Bewoners van Stadszicht vragen aandacht voor verkeersveiligheid Met drie rookmelders in huis dingt familie Dorst mee naar een prijs 'Mensen komen niet alleen voor boeken, maar ook voor ontmoeting' Drukte bij lampionoptocht Poortvliet Langs kathedralen met gouden daken en over het Rode Plein Brandweer Tholen controleert op nationale rookmelderdag Donderdag 2 november 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Overlast brommers op fietspad en bouwverkeer Markiezaat college Bewoners van de Windsingel, Binnenkamer en Het Lint in Tholen hebben gisteren bij de gemeente aandacht ge vraagd voor de verkeersveiligheid in de wijk Stadszicht. Wethouder F.J. Goossen van verkeer nam een brief met enkele tientallen steunbetuigingen in ontvangst over de problematiek. Markiezaat college De Parallelweg in Sint-Maartensdijk was zaterdag één van de vijftig straten in ons land waar medewerkers van de Nederlandse brandwondenstichting samen met de brandweer controleerden of in woningen een werkende rookmelder aanwezig was. Bij de familie Dorst was dat het geval, zodat die meedingt naar een prijs. Bouwbesluit Soosavonden in Ons Huis Scherpenisse kunnen vers bloed gebruiken De jaarlijkse boekenmarkt van de stichting Ontspanning gehandicapten in Scherpenisse had zaterdag niet over belangstelling te klagen. Rond twee uur verdrongen de bezoekers van het clubgebouw Ons Huis zich in de pa den tussen de boekentafels. Vijf kwartier later was het met de drukte gedaan, maar in de tussentijd waren hon derden boeken verkocht. Meeslepende zang Nieuw is de zaak allerminst, ver schillende punten zijn eerder al bij de gemeente aangekaart en ook bij de politie. Zo correspondeerde de heer Wessels erover, waarna snel heidsmetingen in de wijk zijn ge houden. „Het bleek dat 70% te hard reed, maar met die constatering is verder niks gedaan", zegt Dine Kruidenier. Zij en haar man Wim hebben, na het polsen van enkele buurbewoners, het voortouw geno men voor de actie. Op die manier hopen ze het gemeentebestuur te overtuigen van de emst van de situ atie. Er zijn zo'n honderd formulie ren in de wijk verspreid en 38 bewo ners hebben gereageerd. Direct naast de woning van de Krui deniers komt het fietspad dat dwars door de wijk loopt, uit op de Wind- singel. Het pad wordt intensief ge bruikt door jeugdige bromfietsers van buiten de wijk, die er 's avonds overheen crossen. Dat gaat met een fikse herrie gepaard. „En we zijn hier juist voor onze rust vanuit Rid derkerk komen wonen", zegt Dine Kruidenier. De herrie, de hoge snel heden en het feit dat het verplichte fietspad wettelijk verboden is voor brommers, zijn punten die ze onder de aandacht wil brengen. In de brief aan de gemeente wordt verder ge wezen op de gevaarlijke situaties die zich geregeld voordoen omdat ook kleine kinderen gebruik maken van het fietspad. 'Ook het feit dat de bromfietsers met (te) hoge snelheid het plein met speeltoestellen over steken, is ronduit gevaarlijk', aldus de brief. In het schrijven worden een aantal andere zaken aangekaart. Allereerst dat het bord dat de 30 km snelheid aangeeft, op een slecht zichtbare plaats aan het begin van de Wind- singel staat, waardoor veel mensen het niet opmerken. Het te hard rij den in deze straat wijten de brief schrijvers verder aan het ontbreken van snelheidsverminderende ele menten. Ook de oversteek van het fietspad naar de Zoekweg - bij de Windsin gel - wordt in de brief genoemd. Dit traject wordt veel gebruikt, het is onder meer de route van en naar de basisscholen. De minimale verho ging in het wegdek zou, aldus de bewoners, bevorderen dat fietsers doorrijden zonder te stoppen: 'Het lijkt immers op een verlenging van het