Met de bus van Vossemeer naar Stavenisse was een hele reis Bewoners tekenen twaalf extra vakken Geen onderzoeken personeel gemeente 'Vrijwilligers van Rode Kruis zijn op en top gemotiveerd' Fonds keert 2 mille uit aan liefdadigheid Christelijke school dringend noodzakelijk Ongeveer 300 bezoekers op reünie Rehobothschool Echtpaar De Werd geniet met volle teugen van vakantieweek 'Rijbewijs is nog te duur' Donderdag 28 september 2006 EENDRACHTBODE, DE THOOLSE COURANT Saamhorigheid Parkeren probleem Garnalenstraat De bewoners van de Garnalenstraat in Tholen willen het aantal parkeerplaatsen in hun straat en de buurt drastisch verhogen. Nu zijn er veertig vakken om de auto neer te zet ten, aan de gemeente stellen ze voor om er 52 te maken. Een ton die is gereserveerd om de personeelsomvang te onderzoeken op verschillende afdelingen binnen het ge meentehuis, wordt door burgemeester en wethouders bij nader inzien liever niet voor dat doel uitgegeven maar liever toegevoegd aan de algemene reserve. Medaille Groepsfoto Secretaris M. J. de Rijke over Rehoboth: Het was in Stavenisse een kwart eeuw geleden dringend noodzakelijk om een christelijke school te stichten. Dat schrijft secretaris M. J. de Rijke in het jubileumboek dat zaterdag werd uitgereikt aan de bezoekers van de reünie vanwege het 25- jarig bestaan van de Rehobothschool in Stavenisse. Zestig Verantwoording Pot-Meyer Fonds van zes jaar Beantwoordt het in stand houden van de stichting Pot- Meyer Fonds nog aan het oorspronkelijke doel. Die vraag stelde H. Geluk (SGP) in de commissie samenleving, ge zien het feit dat er weinig een beroep wordt gedaan op het fonds. Maar PvdA, CDA en RFT houden het graag in stand uit historisch oogpunt. Het fonds is bedoeld om hulp te bieden aan zieken, herstellenden, zwakken en be- hoeftigen in de gemeente Tholen. In de afgelopen zes jaar is daar ruim 2100 euro aan uitgegeven. Rentebaten „Wie was het ook weer?" Directeur W. van den Dikkenberg van de Reho- bothschool in Stavenisse schudde zaterdag tijdens de reünie vele handen. De meesten kende hij, maar soms als er meerdere kinderen uit hetzelfde gezin kwamen, moest hij even nadenken. Ongeveer 300 belangstellenden kwamen naar het gebouw aan de Pilootweg om oude bekenden te zien of foto's te bekijken uit de 25-jarige geschiedenis van de school. Bijzonder aan het zilveren jubi leum was dat het ook een kwart eeuw was dat de directeur aan de school verbonden is. „De laatste tien jaar sta ik niet meer voor de klas, maar de meesten ken ik. Kin deren veranderen snel. Zeker tus sen hun twaalfde en zestiende jaar." In de gang van het schoolgebouw worden de bezoekers opgewacht. Ze krijgen het jubileumboek mee: Rehobothschool Stavenisse 1981- 2006. En een balpen met de tekst 25 jaar Rehobothschool. De bezoekers op de reünie halen herinneringen op. Veelal aan de hand van foto's die leerkrachten en ouders van bepaalde gebeurtenis sen hebben gemaakt. Er zijn plak boeken met herinneringen van leer krachten en oud-leerkrachten. Met plaatjes en teksten, kindertekenin gen, foto's. Er zijn ook ingebonden schoolkranten. En in één lokaal is een power presentatie over de ge schiedenis. „Het valt ook op dat er ouders ko men die tussendoor verhuisd zijn en hier nog eens de sfeer willen proeven." Wat toen leerlingen wa ren zijn nu vaak moeders en va ders. Ze komen met hun kroost naar de school. De gang en de cen trale ruimte loopt snel vol. Er is een groep van zeven oud-leer lingen die 25 jaar geleden van de school kwam. Ze zaten er maar één jaar op. In de combinatieklas 5 en 6. Ze staan ook in het jubileum boek. Als eerste foto met