Probleem riool morgen opgelost 'We zitten op de mooiste plek van Flupland, hier op de dijk' Met Regiobank naar Euro Disney Vijf windmolens aan overkant Hollaerepolder Scholieren geven zich op voor antipestproject Longentest in Lievensberg Gaslek Tholenseweg Luuk Blom wil linkse coalitie Praathuisje van Sint-Philipsland nog steeds goed bezocht Tweetal bekent 82 inbraken Portretten uit de 17e eeuw Donderdag 23 november 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 19 Plan Eneco voor oever Schelde-Rijnkanaal Aan de Brabantse kant van het Schelde-Rijnkanaal, te genover de Hollaere- en Hikkepoider bij Oud-Vosse- meer, wil Eneco Energie een windmolenpark realiseren. In het verzoek aan de gemeente Steenbergen voor plano logische medewerking - dat ook vijf turbines in een pol der ten noordwesten van Dinteloord behelst - belooft het Rotterdamse energiebedrijf ten minste acht ton aan be lastingopbrengst. Lint Zes leerlingen van het Markiezaat college en vijf scho lieren van het Calvijn college hebben zich aangesloten bij de werkgroep antipestproject van de jeugdraad van Tholen (Joth). De jongeren meldden zich aan na het be zoek van Joth aan de middelbare scholen waar de jeugd raad problemen rondom pesten en zinloos geweld aan kaartte. Energieverbruik kantoren te hoog Knikken en zwaaien Rondje eiland „Geen enkel praathuisje is zo goed bemand als hier in Sint-Philipsland", oordeelt Jan Kempeneers. Hij zit sa men met een vijftal mannen in het glazen gebouwtje bo venaan de Zuiddijk. De anderen knikken instemmend. „Ik heb de stukken gelezen over de andere praathuisjes. Tholen heeft slechts twee bezoekers, dat is toch niets. Hier is het heel wat beter gesteld met de opkomst. Al heb ik geen idee waarom hier méér mensen komen. Het is gewoon lekker om er eens uit te zijn." Lastig Acht jaar geleden stuitte een plan van Essent voor achttien windmo lens bij Nieuw-Vossemeer op be zwaren bij de omwonenden. Dat project strekte zich een stuk verder in zuidelijke richting langs het ka naal uit dan waarmee Eneco nu komt. In het nieuwe plan worden de pijlen gericht op het bij de kanaal- aanleg in de jaren zeventig opgespo ten terrein ten noorden van de Vos- semeerbrug. Daar zouden vijf windmolens moeten komen met een masthoogte van 90 meter (met wie ken in hoogste stand 135 meter). De noordelijkste is gepland ongeveer tegenover de manege Van Engelen in de Hollaerepolder, hemelsbreed op een kilometer afstand. Het windpark Hendrikpolder, zoals Eneco het project heeft gedoopt (naar de 1,2 km noordelijker gele gen Prins Hendrikpolder), gaat be staan uit turbines van 3 megawatt elk. Ze moeten per jaar samen 32 miljoen kilowattuur elektriciteit le veren, voldoende voor 9000 gezin nen. In een brief aan de gemeente raad schrijft Eneco dat de afstand tussen de windmolens en aanwezi ge huizen voldoet aan de geldende regels (meer dan vier keer de mast hoogte, dat is 360 m). Schaduwhin- der bij woningen wil het bedrijf voorkomen door de turbines zono dig korte tijd stil te zetten. Dat laat ste zal ook gebeuren als zich ijs op de rotorbladen mocht vormen. Eneco verheelt niet dat de hoge windturbines op grote afstand te zien zullen zijn. Maar het Schelde- Rijnkanaal is door de provincie Noord-Brabant in een discussieno ta genoemd als één van de 'speer puntlocaties voor grootschalige windenergietoepassing'. De plan nen van Eneco passen in die con centratiegedachte. Door ze als een lint langs het Schelde-Rijnkanaal te plaatsen, accentueren ze ook nog eens de grens tussen de provincies Noord-Brabant en Zeeland. Het energiebedrijf zal in een later stadi um een aantal relevante onderzoe ken laten uitvoeren. In de brief geeft het aan, de gemeente Steen bergen voor beide projecten een malig 400.000 euro aan leges