Uitbreiding van bedrijventerrein Vossemeer probleem voor provincie jti Knalaanbieding Thools bedrijf finalist Zeeuwse startersprijs Bergenaar dreigde met riek in smalstad ■r fa w 1 ^2 Zwanger Water op een presenteerblaadje 'Hit, vooruit, prrrtt Vera', roept Corné van Dijke V-. ///fc HEIJNEN Donderdag 26 oktober 2006 62e jaargang no. 50 Consumentenbond: Kwaliteit digitale kabel, KPN tv en digitenne valt Kink tvgenl Kans op prijzen Sint-Maartensdijk Minder ritten door staking BBA CU: ligplaatsen pleziervaart bij Gorishoek impuls Sint-Maartensdijk 'ides Provincie Zeeland it«WÏÏÏ^ Rewin Gorishoek Nominatie K B Metalen uit Tholen K B Metalen uit Tholen dingt mee naar de eerste Zeeuwse startersprijs. De Kamer van Koophandel nomi neerde maandag het bedrijf van Arjan Kooijman samen met Minnaar Wielersport uit Middelburg en Jachtwerf Oostwatering uit Veere als starters met de beste onderne mingsplannen. „Ik kreeg 's middags een telefoontje met het goede nieuws, het wordt spannend", vertelt Kooij man. Meer starters Tholen Vechtpartij in café en op Markt De politie heeft wel een aantal mensen gehoord, maar nog geen aanhoudingen verricht na de vechtpartij vrij dagavond in café Smerdiek en op de Markt in Sint-Maar tensdijk. Wel is bekend dat er een 48-jarige Bergenaar bij betrokken is geweest die met een riek dreigde. Deze week ti -v. ÈA- i ynoc,^ 3?fe\ HEIJNEN SCHOTELANTENNES VOOR EEN WERELDVERBINDING WWW E-TECHNOLOCIE Herelsestraat 121 Heerle tel.: 0165-304050 Eendrachtbode, de Thoolse Courant Postbus 5, 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 0166-657007 b.g.g. 653474 Telefax 0166-657008 E-mail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Hét enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Inwoners van Sint-Maartensdijk ma ken zaterdag kans op prijzen van de Nederlandse brandwondenstichting. Op de nationale rookmelddag bezoekt de stichting samen met de enkele le den van de Thoolse brandweer diverse adressen in de smalstad om te zien of er een werkende rookmelder hangt. Het huishouden dat zo'n rookmelder heeft, krijgt 250 staatsloten of één van de andere prijzen. De brandwonden stichting heeft in heel het land wille keurig 50 huishoudens geselecteerd. Een ervan is in de smalstad. Het is de afsluiting van de rookmelderscampag ne waar de Thoolse brandweer al aan dacht aan besteedde op de weekmark ten. Vanaf een uur 's middags gaat de brandweer langs de deur. De gevolgen van de staking in Noord-Brabant, maandag en dins dag. door de chauffeurs van de BBA zijn op Tholen en Sint-Philipsland beperkt gebleven. Volgens chauffeur Bert Stolk uit Sint-Maartensdijk is ongeveer 20 procent van de diensten uitgevallen, ,,'s Ochtends is er vanuit Bergen tot tien uur doorgereden, maar de bussen zijn leeg van het ei land terug gegaan. Omdat Tholen vanuit Zeeland wordt betaald, zijn de Thoolse chauffeurs zo veel mogelijk ingezet om de ritten over te nemen. Er is met de vakbonden overlegd of dit geen besmet werk is, maar dat is het niet omdat het om een andere concessie gaat." De BBA die in Noord-Brabant de concessie eerst leek te verliezen aan Connexxion, mag nu toch in West-Brabant blijven rijden, van Bergen op Zoom tot Bre da. Op Tholen neemt Connexxion het vanaf 10 december over. zijn is vooruit zien! KRAAMZORG^I^EWTADMINISTRATtE -OoX hü»»**'- Schrijf je in voor kraamzorg via: Tel: 0113 - 22 40 40 of E-mail: info@spkez.nl Vlak aan de rand van het bedrijventerrein in'Oud-Vossemeer zijn Krijn Reijngoudt (links) en Dré Hommel aan het werk, maar op het land achter hen zal voorlopig geen plaats zijn voor nieuwe bedrijven. De uitbreiding van het bedrijventerrein in Oud-Vossemeer loopt ver traging op. Het gemeentebestuur wilde het regelen in het bestemmings plan Kom. Maar de