'De boeken zijn nu veel actueler, het is allemaal niet zo stoffig meer' Tholen kiest weer met het rode potlood Knuffels van kinderen voor kinderen in Afrika Knalaanbiedi 'Twee bananen' worden blikvanger in Stadszicht 3161 A- Bibliotheek voor jong en oud geopend in Maartenshof 400 OCCASIONS Donderdag 2 november 2006 62e jaargang no. 51 Altijd meer dan www.autoteam.nl Verkeersslachtoffer VLAMINGS LIE Steenbergen 0167 566 391 De 69-jarige Ko Guequièrre steekt het niet onder stoelen of banken: de bibliotheek in Sint-Maartensdijk is simpel weg achteruit gegaan. „Ik vind het waardeloos. Het is bijna de moeite niet meer, ze hebben veel minder boe ken." Samen met de driejarige Sanne Wesdorp was hij uitgenodigd om dinsdag de nieuwe bibliotheek in woon zorgcomplex Maartenshof te openen. Na de opening maakte hij zijn mening duidelijk bij directeur Wim Otter man die de verandering van een andere kant bekijkt. Gratis Bergen op Zoom Wouwsestraatweg 120, tel. 0164-259698 Een duur grapje Vreemde uitleencomputer Stemmachines onvoldoende beveiligd 31 appartementen in stijl Amsterdamse school Deze week De kinderen van de Casembrootschool in Sint-Annaland gaven gisterochtend zakken vol met knuffels aan Robert van Bemme len uit Steenbergen die meedoet aan de Amsterdam-Dakar Challenge. De 23-jarige zoon van kleuterjuf Marijke vertrekt zaterdag in een jeep samen met de 19-jarige automonteur Adri aan Verstraten uit Lepelstraat. Mediterrane sfeer in Sint-Annaland Nieuwkerk overleden Provincie Zeeland endrachtbode, de Thoolse Courant ostbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland elefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Op 79-jarige leeftijd is dinsdag E.Ph. Nieuwkerk uit Poortvliet overleden. Hij was 21 jaar lid van provinciale staten van Zeeland voor de CHU en het CDA en mede-oprichter en direc teur van Budelpack, het grootste be drijf van Tholen. Zaterdag vindt de begrafenis plaats in Poortvliet na een herdenkingsdienst in de Hervormde Kerk te Oud-Vossemeer. Zie voor een in memoriam pagina 3. Het verkeer op Tholen heeft dit jaar zijn derde dodelijke slachtoffer geëist. De 67-jarige mevrouw S.W. Sturm- Dekker uit Aagtekerke overleed don derdag in de ambulance op weg naar het ziekenhuis, nadat de auto waarin ze zat op de Rijksweg in Sint-Philips- land werd aangereden door een tegen ligger. In juli kwam een bromfietsster om op de Kettingdijk, in januari een automobiliste op de Lageweg in Poortvliet. Zie ook pagina 9. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment Ko Guequièrre - al 35 jaar lid van de bibliotheek in de smalstad - krijgt van Riet van Dalen uitleg over het nieuwe uitleenapparaat in Maartenshof Vijf jaar geleden werd Otterman aangesteld om de geplande verande ringen voor de bibliotheken in Tho len uit te voeren. „De bibliobus is gekomen, weggegaan en weer te- erimaken meten Geopend van dinsdag 9.00 tot zaterdag 15.00 uur AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op wvw.zeeland.nl/abdinieuws Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 ruggekomen in Oud-Vossemeer en Stavenisse. Daarnaast worden er nieuwe bibliotheken gebouwd in Tholen, Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk, dat is toch uniek te noemen", somt de directeur op. Het oorspronkelijke plan om een bieb in het vernieuwde Haestinge te plaat sen, werd ter zijde geschoven toen Jaap Kloet, directeur van Castria Wonen, hem vertelde dat er nog plaats vrij was in Maartenshof. „Dat bleek een geschikte plaats voor onze doelgroepenbibliotheek. Wij richten ons op de jeugd en senioren. De scholen zitten dichtbij en de ou deren in het woonzorgcomplex heb ben er baat bij. En hier staan we dan. Het is een kleine moderne bi bliotheek geworden." Vóór de ver huizing van de Markt naar Maar tenshof werd eerst het boeken bestand