Van der Zwan vindt in Schelphoek de rust om boeken te schrijven 'Heilloze zaak om geloof aan te vallen' Gemeente geeft ruim 56 miljoen euro uit 'Dat ondernemers verantwoordelijkheid nemen, moet overheid aan denken zetten' Droogzwemmen in Thoolse baden Castria bouwt zorgcentrum in Scherpenisse Proef Vossenkuil op eigen benen Donderdag 2 november 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 5 Biografie over invloedrijk zakenman Frits Fentener van Vlissingen Kunststukje Heerszuchtig Fascisme °vdAer Van der Zwan over liberale Hirsi Ali Andere taal Afvalstoffenheffing gaat omlaag De begroting van de gemeente Tholen voor volgend jaar sluit met een batig saldo van 51.500 gulden. Volgend jaar denkt de gemeente bijna 56,5 miljoen euro uit te geven. Onder meer wordt het potje voor een sociaal-economi sche impuls van Sint-Maartensdijk en Scherpenisse ge spekt met 3,5 ton. Woonlasten Terughoudend Verrassend Gedeputeerde Suurmond over duurzaam ondernemen in Zeeland De Thoolsc en provinciale politiek volgt hij op afstand. Als hij na de verkiezingen eind november gevraagd wordt als minister in een I'vdA- vahinet, dan zal hij beleefd bedanken. Professor Arie van der Zwan uit Poortvliet treedt nog steeds op als een onafhankelijk adviseur, publi ceert artikelen over politieke en economische onderwerpen, maar ge niet nu op zijn boerderij aan de Schelphoek in de Scherpenissepolder vooral van de rust om hoeken te schrijven. Zijn laatste pennenvrucht ligt op de houten tafel in de keuken van de mo numentale boerderij. Een biografie van ruim 400 pagina's over de onder nemer F.H. Fentener van Vlissingen 1882-1962) die veertig jaar onafge broken aan de top stond van het Ne derlandse bedrijfsleven. Een van de 'captains of industry' die ons land in economisch en politiek opzicht mede gevormd hebben in de eerste helft van de vorige eeuw. Het is het enige boek dat Van der Zwan van Fentcrer van Vlissingen tij dens het gesprek in huis heeft. De an dere 1499 exemplaren zijn terug naar de drukker omdat de uitgeverij verge ten heeft er foto's in op te nemen. „Heel vervelend. Door allerlei fouten zijn ze niet mee gedrukt. Er komen nu twee fotokaternen bij die er in ge schoven kunnen worden. Anders zou de uitgeverij de hele oplage moeten vernietigen." Het euvel stond de presentatie on lang* in de Rode Hoed in Amsterdam niet n de weg. Er waren maar liefst 135 belangstellenden in de voormali ge kerkzaak Van der Zwan overhan digde het eerste exemplaar aan oud- hoojleraar Johan de Vries. Volgens de schrijver de nestor van de econo mische geschiedschrijving in Neder land Het is het terrein waar Van der Zwaï zich steeds meer thuis voelt. „Deactieve politiek beschouw ik niet als nijn voorland. Dat moeten jonge re nensen maar doen. Ik ben 71 Voer alles is een tijd. Ik ben dolblij dat k eindelijk de handen vrij heb om datjenc te doen wat ik leuk vind: boeeen schrijven. Daar is rust voor nodg en een bepaalde gemoedstoe- stard omdat je je heel erg goed moet concentreren." Die rust en concentra tie s nu samengebald in de levensbe schrijving van Frits Fentener van Vissingen onder de titel Hij overwon iectreen op een vrouw na. De schrijver geniet nog zichtbaar na vat de ontdekkingUx'ht die hij maak te ïaar het leven en de invloed van Fris Fentener van Vlissingen die vaiaf de omslag met een scherpe blik en vastberaden de wereld in kijkt. Met verve dist Van der Zwan verha- lei en cijfers op uit het leven van de toiman van weleer. Het geeft een beid van het Nederlandse bedrijfsle- vai in het Interbellum, de periode tissen de twee wereldoorlogen en de virwevenheid van Fentener van Vlis- sngen met de politiek. Het een kan in het leven van Fenterer van Vlissingen net zonder het andere. Het leidde re- glmatig tot controverses over de per son. Iet was ook de periode waarin de kiem werd gelegd voor de politieke en economische situatie van na de Tweede