Ska, metal en punk op festival smalstad 'Ik wil van de daken schreeuwen dat wij mensen kunnen helpen' Vrouw overleden na botsing auto's Zorg over brandweer binnen veiligheidsregio Vrijwilliger van het jaar Bijzondere opzet 'Ik kies'... hoe? Op T-splitsing Rijksweg en Krabhenkreekweg Sint-Philipsland PvdA-bestuurders onderzoeken rampenbestrijding en blauwalg Donderdag 2 november 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Hulp vragen kan moeilijk zijn, dat begrijpt Jacqueline Heijboer uit Sint-Annaland. Zij is coördinator van het meldpunt vrijwillige thuishulp gemeente Tholen. „Maar de mensen die de stap wél genomen hebben, zijn blij dat iemand eens bij kan springen. Het werk van een mantel- zorger is gewoon heel zwaar, wij zijn er om hen te onder steunen." Thuiszorgfanaat Kaartverkoop Women in Rock gestart Stevige rock, dat is waar het bij het Women in Rock fes tival om draait. Rockliefhebbers kunnen zaterdag 2 de cember genieten van het muziekspektakel dat stichting Tholen Rockt voor de tweede maal in Haestinge te Sint- Maartensdijk organiseert. Thoolse Annika Jaarrekening peuterzalen roept vraagtekens op Coördinator van de vrijwillige thuiszorg Tholen, Jacqueline Heijboer: Een ander soort Symbool staan De 67-jarige mevrouw S.W. Sturm-Dekker uit Aagteker- ke is donderdagmiddag om het leven gekomen bij een verkeersongeval op Sint-Philipsland. Ze zat in een auto die op de Rijksweg, ter hoogte van de Krabhenkreekweg, in de zijkant werd aangereden. De vrouw moest door de brandweer bevrijd worden en overleed op weg naar het ziekenhuis. De vorming van de veiligheidsregio Zeeland roept de no dige vraagtekens op hij de Thoolse gemeenteraad. Op termijn gaan de beroepskrachten én de vrijwilligers van de brandweer over naar deze gemeenschappelijke rege ling. De financiering van de veiligheidsregio is nog vol strekt onduidelijk, zei de burgemeester in de commissie bestuurszaken. Bibliotheek duurder Gemeente krijgt 54.070 euro meer Gemeente betaalt Markiezaat miljoen Meezingen met HMR bij Mozart Lievensberg knapt familiekamers op Het meldpunt van de stichting net werk vrijwilligers in de zorgsector Tholen werd zes jaar geleden opge richt. ..Collega's in de regio kregen regelmatig aanvragen voor Tholen. Er waren hier mensen die behoefte hadden aan wat hulp. Dat is ook on ze missie: er zijn voor degenen die het nodig hebben", legt de Setal- landse uit. De vrijwillige thuiszorg richt zich niet alleen op de ondersteuning van mantclzorgers, ook staat zij - indien gewenst - 24 uur per dag paraat voor de hospice (verblijfplaats voor terminale patiënten - red.) in De Schutse te Sint-Annaland met de vrijwillige palliatieve terminale zorg en de npv. „De patiënt of fami lie kan een beroep op ons doen. Mensen hebben tegenwoordig niet zoveel kinderen meer. De kinderen moeten bovendien vaak gewoon werken of wonen te ver weg om continu bij hun zieke ouder te zijn. Onze vrijwilligers bieden dan uit komst. Er wordt samen met de be woner een rooster opgesteld voor de vrijwilligers, die zijn maximaal vier uur per dag inzetbaar. Het blijft na melijk vrijwilligerswerk, het moet voor hen ook te behappen zijn", ver telt Jacqueline Heijboer verder. Zij benadrukt dat het meldpunt niet de taken van andere organisaties over wil nemen. „Wij vervangen dus niet de reguliere zorg van de hospice, dat regelt het zorgcentrum. Ook los sen wij de normale thuiszorg niet af. hopelijk is dat duidelijk. We zijn er gewoon voor de hulpvragers en dat proberen we zo goed mogelijk te doen, meestal gebeurt dat juist in samenwerking met