'Je moet een beetje knetter zijn om bij het koor te zingen' Nuis: In weekend politieauto op Tholen Hennepkwekerij op de Molendijk Plaatselijk nieuws Vogels tellen op Oesterdam Luisteravond met Lonely 2 Donderdag 5 oktober 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT 9 Louis van Dijk Ook finale voor Han, Jan en Jaap Wesdorp bij Smalstads Mannenkoor Omgereden 101 km/u op Paasdijkweg Koekverkoop Pr. Maurits Beroep Van der Meer Bestel-/Bedrijfsauto's Geld voor jeugdgebouw Flipjop op container Dropping jeugdhonk succes Schrepel beschreven Chaos Minima Laatste groet Grote Kerk Nierstichting Ze zongen al toen ze nog thuis woonden aan de Molendijk en later in de Wilhelminastraat in Stavenisse. Psalmen met vader en moeder. De kerkgangers bleven, als ze naar huis liepen, voor de deur staan om te luisteren. Aan publiek heeft het de drie broers Han, Jan en Jaap Wes dorp uit Sint-Maartensdijk, Sint-Annaland en Seherpenisse nooit ont broken. Het zingen zit in hun genen, maar nu nemen ze samen met de andere acht leden afscheid van het Smalstads Mannenkoor. Ze zetten het Slotakkoord in. Op 14 oktober is de laatste uitvoering. Niet op Tho- len, maar in Bergen op Zoom valt het doek. Het koor repeteert twee keer twee uren per week. Op woensdagavond en op zaterdagmiddag. Voor een uitvoe ring wordt extra geoefend. Wie bij het mannenkoor wilde zingen, moest er wel wat voor over hebben. Jan Wes dorp: „Iemand die van voetbal houdt, mist op woensdagavond de wedstrij den op de televisie en kan op zater dagmiddag niet naar de voetbalwei- de." Oefening baart kunst. Toewijding is vereist en die hebben de leden van het koor al die jaren aan de dag ge legd. Het mannenkoor vergrijst ech ter. Nieuwe leden komen er niet bij. De beslissing om te stoppen was snel genomen, zegt Jaap Wesdorp. met 57 jaar de jongste van de drie zingende broers. „Het zit hem gewoon in de leeftijd van alle leden in het koor. Hoe ouder je wordt, hoe meer moeite het kost om goed te blijven zingen. Dit kan niet langer zo. Het heeft geen zin om er nog veel energie in te stoppen." Maar de uiteindelijke doorslag heeft het aangekondigde vertrek, begin dit jaar. van dirigent en zanger Kees van Dis gegeven. „Hij werd vijftig jaar en had gezegd dat hij nog andere dingen in zijn leven wilde doen. Hij is al heel lang actief in de muziek. Niet alleen voor het mannenkoor. Hij wilde op 17 april al stoppen. We hebben hem nog kunnen overreden dit jaar aan te blij ven." Van Dis is inmiddels wethouder voor het CDA geworden. Maar ook Han Wesdorp had zelf al aangekondigd dit jaar te willen stop pen. Hij wordt zeventig jaar en is net als zijn broers vanaf het begin betrok ken bij het Smalstads Mannenkoor. De Wesdorpen zijn tenoren. Han en Jan (67) zingen de eerste tenorstem. Jaap de tweede. Han schetst het pro bleem als zijn stem wegvalt. „Als ik stop. dan was Jan als eerste tenorstem overgebleven." En dat is niet aan te zingen. Dan raakt het evenwicht zoek. Is Van Dis de jongste van het gezel schap, Jan Lanooy uit Seherpenisse is met 75 jaar de oudste. „Hij moet er thuis ook al heel veel aan doen. Dus naast de oefenuren die we samen doen. Als je een nieuwe dirigent aan moet stellen voor negen man. dan red je het niet meer op dit niveau." Jaap: Het kost ook veel geld om met een kleine club een professionele diri gent aan te trekken. Zo iemand als Van Dis vind je niet meer." De aankondiging van Van Dis om te stoppen was ook de aanleiding om over het voortbestaan van het man nenkoor te praten. Ze waren het snel eens, zegt Jaap Wesdorp. Na veertig