te be talen en eenzelfde bedrag aan onroerendezaakbelasting (over een periode van 20 jaar, maar eventueel eenmalig). Ook is Eneco bereid een fonds te vormen om daaruit 'maatschappelijk verantwoorde doelen' in de gemeente Steenber gen te financieren. De provincie Zeeland laat een aanvraag voor het oprichten van vier grote windmolens in de Nieuwe annex Stavenissepolder huiten behandeling. Het steden bouwkundig bureau RBOI heeft namelijk verzuimd tijdig de be nodigde aanvullende gegevens te verstrekken voor de op grond van de natuurbeschermingswet vereiste vergunning. „De start van het project is gemaakt en verliep erg succesvol. Vooral de Geweldig Express werd goed ont vangen", reageerde Michiel van der Velde maandag tijdens de Joth-ver- gadering in het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. Begin november konden scholieren en jeugdleden van verenigingen drie dagen lang de reizende tentoonstelling tegen zin loos geweld, vooroordelen en ruzie bezoeken. Daarnaast hield Joth in de hogere klassen op de middelbare scholen een presentatie over de pestproblematiek. Jongerenwerkster Ingrid Bras stelde voor om deze presentatie in samenwerking met de politie ook in de lagere klassen te houden. Het idee werd door de Joth- leden positief ontvangen. Angela Lindhout opperde vervolgens om de vergaderingen van de jongerenraad meer bekendheid te geven door pos ters op te hangen in scholen. „Met dat soort aankondigingen wordt ons bereik veel groter, want veel jonge ren lezen geen krant. Ik heb een aantal leerlingen gesproken dat niet wist hoe laat of waar de Joth verga dert. Dat moet veranderen." 443 mensen hebben onlangs meegedaan aan een gratis longfunctietest in de centrale hal van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De test werd aangeboden in het kader van de Wereld COPD-dag (chronisch obstructieve longziekte) om mensen een indruk te geven van de conditie van hun longen. Longfunctielaborant Chantal Schipper hoopt dat de test mensen overhaalt om na te denken te stoppen met roken. „Wie weet kunnen we op deze manier het aantal nieuwe patiënten minder snel laten stijgen dan nu het geval is." Het gezin Van der Est met cheque voor het Regiobankkantoor in de Voorstraat, met de medewerkers van de bankvestigingen. Rechts van hen Edwin Huge, Emmy v.d. Reest, Erwin Kot en Jacqueline den Braber v.l.n.r.en links Gerard Goedegebuure (rechts) en Rien van Dijke.. (Advertentie LM.) De Ten Ankerweg in Tholen is sinds gisterochtend tussen de Parksingel en Molensingel afgesloten voor het verkeer. Gele borden wijzen de weg gebruikers een alternatieve route. Problemen met de riolering zijn de oorzaak van de overlast. Uitvoerder Chris Kole legt uit wat de plannen zijn: „Eerst freest een machine gleuven in het wegdek, daarna wordt een gedeelte van het asfalt verwijderd om te kijken wat er nu precies aan de hand is met de riolering." Bij een lekkage zal het gat worden dichtge smeerd met beton. „Maar we weten nog niet wat we gaan aantreffen." Morgenmiddag (vrijdag) wordt het opengebroken gedeelte van de weg voorzien van een nieuwe laag asfalt. „Als alles goed verloopt, zal de straat diezelfde avond nog worden vrijgegeven voor het verkeer." De uit voerder gokt dat het herstellen van de lekkage zo'n acht- tot negendui zend euro gaat kosten. „De huur van een freesmachine en een vrachtwa gen is niet mis. Ook het asfalteren betekent een aardig kostenplaatje." Zeeuwse kantoren verbruiken teveel energie, dat meent de Zeeuwse mi lieufederatie (ZMF). Ruim 150 be drijven ontvangen daarom deze maand een brief met het voorstel om mee te doen met het project CV Op timaal. Veel kantoorgebouwen kam pen met het probleem dat in een ge deelte van het pand de temperatuur vaak te hoog is, terwijl een