Politie tast nog in duister na reeks brandstichtingen Co Co Co Waterschap beperkt stijging van lasten EP i 'Groei werkgelegenheid Tholen goed merkbaar' £0 ■Er 400 OCCASIONS SPS gedupeerd na brand clublokaal in Deestraat BLOEDSUIKERTEST in uw apotheek Stemmen op 22 novem ber alleen met de nieuwe, oranje stempas Ui Doe nu de gratis ^-i)[ A Donderdag 16 november 2006 63e jaargang no. 1 bew. ex. Altijd meer dan www.autoteam.nl Burgemeester op kraambezoek Gemaal De Noord wordt uitgebreid De politie van Tholen heeft nog geen enkele aanwijzing die kan leiden tot de aanhouding van de dader(s) van de brandstichtingen in Poortvliet. In een brief aan alie inwo ners van Poortvliet roept burgemeester W. Nuis op alert te zijn na de serie van vijf brandstichtingen vorige week in het dorp. Ondernemers zijn door de brandweer opge- roepen extra veiligheidsmaatregelen te treffen. Woens- V L AM I N GS LIE dagochtend werd het dorp wederom opgeschrikt toen het clubgebouw van voetbalvereniging SPS in de hens stond. Steenbergen 0167 566 391 17 november Apotheek Hiolen, tel. 600645 Provincie Zeeland J gemeente Tholen 4100 nieuwe banen in provincie Zeeland Meer uitzendkrachten Tarief voor gebouwd ruim vijf procent lager ondrachtbode, de Thoolse Courant tfjfotbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland oon 0166-657007 b.g.g. 653474 'ax 0166-657008 E^fnail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Burgemeester W. Nuis gaat vanoch tend langs bij familie Verkerke in Sint-Maartensdijk om het gezin na mens de gemeente te feliciteren met de geboorte van zoon Daniël. De ba by werd 4 oktober geboren en is de 25.000ste inwoner van Tholen. Tij dens het kraambezoek overhandigt Nuis namens het gemeentebestuur ook enkele cadeaus aan de ouders. De capaciteit van het gemaal De Noord bij Sint-Maartensdijk wordt uitgebreid en de krooshek- reiniger aangepast. Volgend jaar begint waterschap Zeeuwse Eilan den met de voorbereiding, zodat het werk in 2008 uitgevoerd kan worden. Er is een investering mee gemoeid van bijna 1,28 miljoen euro (hiervan is inmiddels 7 ton gereserveerd). Het schap hoopt komend jaar in Sint-Philipsland grond te verwer ven voor het realiseren van water berging bij de Luysterkreek. Er is al 122.000 euro voor beschikbaar gesteld. De aanleg wordt gecom bineerd met het maken van na tuurvriendelijke oevers, éen inves-, tering van 317 mille. Langs de Winkelzeesche watergang bij Sint-Annaland wordt anderhalve kilometer natuurvriendelijke oe ver gerealiseerd, wat anderhalve ton kost. Een groot karwei is het verwijderen van de zuiveringsinstallatie Sint-Phi lipsland. Dat staat voor 2008/2009 gepland. Eerst moet de laatste fase van de uitbreiding van de zuivering bij Tholen gereed zijn, want daar wordt het afvalwater van Sint-Phi lipsland in de toekomst verwerkt. Op verkeersgebied heeft Zeeuwse Eilanden volgend jaar het maken van een fietsoversteek in de Eeweg bij Tholen op het programma staan. Ook wordt een duiker gelegd in de Molendijk bij Oud-Vossemeer. Kantinebeheerder Piet Lisseveld is bezig de volledige voorraad drank uit de voorraadruimte naar buiten te brengen. Teamchef A. de Regt van de Thoolse in het dorp. „Onze inzet is uiteraard Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment politie zei gisteren aan het eind van de ochtend dat het buurtonderzoek nog niets heeft opgeleverd. „Er doen ook allerlei verhalen de ronde. Maar als we er dan dieper op in gaan, blijkt dat toch niets op te leveren." De politie is na de brand in de kantine van de voet balvereniging extra gaan surveilleren