de andere orga nisaties." De vrijwillige thuiszorg werkt voor het bijstaan van de ter minale patiënten samen met de NPV. in totaal zijn er hiervoor dertig vrijwilligers actief. „We hadden eerst 25 mensen bereid gevonden, dat leek voldoende. Maar als ie mand 24 uur per dag hulp wil heb ben, betekent dat zes vrijwilligers per dag. Voor een paar weken lang is dat een zware belasting, vandaar dat wij extra mensen hebben 'aan genomen'." De vrijwillige palliatieve terminale zorg (VPTZ) heeft weinig proble men met het vinden van hulp bij de hospice „Daar ben ik soms best ja loers op, want voor de vrijwillige thuiszorg zoeken we nog steeds be langstellenden." Jacqueline He ijboer deelt de coördinatietaken met Anja van Damme (vriendendienst en dementie) en Jacqueline Fransen (hospice). Mensen melden zich meestal aan bij de VPTZ, omdat zij van dichtbij hebben ervaren hoe vrijwilligers hun stervend familielid begeleiden in de laatste weken. „Ze vinden dat vaak zo'n mooi werk, dat zij ook hun steentje bij willen dra gen. Soms blijkt het echter te snel, mensen zitten dan bijvoorbeeld nog in hun rouwproces. Meestal vinden wij dan ander soort vrijwilligers werk voor hen. Er wordt als vrijwil liger sowieso heel wat je van ge vraagd: je moet goed luisteren, een ander in zijn waarde laten, contact met vreemden aangaan en daarbij jezelf op de achtergrond plaatsen. Ik heb veel bewondering voor onze vrijwilligers. Meestal komt vrijwil ligerswerk voort uit activiteiten in het verenigingsleven. Bij ons klop pen mensen echter aan. omdat zij iemand anders willen helpen. Ze willen iets betekenen voor anderen en bijvoorbeeld zich nuttig maken naast hun normale werk." Zelf zegt Jacqueline het wereldje van het vrijwilligerswerk te zijn 'ingerold', zij het in een betaalde functie: „Ik had al contact met de werkgroep die de oprichting van het meldpunt begeleidde. Zelf kom ik uit de wijkverpleging. Ik heb al tijd veel affiniteit gehad met de thuiszorg, ik ben een echte thuis zorgfanaat. Ik vind dat mensen zo lang mogelijk in hun thuissituatie moeten kunnen blijven, tenminste als zij dat zelf willen. Daar draag ik mijn steentje aan bij door de vrij willigers te coördineren en te bege leiden." De mogelijkheden van de vrijwilli ge thuiszorg zijn nog lang niet bij iedereen bekend. Daarom zijn de coördinatoren en vrijwilligers van Jacqueline Heijboer vindt de opzet van de vrijwillige thuiszorg bijzon der. Het meldpunt krijgt op vrijdag het verzoek of een vrijwilliger maandag een oudere man naar het ziekenhuis kan brengen. De coördi nator zoekt binnen het korte tijdsbestek iemand die tijd en vervoer heeft. „Ik heb zoveel bewondering voor die vrijwilligers. Zij staan plotseling bij een wildvreemde op de stoep om hem naar het zieken huis te begeleiden. Dat vind ik heel wat." De stichting wil vooral bands pro moten die een zangeres als lid heb ben en een platform opstellen voor bands en muzikanten uit de ge meente Tholen. De deelnemende bands Hells Belles en The Riplet bestaan zelfs uit enkel dames. Het vijftal Hells Belles is al jaren be kend in Duitsland en speelt bekende AC/DC klassiekers. De driekoppige meidenband The Riplet uit Rotter dam speelt met name punkpopnum mers over lol maken, vakantie en (ex)vriendjes. De band La Grace komt ook deels uit Rotterdam, maar heeft een Zeeuwse achtergrond. De formatie is namelijk gevormd rondom de Thoolse zangeres Anni ka Boxhoorn. De bandleden stude ren allemaal aan het Rotterdams conservatorium en werken momen teel aan hun eerste demo. La Ventu ra is al een stapje verder. Deze Zeeuwse