jaar gaat de stekker eruit, maar de Wesdorpen bewaren mooie herinneringen aan het koor. De hoog tepunten rijgen zich tijdens het ge sprek aaneen. Spontaan noemen ze de optredens met pianist Louis van Dijk. Vijf of zes keer traden ze samen op. Jan: „Nellie Hage van de beheers commissie van het Holland Huis in Seherpenisse had nog geld over. Zij heeft ons gevraagd om samen met hem op te komen treden. Het was een van de mooiste optredens die we heb ben gehad. Het Holland huis zat met 250 helemaal vol. De mensen stonden achter gewoon tegen de muur." Het optreden 's avonds was bijzonder, maar ook de repetitie 's middags met de pianist, vertelt Han: ,,'s Middags oefenden we hoe we het zouden doen. maar 's avonds deed hij het net weer even anders. Het kwam toch steeds weer goed uit. De man is zó muzikaal. Hij deed het ook erg graag, want hij is zelfs een keer op zijn veijaardag ge komen." Het was in 1981, toen ook Kees van Dis en Jan Fondse de gele deren kwamen versterken. Tijdens het optreden van Louis van Dijk die op de piano improviseerde, speelde hij ook samen met de eigen pianist Tom van Gurp. Maar ook het optreden ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van de koninklijke bond voor zang- en orato riumverenigingen in Nederland in de Doelen in Rotterdam staat de broers nog helder voor de geest. Ze traden er op voor koningin Beatrix en andere leden van het koninklijk huis. Het Smalstads Mannenkoor was er uitge nodigd omdat het in dat wereldje al enige bekendheid genoot. Jaap: „We waren daar al een paar keer op con cours geweest en hadden er de eerste prijs gewonnen." In 1996, bij het bezoek van de konin gin aan Sint-Maartensdijk, deed het mannenkoor de vorstin uitgeleide toen ze op de Molendijk in de blauwe hofbus stapte om naar Bergen op Zoom te gaan. In datzelfde jaar traden ze ook op in Amsterdam vanwege het jubileum van de ANWB. Jan: „Er wa ren directies van dergelijke organisa ties uit heel de wereld. Er was een di ner. Tussen de gangen door moesten wij zingen. We zongen toen ook bar- bershopliederen. Die zijn over heel de wereld bekend. Verschillende tafels begonnen spontaan mee te zingen. Dat was prachtig." Ze traden overal op. In concertzalen en dorpshuizen, in kerken en paleizen (Markiezenhof). Op concoursen en jubilea. In straten en op pleinen. Maar ook aan het optreden in de Nieuwe Kerk in Middelburg tijdens de uitreiking van de Four Freedoms medailles bewaren de broers goede herinneringen. De kerk zat vol gasten. Het mannenkoor zong het Ameri kaans volkslied, the Stars and Stripes, en Paul van Belzen met zijn blaas- kwintet begeleidde het koor. Jan Wes dorp dirigeerde. „Ik weet het nog We will rest a little while (we zullen even rusten) zingen Han, Jan en Jaap Wesdorp (v.l.n.r.) maar hij het Smalstads Mannenkoor is het voorgoed over. goed, want ik was vrijdag uit het zie kenhuis ontslagen en moest zaterdag ochtend om tien uur in de kerk zijn. Ik heb goede pillen gehad om overeind te blijven. Welke weet ik niet, maar ze hielpen goed. Ik weet nog dat de com missaris van de koningin Boertien toen tegen prinses Margriet zei dat ze mij na afloop een hand moest geven." Maar niet alleen optredens voor be kende Nederlanders passeren de re vue. Han wijst er op dat hij ook erg heeft genoten van de optredens in al lerlei kerkgebouwen. Grote en kleine, zoals een aantal in het katholieke Limburg bij uitwisselingen met ande re koren in Sittard en Venlo. Maar ook de optredens in Engeland en Frank rijk. Want het mannenkoor zong niet alleen een internationaal repertoire, het