opgeschoond. Oude, kapot te boeken en literatuur waar geen interesse in was, werd voor een paar centen verkocht in een boekenver koop. Het aanbod van de biblio theek slonk van zo'n 15.000 naar 9000 boeken, het merendeel betreft nu recreatieve literatuur. Vooral het informatieve gedeelte moest het bij de sanering ontgelden, dat aantal zakte terug van 5000 naar zo'n 1000 boeken. Een stap die voor mensen soms moeilijk te begrijpen was, ver telt medewerkster Anita Poot. „Het was heel erg wennen, ook voor ons. Wij kregen vaak de reactie 'Is dit nu alles? Waar zijn de andere boeken gebleven?'." Toch kunnen de mede werksters zich wel vinden in het be sluit. „Iedere week komen er nieu we boeken bij. We zijn nu veel actueler. Het is niet zo stoffig meer." Volgens directeur Otterman was dat ook de insteek van de sanering, „le der jaar wordt tien procent van de collectie vernieuwd. Mensen willen toch niet steeds dezelfde boeken le zen." Ko Guequièrre is sinds 1971 al lid van de bibliotheek en vindt de doelgroepenbibliotheek echter geen verbetering. Veel boeken op zijn 'leeslijst' moeten tegenwoordig be steld worden bij een andere biblio theek in Zeeland. Hiervoor betaalt hij 75 eurocent reserveringskosten per boek. „Het wordt zo een duur grapje, terwijl de kwaliteit eigenlijk vermindert. Er staan hier minder boeken maar ik moet er wel hetzelf de voor betalen, plus die extra kos ten." Otterman meent dat alleen de kwantiteit verminderd is toen de 'kastenvulling' verdween. „De col lectie was vroeger inderdaad groter, maar het merendeel werd niet gele zen. In deze nieuwe bieb staan de meest gevraagde boeken, voorna melijk streekromans. En daarin blij ven we ook nog eens actueel." Wethouder M.A.E. Velthuis was te vreden dat de bibliotheek dinsdag geopend kon worden in Maartens hof. „Het is de eerste bieb die past in het gemeentebeleid rondom de bibliotheekhuisvesting. De gemeen te heeft een beetje gezwabberd met het beleid, waardoor de plannen di verse keren een andere kant uit ble ken te gaan." Uiteindelijk besloot de gemeente een hoofdbibliotheek te bouwen in Tholen (in het nieuwe gebouw van het Markiezaat college - red.) en twee kleinere uitleenvesti gingen in Sint-Annaland en Sint- Maartensdijk. De bibliotheek in Setalland krijgt een plaatsje in de 'brede school' van de Casembroot- school en de School met de Bijbel. De kleine moderne doelgroepenbi bliotheek in Maartenshof is uitge rust met een leenapparaat. Mensen kunnen via deze computer zelfstan dig hun boeken lenen en inleveren. Wethouder Velthuis nam als eerste het apparaat in gebruik. Na een korte uitleg haalt zij haar pasje langs de zoeker en drukt een paar keer op het aanraakscherm. Enkele tellen later rolt een bonnetje uit de machine, waarop staat vermeld hoe lang zij de boeken mag lenen. Ook Ko Guequièrre krijgt van Riet van Dalen uitleg over het nieuwe sys teem. „Ik vind het allemaal wat vreemd, ik ben geen computer ge wend", reageert de 69-jarige Smer- diekenaar. ZIE VERDER PAGINA 11 De kleuters uit groep I en 2 van de Casembrootschool brengen de knuffels naar Robert van Bemmelen bij de jeep. Naast hem zijn moeder en kleuterjuf Marijke van Bemmelen. ACER 17" BREEDBEELD NOTEBOOK 930IAW5MI: AMD Turion MK36. 1024 MB werkgeheugen. 120 GB harde schijf en ingebouwde webcam. Op de 15 stembureaus in de gemeente Tholen wordt op 22 november met het biljet en het rode potlood gestemd voor de Tweede Kamer. Dat heeft de burgemeester, die voorzitter is van het centraal stembureau, gisteren voorgesteld aan het college van burgemeester en wethouders. De nieuwe stemcomputers die in maart voor het eerst zijn gebruikt, zijn afgekeurd omdat ze het stemgcheim onvoldoende waarborgen. De maatregel van minister Nicolaï van bestuurlijke vernieuwing treft ook 34 andere gemeenten. Tholen heeft de oude stemmachines dit