leerlingen uit het schooljaar 1981/1982. Met Van den Dikkenberg. Ze willen nu graag met zijn allen en de meester nog een keer op de foto. Zij zijn 37, 38 jaar. Corine de Rijke-Aar- noudse is een van hen. Zij schrijft in het jubileumboek dat ze na vijf jaar School met de Bijbel in Oud- Vossemeer, met haar twee zussen naar de Rehobothschool in Stave nisse ging. „Het was een hele reis vanuit Oud-Vossemeer. We waren toen misschien nog maar twee keer op Stavenisse geweest, dus als kind vond je het een hele reis. We gin gen eerst met de bus naar Tholen, daar moesten we wachten op de bus naar Stavenisse. De busreizen verliepen niet altijd zo vlekkeloos. Vooral als het regende moesten we vaak staan. We vonden het wel leuk om naar een andere school te gaan. Alles was nieuw. Er waren geluk kig ook kinderen die we al kenden uit Oud-Vossemeer." Het was wel wennen, schrijft ze, want er waren andere leermetho den. De Bijbelse geschiedenisles sen waren anders dan we gewend waren, ook de psalmen van Dat heen zongen we niet in de kerk Het waren wel lange dagen, we moesten ook overeten op school en waren pas om vier uur thuis.' Het zijn niet alleen oud-leerlingen die lang geleden op de school heb ben gezeten. Ook jongeren komen er op af, zoals Hilbert de Vos (17), Martijn Vos (16) en Leonard van Haaften (18). Ze hebben een goede tijd op school gehad, zeggen ze. Veel gelachen ook. Ze noemen ook de gezelligheid als een belangrijke factor. Alle drie zijn ze ook in Stavenisse blijven wonen. Martijn Vos weet het zeker: „Ik ga hier nooit weg. Het is een lekker rustig dorp. Hier geen steekpartij net als op Smur- diek laatst." Hilbert vindt het leuk om de juf frouwen weer eens te zien bij wie hij in de klas heeft gezeten. Hij ging na de basisschool naar het Calvijncollege. Eerst twee jaar in Tholen, toen twee jaar in Krabben- dijke voor de richting metaal. Daarna een jaar Markiezaat college in Bergen op Zoom (warehouse). Hij leert nu voor chauffeur goede renvervoer. Hij heeft nog geen meisje: „Nee, daar moet je niet te vroeg aan beginnen. Vrouwen en auto's kosten veel geld." Zijn vrienden lachen. Van den Dikkenberg schudt handen van oud-leerlingen en oud-leer krachten die van het eiland komen maar ook uit Kruiningen, Ochten (Betuwe) en Rijssen (Twente). „Wat aardig is het dat oud-leerlin gen vertellen dat ze op school be paalde leerlingen plaagden en dat ze achteraf zeggen dat het verkeerd is geweest. Hoe hebben we dat kunnen doen, zeggen ze nu." Wat ook opvalt is dat een aantal onderwijsassistentes naar de pabo, pedagogisch academie voor het ba sisonderwijs, zijn gegaan. „Ze heb ben hier de gelegenheid om voor de klas te staan onder verantwoor delijkheid van de leerkracht. Ze proeven hoe dat is en willen het dan vaak ook zelf. Dat is voor de meesten de reden om naar de pabo te gaan. Dat ze zelf voor de klas mogen staan. Het is ook een soort kweekvijver voor leerkrachten." De eerste leerlingen die in 1982 van de Rehobothschool kwamen, v.l.n.r. Corine de Rijke-Aarnoudse, Rian Aarnoudse, Sandra Potappel- Ezinga, lek den Braber, Rie de Rijke-Aarnoudse, directeur W. van den Dikkenberg, Lian Goedgebuure-de Rijke en Hera de Vos-Dorst. Ook begroet hij juffrouw Langejan uit Krabbendijke. Zij viel als vrij willigster in toen het lastig was om voldoende onderwijzend personeel te vinden. „De laatste keer dat ik de school bezocht was in 1994- 1995. Er waren in die tijd veel vacatures." Tijdens haar actieve loopbaan stond ze twintig jaar voor de klas op de Eben Haëzer in Tho len. Ook Peter Priem kwam naar de reünie. „Ha, Peter van de pauwen- veer," zegt Van den Dikkenberg te gen de 