Wereldoorlog, zegt de schrij ver. Van der Zwan, geboren in 1935, is pers<x>nlijk ook verbonden met die tijd. Door Fentener van Vlissingen te volgen, is die tijd waarin de hoofd persoon de studie leefde, voor Van der Zwan meer gaan leven. Daar heeft de centrale figuur van het boek in grote mate aan bijgedragen omdat zijn invloed op het publieke leven groot is geweest. „Dat interesseert me. Ondernemers die zich in het pu blieke leven hebben gemanifesteerd." Volgens Van der Zwan werd over Frits Fentener van Vlissingen met eerbied en een zekere heiligheid ge schreven. „Bij elk openbaar optreden waar de kranten verslag van deden, lees je dat. Het boek doorbreekt die sfeer." Frits begon als 22-jarige in de SHV (Steenkolen Handels Vereniging) en maakte er een bloeiend bedrijf van. Hij breidde de onderneming uit. De familie Fentener van Vlissingen ver gaarde er rijkdom mee en behoort nu nog steeds tot de rijkste families van Nederland. Het tijdschrift Quote schat het vermogen op 9,2 miljard euro. Enkele maanden geleden stierf Paul Fentener van Vlissingen op 65-jarige leeftijd, een kleinzoon van de hoofd figuur uit het boek van Van der Zwan. Paul was bekend door zijn inzet voor wilde dieren in Zuid-Afrika en zocht vaak de publiciteit. Frits Fentener van Vlissingen zelf werd tachtig jaar. „Hij was uitzonder lijk lang actief. In 1911 begon hij bij SHV en nam begin jaren vijftig pas afscheid, na ongeveer 40 jaar dienst. Daarnaast was hij 25 jaar voorzitter van het bestuur van de Jaarbeurs in Utrecht en is hij veertig jaar presi dent-directeur geweest van AKU, de algemene kunstzijde unie (voorloper van Akzo Nobel die vorig jaar een omzet genereerde van 12,7 miljard euro - red.), wat financieel zijn groot ste succes is geworden. Hij is uit het niets als een ster omhoog geschoten. Hij gold als een fenomeen. Was be trokken bij de oprichting van Hoog ovens en had een belangrijk aandeel bij de oprichting van Werkspoor. In de jaren dertig steekt hij wat invloed betreft menig politicus naar de kroon." En daarin schuilt de fascinatie van Van der Zwan voor de figuur Frits Fentener van Vlissingen. „Hij springt er uit. Er is niemand na hem die je wat invloed op de politiek betreft, op één lijn kan stellen. Ik kan niemand noemen in de tweede helft van de vo Arie van der Zwan geeft een lezing over de biografie die hij over Frits Fentener van Vlissingen schreef rige eeuw. Wel zie je president-direc teur Gerrit Wagner van Shell naar vo ren komen. Geen kolenman maar een olieman. Maar toch is die niet te ver gelijken met Fentener van Vlissingen, ook al heeft Shell ook nu nog invloed op de regering zoals de SHV dat daarvoor had. Er is geen persoonlijk heid die zo langdurig zoveel invloed heeft gehad als Fentener van Vlissin gen. Hij deed zich minzaam voor, maar was enorm dominant." De opkomst van SHV was vooral te danken aan de manier waarop Fent ener van Vlissingen opereerde. „Ne derland moest kolen importeren uit Duitsland. De Westfaalse kolenmij nen had een kartel gevormd. De SHV is ontstaan uit het samengaan van handelaren en vertegenwoordigers. Zij vormden ook een kartel. Door toedoen van Van Vlissingen kreeg SHV het alleenrecht om voor Neder land kolen te importeren." Wat nu olie is, waren begin vorige eeuw kolen als belangrijkste energie bron. In periodes van schaarste wordt ze duur betaald. „Tot de Eerste We reldoorlog is de SHV sterk omhoog gegaan. In de oorlog zaten ze op de bok." Omdat Nederland kwetsbaar was besloot de regering in 1901 de Staatsmijnen op te richten. Dat werd volgens Van der Zwan een enorme concurrent van de SHV omdat de Staatsmijnen in staat waren heel Ne derland te voorzien van kolen. „Toch wist Fentener van Vlissingen zich als absolute leider te handhaven. Hij haalde een kunststukje uit door de re gering zodanig te beïnvloeden dat hij kreeg het voor elkaar kreeg om de he le tussenhandel aan zich te binden. Leden van de