bracht de zangers ook naar het buitenland. Ze waren zelfs een week lang te gast in Letland. Optreden buiten Tholen betekent ook veel reizen. Ze hadden het er graag voor over. Maar het ging niet altijd van een leien dakje. Han: „We moes ten een keer naar Emmeloord toen het verschrikkelijk stormde en sneeuwde. We reden in busjes zonder verwar ming. Het was zo koud dat het stuur trilde omdat mijn handen zo beefden. Je had bijna met zijn tweeën moeten sturen. We hebben er ook lang over gedaan. Zingen kunnen we wel, maar we kunnen ons slecht oriënteren. We zijn dikwijls omgereden. We zijn wel eens de Duitse grens overgereden ter wijl we in het oosten van Nederland moesten zijn. maar we kwamen altijd wel op tijd aan." Halverwege de jaren zeventig telde het koor met zestien mannen het hoogste aantal leden. Jan: „We tra den in de topjaren wel 25 tot 30 keer per jaar op." De laatste uitvoering zal niet veel afwijken van wat het publiek gewend is. Natuurlijk wordt het een speciale avond, maar vol gens Jaap wordt het ook een norma le uitvoering. „Zoals we het altijd gedaan hebben." Jan: Wat we brengen moet goed zijn. We zijn niet gauw tevreden. We hebben redelijk veel zelfkritiek. We hebben als richtlijn: het kan nog mooier. Het is jammer dat weinig mensen dat op kunnen brengen." De leden konden allemaal aangeven wat ze op de laatste avond willen zingen. Het wordt zoals gewoonlijk een gevarieerd programma. Met ou de liederen, met Hollandse liederen, liederen uit de Lijdenstijd, een psalmbewerking en comedian har mony. Jan en Han houden van oude muziek. Jaap maakt het niets uit, zegt hij. „Ik heb gezegd dat ze het maar uit moesten zoeken. Ik vind al les mooi." Het Smalstads Mannenkoor scoorde vaak hoog op concoursen. Maar niet alles was hen wat ze moest zingen voor de jury op het lijf geschreven. Jan: „Voor een concours in Middel burg gaf de jury in onze ogen een goddeloze tekst op. We moesten een lied van straatmuzikanten zingen. Maar we hebben toen geëist dat we een ander lied kregen. Anders zou den we niet komen. We hebben een ander lied gekregen en er in veertien dagen hard voor gerepeteerd. We wonnen toen de eerste prijs. Dan moet je er wel met zijn allen aan willen werken. Dat kan alleen met een mannenkoor. Maar de vrouwen van de mannen moeten er ook wel achter staan." De broers zongen in 1966 al in het gemengd koor VZOS onder leiding van Iz. Riedijk in Sint-Maartensdijk. Jan: „We zongen toen met acht man als dubbel mannenkwartet. Twee keer vier stemmen. We oefenden in de lagere school in de Schoolstraat (nu Ds. De Bresstraat - red.) Behal ve de drie boers bestond het gezel schap toen uit Kees van den Hoek, Kees op den Brouw, Rinus van Gor- sel, Jacob Kwaak en Abel Dane. Maar de eerste repetitie was bij Rie dijk thuis." Het dubbelkwartet won de eerste prijs in de derde afdeling. Twee jaar later is het dubbel man nenkwartet het Smalstads Mannen koor geworden, onder leiding van Riedijk. Maar in 1978 kwam het tot een Vervolg van pagina 2 De politie heeft het rijbewijs van een 37-jarige automobilisj uit de ge meente Tholen ingevorderd. De man reed donderdagmiddag rond tien over half vijf over de Paasdijk weg en viel tijdens een videosur veillance op door zijn hoge snel heid. De Tholenaar reed met een gecorrigeerde snelheid van 101 km/u voorbij, terwijl hier maximaal 50 km/u is toegestaan. Tegen de man is proces-verbaal opgemaakt. Sint-Philipsland Leerlingen van de scholengemeen schap Prins Maurits'komen donder dag 19 oktober langs de deuren met boterkoek en speculaas. Jaarlijks wordt