25-jarige oud-leerling. Peter kreeg destijds een pauwenveer als beloning. „Hij moest bijgeleerd worden om in de klas mee te kun nen, vertelt de directeur. „Als het na twee keer goed ging in de klas, kreeg hij een pauwenveer. Eentje van de veren is in een gedenkboek geplakt." Eerder werd al aandacht besteed aan het jubileum van de school. Voor de leerlingen was er een pro jectdag. De kinderen hielden zich bezig met tegenstellingen, zoals oorlog en vrede en rijk en arm. De dag erna was er 's avonds een bij eenkomst voor het bestuur en het personeel. Daar werd het jubileum boek aangeboden door de voorzit ter van de jubileumwerkgroep 25 jaar Rehobothschool, C. Wesdorp. Dominee Gerritsen van de Oud-Gere formeerde Gemeente hield een her denkingsdienst. Hij schreef ook de meditatie in het jubileumboek. Ook aan het jubileum van de directeur werd aandacht geschonken. Van het bestuur kreeg Van den Dikkenberg een envelop met inhoud, van het per soneel en de leerlingen een aantal maaltijden. „Acht jaar geleden was er ook al veel aandacht voor mijn 25- ja rig onderwijsjubileum. Nu weer, maar toch vooral voor de school." Woensdag werd op het schoolplein een boom geplant. Voorzitter B. de Ruiter van het sch(x>lbestuur nam de eerste schep grond voor zijn rekening. Dat gebeurde in bijzijn van de be stuursleden, alle leerlingen en leer krachten. Daarna werd ook nog een groepsfoto gemaakt van alle 220 leer lingen. Ze krijgen hem als aandenken aan het jubileum. Rond de boom, een plataan waarvan de takken in een dak- vorm worden geleid, komt nog een bank die door oud-leerling Martin Eerland wordt gemaakt. Tijdens deze bijeenkomsten heeft Van den Dikken berg vooral de saamhorigheid onder de betrokkenen ervaren, zegt hij. Dat blijkt uit een brief van de bewo ners aan het college van b. en w. en de raad. De straat loopt dood en mondt uit in een pleintje. Er is een groot tekort aan parkeervakken., zo schrijven de familie B. Schot, R. Korsman en W. van Dijke. ,Het is erg lastig om je auto te parkeren, doordeweeks, maar ook in het weekend.' Volgens de bewoners kan een aantal problemen op een simpele manier worden opgelost. Ze willen er met de gemeente over praten. Ze hebben 47 handtekeningen verzameld om hun pleidooi kracht bij te zetten. De briefschrijvers wijzen er op dat ook de vuilophaaldienst problemen on dervindt. Bovendien worden er 've le bekeuringen in de straat' uitge deeld. Beiden zijn voor een groot deel te wijten aan het parkeerpro bleem, aldus de bewoners. In de commissie ruimte vroeg J.P. Bout (CDA) er aandacht voor. „De Dalempolder slibt dicht. Belang hebbenden willen zo snel mogelijk een oplossing. De vuilnis moest een keer blijven staan. Dat ligt aan de geparkeerde auto's." Volgens M.J. Klippel (RFT) speelt het probleem niet alleen in de Da lempolder. „Het college moet het meenemen bij herbestrating en re constructies. Het aantal auto's neemt alleen maar toe. Er zijn soms drie of vier auto's op één woning." Wethouder F.J. Goossen erkende het probleem. „We zullen er zeker naar kijken bij herbestratingen, maar de ruimte is beperkt. Het is ook een fi nanciële kwestie. Bovendien zijn de nieuwe vakken ook zo weer vol en blijft het probleem bestaan." In de schets van de bewoners zijn drie dwarsparkeervakken opgeno men in de Garnalenstraat, maar is er vooral ruimte geschapen op het pleintje door een rij vakken te ver dubbelen. Ook bij de doorgang naar de garageboxen zijn extra plaatsen getekend. De afgelopen jaren zijn al zes afde lingen op een of andere manier on der de loep genomen. In alle geval len bleek de personeelssterkte noodzakelijk, of onvoldoende. Te veel