provincie accepteert dat niet zomaar, viel dinsdag te beluisteren in de commissie bestuurszaken. Daarom wil Tholen het even laten rusten. „We geven prioriteit aan het bestemmingsplan Kom", zei wethouder Heijboer. Op het bedrijventerrein Klaverveld in Oud-Vossemeer is praktisch geen ruimte meer voor het vestigen van nieuwe bedrijven. Uitbreiding in oos telijke richting lijkt mogelijk. Maar het provinciale beleid stelt grenzen aan de oppervlakte van bedrijventer reinen voor lokale bedrijfsvestiging. In het nieuwe omgevingsplan staat Kijk voor meer informatie elders in deze krant. waterbedrijf AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 - Q l m Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg SONY 66 CM BRAVIA LCD TV Resolutie 1366 x 768 WX0A, HD Ready en 3D- comb(ilter.J399r www.bcc.nl Advertentie I.M. het als volgt: 'Beperkte uitbreiding van kleinschalige bedrijventerreinen is mogelijk in de vorm van een ste denbouwkundige afronding en als sprake is van een verbetering van de ruimtelijke kwaliteit.' Tholen neemt het bedrijventerrein mee in het nieu we komplan. dat naar verwachting volgend jaar wordt vastgesteld. Een uitbreiding onder de noemer 'afron ding' wilde het gemeentebestuur er eveneens in regelen. ..Maar dat moe ten we laten rusten in verband met de vele vragen die de provincie daarover heeft", zei Heijboer in de commissie. Hij gaf aan dat de aard van de vragen aangeeft, dat de kans op succes niet groot is. Daarom is ervoor gekozen om de uitbreiding niet mee te nemen in het bestemmingsplan. VVD'er F.J.A. Hommel was het er niet mee eens. „Neem de uitbreiding tóch mee. U kunt immers proberen met argu menten de kritiek van de provincie te weerleggen. En het ergste wat er kan gebeuren, is dat het onderdeel van de uitbreiding wordt afgewezen." Maar volgens de wethouder zou veel studie nodig zijn om een goede argumentatie op te stellen. „Onze capaciteit is ech ter beperkt en daarom geven we prio riteit aan het komplan." M.J. Klippcl (RFT) had de discussie aangezwengeld. Hij wilde weten of er in de dorpen waar geen bedrijventer rein beschikbaar is, wél vraag naar is. Heijboer legde uit dat in Poortvliet wordt onderhandeld met bedrijven die daar willen blijven en dat daarvoor waarschijnlijk geen extra grond nodig zal zijn. In Sint-Philipsland wordt op dit moment geen actie ondernomen. De netto-uitgaven voor 'werken en winkelen' in de gemeentebegroting vallen volgend jaar 95.(XX) euro hoger uit dan in 2006. De kostenstijging komt grotendeels voor rekening van de post acquisitie: de aansluiting bij Rewin (West-Brabant) vergt 30 mille, terwijl 40 mille is gereserveerd voor een halve arbeidsplaats extra ten be hoeve van bedrijvenacquisitie. ABT en CU misten in de begroting de on derbouwing wat er voor dat geld terug moet komen. „Het is erg vrijblijvend allemaal. Je moet toch wét willen", zei J.J.P.A. Boulogne. Wethouder Goossen vertelde dat de samenwer king met Rewin wordt voorbereid. De doelen gaan geformuleerd worden. Verder wordt de acquisitie bij be staande Thoolse bedrijven geïntensi veerd. Deze laatste opmerking was met name richting de CU bedoeld. A.G. van de Sande had gesteld dat én- dere projecten dan de bedrijvenacqui sitie in de beleving van zijn fractie minder voortvarend worden opge pakt. En hij kondigde aan om volgen de week, wanneer de gemeenteraad de begroting 2007 behandelt, met een amendement te komen om de voor acquisitie bedoelde 40 mille anders te besteden. De commissie stelde naar aanleiding van de begroting per hoofdstuk tal van vragen, en kwam met opmerkin gen en suggesties. Zo vroeg E. Frig- ge-Hogesteeger (VVD) om. als straks het dorpsbos bij Oud-Vossemeer ge reed is, de basisscholen te betrekken bij het onderhoud. „Bijvoorbeeld door