een koekverkoopactie gehou den om geld in te zamelen voor de fi nanciële adoptie van 28 kinderen in diverse ontwikkelingslanden. De ze venduizend euro die hiervoor nodig is, wordt gebruikt om deze kinderen te voorzien van voedsel, medische zorg. kleding en onderwijs. De koek verkoop start om half één. Ds. A.P v.d. Meer van de Oud-Gere formeerde Gemeente heeft een be roep ontvangen van de Oud-Gere formeerde Gemeente in Grafhorst. Nieuw en gebruikt alle merken. Ook voor onderhoud en reparatie. Bovag autobedrijf NIEMANTSVERDRIET Poortvliet, tel. 0166-612680 Advertentie I.M. De rommelmarkt in dorpshuis De Wimpel heeft zaterdag 1324,20 eu ro opgebracht. De opbrengst is be stemd voor het opknappen van het jeugdgebouw van de Hervormde Gemeente. Er komt nieuwe graffiti op de con tainer voor de jongeren op de haven. Jan-Dries Reitsma liet op de verga dering van de jongerenraad in Oud- Vössemeer een aantal ontwerpen rondgaan waar de leden uit kon kie zen. Hij had ook bij de jongeren geïnformeerd wat ze wilden, maar daar was niets zinvols uitgekomen. Er komt een tekst op: Flipjop. Jeugdhonk de Kelder hield zaterdag een dropping. De jongeren kwamen in groten getale op de activiteit af. De groepen werden vanaf acht uur 's avonds weggebracht naar een voor hun onbekende bestemming ergens op het eiland. Bij de diverse contro leposten moesten opdrachten uitge voerd worden. De beste groep kon rekenen op de eerste prijs. Met een aantal auto's werd de jeugd via di verse omwegen in het buitengebied tussen Oud-Vossemeer en Tholen gedropt. Als eerste groep werden de allerjongsten weggebracht. Onder begeleiding van een ouder begonnen zij aan de negen kilometer lange te rugtocht via donkere wegen. Met twee zaklampen en een mobiele te lefoon zochten zij naar de controle posten en het eindpunt. Met de op drachten konden de deelnemers punten verdienen voor de prijzen. Het bedenken van een liedje over jeugdhonk de Kelder en puzzelen in het donker bleek lastig voor sommi ge groepen. Rond middernacht kwam de laatste groep binnen. De jongsten werden uitgeroepen tot Droppers 2006. zij waren het snelst met de puzzel en hadden het meest originele lied gemaakt. De dropping krijgt, wat de organisatie betreft, volgend jaar zeker een vervolg. Heel wat oudere inwoners zullen nog met de schrepel - of schrabber zoals hij hier wordt genoemd - op het land hebben gewerkt. Dit stuk gereed schap is het onderwerp van een arti kel dat J.H.W. Vaders schreef voor de Cronicke, het ledenblad van heem kundekring Philippuslandt. Onlangs is het tweede nummer van dit jaar verschenen. Daarin staat ook een bij drage van A.L. Kort over de 19e eeuwse gemeenteveldwachter G. Boogaard. Kort zal op 9 november een lezing houden over dit onder werp. Verder doet Jan Kempeneers in het blad verslag van het bezoek van de Franse graaf De Louvencourt-Po- niatowski aan Anna Jacobapolder waar in de Tweede Wereldoorlog diens oom sneuvelde. Ook zijn er fo to's in opgenomen van de onlangs gehouden nazomerrit met trekpaar den en stelt het nieuwe bestuurslid Anja Neele zich voor. Zo is in Sint-Annaland geen plek te vinden voor een 'weiter shelter'. „We willen de jeugd wel degelijk iets bieden dat bij hun beleving past." A. Vriesma uit Oud-Vosse meer wilde kwijt dat het hem ergert dat in uitgaanscentra op bepaalde momenten straten afgesloten wor den omdat dit nodig is in verband met overlast. Andere inwoners heb ben daar dan weer last van. „Ik be grijp u, u hebt gelijk", zei Nuis. „We moeten er aandacht voor heb ben en niet verslappen." M. de Korte uit Tholen