personeel was er nergens. Het lijkt burgemeester en wethouders aannemelijk dat het beeld voor de niet onderzochte afdelingen het zelfde zal zijn. Ook al omdat met personeelsuitbreiding terughou dend wordt omgegaan, vergroting van de efficiency een belangrijke doelstelling is en er jaarlijks twee doelmatigheidsonderzoeken uitge voerd gaan worden. Gezien de am bities die gemeenteraad en college hebben, lijkt bezuinigen op het aantal banen bij de gemeente even min haalbaar. In de commissie bestuurszaken steunden de collegepartijen PvdA, SGP, CDA en VVD het voorstel van harte. Ook ABT was blij ver rast. „Bij de begrotingsbehande ling vorig najaar is er nog stevig over gediscussieerd omdat die on derzoeken nodig zouden zijn. Onze fractie is echter altijd voorstander geweest van een kerntakendiscus- sie", zei J.J.P.A. Boulogne. En M.J. Klippel (RFT) concludeerde dat de onderzoeken kennelijk niet meer nodig zijn. Bij monde van A.G. van de Sande liet de CU als enige een afwijkend geluid horen. Hij zei dat er nog steeds een opdracht van de raad ligt om te bezuinigen op personeel. Volgens hem zou dat kunnen om dat het collegeprogramma aangeeft weinig nieuw beleid te willen. Het vorige raadsprogramma leidde tot zestien extra banen bij de gemeen te. „Het streven moet een passende organisatie zijn en de raad zou een andere discussie moeten durven voeren", aldus Van de Sande. Deze gaat, zei de burgemeester, volledig voorbij aan een signaal dat de ge meenteraad heeft afgegeven. „Het college trekt de meerwaarde van vervolgonderzoeken in twijfel. Bo vendien vergen wensen die boven op het collegeprogramma zijn neergelegd, extra personeel. De rek is eruit. Als de CU minder perso neel wil, moet ze aangeven welke taken ze wil uitvoeren", aldus bur gemeester Nuis. Een week zonder zorgen en van volop genieten. Dat is wat Fred en Ka rin de Werd uit Scherpenisse beleefden in hotel De Paardestal op het landgoed De Valkenberg bij Rheden. Ze mochten op vakantie in dit huis van het Rode Kruis en dat was voor hen een onvergetelijke ervaring. „Erop terugkijken is wat me op de been houdt", zegt Karin. Zij en haar gezin zijn het Rode Kruis enorm dankbaar dat dit mogelijk is gemaakt. Fred de Werd is al een aantal jaren ziek thuis, na te zijn getroffen door een herseninfarct. Zijn vrouw Ka rin verzorgde hem, tot vorig jaar bij haar een ernstige ziekte werd ge constateerd. Op vakantie gaan is er voor hen door de omstandigheden al jaren niet bij en daarom klopte de maatschappelijk werkster deze zomer aan bij het Thoolse Rode Kruis. Bestuurslid Chris de Neeff, die in Scherpenisse woont, ging langs bij het gezin en zag al snel dat zij voor een vakantieweek in aanmerking kwamen. Het doel er van is om mensen uit hun isole ment te halen. „Alle afdelingen van het Rode Kruis krijgen jaar lijks een aantal plaatsen toegewe zen in de vakantiehuizen en op het schip J. Henry Dunant. We nemen een deel van de kosten voor onze rekening en overschrijden eigenlijk jaarlijks ons budget", vertelt hij. Voor het echtpaar De Werd was de urgentie dermate hoog. dat ze nog in de laatste week van augustus naar de Veluwe konden. De Thole- naren kwamen terecht in een groep ouderen en voelden zich er meteen thuis. „Wc kwamen uit alle hoeken van het land, maar zaten 's avonds met elkaar te praten alsof we elkaar al weken kenden. Het klikte me teen", vertelt Karin. Zij is 47 en de oudste in de groep was een me vrouw van 98 jaar. „We wisten he lemaal niet dat dit bestond bij het Rode Kruis." Met de bus van het Thoolse Rode Kruis brachten chauffeur Marus Dourlein, De Neeff en afdelingsvoorzitter Bert Stolk het