't Rijks kijkt naar vestiging op Tholen Landbouwschuur van Hollands Hoeve bedrijfsruimte voor verwerking oesters Visboot gestolen en verbrand bij Stavenisse 'Toneelstukje brengt Bijbelverhaal over' 400 OCCASIONS Altijd meer dan www.autoteam.nl Rampzaligzegt eigenaar P. Scherpenisse Rampzalig noemt visser P. Scherpenisse uit Halsteren het verlies van zijn aluminium sloep die vrijdag geheel uitgebrand is teruggevonden bij de Margarethapolder in Stavenisse. Volgens Scherpenisse is er opzet in het spel. Hij heeft aangifte gedaan bij de politie, maar looft ook een beloning uit van 500 euro voor de juiste tip die leidt tot aanhouding van de dader(s). Scholengemeenschap 't Rijks in Bergen op Zoom bekijkt of het mogelijk is om in Tholen, Steenbergen of in Woensdrecht een nevenvestiging te openen. Dat zegt conrector M. Franken van 't Rijks. VLAMINGS Steenbergen 0167 566 391 Gedeputeerde waardeert combinatie aquacultuur en agrarisch bedrijf Aquacultuur wordt gezien als een bedrijfstak met toe komst. Voor de agrarische sector, die het moeilijk heeft, biedt het mogelijk alternatieven. De provincie stimuleert ontwikkelingen op dit terrein. „En hier is het al te vin den", zegt gedeputeerde A.J.G. Poppelaars woensdag middag in Sint-Philipsland. Hij bezoekt er het oesterbe- drijf van Anthonie Verwijs op de Hollands Hoeve. Provincie Zeeland Geen zand Mossels op land De grond, de dieren, de zon en de maan. De deelne- mertjes van de vakantiebijbelclub (vbk) wisten dinsdag heel wat dingen op te noemen die God had geschapen. Aan de hand van een interactief toneelstukje werd in Het Trefpunt aan de Ring in Sint-Annaland het Bijbel verhaal aan de kinderen verteld. Vanmiddag sluiten de jongeren de vbk af met een spelletjesmiddag op het strandje aan de haven. Shoppen in Tholen met country tintje Parkeerprobleem en overlast heien Deze week EN VERDER... Concordia test gym/aal aan Zoekweg als nieuwe oefenruimte Tholenaren Europees kam' pioen softtipdarten en natio naal viskampioen DE BLINDE IS EEN SLECHTE OOGGETUIGE Dit nummer bestaat uit 22 pagina's Hij schat de schade op 40.000 tot 50.000 euro omdat niet alleen de sloep, de TH 19, maar ook het vis tuig (vijf zegenvisnetten)de buiten boordmotor. brandstof, kisten en ge reedschap verloren zijn gegaan, Scherpenisse die samen met zijn zwager D. Bult donderdag rond half zes 's avonds in de haven van Stave nisse de vangst van harders en zee baars van boord had gehaald, merkte vrijdag dat de boot er niet meer lag. ..We lagen sinds zondag in Stavenis se omdat we al een week lang visten bij de Neeltje Jans. We liggen er va ker in het najaar om te lossen." Ze konden de sloep niet vinden, zochten de bodem af en namen con tact op met de havenmeester. „De sloep wordt wel eens verlegd. We zouden het over het hoofd kunnen zien. Toen we niets vonden, hebben we de rijkspolitie te water gebeld. Het bleek dat er donderdagvond rond twintig voor negen een brand door een schipper was gezien aan de zee dijk bij Stavenisse en dat dit gemeld was aan de meldkamer in Vlissingen. Er is geen actie op ondernomen om dat men er van uitging dat het een kampvuur was van de jeugd." Scherpenisse en Bult troffen de boot aan tegen de glooiing op een laag oesterschelpen bij de Margarethapol der. Alle goederen in de boot waren verbrand, zoals accu's, dieptemeters en vistuig. ..Ik had de brandstoflei ding van de brandstoftank naar de motor afgekoppeld en in de metalen kost gedaan. Die zat op slot. maar is mogelijk docr de brand opengegaan. Ik vermoed dat iemand de boot heeft versleept met een andere boot. En dat heb ik ook al bevestigd gekregen en bij de recherche gemeld." Scherpenisse beschouwt de sloep als verloren. Volgens hem zit er een luchtje aan de zaak en wordt het hem op deze manier moeilijk ge maakt om zijn beroep uit te oefenen. Samen met Bult runt hij het visbe- drijf de Zeebaars aan de Geul weg in het ondernemerscentrum op het be drijventerrein in