SHV kregen het verbod om van de Staatsmijnen kolen te be trekken. Er werd schande over ge sproken. De kranten stonden er vol van. De leden van de SHV werden gezien als zetbazen van de Duitse ko- lenindustrie. Het was een bizarre situ atie. Fentener van Vlissingen zat als een spin in het web. Hij was diplo maat en zakenman en doorstond alle commotie. Dat laat zien hoe machtig en invloedrijk hij was." Van der Zwan bestudeerde artikelen over Fentener van Vlissingen die tij dens diens leven in de krant versche nen. Bezocht het nationale archief in Den Haag. Maar raadpleegde ook al lerlei andere uitgaven, onder andere van de SHV zelf. „In de fotokatern en in het boek valt op dat Fentener van Vlissingen om de haverklap met Prins Bernhard te zien is. Maar ook met de koningin. De banden tussen de familie zijn nog altijd hecht. Toen de SHV in 1996 het 100-jarig jubi leum vierde, was Prins Bernhard een van de eregasten. Bernhard is zelfs commissaris geweest van de SHV. Dat gaat ver." Van der Zwan schrijft dat de hoofd persoon in zijn boek eind dertiger jaren maar liefst 44 commissariaten vervulde. „Je vraagt je dan af hoe dat mogelijk is geweest. Maar van Frits werd gezegd dat hij twee stel hersenen had. Hij verdiepte zich niet te veel in de verschillende dos siers, luisterde goed, wist de belang rijkste zaken snel op te pikken en op een beslissende moment zijn me ning te geven. Hij was getraind door de dagelijkse praktijk. Hij heeft zijn hersenen goed kunnen trainen. Hij had er een handigheid in ontwik keld. Doordat hij in zoveel bedrij ven actief was, was hij uitstekend geïnformeerd." Dat de man twee stel hersenen had, is volgens Van der Zwan het gevolg van zijn karakter en de handige ma nier waarop hij met zijn geestelijke vermogens wist om te springen. Dat was berekenend. „Iedereen schrijft dan maar dat hij zo intelligent was. maar dat wordt niet gestaafd door zijn prestaties op school. Ik heb het archief van de hbs bezocht in Utrecht. Die heeft bijna honderd jaar bestaan, van bijna alle klassen zijn de rapporten keurig bijgehouden." Van der Zwan was onder de indruk van het feit dat er in die bijna hon derd jaar maar zes directeuren waren geweest en dat bijna alle docenten academisch gevormd waren en er weinig verloop was onder het lera renkorps. Van zijn schoolprestaties moet Frits het niet gehad hebben. „Nee, het zat hem vooral in zijn ka rakter. Hij was heerszuchtig. Toen hij in Delft ging studeren sloot hij zich aan bij het studentencorps Phoenix. Het waren kinderen uit de vooraan staande leidende klasse. Frits werd president van de sociëteit. Bij het vieren van een lustrum werden pu blieke festiviteiten gehouden met ge kostumeerde optochten. Frits koos voor de intocht van de Byzantijnze keizer in Constantinopel in 963. Een buitengewoon heerszuchtig persoon. De man werd uiteindelijk door de minnaar van zijn vrouw, die hij ver waarloosde, om zeep geholpen. Op de sarcofaag stond: Hij overleefde iedereen op één vrouw na. Dat is de ondertitel van mijn boek. Fentener van Vlissingen werd niet vermoord, maar er was wel één vrouw in zijn leven die hem kon ontwapenen." Frits Fentener van Vlissingen was zakelijk verbonden aan de familie Van Beuningen. maar ook via zijn zuster en zijn echtgenote aan de Van Beuningens verbonden. „Hij is ge trouwd met de jongste telg uit het in vloedrijke geslacht Van Beuningen, maar hij had ook een vriendin. Bij haar was hij als was in haar handen. Toen ik deze tekst had gelezen over de moord door de minnaar van de veldheer, was dat natuurlijk mooi voor de titel van het boek. Het is ook veelzeggend dat Fentener van Vliss ingen voor de Byzantijnse veldheer koos. Daarin deed hij zich kennen aan de omgeving: ik zal gaan heersen en dat heeft hij ook waargemaakt. En met ijzeren wil voltrokken." Het leven en de manier van opere ren van Van Vlissingen heeft ook een keerzijde volgens Van der Zwan „Zeker als je dat afzet tegen normen van openheid in een democratische samenleving. Er valt nogal wat op af te dingen. Keerzijdes waren er vele. Van Vlissingen voer veel in Duits vaarwater. In de Eerste maar ook in de Tweede Wereldoorlog heeft dat tot verwikkelingen geleid. Daar ga ik uitvoerig op in. Ook over hoe hij na de oorlog is teruggeko men. Hij werd twee keer onder scheiden door Hitier. Hij was een meester in het verpakken van zijn eigen belang in een groter algemeen belang. Hij zocht medestanders en gaf er een draai aan van het landsbe lang. maar het eigenbelang domi neerde. Hij was al snel in het bevrij de zuiden en schreef een rapport over de opstelling van de Neder landse ondernemers in de oorlog. Hij schreef een pleidooi voor de Ne derlandse ondernemers. Dat kon hij alleen. De regering was toen uiter mate zwak. De aanhang van de communisten was groot. Er was maar één ding dat moest gebeuren: opbouwen. Er was geen ruimte voor afrekenen van ondernemers die on der één hoedje hadden gespeeld met de Duitsers. Het is maar in een paar gevallen tot zuivering gekomen. Een aantal zaken is geseponeerd waaronder Werkspoor. Ook Amerika en Engeland beschul digden Fentener van Vlissingen van collaboratie. En confisceerden be drijven van hem. Hij heeft ze alle maal teruggekocht. Hij heeft niet verzaagd en wist alles weer naar zijn eigen hand te zetten." Van der Zwan schreef eerder al een biografie over J. Goudriaan, de presi dent-directeur van de NS en over H.M. Hirschfeld 1899-1961ban kier, diplomaat, topambtenaar of staatsman (onder meer directeur ge neraal van het ministerie van Econo mische zaken). Bij het schrijven van het leven van Hirschfeld stuitte Van der Zwan vaak op Frits Fentener van Vlissingen. „Toen heb ik het plan op gevat om over hem te gaan schrijven. Of er achter dit boek weer een boek schuilgaat, kan Van der Zwan niet zeggen. „Het aantal kleurrijke figuren in het zakenleven is niet zo groot. Maar het lijkt me interessant om los van deze figuren andere zaken uit het Interbellum te beschrijven. Over de tegenstelling communisme en fascis me, de grote crisis of de nasleep van de Eerste Wereldoorlog."' Dinsdag 7 november houdt Van der Zwan een lezing over zijn recent ver schenen boek in de Hofzaal van het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Dat gebeurt samen met Boekhandel Quist. Aanvang kwart over acht. Het zou eerst in de boekhandel zelf plaats vinden, maar er is al zoveel belang stelling getoond vanuit het zakenle ven, dat het in de Hofzaal plaats gaat vinden. Arie van der Zwan heeft nog steeds bewondering voor Ayaan Hirsi Ali maar kan zich niet in vinden in haar opvattingen. „Die stroken niet met nijn opvattingen over de islam. Het Ls een heilloze zaak om het geloof aan e vallen. Het past niet. Er zijn andere zaken waar meer aandacht voor no- lig is. Dit geeft alleen maar verv uiling van de politieke discussie." /an der Zwan had in het verleden egelmatig contact met de politica, 'ertelt hij. Ze wisselden vaak van jedachten over politiek-maat- ichappelijke onderwerpen. „Ik heb ïaar leren kennen toen ze op de Viarda Beekman Stichting werkte, iet wetenschappelijke bureau van le PvdA aan de Keizersgracht in Amsterdam. Daar kwam ik ook re gelmatig als lid van de PvdA. Ze vas afgestuurd politicologe. Dat Was natuurlijk mooi als allochtoon. Ze schreef artikelen over integratie. Daar spraken we over. Ik was hoogst verbaasd dat Neeli Kroes haar gepusht heeft voor het kamer lidmaatschap voor de VVD. Onbe grijpelijk. Maar desalniettemin wil de ze toch contact houden om over bepaalde zaken te praten. En ik gaf mijn mening over bepaalde stukken die zij schreef." Volgens Van der Zwan is het 'fan tastisch dat zij zich zo manifesteer de.' „De manier waarop was specta culair. Dat sprak me heel erg aan want ik was in mijn jonge jaren ook niet voor een kleintje vervaard." Voordat de nieuwe VVD-fractie