke groei ook (141 stemmen) voor de Partij van de Dieren, die nieuw in de Tweede Kamer komt. Op Tholen is ze gevestigde partijen als Groen Links. D66 en Fortuyn voorbijge streefd. Van de nieuwe partijen springt de Partij voor de Vrijheid er ook op Tholen uit. Bijna 5,5% van de kie zers stemde erop: 832 stemmen. Praktisch allemaal (821maakten ze het hokje rood van Geert Wilders, de uit de VVD gestapte politicus met uitgesproken ideeën tegen de islam. Er kwamen woensdag 15.292 kie zers hun stem uitbrengen in één van de vijftien stembureaus. Het waren er 653 meer dan drie jaar geleden. De opkomst was met 83,62% een half procent lager dan de vorige keer. In het hervormd verenigings gebouw aan de Ring in Oud-Vosse- meer kwamen de meeste kiezers op dagen (93,46%), in het verenigings gebouw van de Ger. Gem. in Neder land aan de Hofstraat in hetzelfde dorp de minste (68,03%). Het dorp met de hoogste opkomst was Sint- Philipsland: 86,69%. De minste kie- zerss (79,04%) kwamen in Sint- Maartensdijk. Inwoners van Scherpenisse keken vreemd op toen zij 's middags in het Holland Huis hun stem wilden uit brengen. Vóór het dorpshuis stonden namelijk twee paarden te wachten op hun berijders: Karin van Woer kom en Wilma de Graaf-Kwist. Het tweetal maakt iedere woensdag en zondag een ritje met de paarden. „Het leek me leuk om het rijden en het stemmen met elkaar te combine ren. We konden op deze manier eens milieubewust gaan stemmen", glim lacht Van Woerkom. Hoewel zij niet vertelt welke partij haar steun heeft gekregen, licht ze een tipje van de sluier op. „Nee, ik heb niet gestemd op de Partij voor de Dieren. Al heb ik daar wel serieus over zitten twij felen. De partij had alleen té zwakke onderdelen in haar programma staan, onderwerpen waar het geen dieren betrof. En bij een nieuwe par tij weet je natuurlijk ook niet of en hoe zij haar standpunten waarmaakt in de regering." Wilma de Graaf-Kwist is het met haar eens en voegt hieraan toe: „We zijn beide grote dierenliefhebbers, maar het moet niet over de top gaan. En dat gevoel kreeg ik een klein beetje bij de Partij voor de Dieren." Na het stemmen stapten de ruiters weer op de paarden om hun rit door de gemeente Tholen af te sluiten. De consternatie onder de bezoekers en de leden van de verschillende stembureaus, plus degenen die mee hadden geholpen bij het stemmen, was groot. Er waren op dat moment ongeveer vijftien tot twintig mensen binnen, waaronder een aantal leden van de jongerenraad Tholen (Joth). Met vereende krachten werd Nieu wenhuis gereanimeerd. Bovendien viel tijdens de reddings operatie van Nieuwenhuis SGP- raadslid Johan Aarnoudse uit Oud- Vossemeer flauw. En was er ook voor hem hulp nodig. Het uitwerken van de uitslag liep daardoor vertra ging op. De voorlopige uitslag op Tholen was rond kwart over twaalf bekend. Tholen is nooit erg vroeg, dit jaar was Amsterdam, de grootste ge meente van ons land. zelfs eerder. Nieuwenhuis die de hele dag op het stembureau in het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Tho len actief was geweest, viel in de hal van het gemeentehuis achter de voor deur door het infarct op de grond. Omstanders schrokken. Het raadslid bleef liggen en vertoonde geen teken van leven meer. De toegesnelde bode Piet Hage - van de bedrijfshulpverle ning (BHV) - voelde geen hartslag bij het slachtoffer en riep de hulp in van EHBO-ers onder de omstanders. Zijn collega-ambtenaar Leen den Braber en het SGP-raadslid Peter Hoek schoten te hulp terwijl ook meteen de ambulance werd gewaar schuwd. Met zijn drieën werd ge tracht Nieuwen^',.; hart weer te laten pompen. Het ambulancepersoneel was binnen enkele minuten ter plaat se! De ambulance stond in de kazer ne aan de Noordpoort. Het personeel nam de