ander deel niet warm te krijgen is. De ther mostaat wordt daarom hoger gezet, waardoor meer energie wordt ver bruikt dan nodig. Het probleem is volgens de ZMF namelijk op te los sen met de techniek 'waterzijdig in regelen'. Een techniek die volgens de milieufederatie in de vergetelheid is geraakt. Deze methode verdeelt de toevoer van warmte per radiator, waardoor de warmte gelijkmatig wordt verdeeld over de verschillende ruimten. Op een tiental Zeeuwse ba sisscholen bleek het proces een be sparing van vijftien tot twintig pro cent op het gasverbruik te betekenen, waardoor de investering al binnen twee tot drie jaar rendabel is. Het project kost in totaal zo'n 30.500 eu ro. Het milieu actie plan van Delta nv steunt de besparingscampagne met 25.000 euro. De eerste vijftien kan toren die zich aanmelden, ontvangen maximaal 750 euro om de noodzake lijke aanpassingen uit te voeren. De brandweer van Bergen op Zoom en Halsteren rukte vorige week woens dag aan het eind van de middag uit nadat er een gaslek was geconstateerd aan de Tholenseweg in Halsteren. Voorbijgangers hadden een fluitend ge luid gehoord en alarm geslagen. Het gaslek bevond zich aan het eind van de doodlopende weg naar het ScheldeRijnkanaal. De brandweer ging ook op de Thoolse brug kijken om de positie te bepalen van het lek. De houten bankjes in het praathuisje zijn voorzien van vierkante stoelkus- sens. De meeste vertonen grote slijt plekken, geel schuimrubber steekt hier en daar uit de stoffering. Het huisje wordt al jaren zichtbaar inten sief gebruikt. „Wc zitten op de mooiste plek van Flupland, hier bo ven op de dijk. Het is prachtig", al dus Jan van Duuren. Op tafel liggen enkele tijdschriften, bovenop de sta pel ligt een uitgave van 'Boerderij'. „Breng jij die Boerderij altijd mee, Jan?", vraagt de 70-jarige Kempe naar. De man schudt zijn hoofd en verklaart alleen af en toe een krant mee te nemen. C. Quist springt hier meteen op in, hij heeft zijn krant vandaag niet gekregen. Het blijkt een veel voorkomend probleem te zijn. De andere mannen vinden ook regelmatig hun dagblad niet of niet op tijd op de deurmat. „Dat is zo sinds de bezorging is veranderd. Ik weet tegenwoordig niet eens meer wie de kranten rondbrengt. Dat is zo vaak gewisseld. Ik bel ook niet meer dat ik de krant niet ontvangen heb, dat heeft toch geen zin", zucht Quist. Een paar mannen roken een sigaretje in het praathuis. De deur staat ervoor open. De lieden zitten in hun winter jas en hebben nog geen last van eventuele koud. „Het is nog lekker weer voor de tijd van het jaar, daar zal je ons niet over horen klagen", zegt J. Neele. Er wordt veel gewuifd naar voorbijrijdende auto's. Ook de wandelaars krijgen regelmatig een vriendelijk knikje van de bezoe kers. Een vrouw die haar hond uit laat, wordt door enkele mannen met een zwaai begroet. „Dat is er toch een uit Oosterland?", vraagt Kempe- neers. „Zij? Ik dacht dat het er eentje was van Dielemans?", reageert Van Duuren en wijst naar een vrouw die samen met haar zoontje over de kaai wandelt. „Dat zou kunnen, maar we bedoelden haar", antwoordt C. Quist en wijst naar de vrouw die langzaam vanaf de Zuiddijk naar de Voorstraat loopt. Er gaan regelmatig bekende voorbijgangers over de tong, maar de mannen kennen niet alle mensen meer. „Ik herken vooral mensen die in de buurt wonen, er is veel import bijgekomen", vertelt W. Reijngoudt. Volgens Kempeneers is het aantal bewoners dat niet van Sint-Philips- land komt vooral toegenomen door de bouw van de nieuwbouwwijk. „Ik denk dat tachtig procent import is, daar ken ik amper iemand. Het is blijkbaar een stuk goedkoper om hier een nieuw huis te kopen dan el ders, zo belanden er veel op Flu pland." De Fluplanders komen niet alleen bij 't Wachtje bij elkaar