Tholen is het populairst, Sint-Maartensdijk staat stil r<v 06-51476007 Donderdag 28 september 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Het voorzieningenniveau (zoals winkels en scholen) in de diverse woonkernen van de gemeente Tholen bepaalt in hoge mate de prijs van het onroerend goed en de snel heid waarmee het wordt verkocht. Woningen in Tholen worden aanzienlijk sneller verkocht dan in bijvoorbeeld Sint- Philipsland, Scherpenisse en Sint-Maartensdijk. Onzekerheden Huren Vroonstede te groot Aankoopmakelaar Hypotheek Bazen '>igoe<t Stavenisse, de thuismarkt van vastgoedhandelaar Bazen. Starterswoning in Sint-Annaland onder de 100.000 euro. WM Arno Leunis verwacht zijn mooie, maar wat duurdere objecten, zoals hier het fraai gerestaureerde pand aan de Oudelandsepoort in Tholen, binnen zes maanden te hebben verkocht. Ook Anna Jacobapolder en Sint- Annaland blijven bij Tholen achter. Dat constateert makelaar E. Heimig aan de hand van de ervaringen in de afgelopen jaren. De Eendrachtbode sprak met vijf mensen die op de Thoolse huizen markt actief zijn. Evenals met wo ningbouwvereniging Castria over de ontwikkeling van de huurprijzen en met de Rabobank over de mogelijk heden voor hypotheken aan starten de woningeigenaren. Aanleiding tot de gesprekken zijn de terugkeer van het vertrouwen in de economie, de torenhoge huizen prijzen die een barrière vormen voor startende woningkopers, de stijgen de kosten bij het aangaan van hypo theken en de lange periode dat een woning te koop staat. Dat laatste heeft vooral te maken met het voorzieningenniveau in de woonkernen van de gemeente, zegt Heimig. Deze makelaar ervaart dat een woning gemiddeld 140 dagen te koop staat. „Normaal is dat zestig, hooguit zeventig dagen. Vooral wo ningen waar nog veel aan moet wor den opgeknapt, staan langer te koop. De trend is dat kopers een zo genaamde 'instapklare woning' wil len. De zelfwerkzaamheid is duide lijk afgenomen." Heimig stelt grote verschillen vast in wat hij noemt 'de omlooptijden'. Dat is de periode vanaf het moment van te koop aanbieden tot aan het passeren van de koopakte bij de notaris. „In Sint- Maartensdijk, An na Jacobapolder, Sint-Philipsland duurt het het langst voordat een wo ning is verkocht. Met name in Sint Maartensdijk. Dat komt omdat daar het voorzieningenniveau sterk is afgenomen. In Sint-Maartensdijk moet je rekenen op minstens vier maanden voordat een woning is ver kocht. Ook het prijsniveau is daar anders. Waar elders de huizenprij zen nog enigszins stijgen, staan ze daar stil" De andere dorpen hebben andere re denen waarom de verkopen 'traag' gaan. Volgens Heimig liggen ze ge ografisch niet goed ten opzichte van de Randstad. „De mensen daar vin den dat ze, ook al vanwege de files, te lang moeten reizen." Tholen en Oud-Vossemeer verko pen volgens Heimig, althans verge leken met de andere kernen, nog het gemakkelijkst. „Maar ook daar hoor je van potentiële kopers, dat het slecht gesteld is met de bereikbaar heid. Kopers uit Rotterdam-Zuid doen er bijna een uur over om hier te komen. Dat vinden ze te lang." De oplossing van dat probleem is volgens de makelaar, de aanleg van het ontbrekende stuk in de A4. „Vooral in de spitsuren is de weg tussen Steenbergen en Dinteloord en in omgekeerde richting, het strui kelblok. De mensen zeggen dan dat ze voor het geld dat ze in Tholen moeten betalen voor een woning dichter bij huis ook wel wat kunnen vinden." Als het gaat over geld dan heeft Heimig het in Tholen over