echtpaar De Werd naar De Paardestal. De bus is ingericht voor liggend vervoer, met een brancard. Dat kwam prima van pas voor Karin de Werd, voor wie de lange rit anders te vermoeiend zou zijn. Het was erg gezellig onder weg. Ze arriveerden rond het mid daguur op hun bestemming en kon den meteen aanschuiven om mee te eten. „Dat was echt super!" zegt Karin. Zij en haar man genoten met volle teugen van alles wat er die week gebeurde: de muziek en bingo 's avonds, de koffie 's morgens op bed én in het zwembad, een rondrit door de omgeving naar het pavil joen De Posbank, een avond win kelen en een bezoek aan het mos terdmuseum in Bronkhorst, En niet te vergeten het moment dat ieder een een medaille kreeg. „Ik ben 47 jaar en dit was de eerste medaille in mijn leven. De tranen sprongen me in de ogen." 's Woensdags was een uitstapje gepland en daarvoor werd 's maandags in de groep ge vraagd waar men heen wilde. Ka rin: „Ik zei heel spontaan: het dolfinarium in Harderwijk. En on gelooflijk: de hele groep wilde mee." Het is een fijne dag gewor den waarvan iedereen met volle teugen genoot. „De vrijwilligers hebben erg hun best gedaan om dit mogelijk te maken." Het is in De Paardestal zó geregeld, dat er één beroepskracht aanwezig is op kantoor, terwijl de verzorging van de gasten door vrijwilligers wordt gedaan. Daar zijn standaard een arts en een verpleegkundige bij. De Neeff was verschillende keren vrijwilliger op de J. Henry Dunant. „Dan gun je jezelf nauwelijks tijd. Je bent met eën kleine groep en wilt alles doen om de gasten een onbe zorgde vakantie te bieden", geeft hij zijn ervaringen weer. „Voor die mensen is niets teveel, ze zijn op en top gemotiveerd", beaamt Fred. „Ik weeg 100 kilo en dan loopt er zo'n vrouwtje je rolstoel te duwen. De inzet is geweldig." Het medeleven van zowel de andere gasten als de vrijwilligers is een openbaring voor het paar uit Scher penisse. „Nog geregeld hebben we contact met elkaar. En op slechte momenten kijk ik naar de groepsfo to die is gemaakt, dat maakt heel je dag goed", aldus Karin. Het af scheidsdiner was niet alleen heer lijk, maar ook een bijzondere ge beurtenis. „We sloten het af door als groep hand in hand met elkaar te bidden. Dat was erg emotioneel." Bij het ontbijt de volgende morgen kreeg Karin nauwelijks een hap door de keel, zegt ze. „Het afscheid deed iedereen heel veel, er zijn veel traantjes weggepinkt." Met de Thoolse Rode Kruisbus werden ze terug naar huis gebracht. „Dat was toch ook weer wel heel fijn om het thuisfront te zien." Dankzij het Rode Kruis beleefden Fred en Karin de Werd een week zonder zorgen en dat waardeert het gezin heel erg. Zó zelfs, dat doch ter Mariëlle besloten heeft om vrij williger te worden bij het Thoolse Rode Kruis. „Ik heb altijd graag iets voor andere mensen gedaan en tijdens deze week was het omge keerd", zegt Karin. Zij en Fred zijn blij dat ze deze vakantie mochten meemaken. „Dit nemen ze ons niet meer af." De Rijke blikt terug en beschrijft een aantal opvallende gebeurtenis sen uit de geschiedenis van de school. Uitvoerig gaat hij in op de ontstaansgeschiedenis. Tot in de eerste helft van de twintigste eeuw was er een openbare school die 'en kele kenmerken droeg van Christe lijk onderwijs. Er werd gebeden en godsdienstonderwijs gegeven. Leer krachten gingen nog naar de kerk en hadden soms een kerkelijk ambt.' Dat christelijk karakter ging vol gens De Rijke gaandeweg teloor. De roep om een eigen school werd gro ter. Er werd een aantal pogingen on dernomen om een nieuwe school te stichten, maar die liepen op niets uit. ,Ten tijde van de stichting van de Rehobothschool