riep op om de jeugd positief te benaderen. Het gesprek kwam op de politie, die volgens sommigen te weinig aanwezig is. „Ik ben bang dat dat alleen nog maar erger wordt als er een landelijke politie komt zoals minister Remkes wil", zei de bur gemeester. Hij legde uit dat hij niet, zoals velen denken, de 'baas' is over de politie in Tholen. „De dertien Zeeuwse burgemeesters verdelen samen de beschikbare mensen over de gemeenten. Maar ik heb wél duidelijk gemaakt dat. gezien de grotere afstanden, ik wil hebben dat er in de weekeinden een politieauto over Tholen rijdt." De Korte vond dat politiemensen uit Goes niet kunnen weten wat er op Tholen leeft. Waarop Nuis uitlegde dat Tholen een eigen politiegroep heeft met een eigen chef. Een toe hoorder attendeerde op het bloeien de Thoolse verenigingsleven, wat volgens hem een belangrijke rol speelt ten aanzien van de jeugd. „Ik mis dat in uw presentatie." Na de pauze werden drie stellingen gepresenteerd. Over elke stelling werd een reactie gevraagd aan een panel dat bestond uit burgers, raadsleden en collegeleden. Deze in totaal 24 mensen zaten in een carrévorm voorin de zaal, met hun rug naar het publiek. De burge meester kreeg er rta afloop een op merking over. „Waarom die men sen niet de zaal in keken. Dat is natuurlijk zo. Het is de eerste keer dat we dit doen en we gaan nog evalueren." De eerste stelling was: De gemeen te Tholen is een ondernemende ge meente. Daarover waren de meeste panelleden behoorlijk positief. In ieder geval is de situatie verbeterd. Maar L. Geluk uit Sint-Philipsland betwijfelde of het gemeentebestuur de Thoolse ondernemers voldoende kent. Na een opmerking van PvdA- fractievoorzitter J. Oudesluijs over het behouden van een vmbo- school, wees Geluk op de vele op leidingsplaatsen die Thoolse be drijven bieden. En dat is nodig ook: „Er trekt veel middenkader weg. Ik moet dat voor mijn schil dersbedrijf van elders halen." Campinghouder Duijm uit Poort vliet vond dat de gemeente ten aan zien van de toekomst onvoldoende keuzes maakt. Hij kreeg bijval van raadslid A.G. van de Sande (CU). Verder pleitte Duijm voor een grondbank: de gemeente die land bouwgrond opkoopt om er natuur gebieden van te maken. Die taak is aan de provincie toebedeeld, re ageerde wethouder Heijboer. Wél geeft de gemeente in bestemmings plannen aan waar natuur moet ko men. Voor een grondbank is Tholen te kleinschalig - dat is onderzocht - maar een planeconomisch team dat strategische aankopen bekijkt voor onder meer woningbouw en bedrijventerreinen is er inmiddels wél. Over de tweede stelling 'Thoolse inwoners moeten meer directe in vloed op het beleid krijgen' waren de panelleden het aardig eens. Een burger kan nu al heel wat inbreng hebben, viel te beluisteren. Ander zijds kan hij zijn vertegenwoordi gers kiezen in de gemeenteraad. Of lid worden van een politieke partij. Joop de Boe uit Poortvliet bij de interruptiemicrofoon tijdens het 'Thools verantwoordingsmoment W. Quak uit Sint-Philipsland wil er in ieder geval geen vierde macht bij, zei hij. De burgemeester deelt die angst niet. Hem leek alles wat met de leefomgeving van doen heeft, geschikt om de inwoners er bij te betrekken. Oud-raadslid Chr. Koopman vroeg zich af of de bur gemeester een voorstander is van dorpsraden, daarmee een punt uit het SGP-verkiezingsprogramma aanhalend. Maar volgens Nuis had hij dat niet gezegd. „Ik vraag me af of dat dé oplossing is. Ik bedoel ge woon: de mensen consulteren." Een grotere directe invloed voor burgers zag men eigenlijk niet zit ten. „Je zou een chaos krijgen", meende Schrijver. Ook voorzitter Hermen Geluk van de jongerenraad was bang dat het dan uit de hand zou lopen. „Er zijn vaak de wildste plannen bij de jeugd." Op de tribu ne vond een inwoner wél dat over bijvoorbeeld een nieuw zwembad, de totale bevolking gepeild zou moeten worden en niet alleen die uit een of twee plaatsen. „Dat is me uit het hart gegrepen", reageerde wethouder Van Dis. „Want accom modaties zullen in de toekomst kernoverstijgend besproken moe ten worden, dat kan niet anders." 