om wat te kletsen. Vooral in de zomer trekken zij er dagelijks op uit. Met de fiets vertrekken zij dan naar de brug en rijden dan langs het Schelde-Rijnka naal een rondje om na de toer weer terug te keren in Sint-Philipsland. „Dat doen we al jaren", vertelt W. Reijngoudt. De mannen zijn tevreden met het praathuisje, dat zo'n tien jaar geleden na de gemeentelijke herindeling in zijn geheel opnieuw werd opge bouwd. „Het komt trouwens wel door Flupland dat Tholen dit jaar zijn 25.000ste inwoner kan vieren", aldus Reijngoudt. De actualiteit wordt door bezoekers goed bijgehouden en niet alleen het plaatselijk nieuws. „Ja, Amerika heeft pas zijn 300 miljoen ste inwoners mogen verwelkomen. Alleen India en China hebben meer bewoners. Op dat gebied heeft Tho len nog een karwei voor de boeg", glimlacht Quist. Het praathuisje werd in 1995 op nieuw opgebouwd toen de gemeen ten Tholen en Sint-Philipsland wer den samengevoegd tot één gemeente. Boven de ingang prijkt een houten bordje waar met witte, sierlijke letters 't Wachtje is opgeschilderd. Het is een initiatief van praathuisbezoeker Jan Kempeneers, vertelt hij. „Vroe ger heeft op deze dijk een wachthuis gestaan. Vlakbij die witte paal daar", licht hij toe en wijst naar een kleine paal dat buiten naast het praathokje staat. Het wachthuis werd in 1747 door de overheid gebouwd tijdens de Oostenrijkse successieoorlog toen de Fransen Brabant binnen vielen. „Waarschijnlijk om de scheepvaart en de Fransen in de gaten te houden. Ik ben daar geboren, in 1923 kocht mijn vader, Marinus, namelijk het pand. Ik weet nog dat hij bij hoog water planken tegen de voorkant moest zetten, omdat anders het water binnenkwam", blikt hij verder terug. Zijn geboortehuis werd in 1973 afge broken. Toen Kempeneers hoorde van het nieuwe praathuis vond hij het een goed plan om het pandje naar zijn oude huis te benoemen. „De ge meente vond het prima, maar wilde er niet aan meebetalen. Ik heb het toch laten maken, dus ik heb het oude mannenkotje - zo werd dit vroeger vaak genoemd - een beetje gespon sord", glimlacht hij. Kempeers is lid van de heemkunde kring Philippuslandt en bijzonder geïnteresseerd in de historie van zijn woonplaats. „Ik kom ongeveer één keer per week naar het praathuisje, als ik iets wil weten", vertelt hij en knikt naar de heren J. Neele, W. Reijngoudt en C, Quist. „Sommige bezoekers zijn toch tien of elf jaar ouder dan ik en weten meer te vertellen over bij voorbeeld de Tweede Wereldoorlog. Daarnet hadden we nog een gesprek over de Ramp. Je komt toch een boel dingen te weten over Flupland in die tijd. Toen ging alles nog op zijn ou derwets." Quist kijkt met minder be wondering terug naar het verleden: „De goede oude tijd? Het is maar goed dat de dingen veranderen, we moeten vooruit. Daar ligt de toe komst." Jan van Duuren (links) en Jan Kempeneers genieten van het uitzicht vanuit het praathuisje 't Wachtje. Dee 6. Sint-Phihpsland Michel en Johanna van der Est en hun dochtertje Nica kunnen binnen kort twee dagen naar Euro Disney bij Parijs. Het Sint-Philipslandse ge zin won de prijs bij de DroomSpaar Actie van de Regiobank. De actie stond in het teken van het tienjarig bestaan van de Regiobank (onder de ze naam). Nieuwe klanten die een droomspaarrekening openden, maak ten kans op een uitstapje naar het pretpark. De vestigingen van de Regio bank in Poortvliet, Tholen, Sint-Annaland, Sint-Maartensdijk en Sint- Philipsland hielden de actie gezamenlijk. Over de respons zijn ze erg te vreden. Notaris Schot uit Tholen trok uit alle deelnemers de winnaar. Dinsdagmiddag kwam het gezin Van der Est naar het kantoor aan de Voorstraat in zijn woonplaats om de prijs in ontvangst te nemen. „Erg leuk", vond Johanna van der Est, die nog werd verrast met