was het droevig gesteld op de openbare school. Het geen de leerlingen in de kerk en op de catechisatie hoorden, werd door sommige leerkrachten tegengespro ken. Het was dus dringend noodza kelijk om een Christelijke school te stichten.' Om een school te beginnen moesten er zestig leerlingen op de openings datum komen. Die waren er niet in Stavenisse. Vanuit de kerkenraad van de Ger. Gemeente in Nederland in Oud-Vossemeer werd voorgesteld om samen de school op te richten. ,In Oud-Vossemeer kon men zich namelijk niet meer verenigen met het godsdienstonderwijs op de School met de Bijbel ter plaatse.' In 1979 vond in Oud-Vossemeer over leg plaats met de kerkenraden van de Ger. Gemeenten in Nederland uit Sint-Annaland en Sint-Maartens dijk. .Men was het snel eens over de grondslag van de school, de plaats van vestiging en de bestuursamen- stelling.' Op 4 januari werden de statuten vastgesteld. De schoolstichting riep volgens De Rijke veel weerstand op. .Vooral in Stavenisse, waar altijd maar één school geweest was. Men zocht van de zijde van de openbare school naar mogelijkheden om dit tegen te houden. Ook het gemeentebestuur vond het een ongewenste school. De burgemeester deelde op de vergade ring van 4 februari 1980 mee dat hij de stichting van een bijzondere school betreurde. Ondanks dat mocht men wel op een objectieve behandeling rekenen.' Er moesten zestig handtekeningen van ouders komen, maar dat bleek niet gemakkelijk, schrijft De Rijke. .Helaas werkten niet alle ouders hieraan mee.' Toen het eenmaal zo ver was, gingen de plannen snel. De firma Vebo uit Tholen mocht de school bouwen. De eerste paal werd geslagen door voorzitter van het be stuur, ds J. Schinkelshoek. Er waren 84 leerlingen op 24 augustus 1981. Het leerlingen aantal groeide naar 250. Ook uit Dinteloord kwamen er kinderen maar nu niet meer. De groei is zelfs omgeslagen in een da ling. .Volgens prognoses daalt het leerlingenaantal in 2009 tot 200. Hoe het verder zal gaan moet afge wacht worden.' In het 60 pagina's tellende jubi leumboek staan herinneringen van bestuursleden, directeur, leerkrach ten, onderwijsassistenten, maar ook van de busbegeleider Marian Aar noudse, oud-leerlingen en vrijwilli gers en is de uitgave voorzien van vele (klassen)foto's. Het bevat ook alle namen van de bestuursleden, Leerkrachten, onderwijsassistenten, administratief medewerkers en schoonmaakpersoneel vanaf de op richting in 1981. Er wordt zó weinig een beroep op het fonds gedaan, dat het bestuur niet vaak vergadert (statutair is één keer per jaar verplicht). Zodoende is de afgelopen jaren verzuimd de jaarrekening voor te leggen aan de gemeenteraad. Vanavond gebeurt dat van zes jaar tegelijk: 20(X) tot en met 2005. Mét een correctie, want in de commissie wees M.J. Klippel (RFT) erop dat in de rekening van 2005 de rentebaten ontbraken. Bur gemeester Nuis - die voorzitter is van het fonds - gaf toe dat deze post over het hoofd was gezien. Dat er niet vaak een aanvraag bij het fonds wordt gedaan, komt omdat er tal van financiële regelingen bestaan voor de sociaal zwakkeren in onze samenleving. „Je kunt bij het doen van uitkeringen ook in de geest van het fonds handelen", zei Nuis. In 1997 is er door het bestuur oen in-"- dringende discussie gevoerd over het voortbestaan van het fonds, maar dat leidde niet tot een een stemmig besluit. De voorzitter zou dit punt opnieuw aan de orde kun nen stellen, zei hij. Klippel wees er op dat de politiek destijds aangaf dat er gekeken zou kunnen worden naar leemten in de bestaande regel geving. Hij zei voorstander te zijn van een eigentijdse invulling. De