groep presenteert op het Smerdiekse festival haar eerste de mo. De groep werd in 2006 opge richt door Erwin Polderman en zan geres Carla Douw en brengt stevige melodische rock met gothic en me tal invloeden. Bezoekers die liever ska en reggae horen, komen ook aan het trekken in de vorm van de Berg se band Groover. Zij waren eerder te bewonderen tijdens het Bevrijdings festival Vlissingen en traden op in de grote zaal van 013 in Tilburg. Tijdens het festival verzorgen ook de bands Delphian en Lost Insanity een optreden. Het evenement wordt verder aangekleed met modeshows, cd- en kledingstands, paaldansacts en skatedemonstraties. De voorver koop voor het festival is gisteren van start gegaan. Kaarten zijn onder andere in Sint-Maartensdijk te koop bij organisator Ton van Riet, Frank van Borselenstraat 13, bij café De Buurvrouw en bij Haestinge. Toe gangskaarten zijn ook verkrijgbaar bij Ron Keur. Huygensstraat 49 in Sint-Annaland. De stemwijzer 'Ik kies' voor mensen met een verstandelijke beperking is zo makkelijk nog helemaal niet. De brochure - die MEE Zeeland heeft uitgebracht - moet mensen met een beperking aan de hand van stellingen over o.a. zorg, natuur en milieu en sociale voorzieningen helpen een keus te maken voor een politieke partij. Maar medewerkers van MEE Zeeland moesten zelf even nadenken hoe de stemwijzer werkt. Een duide lijke gebruiksaanwijzing ontbreekt. „Vier jaar geleden hebben wij een dergelijke wijzer ook uitgebracht, maar nu moesten wc toch even uitvo gelen hoe het allemaal alweer zat", geeft Judith Menheere toe. „Daarom gaan we de stemwijzer zéker toelich ten tijdens de aanstaande informatie avond." MEE Zeeland houdt maan dag 13 november een bijeenkomst om mensen met een verstandelijke beperking te informeren over de Tweede Kamer-verkiezingen. De or ganisatie vindt het belangrijk dat mensen met een beperking kunnen stemmen. Aan de hand van stellingen wordt tijdens de informatieavond ge praat en krijgen de bezoekers uitleg over de stemcomputer en de stern- machine. Alle deelnemers ontvangen de gratis stemwijzer 'Ik kies'. Aan melden voor de bijeenkomst kan tot 7 november bij MEE Zeeland, tel. 0113-225000 of e-mail p.ruiten- beek@meezeeland.nl. De jaarrekening 2005 van de stich ting peuterspeelzalen willen b. en w. nog niet goedkeuren. Het college heeft enkele opmerkingen geplaatst bij de exploitatierekening en heeft de stichting verzocht om aanvullen de informatie te verstrekken. „Ik ben een echte thuiszorgfanaat"zegt Jacqueline Heijboer, coördinator van het meldpunt vrijwillige thuishulp in de gemeente Tholen. het meldpunt sinds twee jaar ook met een informatiekraan! op mark ten en braderieën te vinden om meer naamsbekendheid te krijgen. „We krijgen op zulke dagen veel reacties, mensen weten vaak niet wat wij allemaal voor hen kunnen betekenen. Braderiebezoekers ver geten helaas snel ons bestaan als zij vrijwilligers op dat moment niet direct nodig hebben. Bovendien is het een drempel om extra hulp in te roepen, iets wat ik me goed kan voorstellen. Maar als we een tijdje weinig aanvragen krijgen, zou ik wel van de daken willen schreeu wen dat de vrijwilligers thuis- met de zorg kunnen helpen." Het meldpunt is ook bereikbaar voor mensen die zorgen voor ie mand met dementie. Deze ziekte vormt volgens Heijboer een groei end probleem. Er komen dan ook steeds meer aanvragen binnen. „Mensen worden steeds ouder. Je probeert als partner ook zo lang mogelijk je echtgenoot of echtge note thuis te verzorgen. De stap om een dementerende partner naar de dagopvang te brengen is