fietspad en niet op een over steekplaats met autoverkeer'. Bor den die zowel fietsers als automobi listen op het gevaarlijke over- steekpunt attenderen, ontbreken. Waar de bewoners van Stadszicht bijzonder veel moeite mee heb ben, is het verleggen van de route voor het bouwverkeer voor het Markiezaat college. Ze noemen het een onbegrijpelijk besluit 'om een woonwijk met een smalle straat, die door veel schoolkinde ren uit de wijk en van andere ker nen wordt gebruikt als school- route, te willen gebruiken voor in tensief bouwverkeer. Volgens de bewoners is voor de goedkoopste, kortetermijnoplossing gekozen. Alternatieven die bij een overleg door hen zijn aangedragen, zijn door de gemeente van de hand ge wezen omdat ze te duur zouden zijn. De Stadszichtbewoners vin den dat het schoolproject niets met de wijk te maken heeft en de ze geen enkel voordeel biedt. Ze protesteren tegen de door het ge meentebestuur genomen besluiten 'en voelen ons als wijk de dupe van beslissingen die niet in ons belang genomen zijn'. Met de brief willen de bewoners de gemeente aanzetten tot actie. Het fietspad in Stadszicht kruist de Windsingel en loopt door richting de Zoekweg. Links is de bouwplaats zichtbaar van het Markiezaat college. Danny Dorst was de derde bij wie Paula Smulders van de brandwon denstichting zaterdagmiddag aan belde. Op het eerste adres, door een notaris getrokken, was nie mand thuis. Dus kwamen de buren aan de beurt, met een hoger huis nummer zoals het reglement van de actie voorschreef. Maar bij Ramon Bijl was nog geen rookmelder in huis, hij was zijn woning nog aan het inrichten. Mevrouw Smulders bood hem daarom een melder aan. „Ik heb er enkele bij me om weg te geven." Danny Dorst kon mevrouw Smulders een positievere medede ling doen: „Ik heb drie rookmel ders hangen." Dorst vond het prima dat de brand weer in de keuken controleerde of het apparaat ook echt werkte. Hij werd overigens wel enigszins over vallen door het verschijnen van mevrouw Smulders met comman dant Koos de Feijter en Arco Kunst van de brandweer aan zijn deur. Zijn vrouw Anne, die in de woon kamer juist haar zoontje de fles gaf, had het gezelschap al aan zien komen nadat het eerst bij de buren stond. Kunst stapte op een stoel om de rookmelder, aan het plafond in de hoek van de keuken, te testen. En het apparaat werkte. „We heb ben er drie hangen: in de keuken, op de overloop en op de vliering waar de cv-ketel staat", legt me vrouw Dorst uit. Zij en haar man besloten vier jaar geleden om ze aan te schaffen, nadat ze bij haar moeder een papier erover had ge zien. Een firma uit Middelharnis bood ze aan, komt jaarlijks langs om te controleren (schoonmaken en batterij vervangen) en reageert ook bij storingen. Volgens De Fe ijter hebben heel wat inwoners des tijds gereageerd op het aanbod van de firma. De naam van de familie Dorst gaat samen met die van de 49 andere bezochte adressen - mevrouw Smulders was 's morgens eerst in Breda en ze ging nog door naar Koudekerke - in een pot en daaruit worden vijf prijswinnaars getrok ken. Zij maken kans op een aantal staatsloten óf - wanneer men er geen prijs op stelt - de waarde daarvan in geld. Tijdens de nationale brandpreven tieweek vroeg de brandweer, net als vorig jaar, aandacht voor de rookmelder. Dit apparaat kan men sen tijdig alarmeren, zodat ze zich bij brand in veiligheid kunnen brengen. De rookmelder is inmid dels, via het bouwbesluit, voor nieuwbouwwoningen standaard. Landelijk voert de brandweer actie om de Tweede Kamer ertoe over te halen om de melder in élle wonin gen wettelijk te verplichten. De Thoolse brandweer bracht het ap paraat op acht weekmarkten onder de aandacht en deelde er