gemeenteraad gaat niet over de opheffing van de stichting, maar be noemt op grond van de statuten wél de bestuursleden. Naast de burge meester zijn dat op dit moment: ge meentesecretaris S. Nieuwkoop (se cretaris), oud-gemeenteambtenaar A.G. van de Sande, notaris A.J. Schot en mevrouw Van Olffen. Zij beheren een kapitaal dat eind vorig Volgens gemeenteraadslid M.J. Klip pel (RFT) betalen de Tholenaren straks nog steeds teveel voor een pas poort en een rijbewijs. Meer dan de kostprijs vindt hij niet nodig. Van avond behandelt de raad een voorstel om de paspoortprijs te verhogen naar 47,45 euro en de prijs van een rijbe wijs met 9,40 euro te verlagen naar 35 euro. Mogelijk komt Klippel met een amendement. Het raadslid baseerde zich in de com missie bestuurszaken op de door b. en w. gepresenteerde kostencalculatie. Die komt voor een pasp<x>rt uit op 42,65 euro waarbij is gerekend met een ambtelijke tijdsbesteding van 19 minuten. Tholen kiest ervoor om de maximaal toegestane prijs in reke ning te brengen. Dat is in lijn met ge meenten in de regio. Bovendien ligt voor het nieuwe paspoort de tijdsbe steding volgens de burgemeester ho ger. In de prijs zit een aanname voor de indirecte kosten, vulde ambtenaar B.J. van Olffen aan. Als voor het rij bewijs dezelfde systematiek wordt toegepast, zou de kostprijs volgens Klippel nog ruim elf euro onder het voorgestelde tarief liggen. „Het lan delijk gemiddelde is hier leidend ge weest, dit is duidelijk een gebaar naar de inwoners", zei de burgemeester. Het raadslid sprak van 'een sigaar uit eigen doos', maar Nuis noemde dat een onjuist beeld. A.G. van de Sande (CU) wilde weten waarom voor de prijs van het rijbe wijs het landelijk gemiddelde wordt gehanteerd en voor reisdocumenten niet. Een duidelijk antwoord kwam daar niet op. De burgemeester kende het landelijk gemiddelde niet. Van Olffen zei dat de meeste gemeenten het maximumtarief hanteren. Wél zei deze, dat het lagere tarief voor het rij bewijs nog steeds kostendekkend is. jaar 51.765,67 euro bedroeg. Het Pot-Meyer Fonds keerde over de pe riode 2000 t/m 2005 totaal 2119,26 euro uit aan bijstand en had zo'n 300 euro aan algemene kosten. Over de jaren 2000 t/m 2004 werd j een bedrag van 7710,72 euro aan rente ontvangen. Klippel wilde nog weten of het for meel kan dat er meer geld wordt uit gegeven dan er aan rente is ontvan gen. Volgens de burgemeester dient een kapitaal van 50.000 euro in stand te worden gehouden en kan de rest worden uitgekeerd. In artikel 2 van de statuten - in 1993 voor het laatst aangepast - staat echter: 'De stichting heeft ten doel: liefdadig heid te bewijzen door uit de renten te verstrekken versterkende midde len of andere hulp aan de zieken, herstellenden, zwakken en behoefti- gen in de gemeente Tholen, zonder onderscheid van godsdienst'. Het Pot-Meyer Fonds is in 1918 in het leven geroepen door J.M.C. Pot. Deze oud-Tholenaar - van 1883 tot 1911 uitgever van de Ierseksche en Thoolsche Courant - overleed in 1919 in Nijmegen. Een jaar eerder, drie dagen na het overlijden van zijn vrouw L.M.A. Pot-Meijer, liet hij zijn testament opmaken waarin hij de stichting van het fonds op nam. Dit fonds benoemde Pot tot zijn enige erfgenaam. Hij bepaalde dat de burgemeester en de notaris van Tholen deel zouden uitmaken van het bestuur, waarbij eerstge noemde als voorzitter zou funge ren. Karin en Fred de Werd uit Scherpenisse beleefden een week zonder zorgen dankzij het Rode Kruis. Chris de Neeff (links) was één van de vrijwilligers die het paar naar het hotel bij Rheden bracht.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 2006 | | pagina 3