moeilijk. Om je partner naar een tehuis te brengen, terwijl jezelf thuis blijft, is een enorm grote stap, die men sen zo lang mogelijk uitstellen. De verzorging van iemand met demen tie is echter erg zwaar, zowel men taal als lichamelijk. De vrijwillige thuiszorg kan de mantelzorger af en toe een 'oppas' bieden. Iemand die de zorg een ochtend of middag overneemt, zodat de mantelzorger toch iedere week naar zijn kaart club kan, of naar de markt, even koffie kan drinken met een dochter of kan zingen in een koor", legt de coördinator verder uit. De vrijwillige thuiszorg zoekt mo menteel nog mensen voor de afde lingen dementie en Vriendendienst. Bij de Vriendendienst worden psy chisch kwetsbare mensen voor één jaar gekoppeld aan een maatje, zo dat zij wat makkelijker terug in de maatschappij komen. „Samen de straat op of winkelen. Gewoon iets doen wat de hulpvrager vroeger leuk vond. De oorspronkelijke be doeling was om de vriendschap na een jaar op te heffen, maar in de praktijk blijkt dat wel eens moei lijk. De hulpvrager is nog niet zover of het klikt zo goed dat het contact wordt voortgezet. Toch blijft de grens van één jaar aangehouden, zodat de vrijwilliger gelegenheid heeft om uit de Vriendendienst te stappen." Volgens coördinator Heijboer komt er tegenwoordig een ander soort vrijwilliger op het meldpunt af dan vroeger. „Mensen willen wel iets doen. maar niet voor jaren. Dat zie je in de maatschappij ook terug. Mensen wisselen wat makkelijker van baan. dat is bij vrijwilligerswerk ook het geval. Het is een gegeven waar wij mee te maken hebben, daarom moet je de mensen de ruimte bieden om te stoppen. Al heb ik natuurlijk het liefste dat ze lang blijven." Er zijn volgens de Setallandse wel vrijwil ligers die al jaren actief zijn bij het meldpunt. „Marja van Nijnatten zat bijvoorbeeld in de vrijwilligers- groep Graag Gedaan die bij de op richting van deze stichting al hun vrijwilligers overdroeg aan het meldpunt. Zij is nog steeds actief." Jacqueline is lid van het lokaal co mité vrijwilligers dat samen met servicebureau Voor Elkaar de vrij- willigersavond in Meulvliet organi seert. Zij roept mensen op om be kenden aan te melden voor de titel 'vrijwilliger van het jaar'. „Soms hebben mensen er moeite mee dat één persoon de prijs ontvangt en dat daarmee anderen te kort wordt ge daan, maar ik bekijk het anders. Deze vrijwilliger staat symbool voor anderen die hetzelfde werk verrichten. Het hoeft niet eens ie mand te zijn die al jarenlang vrij willigerswerk doet of héél veel. Het gaat om bijzondere omstandighe den. de bevlogenheid en de betrok kenheid van een vrijwilliger. Dat telt voor mij het meeste", aldus Heijboer. „Ook jongere mensen kunnen worden genomineerd, voor bijvoorbeeld de vrijwilliger van de toekomst. Er zijn in Tholen een he leboel jongeren actief, zoals bij de scouting, voetbal, gym, maar ook kerkelijke vrijwilligers bij bijvoor beeld zondagsscholen. Ik zit niet in het erecomité die over de benoemin gen gaat en ik ga ook enkele mensen voordragen. Daarbij zal wel een goede argumentatie komen, waar de vrijwilligers symbool voor staan. Ik hoop dat vooral verenigingen ook vrijwilligers aan gaan melden." De vrijwilligersavond vindt vrijdag 24 november plaats in Meulvliet in Tholen. Aanmeldformulieren voor kandidaten voor de titels Thoolse vrijwilliger en Vrijwilliger van de toekomst zijn tot woensdag aan te vragen bij servicebureau Voor El kaar en via de website www.tho- len.nl onder de knop servicebu reau/vrijwilliger/activiteiten cursussen. Tal van hulpverleners houden zich op