veertig uit. De stichting nationale brandpre ventieweek is, samen met de brandwondenstichting, een cam pagne gestart om het publiek te doordringen van het nut van de rookmelder. Er is zelfs een natio nale rookmelderdag in het leven geroepen, dat was afgelopen zater dag. Vorig jaar waren in ons land 67 doden te betreuren als gevolg van branden, waarvan 25 bij een woningbrand. Ook raakten 632 mensen daarbij gewond. Dat zijn aansprekende cijfers. In bijna de helft van alle woningen in ons land is nog geen rookmelder aanwezig. Hangen ze er wél, dan werken ze vaak niet. Paula Smulders van de brandwondenstichting ging met commandant Koos de Feijter (midden) en Arco Kunst op zoek naar een werkende rookmelder in de Parallelweg in Sint-Maartensdijk. Bestuurslid Rien Moerland links) in gesprek met de heer Hengstmengel uit Sint-Maartensdijk over het boekenaanbod. Op de achtergrond speurt het echtpaar Verkerke uit Scherpenisse naar iets van hun gading. Wie voor de komende winteravon den lectuur in huis wil halen, kan volop terecht op de boekenmarkt. Er liggen boeken op allerhande ge bied en voor alle leeftijden. Van dikke gebonden exemplaren tot pockets. Wat ze kosten, hangt bij voorbeeld af van de dikte. Maar het blijven koopjes. Er zijn mensen die de boeken, na het lezen, weer terug brengen zodat ze een volgende keer opnieuw verkocht kunnen worden. De opbrengst is immers voor het goede doel: het wekelijkse ontspan ningswerk van de stichting voor verstandelijk gehandicapten. De be stuursleden zien dan ook iedere keer weer heel veel vertrouwde ge zichten. „Sommige mensen komen hier puur naar toe om andere men sen te ontmoeten, voor de gezellig heid", weet Rien Moerland uit Sta- venisse. Naast de boeken worden ook zelfgemaakte artikelen te koop aangeboden. En er staan enkele boekenkasten. Van september tot juli is er weke lijks op donderdag een soosavond in Ons Huis, van zeven tot negen uur. De bezoekers knutselen wat, handwerken, of spelen spelletjes zoals sjoelen. Sinds kort staat er een wedstrijdbiljart en dat is bij de mannen erg in trek. „Vorige week hebben we bijvoorbeeld bingo ge speeld", zegt Mirjam Rijstenbil. Zij is één van de tien vrijwilligers die voor de soosavond beschikbaar zijn. Een aantal van hen regelt ook het vervoer voor diverse bezoekers. anderen komen met de taxi. De ani mo voor de soosavonden zou, wat de leiding betreft, best wat groter mogen zijn. Met name jongere be zoekers zou men er graag verwel komen. Voor de catechesegroepen is de be langstelling wél goed. Ook de ove rige activiteiten zijn in trek. Zo is er elk jaar een dagreis, dit keer werd de Zoo in Antwerpen bezocht. Een sinterklaasavond en een kerstbij eenkomst staan ook vast op het pro gramma. „Met de kerst is er een maaltijd en ook maken we samen kerststukjes. Als iedereen er is, heb ben we 24 deelnemers", geeft Mir jam Rijstenbil aan. Het seizoen wordt altijd afgesloten met een ge zamenlijke barbecue. Al voor het vertrek vermaken de deelnemertjes aan de lampionoptocht zich met de kleurige papieren bollen waarin een lampje brandt. Vele tientallen kinderen, al dan niet vergezeld door hun ouders, trokken zaterdagavond met kleu rige lampions door Poortvliet. Het activiteitencomité noteerde aan merkelijk meer deelnemers dan voorgaande keer. Men verzamelde bij de gymzaal aan de Burgemeet. Een aantal kinderen bracht een wel heel bijzondere lampion mee: een halfliterflesje was met papie ren vleugels in een vlinder veran derd, en met een lampje erin was dat een prima lampion. Ze hadden ze zelf gemaakt op een kinderfeest je. Even na zeven uur zette dweilband De I.amsóóren uit Oud-Vossemeer het nummer 'O, o Den Haag' in en dat was het