Sint-Maartensdijk. Scherpenisse is in 2004 gestopt met zijn palingrokerij in Sint-Annaland. Hij is verhuisd naar Halsteren na een periode (2003-2004) dat hij pro cedeerde tegen de illegale uitbrei ding van het chaletparc Krabben- kreek. Hij zegt toen ook bedreigd te zijn. Na het afstoten van de paling rokerij verzette hij de bakens en ging op de harders, zeebaars, kreef ten en paling vissen. Hij is sinds 1992 eigenaar van de weegbrug op de haven van Sint-Annaland en ge bruikt het als kantoor en om er net ten op te hangen en te repareren. Maar ook daar kreeg Scherpenisse met vernieling te maken. ..Begin 2004 zijn alle ramen ingeslagen. Dat was 1000 euro schade. De zaak is nooit opgelost. In 2004 zijn in de Krabbenkreek bij de camping en het strandje bijna wekelijks al mijn fui ken vernield. Schade 8000 euro. nooit opgelost. In augustus, septem ber van dat jaar werd een buiten- boordmoter en een dieptemeter ge stolen van 6000 euro. Ook dat is nooit opgelost." Het bleef even rus tig totdat in februari dezelfde TH 19 bij hoog water op de bodem van de haven van Sint-Annaland werd aan getroffen. „Alle materialen, plus de motor, alles was onder water getrok ken omdat iemand de boot had vast gebonden." Scherpenisse huurt sinds 1995 het viswater in het natuurgebied de Pluimpot bij Sint-Maartensdijk. ZIE VERDER PAGINA 9 Het gebouw van de openbare scholengemeenschap voor vmbo, havo, atheneum en gymnasium, kan - na de laatste nieuwbouw - niet meer uitbreiden. „Als we vol gend jaar evenveel eerstejaars krij gen dan nu. dan kunnen we blijven zitten. Maar als het aantal groter is dan wat er van de school vertrekt, dan zitten we in de problemen. Daarom moeten we naar andere mogelijkheden kijken. Ook naar Tholen omdat daar van oudsher een groot aantal leerlingen van daan komt." Een andere mogelijkheid is om wachtlijsten aan te leggen, zegt Franken. Dat wil zeggen dat de school bij een aanbod van 400 leerlingen de deur dicht doet. Of dat er anders geselecteerd wordt. „We zouden dan wat strenger moeten zijn op het testadvies van de school." Franken wijst er op dat het Mar- kiezaat college voor vmbo in Sint- Maartensdijk naar Tholen ver huist. Hij verwacht dat dit ook zijn stempel zal drukken op het aanbod voor 't Rijks. Franken denkt aan een nevenvestiging voor de drie eerste klassen van havo en vwo. Ongeveer zeventien bewoners in de Molenstraat in Poortvliet dringen er bij de gemeente op aan een oplossing te vinden voor de parkeerproblemen bij de nieuw gebouwde huizen. Ze verwachten dat de problemen zullen toenemen als het gezin Bogert in de straat komt wonen. Die moet voor 1 november de bedrijfswoning op het industrieterrein in Tholen verlaten. Linda de Bruijn: „De familie neemt ook auto's mee. Daar kan het gezin ook niets aan doen. Het is ook niet zo dat we ze niet in de straat willen, maar we verwachten wel meer par keerproblemen. Er worden nu al spie gels afgereden." Aanleiding om in ac tie te komen was het feit dat er vrijdag bij de nieuwe woning van Bogert ge heid werd. „Daar wist niemand van af. We hebben nog niet gelezen dat hij een bouwvergunning heeft gekregen. Bovendien is er voor de nieuwe hui zen bij het heien geboord zodat er geen schade zou ontstaan aan de wo ningen. Nu werden de palen er in ge slagen. Er hebben die dag veel men sen naar de gemeente gebeld." Zaterdag zijn de handtekeningen op gehaald. Woensdag worden ze aange boden aan wethouder K.A. Heijboer. Smeermiddelen vetten Persoonlijke bescherming Equipment De Zeeuwse gedeputeerde Poppelaars (rechts) was verrast om in Sint-Philipsland een oesterverwerkend bedrijf aan te treffen. Hij laat zich, samen met ondernemer Anthonie Verwijs, de delicatesse goed smaken. De monumentale boerderij aan de Oostdijk blijkt een verrassende ac tiviteit te herbergen. In plaats van landbouwwerktuigen zijn er oes ters te vinden in de schuur achter de woning. Vier jaar geleden trad Anthonie in de voetsporen van zijn