hulpverlening over en slaag den erin na enige lijd het slachtoffer te reanimeren. Nieuwenhuis werd vervolgens naar het ziekenhuis in Bergen op Zoom vervoerd. De 62-jarige gepensioneerde fysio therapeut zit sinds de grote overwin ning van de PvdA bij de gemeente raadsverkiezingen in maart voor het eerst in de Thoolse gemeenteraad. Hij stond verrassend als derde op de lijst van de sociaal democraten. In 2002 deed hij zijn praktijk in Tholen over en wilde hij graag uitgezonden worden naar Afrika. Dat avontuur ging niet door omdat hij hartproble men kreeg. Nieuwenhuis werd er twee keer voor geopereerd en moest zijn'leven aanpassen. Na zijn revali datie werd hij door Chiel van de Lin de van de PvdA gevraagd actief te worden in de Thoolse politiek en is hij sinds maart een van de nieuwe ge zichten in de raad. Het ambulancepersoneel keerde na de hulpverlening terug naar Sint- Maartensdijk waar bij fractievoorzit ter Jan Oudesluijs thuis nog werd na gepraat met een aantal jongeren die bij de reanimatie aanwezig waren. Oudesluijs: „De nazorg is heel goed geweest. Want de volgende dag heeft de burgemeester het ambulanceper soneel, de hulpverleners en de jonge ren bij elkaar geroepen om er over te praten, want de consternatie was heel groot." Het was een roerig weekend in Tho len. In de nacht van zaterdag op zondag hield de politie ook al een 18-jarige jongen uit Halsteren aan wegens mishandeling van een 17-ja- rige jongen in café Old Friends in Tholen. De 18-jarige die zondag aangifte deed. reed zondag lussen kwart over twee en half drie samen met zijn 16- jarige vriendin op de fiets over de Grindweg. Zij verklaarden dat de verdachte, de 29-jarige Tholenaar, in een personenauto dwars door de haag die het fietspad van de rijbaan scheidt, op hen was ingereden. Een en ander zou het gevolg zijn van de vechtpartij die zaterdag in café Old Friends aan de Hoogstraat had plaatsgevonden. De 18-jarige is van zijn fiets gesprongen op het mo ment dat hij door de auto geraakt zou worden. Het meisje heeft haar fiets in de berm gereden. De twee- wieler van de jongen kwam onder de auto terecht en werd compleet vernield. De bestuurder reed door, maar meldde zich even later op het politiebureau waar hij werd vastge houden. De man bleek alcohol te hebben gedronken. Onderzoek moet nog uitwijzen of hij ook dronken was toen hij de aanrijding veroor zaakte. ZIE VERDER PAGINA 13 Jap Hage wordt honderd jaar in Ten Anker Ina Bolier uit Poortvliet vrijwilliger van het jaar Leen Rijstenbil runt kwart eeuw- kapperszaak p, EN VERDER... Piet Roelands en Beps Embregts 65 jaar getrouwd Boeren moeten belang zoet water aantonen BELACHELIJK ZUN DE MENSEN OP HET MOMENT DAT ZIJ IETS WILLEN SCHIJNEN OF ZIJN, WAT ZIJ NIET ZIJN Dit nummer bestaat uit 28 pagina's Het rijk keert 10.750 euro uit voor extra kosten die de gemeente heeft gemaakt om de verkiezingen vorige week met het rode potlood en de stembus mogelijk te maken nadat de SDU stemcomputers niet meer ge bruikt mochten worden. De vereni ging van Nederlandse gemeenten (VNG) heeft bemiddeld en stelde voor 43 eurocent per inwoner uit te keren. Het collége van b. en w. stemt in met het voorstel van de VNG. Volgens b. en w. dekt het be drag de gemaakte kosten. Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur AbdifNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u:op www.zee1and.nl/abdunieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118631400 Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit Wad Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg Advertentie I.M. evejLf www.bcc.nl Advertentie I.M. Aart-Jan Oosdijk met de paling uit de watergang bij Stavenisse. Zie verder pagina 13.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1