adoptie, zodat ze het als hun bos zien." Wethouder Van Dis vond het een waardevolle suggestie. Van de Sande brak een lans voor het recreatief gebruik (openstelling) van monumentale gebouwen. Hij kreeg de toezegging dat dit aspect aan de or de komt in de cultuurnota. Verder noemde de CU'er het antwoord van de provincie - op zijn reactie op het omgevingsplan - hoopgevend ten aan zien van mogelijkheden voor een jachthaven bij Gorishoek. P.W.J. Hoek (SGP) stelde vast dat de CU ten aanzien van dit punt een ommezwaai heeft gemaakt. „Tijden veranderen", reageerde Van de Sande. Hij legde uit dat de CU het ziet als onderdeel van de impuls voor Sint-Maartensdijk en Scherpenisse. „Als dit in het beleid voor de Oosterschelde past. dan wer ken wij er aan mee." PvdA en VVD juichten die opstelling toe. Wethouder Goossen zei dat er op dit moment geen concrete vragen of wensen be kend zijn ten aanzien van het realise ren van ligplaatsen bij Gorishoek. Boulogne concludeerde dat de begro ting sluit met een overschot van 51 mille. Omdat een tekort was ver wacht, is een lastenverhoging van 3% voorgesteld. Wat de ABT'er betreft zou dat omlaag kunnen naar ander half procent. Hij kreeg steun van het CDA. maar die fractie werd er door de SGP op gewezen dat ze het coali tieprogramma mede heeft onderte kend. Wethouder Heijboer stelde, dat het voorstel van ABT gevolgen heeft voor de meerjarenbegroting. De drie ondernemers lichten zater dag 4 november hun onderne mingsplan kort toe aan de jury tij dens de landelijke startersdag van de Kamers van Koophandel (KvK). „Ik heb de andere plannen niet gezien, dus heb geen vergelij kingsmateriaal. Maar als ik dacht geen kans te maken, had ik het natuurlijk niet opgestuurd." Arjan Kooijman schreef zijn bedrijf aan de Slabbecoornweg vorig jaar ja nuari in bij de Kamer van Koop handel. ..We gingen uiteindelijk in juni van start. We zijn zes maan den bezig geweest met de nodige voorbereidingen, waaronder het schrijven van dit ondernemings plan." Het specialistische bedrijf bewerkt metaal voor de construc- tiebouw. Met een zogenaamde CNC (computer numerical control - red.) gestuurde machine kan K B Metalen metaal plasmasnij- den en levert producten aan bedrij ven in heel Nederland. „Tot in Groningen toe. maar bijvoorbeeld ook aan mijn buurman: Heije Kon- struktie", vertelt de starter verder. Hij komt oorspronkelijk uit Sas van Gent. maar woont sinds vier jaar in Tholen. Iedere Zeeuwse ondernemer die tussen I Januari 2005 en 1 juni 2006 een cfgcn bedrijf is gestart en een ondernemingsplan heeft, maakte kans op de eerste 'Leen van Gelder-startersprijs'. De star tersprijs is genoemd naar de oud voorzitter van de KvK die de prijs van 1000 euro uitreikt aan de fina list met het beste ondernemings plan. Meer dan 70 procent van de Zeeuwse ondernemers die al of niet gedwongen gestopt zijn. had geen ondernemingsplan. Dat blijkt uit onderzoek van Hogeschool Zeeland in opdracht van de KvK. De prijs is bedoeld om Zeeuwse ondernemers aan te moedigen hun plannen goed op papier te zetten en zo de slagingskans van hun bedrijf te vergroten. De landelijke starters dag wordt voor het vijfde jaar ge organiseerd. In Zeeland vindt de bijeenkomst van tien tot vier uur plaats in hotel Goes. De organisa tie verwacht meer dan zeshonderd bezoekers te verwelkomen. Het aantal startende ondernemers blijft groeien. In de eerste drie kwartalen van dit jaar telde Zeeland 1344 jonge ondernemers, in dezelfde pe riode vorig jaar begonnen 1236 Zeeuwen een nieuw bedrijf. Op Tholen werden dit jaar al zo'n 100 nieuwe ondernemers geteld, wat een stijging betekent van 16 pro cent. Schouwen-Duiveland is de snelste stijger met 147 starters (20%). De Zeeuwse jonge onder nemers kunnen zich breed oriënte