vader Anton Verwijs, die de cennialang een oesterbedrijf had in Yerseke. Nu wordt de exclusie ve delicatesse ook op Sint-Philips land verpakt en verhandeld. Ove rigens zijn er op de boerderij dik twintig jaar geleden al proeven met oesters gedaan, vertelt Ver wijs senior. Een deel van de schuur is afge schermd voor de voorraad platte oesters. In het voorste deel worden AbdijNieuws, de informatierubriek van het provinciaal bestuur, vindt u op Geen internet? Bel voor een afdruk van AbdijNieuws naar het informatiecentrum: 0118-631400 ze verwerkt: schoon gebikt, ge wassen en gesorteerd. De zeepok ken moeten van de schelp af, want als ze kapot gaan. gaat dat stinken, legt Verwijs uit aan de gedeputeer de en zijn ambtenaar J. Broodman. Voor het sorteren - op gewicht - is een eigen machine ontwikkeld. Veel aandacht is er voor het niet beschadigen van de schelpen, want die zouden anders zo maar leeg kunnen lopen. Tot het mo ment dat ze verpakt worden, staan de oesters in kistjes in een bassin met zout water. En dat wordt gere geld met een tankauto aangevoerd uit de naburige Oosterschelde. Het spreekt de gedeputeerde aan dat bij het verwerkingsproces gebruik wordt gemaakt van de natuurlijke omstandigheden. De schelpdieren worden verpakt in mandjes, op een bedje van en toegedekt met blaaswier. Ook dat biedt bescherming, legt Anthonie uit. Hij betrekt zijn oesters vooral uit Ierland en Denemarken. „Ook wel uit de Grevelingen, maar daar zijn ze afgelopen zomer groten deels afgestorven als gevolg van de hoge temperatuur", zegt hij. De aangevoerde schelpdieren wor den in Sint-Philipsland verwaterd en verzendklaar gemaakt. Kweken doet Verwijs niet zelf: het duurt vier tot vijf jaar voor een oester consumptiegeschikt is. Negentig procent van de oesters gaat naar België en naar Frankrijk, de afzet in eigen land is beperkt. Schot in Tholen is een klant, dat bedrijf is recent overgenomen door De Jager in Anna Jacobapol- der. Anthonie profiteert van de ja renlange ervaring van zijn vader. En die heeft op zijn beurt oog voor de kwaliteit van het exclusieve product. „We krijgen regelmatig de opmerking dat er nooit zand in onze oesters zit. zó zuiver is het water dat we hier gebruiken." De schuur is een ideale bedrijfs ruimte. Hij is in de jaren tachtig afgebrand en vervolgens weer op gebouwd. „Daardoor zitten we niet met oude balken vol stof en spinnenwebben." Tal van voorzie ningen heeft de jonge ondernemer moeten treffen om het gebouw ge schikt te maken voor de verwer king van de oesters. Rond voed selveiligheid bestaan tal van regels. Het is een behoorlijke in vestering geweest, zegt Verwijs ju nior. Maar dat hoort wat hem be treft bij het ondernemerschap. Net zoals een ondernemer in zijn op tiek een bedrijf moet kunnen exploiteren zonder overheidssub sidie. Verwijs senior is ook inge nomen met de bedrijfsruimte. „We mógen hier werken, elke dag weer. Zo ervaren we dat." Poppelaars is onder de indruk van de kennis die bij Verwijs aanwe zig is over de oesterteelt. Duide lijk met plezier hoort hij het aan. Er zijn verschillende subsidierege lingen waaruit dit soort initiatieven ondersteund kan worden. Bijvoor beeld voor plattelandsontwikke ling. Het ministerie van landbouw kwam onlangs met miljoenen over de brug voor het project 'Zeeuwse tong', de kweek van deze vis op het land. Poppelaars is er enthou siast over: „Door de quotering mag er steeds minder vis op de Noord zee worden gevangen, maar de af zetmarkt is er wél. Daarom is een dergelijk project ook geen concur rentie voor de zeevisserij. Het is aanvullend en versterkt bovendien de aanverwante bedrijven in de sector." In de gemeente Tholen zijn ver schillende initiatieven op dit terrein. Zoals het bedrijf van Cor- nelisse dat bij Stavenisse wordt ge bouwd. Daar gaat lamsoor en zee kraal geteeld worden, maar ook viskweek is een onderdeel. Er is een Europese subsidie voor ver strekt. Een ander initiatief is van de Sint-Philipslandse agrariër W.C. van Nieuwenhuijzen, die mossels op land wil gaan kweken en de pro vincie om subsidie heeft verzocht. ,.lk ga me daar sterk voor maken", zegt Poppelaars. Op een proefsta tion bij Kamperland deed de stich ting Zeeschelp het afgelopen jaar onderzoek naar de kweek van mos sels op land. Het initiatief is on langs beloond met de eerste Zeeuwse Visserij Award. ACER BREEDBEELD NOTEBOOK 368IWXMI; Intel Celeron M410,512 MB werk geheugen. 