na de vorige verkiezingen aantrad, was Van der Zwan te gast bij de liberale Tweede Kamerfractie. „Alle fracties lopen zich dan warm en de VVD nodigde mij uit om over integratie te praten. Niet om de fractie te advi seren, maar meer om over het on derwerp te praten." Van der Zwan maakte Hirsi Ali ook mee toe ze door veiligheidsagenten werd begeleid nadat ze met de dood was bedreigd na de film Submission die ze met Theo van Gogh had ge maakt. „Als ze dan in Amsterdam op bezoek kwam in mijn appartement, dan moest er een hele procedure worden gevolgd. Dan werd aangege ven wie waar moest gaan zitten." Nu de Hirsi Ali de Nederlandse po litiek en Nederland verlaten heeft, is er geen contact meer. Van der Zwan (lachend): „Ze is nu in hoger sferen bij de Amerikaanse denktank. Ik heb nog steeds bewondering voor haar. maar ik haar opvattingen kan ik me niet vinden. We doen nu alsof de islam in een uitzonderlijk positie verkeert, maar kijk eens naar de ja ren dertig in Nederland. Aan wie was de rooms-kaholieke kerk loy aal. Aan Nederland of aan de Paus van Rome? En wat te denken van de mandaten van de katholieke kerk uit 1954. Het was een gesloten zuil. Bij de gereformeerde gemeenten was het niet minder. De islam is niet zo gesloten. Er wordt alleen een an dere taal gesproken, dat is wel een groot verschil." Bezoekers van de Thoolse zwemba den moeten tussen de middag enige tijd uit het water blijven en hun vertier op het droge zoeken. VVD-raadslid F.J.A. Hommel stelde dat aan de orde in commissie bestuurszaken. „We hebben twee dure zwembaden, die moeten we optimaal gebruiken", zei hij. De burgemeester vond het op zich merkwaardig, maar veronderstelde dat het te maken heeft met de arbeids tijden in combinatie met de beschik baarheid van gekwalificeerd perso neel. Volgens Hommel is dat ook zo, maar hij vindt dat het anders moet. M.J. Klippel (RFT) wilde ter discus sie stellen dat wie zwemles volgt in één van de baden, ook een seizoe nabonnement moet nemen. „Vinden we die koppeling eigenlijk billijk?" Niemand in de commissie ging erop in. Na de vergadering legde ambte naar J. de Kok het raadslid uit, dat de werkwijze heel normaal is. En dat an dere gemeenten het abonnement vaak in de zwemlesprijs verrekenen. Het woonzorgcentrum voor ouderen m Scherpenisse wordt gerealiseerd dgor Castria Wonen. „Daarover is een afspraak gemaakt", zei wethou- det Heijboer onlangs in de commis sie bestuurlijke zaken. Hij reageer de op een vraag van M.J. Klippel (RFT). die wilde weten of het ge meentebestuur ook met andere in stanties heeft gesproken. „Er zijn er meer die ouderenhuisvesting kun nen realiseren", aldus het commis sielid. Klippel vroeg verder aandacht voor de plek van een afgebrande boerde rij aan de Lentestraat in Scherpenis se. Maar dat is particulier eigendom en de gemeente krijgt er geen vin ger tussen, aldus de wethouder. Mocht dat veranderen, dan zal de gemeente graag met de invulling van die plek aan de slag gaan, ver zekerde hij het raadslid. De beleidsterreinen waaraan Tho len in 2007 het meeste geld spen deert, zijn mobiliteit en openbare ruimte (10,8 miljoen), onderwijs (10,3 miljoen) en welzijn (10,1 miljoen). Aan sociale voorzienin gen en aan wonen wordt respectie velijk 5,8 en 5,7 miljoen uitgege ven, veiligheid vergt 2,2 miljoen, werken en winkelen 1,9 miljoen en recreëren 0,3 miljoen euro. Al les wat met het gemeentebestuur zelf heeft te maken, vergt volgend jaar 3,9 miljoen euro. Tegenover deze 51 miljoen aan uitgaven staan 22,7 miljoen aan inkomsten. Daarnaast ontvangt Tholen 24,2 miljoen euro aan algemene dek kingsmiddelen, terwijl het reste rende verschil via de reserves wordt gladgestreken. Voor onvoor ziene uitgaven wordt bijna 114 mille gereserveerd. Als alle voor genomen investeringen worden uitgevoerd, zal eind volgend jaar het financieringstekort van de ge meente 26,1 miljoen euro belopen (opbrengsten van