een bedrag van 325.000 euro en in Oud-Vossemeer over 250.000 euro. „Voor woningen boven die prijs klasse wordt het snel moeilijker." Dat neemt niet weg dat de vraag in bepaalde segmenten van de markt ook op Tholen erg groot is. Heimig: „Er is veel vraag naar kwalitatief goede starterswoningen. Dan heb ben we het over een prijsklasse van 160.000 tot 170.000 euro." Hij wijst op Sint- Maartensdijk waar woningen worden aangeboden van 159.0(H) euro en waarvan hij koop staan. Bazen zit sinds 1978 in de vastgoedsector en heeft de klap van de stijgende rente en de econo mische malaise in de begin jaren '80 aan den lijve ondervonden en ziet wel enige vergelijkingen. Ook nu klimt de rente langzaam om hoog, zijn de kosten voor het ver krijgen van een hypotheek aan het stijgen en worden banken voorzich tiger. Bazen heeft 40 woningen in de aan bieding in Tholen, Stavenisse en ook het gemeentehuis in Sint- Maartensdijk. „Maar alles ligt bijna stil. Voor het gemeentehuis had ik enkele gegadigden, maar ik denk dat ik nog twee jaar geduld moet hebben voordat het verkocht is." Bazen ervaart lange wachttijden. „Twee jaar terug was je de meeste woningen binnen een maand of drie kwijt. Nu duurt het soms zeven tot negen maanden." Ook hij ervaart een groot prijsver schil tussen de diverse kernen. „Twee woningen. Hetzelfde type. Een in Scherpenisse en een in Tho len. Het scheelde 30.000 euro wat er voor het huis in Tholen meer werd betaald. Scherpenisse heeft niks te bieden. Er zijn geen winkels." iedereen die zijn woning wil verko pen een makelaar in de arm neemt, maar dat mensen die een woning kopen, dat vrijwel nooit doen. „Be middeling bij aankoop betekent een onderzoek naar bouwtechnische ge breken. Hoe is er gebouwd? Onder welke voorwaarden? Zijn er vergun ningen nodig om uit te breiden.Daarmee koop je toch een hoop zekerheid." Hij wijst op het echtpaar dat in Tho len een bungalow kocht aan de Re- gentessestraat. Daar wisten de nieu we eigenaars ondanks de informatie van de gemeente pas na de aankoop dat er een archeologisch onderzoek moest plaatsvinden. Het verdrag van Malta. Ik wist het ook pas toen ik het in de Eendrachtbode las." Na veel gepraat met de gemeente, publiciteit in deze krant en het ma ken van kosten (60 euro) om alleen maar in te zien wat er in de grond zou kunnen zitten, is de zaak gere geld. Nu verkoopt Leunis het fraai gerestaureerde en schitterend gele gen pand dat het echtpaar aan de Oudelandsepoort achterlaat voor 335.000 euro. Leunis: „Ik denk dat ik het binnen een half jaar heb ver kocht." tig woningen in de aanbieding. Hij zoekt actief kopers in de Randstad. Bij Van den Ouden varieert de ver koopsnelheid naar eigen zeggen van een dag tot vijf maanden. De prijzen zijn in zijn ogen ook gunstig. „De druk op de Thoolse woningmarkt vanuit het westen van het land neemt toe. Daardoor stijgen de prij zen." Zijn ervaring met huizen die lang te koop staan is, dat de verkopende partij soms teveel geld voor de wo ning vraagt. „Als je een realistische prijs vraagt, krijg je mensen over de vloer. Woningen van 250.000 euro ben ik binnen twee tot drie maanden kwijt", zegt hij optimistisch. Een starterswoning in de Van den Bosstraat in Sint-Annaland. prijs 99.500 euro, staat echter al meer dan een half jaar te koop. „Dat ligt aan de omgeving. Die is kennelijk niet zo in trek." Van den Ouden ziet een markt voor starters in grote woningen. „Ik heb pas een grote woning verkocht aan een aannemer. Die splitst het pand in twee