'De gemeente Tholen voert een goed sociaal beleid' was de laatste stelling. Meerdere panelleden wa ren het daarmee wel eens. De heer De Korte van de Rehobothkerk Sint-Maartensdijk noemde de re gelgeving ingewikkeld. In de zaal reageerde J. van Akkeren van de cliëntenraad sociale zaken dat de gemeente nóg meer moet doen om de doelgroep te attenderen op de mogelijkheden die er zijn. Een brief voor de gebruikers van de voedselbank vond hij onvoldoende. Bovendien zouden de leden van de gemeenteraad zich volgens hem méér moeten verdiepen in de ach tergronden van de minima. „Met name bij ouderen valt het niet mee om de doelgroep te bereiken", zei wethouder Velthuis. De Korte vroeg aandacht voor de 'allochtone medebewoners', die geholpen moeten worden om zich aan te kunnen passen. „Eigenlijk is het vreemd dat we mensen uit Polen halen voor de fruitpluk, terwijl dé ze mensen niets omhanden hebben en vaak ook wel willen werken." Via de panels kwamen op deze ma nier nog de nodige zaken aan bod, maar de inbreng vanuit de zaal was hier toch beperkt. Wat de burge meester betreft is het 'Thools ver antwoordingsmoment' voor herha ling vatbaar. scheuring. Op een algemene leden vergadering van het koor bij secreta ris Siem Schot thuis uitte voorzitter Jan Wesdorp kritiek op dirigent Iz. Riedijk en enkele leden omdat ze niet goed zouden functioneren. Wesdorp: „Ik had een reden om dat te zeggen. Ik kon het dirigeren beter dan Riedijk. Het had ook met de keuze van het repertoire te maken. Ik ben nogal recht door zee. Het is tot een scheuring gekomen, net als in een kerk. Er zijn toen leden weg gegaan. Het was een verschrikkelij ke tijd, maar we zijn doorgestart als een dubbel kwartet. Sindsdien zijn we alleen maar opgeklommen. Wesdorp nam het stokje over en zou het ruim twintig jaar in handen hou den tot Van Dis hem in 1999 opvolg de. Andere dieptepunten waren er ook. Het overlijden van (oud)koorleden. Zo zong het koor onder meer op de begrafenis van Merien Fase uit Sint- Annaland, op de begrafenis van de vrouw van pianist en voorzitter Van Gurp en bij Toon Slager, beheerder van het Holland Huis in Seherpenis se. Ook toen burgemeester Baerends in 1988 door een eenzijdig ongeval om het leven kwam, bracht het koor hem een laatste groet. Het leven van de drie broers heeft al tijd in het teken van de zang gestaan. Jan leidde twaalf jaar lang een koor van 20 tot 60 kinderen toen hij nog in Seherpenisse woonde. Het koor gaf een uitvoering toen het dorp het 850-jarig bestaan vierde. Hans jong ste dochter zong er toen -'met een gouden stem' - solo. Het koor werd begeleid door Jo Hage op een har monium. De NCRV maakte er in Amersfoort opnames van. In 1972 ging Han op zangles. Acht tien jaar lang volgde hij les in Ber gen op Zoom bij docente Hemady. Jaap gekscherend: „Han had het eer der nodig." Han: Jan en Jaap had den eerder moeten beginnen met les nemen." Zijn broers geven het grif toe. Sinds drie jaar volgen ze nu ook les. Han: „Ik zong in 1969 al met Ri nus van Gorsel als duo. Later zon gen we