grondverkopen in bestemmingsplannen buiten be schouwing gelaten). In de investeringsplanning zijn de herstructurering van de basisscho len in Sint-Annaland opgenomen (4.95 miljoen euro), de nieuw- /verbouw van Haestinge in Sint- Maartensdijk (2,5 miljoen), een aanvullende investering voor de Vossenkuil in Oud-Vossemeer (835 mille), aanvullend krediet voor restauratie molens Sint-Phi- lipsland en Scherpenisse (378 mil le), uitbreiding begraafplaatsen Tholen en Sint-Annaland en ver vangen hek begraafplaats Tholen (284 mille), grondwaterproblema- Op zoek naar mogelijkheden om het beheer van gebouwen efficiënter te regelen, wil het gemeentebestuur een proef doen met het nieuwe dorpshuis in Oud-Vossemeer dat momenteel gebouwd wordt. Voor het tweede jaar wordt dat in de be groting aangekondigd, maar con creet is er nog niets. „Er wordt nog over nagedacht", laat een woord voerder weten. In feite komt het er op neer dat gebouwen worden afge stoten omdat de gemeente het exploiteren ervan niet als haar taak ziet. Het is al geprobeerd met het tiek Dalempolder Tholen (210 mille). Voor aanvullende maatre gelen voor het waterplan is 185 mille gereserveerd en voor uitvoe ring van achterstallig baggerwerk bijna 156 mille. Het project wette lijke regelingen - de aanpassing van gemeentelijke gebouwen aan de veiligheidsvoorschriften - vergt vier ton. Wat de belastingen en heffingen betreft, wil het gemeentebestuur de druk van de woonlasten op het landelijke niveau houden. De on- roerendezaakbelasting zou ander half procent moeten stijgen. Maar de tarieven kunnen pas bepaald worden als de uitkomst bekend is van de herwaardering van het on roerend goed. Het gemiddelde ri oolrecht stijgt van 209 naar 219 euro. De afvalstoffenheffing daalt met 4,75%: van 252 naar 240 euro voor gezinnen, en van 189 naar 180 euro voor alleenstaanden. Hondenbelasting en forensenbe lasting gaan volgend jaar met 3% omhoog, toeristenbelasting en scheepvaartrechten blijven onge wijzigd. Bij de leges burgerlijke stand en gemeentelijke basisadmi nistratie zullen de tarieven 60% van de kosten dekken, bij de lijk- bezorgingsrechten 70%. De leges voor bouwvergunningen blijven volledig kostendekkend. Ook de huren van gemeenschaps centra, sportaccommodaties en zwembaden stijgen in 2007 met drie procent. De gemeenteraad bespreekt de be groting vanmiddag. streekmuseum in Sint-Annaland, maar de overdracht daarvan aan Castria Wonen is door het ministe rie geblokkeerd. Zodoende wordt er op de dorpshuizen wat langer gestu deerd, maar de gemeente wil op ter mijn af van het technisch onder houd. Er zijn andere voorbeelden op Tholen: Haestinge in Sint-Maar tensdijk en De Wimpel in Sint-Phi- lipsland vallen onder zelfstandige stichtingen (hun tekorten komen ten laste van de gemeente). Het privatiseren van de horeca-ex- ploitatie van Meulvliet in Tholen en de Wellevaete in Sint-Annaland wordt met een jaar uitgesteld. Zo lang blijft de tijdelijke regeling van kracht die met beheerder C. Wolve- kamp is getroffen. De afvalstromen terugdringen en hesparen op het energiegebruik. Die twee elementen noemden meerdere Thoolse ondernemers als resultaat van de cursus duurzaam ondernemen die ze vorig jaar volgden. Don derdagmiddag werd er hij stilgestaan en de aftrap gegeven voor een nieuwe cursus die in februari moet beginnen. Met het project wonnen de gemeen- wordt gewerkt. te en de provincie in februari het Ei van Columbus, een tweejaarlijkse prijs voor innovatie en duurzaam heid. De 12.500 euro van de prijs wordt gebruikt om de nieuwe cursus - de ondernemerscursus maatschap pelijk verantwoord ondernemen - op te zetten. Om daarvoor onderne mers uit het midden- en kleinbedrijf warm te maken, was een bijeen komst georganiseerd in de burger zaal van het gemeentehuis te Sint- Maartensdijk. De deelnemers aan de eerste cursus kregen er een inge lijst exemplaar van de oorkonde van het Ei