de Krabhenkreekweg bezig met de beknelde vrouw. Ook oud-ambulancechauffeur Kees Kosten gebogen links) uit Sint-Philipsland bood zijn diensten aan. Het ongeluk gebeurde rond half twee. De auto met daarin de vrouw en haar 75-jarige man (de bestuur der) kwam over de Rijksweg uit de richting van de Philipsdam. De man sorteerde voor om linksaf de Krabhenkreekweg in te rijden. Over het kruisingsvlak stond een auto van het waterschap met oranje zwaailichten, waardoor de bestuur der meende dat de weg was afge sloten. Hij rekende daardoor niet op tegenliggers en sloeg linksaf. Op dat moment werd hij in de rech terflank aangereden door een auto die uit de richting van Sint-Philips land kwam, bestuurd door een 50- jarige inwoonster. Door de klap kwam de auto van de Walchernaar aan de kant van de weg terecht met zijn neus in de richting waar hij net vandaan kwam. Om tien over half twee werden de brandweer en ambulances in Sint- Maartensdijk en Zierikzee gealar meerd, enkele minuten later ook de traumahelikopter in Rotterdam. De 75-jarige automobilist kwam met de schrik vrij. maar zijn vrouw zat bekneld. Rond de auto werd een scherm geplaatst, waarna brand weerlieden de bestuurderskant er uit knipten. Medisch personeel van de ambulances en van de helikopter - die landde in de berm tussen de •hoofdrijbaan en de parallelweg - hielden zich met de vrouw bezig én met de bestuurster van de andere auto die klaagde over pijn in de borst. Ondertussen regelde de poli tie het drukke verkeer op de T- splitsing. dat over de westelijke rij baan van de Krabhenkreekweg werd geleid en door de Lange Kruisweg gestuurd. Bijna ging het nog mis, toen een dienstauto van de brandweer uit de berm de weg opreed, waar juist een tankauto op trok die een signaal van de politie had gekregen. Het liep goed af. Even na half drie kon de vrouw in de ambulance gelegd worden, waarna deze vertrok richting het ziekenhuis Rotterdam. Maar onder weg bezweek de vrouw aan haar verwondingen. De tweede ambu lance reed via de Krabhenkreek weg met de Sint-Philipslandse be stuurster voor onderzoek naar het ziekenhuis. Zij is naar Breda ge bracht. De vrouw uit Aagtckerke is het derde slachtoffer dit jaar bij een verkeersongeval op Tholen en Sint- Philipsland. Eerder kwamen vrou wen om op de Lageweg in Poort vliet - in januari - en op de Kettingdijk in Tholen (in juli). Zorg is er met name over de mate van inbreng die Tholen binnen de veiligheidsregio zal hebben. PvdA. SGP. RFT en VVD maakten dat ken baar in de commissie. „Hebben we als gemeente nog wat te willen?" verwoordde M.J. Klippel het. In de nieuwe organisatie gaan de brand weer en de GHOR (geneeskundige hulpverlening bij ongevallen en rampen) op. In het Zeeuwse is ze per 1 juli al gevormd, hoewel de wet die dit regelt nog niet van kracht is. De manier waarop de veiligheidsregio gefinancierd wordt, is nog niet dui delijk. „Wij zullen een dertiende voor onze rekening moeten nemen", aldus burgemeester Nuis. Het be stuur en de directeur van de veilig heidsregio krijgen doorzettings macht. wat betekent dat besluiten niet voorgelegd hoeven te worden aan de deelnemende gemeenten. „Waar houdt dat op?", vroeg Pv- dA'er J. Oudesluijs zich af. De door zettingsmacht betekent volgens Nuis dat de organisatie tot op zekere hoogte overal aan voorbij kan gaan. „Dat is in crisissituaties net de kracht." Hij wees erop dat het veilig- heidsbestuur wordt gevormd door dl le burgemeesters. Oudesluijs maakte zich ook zorgen over de motivatie van de brandweer- vrijwilligers als die binnen een gro tere organisatie