kijk op www.apotheek.nl voor meer informatie verhoogd. We komen nu veel meer in Poortvliet dan normaal gesproken no dig is. We krijgen wel veel medewer king van het pubüek, maar het heeft nog niet geleid tot het oppakken van de dader." De Regt beschouwt het als een ernsti ge situatie, zegt hij. „Het is voor ons een hele zware zaak. Waar eindigt dit? Het begint met kleine dingen, maar er is ook al een auto in brand gestoken die vlak bij een gevel stond. Wordt er straks een woning in de fik gesto ken?" De Regt hoopt dat het na de brand in het clubgebouw is afgelopen met de brandstichtingen in Poortvliet, maar hoopt ook zo snel mogelijk de dader op te kunnen pakken. Hij roept op de inwoner van het dorp op zich te mel den als ze menen iets te hebben gezien of gehoord dat kan leiden tot het aan houden van de dader. De inwoners kregen donderdag de brief van de burgemeester in de bus. Ze worden door Nuis verzocht 'extra alert te zijn en meer dan anders te let ten op hun omgeving'. Nuis vraagt de inwoners de politie te helpen bij het zoeken van de daders. 'Als u iets ver dachts ziet of bemerkt, of als u ver moedens heeft over de daders, dan vragen wij u dat direct door te geven aan de politie.' Ook alle ondernemers in Poortvliet zijn aangeschreven. Brandweercom mandant J. de Feijter schrijft dat er en kele branden gesticht zijn en enkele pogingen daartoe zijn gedaan. De brandweer wijst er op dat de onderne mers ook kunnen bijdragen aan het 'tot staan brengen van deze roekeloze daden.' De brandweer verzoekt de on dernemers hun bedrijfsterrein te in specteren op brandbare stoffen 'die door kwaadwilligen gemakkelijk als ontstekingsbron gebruikt zouden kun nen worden' en deze te verwijderen of in het pand op te slaan. De schrik zit er goed in in Poortvliet nadat eerst op maandagavond een auto in de brand stond in de Noordstraat, een reclamekarretje (van de Rabo) in de Schoolstraat, en er een melding kwam dat gepoogd was een brieven- AbdijNietiws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: QH8-631400 Nieuwe Burg 42, postbus 6001 i 4330 LA Middelburg i Handsfree bellen Ingebouwde 2,5 DB harde schijf TOM TOM 00 700 NAVIGATIESYSTEEM G0700; Aulonavigafie met 3,5" scherm. www.bcc.nl Met de Tweede Kamerverkiezingen op 22 november 2006 kunt u alleen met uw nieuwe, oranje stempas stemmen! De blau we stempassen zijn ongeldig geworden. Op zaterdag 11 of maandag 13 november 2006 heeft u deze nieuwe stempas per post ontvangen in een speciale envelop van de gemeente Tholen. Op deze envelop staat: Belangrijk: bevat nieuwe stempas. De nieuwe stempas is groter dan de blauwe stempas die u begin november ontvangen heeft. Gooit u de blauwe stempas alstublieft weg om verwarring te voorko men. Let op bij al afgegeven machtigingen! U heeft iemand (onderhands) gemachtigd op de blauwe stem pas door de achterkant ervan in te vullen. De Kiesraad heeft be slist dat deze al verstrekte onderhandse machtiging vervalt, omdat de blauwe stempas ook vervallen is. Uw machtiging op de blauwe stempas vervalt dus helaas. U moet opnieuw ie mand machtigen op uw nieuwe, oranje pas. De Kiesraad is het adviescollege van de regering en het parlement op het gebied van kiesrecht en verkiezingen. Schriftelijke machtigingen die bij de gemeente zijn aange vraagd, blijven wel gewoon geldig! Meer informatie Voor meer informatie belt u met 0166 - 668 200. In Tholenderwijs op pagina 15 van deze krant vindt u meer in formatie over de stempassen en stemmen op 22 november aanstaande. Advertentie I.M. Advertentie I.M. bus in de Poorthove