starterswoningen. Zet er een nieuwe keuken en een nieuwe bad kamer in, mooi behang, nieuwe te geltjes en verkoopt de woningen kaar?" Kopers in Amsterdam en Den Haag doen vaker een hoger bod dan de vraagprijs, constateert Jan-Kees Du- vekot van de landelijke makelaars vereniging. Hij zegt dat dit komt door de aantrekkende economie. Makelaar Hans Hopmans moet er om lachen. „Alleen in die genoem de steden, denk ik. Op Tholen is nog niets te merken van een aan trekkende economie. In tegenstel ling tot een jaar of zes geleden wil len mensen die een woning kopen, nu eerst hun eigen huis kwijt. Geen twee hypotheken. De mensen willen zekerheid. Wat doet het kabinet met de hypotheekrenteaftrek? Hoe hoog zijn de kosten van de nieuwe zorg verzekering? Hoe ver stijgen de pre mies? Het zijn allemaal onzekere factoren die bij de verkoop en aan koop van een huis een rol spelen." Ook de omhooggeschoten huizen prijzen spelen daarbij een rol. Zo wel bestaande als de nieuwe wo ningen zijn voor beginnende huisei genaren bijna niet te betalen. „Die hoge prijzen worden niet alleen be- pelle aan de IJssel rijden vijf kwar tier. Dat vinden ze vaak te lang. Ook valt de prijs hen soms tegen. Ze dachten in Zeeland goedkoper uit te zijn." Ook Hopmans ervaart dat de verko pende partij de prijs soms onterecht opschroeft. „Dan heeft de buurman een pand voor 135.(XX) euro ver kocht en wil de ander er 175.000 voor vragen Dan doe ik niet mee en zeg ik zoek maar een ander." Niet alleen de prijs van koopwonin gen is hoog. Ook huurwoningen worden steeds duurder, zo blijkt uit een onderzoek in 24 steden door Di rect Wonen Verhuurmakelaars uit Amsterdam. De gemiddelde huur prijs steeg in een jaar tijd van 890 euro naar 905 euro per maand. „Dat de huren stijgen, is niet vreemd", legt directeur J. Kloet van de Stichting Castria Wonen uit Sint- Maartensdijk uit. In de gemeente Tholen. Halsteren en Lepelstraat heeft Castria ruim 8.500 huurwo ningen in bezit. Het leeuwendeel daarvan staat in Tholen (2.599). De huurprijs varieert van 332 euro tot Winkels en scholen bepalen huizenprijs en verkoopsnelheid verwacht dat er ondanks het beperk te voorzieningenniveau, wel belang stelling voor is. In Sint-Annaland is het woningaan bod erg groot, vindt Heimig. „Sint- Annaland is overvoerd met nieuw bouw. Vroonstede is een groot plan. Te groot misschien wel." Heimig beschikt over aanwijzingen dat veel nieuwbouw niet wordt ver kocht. „De vraag is opgedroogd. De markt is daar eigenlijk verzadigd." Dat heeft consequenties voor verko pers van de bestaande woningen. Een bewoner van de Hoenderweg probeerde een aantal maanden zelf zijn woning te verkopen. Een bord in de tuin, telefoonnummer er op en afwachten maar. „Er zijn vier men sen wezen kijken, maar geen ko pers. Ik ga een makelaar in de arm nemen. Die hebben toch meer con tacten." Bazen Vastgoed uit Stavenisse schat dat er op het hele eiland ongeveer 280 woningen van particulieren te Stavenisse, zijn thuismarkt, staat er niet veel beter op. „Ik heb liever drie woningen te koop in Tholen dan elf in Stavenisse. Mensen uit de Randstad en dat is 90% van mijn klanten, vinden Stavenisse te ver." Starterswoningen zijn er volgens Bazen bijna niet en als ze er zijn, kosten ze veel geld. Bazen heeft echter wel de indruk dat sommige starters - doorgaans tweeverdieners en met de kans op een lange loop tijd, dus lage aflossing - hun geld verkeerd gebruiken. „Als ik een wo ning aanbied voor 125.000 euro ko men er genoeg op af. Maar als je ze dan toetst bij het BKR (de instantie die bijhoudt hoeveel geld mensen al hebben geleend -red.), dan blijkt dat ze al veel schulden hebben. Voor een mooie auto bijvoorbeeld. Of ze zitten in een schuldsaneringsrege ling. Dan kun je een hypotheek wel vergeten." Wat Arno Leunis (31) van Leunis Makelaardij verbaast is, dat vrijwel Zijn goedkoopste aanbieding staat in Scherpenisse. 