60 GB harde schijf, 6-cell Li-on accu, WIAN. 0VD dual layer. 64 MB shared videokaart, cardreader en 14.1 TFT WXGA. idrachtbode, de Thoolse Courant ,bus 5, 4697 ZG Sint-Annaland letoon 0166-657007 b.g.g. 653474 TelMix 0166-657008 yE^riail: redactie@eendrachtbode.nl advert@eendrachtbode.nl admin@eendrachtbode.nl Homepage: www.eendrachtbode.nl Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Bankrekening 30 30 05 556, Giro 12 44 07 Abonnement 15,75 per halfjaar, 29,00 per jaar, per post 51,50 per jaar, allemaal incasso. Losse nummers 1,-. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs 0,29 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 5,50 contant. Hoofdredacteur W. Heijboer. Knutselen en zingen tijdens vakantiebijbelklub Setalland De vakantiebijbelclub heeft dit jaar het thema 'gewoon bijzonder'. „Het is de eerste keer dat wij het Bijbelverhaal in een klein toneelstukje verwer ken. Ik vind het in ieder geval leuk om te zien en de kinderen doen ook enthousiast mee", vertelt Anita Schot van de vbk. Zo'n tachtig basis schoolleerlingen luisteren in de schemerige ruimte aandachtig naar Ieteke van Tiggele, Natasja Polderman en Use Gunter die af en toe met een zak lamp op de kinderen schijnen om hen een vraag stellen. Wat heeft God nog meer geschapen? „Mensen", roept een deelnemertje fanatiek, waarna het drietal verder vertelt over de schepping van Adam en Eva. Na het to neelstukje gaan de kinderen aan de slag met verf en potloden. De jongste deelnemers beschilderen eierdozen en maken fantasievlinders. De jeugd uit de middenbouw tovert met verf kartonnen dozen om tot blauwe en groene vijvertjes, inclusief ingekleurde vissen en houten hengels. Na het vaste ochtendprogramma van zingen, luisteren naar een Bijbelverhaal en knutselen, kunnen de bezoekertjes vanmiddag deelnemen aan een spelle tjesmiddag. „Als het weer het toelaat, gaan we hutten bouwen bij het strandje. De dag wordt ten slotte afgesloten met een kampvuur en het eten ^te^aTmet°een kerkdienst^0' act'v'te'ten zont*ag Geconcentreerd werken de meisjes op de vakantiebijbelclub in Het Trefpunt in Sint-Annaland aan het maken van een kleurige vlinder. Rijden op een rodeostier, een ritje ma ken in een draaimolen of knallen bij de schiettent. Het is mogelijk tijdens de thema-avond moonlight shopping die de ondernemersvereniging Tholen zaterdag v(x>r de achtste keer organi seert in de binnenstad. Het thema van de avond is namelijk: country en wes tern. De winkels zijn van zeven tot tien uur 's avonds geopend, waar klan ten kunnen genieten van de country- sfeer in de zaken. Alle deelnemende winkels hebben deze avond een ande re uitstraling, de verlichting is anders en de verkopers gaan in westernstijl gekleed. Een dweilorkest zorgt voor een gezellige sfeer in het centrum. Be zoekers krijgen bij elke aankoop een lot. waarmee men kans maakt op di verse prijzen, waaronder een TFT beeldscherm en mp3-spelers. De hoofdprijs is een reischeque ter waar de van 250 euro. De trekking vindt om kwart voor tien op de Markt plaats, alleen aanwezigen maken kans op de prijzen. Afscheid van Smalstads Mannenkoor met lintje voor dirigent Kees van Dis Benoeming tot vrijwilliger van het jaar was voor Joke v.d. Pol niet nodig Pauselijke onderscheiding voor organist Louis Sauter in evangelisch-lutherse kerk Voor officiële mededelingen zie ook elders in dit blad Nieuwe Burg 42, postbus 6001, 4330 LA Middelburg Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 1