worden gebracht. „Op de jaarlijkse bijeenkomst blijkt dat het een hechte club mensen is." F.J.A. Hommel (VVD) constateerde dat de schaalvergroting van boven af is opgelegd. Nuis onderschreef dat, hij zei dat de beroepskrachten na hun overgang meteen bij de ge meenten gedetacheerd worden. Voor Tholen is nog een knelpunt dat brandweercommandant De Feijter tevens afdelingshoofd is (brandweer en rampenbestrijding) binnen de ge meentelijke organisatie. Ten aanzien van de vrijwilligers zei de burge meester dat zij zich inderdaad thuis moeten blijven voelen. Hij schetste hoe in sommige gemeenten de be zettingsgraad van de blusgroepen overdag een probleem is. „In Tholen is die nog alleszins acceptabel, maar het is wel een punt dat voortdurend aandacht vraagt." Nuis noch de commissieleden repten met enig woord over het diezelfde dag door directeur Captijn van de veiligheidsregio gelanceerde idee om verspreid over de provincie be- roepsblusgroepen te stationeren in verband met de beschikbaarheid overdag. Vrijdag 10 november komt een PvdA-delegatie op bezoek. Leden van de Tweede Kamer, staten- en raadsleden onderzoeken hoe de rampen bestrijding op het water geregeld is. De PvdA Tholen werkt bij dit be zoek samen met de afdelingen Steenbergen en Oostflakkee. Er komen bestuurders uit Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland. Dagelijks vaart er veel beroepsvaart op het Volkerak-Zoommeer langs Steenbergen, vertelt organisator Jaap Gebraad. Ongeveer een jaar geleden brak een containerschip op de Westerschelde doormidden. De ze crisis is goed afgelopen, maar heeft wel veel discussie losgemaakt: zaten er gevaarlijke stoffen in die containers? Wie weet er welke la ding een schip vervoert? En wie coördineert een crisis? De burge meester coördineert een crisis bin nen zijn gemeente. Maar wat als er een crisis plaatsvindt die over de ge meentegrenzen heen gaat? Of op de grens tussen drie provincies? Dit laatste is het geval als er een crisis met een schip plaatsvindt op het Volkerak-Zoommeer. Op 10 november reist een delegatie van Tweede Kamerleden, gemeen teraadsleden, burgemeesters, wet houders en provinciale staten leden naar Oostflakkee om vervolgens via de Krammersluizen en Steenbergen naar Tholen en Bergen op Zoom te gaan. Op deze dag zal uitgebreid gediscussieerd worden over crisis beheersing, veiligheid op het water, welke rol rijkswaterstaat hierbij speelt en hoe rampen voorkomen en bestreden kunnen worden. Het tweede thema van dit werkbe zoek is de blauwalg in het Volkerak- Zoommeer: na de aanleg van de dammen is het meer snel zoet ge worden. En in dit zoete water flo reert de blauwalg. De bewoners, watersporters en bezoekers van het Waterfront Tholen in de voormalige Eendracht weten er over mee te pra ten. Het zorgt 's zomers voor veel overlast. Zo kan er ook niet meer gezwommen worden bij de strand jes van Ooltgensplaat en Oude Ton- ge en recreanten blijven weg uit jachthavens. Ook hierover zullen de politici zich laten voorlichten: wat kan er aan gedaan worden door de gemeente, provincie, waterschap of rijkswaterstaat? En hoe kunnen de ze organisaties het beste samenwer ken om blauwalg te voorkomen en te bestrijden? Er wordt gestudeerd op maatregelen om de waterkwali teit in het Volkerak-Zoommeer te verbeteren, eventueel door middel van het inlaten van zout water via de Krammersluizen. B. en w. van Tholen stemmen niet in met de begroting 2007 van de stichting BiblioOosterschelde. waaronder de Thoolse bibliotheek valt. De kostenstijging overschrijdt namelijk de richtlijn van de vereni