een boeket. VERVOLG VAN STEMMEN „We komen zeker boven de 35 zetels. Mijn plaats is veilig gesteld, maar je moet altijd een slag om te arm hou den. De peilingen geven 37 of 38 ze tels aan. Maar ik heb het gevoel dat het nog verder omhoog gaat omdat een aantal kiezers die op de SP zou den stemmen, toch voor de PvdA kie zen." Toch blijft het volgens Blom koffiedik kijken. „Maai- het wordt wel moeilijk om het resultaat van 2(X)3 met 42 ze tels te evenaren." De cijfers wijken tussen de 10 en 15 procent af. We ko men dan op 33 of op 41 zetels uit." Als Blom een nieuwe regering zou mogen samenstellen dan zou dat een coalitie van linkse partijen wor den: PvdA, SP en GroenLinks. Lijsttrekker Femke Halsema van GroenLinks wilde het serieus be spreken tijdens een etentje met Wouter Bos van de PvdA en Jan Marijnissen van de SP. Maar voor Blom was er geen etentje of een kopje koffie voor nodig geweest. „Maar het is lastig om je vóór de verkiezingen uit te spreken. Het is erg dat Bos persoonlijk is aangeval len door het CDA. Vooral door Maxime Verhagen. Voor mij is de deur voor het CDA dicht. Ik hoop dat er een regering gevormd kan worden zonder CDA en VVD. Maar het blijft de vraag of dat reëel is. Dan zullen we wel een hele goe de uitslag moeten maken." Blom zit nu sinds 2003 in de Ka merbankjes en heeft defensie, in dustrie, recreatie en toerisme in zijn 'portefeuille.' Terugkijkend op de periode is Blom niet tevreden. „In de oppositie ben je beperkt. Je wilt iets veranderen, maar dat is niet ge lukt. Ik zit er niet voor de bühne of omdat het een erebaan is. Zowat al le voorstellen die we inbrachten, werden afgestemd. Als we niet in de regering komen, wordt het wel erg lang oppositie voeren." Bloms huis staat te koop, maar hij is niet van plan om het eiland te verlaten, zegt hij. „Mensen zeggen dat ik naar Vlissingen ga, maar dat is niet waar. Er wordt zoveel ge praat." De politie heeft met de aanhouding van een 21-jarige Sint-Willebror- der en een 28-jarige man uit Etten-Leur 82 inbraken in onder andere Tholen, Bergen op Zoom, Willemstad en Oudenbosch opgelost. Op 25 september werd de 21-jarige verdachte uit Sint-Willebrord op heter daad betrapt tijdens een inbraak. Een getuige had die nacht gezien dat de man een auto openbrak en waarschuwde de politie. Tijdens het on derzoek dat op de arrestatie volgde, werd de man uit Etten-Leur aan gehouden. Het tweetal bekende zich in de maanden juli, augustus en september schuldig te hebben gemaakt aan 82 misdrijven, waaronder één woninginbraak, zes inbraken in bouwketen en 75 auto-inbraken. De inbrekers moeten zich in januari voor de rechter verantwoorden en blijven tot die tijd vast zitten. Strenge kragen, een vrome mond en een zelfverzekerde blik. Zo lieten veel voorname burgers zich in de zeven tiende eeuw portretteren. Maar het kon cx>k anders, zoals Elisabeth Tail- larde. Zij liet zich wulps en met half ontblote boezem in het bos vereeuwi gen. Het Zeeuws Museum in Middel burg toont de mooiste 17e eeuwse portretten van onder andere familie De L(x>per. Bij de voorbereiding van deze tentoonstelling zijn drie schilde rijen van deze familie gerestaureerd. De tentoonstelling loopt tot 10 de cember en is geopend van woensdag tot en met zondag van één tot vijf uur. Meer informatie is te vinden op www.zeeuwsmuseum.nl. Is Zeeland klaar voor de WMO? Die vraag staat 28 november cen traal in de Scoopera in Middelburg. Verschillende Zeeuwse betrokkenen gaan hier vanaf half acht met elkaar in debat. Meer informatie is te vin den op www.scoopzld.nl. Uitvoerder Chris Kole uit Wemeldinge rechtskijkt toe hoe het asfalt op de Ten Ankerweg in Tholen verwijderd wordt voor de werkzaamheden aan de riolering.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 19