vertreksein. Geduren de zo'n drie kwartier trok de stoet door de straten van het dorp. Be geleiders van het comité hielden op kruisingen het verkeer in de gaten, maar het was niet druk in het dorp. Het was lekker weer en voor Poortvliets kleinste jeugd was het weer een leuke belevenis. Melancholiek als de roep van kraanvogels. Zo klonk vrijdagavond in Meulvliet de accordeon van Irena Filippova, de Russische diva die met haar gepassioneerde spel en zang de volle zaal aan haar voeten kreeg. Het tweetalige programma 'Daar komen de Russen' bood een fraaie staalkaart van de muzikale traditie van het geboorteland van de sinds 1998 hier woonachtige Filippova. Muziek van conservatorium tot kroeg, zo afficheerde echtgenoot en gitarist Hans Visser (ex-FIairck) het optreden. „Uren werden dagen, werden ja ren, als wolken voortgedreven door de wind." Die zinsnede uit het lied Zuivere Vijvers raakte de kern van de voorstelling misschien nog het best. Een lied over heimwee naar de geboortegrond, de idylle van de jeugd. Meteen ook een ode aan de ziel van een volk, en een blik in het hart van de emigrant. Ondersteund door het klagen van de accordeon werd het een lied vol verdriet, on afzienbaar als de Russische vlak ten. Filippova liet het volgen door De Oude Klok, een Russische blues over fouten uit het verleden die nooit en te nimmer ongedaan kunnen worden gemaakt. Beklem mende nummers, zo vond Filippo va zelf ook, om vervolgens op haar accordeon een opgewekte dans in te zetten. „Tijd voor iets vrolijks." Die muzikale verbeelding van zo veel uiteenlopende emoties maakte het optreden tot een belevenis. In het oog sprong ook de bas-balalai ka, een instrument dat Visser deze zomer nog meebracht uit het vader land van Filippova. Het was trou wens toch een familiegebeuren in Meulvliet. Dochter Victoria ver luchtigde sommige liederen met dans en ballet, om af en toe achter de piano plaats te nemen. De van de cajunband Louisiana Radio be kende Arthur Bont completeerde met verschillende ritme-instrumen ten het in folkloristische kleding gestoken gezelschap. Het breekba re en poëtische Kraanvogel, een eerbetoon aan in de Tweede We reldoorlog gesneuvelde soldaten, behoorde voor de pauze tot de ab solute hoogtepunten. Haar tech nisch kunnen op de accordeon de monstreerde Filippova wellicht het best in De Vlucht van de Hommel uit de opera Tsaar Saltan van de componist Rimski-Korsakov. „Een nummer dat ons Nederlanders zweet op het voorhoofd bezorgd", aldus Visser. De blonde schoonheid Filippova nam de zaal bij de hand tijdens een rondwandeling door de havenstad Odessa, nog een gelegenheid om op een hartverscheurende manier heimwee en vertrek te bezingen. Ook een liedje van volkszanger Vladimir Vyssotski passeerde de revue. Dat ze uit vele wateren ge wassen is bewees Filippova na de pauze met enkele tangonummers, onder andere van Astor Piazzolla. Omgekeerd liet ze zien hoe ze zich ook in haar nieuwe thuisland op haar gemak voelt, getuige een in terpretatie van Tulpen uit Amster dam. Haar met een aandoenlijk ac cent uitgesproken Nederlands maakt dat je meteen voor haar valt. Eerst en vooral blijft Filippova, aan het conservatorium in Rostov aan de Don afgestudeerd als accordeo- niste en dirigent, iemand die pul uit de rijke voedingsbodem van de Russische muziek en cultuur. Het uitbundige Moscow was slechts één van de vele liefdesbetuigingen die op de avond voorbij kwamen. Met vingervlug toetsenwerk en meeslepende zang voerde ze het publiek mee langs kathedralen met gouden daken en over het Rode Plein. „Moscow, je bent de moeder van mijn land. Moscow, ik heb aan jou m'n hart verpand."

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 15