en een afvalbak in de Langestraat aan te steken. Het clubgebouw van SPS was na de brand niet te gebruiken. Zaterdag wer den alle thuiswedstrijden uitgesteld. Het eerste elftal zou op het hoofdveld Mevo uit Zierikzee ontvangen, maar die werd afgebeld. Ook de andere wedstrijden van lagere elftallen wer den afgeblazen. Het was zaterdagmid dag dan ook akelig stil op sportpark D'n Aekerboom. Het parkeerterrein was nagenoeg leeg. De velden waren leeg. De supporters zaten thuis. Met man en macht hebben vrijwilli gers van de vereniging sinds donder dag gewerkt om de ravage opgeruimd. Dinsdagavond konden de trainingen hervat worden nadat de verlichting en de warmwatervoorziening was her steld zodat er gedoucht kon worden. „Honderden, mensen zijn gedu peerd", zegt penningmeester Comé Polderman. „Niet alleen onze eigen vereniging met 175 leden, maar ook de tegenpartij. De hele gemeenschap van Poortvliet wordt er door getrof fen. Maar het medeleven is groot? Vele mensen tonen zich betrokken. We krijgen heel veel medewerking." De brand is ontstaan bij de toilet groep en die mag als verloren wor den beschouwd, zegt Polderman die door een gat in het dak naar boven kijkt. „De beginhaard zat hier, maar is via het dak naar de kantine gelo pen. En er is overal rook- en roet- schade." De kantine van beheerder Piet Lis seveld is nauwelijks terug te kennen. ZIE VERDER PAGINA 7 Die werkgelegenheid in Zeeland is aan het groeien. Tussen mei 2005 en mei 2006 kwamen er 4100 nieuwe banen bij. I)at blijkt uit onderzoek van Ribiz, de regionale informatiebank bedrijven en instellingen Zee land. Ook in Tholen is economische groei merkbaar. „Het aantal inge schrevenen is met zo'n 20 procent afgenomen", meldt Wim Bos, senior adviseur van het centrum voor werk en inkomen (cwi) in Sint-Maar tensdijk. „We merken duidelijk dat het aantal meldingen terugloopt. De forse afname is te danken aan het economisch herstel." Volgens het onderzoek is vooral de vraag naar medewerkers in de zake lijke dienstverlening toegenomen. Waren er in 2005 nog 14.800 ba nen, in 2006 groeide dit naar 16.000. Vooral bij schoonmaakbe drijven en in de beveiligingsbran che groeide de werkgelegenheid. De stijging in deze sector komt neer op een derde van het totaal aantal nieuwe banen in Zeeland. Ook in het onderwijs en de sectoren ver voer/opslag en communicatie breid de het aantal jobs zich uit naar res pectievelijk 10.250 (+350) en 10.700 (+400) betrekkingen. Alleen de financiële dienstverlening moest wat inbinden en ging van 4200 naar 4150 arbeidsplaatsen. Dat is vol gens de onderzoekers te wijten aan de voortgaande schaalvergroting in het bankwezen. In Tholen is volgens Bos geen sec tor die eruit springt qua toename van werkgelegenheid. „De groei blijft niet beperkt tot één bepaalde branche, in alle takken gaat hét wat beter." De senior adviseur zag dit jaar het aantal inschrijvingen bij het arbeidsbureau zakken van 680 naar 530, een daling van 22 procent. „Dat heeft verschillende redenen. Aan de ene kant schrijven zich min der mensen in die werk zoeken en aan de andere kant vinden steeds meer werklozen een baan. Er is dui delijk iets aan het veranderen op de arbeidsmarkt. Was er eerst amper werk te vinden in de detailhandel, nu beginnen verkopers steeds meer kansen te krijgen." De bevindingen van het Thoolse cwi sluiten aan bij de resultaten van het Ribiz-onderzoek. Ruim 30.000 mensen vonden werk in de groot- of detailhandel in Zeeland. Het aantal voltijdbanen op de Zeeuwse ar beidsmarkt steeg tussen mei 2005 en mei 2006 met bijna 2900. Ook