97.000 euro. „Dat kan een starterswoning zijn. Voor een vergelijkbaar object in Tholen- stad betaal je al snel 164.000 euro", geeft hij het prijsverschil tussen de diverse woonkernen aan. Zijn duurste aanbod staat in Oud- Vossemeer. 775.000 euro en staat al een jaar te koop. „Die markt is klein. Als je zoveel geld kunt weg- tellen, zijn er veel opties. Dan kij ken de mensen vaak naar de omge ving waar het huis staat. Daar staat tegenover dat ik een woning in Stadszicht van 800.000 euro binnen een week kwijt was." Leunis krijgt veel klanten uit West- Brabant en de Randstad. Hij adver teert op acht websites en wekelijks in de krant. Voor makelaar A. van den Ouden bestaan er geen slappe tijden, zegt hij. „Je moet er wel harder aan trek ken dan vroeger. In de afgelopen ze ven jaar zijn we als kool gegroeid en samen met Henk Sturris maken we werkweken van zeventig uur." Van den Ouden heeft vijftig tot zes voor 169.000 euro per stuk. Vrij op naam. Dan ben je als koper netto minder aan rente en aflossing kwijt, dan wanneer je een huis huurt. Ver volgens zit je er drie of vier jaar in, je krijgt kindertjes en je verkoopt de woning met een flinke overwaarde", is zijn theorie. De makelaar vindt dat hij langza merhand verstand van zaken heeft gekregen. „Zeven jaar geleden werkte ik nog bij een groot waren huis en zei iedereen dat het me in deze sector nooit zou lukken. Nou, dan kennen ze me nog niet. We zijn nu in Tholen een belangrijke speler op de onroerend goedmarkt." Hij gelooft heilig in de strategie om in te spelen op gebieden waar niet mag worden gebouwd. „Dan moet je het hebben van inbreilokaties waar je grote woningen gaat om bouwen", wijst hij nogmaals op het splitsen van grote woningen in die gebieden. Van erg dure objecten moet Van den Ouden niet veel hebben. „Een huis van 400.000 euro. Dat is 900.000 gulden. Hoe krijg je het geld bij el paald door vraag en aanbod. De grondstofprijzen zijn sterk geste gen. Isolatiemateriaal is vergeleken met vorig jaar met twaalf procent omhoog gegaan. De lonen zijn ge stegen. Er is minstens 2% inflatie. En dan hebben we het nog niet over de grondprijzen. In Sint- Annaland kost de grond 186 euro per vierkan te meter. Dat is, in guldens terugge rekend, inclusief BTW 490 gul den." Hopmans peilt momenteel de be hoefte aan starterswoningen in de wijk Vroonstede in St. Annaland. „Als alles doorgaat komen die op 164.000 tot 180.000 euro." Bestaande woningen onder de twee ton is Hopmans naar eigen zeggen binnen drie maanden kwijt. „Kom je daar boven, dan moet je rekenen op zes tot negen maanden." Hopmans verkoopt 80% van zijn aanbod (momenteel circa 50 wonin gen) aan inwoners van het eiland Tholen zelf. De rest komt uit de Randstad. „Toch haken daar poten tiële kopers af als ze de reistijd in aanmerking nemen. Mensen uit Ca- 605 euro per maand. De duurste woningen, het zijn er maar een paar, staan in Tholen en Sint- Maartens dijk. De belangstelling om te huren neemt toe omdat kopen vaak onbe reikbaar is door problemen bij het verkrijgen van een hoge hypotheek. Het aantal woningzoekenden neemt toe, constateert Kloet in