als solisten op een concours. Er was toen al een jurylid die zei dat het een schandaal was dat ik geen les nam. Maar ja, dat was naar ver houding erg duur en ik had het druk." Jan en Jaap volgen nu les bij Alex Vermeulen. Jan betreurt het achteraf dat hij niet eerder op les is gegaan. „Je leert er veel van. Zeker als je van nature al een goede stem hebt." Volgens Jaap is het ook van belang om de stem goed te beheersen. „Ze ker als je een hele avond moet zin gen." Het koor kwam ook in beweging. Het koor moest niet alleen zingen, maar ook tijdens het optreden in ac tie komen. Hun kleding werd er op aangepast. Niet alleen het oor maar ook het oog wil wat. De leden gin gen soms hoeden dragen of goud kleurige jasjes. Een andere keer lie pen ze verkleed als monnik. Het koor werd getraind door Laura Ou- wens uit Oud-Vossemeer. Jan: „Het publiek wilde af van het statische, maar we waren het niet echt ge wend. Het was een moeilijk aspect. Als je een stap maakte dan vergat je de muziek. Het hoort bij de barber- shopliedjes en musicalkoren. Niet bij de oude muziek zoals het O salu- taris hostia uit de vijftiende eeuw en dat doen wij eigenlijk het liefst." Jaap Wesdorp: „Het publiek vond dat we te moeilijke muziek maakten. Met beelden en teksten erbij was ook leuk om te doen. Daar kreeg je ook weer meer publiek door." Ze kunnen zelf intens genieten van een lied. Han: „Ik kan echt ontroerd raken in een kerk als alles mooi in elkaar smelt. Vooral bij geestelijke liederen, dan spreken mij de woor den ook erg aan." Zijn broers her kennen dat. Jan: „Soms werd er maar één woord gezongen en dan vierstemmig. Daar krijg je het koud van." Volgens de oud dirigent is het de kracht van het Smalstads Mannen koor dat ze alle liederen en liedjes goed willen zingen. „Ook al is het een eenvoudig kerstliedje als Stille Nacht. Heilige Nacht. Dat is niet zo moeilijk, maar wel als je het goed wil doen. Eigenlijk moet je, om bij het mannenkoor te blijven zingen.een beetje knetter zijn. Er zijn er maar enkele die het volhou den." De laatste uitvoering is in de Gertru- diskerk in Bergen op Zoom. Ze vin den het wel jammer dat er op Tholen geen geschikt gebouw te vinden is, zegt Jan Wesdorp. „We hebben wel overal geprobeerd. De koorkerk van de Grote Kerk in Tholen bijvoor beeld, maar daar kunnen te weinig mensen in. De hervormde kerk in Oud-Vossemeer is ook te klein." Er is ook wel even gedacht aan Meul- vliet in Tholen. maar dat is weer min der geschikt vanwege de akoestiek. Is er leven na het mannenkoor? Han leeft er eigenlijk wel een beetje naar toe, bekent hij. „Ik ben al die jaren heel weinig op vakantie geweest. Nu kan ik eindelijk eens langer weg. Ik heb een caravan gekocht." Jan en Jaap blijven zingen bij VZOS in Sint-Philpsland. Jan is er sinds 1969 ook dirigent, en is nog niet van plan dat op te geven. De collecte voor de Nierstichting heeft in Tholen-stad het bedrag van 2158,06 euro opgebracht. In Oud- Vossemeer haalden 18 trouwe col lectanten in totaal 1109.04 euro op voor dit goede doel. Anneke Capel- le-Verreijen collecteerde voor het tiende jaar en ontving hiervoor een kettinkje met het zilveren niertje, een oorkonde met daarop het totale bedrag wat door haar werd opge haald in de jaren en een bloemetje. De collecte voor de Nierstichting le verde in Sint-Annaland 1298,36 eu ro op. Dat is 154,80 euro meer dan vorig jaar. In Seherpenisse werd 644,02 euro ingezameld, tien pro cent meer ten opzichte van vorig jaar. De collecte heeft in Sint-Phi lipsland 719,30 euro opgebracht en in Anna Jacobapolder 230 