jaar buiten gebruik gesteld. De nieuwe worden geleased van de Sdu. En uitgerekend dit type blijkt het stemgeheim - dat in de grondwet is vastgelegd - niet te kunnen waarbor gen. Deze zomer stond er een actie comité op dat de betrouwbaarheid van stemcomputers in het algemeen in twijfel trok. Half oktober liet mi nister Nicolaï de Tweede Kamer we ten dat er geen reden was om te twijfelen aan de betrouwbaarheid van de uitslag van verkiezingen waarbij stemmachines zijn ingezet. Vragen in de Kamer over het van buitenaf 'afluisteren' van de compu ters deden de minister besluiten, de AIVD een onderzoek te laten instel len. Daaruit blijkt, dat via de stra ling die de Sdu-machine afgeeft, het stemgedrag van de kiezer op enkele tientallen meters afstand gevolgd kan worden. De Sdu kan dit niet op korte termijn oplossen. Daarom be sloot de minister de goedkeuring van deze machines in te trekken. Het betreft ongeveer tien procent van de in ons land gebruikte stem machines (1187 stuks), in 35 ge meenten. Naast Tholen zijn in Zee land ook Goes en Veere gedupeerd. Verder onder meer Amsterdam, Eindhoven en Tilburg. In 413 andere gemeenten wordt een ander type ge bruikt, dat minder straling afgeeft en daardoor minder gemakkelijk is af te luisteren. De getroffen gemeenten voerden dinsdagmorgen overleg op het minis terie. Voor Tholen woonden P. Nelen (publiekszaken) en L. den Braber (verkiezingen) dat bij. Hun verslag deed de burgemeester besluiten om te kiezen voor stemmen met potlood en papier. De oude stemmachines zijn nog wel beschikbaar. „Maar ook daarbij zit je met een keuring", zegt woordvoerder F. Visser. Een andere optie is, machines van het andere ty pe te gebruiken. De fabrikant heeft er 700 beschikbaar. Tholen kiest daar niet voor. „Het nadeel is de onbe kendheid bij zowel de Thoolse kie zers als de ambtenaren. We hebben er hier nooit mee gewerkt en er kan al tijd iets gebeuren", legt Visser uit. De keuze voor het rode potlood bete kent een stap terug in de lijd: al sinds de Kamerverkiezingen van 1994 ma ken Tholen en Sint-Philipsland ge bruik van stemmachines. Kiezers jonger dan 30 jaar weten niet beter en kennen het potlood alleen van horen zeggen. Stemhokjes en stembussen kan Tholen lenen van het water schap Zeeuwse Eilanden. Stembiljet ten moeten gedrukt worden. Het mi nisterie van binnenlandse zaken zal de gedupeerde gemeenten zoveel mogelijk ondersteuning bieden. In ieder geval zal de Thoolse verkie zingsuitslag op 22 november veel la ter bekend zal zijn dan gebruikelijk. Want de stemmen van de ruim 18.000 kiezers moeten handmatig geteld worden. Op 7 maart volgend jaar zijn er weer verkiezingen, dan voor provinciale staten. De gemeente gaat er vooralsnog van uit dat de pro blemen met de machines dan zijn op gelost. De 31 appartementen die aan de Windsingel verrijzen worden een blik vanger in de wijk Stadszicht. Dat betoogde architect C. Sturm maan dagochtend in de welstandscommissie. De twee gebouwen krijgen drie verdiepingen en worden 12,80 meter hoog. Volgens Sturm liggen de beide blok ken als 'twee bananen' tegenover el kaar. De binnenruimte wordt over dekt. Het was de tweede keer dat Sturm met tekeningen bij de wel standscommissie kwam. Het appar tementencomplex wordt gebouwd op het terrein ten noorden van de bestaande bebouwing aan de Wind- singel en Zoekweg. Op het terrein ligt nu de tijdelijke weg naar het in aanbouw zijnde Markiezaat college achter Meulvliet. Er komen 48 par keervakken bij het complex. Zoals de andere huizen in dit ge deelte van de wijk worden de appar tementen in Amsterdamse school- stijl gebouwd. Sturm grijpt graag terug op een van zijn voorgangers uit Roosendaal, de architect Jacques Hurks die geïnspireerd werd door de Amsterdamse school en onder meer de in Sint-Josephkerk in Roosendaal bouwde, plus 19 huizen