het jaarver slag 2005. In 2004 waren 165 men sen ingeschreven als woningzoe kende, een jaar later waren dat er 283. Kloet: „En er is een ontwikkeling gaande die de huren de komende ja ren iets sneller laat stijgen dan de afgelopen jaren. Dat komt door de discrepantie tussen de kosten van de huurwoning en die van de koop woning; die liggen te ver uit el kaar." Kloet verwacht ook een verandering in de exploitatie van de woningen. „Voor woningen met een WOZ- waarde van 130.000 euro mogen we meer huur vragen van het ministe rie. We zijn er nog niet over uit hoe we dat gaan regelen. Eind februari 2007 nemen we een beslissing." Dat kan betekenen dat kopen uitein delijk toch goedkoper is dan huren. Maar ja, blijft dan de grote vraag, hoe komt een starter aan geld?" „Dat is moeilijker geworden", geeft Johan van Tiggele, woordvoerder van de Rabobank toe. „Banken zijn voorzichtiger geworden. De normen zijn aangescherpt. Er worden min der risico's genomen." De Rabobank probeert op die ma nier zijn klanten tegen zichzelf te beschermen, legt Van Tiggele uit. „We hebben als bank ook een zorg plicht. Dat betekent dat we er voor waken dat onze klanten hun hand fi nancieel niet overspelen. Ze moeten ook op langere termijn rente en af lossing kunnen blijven betalen. Die politiek pasten we al toe. Maar mis schien soms wat minder nadrukke lijk. Onze strategie heeft wel tot ef fect dat ik die 27 jaar dat ik bij de bank werk, slechts drie keer een ge dwongen verkoop van een van onze klanten heb meegemaakt." Starters hebben het niettemin niet gemakkelijk, is ook zijn opvatting. Zeker nu het verkrijgen van de Na tionale Hypotheekgarantie (NHG), een eis die de meeste banken aan beginnende huizenkopers stellen, duurder wordt. De bijdrage bedroeg 0,28 procent van de hoofdsom. Met hoeveel dat percentage wordt ver hoogd en wanneer die verhoging in gaat, wist een woordvoerder nog niet te vertellen. Wel dat de bijdrage nu niet toereikend is om de kosten die met een gedwongen verkoop ge paard gaan. te betalen. Naar schatting worden dit jaar 140.000 garanties afgegeven. Daar van gaat het vermoedelijk 800 tot 900 keer mis. De Rabobank wil dat voorkomen door de klanten niet verder te laten springen dan hun polsstok lang is. Van Tiggele geeft een rekenvoor beeld. „Iemand met een jaarinko men van 30.000 euro bruto per jaar, kan bij een rentestand van 4,5% 138.600 lenen. Inclusief NHG. Ver dient iemand 35.000 bruto per jaar. inclusief vakantiegeld of dertiende maand, dan is bij die rentestand een hypotheek van 167.500 euro moge lijk." Van Tiggele is het eens met Hop mans als die spreekt over de onze kere factoren. „Als er een einde komt aan de renteaftrek, dan komen heel veel mensen in de problemen. Dat is in Zweden gebeurd. Daar daalden de huizenprijzen met 50% na afschaffing van de renteaftrek. Na vijf jaar waren de prijzen weer op het oude niveau. Maar intussen konden de Zweden niet profiteren van de overwaarde van hun huis. Want die was er niet." Inwoners van Tholen maken vol gens Van Tiggele slechts een te- perkt gebruik van de overwaarde. „Op Tholen heb je ander volk dan in de Randstad. Hier zijn we terug houdender. Conservatiever. Daar door komen we ook minder snel in de problemen." Op Tholen staan 280 huizen te koop. gemiddeld duurt het 140 dagen voordat een nieuwe eigenaar is gevonden. Makelaar Hopmans verkoopt 80% van zijn aanbod aan Tholenaren. Sommige particulieren verkopen hun huis zelf.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 9