ging van Zeeuwse gemeenten. De verhoging wordt veroorzaakt door andere deelnemende gemeenten, maar Tholen heeft er ook mee te maken. De gemeente Tholen krijgt volgend jaar 54.070 euro meer van het rijk dan was begroot. Dat bedrag is het resultaat van diverse mee- en tegen vallers. Zo ontvangt de gemeente volgend jaar 266.969 euro als inte- gratie-utkering wegen. Dit is voor onderhoudskosten van de wegen die het waterschap voor de gemeente onderhoudt. De gemeente kan hier voor de btw niet aftrekken, maar heeft toch een korting via het ge meentefonds gekregen. Dit wordt nu gerepareerd via een bijdrage van 90.913 euro per jaar. Er was gere kend op 111.663 euro. zodat er een nadeel voor de begroting optreedt van 20.750 euro. De algemene uit kering voor de wet maatschappelij ke ondersteuning (wmo) is 31.337 euro hoger dan verwacht. De uitga ven worden ook met dat bedrag ver hoogd. Op grond van diverse zaken is de algemene uitkering volgend jaar 54.070 euro hoger. De gemeente Tholen maakt de bij drage voor de bouw van het nieu we Markiezaat college in Tholen over aan het ROC West-Brabant. Bij de verhuizing van Sint-Maar tensdijk naar Tholen was overeen gekomen, dat de gemeente een subsidie van 2,2 miljoen euro ver strekte. De gemeenteraad ging daarmee akkoord omdat anders mogelijk het openbaar voortgezet onderwijs op het eiland zou ver dwijnen. In Sint-Maartensdijk wa ren er te weinig leerlingen om de vmbo-school in de toekomst open te houden. Met de verhuizing naar Tholen en nieuwe opleidingen hoopt het Markiezaat college dat er minder kinderen de bruggen of dammen overgaan. Van de 2.2 mil joen wordt het aankoopbedrag van de grond afgetrokken en dat is 1.294.720 euro. De nieuwbouw is in volle gang achter gemeen schapscentrum Meulvliet vlakbij de wijk Stadszicht. Het koor Hortus Musicus Religio- sus (HMR) zoekt zangers die als koorlid-op-projectbasis willen meerwerken aan het kerstconcert dat 28 december in de Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom plaats vindt. Dit concert wordt al veertig jaar met Kerst gehouden en trekt elk jaar vele honderden concertgangers naar Bergen op Zoom. Dit jaar wor den in een bezetting van koor, uitge breid orkest en solisten werken uit gevoerd van Mozart en van zijn leerlingen. De kandidaten moeten beschikken over een goede lees vaardigheid en koorhandigheid, die nen zelfstandig noten kunnen instu deren en een stem hebben die deze oudere muziek 'kleurt'. Er is plaats voor alle stemsoorten, maar vooral mannen - in het bijzonder tenoren - worden verzocht te reageren. De re petities vinden niet wekelijks plaats. Behalve hel projectkoor beschikt HMR over de koorvormen Ge mengd Koor, Cantorij. gregoriaanse Schola Cantorum, Capella Femina- rum, Dickens Carolkoor en instru mentalisten. Geïnteresseerden kun nen bij dirigent Hans Smout informatie krijgen over het project koor en de andere koorvormen. tel. 0164-241047. De familiekamers van de afdelingen intensive care (ie) en hartbewaking (ecu) van ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom zijn officieel her opend. Familie van patiënten kunnen dankzij de familiekamers vlakbij hun ziek familielid verblijven. De Vrienden van Lievensberg hadden eerder dit jaar een gift gekregen van Woonboulevard Poortvliet en het Golden Tulip parkhotel. Daarmee konden de kamers worden opgeknapt. IC-verpleegkun- dige Lucian Schetters creëerde in deze ruimtes met de nieuwe meubels, een televisie, een magnetron, koelkast en nieuwe stoffering een huiselijke sfeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 9