het aantal uitzendkrachten nam met ruim 1200 fors toe. Het aantal deel tijders klom het afgelopen jaar het minst met 100 banen. Zeeland biedt momenteel 172.150 arbeidsplaat sen. Driekwart daarvan is te vinden in het bedrijfsleven en een kwart in de overheid en de semi-overheid als zorg en onderwijs. In de zorg steeg het aantal arbeidsplaatsen met bijna 600, er is dan ook een flinke groei te zien in het aantal banen bij de drie Zeeuwse ziekenhuizen. Daarnaast nam het aantal banen in de parame dische zorg, zoals psychotherapeu ten en pedagogen toe. Het Ribiz bemerkte verder een stijging van het aantal jobs in verzorgingste huizen. Tussen mei 2004 en mei 2005 kampte deze sector nog met een verlies van 350 banen. Dat werd veroorzaakt door ontslagen in de thuiszorg en de kinderop vang. Deze week Marijn van 't Hof krijgt stempas van zowel Tholen als Gouda Truus Rijnberg nog enigste van oorspronkelijk bestuur bij zilveren visclub 't Scharretje De waterschapsbelasting voor ingezetenen en grondeigenaren blijft vol gend jaar gelijk. Voor eigenaren van woningen en bedrijfspanden daalt het tarief met 5,4%, ter compensatie van de gestegen waarde van het on roerend goed. De verontreinigingsheffing stijgt met anderhalf procent Een tariefsverhoging van méér dan anderhalf procent vond de algemene vergadering van het waterschap Zeeuwse Eilanden deze zomer maatschappelijk en bestuurlijk niet verantwoord. Daar is bij het opstel len van de begroting voor 2007 re kening mee gehouden. Alleen de verontreinigingsheffing stijgt, van 60,59 naar 61.50 etiro per vervui lingseenheid. Dat is noodzakelijk door de gestegen kosten van storten, verwerken, energie en chemicaliën. Voor alleenstaanden is er het goede nieuws dat ze voortaan automatisch voor één vervuilingseenheid worden aangeslagen. Voorheen moest men dit zelf melden bij het waterschap, maar nu kan het schap dat zélf bepa len aan de hand van de bestanden waarover het beschikt. De opbrengst van deze heffing valt er 360.000 eu ro lager door uit. Voor de ingezetenen en de omslag ongebouwd blijven de tarieven vol gend jaar onveranderd: respectieve lijk 51,13 euro en per hectare 59,22 euro. Wat wél verandert is het tarief voor de omslag gebouwd. Dit wordt verlaagd van 1,48 naar 1,40 euro per 2500 euro waarde. Het waterschap verwacht dat de taxatie van onroe rend goed (voor de wet onroerende zaken) uitkomt op een gemiddelde stijging van 6%. De algemene ver gadering heeft aangegeven dat dit gecompenseerd dient te worden via de aanslag voor gebouwd, vandaar de tariefsverlaging met 5,4%. Zeeuwse Eilanden verwacht 2006 af te sluiten met een positief resultaat van ruim drie miljoen euro. Beke ken wordt of een deel daarvan ge bruikt kan worden voor het verbete ren van wegen, waterlopen en kunstwerken. De begroting voor volgend jaar vertoont een tekort van 830.000 euro. En dan is al een be drag van 1,1 miljoen euro uit de al gemene reserve gehaald. Het groot ste deel van het tekort wordt verklaard, doordat automatiserings projecten van de investering zijn overgeheveld naar de exploitatie. Brandweer Tholen haalt aanrijdtijden in meeste gevallen op zijn doffen EN VERDER... Groen van Prinstererschool heeft hohbeltjes gehad, maar is nu gesteld Marcel van Daalen en Piet Westdijk w innen bij Vogelvrienden OM DE MENS TE LEREN KENNEN IS SLECHTS WAT ZELFSTUDIE VEREIST Dit nummer bestaat uit 24 pagina's Ilona Pot en Anco Rijstenbil op bezoek bij de 103-jarige mevrouw Beeke in Ten Anker in Tholen. Zie verder pagina 3. -6 93 I

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1