ren op de doorlopende informatie markt, kennis opdoen bij de workshops over belastingen, finan ciën en klantenwerving, of onder vier ogen praten met een specialist. Het tumult ontstond in het café waar dartwedstrijden werden ge houden. Tussen half tien en kwart voor elf brak in het horecabedrijf - waar het heel druk was - een vecht partij uit. Het begon nadat een 14-jarige Smurdiekenaar een klap had gekre gen van een onbekende bezoeker nadat deze door de jongen was uit gescholden. De 19-jarige S., een plaatsgenoot, haalde de twee uit el kaar waarbij er weer klappen vie len. Enige tijd later kreeg de onbe kende bezoeker een klap van een andere 18-jarige Smurdiekenaar. De bezoeker sloeg vervolgens de jongeman met een fles op het hoofd. Volgens de politie gingen zich steeds meer mensen met de vecht partij bemoeien. S. werd later bui ten op straat bedreigd door een 48- jarige Bergenaar die een riek uit zijn auto had gehaald. Dat zou de vader zijn van de onbekende be zoeker. S. kon op tijd wegspringen waarna de man in zijn auto stapte en wegreed. De drie Smurdieke- naars deden aangifte bij de politie. Geen van de betrokkenen heeft ernstig letsel opgelopen. Huib Bout (78) is het oudste lid van 75-jarig zangkoor Crescendo Anne Korevaar en vriendinnetje Daphne Schot treden op met Continental Kids Soms denkt vrijwilliger Rien Vroegop: waar doe ik het allemaal voor? EN VERDER... Hans Burgers stopt na 32 jaar bij blusgroep Sint-Annaland Stavenisse uniek met drie kampioenshonden uit één nest AAN DOVEMANS OREN IS HET VERGEEFS BETOGEN Dit nummer bestaat uit 18 pagina's De 19-jarige Corné van Dijke uit Sint-Annaland doet zaterdag voor het eerst mee op de open dag van de stichting het werkend trekpaard Zeeland. „Hit, vooruit, prrrrt Vera," roept hij tegen Vera van Ninnes. De 11-jarige knol heeft wel enige aansporing nodig, want zo vaak staat ze niet in de leidsels om samen met Greta van Bleyendaal met een cultivator het land van Ko Brooijmans 'los te trekken.' Vera is nu voor de helft van Corné, vertelt de liefhebber van het trekpaard. „De andere helft is van mijn broer Leonard." Beiden zijn verknocht aan de hobby. Comé moet het vandaag vooral zelf doen. want Ko Brooijmans is er niet bij om aanwijzingen te geven. Die is bezig aardappelen te rooien. Oogsten gaat vóór de open dag. Zijn neef Mark Brooijmans uit Bergen op Zoom is wel van de partij. Hij legt een stukje van de akker om met een 1- scharige ploeg. Corné van Dijke heeft nu zelf een 'hrilletje', een gareeltje, vertelt hij. „Nu oefen ik zelf vaker met Vera in een weitje met een sleep of een band." Van Dijke werkt in de kas met aardbeien aan de Oostweg. maar zijn vrije tijd besteedt hij aan het trekpaard. Elke keer als de paarden een omgang heb ben gemaakt en terug komen op het punt waar ze zijn vertrokken en even hebben staan rusten, houdt Vera halt. Dat betekent ook dat Greta stopt, want via Vera voert Corné het stel aan. Vera is het paard dat van Dijke aanstuurt: het zogeheten handpaard. Het werken met de cultivator of 'serpeteur' werd vaak voor het ploegen gedaan. Zeker als het land in het najaar lang leeg lag. vertelt Jacob Duijzer uit Tholen. De oud-Setallander is een van de vaste bezoekers aan de open dag. „Vroeger werd er niet gesproeid. Dan kwam de vuulte weer op. Die werd dan samen met de stoppels losgetrokken." Het aantal bezoekers is niet groot. Het echtpaar Vroegop uit Sint-Maar tensdijk en het echtpaar Christiaanse uit Tholen maken opnamen. Zo vaak zijn de paarden op deze manier niet in actie. Het is mooi weer, de aarde laat zich makkelijk bewerken. Zie verder pagina 7. mi A Corné van Dijke doet voor het eerste mee aan de open dag voor het werkend trekpaard. =8

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1