in de Lud- wigstraat. De appartementen, maar ook de an dere woningen in de laatste uitbrei ding van Stadzicht bevatten vele ele menten die aan Hurks bouwstijl doen denken. Het bijzondere aan de appartementen is dat gevels voor een deel bekleed worden met pan nen. Die worden aan de gevel vast geschroefd. Sturm - ontwerper van het nieuwe gemeentehuis - presen teerde een aangepast ontwerp met een andere raamindeling. Hierin be nadrukte de architect de verticale driedeling die in elk gebouw zit. Volgens voorzitter M. Onrust was het een grote verbetering ten op zichte van het eerste ontwerp. „Er is meer een compositie van gemaakt." De gevelstenen zijn dezelfde donke re stenen zoals die zijn gebruikt in de bestaande huizen in Amsterdam se schoolstijl. Onrust vroeg zich af of de appartementen er niet te don ker door worden. Burgerlid L. Deur- loo vond de kleur te donker. Arie van der Zwan schrijft biografie over Fentener van Vlissingen Jacqueline Heijboer is een echte thuiszorgfanaat Aris Melse helpt bij slaan eerste paal nieuwbouw in Tholen EN V ERDER... Kir Royal nieuwe zanggroep in Sint-Annaland Bewoners Stadszicht vragen aandacht voor verkeersveiligheid VOOR GIEREN KAN MEN GEEN AAS VERBORGEN HOUDEN Dit nummer bestaat uit 22 pagina's De knuffels zijn niet geteld maar het zijn er honderden. „We hadden niet zoveel knuffels verwacht", vertelt de juf. Alle groepen van de school brachten knuffels mee voor Robert die ze met moeite in zijn jeep laadde. De knuffels (beren, hondjes, poes jes, muizen, giraffen)worden onderweg in Afrika uitgedeeld aan kinderen die langs de route staan. Robert en Adriaan kunnen ze niet allemaal zelf meenemen. Ze wor den verdeeld over de andere 40 deelnemers die meedoen. Het traject van Amsterdam naar Dakar is 6560 kilometer lang en voert voor een groot deel door de woestijn. De deelnemers rijden eerst naar het zuiden van Spanje. Steken over naar Marokko en rij den vervolgens door de woestijn van Mauretanië. De tocht gaat dan verder naar Da kar, de hoofdstad van Senegal, maar eindigt in Gambia. De tocht is een uitdaging voor Robert die bedrijfskunde studeert aan de Erasmus universiteit in Rotterdam. De deelnemers mogen echter alleen meedoen met auto's die niet meer dan 500 euro waard zijn. De tocht is bestemd voor een goed doel. De auto's worden in het West- Afrikaanse Gambia namelijk geveild. De opbrengst is voor een goed doel, zegt Ro bert. „We hebben gekozen voor de SOS-Kinderdorpen waar weeskinderen worden opgevangen." Er zijn in 132 landen kinderdorpen waar 60.000 kinderen worden op gevangen. Het duo rijdt met een Nissan Patrol 3.3 diesel. De jeep is Haboob genoemd. Dat is het Arabisch voor een hevige zandstorm. Maar het slaat ook op het feit dat ze zelf ook het nodige zand zullen doen opwaaien als ze eenmaal in de woestijn rijden. Alle vrije uurtjes steken de mannen in het aanpassen van de wagen voor de grote tocht zuidwaarts. Zie verder pagina 7. Het gemeentebestuur heeft definitief ja gezegd tegen de visie voor het ha vengebied Sint-Annaland. 1\vee pro jectontwikkelaars gaan ermee aan de slag: Willemsen Minderman te Rotterdam en Walcherse Bouwunie te Grijpskerke. Het plan voor/iet erin, dat de relatie tussen dorp en haven wordt hersteld. Het Havenplein wordt doorgetrokken tot aan de havendijk, hier worden winkels en appartemen ten gerealiseerd die een mediterrane sfeer ademen. Langs de waterkant, waar een 'boulevard' wordt gescha pen, komen vier wooncomplexen. Er zijn in totaal ongeveer 200 woningen voorzien. In de Suzannapoldcr moe ten 100 tot 140 woningen komen, deels voor recreatie en deels voor per manente bewoning. In december wor den twee voorlichtingsbijeenkomsten georganiseerd over het project, één voor ondernemers en één voor andere belangstellenden. Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1