van Columbus, uitgereikt door burgemeester Nuis en milieu gedeputeerde Suurmond. Uit de reacties bleek, dat met name de afvalstromen en het energiege bruik terreinen zijn waar winst ge boekt werd. A. Dekker van Woon boulevard Poortvliet vertelde dat door het plaatsen van bewegings sensoren (voor de verlichting) in het magazijn en de kantine van het lo gistiek centrum op elektriciteit 26% werd bespaard. Een collega-onder nemer meldde dat in zijn bedrijf met alle medewerkers bewust duurzaam Harry Keijzer van Prince Kunststof- bouw bracht een folder onder de aandacht over een nieuw product van zijn bedrijf: de geobox, onder deel van de grondinstallatie waar mee de stromen ingercgeld worden bij het toepassen van aardwarmte. Een nieuwe markt voor het bedrijf, en het idee voor de box is dooront wikkeld vanuit de gedachtegang rond duurzaam ondernemen in een breder verband. Bijvoorbeeld het nieuwe gemeentehuis in Tholen gaat warmte/koudeopslag in de bo dem toepassen. Bij duurzaam ondernemen wordt op een andere manier gekeken naar een bedrijf en de bedrijfsvoering. Na melijk vanuit milieu-, economisch en sociaal perspectief. Suurmond: „Zo'n veertig jaar geleden ontstond het besef dat het anders moet. Op een manier dat de volgende genera tie er gemak van heeft." Met zorg voor de leefomgeving, voor de pro ductie en voor de sociale verhoudin gen. Volgens de gedeputeerde zal de omslag van het gebruik van fossiele naar duurzame brandstof één van de belangrijkste opgaven zijn van deze eeuw. In zijn functie heeft Suurmond ge merkt dat ondernemers in het Zeeuwse op dit terrein hun verant woordelijkheid nemen. „Dat moet de overheid aan het denken zetten", zei hij in Sint-Maartensdijk. Er zou wat hem betreft over gedacht moe ten worden om zich als overheid te rughoudender op te stellen ten aan zien van toezicht en handhaving. De gedeputeerde wilde onderstre pen dat Tholen in het land een voor beeldfunctie vervult dankzij het winnen van het Ei van Columbus. „Een prijs met nationale uitstraling die door acht ministeries wordt toe gekend." Volgens hem hebben de deelnemers aan de cursus hun nek uitgestoken, maar Suurmond ver wacht dat het duurzaam onderne men zich als een olievlek zal uit breiden. Burgemeester Nuis zei trots te zijn, dat Thoolse ondernemers dit hebben opgepakt. „Tholen is veel verrassen der en ondernemender dan menig een in het land denkt." Hij noemde de strategische ligging van onze ge meente, de beschikbaarheid van 25 tot 30 hectare industriegrond bij Tholen voor bedrijven van elders. „Maar we zetten niet de deur open voor dlle soorten bedrijven." Wet houder Van Dis noemde het belang van een vervolg geven aan duurzaam ondernemen. Een persoonlijke bena dering van ondernemers - voor de eerste cursus zijn enkele onderne mers op collega's afgestapt - vond hij een goed middel daarvoor. Rozenkwekerij De Bierkreek in IJ- zendijke won een Ei van Columbus voor de duurzaamste bedrijfsvoe ring. Geertje van der Krogt vertelde in Sint-Maartensdijk hoe er op de kwekerij gewerkt wordt. Vervolgens legde Bart Jan Krouwel, directeur maatschappelijk verantwoord onder nemen van Rabobank Nederland, uit waarom alleen duurzame bedrijven zullen overleven. Revinh Ramnan- danlall en Marc Herberigs van Sti- mular gingen tenslotte in op de cur sus. Hun organisatie heeft de milieubarometer ontwikkeld, een computerprogramma waarmee on dernemers inzicht krijgen in hun mi lieubelasting en -kosten. Met die kennis kunnen ze vervolgens de stap zetten van milieuzorg naar duur zaam ondernemen. Op 8 februari zal de eerste bijeenkomst van de nieuwe cursus plaatsvinden, de overige drie worden in samenspraak met de deel nemers gepland. Harry Keijzer van Prince Kunststofbouw (rechts) biedt gedeputeerde Suurmond middenen burgemeester Nuis een folder aan over de geobox, een nieuw product van zijn bedrijf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 5