euro. De collectanten zamelden in Poortvliet 529,52 euro in. Dit jaar werd tege lijk met de collecte een flyer uitge deeld, waarmee een gratis niercheck kan worden aangevraagd om begin nende nierziekte zo vroeg mogelijk op de sporen. Alle wijkhoofden en collectanten worden bedankt voor hun inzet. In de voormalige schoenwinkel van Kaashoek aan de Molendijk in Sint- Annaland heeft de politie een hen nepkwekerij aangetroffen. Ruim 400 hennepplanten werden vernie tigd. De professionele apparatuur (lampen, transformatoren, bevloei- ingsapparatuur) werd in beslag ge nomen. Bij de inval, vorige week woensdagmorgen, waren geen men sen in het pand aanwezig. De nieu we eigenaren van de woning, die begin dit jaar het pand kochten van de familie Kaashoek, wonen elders. De hennepplanten waren nagenoeg oogstrijp. Over 1 tot 1,5 week zou den ze vele euro's opgebracht heb ben. De drie politiemensen kwamen het pand via de achterdeur binnen en werden bijgestaan door drie ambtenaren van de gemeente Tho len en twee medewerkers van nuts bedrijf Delta. Dit op grorfd van het nieuwe convenant, waarbij politie, gemeente en Delta samenwerken bij de aanpak van hennepkwekerijen. De Thoolse vogel werkgroep gaat zaterdag op stap om vogels te kijken en te tellen. Zij doet dit samen met ongeveer honderd andere vogel werkgroepen in Nederland. In totaal worden op meer dan 120 verschil lende plaatsen vogels geteld in het kader van het wereldwijde vogel- kijkweekend, World Birdwatch. De vogelaars tellen op alle plaatsen waar vogels voorkomen, maar voor al waar de vogeltrek zich manifes teert. De Thoolse vogelwerkgroep staat van negen tot vier uur op de Oesterdam. Belangstellenden zijn uitgenodigd om mee te komen kij ken. Aan het eind van de middag verzamelt Vogelbescherming Ne derland de gegevens uit eigen land. Vorig jaar betrof het ruim 350.000 vogels van 200 verschillende soor ten. In november was hij met zijn Ruud Hermans Band te gast in Haestinge, morgenavond (vrijdag) zingt Her mans samen met Dick van Altena in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. 'Lonely 2' heet het avondvullende liedjesprogramma dat ze brengen: wat serieuzere countrysongs en bal lads die ze met anekdotes aan elkaar praten. Uit op Tholen belooft het publiek een plezierige luisteravond met tijdloze muziek met deze nestors van de Nederlandse country scene.Ruud Hermans was de lead zanger van Tulsa, maar ook van de Tumbleweeds (bekend van de hit Somewhere between). Hij werkte mee aan theatershows van Ilse de Lange en ontving de zilveren Reis- smicrofoon voor het radioprogram ma Theater van het Sentiment. Dick van Altena zong bij de band Major Dundee. Hij heeft 900 liedjes op zijn naam staan, in uiteenlopende genres, en schreef onder meer Ne derlandstalig voor Henk Wijngaard en Saskia en Serge. De voorstelling in Poortvliet begint om kwart over acht. VERVOLG VAN WINKELEN Hij meldde aan de hand van onder zoeken nog een aantal redenen waarom klanten niet meer kopen bij een bepaald bedrijf. Het feit dat men geen aandacht meer kreeg, werd door 92% van de klanten ge noemd. Het niet nakomen van af spraken en ondeskundigheid sco ren ook vrij hoog, maar prijs wordt slechts door 17% van de onder vraagden als breekpunt genoemd. Van Heek gaf nog een lesje ,hogere hersenkunde' aan de Thoolse on dernemers, waarbij verschillende denkstijlen aan de orde kwamen. Fred Hommel van de ABN-AMRO sloot de kleine ondernemersavond af met een dankwoord en een at tentie voor spreker Harrie van Heek.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 9